גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראשי הערים נגד הממשלה והאוצר: "זו לא התנגדות, זו מלחמה"

התקציב וחוק ההסדרים מציפים מתחים בין הרשויות המקומיות לבין השלטון המרכזי - סביב היוזמה להסבת משרדים ודיור, אבל גם בנושא הקיצוץ בסמכויות וחוק המטרו ● ראשי הערים חשים כי למרות ניסיונות הידברות מצדם, מונחתות עליהם עובדות מוגמרות

מוטי ששון, רון חולדאי, כרמל שאמה ורז קינסטליך / צילום: כדיה לוי, איל יצהר, שלומי יוסף
מוטי ששון, רון חולדאי, כרמל שאמה ורז קינסטליך / צילום: כדיה לוי, איל יצהר, שלומי יוסף

לא פשוט לבנות תקציב. באוצר מתמודדים עם ביקורת פנימית על עקרונות התקציב המתגבשים ועל חלקים מחוק ההסדרים, ובאופוזיציה מתכוננים להילחם על כל סעיף וסעיף. אלא שבימים האחרונים מתגבשת אופוזיציה אחרת לגמרי, ועל "טורים גבוהים", והיא ראשי הערים.

ההתפתחות האחרונה בחזית זו היא מכתב ששלחו בשבוע שעבר 24 ראשי רשויות שבשטחן יעבור קו המטרו שלחו מכתב לראש הממשלה נפתלי בנט, לשרת הפנים איילת שקד, לשרת התחבורה מירב מיכאלי ולשר האוצר אביגדור ליברמן. "אנו סבורים שלא נכון לקדם חקיקה כל כך מורכבת וכבדת משקל באמצעות חוק ההסדרים, אלא באמצעות חקיקה ייעודית - בכפוף להסכמות בין השלטון המקומי ומשרד האוצר, תוך המשך תהליך ההידברות בין הצדדים", כתבו ראשי הערים.

פחות סמכויות, יותר עלויות

לגוף העניין הם כותבים, כי הם אמנם תומכים עקרונית בתוכנית המטרו, אך לא באופן שבו הממשלה רוצה להוציא אותו לפועל: מתן סמכויות לגופים שיתכננו ויקדמו את הפרויקט וסילוקן בפועל של הרשויות המקומיות ממעמד של קבלת החלטות, על אף שהמטרו יעבור בשטחן. לאור זאת דרשו להוסיף לוועדה המסדרת של המטרו נציגים מהעיריות.

עוד כתבו ראשי הערים, כי "ההצעה מטילה נתח משמעותי מעלויות הפרויקט על הרשויות המקומיות שהפרויקט עובר בשטחן, באופן שמאיים לפגוע ביציבותן ובהישרדותן הפיננסית". החשש הגדול שלהם בהקשר זה הוא, שבעלי דירות ועסקים יגישו נגדן תביעות על ירידת ערך הנדל"ן שלהם.

עוד כתבו, כי "יש לזכור כי במהלך שנות ההקמה, הרשויות המקומיות צפויות לספוג אובדן הכנסות משמעותי ביותר עקב השבתת פעילות מרכזי הערים לאורך שנים ארוכות - בדמות פגיעה בארנונה עסקית, אובדן הכנסות מחנייה, קנסות, אגרות שילוט ועוד. זאת בנוסף לאיסורי בניה ומגבלות משמעותיות בתכנון העירוני בסמוך לתוואי המטרו. כמו-כן יש לקחת בחשבון, כי הרשויות המקומיות תידרשנה בתקופה זו לקדם תכנון והקמה של מערכות משלימות ומזינות למטרו (תחבורתיות, תכנוניות ועוד)".

 

נגד הסבת משרדים לדיור

זו כאמור ההתנגדות האחרונה, נכון לעכשיו, אבל יש עוד. ההתנגדות החזקה ביותר שלהם, שעליה אמר בכיר במרכז השלטון המקומי "נתאבד", היא היוזמה באוצר להסב שטחי משרדים באזורי תעסוקה לדירות. "זו אינה התנגדות. זו מלחמה", אמר אותו בכיר.

ואכן, בשבוע שעבר החליטו פורום ה-15 (הערים הגדולות בישראל, למעט ירושלים, שאינן מקבלות מענקי איזון או פיתוח ממשלתיים) יחד עם מרכז השלטון המקומי, לצאת למאבק בנושא. זאת לאחר דיון קצר בין הגורמים בהובלת חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי, ורון חולדאי, ראש עיריית תל אביב ויו"ר הפורום.

ראשי הערים שלחו מכתב זועם לראש הממשלה, לשר האוצר ולשרת הפנים כשהם מגדירים את הצעת חוק ההסדרים אסון תכנוני שיוביל לכאוס. במכתב נאמר כי הסבה מהירה של שטחי תעסוקה למגורים בהיקפים משמעותיים, ללא הליך תכנוני כלשהו היא "יוזמה פוגענית ושגויה" וצעד "אנטי-תכנוני" שיוריד לטמיון עשרות שנים של עבודות תכנון מקצועיות ומעמיקות. עוד הם טוענים במכתב, כי יישום ההצעה עלול להביא לכאוס תכנוני-אורבני לפי כל קנה מידה אפשרי, ומאיימים כי פשוט יפסיקו לתכנן ולהוציא היתרי בניה, וישתקו בכך את כל מיזמי הבניה החדשים.

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: איל יצהר

לדבריהם מעבר לפגיעה התכנונית, ההצעה תביא לפגיעה כלכלית קשה, שתביא להפסדים ניכרים לשלטון המקומי לאור הפער הדרמטי בין ארנונה למגורים לעומת ארנונה משימושי תעסוקה, והפטור הצפוי מהיטל השבחה. הפסדים אלו, כך הם מדגישים, יפגעו בצורה קשה ברשויות המקומיות, שלפיהם לא זוכות לתקצוב ממשלתי כנהוג במדינות ה-OECD, בעודן נדרשות להוצאות כבדות ביותר להספקת שירותים ממלכתיים של חינוך ורווחה.

לקחי הקורונה לא הופקו

נראה כי הזעם הגדול בשלטון המקומי נובע בעיקר מההנחתות של השלטון המרכזי, והצבתם של ראשי הרשויות מול עובדות מוגמרות, וזאת על אף הנסיונות החוזרים ונשנים שלהם להידבר עם השרים. התחושה הקשה חלחלה בעיקר בתקופת הקורונה והיא רק גוברת והולכת.

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

"בשנתיים האחרונות השלטון המקומי, אף שהיינו ללא תקציב, היינו היחידים כמעט מתחת לאלונקה במאבק במגפת הקורונה, והציבור נתן בנו את אמונו. הלקח היה העברת סמכויות נוספות אלינו, עשו את זה מעט בחינוך אבל לבד מכך, יש ניסיונות תמידיים של פקידי ממשלה לנסות לחטוף מאיתנו סמכויות", אמר ביבס לגלובס. הוא מאשים, כי הממשלה והשלטון המרכזי מנותקים מהציבור, ולא יוכלו לעשות דבר ללא השלטון המקומי.

ביבס מבטא בכך את התחושה של ראשי השלטון המקומי שמרגישים מרומים. הבטיחו לו יותר סמכויות על רקע לקחי הקורונה, שבין השאר הראו כי שלטון מקומי יעיל מנהל טוב יותר את המאבק בנגיף בתחומו מאשר הנחתות של השלטון המרכזי. וגם בנושא הדיור, הביקורת העיקרית על רפורמות הדיור השונות לרבות דיור למשתכן הייתה התעלמותן מצרכי הרשויות והתשתיות הנלוות החסרות לשכונות החדשות.

עניין המטרו והסבת השטחים ממשרדים למגורים הם דוגמאות בולטות, אך הן לא היחידות. למשל, בפורום ה-15 זועמים בימים אלה על שרת התחבורה מרב מיכאלי, שביטלה את הקמת רשויות תחבורה מטרופוליניות, שאמורות לגרום לכך שהתחבורה הציבורית תעבוד בסינכרון טוב בין הערים השונות.

עוד הם כועסים על אי הכללתו בחוק ההסדרים של חוק שהציעו, להגדיל את הסמכויות של עירייה שהוכרזה "איתנה", ולאפשר לה לקבל סמכות לבצע התקשרויות ארוכות טווח של יותר משלוש שנים, מבלי שתצטרך לרוץ אחר משרדי האוצר והפנים ולקבל אישור פרטני לכל פעולה כזאת.

הסלמה ביחסים?

לא פלא, שראשי הערים חשים אכזבה מכך שבממשלה החדשה לא רק שהם לא עתידים לקבל סמכויות נוספות, אלא שגם יקצצו בחלק מאלו שכבר יש להם היום. ביבס מזהיר: "הבהרנו להם שלא נסכים למהלכים מעל הראש שלנו - ואם ינסו שום דבר ממה שהם מתכננים לא יקרה". בכך הוא התייחס גם להצעה בעניין להעלות את הארנונה למגורים ב-15% בתוך עשר שנים, שבינתיים יצאה מחוק ההסדרים. לדבריו כדי לעשות רפורמה אמיתית ונחוצה בארנונה שהיא נושא סבוך ומורכב, לא מעבירים חוק במחטף אלא מכינים אותו אחרי התדיינות חשיבה והתייעצויות. מעבר לזה, סביר להניח, שהעלאת הארנונה גם לא תיטיב את מצבם של ראשי העיר מול קהל הבוחרים שלהם, בבחירות המוניציפליות הבאות, בעוד כשנתיים.

מצד שני, שקד הצהירה בשבוע שעבר, כי לא תעמוד בדרכו של ראש עיר שכן ירצה להעלות את גובה הארנונה אצלו, כך שהיא מחזירה את תפוח האדמה הלוהט הזה להכרעת ראשי הערים.

בעקבות הדברים נשאלת השאלה, האם בממשלה ובמיוחד באוצר יעשו פסק זמן, כדי לבחון את שאלת היחסים מול השלטון המקומי. כמו שהדברים נראים עד עכשיו, הדברים לא הולכים למקומות טובים, לא בתחום התחבורה ולא בתחום התכנון והבנייה.

בנוגע למטרו, ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "מימון המטרו מתבסס על פרקטיקה מקובלת בעולם הקרויה LVC - land value capture המאפשרת גבייה פרוגרסיבית של מקורות המימון לפרויקט, על פי הנהנים מתועלותיו כך שמי שנהנה מהפרויקט יותר (בעלי נדל"ן בסביבת תחנות שיהנה מתוספת זכויות) ישלם יותר".

לגבי המרת שטחי המשרדים נמסר: "הצעת המחליטים בעניין נועדה לתת מענה לצורך להגדיל את היצע הדיור בטווח הקצר, וכן להתמודד עם העודפים המשמעותיים בשטחי תעסוקה מתוכננים שאינם צפויים להתממש בעשורים הקרובים. ההצעה כוללת מנגנון מאוזן במסגרתו תוודא הוועדה המקומית כי קיימים צרכי ציבור נאותים וכי לא מוטלות מגבלות סביבתיות על המגרש המיועד לתעסוקה. כמו כן, הליך ההסבה יהיה שקוף ויכלול שימוע ציבורי. באמצעות מנגנונים אלו, ניתן יהיה להוסיף בטווח הקצר אלפי יחידות דיור לטובת אוכלוסייה צעירה ואוכלוסיית הגיל השלישי". 

באשר לשאר הדברים לא נמסרה תגובה.

עוד כתבות

המלצות האזנה

כוכב הראפ הספרדי והזמרת שדיוויד בואי סימן כהבטחה: חמישה אלבומים שכדאי לכם לשמוע

המוזיקה שתאפשר לכם להתרכז בעבודה, אלבום שלישי ללורד והופעת הג'אז משנות השבעים שתמיד כיף לחזור אליה ● המלצות מוזיקה

מטה אמזון בקליפורניה / צילום: Shutterstock, Tada Images

תוכנית החנויות הפיזיות של אמזון נחשפת: מותגי ביגוד משלה ותאי הלבשה חכמים

סניפים פיזיים של החברה עשויים לכלול סריקת ברקודים ע"י משתמשים, מסכי מגע וחוויית קנייה לא מסורתית

חיסון נגד קורונה בבית חולים שערי צדק ירושלים / צילום: רפי קוץ

השאלות לגבי דעיכת השפעות החיסונים הגיעו ל־FDA, ויש סיבה לאופטימיות

בעוד שהאמריקאים שואלים לגבי דעיכת החיסון השני, אנחנו – כבר תוהים לגבי השלישי ● מה קצב דעיכת רמת הנוגדנים בגוף, האם היא נעצרת בשלב מסוים ואיך זה שרמות תאי הזיכרון דווקא ממשיכות לטפס חודשים רבים לאחר החיסון? ● חיסון רביעי? לא בטוח שנזדקק לו

משרדי אוורגרנד בשנזן, סין / צילום: Shutterstock, hxdbzxy

למה אוורגרנד הסינית קורסת דווקא עכשיו ומה הסיכוי שתפיל את השווקים בכל העולם?

אף שבתחילת כהונתו ציפו מנשיא סין לקדם כלכלה חופשית יותר ולשחרר רגולציה, בפועל הוא דווקא מטיל מגבלות הדוקות מאוד על עסקים ● אחת הנפגעות היא ענקית הנדל"ן אוורגרנד ● האם קריסה של אוורגרנד תכניס את הכלכלה העולמית לסחרור מסוכן?

מנכ''ח טבע קאר שולץ / צילום: יח''צ

טבע תשלם ללואיזיאנה 15 מיליון דולר כחלק מהסכם פשרה בפרשת האופיודים

התשלום יספוק על פני 18 שנה ובנוסף טבע תעביר למדינה תרופות בשווי של כ-3 מיליון דולר ● ההסכם כפוף לאישור סופי של לואיזיאנה

מסעדת מלכה / צילום: דרור עינב, וואלה!

משיפודים ועד סושי: ארבע מסעדות כשרות טובות במיוחד

דגים היישר מהים באשדוד, הסניף הכשר של הסושייה המיתולוגית בתל אביב והגרסה של אייל שני ● מהן המסעדות הכשרות הטובות בארץ?

המלצות פעילויות ומשחקים לילדים / צילום: Markus Spiske / unsplash

איך ליצור דמות יוטיוב מצוירת והמשחק שבו תנצחו את ההורים: המלצות של ילדים - לילדים

פודקאסט שאפשר לשמוע גם 1290 פעם, וספר שהוא גם עצוב וגם מותח: ההמלצות המוצלחות של הילדים שלנו ● ואנחנו לגמרי אובייקטיבים

המלצות גוף ונפש

ארס צפרדעים ושבוע של שתיקה: 5 טיפולים אלטרנטיביים

אלטרנטיביים יותר ופחות: מצלילים מרפאים וסדנת ויפאסאנה דרך אמנויות לחימה וסווט לודג' אינדיאני ועד לארס של צפרדע הקאמבו הרעילה מהאמזונס

מפעל לעיבוד פחם בסין / צילום: Shutterstock, humphery

גולדמן זאקס חותך את תחזיות הצמיחה של סין בעקבות משבר האנרגיה

בנק ההשקעות האמריקאי חותך את תחזיות הצמיחה של סין לאור הפסקות החשמל המרובות שפוגעות בתעשייה ● לא רק פחם חסר: המחסור בגז הטבעי, לצד הציפיות לחורף קר במיוחד, מזניקים את מחיר הגז לשיא של מעל עשור

אבראהים ראיסי, נשיא איראן / צילום: Reuters, Majid Asgaripour/WANA

יו"ר ועדת החוץ של איחוד האמירויות: "איראן לא באחריותה של ישראל בלבד"

ד"ר עלי ראשיד אל נועיימי, יו"ר הוועדה להגנה, פנים ויחסי חוץ במועצה הפדרלית הלאומית של האיחוד, מזהיר בראיון לגלובס מפני חזרה להסכם הגרעין ומאשים כי הקהילה הבינלאומית שלא נאבקת במשטר הרצחני באיראן אלא מאפשרת לו להתקיים ולשמור על יציבותו ● "הסכם הגרעין נתן להם אור ירוק"

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: עמוס בן גרשום - לע''מ

"שתי מגפות מסכנות את העתיד": ראש הממשלה בנט נאם בעצרת השנתית של האו״ם

ביומה האחרון של העצרת הכללית של האו"ם נאם נפתלי בנט לראשונה מאז נבחר לראשות הממשלה ● נאומו של ראש הממשלה בנט נמשך כ-20 דקות ועסק בין היתר במשבר הקורונה ובגרעין האיראני: ״תוכנית הגרעין של איראן הגיעה לקו פרשת המים, וכך גם הסבלנות שלנו״

נפתלי בנט בנאומו באו''ם, אתמול / צילום: Associated Press, John Minchillo

בנט: "עם כל הכבוד לקבינט המומחים - אני לא מקבל את הגישה של 'למי אכפת' לגבי כסף ופרנסה"

ראש הממשלה נפתלי בנט ממשיך בקו הביקורתי כלפי בכירי משרד הבריאות והמומחים המזהירים מפני מדיניות לא זהירה של הממשלה ● אמר בתדרוך לעיתונאים בעת הביקור בניו יורק כי "חלקם לא רואים את התמונה המלאה. כששאלתי אותם למה צריך לסגור הופעה של שלמה ארצי - הם גמגמו"

אלי לנקרי, ראש עיריית אילת / צילום: שיר גולני

"מגיע לנו לקבל כסף מהקרקעות בשדה דב": ראש העיר החדש של אילת עולה להתקפה

ראש עיריית אילת החדש, אלי לנקרי, נכנס לתפקיד כשהעיר מתאוששת מנזקי הקורונה, ובטוח שמה שהעיר צריכה הוא מקורות תעסוקה שאינם קשורים לתיירות ● בזכות הטבות המס הוא מקווה למשוך לאילת צעירים שיעבדו מרחוק בהייטק, ומבטיח שהעיר תהיה הראשונה בעולם להיות עצמאית אנרגטית

אולף שולץ / צילום: Associated Press, Michel Euler

האיש שניצח בבחירות בגרמניה העניק בעבר ראיון בלעדי לגלובס. זה מה שהוא חושב על ישראל ועל עסקאות נשק

אם יצליח להרכיב קואליציה, אולף שולץ יהיה הקנצלר החדש של גרמניה ● באוקטובר 2018 נפגשו עימו כתב גלובס באירופה אסף אוני ועורכת גלובס נעמה סיקולר לראיון בלעדי והיחיד שהעניק לכלי תקשורת ישראלי ● בעקבות ניצחונו בבחירות לפי תוצאות המדגמים, גלובס מפרסם את הראיון מחדש

אייפון 13 / צילום: צילום מסך

קיבלנו את האייפון החדש ל-24 שעות. אלה המסקנות

אפל חשפה את האייפון החדש שלה לפני שבועיים, עם שיפורים במצלמה, חיזוק לסוללה ועם תמיכה במערך השבבים המתקדם של אפל ● האם שווה להשקיע בו, כמה הוא יעלה, ומתי יהיה אפשר לקנות אותו?

ישיבת קבינט הקורונה / צילום: קובי גדעון-לע''מ

ההבטחה שהופרה וסיבוב הפרסה: בנט מבין שבקרב מול משרד הבריאות כולם מפסידים

אחרי הספר המדובר והסיסמה "לא קורונה לא מעניין" ראש הממשלה לא יכול לאפשר לעצמו להיכשל בהתמודדות עם המגפה ● בינתיים, הוא נאחז בחיסון השלישי בניגוד לעמדת קבינט המומחים, שהתריע כי אפקט הבוסטר נבלם ● וגם: הוויתורים שימינה מוכנה לעשות בחיזור חסר הסיכוי אחרי המפלגות החרדיות

דירה להשכרה / איור: ליאב צברי

ההחלטה שלא השתנתה כבר כמעט 30 שנה: האם נכון להעניק פטור ממס על שכר דירה?

העלייה מברית המועצות הובילה את המדינה להעניק פטור ממס לבעלי דירות להשכרה ● אבל מאז עברו 30 שנה, ההצדקה כבר אינה קיימת, והמדינה ממשיכה לאבד הכנסה פוטנציאלית של מיליארדי שקלים בשנה ● מה אומרים המומחים, והאם הלחץ של רשות המסים יצליח יותר בחוק ההסדרים הבא

סוחר בקומת המסחר בבורסת ניו יורק / צילום: Associated Press, Richard Drew

נעילה אדומה בארה"ב: נאסד"ק ביום הגרוע מאז מרץ, VIX זינק ב-23%

S&P 500 איבד 2% ודאו ג'ונס ירד ב-1.6% ● המדדים באירופה איבדו עוד 2.2% ● התשואות על אג"ח ממשל אמריקאי טסות ● שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן: "לקונגרס יש כשלושה שבועות כדי לאשר את העלאת תקרת החוב ובכך למנוע הגעה לחדלות פרעון" ● אינמוד נפלה בכ-13% וטבע עלתה ב-3.8%

המלצות ספרי ניהול

את הבלתי אפשרי נעשה היום ואת הקשה נשאיר למחר: המלצות לספרי ניהול, התפתחות וצמיחה

איך לגדול ולהתפתח כמו ילדים, איך להנדס ולנצל לטובה את האוטומט שמנהל אותנו ומה אפשר ללמוד מיחידות עילית לניהול עסקי ולחיים בכלל

סנט ג’ון הארווי. “המודל שלנו הוא להגיע לתפוסה ממוצעת של 88%” / צילום: יח''צ

"אנחנו האחות של איזי ג'ט": הכירו את רשת מלונות הלואו קוסט החדשה שמגיעה לתל אביב

המחסור במקומות לינה בולט בתל אביב בעיקר בסגמנט הזול יותר - ולנישה הזו נכנסת כעת רשת איזיהוטל, המוכרת בעיקר בזכות החברה ה"אחות" איזיג'ט ● בראיון לגלובס מציג האחראי על תחום הזכיינות של הרשת את המודל שמביא רווח למשקיעים גם עם 40% תפוסה ● האם החברה שחוללה מהפכה בענף התעופה תצליח כך גם בתחום המלונות?