גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בהרצליה עושים שרירים על כל תוכנית של בנייה חדשה. עכשיו מגיע המבחן הגדול

בשבוע שעבר אישרה הוותמ"ל בניית יותר מ-2,000 דירות על שטח שדה התעופה, ובעיריית הרצליה הודיעו שלא יקדמו את הפרויקט • העירייה כבר הודיעה בעבר כי לא תשתף פעולה עם בנייה חדשה בתחומה עד שייפתרו בעיות התשתיות בעיר

שדה התעופה הרצליה / צילום: מוטי שוימר
שדה התעופה הרצליה / צילום: מוטי שוימר

אישורה של תוכנית תמ"ל 1083 (קריית המסלול) להקמת שכונת מגורים במתחם שדה התעופה הרצליה עורר מחדש את השיח על משמעות המהלך.

תוכנית תמ"ל 1083, שהוכנה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ע"י משרד האדריכלים פרחי צפריר, משתרעת על שטח של 176 דונם, וכוללת 1,940 יחידות דיור ו-350 יחידות דיור מוגן, 33 אלף מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה וכן שטחים פתוחים בהיקף של 34 אלף מ"ר. פארק עירוני שיתפרס על שטח של 21 אלף מ"ר יוקם במרכז התוכנית ואמור לשמר את תוואי מסלול ההמראה ההיסטורי. מבחינה תחבורתית, התוכנית מתבססת על קו המטרו העתידי, על תחנת הרכבת מדרום ומתחם תחבורה חדש שמקודם בשטח תוכנית קריית שחקים.

התוכנית חושפת היטב את הקונפליקט ההולך וגדל על ייעודם ואופן מימושם של מעט השטחים הפנויים באזור הביקוש ההולך ומצטופף של מדינת ישראל.

1. "אין פתרון סביר לשדה התעופה"

תיק התיעוד של שדה התעופה, שהוכן על ידי אדריכל השימור מימר נאור עבור המועצה לשימור אתרים, מגלה כי אזור השדה היה מיועד לשימוש חקלאי ופעל במשך שנים ללא תוכנית מסודרת. עם זאת, הוא הפך, מאז שנות ה-60 של המאה שעברה, למרכז התעופה האזרחית בישראל ומקום ההכשרה של כ-80% מהטייסים האזרחיים בארץ.
בשנת 2008, במסגרת תוכנית מתאר ארצית לשדות תעופה בישראל, הומלץ להעתיק את פעילות השדה לעין שמר. בעשור האחרון הוארך השימוש בשדה כמה פעמים, לתקופות קצובות.

המועצה לשימור אתרים, שהגישה התנגדות לתוכנית, טענה ש"התוכנית המוצעת חוטאת להבנתנו למהותה... היא לא משאירה בפועל זכר מסיפור המקום והפוטנציאל הטמון בו". ההצעה של המועצה לשימור אתרים היא שימור הייעוד המקורי "באופן המנגיש לציבור הרחב את ההיסטוריה של השדה וההיסטוריה של חיל האוויר הישראלי".

עו"ד נתי פרץ, יו"ר אגודת התעופה הכללית, המתגורר בשכונת גן רשל בהרצליה, ממש על הגדר של שדה התעופה, מעיד שרעש המכוניות ברחוב הבריגדה היהודית מפריע לו הרבה יותר מאשר המטוסים: "שדה התעופה הרצליה היה פה מאז ומתמיד. העיר התקרבה לשדה ולא השדה לעיר. הפעילות שמתבצעת בשדה התעופה בהרצליה היא פעילות חיונית, יותר מאשר זו שמתבצעת בנתב"ג. בתקופת משבר הקורונה נתב"ג היה סגור, ובסופו של דבר החברות שחילצו את הישראלים בחו"ל נמצאות בהרצליה.

"מהשדה מבצעים הרבה משימות של פיתוח אמצעי לחימה, מיפוי לצבא ולמשטרה, הדברות לנגע הכלבת. יש פה פעילות חיונית אמיתית. לומר למישהו שיש לו פיצוצייה במרכז ת"א לעבור לאילת או לחיפה, זה בדיחה. שדה התעופה בעין שמר קיים אבל לא מתאים. הוא לא במרכז הארץ. זה לא שאנחנו רוצים לשבת בבורסה ברמת גן בצנטרום של הפיילה, אבל בדרך כלל שדות התעופה הם במרכזי הערים, ליד מרכזי העסקים.

"בוודאי שיש חשיבות לטפל במצוקת הדיור, אבל אתה לא יכול להגיד שאתה לא צריך שדה תעופה. הבריטים השאירו לנו 41 שדות תעופה ומנחתים. אתה יודע כמה יש היום? חמישה. בית המשפט העליון כבר הכיר בכך שחייבים שיהיה פיתרון לתעופה במרכז הארץ".

עו"ד מרים דונין שוב, ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות’ עם המבורגר עברון, מייצגת בעלים פרטיים במיתחם שדה התעופה ובמתחמים סמוכים: "זה מתחם חקלאי שלא הייתה בו חקלאות כבר עשרות שנים. זה שדה תעופה ללא שום סטטוס. הקרקע שעליה יושב השדה בפועל היא ברובה קרקע מדינה. השדה צריך היה לצאת אתמול. אין לו שום גושפנקא, לא סטטוטורית, לא תכנונית, לא עניינית".

2. אין תשתיות לדירות שייבנו

ההתנגדות של עיריית הרצליה לתוכנית אינה נוגעת כלל לפינוי השדה עצמו, אלא לתוספת יחידות הדיור.

העירייה מציגה כבר כמה שנים עמדה קשוחה ועקבית שלפיה כל זמן שאין תשתיות מתאימות לא תסכים לשתף פעולה עם המדינה בקידום הפרויקט. לפני שנתיים איים ראש העירייה משה פדלון לעצור את כל פעילות הוועדה המקומית, אולם בסופו של דבר הוועדה הוסיפה לפעול. במאי השנה פרסמה העירייה מודעה חריגה בעיתון "ישראל היום" המזהירה יזמים מפני השתתפות במכרז רמ"י בקרית השחקים. לפני שבועות אחדים שלח ביחד עם ראשי ערים אחרים מכתב לשרת הפנים שבו הצהירו כי לא יאפשרו להאריך את תמ"א 38.

משה פדלון - הרצליה / צילום: שלומי יוסף

"הניסיון המר של פרויקט גליל ים מהווה דוגמה לכך שהמדינה לא מכבדת את ההסכמים שעליהם חתמה עם הרשות. לכן, כל עוד לא תעמוד המדינה בהתחייבויותיה לתשתיות לאומיות בסיסיות של מים, חשמל, ביוב, ניקוז, תחבורה, מוסדות ציבור, מבני חינוך ועוד, לא תוכל העירייה לאפשר את קידום הבנייה במקום".

חבר מועצת העיר הרצליה, אייל פביאן: "התוכנית הזו תלושה לגמרי מהמציאות, לפחות בשלושה טעמים: תוכנית הבנייה שם לא קשורה לסביבה. מדובר על שטח בצפון הרצליה שגובל ברעננה וכפר שמריהו. זו סביבה עם אופי מסוים ורואים שמדובר כאן בהנחתה של שכונה שלמה עם תכנון אחר לגמרי, עם מגדלים בגובה 26 קומות ואחד בגובה 40 קומות.

"נוסף לזה, אין לעיר הרצליה שום תשתיות לקלוט את השכונה הזאת. לא ביוב, לא מים, לא חשמל ולא תחבורה. העניין השלישי הוא שהעיר הרצליה הגישה תוכנית מתאר משלה לאישור הוועדה המחוזית ת"א, לפני כשנה וחצי, כאשר תוכנית המתאר כוללת בנייה של שכונה בצפון הרצליה ללא השכונה הזאת שהותמ"ל מתכנן. בא הוותמ"ל ומנחית תוכנית משלו על צפון הרצליה. מבחינת הליך תכנוני זה דבר אבסורדי. עד שלא תוצג תוכנית שתואמת את תוכנית המתאר, ומתאימה מבחינת האופי העירוני ומתייחסת לתשתיות הקיימות, אין מה לדבר על התוכנית הזאת, שהיא גחמה של הותמ"ל".

הוועדה המקומית הרצליה שדנה בתוכנית בישיבתה ביום ד’ האחרון הודיעה כי: "לצערה של הוועדה המקומית, התוכנית אושרה, תוך דחיית כל הטענות המהותיות שהוועדה המקומית העלתה בהתנגדויותיה. התוכנית מוסיפה מעל 2000 יח"ד ו-46,400 מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה, והכל ללא קיומן של תשתיות מהותיות וחיוניות, וללא צפי סביר לתכנון וביצוע פתרונות אלו בעתיד הנראה לעין.

"לפיכך מבהירה הוועדה, כי תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה, לביטול התוכנית, וכי היא לא תשתף פעולה למימוש התוכנית, זאת גם נוכח הניסיון הרע של הוועדה המקומית והעירייה, באי קיום הבטחות לתכנון וביצוע פתרונות תשתית חיוניים"

אדריכלית סיגי בארי, מתכננת הוותמ"ל, אמרה לגלובס לאחר הודעת עיריית הרצליה: "הלכנו על מהלך מקביל - אישור תוכנית ותמ"לית לצד תוכנית ברמה ארצית שאמורה להסדיר את השדה. ברור שהוותמ"ל משמש פה מנוע וקטליזטור ממשלתי כדי למצוא פה פתרון. ברור שיהיה פה שיח ממשלתי".

בארי אינה אדישה לביקורת של עיריית הרצליה כלפי התוכנית: "ראשי רשויות הפסיקו לתמוך בקידום יחידות דיור ואי אפשר להאשים אותם. הסיטואציה הולכת ונהיית יותר מורכבת מבחינת תשתיות. אנחנו מבינים במינהל התכנון שהמשבר העומד לפתחנו זה משבר התשתיות. מצד שני, להרצליה יש עתודות יפות של תשתיות".

עוד כתבות

תמונתו של נשיא ז'ובנל מואיז על קיר חדר הישיבות / צילום: Reuters, Ricardo Arduengo

מי רצח את נשיא האיטי? חלפו חודשיים, והעלילה רק מסתבכת

בחודשיים שחלפו מאז נרצח הנשיא ז'ובנל מואיז, ראיינו כתבי הוול סטריט ג'ורנל יועצים פוליטיים, חוקרים ועורכי דין, קראו הודעות וואטסאפ של החשודים, האזינו להקלטות של פגישת המזימה, בחנו תצלומים מהתגרה שהובילה למות הנשיא - וחזרו עם יותר שאלות מתשובות | מיטב הסיפורים מהעולם

מנכ''ל Airbnb בריאן צ'סקי / צילום: Reuters, Mike Hutchings

מנכ"ל Airbnb מודה לראשונה: הקורונה הצילה אותנו ממשבר

רגע אחרי ההנפקה Airbnb לא היתה רחוקה ממשבר קיומי: על פניו היא היתה חברת ענק בשווי 100 מיליארד דולר, אבל היא גם דיממה מיליארדים ● תחקיר פאסט קומפני מביא את מאחורי הקלעים של הטלטלה שעברה על החברה שעיצבה מחדש את התיירות העולמית | מיטב הסיפורים מהעולם

אמזון פותחת חנות ראשונה ללא קופות בלונדון / צילום: אמזון

אמזון מביאה את הטכנולוגיה ל-Whole Foods

אמזון מכניסה את טכנולוגיית ה-Just Walk Out לסניפי Whole Foods, ותעשיית תאגידי האיקומרס פורחת

בנייה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי

כך הפכו מחירי הדיור לנושא הכמעט יחידי שבו הפוליטיקאים מעדיפים לדבר פחות ולעשות יותר

שלושה חודשים אחרי הקמת ממשלת בנט-לפיד, נדמה שלמרות שורה של צעדים עדיין אין בשורה אמיתית בתחום הנדל"ן ● איך, בניגוד מוחלט לממשלות עבר, הפכו מחירי הדיור לנושא שבו הפוליטיקאים מעדיפים קודם כל להנמיך ציפיות, לדבר פחות ולעשות יותר? ראשי סיעות מהקואליציה ושני השרים האמונים על התחום מסבירים

שופטי בית משפט עליון / צילום: יוסי זמיר

הגיעה העת להחזיר את השימוש בכלי הסליחה לדיון המשפטי

אשה דתייה תבעה פיצויים של חמישה מיליון שקל מבעלה, לאחר שגילתה שהסתיר ממנה את היותו הומוסקסואל וחילוני • שופטי העליון הבינו את כאבה של האשה, אך דחו את התביעה בפסק דין שממחיש את הפער בין החוק היבש לבין המוסר והכפרה: "הדין האזרחי לא נועד לרפא לב שבור"

דרור בן אשר, מנכ''ל רדהיל / צילום: אריק סולטן

רדהיל הודיעה על כישלון בניסוי הקליני בתרופה לקורונה בחולים קשים

החברה מקווה שהתרופה תתאים לטיפול בחולים בשלב מוקדם יותר ● מניית החברה צונחת עשרות אחוזים בוול סטריט

מפעל 'עשות אשקלון' / צילום: אלביט מערכות

מדוע אלביט שמה את עשות אשקלון על המדף, למה ישי דוידי מתעניין, וממה חוששים העובדים

שלוש שנים לאחר שקיבלה את מניות השליטה בחברת מוצרי המתכת, כחלק מרכישת תע"ש, מעמידה אותה אלביט למכירה ● לקרן פימי של ישי דוידי, שביקורו במפעל עשות עורר סערה, יש יכולת להשביח את החברה, אולם העובדים מאיימים: "נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו, לרבות סכסוך עבודה"

מתחם הבניינים במהלך ההריסה. עמדו נטושים במשך שנים וניזוקו / צילום: מתוך יוטיוב

סין מציגה: כך הורסים 15 בניינים ב-45 שניות בלבד

שכונה שלמה בעיר קונמינג בסין נהרסה בשבוע שעבר באמצעות חומרי נפץ ● הבניינים בני פחות מעשר שנים אולם מעולם לא הושלמו

מפגש בין אנשי הממשל הקטאריים לאנשי הטליבאן בקאבול / צילום: Reuters, Balkis Press/ABACAPRESS.COM

הטליבאן רוצה הכרה בינלאומית - למדינות שדנות עימו יש מחשבות אחרות

ביקורו של שר החוץ של קטאר בקאבול מדגיש את המורכבות של עיסוק בממשלה החדשה שהקים הארגון האיסלאמיסטי באפגניסטן

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

"התחרות האמיתית שלנו היא הבנקים": דורי נאוי מסכם תקופה סוערת ומספר על הקרע המשפחתי

דורי נאוי, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ-בנקאי אחים נאוי, מסכם שנה וחצי סוערות, שכללו מאבק מול אחיו ושותפו לשעבר, מסביר למה רצה לעבור בלב משבר הקורונה למיאמי, מדבר על תרומת החברה לפריחת הענף ומספר מדוע אינו חושש מהתלות באשראי לענף הנדל"ן

אייפון 13 / צילום: צילום מסך

מתי האייפונים החדשים ינחתו בישראל וכמה הם יעלו?

על פי הערכות, המחירים יתחילו בכ-3,200 שקל בגרסת הבסיס לאייפון מיני, וכ-3,600 לדגם הרגיל ● בדינימיקה מעריכים כי דגמי הפרימיום יחלו במחיר של כ-4,500  ● מחירי הסדרה החדשה דומים למחירי אייפון 12 מיד לאחר השקתם

אוניברסיטת הרווארד / צילום: Shutterstock

קרן המיליארדים של הרווארד תפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות

קרן ההשקעות של אוניברסיטת הרווארד, המוערכת ב-42 מיליארד דולר, הודיעה שתפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות, ובמקום זה תתמוך בכלכלה ירוקה ● בצעד זה מצטרפת האוניברסיטה לגל ההולך ומתעצם של משקיעים המתרחקים מתעשיות אלו

הסבירות להירשם לריצת מרתון בגיל שנגמר בספרה 9 (29, 39, 49, 59) גבוהה ב-48% ביחס לשאר הגילים / צילום: Shutterstock, Pavel1964

זמן למוטיבציה: אחרי החגים ואפקט ההתחלה החדשה

מדוע אנשים נרשמים למרתון לראשונה בחייהם דווקא בפתח העשור הבא לחייהם ואיך אפשר ליצור סמני זמן מלאכותיים כדי להתניע פרויקט שנתקע

איילת שקד, שרת הפנים / צילום: יוני קלברמן

במשרדי הממשלה מכינים תוכניות לעזור לשוק הדיור, אבל אף אחד לא מצפה להן

קצב העליות בעליית מדד מחירי הדירות השנתית חוצה את ה-10%, ובמשרדי הממשלה שומרים על שתיקה בכל הנוגע לתוכנית הדיור שהם אמורים לפרסם ● הציבור מרגיש שהוא היה כבר בסרט הזה, אבל שמחיר הכרטיס כל הזמן עולה, אז עדיף שלא להמתין לסוף, כי אין למה

המשטרה עצרה צעיר סורי בחשד שתיכנן לתקוף בית כנסת ביום כיפור בעיר האגן, גרמניה / צילום: Reuters, Henning Kaiser

גרמניה: המשטרה עצרה צעיר סורי בחשד שתיכנן לתקוף בית כנסת ביום כיפור

הצעיר בן ה-16 חשוד כי תיכנן מתקפה בעזרת חומרי נפץ ביתיים על בית כנסת בעיר האגן בערב יום הכיפורים ● נעצרו גם אביו ושני אחיו ● לפי הערכות בגרמניה, הצעיר שיתף מידע בקבוצה איסאלמיסטית או התכתב עם גורם כלשהו על הפיגוע המתוכנן

שלט רחוב וול סטריט, והכניסה לבורסת NYSE בניו יורק / צילום: עוזי בלומר

נעילה מעורבת בוול סטריט; מניית מודרנה עלתה בכ-1%

המסחר באירופה ננעל בעליות ● ירידות נרשמו באסיה ● מניית מודרנה עולה לאחר שפרסמה נתונים טובים על החיסון השלישי ● אתמול, ערב יום הכיפורים, ננעל המסחר בארה"ב בעליות

כלי רכב צבאיים סיניים נושאים טילי DF-41. הטילים מיועדים לשאת עד 10 ראשי נפץ שניתן לשלוח למטרות שונות / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין רואה בארסנל הגרעיני שלה יותר מגורם הרתעה

בייג'ינג מוסיפה ראשי נפץ, טילים וצוללות בקצב מדאיג. המטרה שלה היא דומיננטיות כלל עולמית

טובי שמלצר - שלמה סיקס - משנה לשלמה ביטוח / צילום: איל יצהר

בגלל אינדיקציות לא טובות מהשוק: שלמה אחזקות דוחה את הנפקת שלמה ביטוח

בחברה שבבעלות משפחת שמלצר קיוו להנפיק את חברת הביטוח לפי שווי שוק של בין 1.2 ל-1.3 מיליארד שקל, אך הבינו שנכון להיום לא יקבלו זאת ● בשלמה מתכוונים להמתין כמה חודשים ולבחון את המצב מחדש

סדרות מומלצות

הדרמה הבלתי נסבלת שתגרום לכם להתמכר והסדרה של מארוול שתעביר לכם את הסופ"ש: המלצות טלוויזיה

הסדרה הצפויה שתדביק אתכם למסך, המשפחה שבנתה לעצמה טירה - ותיעדה הכול, סיפור האונס שכמעט כולם מכחישים ועונה שלישית לקופה ראשית ● מה שכדאי לראות בטלוויזיה עכשיו

הדירות ''הכלואות'' הן אלה שבעליהן לא מעוניינים למכור אותן בשל החשש לתשלום מס שבח בעת מכירתן / צילום: Shutterstock, Pormezz

הפתרון המיידי למחסור בדירות המגורים: שחרור הדירות הכלואות

יש לחוקק הוראת שעה ולבטל מס שבח למשך שנה, מה שישחרר לשוק דירות מוכנות רבות