גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברת SpaceX של אלון מאסק רוצה לקבוע אבן דרך נוספת בשיגור המתוכנן

בטיסה הקרובה של החברה אמורים שלושה אסטרונאוטים אזרחיים להקיף את כדור הארץ מגובה של כ־580 קילומטר במשך שלושה ימים

משגר פאלקון 9 של SpaceX / צילום: Associated Press, John Raoux
משגר פאלקון 9 של SpaceX / צילום: Associated Press, John Raoux

החברה SpaceX בבעלותו של אלון מאסק מתכננת למצב את מעמדה כחברת חלל מובילה עם משימה השבוע שמטרתה לשגר ארבעה אנשים לחלל לכמה ימים ואז להחזירם לכדור הארץ.

הטיסה Inspiration4, שעשויה להיות משוגרת אפילו ביום רביעי, היא יותר שאפתנית ומורכבת מבחינה טכנית מאלה שנערכו בקיץ על ידי חברות החלל שנוסדו על ידי ג'ף בזוס וריצ'רד ברנסון, כך אומרים מומחים בתעשייה ויועצים. זה השיגור הראשון שיש בו רק אסטרונאוטים מסחריים, או אנשים הטסים לחלל שלא בגיבוי ממשלתי כלשהו, כך נמסר מ־SpaceX.

החברה שמובילים מאסק והנשיאה גווין שוטוול עקפה את המתחרות שלה בכך שדחפה לפיתוח מהיר של כלי הטיס שלה לחלל והצליחה להוכיח שהם ישימים, כך אמרו אנשים המכירים את SpaceX.

מאסק ייסד את SpaceX ב־2002, והשקיע מכספו האישי בחברה במטרה להביא אנשים בסופו של דבר אל המאדים. בדרך, זכתה החברה בחוזים מנאס"א, סוכנות החלל האמריקאית, וזה נתן לה תמיכה בשנים הראשונות של החברה.

כעת, כמעט 20 שנה לאחר היווסדה, עוזרת SpaceX להחיות את השאיפות האמריקאיות לחלל על ידי ארגון המראות בפרופיל גבוה. בשנה שעברה, הטיסה החברה שני אסטרונאוטים של נאס"א לחלל והם הגיעו לתחנת החלל הבינלאומית. השיגור הזה היה השיגור המאויש הראשון מתוך ארה"ב בתוך כמעט עשור.

"אחת הדרכים המרכזיות בהן SpaceX זעזעה את הספינה הייתה שיגורים וחדשנות עם הרבה יותר סובלנות לסיכון לעומת מה שרואים בקרב חברות גדולות הנסחרות בבורסה", כך אמרה קריסה כריסטנסן, מנכ"לית BryceTech, חברת נתונים והנדסה שבחלקה מתמקדת בחלל. "אני חושבת ש־SpaceX זכתה בתשומת ליבם של אנשים על ידי זה שערבבה בין נרטיב של חזון לחדשנות בהנדסה".

החברה התמודדה עם לא מעט אתגרים כשבנתה עצמה, כולל פיצוצים, ב־2015 וגם ב־2016, של טילים מדגם פלקון 9. במשך תקופה של שנתיים שהחלה באמצע 2007, החברה התמודדה שוב ושוב עם בעיות של נזילות מזומנים, כך אמר מאסק.

השבוע, תשתמש SpaceX בטיל פלקון 9 שלה ובקפסולה Crew Dragon - הציוד שנאס"א בחרה למשימות אסטרונאוטים - על מנת לקחת ארבעה אנשים למסלול סביב כדור הארץ.

"צריך לצלוח את המכשול הזה כדי לעשות הרבה יותר וגדול יותר"

ג'ארד אייזקמן, מנכ"ל החברה Shift4 Payments שיוביל את טיסת Inspiration4, אמר שהצוות שלו סומך על הטכנולוגיה של SpaceX ועל האימונים שהחברה עשתה לו ולעמיתיו. הוא אמר שהמשטר הזה כלל שימוש בסימולטורים על מנת לחקות את התחושות בטיסה והכנה לכל מצב ממצבים שגרתיים בחלל ועד מצבי חירום.

איש העסקים שילם ל־SpaceX סכום שלא פורסם על הטיסה, הכולל מרכיב של תרומה וגם מימון למשימות מחקר על ידי חברי הצוות.

אייזקמן אמר שמאסק, חוץ מהכרזה על המשימה, לא דיבר עליה בשיחות ביניהם.

אלון מאסק / צילום: Associated Press, Matt Rourke

"המשימה הזו היא אבן דרך. צריך לצלוח את המכשול הזה כדי לעשות הרבה יותר, גדול יותר, ולהביא אותנו לירח, למאדים ומעבר לו", אמר.

בכירים ב־SpaceX לא היו זמינים להגיב.

החברה, המוערכת ביותר מ־74 מיליארד דולר נכון לאפריל, על פי Pitchbook, בולטת בתחום החלל המתרחב שמשך מיליארדי דולרים בהשקעות חדשות בשנים האחרונות. SpaceX מבוססת בהות'ורן, קליפורניה ומפתחת שירות אינטרנט בפס רחב מבוסס לוויין ובונה כלי נחיתה על הירח עבור נאס"א, בנוסף לארגון שיגורים.

יכולתה של החברה לפתח טילים שניתן להשתמש בהם כמה פעמים הוריד את העלות של טיסה לחלל, כך אומרים אנליסטים ומנהלים בכירים בתחום.

כלי חלל הניתנים לשימוש חוזר לא היו חדשים כש־SpaceX וחברות מתחרות החלו לעסוק בהם. מעבורות מהצי של נאס"א שיכולות להיות משוגרות כמה פעמים שוגרו 135 פעמים לפני שהטיסה האחרונה שוגרה ב־2011, כך אומרים בסוכנות.

"הפיתוח המהפכני של SpaceX לא היה בהכרח הטכנולוגיה, זה היה באמת עניין תפעולי. הם הדגימו איך אפשר להשתמש מחדש בטיל מבלי לגרור את העלויות העצומות של לפרק אותו לגורמים" אחרי משימה, כך אמר אנדרו אלדרין, מנהל מכון החלל אלדרין במכון הטכנולוגיה של פלורידה.

יש עוד שיגורים בקנה 

בינתיים השנה, הייתה אחראית החברה ל־24 מ־41 השיגורים שלהם נתן רשות מנהל התעופה הפדרלי של ארה"ב. בשנה שעברה, ניהלה החברה 25 שיגורים מתוך 39 בסך הכל. יש עוד שיגורים בקנה, כולל משימות של נאס"א וארבע טיסות שהזמינה החברה Axiom Space, שיוזמת פרויקטים מגוונים בתחום החלל.

חברות מתחרות עובדות על המאמצים שלהן לשגר אנשים, אבל SpaceX יכלה גם לנסות לארגן טיסות שאפתניות יותר. בטיסה השבוע, צפויים אנשי הצוות של Inspiration4 לטוס כמעט 580 קילומטר מכדור הארץ ולטוס סביב העולם במשך לפחות שלושה ימים לפני שינחתו בחזרה מול חופי פלורידה.

המשימה צפויה להיות משוגרת מעט יותר מחודש לאחר שבואינג, לצד נאס"א, דחתה טיסת מבחן של כלי הטיס לחלל שלה - שאמור להביא אסטרונאוטים לתחנת החלל - בגלל שסתומים תקועים במערכת הדחף של כלי הטיס. בואינג לא הגיבה לכתבה זו.

ביולי הטיסה החברה וירג'ין גלקטיק את ריצ'רד ברנסון, המיליארדר שהקים אותה, לצד חמישה אנשים אחרים מרחק של כ־87 קילומטר מעלה לפני שחזרה לקרקע בטיסה שארכה כשעה. בלו אוריג'ין, מייסודו של ג'ף בזוס, הטיסה את מנכ"ל אמזון לשעבר ושלושה אנשים אחרים לגובה של 100 קילומטר בטיסה שארכה 10 דקות.

מוירג'ין גלקטיק לא נמסרה תגובה ובלו אוריג'ין לא הגיבה לבקשת תגובה.

גם בלו אוריג'ין מפתחת כלי לטיסה במסלול סביב כדור הארץ, אבל SpaceX יכולה להתגאות בהיותה החברה הראשונה שהטיסה לשם אסטרונאוטים של נאס"א, ואולי גם אסטרונאוטים פרטיים, במידה והטיסה השבוע תתקיים כמתוכנן.

עוד כתבות

אקדח רמון של חברת אמתן / צילום: יח''צ

אמתן הישראלית תספק 9,120 אקדחים למשטרת ספרד

מדובר בפעם ראשונה שחברה ישראלית מצליחה לקבל פרויקט נשק קל במדינה מערב אירופאית ● אמתן חתמה על החוזה, שמוערך במיליוני יורו, ביחד עם חברת גרדיאן אשר בבעלות ישראלית ● מנכ"ל אמתן: "רואים התעניינות רבה מגורמי ממשל מאירופה ומדינות נוספות"

עובדי פבריק

קמעונאות היא עסק יקר: פבריק מגייסת עוד 200 מיליון דולר למרכזי אספקה רובוטיים לרשתות קניות

זאת לפי שווי של מעל למיליארד דולר ● זהו סבב גיוס משמעותי שלישי שמאופיין בדרך-כלל בגיוס של עשרות מיליוני דולרים, אך במקרה זה מדובר בסבב בעל היקפים גדולים במיוחד ובשווי גדול במיוחד ביחס להכנסות החברה

רו''ח חן שרייבר / צילום: כדיה לוי

עכשיו זה רשמי: רו"ח חן שרייבר נכנס לתפקיד נשיא לשכת רואי החשבון

שרייבר נכנס לתפקידו הערב לאחר שהאסיפה הכללית הכריזה באופן רשמי על תוצאות הבחירות ללשכת רואי החשבון בישראל ● שרייבר ניצח את המועמדת היריבה, רו"ח אלינה פרנקל, בפער קולות משמעותי

רון חולדאי, ראש עירית ת''א / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית תל אביב עובר לרכב חשמלי

לגלובס נודע כי חולדאי החליף לאחרונה את רכבו מסוג סקודה עם מנוע בנזין ברכב חשמלי חדש מדגם איוניק 5, שאמור להימסר לו בקרוב ● וגם: באיזה ענף יש הכי הרבה פושטי רגל? ● מייזון קייזר: סניף שלישי במיליון יורו  ● אירועים ומינויים

סונדאר פיצ'אי, מנכ''ל גוגל / צילום: Associated Press, Tsering Topgyal

היכו את התחזיות בכל הגזרות: דוחות טובים למיקרוסופט וגוגל

גוגל עקפה את תחזיות האנליסטים והציגה רווח למניה של 27.99 דולר ● מיקרוסופט דיווחה על גידול של 22% בהכנסות

מימין: סער יוסקוביץ׳, גל שאול / צילום: Augury

הסטארט-אפ הישראלי שמקשיב לרעש של מכונות הפך לחד-קרן

חברת אוגורי, שמנתחת פעולת מכונות ע"י רישום הוויברציות, הטמפרטורה והקול שהן מפיקות, גייסה 180 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר ● המתחרה החדשה של אוגורי בשוק היא אמזון AWS

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מחתולי הרחוב ועד למוסדות התורניים: הכספים הקואליציוניים בשיא, והמתנגד הגדול ביותר שלהם שומר על שתיקה

את אמירות העבר שלו בגנות כספים קואליציוניים נטש יאיר לפיד בממשלה הנוכחית ● השבוע זכו מפלגות וח"כים לתוספות תקציביות בנוסף ל-2.1 מיליארד שקל שסוכמו ● הח"כים ניר אורבך ועידית סילמן זכו לתוספת "פרטית" של 85 מיליון שקל ויהנו מיחסי ציבור שיחזקו את מעמדם ● 12 מיליון שקל הוקצו לטיפול בחתולי רחוב

ירידות בבורסות אסיה / צילום: Shutterstock

מגמה שלילית באסיה; דויטשה בנק הכה את התחזיות בשורת הרווח

מדד ניקיי בטוקיו יורד ב-0.4%, בהונג קונג הירידה מגיעה ל-1.5% ● מחירי הנפט והזהב נחלשים ● מטבע הקריפטו "שיבה אינו" מזנק בעשרות אחוזים למקום ה-11 בטבלת המטבעות ● עונת הדוחות בארה"ב: תוצאות טבע, קוקה קולה ומקדונלדס יתפרסמו היום

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: יואב דודקביץ, פול ידיעות אחרונות

הפלונטר של בנט: תקציב של מאות מיליוני שקלים ממתין למינוי שר

משרד ההתיישבות אינו מתפקד; הסיבה: רה"מ, שמחוייב למנות למשרד את חגית משה מהבית היהודי, הבטיח את המשרד מאוחר יותר לניר אורבך ממפלגתו

השותפים בסילבר קסטל (מימין): מיזרוח, רביד וזיו / צילום: כדיה לוי

בית השקעות הקריפטו של צבי זיו וגבי רביד מתקדם לבורסה עם הפסדים

בעלי המניות של השלד הבורסאי איי.סי.בי יתבקשו לאשר את מיזוג סילבר קסטל לתוכו ● למרות הערכת שווי של 12-16 מיליון דולר, צבר סילבר קסטל מאז הקמתו הפסדים של 9 מיליון שקל • המנכ"ל אלי מיזרוח צפוי ליהנות מתגמול שנתי של 1.3 מיליון שקל

דורון גרסטל, מנכ״ל פריון / צילום: פריון

"אנחנו לא סנאפ, השינוי של אפל לא יפגע בנו": חברת הפרסום הדיגיטלי פריון מזנקת, והמנכ"ל בטוח שזו רק ההתחלה

בסוף השבוע הביאה סנאפ לירידות במניות הקשורות לפרסום דיגיטלי, לאחר שתלתה את חולשת תוצאותיה בשינויי הגדרות הפרטיות אצל אפל ● פריון הישראלית, לעומתה, מעלה שוב תחזיות, והמניה משלימה זינוק של 200% בשנה האחרונה ● המנכ"ל: רק 1% מפעילותנו קשורה לאפל"

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

ועדת המינויים פסלה את מועמדותו של עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית

בין הנימוקים לפסילה: מהלך ההנפקה האמור להתחיל בתעשיה האווירית בקרוב, והצורך באישיות בכירה מעולם העסקים והפיננסים שיוביל את התהליך האמור ● פרץ הוצע לתפקיד על ידי שר הביטחון בני גנץ לפני כשלושה חודשים

מגדל TOHA2 / הדמיה: ויו פוינט

1,600 חניות ל-20 אלף עובדים: האם המגדל הזה יהפוך לשער החדש של תל אביב

אמות וגב ים ישקיעו 3 מיליארד שקל במגדל TOHA2 בפינת הרחובות יגאל אלון ודרך השלום, תוך שהן בונות על חברות ההייטק, המטרו וקירוי האיילון ● "עוד נצטרך להתלבט מה לעשות עם השטח של החניון" ● האם ההימור ישתלם? שלוש הערות

כלים חד פעמיים בסניף של טיב טעם / צילום: עינת לברון

המס על החד"פ: 4 ימים לפני כניסתו לתוקף, מגיעה העתירה לבג"ץ

לטענת העותרות, כניסתו לתוקף של מס הקנייה כבר ב-1 בנובמבר תעמיד את החברות הפועלות בשוק הכלים החד-פעמיים בפני מציאות בלתי אפשרית ובלתי ניתנת ליישום העלולה לגרום להן לנזקים כבדים - במיוחד לאור העובדה שהמס יחול גם רטרואקטיבית על מלאים קיימים ועל הזמנות שבדרך ● "ראוי לתת תקופת מעבר של 3 חודשים"

נמלים / צילום: Shutterstock, Thammanoon Khamchalee

מפשיזם ועד שוק חופשי: האם בני האדם הם בסך הכל נמלים מתרוצצות?

האם אזרחים במדינות שבהן יש שוק חופשי הם באמת אינדיבידואלים? ואולי אין הבדל רב בינם לבין נמלים שמתרוצצות בקן? ● תחום מחקר חדשני בכלכלה – כלכלה של מערכות מורכבות – דן בשאלות אלה ועוד אחרות ● האזינו

טל גרנות-גולדשטיין / צילום: יח''צ אוהד רומנו

צופים בערוצים הצרפתיים בהוט? תתחילו לשלם

הוט הודיעה כי מהיום תתחיל לגבות סכום של 24.90 שקל לחודש עבור שלושה ערוצים בצרפתית

קמפיין ''בוחרים לא להיכחד'' של האו''ם / צילום: או''ם

למה גורי אלפי התחפש לדינוזאור ואיך זה קשור לכסף שלכם?

תוכנית הפיתוח של האו"ם גייסה מפורסמים מרחבי העולם ודינוזאור מצויר אחד בניסיון למשוך תשומת לב למשבר האקלים ● הסרטון מתמקד בסובסידיות לדלקים מאובנים שמבטלות למעשה כל התקדמות משמעותית בעצירת ההתחממות הגלובלית

הישרדות VIP / צילום: יח''צ

קרב ההישרדות של הישרדות: רשת דחתה ברגע האחרון את שידור הפרק

קצת יותר משעה לפני שידורו, ברשת החליטו לדחות את הפרק למחר ● שלא לייחוס בהפקה טוענים כי הסיבה הייתה שינויים שנדרשו בעריכה, אך הערכה בשוק היא שהפרק נדחה בשל החשש מקרב הרייטינג מול "הזמר במסיכה" של קשת

אלון מאסק, מייסד ומנכ''ל טסלה / צילום: Shutterstock

חכו עם מחיאות הכפיים: העסקה הגדולה בין טסלה להרץ עוד רחוקה

העסקה בין טסלה להרץ התקבלה בתשואות על ידי שוק ההון ודחפה את שווי השוק של טסלה מעבר לטריליון דולר ● אבל כשיורדים לפרטים שלה מתגלים לא מעט מכשולים וסימני שאלה

קבוצת תיירים בירושלים / צילום: Shutterstock

מתווה התיירות אושר: התיירים יחזרו לישראל בעוד שבוע. אלו התנאים

החל מה-1 בנובמבר תותר כניסת תיירים מחוסנים או מחלימים לישראל ● המתווה "יעודכן בהתאם להתפתחויות ולגילוי וריאנטים חדשים"