גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ערבויות של 4 מיליון שקל: האם גדעון סער בניגוד עניינים ברפורמה ליצוא קנאביס?

אחד מנותני הערבות הגבוהה ביותר למפלגתו של שר המשפטים גדעון סער הוא יונתן קולבר - יו"ר חברת פנאקסיה, מהמרוויחות הגדולות של רפורמת היצוא בתחום ● תקווה חדשה: "אף אחד מאנשי המפלגה לא הכיר את עיסוקו של מר קולבר בעסקי הקנאביס"

גדעון סער / צילום: עמית שאבי - ידיעות אחרונות
גדעון סער / צילום: עמית שאבי - ידיעות אחרונות

האם יו"ר מפלגת "תקווה חדשה", שר המשפטים גדעון סער, מצוי בניגוד עניינים בקידום הרפורמה בשוק הקנאביס? אחד מנותני הערבות הגדולים ביותר ל"תקווה חדשה" הוא לא אחר מיו"ר חברת קנאביס מהגדולות בישראל, חברת "פנאקסיה".

יו"ר החברה יונתן קולבר נרשם באתר מבקר המדינה כמי שנתן ערבות בסך 4 מיליון שקל ל"תקווה חדשה", לאחר שהמפלגה התחייבה בקמפיין לרפורמה מקיפה בלגליזציה של הקנאביס.

בדקנו האם נושא הקנאביס נמצא בהסכם ניגוד העניינים של השר סער במשרד המשפטים, אולם מהמשרד נמסר כי "חוות הדעת בעניינו עדיין בשלבי הכנה".

יונת קולבר, מנכ"ל פנאקסיה / צילום: יונתן בלום

אי הפללה הוא מהחוקים הראשונים שקודמו

החוק של ח"כ שרן השכל, שעברה מהליכוד ל"תקווה חדשה", קיבל כבר בישיבה הראשונה של ועדת שרים לחקיקה את אישורה לקידום במליאה. ב-14 ביולי ביקשה השכל להעלות את החוק לאי הפללה של צרכני קנאביס לקריאה טרומית, אולם רק בשל התנגדות חלקים בקואליציה החוק לבסוף לא עלה אז להצבעה.

בשבוע שעבר החוק עלה להצבעה ונפל בסופו של דבר. אך מאמר של אפרת שגב מדן אנד ברדסטריט שפורסם באתר וואלה מספק הצצה לאופן שבו שוק הקנאביס נושא עיניו למקבלי ההחלטות בממשלה ובכנסת. "לגליזציה פירושה לא רק 'הגדלת הכנסות המדינה ממסים, כנאמר בדוח, אלא בעיקר הפיכת שוק של עשרות אלפי צרכנים פעילים, לכזה שתיאורטית יכול להגיע למיליונים (בישראל). לא צריך קנאביס כדי לדמיין מה זה יעשה לשווי המניות של החברות האמורות (היא מזכירה את "פנאקסיה", ש.א.כ)", כתבה.

פנאקסיה מאז ומתמיד הכריזה שהשוק העיקרי עבורה הוא לא השוק הישראלי אלא שוק היצוא, ותמיד ציינה כי היא ממוקדת בעיקר במוצרים רפואיים מיוחדים ולא בקנאביס לפנאי. כך, שהשינוי בחקיקה יכול לעזור לה נקודתית, אבל לא נראה שהיא בונה את עתידה על כך.

המקום המיוחד של קנאביס במצע "תקווה חדשה"

ב-23 בדצמבר שנה שעברה הודיעה ח"כ השכל, מי שנושאת את דגל הסדרת הקנאביס עוד מכניסתה לכנסת ב-2015, על מעבר משורות הליכוד אל "תקווה חדשה", המפלגה החדשה שמקים אז גדעון סער.

השכל ידועה בעמדותיה ואף ניסתה לקדם את חוק אי ההפללה מספר פעמים בשתי הממשלות הקודמות. ב-26 בינואר התפרסם מצע "תקווה חדשה" והסדרת הקנאביס קיבלה התייחסות מיוחדת.

ח"כ שרן השכל / צילום: דני שם טוב - דוברות הכנסת

במצע נכתב כי "תוך 100 ימים נאשר בחקיקה אי-הפללה אמיתית של קנאביס. בתוך שנה, נקדם אסדרה אחראית של שוק הקנאביס, תוך הוצאת גורמי הפשיעה והטרור מהתחום והפניית הכנסות המדינה להסברה ולטיפול ולמניעת התמכרויות".

עוד נכתב: "שחרור תחום הקנאביס הרפואי: נבצע רפורמה בתחום הקנאביס הרפואי, שתאפשר רצף טיפולי ותיתן חופש בחירה לכל החולים המטופלים בקנאביס רפואי".

"חקלאות קנאביס: נקדם מהפכה רגולטורית שתהפוך את ישראל מיבואנית הקנאביס הגדולה בעולם למעצמת יצוא. כך נספק פרנסה לחקלאי ישראל ולתעשיות נלוות, ונגדיל הכנסות המדינה. רפורמת קנאביס, הכוללת: חוק אי הפללה של צרכני קנאביס, הסדרה מלאה של שוק הקנאביס כולל הקנאביס הרפואי, קידום קמפיין להעלאת מודעות לסכנות שבשימוש וטיפול בהתמכרויות".

בהמשך עם כינון הממשלה התפרסם בסעיף 30 להסכם הקואליציוני של "תקווה חדשה" כי "הצדדים מסכימים לחוקק את חוק אי הפללה של צרכני קנאביס בסמוך להקמת הממשלה. בנוסף תקודם חקיקה של הסדרה מלאה של שוק הקנאביס כולל הקנאביס הרפואי תוך שנה מיום הקמת הממשלה".

"פנאקסיה", החברה בראשה עומד קולבר, עוסקת בייצור ושיווק מוצרי קנאביס רפואי וכיום היא החברה היחידה בישראל בעלת מפעל מאושר עם תקן EU-GMP מרשות בריאות אירופית, הדרוש לייצור ויצוא מסחרי של קנאביס רפואי ומוצריו לאירופה. עם קידום החוקים והרפורמה המתוכננת בקנאביס היא צפויה להיות מהחברות הראשונות להרוויח מיישום ההבטחות.

השכל עצמה מעידה כי לא החליפה מילה עם האיש מימיה, וכך טוענים גם ב"תקווה חדשה". 

היועמ"ש: "תרומה עשויה להתפרש כיוצרת מחויבות הדדית"

היועץ המשפטי לממשלה מתייחס לשאלת הערבויות והתרומות למפלגות ומערכת היחסים בין תורמים לבין פוליטיקאים. הנחיית היועמ"ש עוסקת אמנם במועמדות בפריימריז, אך בשוליה הוא כותב דברים רחבים יותר, שנדמים רלוונטיים ביותר למקרה זה.

בעניין ערבויות בפריימריז היועמ"ש קובע כי על נבחר הציבור להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים למלווה או ערב עד לסוף תקופת הכהונה: "לעניין מועמדות בפריימריז, דינן של הלוואות וערבויות אינו שונה לענייננו מדין התרומות.. יש לתת את הדעת לכך שהזיקה הנוצרת כתוצאה מהלוואה או ערבות עומדת בעינה עד להחזרת ההלוואה או פקיעת הערבות. לפיכך, ועל רקע האמור לעיל, ניגוד העניינים ביחס למלווה או לערב בוודאי עומד בעינו בתקופה שעד להחזרת ההלוואה, וכן לתקופה מסוימת לאחר מכן. אם נקבעו הגבלות מכוח החשש לניגוד העניינים הנובע מהלוואה, אזי ככל שכספי ההלוואה מוחזרים זמן קצר לאחר בחירתו של נבחר הציבור, תעמוד בעינה הקביעה האמורה לעיל, לפיה על נבחר הציבור להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לאותו מלווה או ערב עד תום תקופת הכהונה".

בסוף אותה הנחיה מתייחס היועמ"ש לעניין תרומות למפלגות וכותב מפורשות כי "במקרים מסוימים, תרומה למפלגה עשויה להתפרש ככזו שיוצרת מערכת יחסים של מחויבות הדדית בין התורם לבין העומד בראש המפלגה. כך למשל, בנסיבות שבהן התרומה ניתנת לצורך הקמת מפלגה, הנבנית על מוניטין אישי של אדם דומיננטי העומד בראשה. זהו מקרה ייחודי, אשר יהיה צורך לבחון אותו לגופו בהתאם לנסיבות הרלוונטיות".

תקווה חדשה: "אין שחר לטענות"

מ"תקווה חדשה" נמסר: "אין שחר לטענות. נושא הקנאביס מקודם ע"י יו"ר סיעת 'תקווה חדשה' בכנסת ח"כ שרן השכל מזה שש שנים, הרבה לפני הקמת מפלגת ''חדשה', והצעות החוק שלה קודמו גם בעבר, כולל בכנסת הקודמת. באשר למר קולבר, מפלגת 'תקווה חדשה' לא קיבלה ממר קולבר בקשה בנושא ומעולם לא שוחח עם אף אחד מחברי המפלגה בנושא הקנאביס. יתר על כן, מפלגת 'תקווה חדשה' לא קיבלה ממר קולבר תרומה כלשהי, והערבות המדוברת הוחזרה, יחד עם שאר הערבויות של המפלגה כבר לפני מספר חודשים. חשוב לציין כי עד לפנייתכם זו, אף אחד מאנשי המפלגה לא הכיר את עיסוקו של מר קולבר בעסקי הקנאביס".

פנאקסיה: "אין קשר"

מחברת פנאקסיה נמסר: "אנו שוללים לחלוטין את הדברים. אין קשר ביניהם והם אף אינם מסתדרים לוגית עם לוחות הזמנים. ראשית, ח"כ שרן השכל יזמה את החוק עוד במהלך כהונתה בליכוד והרבה לפני שמפלגת 'תקווה חדשה' הוקמה. עוד יש להדגיש כי חוק אי ההפללה והליגליזציה אינו רלוונטי לענייניה של חברת פנאקסיה.

"פנאקסיה מייצרת ומשווקת מוצרי קנאביס רפואי בסטנדרטים פרמצבטיים, ועוסקת אך רק בשוק הרפואי כשעיקר המיקוד הוא לייצוא ויצור מוצרי פרימיום פרמצבטיים לשוק הישראלי, בעוד החוק לאי ההפללה מתייחס לשימוש לא חוקי בקנאביס והלגליזציה מתייחסת לשימוש בקנאביס לצורכי פנאי.

"לבסוף, יש לציין כי קולבר נותן ערבויות או תרומות מזה עשרות שנים למפלגות שונות ובינהן מפלגת העבודה, קדימה, כחול לבן ובבחירות האחרונות לתקווה חדשה".

עוד כתבות

חיסונים של פייזר לקורונה / צילום: Shutterstock, Jeppe Gustafsson

פייזר הגישה ל-FDA את מלוא המידע על הניסוי בחיסון ילדים בני 5 עד 11

החברה צפויה להגיש בקשה לאישור החיסון בשבועות הקרובים, ועל פי הערכות ה-FDA צפוי לאשר אותו בעוד כשלושה חודשים

מנכ''ח טבע קאר שולץ / צילום: יח''צ

טבע תשלם ללואיזיאנה 15 מיליון דולר כחלק מהסכם פשרה בפרשת האופיודים

התשלום יספוק על פני 18 שנה ובנוסף טבע תעביר למדינה תרופות בשווי של כ-3 מיליון דולר ● ההסכם כפוף לאישור סופי של לואיזיאנה

שלט רשות המיסים / צילום: איל יצהר

נקיטת הליכים פליליים נגד בעלי חברות ארנק היא צעד קיצוני ומוגזם

ברשות המסים החליטו להפעיל את התותחים הכבדים במאבק נגד בעלי חברות הארנק ● אלא שכשהרשות נוקטת הליכים פליליים נגד מי שהפרו לכאורה הוראות חדשות שעדיין לא הוטמעו כראוי – חרף יכולתה לנקוט אמצעים פוגעניים הרבה פחות אך אפקטיביים בערך באותה מידה – מדובר בהפעלת כוח מופרזת

מפעל לעיבוד פחם בסין / צילום: Shutterstock, humphery

גולדמן זאקס חותך את תחזיות הצמיחה של סין בעקבות משבר האנרגיה

בנק ההשקעות האמריקאי חותך את תחזיות הצמיחה של סין לאור הפסקות החשמל המרובות שפוגעות בתעשייה ● לא רק פחם חסר: המחסור בגז הטבעי, לצד הציפיות לחורף קר במיוחד, מזניקים את מחיר הגז לשיא של מעל עשור

המלצות ספרות / צילום: Tom Hermans / unsplash

עיון, פרוזה וגם שירה: ספרים שאנשי מערכת גלובס אוהבים וממליצים

ספר על האנשים שבשוליים, סיפורים מקו החזית של חקר המוח, כלת פרס נובל לספרות שכתבה ספר מתח וגם 3 ספרי שירה ששווה לשים אליהם לב

מסעדת מלכה / צילום: דרור עינב, וואלה!

משיפודים ועד סושי: ארבע מסעדות כשרות טובות במיוחד

דגים היישר מהים באשדוד, הסניף הכשר של הסושייה המיתולוגית בתל אביב והגרסה של אייל שני ● מהן המסעדות הכשרות הטובות בארץ?

סנט ג’ון הארווי. “המודל שלנו הוא להגיע לתפוסה ממוצעת של 88%” / צילום: יח''צ

"אנחנו האחות של איזי ג'ט": הכירו את רשת מלונות הלואו קוסט החדשה שמגיעה לתל אביב

המחסור במקומות לינה בולט בתל אביב בעיקר בסגמנט הזול יותר - ולנישה הזו נכנסת כעת רשת איזיהוטל, המוכרת בעיקר בזכות החברה ה"אחות" איזיג'ט ● בראיון לגלובס מציג האחראי על תחום הזכיינות של הרשת את המודל שמביא רווח למשקיעים גם עם 40% תפוסה ● האם החברה שחוללה מהפכה בענף התעופה תצליח כך גם בתחום המלונות?

''ככל שהצוות יגדל ותוכנית העבודה תהיה מורכבת יותר, יידרש לוח זמנים מפורט יותר''

איך לספק גמישות ואוטונומיה בלי לאבד את השליטה?

סגנון עבודה שונה של מנהלים ועובדים עלול להוביל להתנגשויות ● איך יוצרים נוהלי עבודה שכל הצדדים יחיו איתם בשלום ● ניהול וקריירה

פודקאסט / צילום: Shutterstock

הכירו את היוסיין בולט של הפודקאסטים העסקיים

לג'ון לי דומאס נמאס לשמוע אנשי עסקים מדברים למשך שעתיים על נושאים שמדי פעם לא רלוונטים ליזמים צעירים, אז הוא עשה פודקאסט משלו: מקיף, קצר, ולעניין ● ביקורת פודקאסטים

סוחר בקומת המסחר בבורסת ניו יורק / צילום: Associated Press, Richard Drew

נעילה אדומה בארה"ב: נאסד"ק ביום הגרוע מאז מרץ, VIX זינק ב-23%

S&P 500 איבד 2% ודאו ג'ונס ירד ב-1.6% ● המדדים באירופה איבדו עוד 2.2% ● התשואות על אג"ח ממשל אמריקאי טסות ● שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן: "לקונגרס יש כשלושה שבועות כדי לאשר את העלאת תקרת החוב ובכך למנוע הגעה לחדלות פרעון" ● אינמוד נפלה בכ-13% וטבע עלתה ב-3.8%

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: עמוס בן גרשום - לע''מ

"שתי מגפות מסכנות את העתיד": ראש הממשלה בנט נאם בעצרת השנתית של האו״ם

ביומה האחרון של העצרת הכללית של האו"ם נאם נפתלי בנט לראשונה מאז נבחר לראשות הממשלה ● נאומו של ראש הממשלה בנט נמשך כ-20 דקות ועסק בין היתר במשבר הקורונה ובגרעין האיראני: ״תוכנית הגרעין של איראן הגיעה לקו פרשת המים, וכך גם הסבלנות שלנו״

עובדי אופטימוב / צילום: אופטימוב

תוכנת השיווק לקמעונאות והימורים אופטימוב גייסה 75 מיליון ד'

חברת אופטימוב מפתחת תוכנה ליצירה וניתוח של קמפיינים שיווקיים ומשרתת בעיקר אתרי קניות והימורים ברחבי העולם ● במקביל להשקעה, מכרה קרן IGP הישראלית את כל החזקותיה באופטימוב בסכום מוערך של 100 מיליון דולר

המלצות פעילויות ומשחקים לילדים / צילום: Markus Spiske / unsplash

איך ליצור דמות יוטיוב מצוירת והמשחק שבו תנצחו את ההורים: המלצות של ילדים - לילדים

פודקאסט שאפשר לשמוע גם 1290 פעם, וספר שהוא גם עצוב וגם מותח: ההמלצות המוצלחות של הילדים שלנו ● ואנחנו לגמרי אובייקטיבים

המלצות האזנה

כוכב הראפ הספרדי והזמרת שדיוויד בואי סימן כהבטחה: חמישה אלבומים שכדאי לכם לשמוע

המוזיקה שתאפשר לכם להתרכז בעבודה, אלבום שלישי ללורד והופעת הג'אז משנות השבעים שתמיד כיף לחזור אליה ● המלצות מוזיקה

דירה להשכרה / איור: ליאב צברי

ההחלטה שלא השתנתה כבר כמעט 30 שנה: האם נכון להעניק פטור ממס על שכר דירה?

העלייה מברית המועצות הובילה את המדינה להעניק פטור ממס לבעלי דירות להשכרה ● אבל מאז עברו 30 שנה, ההצדקה כבר אינה קיימת, והמדינה ממשיכה לאבד הכנסה פוטנציאלית של מיליארדי שקלים בשנה ● מה אומרים המומחים, והאם הלחץ של רשות המסים יצליח יותר בחוק ההסדרים הבא

מטה אמזון בקליפורניה / צילום: Shutterstock, Tada Images

תוכנית החנויות הפיזיות של אמזון נחשפת: מותגי ביגוד משלה ותאי הלבשה חכמים

סניפים פיזיים של החברה עשויים לכלול סריקת ברקודים ע"י משתמשים, מסכי מגע וחוויית קנייה לא מסורתית

יונת ים בודדה על קרחון באזור האוקיינוס הארקטי

ציפורים, דגים ואפילו עצים: המינים שמשתנים עם שינוי האקלים

תנאים חמים יותר גרמו לחיות וצמחים להתאים לעצמם מנהגים חדשים ולפתח תכונות חדשות: תמנונים מתכווצים, לטאות מפתחות רגליים חזקות יותר, ועצים מהגרים

נמל אשדוד. צפי למכירות של 290 אלף כלי רכב חדשים השנה / צילום: תמר מצפי

התרגלתם להגיע לסוכנות ולהתמקח על מחיר הרכב החדש? המציאות השתנתה. זה מה שבכל זאת אפשר לעשות

בתוך רבעונים ספורים הפך שוק הרכב ישראלי משוק של קונים, שמחוזרים על ידי המוכרים, לשוק של מוכרים עם זמני המתנה הולכים ומתארכים והנחות מזעריות ● איך זה קרה, על מי זה משפיע ומה עושים ● גלובס עושה סדר

Instagram Kids / צילום: Shutterstock

אחרי הביקורות הקשות נגדה: אינסטגרם משהה את פיתוח גרסת "Instagram Kids"

ברקע התחקיר של WSJ כי אינסטגרם מזיקה לבני נוער, ראש אינסטגרם כתב בבלוג החברה: "מאמינים כי עדיף להורים לתת לילדיהם אפשרות גישה לגרסת אינסטגרם המיועדת להם מאשר להסתמך על היכולת של אפליקציה לאמת את גיל הילדים" ● פיתוח Instagram Kids חטף ביקורות הגורסת כי פייסבוק לא באמת יכולה להגן על הילדים

אייפון 13 / צילום: צילום מסך

קיבלנו את האייפון החדש ל-24 שעות. אלה המסקנות

אפל חשפה את האייפון החדש שלה לפני שבועיים, עם שיפורים במצלמה, חיזוק לסוללה ועם תמיכה במערך השבבים המתקדם של אפל ● האם שווה להשקיע בו, כמה הוא יעלה, ומתי יהיה אפשר לקנות אותו?