גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גם הפנסיות משתתפות: הבונזזה של הפניקס מריסקיפייד ו-REE

חברת הביטוח השקיעה בריסקיפייד 8 מיליון דולר במצטבר בשני סבבי גיוס ולאחר ההנפקה היא רשמה רווח של 42 מיליון דולר ● הפניקס מחזיקה במניות חברת האוטוטק REE בשווי נוכחי של כ-214 מיליון דולר ● חברת הביטוח נהנית גם מהשבחות ערך של מאות מיליוני שקלים בפיננסים וברשת דיור מוגן

מנכ"ל ריסקיפייד עידו גל בטקס פתיחת המסחר בבורסת ניו יורק / צילום: CRC MEDIA
מנכ"ל ריסקיפייד עידו גל בטקס פתיחת המסחר בבורסת ניו יורק / צילום: CRC MEDIA

בין הנהנים מההנפקה המוצלחת של חברת הטכנולוגיה  ריסקיפייד  (Riskified) בבורסת ניו יורק, נמצאת גם חברת הביטוח  הפניקס , שבפברואר 2016 וביולי 2017 - מועדי סבבי הגיוס השני והשלישי של החברה - היא השקיעה בה באמצעות חברה בת סך מצטבר של 8 מיליון דולר.

ערב ההנפקה בניו יורק, שיעור ההחזקה של הפניקס בריסקיפייד עמד על 3.94% מהון המניות של החברה. המשמעות היא שבהנפקה שווי ההחזקה היה כ-130 מיליון דולר, אם כי מאז זינקה מניית ריסקיפייד בכ-30%.

ריסקיפייד, שהוקמה על-ידי המנכ"ל עידו גל ומנהל הטכנולוגיה הראשי אסף פלדמן, הונפקה בשבוע שעבר לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר, ובשני ימי המסחר הראשונים במנייתה הוסיפה לערכה כמיליארד דולר (לשווי של 4.3 מיליארד דולר). החברה עוסקת בפיתוח מערכות תשלומים ומניעת הונאות אשראי במסחר מקוון, 

מחזיקה כ-3.5% מהמניות לאחר ההנפקה

הפניקס דיווחה עוד כי עם רישומן של מניות ריסקיפייד למסחר, צפוי להירשם בגין חלק הנוסטרו בהשקעה וחלק דמי הניהול המשתנים, רווח בסך כ-42 מיליון דולר לפני מס - וזאת לפי שער המניה בהנפקה (21 דולר). שיעור ההחזקות הכולל של הפניקס לאחר ההנפקה עומד על 3.51% מהון המניות של ריסקיפייד, ולדברי החברה המניות חסומות לתקופה של 180 יום ממועד ההנפקה.

בעלי המניות הגדולים בריסקיפייד הם ג'נסיס, ג'נרל אטלנטיק, צמד המייסדים, קומרה קפיטל, פיטנגו ופידליטי. שווי החזקות המייסדים לאחר הזינוק במניה עומד על 375 מיליון דולר למניותיו של גל ו-369 מיליון דולר למניותיו של פלדמן.

השקיעה ב-REE לפני הפיכתה לציבורית

הפניקס השקיעה בעוד חברת טכנולוגיה שהפכה לאחרונה לציבורית - חברת האוטוטק  REE  שמוזגה לחברת SPAC (חברה ללא פעילות שמונפקת לצורך מיזוג פעילות קיימת לתוכה) לפי שווי של 3.1 מיליארד דולר.

REE הגיעה לוול סטריט עם גיוס בהיקף מקוצץ ביחס למתוכנן, כ-288 מיליון דולר, ומנייתה נחלשה מאז השלמת המיזוג - היא נסחרת כעת במחיר של 8.05 דולר, לעומת מחיר הנפקה של ה-SPAC שהיה 10 דולר.

הפניקס מחזיקה ב-11.6% ממניות סוג A של החברה, בשווי נוכחי של כ-214 מיליון דולר. למרות הירידה במחיר המניה, סביר להניח שגם במקרה זה הפניקס מורווחת יפה על ההשקעה, שנעשתה טרם הפיכת החברה לציבורית בנאסד"ק. בעלי מניות נוספים ב-REE הם כלל ביטוח, גיל אגמון, זיו אבירם, רד ביומד והמייסדים דניאל בראל ואחישי סרדס.

 

השבחות ערך של מאות מיליוני שקלים גם ברשת דיור מוגן

הפניקס ממשיכה את רצף העסקאות הריאליות שלה מהעת האחרונה. כעת עומדת על הפרק מכירת השליטה ברשת הדיור המוגן "עד 120" לידיה של ענקית הבנייה והתשתיות שפיר הנדסה, תמורת כ-600 מיליון שקל (כפוף להתאמות), לפי שווי של 1.35 מיליארד שקל לרשת הנמכרת. מהעסקה צפויה הפניקס לרשום רווח הון של 220-270 מיליון שקל.

במסגרת העסקה בין הצדדים נקבע כי שפיר תעביר לידיה של עד 120 שתי קרקעות שבידיה עם השלמת הרכישה, כנגד הקצאת מניות חדשות בעד 120, כך שהחזקתה של שפיר ברשת תעמוד על 53%, והפניקס תישאר עם החזקה של 47%.

מדובר בקרקעות בירושלים ובנס ציונה שבהן מחזיקה שפיר, המיועדות לדיור מוגן, משרדים ומסחר, "ואשר נמצאות בשלב הפיתוח", שלגביהן נקבע כי שפיר תוכל לקבל עבורן תמורה של עד 205 מיליון שקל אם תביא להשבחתן.

לצורך השלמת העסקה, הכפופה לכמה תנאים, הפניקס העניקה לשפיר תקופת בלעדיות של 30 יום למשא-ומתן, שבמהלכו ייערכו ההסכמים, הפניקס תבצע בדיקת נאותות של הקרקעות שבידיה של שפיר והצדדים יחתמו על הסכם להסדרת יחסיהם כבעלי מניות משותפים בעד 120.

רשת עד 120, הכוללת לפי הפניקס כ-650 יחידות דיור, "יוזמת, מקימה ומנהלת בתי דיור מוגן לאוכלוסייה המבוגרת, בפלח השוק היוקרתי", ומפעילה שלושה בתים מסוג זה - בראשון לציון, ברמת החייל שבתל אביב ובהוד השרון, נוסף על פרויקטים בשלבים שונים שהיא מקדמת במודיעין ובקריית מוצקין.

בשלוש השנים האחרונות (2018-2020) עמדו הכנסותיה השנתיות של עד 120 על כ-115-120 מיליון שקל בשנה, והרווח הכולל של הרשת עמד על כ-74 מיליון שקל בכל אחת מהשנים 2019-2020, ועל כ-35 מיליון שקל ב-2018 - בין היתר בהשפעת שערוכי נכסים.

 

מכירת השליטה ברשת לידי שפיר מגיעה לאחר שהפניקס החליטה בתחילת השנה לבחון אפשרות למכור חלק או את מלוא ההחזקות בה, וזאת "כחלק ממימוש התוכנית האסטרטגית הרב-שנתית", במסגרתה היא מבקשת "להתמקד, בין השאר, בעסקי הליבה ולהציף ערך לפורטפוליו נכסי הקבוצה".

מהלך זה מצטרף להצפת ערך נאה ולרווח של עשרות מיליוני דולרים שצפויה הפניקס לרשום מהשקעתה בחברת ריסקיפייד, שהונפקה בארה"ב בימים האחרונים (ר' ידיעה נפרדת), זמן קצר אחרי שנהנתה מרווח חד-פעמי של כ-230 מיליון שקל אחרי מס שייצרה לה הנפקת חברת המימון החוץ-בנקאי גמא בבורסה המקומית, והפיכת הפניקס לבעלת השליטה בה.

רצף עסקאות השקעה בפיננסים ובקמעונות

בתקופה האחרונה ייצרה הפניקס, בניהולו של אייל בן סימון, גם רצף של עסקאות השקעה גדולות - גם בתחומי הפיננסים וגם בתחומי הקמעונות. בין אלה רכשה הפניקס נתח ממניות רשת המוצרים המוזלים מקס סטוק תמורת כ-140 מיליון שקל, רכשה יחד עם חברת אלקטרה מוצרי צריכה את השליטה ברשת המזון המקרטעת יינות ביתן בהשקעה מוערכת של כמה עשרות מיליוני שקלים והשלימה את רכישת בית ההשקעות הלמן אלדובי תמורת 275 מיליון שקל.

נראה כי המשקיעים בבורסה מרוצים מהכיוון שבו צועדת הפניקס, בניהולו של אייל בן סימון ובשליטת קרנות ההשקעה הזרות סנטרברידג' וגלטין פוינט, כך ששנה לאחור מנייתה טיפסה בכ-120%, והיא משקפת לפניקס שווי שוק נוכחי המתקרב ל-8 מיליארד שקל - מה שמציב אותה כחברת הביטוח הגדולה בשווייה בבורסה.

בצד הרוכשת, כניסתה של שפיר להשקעה בעד 120 נעשית זמן קצר אחרי שחתמה על הסכם לרכישת חלק או מלוא מניות חברת השילוח והלוגיסטיקה פריץ, לפי שווי של 300 מיליון שקל לחברה הנרכשת, וחתימת הסכם לרכישת חברת ליפסקר, העוסקת בביצוע עבודות גיאוטכניות תמורת קצת יותר מ-30 מיליון שקל.

כניסתה של שפיר להשקעה בפריץ תסייע לה להתרחב בתחום השילוח הבינלאומי והלוגיסטיקה הלוהט, ולפי שפיר החברה הנרכשת "פועלת בשותפות אסטרטגית" עם חברת פדאקס. לגבי ליפסקר ציינו בשפיר כי היא תסייע לה להרחיב את פעילותה בתחום ההנדסה והתעשייה.

שפיר, הנמצאת בשליטת ארבעת האחים שפירא, מחלקת את פעילותה לארבעה מגזרים - תעשייה, תשתיות, זכיינות ונדל"ן למגורים - ונסחרת בבורסה בשווי של כ-8.5 מיליארד שקל.

תחום הדיור המוגן היה אחד ממוקדי הפגיעה המרכזיים מהתפשטות וירוס הקורונה בישראל ובמדינות נוספות בעולם, בשל הריכוז של אוכלוסיית קשישים בנכסים אלה.

טרם לכך, נתפס הענף כתחום פעילות דפנסיבי, המתנהל כנדל"ן מניב בעל ביטחון גבוה למדי, ותפיסה זו באה לידי ביטוי בצמיחת הפעילות של החברות הבורסאיות הפועלות בענף, בהן מגדלי הים התיכון, בית הזהב ועזריאלי. הסנטימנט החיובי בפעילות תמך בקידום הנפקתה בבורסה של רשת "בית בכפר", שנדחתה עקב המשבר.

עוד כתבות

משרדי אוורגרנד בשנזן, סין / צילום: Shutterstock, hxdbzxy

מה חושבת שקד על שכר הדירה והנדל"ן הסיני שמדאיג את השווקים: הסיפורים הבולטים של החג

"שיטת הסלאמי, שבה משווקים כל פעם מעט דירות, היא רעה וגורמת למחירים מופקעים", אומרת השרה איילת שקד בריאיון לגלובס ● מה הסיכוי שהממשל בסין יתערב ויעזור בחילוצה של ענקית הנדל"ן אוורגרנד? ● שדה הקרב החדש של ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות ועוד ארבעה סיפורים מהחג

הבניין שגוגל צפויה לרכוש. ייפתח מחדש ב-2023 / צילום: Shutterstock, Warren Eisenberg

גוגל תרכוש בניין משרדים בניו יורק תמורת 2.1 מיליארד דולר

מדובר בעסקה הגדולה ביותר בתחום המשרדים בארה"ב מאז שהחלה המגפה ● בוול סטריט ג'ורנל מדווחים כי גוגל כבר שוכרת את הבניין, והיא צפויה לרכוש אותו ברבעון הראשון של 2022 ● שטח הבניין הוא יותר מ-120 אלף מ"ר

כמעט שנתיים לאחר נסיון ההנפקה: WeWork תמוזג לספאק באוקטובר

חברת החללים המשותפים הודיעה רשמית כי תמוזג לספאק בבורסת ניו יורק סביב 21 באוקטובר ● WeWork תכננה להנפיק ב-2019, אך חזרה בה לאחר ביקורת על הערכת יתר

מבקר המדינה בביקור בבניין שקרס בחולון

לישון במתנ"ס, להתקלח בקאנטרי: מה יקרה למי שיאבד את הדירה ברעידת אדמה?

קריסת הבניין בחולון היא רק הקדמה לאסון גדול שיקרה אם תתרחש פה רעידת אדמה ● האם קיים נוהל לטיפול באנשים שאיבדו את ביתם, על מי האחריות לספק להם קורת גג ומזון והאם המדינה ערוכה לכך?

עמוס סימן טוב, מנכ''ל ומייסד החברה / צילום: יח''צ

חברת הפינטק הישראלית Way2VAT השלימה הנפקה בבורסה האוסטרלית

ההנפקה בוצעה לפי שווי של 30.7 מיליון דולר אוסטרלי (כ-72 מיליון שקל) ● ביום המסחר הראשון שלה המניה זינקה ב-57.5% ● אחרי העלייה ביום המסחר הראשון, ביום המסחר השני המניה ירדה בכ-8%

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

פייזר הודיעה על תוצאות חיוביות לניסוי החיסון נגד קורונה בילדים בני 5-11

במחקר פנימי של החברה נמצא כי הילדים שלקחו חלק בניסוי לא הראו תופעות לוואי חמורות, ופיתחו חסינות גבוהה

החוק הנורווגי: קומבינת ג'ובים או חיזוק לדמוקרטיה?

בישראל יצא לו שם רע בעקבות שימוש פוליטי ציני ● אבל במקור הוא נועד לחזק את הפרדת הרשויות, כך שהשרים יתפנו לעבודה במשרדיהם והח"כים שייכנסו במקומם יעסקו בפעילות פרלמנטרית שוטפת

ההחלטה של פורד להפסיק את הייצור הפתיעה את המומחים המקומיים / צילום: Associated Press, David Zalubowski

פורד מפסיקה את הייצור שלה בהודו עם הפסדים של 2 מיליארד דולר

שוק הרכב ההודי אינו מבטיח כפי שנדמה: ענקית הרכב פורד מסיימת את היצור שם עם הפסדים תפעוליים של שני מיליארד דולר בתוך 10 שנים ● תורה של פורד מגיע אחרי ג'נרל מוטורס, שעשתה צעד דומה ב-2017 ● המומחים מסבירים: "חברות הרכב האמריקאיות לא מבינות את הנפש ההודית"

בורסת נאסד''ק , ניו יורק / צילום: יח''צ

וול סטריט נצבעה אדום; הדאו בירידה היומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2020, הביטקוין צנח ב-8%

חברות התעופה רשמו עליות לאחר שהבית הלבן אמר כי טסים בטיסות בינלאומיות שחוסנו בחיסון נגד קורונה יזכו להקלות במגבלות ● היום לא התקיים מסחר במרבית מדינות אסיה בשל חגים שונים במדינות ● בורסות אירופה נצבעו אדום ● בורסת הונג קונג ננעלה בירידת שערים של 3.3% ● הביטקוין צנח בכ-7.8%, ונסחר ברמה של 43,864 דולר

נמל שנזן. אחד מחמשת הנמלים הגדולים בעולם מבחינת נפח המכולות / צילום: Shutterstock, Alexey Lesik

מחיר התובלה הימית עלה ב-776% בתוך פחות משנתיים: כך זה ישפיע על הכיס שלנו

עלויות השינוע בכל העולם ממשיכות לעלות: בתחילת השנה מקום במכולה סטנדרטית מסין לאזור הים התיכון עלה פחות מ-6,000 דולר. היום המחיר הוא יותר מכפליים ● חברות הספנות מרוויחות מהזינוק בביקוש לשירותיהן, ואנחנו צפויים לשלם עוד יותר

איך משפרים את חווית הלקוח? / איור: גיל ג'יבלי

בעידן הדיגיטלי, שיפור חוויית הלקוח מטריד את אנשי השיווק הרבה יותר

הקורונה האיצה את השימוש של סמנכ"לי השיווק בכלים חדשניים, כולל בינה מלאכותית, כך עולה מסקר עולמי חדש שערכה סיילספורס ● מה הכי מטריד אותם בעידן הנוכחי, באיזה ערוץ שיווקי הם מתמקדים, ולמה הם משקיעים הכי הרבה אנרגיה במידע ונתונים על הלקוחות

שליח וולט / צילום: Shutterstock, Karolis Kavolelis

קריסה ועוד קריסה: וולט לא מצליחה להפוך את המשבר להזדמנות

לא לעולם חוסן: התפיסה של וולט לפיה משברים תדמיתיים חייבים להיענות בשקט מוחלט עד יעבור זעם היא תפיסה ארכאית שלא מתאימה לעידן החדש ● על החברה לפעול בשקיפות, ולקחת אחריות במקרים שבהם זה הדבר הנכון לעשות

אתר הבנייה של חוות השרתים של אמזון באזור התעשייה הר טוב / צילום: איל יצהר

חווה בכל פינה: ענקיות הטק נכנסו למלחמה ואיתן חברות הנדל"ן - האם יש מקום לכולן?

מכרז נימבוס הממשלתי היה רק יריית הפתיחה בטרנד הנדל"ני הישראלי החדש, אליו הצטרפו צמרת חברות הנדל"ן ואפילו עומר אדם כבר התחייב להשקיע בחוות שרתים תת-קרקעית ● מי תהיה הראשונה ומי האחרונה במרוץ להשלמת חוות השרתים, והאם גוגל באמת תלויה בתושבי בני ציון כדי להשלים את השתלטותה על שוק הענן בישראל?

סמדר שאול, אונ' ת''א / צילום: כדיה לוי

"דרך ספרי זיכרונות לומדים שתהליך הרדיקליזציה באפגניסטן החל עוד לפני הטליבאן"

סמדר שאול, בת 37, דוקטורנטית בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב ● חוקרת את תהליך הרדיקליזציה בקרב מתנדבים מוסלמים שסייעו לאפגנים במאבק נגד הסובייטים, ואת ההשפעה של הרשתות החברתיות הווירטואליות על קונפליקטים אלימים וטרור ● פרויקט מיוחד

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר

"החללית של ההייטק לא יכולה להמריא ולהסתכל למטה על ה־85% שנותרים מאחור"

התקציב יעבור, רפורמת הייבוא לא תפגע בתעשייה כחול־לבן, ומודל החל"ת יצר "תת־תרבות הרסנית" של עבודה בשחור ● שרת הכלכלה אורנה ברביבאי מסבירה איך תשחרר את הכלכלה הישראלית מהחסמים שחונקים אותה, ומדוע היא בעד תוספות הרמטכ"ל לפורשי מערכת הביטחון

מטבעות דיגיטליים / צילום: Shutterstock

ארה"ב תפעיל סנקציות במאבק נגד דרישות הכופר בקריפטו

ממשל ביידן רוצה לסכל את התשתית הפיננסית הדיגיטלית המאפשרות קיום של מתקפות כופר, שרובן מגיעות מרוסיה

נשיא צרפת עמנואל מקרון. תגובה חריפה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

פרשת הצוללות שמסעירה את המעצמות: צרפת מאיימת על עתיד נאט"ו

למרות שראש ממשלת אוסטרליה אמר כי ממשלתו הביעה בפני צרפת הסתייגויות מעסקת הצוללות מבעוד מועד, צרפת ממשיכה את הקו הנוקשה נגד ביטול רכש הצוללות ממנה ● שר החוץ הצרפתי הודיע כי במדינתנו  "זקוקים להבהרות נוספות, הרי יש חוזים קיימים", ואף איים כי למשבר "תהיה השפעה על עתיד נאט"ו"

טסלה בעמדת טעינה פרטית בתל אביב / צילום: בר לביא

מהחום של המזרח התיכון ועד בעיות תשתית: מסלול המכשולים של המכונית החשמלית בישראל

במשרד האנרגיה מקווים כי תוך עשור יימכרו בישראל רק מכוניות חשמליות, אבל המציאות בשטח רחוקה מהיעדים הממשלתיים ● בדרך אל ההמונים ממתינות לרכבים החשמליים כמה משוכות מקומיות ייחודיות, ממזג האוויר ועד תשתית החשמל שכבר נערכת לגבות את המחיר

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

אחיו של מנכ"ל מ' האנרגיה שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בשברון

ליאור שילת הוא מועמדה של שרת האנרגיה, קארין אלהרר לתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה, כאשר אחיו, יניב שוינקלשטיין שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בחברת שברון ישראל (נובל אנרג'י לשעבר) ● במאמר שפרסם שילת בעצמו בעבר הוא דחף לעידוד תחום הגז

אביגדור ליברמן, שר האוצר / צילום: איל יצהר

האוצר מקדם חוק: סרבתם להתחסן ופוטרתם? לא תהיו זכאים לדמי אבטלה במשך 90 יום

רגע לפני כניסת חג סוכות, הפיץ משרד האוצר תזכיר חוק, שקובע כי עובד אשר פוטר או התפטר עקב סירובו להתחסן או להיבדק יהיה זכאי לדמי אבטלה רק לאחר 90 יום בדומה למי שהתפטר ● התזכיר פתוח להערות הציבור עד ליום שלישי הבא בלבד