גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל האוצר: "הדיון על מה נעשה אם יהיה סגר הוא כמו דיון על מה יקרה אם ננחת על הירח"

לגבי חברות התעופה אומר בלינקוב: "אנחנו לא נתמוך בהם ללא סוף" ● עוד אמר כי הוא מעריך שלא נחזור למודל החל"ת, ומתח ביקורת על חלק מהצעדים שהממשלה הקודמת נקטה: "הפעם הממשלה והאוצר לא יפעלו מתוך פאניקה"

רם בלינקוב, מנכ"ל משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר
רם בלינקוב, מנכ"ל משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

"הדיון על מה נעשה אם יהיה סגר כללי זה כמו לדון בשאלה מה יקרה אם ננחת על הירח. אני כל-כך רחוק מסגר כללי, שאין שום סיבה שאני אדון במה שיקרה אם. אני לא אדון בדברים שלא נמצאים על הפרק" - כך משיב היום (ה') מנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב, לשאלה האם משרד האוצר נערך לאפשרות שיהיה סגר כללי על המשק.

לדברי בלינקוב, "צריך לנסות למצוא את הדרך לחיות בשגרה לצד הקורונה. מוקדם מאוד בשביל להתחיל לדבר על סגר. הממשלה נוקטת צעדים ותצטרך לנקוט צעדים נוספים, והם כאלה שיכולים לעצור את מגמת ההתפשטות של נגיף הקורונה, בתקווה שכמות המתחסנים תגדל. אנחנו נעמיד לטובת משרד הבריאות את האמצעים להתמודד עם המצב". 

על רקע העלייה בתחלואה, המגבלות החדשות שהוטלו על המשק, בהם יישום התו הירוק והרחבת חובת הבידוד לשבים מחו"ל, ובעיקר על רקע הדיבורים הגוברים על הצורך בהטלת סגר, מבקשים במשרד האוצר, תחת הנהגתו של שר האוצר אביגדור ליברמן, לשגר אותות הרגעה למשק.

המסר של האוצר לציבור היום הוא "אין דיבור על סגר", והמטרה היא להימנע מסגר. על הקרע הזה מבהיר בלינקוב כי האוצר גם לא מתחיל להיערך "ליום שאחרי", ובמשרד לא בונים תוכנית מגרה לסיוע למשק למקרה הצורך. "אין היערכות במשרד האוצר, מכיוון שלא ניכרת האטה כלשהי במשק, להוציא סקטורים מאוד מסוימים. התיירות הנכנסת, על כל ההשתרשרות שלה, תצטרך למצוא דרכים על-מנת לגוון את מקורות התעסוקה, כיוון שאנחנו לא רואים מצב שהקורונה תיעלם מחר בבוקר". 

"סגר הוא פתרון קל אך מזיק" 

על רקע התכנסות קבינט הקורונה והצעדים הננקטים בימים אלה כדי לרסן את התפשטות הנגיף, עולה פעם אחר פעם השאלה מה יעשו באוצר במקרה של סגר כללי ואיזו תמיכה כלכלית יעניקו למשק - האם יעניקו שוב מענקים לעסקים ובאיזו מתכנות ומה יוארך מודל החל"ת.

בשיחה שערך היום (ה') עם כתבים כלכליים, הבהיר בלינקוב פעם אחר פעם כי אין היערכות ספציפית לסגר, שכן במשרד האוצר סבורים כי מדובר בפתרון גרוע מאוד להתמודדות עם התפשטות הנגיף. "המערכת מאוד מיומנת, ואנחנו עושים בשבועות האחרונים הכנה על סמך הפקת לקחים מהשנה וחצי האחרונות. ככל שנצטרך, נדע להגיב בצורה מהירה. בדרג המקצועי מקיימים התייעצויות בצורה רציפה איתי, ובאופן רצוף עם השר, אבל כרגע אין צורך להכין צעדים ספציפיים", אמר בלינקוב.

בלינקוב הוסיף כי "סגר הוא פתרון קל אך מזיק, ואנחנו ממש לא רוצים בשלב הזה להשתמש בפתרון הזה, כי זה פתרון של מי שלא רוצה להתמודד. הנזקים שסגר עושה מבחינה כלכלית ונפשית הם נזקים קשים ביותר, וצריך לנקוט את כל האמצעים להימנע מסגר. כמובן שאם המצב יחריף בצורה משמעותית, אז לא יהיה מנוס, אבל אנחנו לא שם באוגוסט, ואם בספטמבר התחלואה תגדל, נראה מה לעשות.

"מבצע החיסונים לדעתי ישיג את מטרתו ויגביל את המשך התפשטות הנגיף. מוקדם מדי לדון בשאלת הסגר. כולם אוהבים לדבר על הסגר, אבל גם שר הבריאות התבטא שסגר זה פתרון קל שיש בצדו נזקים קשים. אנחנו חושבים שהקורונה כאן להישאר, והמשק צריך לחיות לצדה". 

"מעריך שלא נחזור לחל"ת" 

לשאלה האם בכוונת האוצר להחזיר את מודל החל"ת במקרה שיתממש התרחיש הגרוע של הטלת סגר, השיב בלינקוב כי "למודל החל"ת יש יתרונות וחסרונות. באופן שבו הוא בוצע בצורה גורפת, בצורה שמתמרצת אי-חזרה לעבודה, אני מעריך שלא נחזור אליו. כיצד נחזור אם בכלל? אנחנו נשקול, אבל בצורה הזאת שמישהו קבע כלל שלא נשקל כמו שצריך מראש - לא נחזור. תוכנית החל"ת עשתה הרבה דברים טובים והרבה דברים רבים גרועים. אנשים סירבו לחזור לעבודה עסקים נפגעו, מוסר העבודה נפגע, ולא נחזור לזה".

בלינקוב התייחס גם לשאלה האם יש מספיק יתרה בקופסאות הקורונה כדי להתמודד עם סגר נוסף ועם הנזקים הכלכליים שהוא גורם (היתרה בקופסאות הקורונה עומדת כעת על כ-4 מיליארד שקל), והשיב: "אני מציע לא לעורר פאניקה. כרגע לא צריך אפילו חצי מיליארד שקל. המשק כמעט רותח, הצריכה הפרטית גואה, והשוק בצמיחה כשהמשק בפעילות מוגברת, ורואים את זה בהכנסות ממסים, אז אין צורך בהערכות ובתקציב".

לדברי בלינקוב, הפעם הממשלה והאוצר לא יפעלו מתוך פאניקה, אלה כל צעד יישקל. בדרך מתח בלינקוב ביקורת על חלק מהצעדים שהממשלה הקודמת נקטה. לדבריו, "הפאניקה" שהייתה במהלך השנה שעברה הובילה לכך שהמדינה רכשה 15 אלף מכונות הנשמה חדשות, שרובן שוכבות במחסנים או נמכרו בחו"ל, וכן כמויות של תרופות שאין בהן צורך.

"אני לא אבקר את כל השנה וחצי האחרונות, אבל אותי כאזרח מאוד מקומם שהמדינה רכשה מעל 15 אלף מכונות הנשמה, וחלק מהכמות אומנם שימשה להחלפת מכונות ושדרוג, אבל ברובן לא נעשה שימוש, עד כדי כך התברר שחלק מהן נמכר לחזרה לחו"ל. אני לא יודע איך זה קרה, אבל בוודאי שחלק מהמקורות התקציביים שהוקצו למשרד הבריאות הוצאו לחינם. נרכשו הרבה מאוד חיסונים ותרופות, שחלקן מיותרות. אנחנו יכולים לספק תרופות למלריה לכל העולם, כי בשלב מסוים חשבו שתרופה למלריה מסייעת לטיפול בקורונה. אנחנו לא נחזור על צעדים פזיזים. נשתדל לעבוד לא תחת לחץ".

לשאלה מה הכוונות של הממשלה בנוגע לפתיחת שנת הלימודים הבאה, השיב בלינקוב כי "עמדת שר החינוך והבריאות כרגע היא ששנת החינוך תפתח כרגיל". 

"חברות התעופה יצטרכו להתאים את עצמן למציאות"

בלינקוב התייחס גם לטענות של חברות התעופה כי הצעדים שנוקטת הממשלה בניסיון לבלום את הקורונה עלולים להביא אותן לקריסה, ואמר כי "הנושא של חברות התעופה נמצא על השולחן. היום אנחנו מקיימים פגישה עם אל על, ובמקביל צוות של האוצר ייפגש היום או ביום ראשון עם החברות האחרות. אנחנו בוחנים את המצב, והוא לא פשוט. בכל מקרה, אני מעריך שחברות התעופה יצטרכו להתאים את גודלן לעולם המשתנה, בין אם נסייע להן ובין אם לא".

כפי שפורסם בגלובס, בחברות התעופה טוענים כי החלטת המדינה להרחיב את רשימת המדינות מהן יידרש בידוד לחוזרים תביא לנזק של עשרות מיליוני דולרים. בין היתר אמר גורם באל על לכתבת גלובס מיכל רז-חיימוביץ: "ניאלץ לעשות התאמות בכוח-האדם ותוכנית התייעלות עמוקה". 

בלינקוב התייחס לדברים ואמר כי המדינה לא תתמוך בחברות התעופה לנצח. "אנחנו מודעים למצב הקשה של חברות התעופה, וזה מצער וכואב, אבל לא נשב ונחזיק על חשבון הציבור מערכת כלכלית שלא מתאימה למציאות. המצב הזה יכול להימשך עוד חצי שנה, שנה ושנתיים - אז עד מתי אנחנו צריכים להחזיק אותן (את חברות התעופה, א' ל"ו)? ניפגש איתן, נשמע מה דעתן באופן ספציפי, אבל הן יצטרכו לעשות צעדים כדי להתאים את עצמן למציאות. שתי חברות התחייבו להנפקה - לגבי אחת כבר עבר המועד, והיא לא עשתה הנפקה; ולגבי השנייה המועד מתקרב, ולא נראה שהם הולכים להנפקה. זה לא ילך שאנחנו נהיה שותפים לכישלונות ולהצלחות שלהם. אני מודע למצוקה הגדולה, ואנחנו מקשיבים". 

"הדיבור על סגר פוגע בעסקים" 

מנכ"ל האוצר נשאל האם, חרף התנגדות האוצר, לא צריך להטיל בכל זאת סגר בספטמבר, חודש של חגים ומיעוט ימי עבודה. זאת, כחלק ממערכת "ניהול סיכונים", כדי שהמדינה לא תידרש להטיל סגר באוקטובר. בלינקוב השיב: "אני מכיר את הטענה הזאת, כי יש 6-7 ימי לימודים בספטמבר ועוד יומיים ימי עבודה. דעתי היא שאנחנו נגד סגרים, והדיבור על סגר מאוד מזיק ופוגע בעסקים שכבר היום מקבלים ביטולים להזמנות, ולכן אני מציע לא לעשות סגר גם בספטמבר.

"בתחילת המשבר שבוע סגר עלה מיליארדים רבים. מאז המשק ידע להתארגן, גם לעבוד טוב יותר בסגר, וגם למדנו שהוא מפצה את עצמו מאוחר יותר, אבל עדיין סגר הוא הרסני והוא דבר בלתי נסבל אחרי השנה הזאת. זה דבר קשה מאוד שבעיניי אין צורך להגיע אליו".

לשאלה האם יש צעדים נוספים שהממשלה צריכה לנקוט כדי להימנע מסגר, מלבד החלת הצו הירוק והרחבת חובת הבידוד ומבצע החיסונים החדש, ומה לדעתו ימנע כניסה לסגר, השיב בלינקוב: "הנבואה ניתנה לשוטים. ננקטו הרבה צעדים. אם הציבור יהיה ממושמע, זה יעזור. עטיית המסכות, התו הירוק, הקריאה להתחסן - כל אלה אמורים לסייע, אבל זה תלוי מאוד במשמעת של הפרט. אני מקווה שזה יועיל. פרופ' גבי ברבש אמר שהוא לא מבין מה קורה בבריטניה. זה בלתי מוסבר. להגיד שאנחנו מבינים הכול? ממש לא. אנחנו משחקים פה בהרבה אי-ודאות". 

"נכון לעכשיו אין סיבה לשנות את התקציב"

אי-הוודאות הזאת מתרחשת על רקע המשך בניית התקציב וחוק ההסדרים לשנים 2021-2022, אשר עבר השבוע בממשלה. בלינקוב נשאל האם הממשלה לא שוקלת לפתוח את התקציב ולהכניס אליו התייחסות גם לתרחיש של החמרה בהתפשטות הקורונה, שייאלץ השקעת משאבים שכרגע לא מוקצים לכך בתקציב הנוכחי.

"אנחנו מתוכננים ומאורגנים טוב מאוד, תוך כדי דאגה למשק", השיב בלינקוב. לדבריו, "נכון לעכשיו אין שום סיבה לשנות את התקציב. זה ברור שאם נגיע לקטסטרופות, ההנחות שלנו לא תתגשמנה, אבל מאינדיקציות כלכליות מהימים האחרונים אין לנו סיבה לחשוב כך. לומר שזה לא יתדרדר לא ניתן לומר בוודאות, אבל אני מעריך שאין סיבה לעשות שינוי כלשהו ממה שרק לפני ארבעה ימים אושר בממשלה.

"אנחנו לא נפעל תחת לחץ. כשפועלים תחת לחץ, ישראל מחזיקה היום את כמות כדורי המלריה הגדולה בעולם ואת כמות מכונות ההנשמה הגדולות בעולם".

עוד כתבות

חיסון לקורונה בתחנת מד''א / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

סנקציות כלכליות הן הפתרון לטרלול החיסונים

עלינו להבהיר למתנגדי החיסונים כי הם לא יהיו זכאים למימון ציבורי במקרה שיזדקקו לאשפוז ● זכותם לבחור לא להתחסן ולבחור לשלם עבור ביטוח בריאות פרטי - יש חיסונים, הם עובדים, ואת המסים שכולנו משלמים רצוי להקצות לטובת מוצרים ושירותים ציבוריים שאינם כוללים טיפול רפואי במתנגדי החיסון

המלצות ספרי קומיקס

ממש לא רק גיבורי על: יצירות קומיקס, לא מה שחשבתם

רבים חושבים בטעות שקומיקס זה רק אקשן, אבל יצירות קומיקס יכולות גם להרחיב את גבולות המחשבה והרגש ● 3 המלצות לקומיקס איכותי

משרדי אוורגרנד בשנזן, סין / צילום: Shutterstock, hxdbzxy

למה אוורגרנד הסינית קורסת דווקא עכשיו ומה הסיכוי שתפיל את השווקים בכל העולם?

אף שבתחילת כהונתו ציפו מנשיא סין לקדם כלכלה חופשית יותר ולשחרר רגולציה, בפועל הוא דווקא מטיל מגבלות הדוקות מאוד על עסקים ● אחת הנפגעות היא ענקית הנדל"ן אוורגרנד ● האם קריסה של אוורגרנד תכניס את הכלכלה העולמית לסחרור מסוכן?

יותר ויותר חברות הופכות לחדי קרן ומציפות את עמק הסיליקון הישראלי במזומנים / צילום: Associated Press, Wade Payne

הדיון על מתעשרי ההייטק הישראלי הגיע ל"וול סטריט ג׳ורנל"

אולף שולץ העניק בעבר ראיון בלעדי לגלובס. זה מה שהוא חושב על ישראל ● מה קצב דעיכת רמת הנוגדנים בחיסון לקורונה בגוף והאם היא נעצרת בשלב מסוים ● איך איבדו רוכשי מכוניות פרטיות את כוח המיקוח? ● רשת מלונות הלואו קוסט החדשה שמגיעה לת"א ועוד ארבעה סיפורים מהחג

''ככל שהצוות יגדל ותוכנית העבודה תהיה מורכבת יותר, יידרש לוח זמנים מפורט יותר''

איך לספק גמישות ואוטונומיה בלי לאבד את השליטה?

סגנון עבודה שונה של מנהלים ועובדים עלול להוביל להתנגשויות ● איך יוצרים נוהלי עבודה שכל הצדדים יחיו איתם בשלום ● ניהול וקריירה

מסעדת מלכה / צילום: דרור עינב, וואלה!

משיפודים ועד סושי: ארבע מסעדות כשרות טובות במיוחד

דגים היישר מהים באשדוד, הסניף הכשר של הסושייה המיתולוגית בתל אביב והגרסה של אייל שני ● מהן המסעדות הכשרות הטובות בארץ?

שכונת קרויצברג בברלין / צילום: Reuters, Fabrizio Bensch

תושבי ברלין הצביעו בעד הלאמת חברות הנדל"ן הגדולות בעיר

ההצעה קוראת לסנאט הנבחר של ברלין "לפעול בכל האמצעים" כדי להלאים כל חברת נדל"ן שמחזיקה בפורטפוליו של יותר מ-3,000 דירות בעיר  ● למרות האישור במשאל העם, סיכויי היוזמה לצאת לפועל אינם נחשבים לגבוהים

גלישה בסאפ / צילום: Shutterstock

לעשות שפגט ב־30 יום ולייעל את הריצה: מה יעשה את הספורט שלנו כיף ומאתגר יותר?

איזו אפליקציה תלמד אתכם לעשות שפגט, איזה סאפ יתאים לכם יותר ולמה, ואיך תהפכו את הריצה להרבה יותר יעילה ומהנה ● המלצות ספורטיביות במיוחד

הנסיך הארי ומייגן מרקל / צילום: Associated Press, Seth Wenig

הנסיך הארי ומייגן פועלים להפוך לחלק מהאצולה – של הוליווד

התעלומה הגדולה: הנסיך הארי ומייגן עשו עשרות מיליוני דולרים בהסכמים עם חברות תקשורת כמו נטפליקס וספוטיפיי. אבל האם למישהו אכפת מהם כשהם לא מגלים סודות של המשפחה המלכותית?

המלצות פעילויות ומשחקים לילדים / צילום: Markus Spiske / unsplash

איך ליצור דמות יוטיוב מצוירת והמשחק שבו תנצחו את ההורים: המלצות של ילדים - לילדים

פודקאסט שאפשר לשמוע גם 1290 פעם, וספר שהוא גם עצוב וגם מותח: ההמלצות המוצלחות של הילדים שלנו ● ואנחנו לגמרי אובייקטיבים

המלצות ספרות / צילום: Tom Hermans / unsplash

עיון, פרוזה וגם שירה: ספרים שאנשי מערכת גלובס אוהבים וממליצים

ספר על האנשים שבשוליים, סיפורים מקו החזית של חקר המוח, כלת פרס נובל לספרות שכתבה ספר מתח וגם 3 ספרי שירה ששווה לשים אליהם לב

Instagram Kids / צילום: Shutterstock

אחרי הביקורות הקשות נגדה: אינסטגרם משהה את פיתוח גרסת "Instagram Kids"

ברקע התחקיר של WSJ כי אינסטגרם מזיקה לבני נוער, ראש אינסטגרם כתב בבלוג החברה: "מאמינים כי עדיף להורים לתת לילדיהם אפשרות גישה לגרסת אינסטגרם המיועדת להם מאשר להסתמך על היכולת של אפליקציה לאמת את גיל הילדים" ● פיתוח Instagram Kids חטף ביקורות הגורסת כי פייסבוק לא באמת יכולה להגן על הילדים

ראיון עבודה / צילום: Shutterstock, tsyhun

איך לקבל זימון לראיון התמחות? 5 צעדים שחייבים לעשות כבר היום

שנת הלימודים בפתח, ומאות סטודנטים למשפטים כבר מתחילים להשחיז מקלדות ולהכין את קורות החיים שלהם להפצה בין המשרדים והמקומות המבוקשים בארץ ● הפעם התחרות גדולה יותר לאור הקיטון בתקנים, בין היתר בשל הארכת תקופת ההתמחות ● אז איך בכל זאת תוכלו להבטיח שתקבלו זימון לראיון?

המלצות פודקאסטים / עיצוב: גלובס

בזמן הכלים, הפקקים או סתם במקום עוד בינג' בנטפליקס: הפודקאסטים שכדאי להכיר

מהנושאים הכי איזוטריים (ראיון עם פחית קולה), דרך שיחות על קריירה וניהול ועד לאקטואליה כלכלית: הפודקאסטים ששווה להכיר, ואח"כ להתנשא על החברים

נשיא ארה''ב, ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Stratos Brilakis

תקציב התשתיות המהפכני של ביידן מנסה לשפץ את ארה"ב המזדקנת

התקציב הראשון של ממשל ביידן מנסה להתמודד עם הזדקנות התשתיות האמריקאיות בעזרת חוק התשתיות, שצפוי לקבל מימון על ידי מיסוי האלפיון העליון ● על הפרק: פיילוט מעבורות חשמליות באלסקה, שיפוץ של גשרים ומנהרות ישנות ושימור שמורות טבע

דירה להשכרה / איור: ליאב צברי

ההחלטה שלא השתנתה כבר כמעט 30 שנה: האם נכון להעניק פטור ממס על שכר דירה?

העלייה מברית המועצות הובילה את המדינה להעניק פטור ממס לבעלי דירות להשכרה ● אבל מאז עברו 30 שנה, ההצדקה כבר אינה קיימת, והמדינה ממשיכה לאבד הכנסה פוטנציאלית של מיליארדי שקלים בשנה ● מה אומרים המומחים, והאם הלחץ של רשות המסים יצליח יותר בחוק ההסדרים הבא

חיסון נגד קורונה בבית חולים שערי צדק ירושלים / צילום: רפי קוץ

השאלות לגבי דעיכת השפעות החיסונים הגיעו ל־FDA, ויש סיבה לאופטימיות

בעוד שהאמריקאים שואלים לגבי דעיכת החיסון השני, אנחנו – כבר תוהים לגבי השלישי ● מה קצב דעיכת רמת הנוגדנים בגוף, האם היא נעצרת בשלב מסוים ואיך זה שרמות תאי הזיכרון דווקא ממשיכות לטפס חודשים רבים לאחר החיסון? ● חיסון רביעי? לא בטוח שנזדקק לו

סוף “המאה האמריקאית'' / צילום: Reuters, USA TODAY NETWORK

סוף "המאה האמריקאית": האם היא שוקעת, והאם היא יודעת שהיא שוקעת?

כבר לפני 250 שנה אמרו ש"אמריקה שוקעת" ● האם תחזיות השקיעה משכנעות יותר עכשיו, לאחר אפגניסטן? האם אמריקה תוכל להוסיף ולהיות "מחסן הנשק של הדמוקרטיה", גם לאחר שהיא ויתרה על היומרה לבנות ארצות בצלמה ובדמותה? ● אם כן ואם לאו, אנחנו עומדים בעיצומה של מערכה על עתיד תפקידה של ארה"ב בעולם

מטה אמזון בקליפורניה / צילום: Shutterstock, Tada Images

תוכנית החנויות הפיזיות של אמזון נחשפת: מותגי ביגוד משלה ותאי הלבשה חכמים

סניפים פיזיים של החברה עשויים לכלול סריקת ברקודים ע"י משתמשים, מסכי מגע וחוויית קנייה לא מסורתית

אייפון 13 / צילום: צילום מסך

קיבלנו את האייפון החדש ל-24 שעות. אלה המסקנות

אפל חשפה את האייפון החדש שלה לפני שבועיים, עם שיפורים במצלמה, חיזוק לסוללה ועם תמיכה במערך השבבים המתקדם של אפל ● האם שווה להשקיע בו, כמה הוא יעלה, ומתי יהיה אפשר לקנות אותו?