גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אמיר ירון הרים דגל אדום, האוצר התקפל: מאחורי הקלעים של הוויכוח החם במערכת הפיננסית

מנכ"ל משרד האוצר רם בלינקוב היה אמור לעמוד לבד בראש הוועדה לבחינת שינוי מבנה הפיקוח על הגופים הפיננסיים, אך נגיד בנק ישראל אמיר ירון נעמד על הרגליים האחוריות ● לבלינקוב יצטרף המשנה לנגיד, אנדרו אביר, והוסכם שלירון תהיה המילה האחרונה במינוי נציגי הציבור בוועדה

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון / צילום: דוברות בנק ישראל
נגיד בנק ישראל, אמיר ירון / צילום: דוברות בנק ישראל

נגיד בנק ישראל אמיר ירון לא נראה כמו אחד שיהפוך שולחן. אבל בלילה הארוך שלפני אישור התקציב בממשלה, כשהאוצר הכניס באופן חד צדדי ביום שישי לחוק ההסדרים את הקמת הוועדה שתבחן את שינוי מבנה הפיקוח על הגופים הפיננסיים, ירון הצליח להפוך את התמונה. ברגע האחרון האוצר התקפל והכניס נציג מבנק ישראל לראשות הוועדה.

אל מנכ"ל האוצר רם בלינקוב, שאמור היה לעמוד לבד בראש הוועדה, יצטרף המשנה לנגיד בנק ישראל אנדרו אביר, והוסכם בנוסף שלנגיד תהיה המילה האחרונה בנוגע למינוי נציגי הציבור בוועדה.

ירון נעמד על הרגליים האחוריות

מאחורי הקלעים הנגיד ירון טען כי כל שינוי של מבנה הפיקוח על הגופים הפיננסיים, חייב להיות בשיתוף עם בנק ישראל והביא לראייה את העובדה שבנק ישראל הוא המלווה האחרון לכל הגופים הפיננסיים במדינה, והוא מופקד על היציבות הפיננסית. בסביבת הנגיד מספרים שירון "נעמד על הרגליים האחוריות" והבהיר באופן חד משמעי שהוועדה תקום רק אם נציג מטעם בנק ישראל יעמוד בראשה.

בסופו של דבר, המאבק הצליח. בוועדה יהיו חברים ראש אגף התקציבים באוצר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וראש האגף הפיננסי בחטיבת המחקר של בנק ישראל. המפקחים הפיננסיים, הממונה על התחרות וראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, יזומנו לוועדה להציג בפניה את עמדתם. בנוסף, הזמן שניתן לוועדה להגיש את המלצותיה הוארך ל-300 ימים מהקמתה.

הפיקוח הפיננסי בישראל נחלק היום בין ארבעה גופים עיקריים: הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, רשות שוק ההון שמפקחת על חברות הביטוח וענף הפנסיה, רשות ניירות ערך המפקחת על החברות הציבוריות, ורשות התחרות. לכל אלו אפשר גם להוסיף את רשות איסור הלבנות הון ומימון טרור ורשות המסים.

על פניו, כל אחד מהגופים עוסק בתחום אחר, אבל בפועל ישנם ניגודי עניינים, חפיפות, פערי משאבים וסמכויות, ומחלוקות עמוקות. כל אלה יוצרים כאוס במערכת. דוגמה לחפיפה בין הגופים אפשר למצוא במערכות התשלומים. המערכות מפוקחות גם על ידי רשות שוק ההון, וגם על ידי בנק ישראל. התפתחות עולם התשלומים נוכח ההתקדמות הטכנולוגית מהווה סיבה מרכזית מצד האוצר לבחינת שינוי הרכב הפיקוח, וזה יהיה האתגר הראשון של הוועדה.

החלופות שעל השולחן

בין החלופות שייבחנו, ניצבת האפשרות לקבוע רגולטור אחד שיאחד את כל רשויות הפיקוח. מודל זה נהוג למשל בגרמניה, סינגפור ושווייץ. חלופה נוספת היא מבנה פיקוח דו-ראשי (twin peaks) הכולל שני מפקחים נפרדים. לפי המודל הזה, מפקח אחד יהיה אחראי לשמור על יציבות הגופים הפיננסיים, והשני יהיה אחראי על הגנת הצרכן. המודל הזה נהוג למשל באוסטרליה, צרפת, אנגליה והולנד. למרות האפשרויות המוצעות והבעיות, לא מן הנמנע שהוועדה תמליץ להשאיר את המצב הקיים.

פרופ' אבי בן בסט, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר שהוציא לאחרונה את הספר "מהפכה בשוק ההון", שם הוא מנתח בדיוק את נושא הרגולציה, טוען בשיחה עם גלובס שצריך לעבור למודל של רגולטור-על. "צריך לאחד את שלוש הרשויות הפיננסיות ולהעמיד בראשן יושב ראש. כל אחת מהרשויות תהיה מחלקה בפני עצמה ולכולם יהיו אותם סמכויות ומשאבים. כל ראש אגף יהיה חבר במועצת המנהלים של הרשות וכל הנושאים שמשותפים לנושאים השונים ידונו בדירקטוריון של הגוף הזה. דווקא הפרדה בין ההגנה על הצרכן לבין היציבות היא מלאכותית ועשויה להביא לחוסר יציבות. ראו למשל משבר מניות הבנקים בשנות השמונים. אז דובר בבעיית התנהלות שהפכה לבעיית יציבות. אני חולק על נכונות המודל הדו ראשי. ישנן ארבע מדינות בהן קיים מודל של peaks-twin, מדוע אנחנו צריכים להסתכן?

"יש טענות נכונות נגד איחוד הגופים הרגולטורים, כמו למשל שאנו עלולים לאבד את ההתמחויות של כל גוף. וגם, גוף אחד שיש לו כח אדיר בכל המגרש הפיננסי זה לא סביר. אך אני מציע לאחד את שלושת הרשויות הפיננסיות כאשר בראשן יעמוד יו"ר. אפשר להשיג במודל זה את איחוד הסמכויות והמשאבים, את מנגנון ההכרעה שנעדר מהמצב כיום, ויחד עם זאת לא לאבד את מנגנון ההתמחות שמאפיינת את כל אחד מהגופים.

"מה שבטוח הוא שאי אפשר להשאיר את המצב כמו שהוא היום כשהרבה רגולטורים אומרים 'אנחנו מדברים אחד עם השני', אבל הבעיה שהם לא מכריעים בשום דבר. שני מפקחים צריכים להחליט על הסדרה של פעולה דומה וכל אחד מחליט איך הוא יפקח על זה. זה לא הגיוני וגם לא טוב לתחרות כאשר גוף פיננסי אחד מפוקח יותר מאשר האחר", אמר בן בסט.

עוד כתבות

אבראהים ראיסי, נשיא איראן / צילום: Reuters, Majid Asgaripour/WANA

יו"ר ועדת החוץ של איחוד האמירויות: "איראן לא באחריותה של ישראל בלבד"

ד"ר עלי ראשיד אל נועיימי, יו"ר הוועדה להגנה, פנים ויחסי חוץ במועצה הפדרלית הלאומית של האיחוד, מזהיר בראיון לגלובס מפני חזרה להסכם הגרעין ומאשים כי הקהילה הבינלאומית שלא נאבקת במשטר הרצחני באיראן אלא מאפשרת לו להתקיים ולשמור על יציבותו ● "הסכם הגרעין נתן להם אור ירוק"

Instagram Kids / צילום: Shutterstock

אחרי הביקורות הקשות נגדה: אינסטגרם משהה את פיתוח גרסת "Instagram Kids"

ברקע התחקיר של WSJ כי אינסטגרם מזיקה לבני נוער, ראש אינסטגרם כתב בבלוג החברה: "מאמינים כי עדיף להורים לתת לילדיהם אפשרות גישה לגרסת אינסטגרם המיועדת להם מאשר להסתמך על היכולת של אפליקציה לאמת את גיל הילדים" ● פיתוח Instagram Kids חטף ביקורות הגורסת כי פייסבוק לא באמת יכולה להגן על הילדים

נשיא ארה''ב, ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Stratos Brilakis

תקציב התשתיות המהפכני של ביידן מנסה לשפץ את ארה"ב המזדקנת

התקציב הראשון של ממשל ביידן מנסה להתמודד עם הזדקנות התשתיות האמריקאיות בעזרת חוק התשתיות, שצפוי לקבל מימון על ידי מיסוי האלפיון העליון ● על הפרק: פיילוט מעבורות חשמליות באלסקה, שיפוץ של גשרים ומנהרות ישנות ושימור שמורות טבע

יותר ויותר חברות הופכות לחדי קרן ומציפות את עמק הסיליקון הישראלי במזומנים / צילום: Associated Press, Wade Payne

הדיון על מתעשרי ההייטק הישראלי הגיע ל"וול סטריט ג׳ורנל"

אולף שולץ העניק בעבר ראיון בלעדי לגלובס. זה מה שהוא חושב על ישראל ● מה קצב דעיכת רמת הנוגדנים בחיסון לקורונה בגוף והאם היא נעצרת בשלב מסוים ● איך איבדו רוכשי מכוניות פרטיות את כוח המיקוח? ● רשת מלונות הלואו קוסט החדשה שמגיעה לת"א ועוד ארבעה סיפורים מהחג

אלי לנקרי, ראש עיריית אילת / צילום: שיר גולני

"מגיע לנו לקבל כסף מהקרקעות בשדה דב": ראש העיר החדש של אילת עולה להתקפה

ראש עיריית אילת החדש, אלי לנקרי, נכנס לתפקיד כשהעיר מתאוששת מנזקי הקורונה, ובטוח שמה שהעיר צריכה הוא מקורות תעסוקה שאינם קשורים לתיירות ● בזכות הטבות המס הוא מקווה למשוך לאילת צעירים שיעבדו מרחוק בהייטק, ומבטיח שהעיר תהיה הראשונה בעולם להיות עצמאית אנרגטית

הנסיך הארי ומייגן מרקל / צילום: Associated Press, Seth Wenig

הנסיך הארי ומייגן פועלים להפוך לחלק מהאצולה – של הוליווד

התעלומה הגדולה: הנסיך הארי ומייגן עשו עשרות מיליוני דולרים בהסכמים עם חברות תקשורת כמו נטפליקס וספוטיפיי. אבל האם למישהו אכפת מהם כשהם לא מגלים סודות של המשפחה המלכותית?

סנט ג’ון הארווי. “המודל שלנו הוא להגיע לתפוסה ממוצעת של 88%” / צילום: יח''צ

"אנחנו האחות של איזי ג'ט": הכירו את רשת מלונות הלואו קוסט החדשה שמגיעה לתל אביב

המחסור במקומות לינה בולט בתל אביב בעיקר בסגמנט הזול יותר - ולנישה הזו נכנסת כעת רשת איזיהוטל, המוכרת בעיקר בזכות החברה ה"אחות" איזיג'ט ● בראיון לגלובס מציג האחראי על תחום הזכיינות של הרשת את המודל שמביא רווח למשקיעים גם עם 40% תפוסה ● האם החברה שחוללה מהפכה בענף התעופה תצליח כך גם בתחום המלונות?

חיסונים של פייזר לקורונה / צילום: Shutterstock, Jeppe Gustafsson

פייזר הגישה ל-FDA את מלוא המידע על הניסוי בחיסון ילדים בני 5 עד 11

החברה צפויה להגיש בקשה לאישור החיסון בשבועות הקרובים, ועל פי הערכות ה-FDA צפוי לאשר אותו בעוד כשלושה חודשים

אייפון 13 / צילום: צילום מסך

קיבלנו את האייפון החדש ל-24 שעות. אלה המסקנות

אפל חשפה את האייפון החדש שלה לפני שבועיים, עם שיפורים במצלמה, חיזוק לסוללה ועם תמיכה במערך השבבים המתקדם של אפל ● האם שווה להשקיע בו, כמה הוא יעלה, ומתי יהיה אפשר לקנות אותו?

שלט בחירות של מפלגת AfD / צילום: Associated Press, Martin Meissner

חברה בדיונית הצליחה להפיל בפח את הימין בגרמניה במהלך הבחירות

"המרכז ליופי פוליטי" הקים חברה בדיונית שהציעה למפלגת הימין הקיצונית "אלטרנטיבה לגרמניה" לחלק פליירים לקראת הבחירות במחיר נמוך ● עשרות סניפים של המפלגה נעתרו, והפליירים נזרקו ● קולקטיב האומנים הסתבך בעבר כשהציב חבית גדולה עם אפר של קורבנות שואה מול הרייכסטאג

ישיבת קבינט הקורונה / צילום: קובי גדעון-לע''מ

ההבטחה שהופרה וסיבוב הפרסה: בנט מבין שבקרב מול משרד הבריאות כולם מפסידים

אחרי הספר המדובר והסיסמה "לא קורונה לא מעניין" ראש הממשלה לא יכול לאפשר לעצמו להיכשל בהתמודדות עם המגפה ● בינתיים, הוא נאחז בחיסון השלישי בניגוד לעמדת קבינט המומחים, שהתריע כי אפקט הבוסטר נבלם ● וגם: הוויתורים שימינה מוכנה לעשות בחיזור חסר הסיכוי אחרי המפלגות החרדיות

''ככל שהצוות יגדל ותוכנית העבודה תהיה מורכבת יותר, יידרש לוח זמנים מפורט יותר''

איך לספק גמישות ואוטונומיה בלי לאבד את השליטה?

סגנון עבודה שונה של מנהלים ועובדים עלול להוביל להתנגשויות ● איך יוצרים נוהלי עבודה שכל הצדדים יחיו איתם בשלום ● ניהול וקריירה

קו הרקיע של תל אביב. מחירי הנדל''ן בעיר עולים ודוחקים ממנה אוכלוסיות / צילום: Shutterstock, EAZN

הצלחת תעשיית הטכנולוגיה מציפה את עמק הסיליקון של ישראל במזומנים, וחושפת פערים

ישראלים שהפכו למיליונרים בשוק טכנולוגיה לוהט משנים את פני תל אביב והכלכלה שלה

שרת הפנים איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

איילת שקד מחזירה אותנו 80 שנה אחורה

למעלה מ-9 מיליון נפש חיים כיום בישראל, ועפ"י תחזיות הלמ"ס צפויים לחיות כאן כ-15 מיליון נפש בשנת 2048, כשימלאו 100 שנה להקמת המדינה ● הצפיפות והתחרות על משאב הקרקע מורגשת בכל מקום, ובעת הקורונה ובימות החגים והחופשות, היא מורגשת גם במרחבים הפתוחים

המלצות גוף ונפש

ארס צפרדעים ושבוע של שתיקה: 5 טיפולים אלטרנטיביים

אלטרנטיביים יותר ופחות: מצלילים מרפאים וסדנת ויפאסאנה דרך אמנויות לחימה וסווט לודג' אינדיאני ועד לארס של צפרדע הקאמבו הרעילה מהאמזונס

נפתלי בנט בנאומו באו''ם, אתמול / צילום: Associated Press, John Minchillo

בנט: "עם כל הכבוד לקבינט המומחים - אני לא מקבל את הגישה של 'למי אכפת' לגבי כסף ופרנסה"

ראש הממשלה נפתלי בנט ממשיך בקו הביקורתי כלפי בכירי משרד הבריאות והמומחים המזהירים מפני מדיניות לא זהירה של הממשלה ● אמר בתדרוך לעיתונאים בעת הביקור בניו יורק כי "חלקם לא רואים את התמונה המלאה. כששאלתי אותם למה צריך לסגור הופעה של שלמה ארצי - הם גמגמו"

ביטקוין / צילום: Shutterstock

סין לא לבד: הקרב על שוק הקריפטו העולמי מגיע לנקודת רתיחה

שוק הקריפטו מגלגל 2 טריליון דולר, ושתי הכלכלות הגדולות בעולם רוצות להיות חלק מהחגיגה ● סין נלחמת בביטקוין, ששווה לבדו מעל 800 מיליארד דולר, כדי לעשות מקום ליואן הדיגיטלי שהיא מפתחת ● בארה"ב חוששים, אבל בונים על מיסוי המטבע כדי לממן את תוכנית התשתיות ● ומה קורה בת"א?

המלצות אפליקציות / עיצוב: גלובס

לשחק אותה מבינים ביין ולעצב כמו גרפיקאי: האפליקציות שישדרגו את חייכם

ניהול משימות, אלטרנטיבה לוואטסאפ וגם אניני טעם שיעזרו לכם לבחור יין לחגים ● המלצות על אפליקציות שיהפכו את החיים שלכם לקצת יותר קלים

יונת ים בודדה על קרחון באזור האוקיינוס הארקטי

ציפורים, דגים ואפילו עצים: המינים שמשתנים עם שינוי האקלים

תנאים חמים יותר גרמו לחיות וצמחים להתאים לעצמם מנהגים חדשים ולפתח תכונות חדשות: תמנונים מתכווצים, לטאות מפתחות רגליים חזקות יותר, ועצים מהגרים

עובדי אופטימוב / צילום: אופטימוב

תוכנת השיווק לקמעונאות והימורים אופטימוב גייסה 75 מיליון ד'

חברת אופטימוב מפתחת תוכנה ליצירה וניתוח של קמפיינים שיווקיים ומשרתת בעיקר אתרי קניות והימורים ברחבי העולם ● במקביל להשקעה, מכרה קרן IGP הישראלית את כל החזקותיה באופטימוב בסכום מוערך של 100 מיליון דולר