גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רישומי השיחות חושפים: טראמפ לחץ על משרד המשפטים האמריקאי לפסול את בחירות 2020

הערות בכתב-יד של סגן התובע הכללי משיחת טלפון ב-27 בדצמבר נמסרו לידי הקונגרס

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Ross D. Franklin
דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Ross D. Franklin

הנשיא דאז דונלד טראמפ לחץ על בכירים במשרד המשפטים האמריקאי בסוף דצמבר להכריז שבחירות 2020 שובשו בניסיון לגייס תמיכה למאמציו לבטל את ניצחונו של הנשיא ג'ו ביידן, כך ניתן ללמוד מרישום שנעשה של השיחות.

טראמפ דיבר על הנושא בשיחת טלפון ב-27 בדצמבר עם מי שהיה אז התובע הכללי בפועל ג'פרי רוזן ועם סגנו, ריצ'רד דונוהו, וההערות שרשמו לגבי השיחה תוך כדי שהתקיימה נמסרו לקונגרס ופורסמו ביום שישי.

"פשוט תאמרו שהבחירות היו מושחתות + תשאירו את השאר לי ולחברי הקונגרס הר(פובליקאים)", אמר טראמפ על פי רישום של דונוהו, לאחר שרוזן אמר לו שלמשרד המשפטים "אסור + לא יכול בנקישת אצבע + לשנות את תוצאת הבחירות, זה לא עובד ככה".

בחלקים אחרים בשיחה, טראמפ מתח ביקורת על שני הפקידים הבכירים ואמר "אנשים כועסים - מאשימים את משרד המשפטים + על חוסר פעולה" וגם "משרד המשפטים נכשל להגיב לתלונות לגיטימיות / דיווחים על פשעים", נכתב בהערות של דונוהו.

"אתם אולי לא עוקבים אחרי האינטרנט כמוני", אמר להם טראמפ, על פי רישום הדברים שפורסם בידי ועדת הפיקוח והרפורמה של בית הנבחרים, הבוחנת את מאמצי ממשל טראמפ בימיו האחרונים לבטל את ניצחונו של ביידן.

פקידים בכירים אמרו שאין עדויות לתרמית, אך טראמפ המשיך לטעון כך

הרישום של שיחת הטלפון מספק את המבט הטרי ביותר על ניסיונותיו הכושלים של טראמפ לגרום למשרד המשפטים לחקור טענות לא מבוססות על תרמית בוחרים בשבועות שלפני השבעת ביידן, אפילו לאחר שפקידים בכירים רבים במשרד המשפטים, כולל התובע הכללי לשעבר וויליאם בר, אמרו באופן פומבי שלא היו כל עדויות לתרמית נרחבת בבחירות של 2020 שתשנה את התוצאה.

טראמפ החל ליצור קשר עם רוזן לגבי הבחירות כמעט מיד לאחר שבר התפטר ב-23 בדצמבר תחת לחץ מצדו, כך מראים מסמכים מהוועדה. בנקודה אחת בשיחה מ-27 בדצמבר, טראמפ טען שהיו זיופי בחירות בג'ורג'יה, נבאדה, אריזונה ומישיגן.

דונוהו ורוזן אמרו לו שההאשמות האלה לא נתמכו על ידי הראיות. "אנחנו עושים את תפקידינו" אמרו לו, על פי רישום השיחה. "הרבה מהמידע שאתה מקבל אינו נכון".

כשבכירים אמרו לנשיא שלא מצאו עדויות לתרמית במחוז פולטון, ג'ורג'יה, כתב דונוהו שטראמפ דחק בו ללכת לשם בעצמו ולאמת את החתימות על הקלפיות.

"יש לנו מחויבות לומר לאנשים שאלה היו בחירות מושחתות ולא חוקיות", אמר טראמפ, על פי רישום השיחה.

טראמפ: "המסמכים נועדו לשמור על הגינות ויושר הבחירות"

כמה ימים אחרי השיחה, טראמפ הכריח את התובע הכללי באטלנטה להתפטר בגלל שלדעתו של טראמפ הוא לא עשה מספיק על מנת לחקור את ההאשמות במרמה, כך דיווח בעבר הוול סטריט ג'ורנל.

בהודעה שפורסמה בשבת, מתח טראמפ ביקורת על הדמוקרטים בוועדת הפיקוח של בית הנבחרים על כך שפרסמו מסמכים ש"תיארו באופן בלתי הוגן כניסיון להפוך את תוצאת הבחירות".

"למעשה, זה בדיוק ההיפך", אמר טראמפ. "המסמכים נועדו לשמור על הגינות ויושר הבחירות והקדושה של קולות המצביעים שלנו".

קרולין מלוני, דמוקרטית מניו יורק היושבת בראש הוועדה שפרסמה את החומרים, אמרה: "ההערות בכתב-היד האלה מראות שהנשיא טראמפ הורה באופן ישיר לרשות אכיפת החוק הראשית במדינה שלנו לנקוט צעדים להפוך את התוצאה של בחירות חופשיות והוגנות בימים האחרונים לנשיאותו".

הרעיון שבכירים בממשל טראמפ ישתפו רישומי שיחות ומידע לוועדה עלה לאחר שמשרד המשפטים אמר השבוע שיאפשר להם להשמיע "עדות ללא מגבלות" בפני הקונגרס, ובכך חרג באופן נדיר מהמנהג האוסר על פקידים בכירים לדבר באופן ציבורי על דיונים פנימיים חשאיים.

טראמפ ועורכי דינו לא ניסו לעצור את התהליך.

הרישום של דונוהו לגבי השיחה מ-27 בדצמבר לא קובע שטראמפ אמר באופן מפורש איזה חברי קונגרס רפובליקאים ציפה שיעזרו לו, אבל הוא התייחס לשלושה, כולל חבר בית הנבחרים ג'ים ג'ורדן מאוהיו, שהנשיא ציין כ"לוחם".

ראסל דיי, דובר של ג'ורדן, אמר ביום שישי שהמחוקק "לא לחץ ולא היה מסכים ללחוץ על אף אחד במשרד המשפטים לגבי הבחירות של 2020", והוסיף ש"הוא ממשיך להסכים עם הנשיא טראמפ שזה לגמרי בסדר להעלות חששות לגבי טוהר הבחירות".

במהלך השיחה מדצמבר, טראמפ גם שיבח פקיד בכיר אחר במשרד המשפטים, ג'פרי קלארק, שביטא מוכנות להשתמש בכוחו של המשרד על מנת לעזור לטראמפ להמשיך במאבקים המשפטיים שלו נגד תוצאות הבחירות.

"אנשים אומרים לי שג'פרי קלארק הוא מצוין, אני צריך להכניס אותו. אנשים רוצים שאחליף את הנהגת משרד המשפטים", אמר טראמפ, על פי ההערות של דונוהו. קלארק לא הגיב לבקשות תגובה ביום שישי.

תוכניותיו של טראמפ להחליף את רוזן בקלארק לא התממשו בגלל שפקידים בכירים אחרים במשרד המשפטים איימו להתפטר באופן קיבוצי אם טראמפ יפטר את רוזן, כך דווח בעבר על ידי הוול סטריט ג'ורנל ומקורות חדשות אחרים.

עוד כתבות

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: רפי קוץ

ההחמצה הגדולה של תקציב המדינה - השינוי שלא נעשה במגזר הציבורי

מבנה השכר במגזר הציבורי מכיל במתכונתו הנוכחית עיוותים שהשפעתם השלילית חורגת למשק כולו ● קצב הגידול של 30% בשכר הנומינלי בעשור האחרון במשרדי הממשלה לעומת 19% בכלל המשק, מחדד את הפערים הכלכליים וחוסר השוויון ● המצב הקיים מייצר מערכת תמריצים קלוקלת - מערכת האיזונים המעוותת בין שני המגזרים, הפרטי והציבורי, לא תוכל להתקיים לאורך זמן

התצוגה של רוברטו קוואלי בשבוע האופנה במילאנו, 2019 / צילום: Reuters, Alessandro Garofalo

בניין יוקרה של בית האופנה קוואלי יוקם בדובאי. העלות: 545 מיליון דולר

גורד השחקים בן 70 הקומות ימוקם במרינה של דובאי. בנייתו תתחיל ב-2022, והיא אמורה להסתיים תוך ארבע שנים ● לדברי הבעלים חוסיין סאג'ואני, בית האופנה, שנתקל בשנים האחרונות בקשיים כלכליים, צפוי להתחיל לפעול בענפים נוספים

מפגינים נגד החובה להתחסן בקליפורניה,  אוגוסט 2021 / צילום: Associated Press, Rich Pedroncelli

ההיסטוריה הארוכה של חובת ההתחסנות באמריקה

מגפת הקורונה החייתה את השיח הציבורי על חירויות הפרט מול בריאות הציבור, שהחל כבר בזמנים קולוניאליים

החוק הנורווגי: קומבינת ג'ובים או חיזוק לדמוקרטיה?

בישראל יצא לו שם רע בעקבות שימוש פוליטי ציני ● אבל במקור הוא נועד לחזק את הפרדת הרשויות, כך שהשרים יתפנו לעבודה במשרדיהם והח"כים שייכנסו במקומם יעסקו בפעילות פרלמנטרית שוטפת

''הבית הרזה'' בבוסטון / צילום: Associated Press, Elise Amendola

הבית הצר ביותר בבוסטון נמכר ב-1.25 מיליון דולר

הבית ברוחב של כשני מטרים, בעל ארבעה קומות והוא נבנה בסוף המאה ה-19 ● המבנה הייחודי הוא אטרקציה תיירותית מפורסמת בעיר

אחמד טיבי / צילום: אורון בן חקון

כשככה מתבטאים הח"כים, מה הפלא שמתעורר חשד

בשבוע שעבר קבע כאן עמיתי מוחמד מג'אדלה כי "כשיום כיפור בפתח, לאזרחים הערבים מגיעה סליחה מהאזרחים היהודים במדינה, ולא רק בגלל השבוע האחרון" בשל החשדות שעלו לאחר בריחת האסירים ● למרות שאסור להכליל את כל החברה הערבית, הטענה החמורה הזאת לא יכולה להישאר ללא מענה

ניו יורק - חנות וול מארט / צילום: תמר מצפי

וולמארט, פורד וארגו AI משתפות פעולה להשקת שירות משלוחים באמצעות רכבים אוטונומיים

ענקיות הקמעונאות והרכב מצטרפות למפעילת הנהיגה האוטונומית כדי לפתח שירות משלוחים ללא נהג ● הניסויים יתחילו בתוך כמה חודשים בשלוש ערים מרכזיות בארה"ב

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר

"החללית של ההייטק לא יכולה להמריא ולהסתכל למטה על ה־85% שנותרים מאחור"

התקציב יעבור, רפורמת הייבוא לא תפגע בתעשייה כחול־לבן, ומודל החל"ת יצר "תת־תרבות הרסנית" של עבודה בשחור ● שרת הכלכלה אורנה ברביבאי מסבירה איך תשחרר את הכלכלה הישראלית מהחסמים שחונקים אותה, ומדוע היא בעד תוספות הרמטכ"ל לפורשי מערכת הביטחון

ההחלטה של פורד להפסיק את הייצור הפתיעה את המומחים המקומיים / צילום: Associated Press, David Zalubowski

פורד מפסיקה את הייצור שלה בהודו עם הפסדים של 2 מיליארד דולר

שוק הרכב ההודי אינו מבטיח כפי שנדמה: ענקית הרכב פורד מסיימת את היצור שם עם הפסדים תפעוליים של שני מיליארד דולר בתוך 10 שנים ● תורה של פורד מגיע אחרי ג'נרל מוטורס, שעשתה צעד דומה ב-2017 ● המומחים מסבירים: "חברות הרכב האמריקאיות לא מבינות את הנפש ההודית"

מירי רגב / צילום: רמי זרנגר

מכינה את הקרקע לתפקיד היו"ר? מירי רגב התפקדה להסתדרות

רגב טרם הודיעה אם בכוונתה להתמודד בבחירות להסתדרות שיתקיימו במאי 2022, אך בליכוד מעריכים כי היא מכינה את הקרקע לאפשרות הזו ללא מעורבות נתניהו ● מטעם רגב נמסר בתגובה: "ח"כ רגב ראתה לנכון להתפקד להסתדרות על-מנת לחזק ולתמוך בערכים שההסתדרות מייצגת; את דרכה הפוליטית היא תעשה אך רק בתוך הליכוד"

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

אחיו של מנכ"ל מ' האנרגיה שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בשברון

ליאור שילת הוא מועמדה של שרת האנרגיה, קארין אלהרר לתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה, כאשר אחיו, יניב שוינקלשטיין שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בחברת שברון ישראל (נובל אנרג'י לשעבר) ● במאמר שפרסם שילת בעצמו בעבר הוא דחף לעידוד תחום הגז

שרת הפנים איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

"אני מתנגדת לפיקוח על שכר דירה. בניגוד לאירופה, פה יש תרבות של קנייה. ככה זה"

שרת הפנים איילת שקד מודה כי אין טעם לדבר על ירידת מחירים אלא על ייצוב, ומצהירה כי תקים שבעה יישובים חדשים בנגב ובגולן ותשחרר סמכויות לרשויות ולוועדות מקומיות ● האם היא תצליח בריסון שוק הנדל"ן, במקום שקודמיה נכשלו?

דוג'קוין. העתק של העתק / צילום: Shutterstock, Jiri Hera

חיקויים לדוג'קוין? הקרב על הסימן המסחרי של המטבע שנהגה כבדיחה ושווה מיליארדים מתפרץ

המטבע הדיגיטלי שנועד להיות חסר ערך הגיח למרכז הבמה השנה בעזרתו של אלון מאסק. כעת ניטש קרב לגבי שמו

כמעט שנתיים לאחר נסיון ההנפקה: WeWork תמוזג לספאק באוקטובר

חברת החללים המשותפים הודיעה רשמית כי תמוזג לספאק בבורסת ניו יורק סביב 21 באוקטובר ● WeWork תכננה להנפיק ב-2019, אך חזרה בה לאחר ביקורת על הערכת יתר

בורסת נאסד''ק , ניו יורק / צילום: יח''צ

וול סטריט נצבעה אדום; הדאו בירידה היומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2020, הביטקוין צנח ב-8%

חברות התעופה רשמו עליות לאחר שהבית הלבן אמר כי טסים בטיסות בינלאומיות שחוסנו בחיסון נגד קורונה יזכו להקלות במגבלות ● היום לא התקיים מסחר במרבית מדינות אסיה בשל חגים שונים במדינות ● בורסות אירופה נצבעו אדום ● בורסת הונג קונג ננעלה בירידת שערים של 3.3% ● הביטקוין צנח בכ-7.8%, ונסחר ברמה של 43,864 דולר

נתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

גם ארה"ב רוצה להחזיר את התיירות. מתי ישראל תתעורר?

אי אפשר להתווכח עם הרצון לשמור על הבריאות של האזרחים, אך אפשר כבר להבין שהקורונה אינה עניין זמני וחולף וצריך להסתכל על מדינות אחרות, בהן התחלואה נמוכה מזו שלנו, שכבר פתחו שעריהן לתיירות ומתנהלות לצד הקורונה

טייוואן / צילום: Shutterstock, Sean Pavone

סין לא מוותרת לאף אחד ודואגת שכולם יכתבו "טיוואן" כפי שהיא רוצה – כולל תיכון בקולורדו

אף ארגון אינו קטן מדי או נידח מדי לחמוק מעיניהם הבולשות של בירוקרטים סינים הבודקים בקשות של עמותות להיות נוכחים באירועים של האו"ם

מבקר המדינה בביקור בבניין שקרס בחולון

לישון במתנ"ס, להתקלח בקאנטרי: מה יקרה למי שיאבד את הדירה ברעידת אדמה?

קריסת הבניין בחולון היא רק הקדמה לאסון גדול שיקרה אם תתרחש פה רעידת אדמה ● האם קיים נוהל לטיפול באנשים שאיבדו את ביתם, על מי האחריות לספק להם קורת גג ומזון והאם המדינה ערוכה לכך?

טיימס סקוור,  31 בדצמבר 2020

פרופ' אדם טוז כתב את ההיסטוריה של הקורונה עוד לפני שהמגפה נגמרה

ההיסטוריון הכלכלי הנודע אדם טוז כתב את ההיסטוריה של הקורונה עוד לפני שהמגפה נגמרה - ומזהיר שאנחנו לא ערוכים למשבר הבא ● בראיון לגלובס הוא מסביר איך גילינו שאפשר לעשות יותר משחשבנו ולמה כדאי שהעולם יהיה קצת יותר ישראלי

הבניין שגוגל צפויה לרכוש. ייפתח מחדש ב-2023 / צילום: Shutterstock, Warren Eisenberg

גוגל תרכוש בניין משרדים בניו יורק תמורת 2.1 מיליארד דולר

מדובר בעסקה הגדולה ביותר בתחום המשרדים בארה"ב מאז שהחלה המגפה ● בוול סטריט ג'ורנל מדווחים כי גוגל כבר שוכרת את הבניין, והיא צפויה לרכוש אותו ברבעון הראשון של 2022 ● שטח הבניין הוא יותר מ-120 אלף מ"ר