גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסמכים חדשים חושפים: פייסבוק ידעה שאינסטגרם מזיקה לבני נוער

בדיווח של "וול סטריט ג'ורנל" צוטטו מחקרים פנימיים של פייסבוק שבדקו כיצד אינסטגרם משפיעה על קהל המשתמשים הצעיר, כשאחד הממצאים הראה שבנות מתבגרות נפגעות במיוחד: "32% מבנות נוער אמרו שכשהרגישו רע עם הגוף שלהן, אינסטגרם גרמה להן להרגיש רע יותר"

אדם מוסרי, ראש אינסטגרם / צילום: Reuters, Beck Diefenbach
אדם מוסרי, ראש אינסטגרם / צילום: Reuters, Beck Diefenbach

אחרי התחקיר שפורסם אמש בוול סטריט ג'ורנל, כעת נחשפים מסמכים חדשים המוכיחים כי  פייסבוק גילתה שוב ושוב ש אינסטגרם, שנרכשה באפריל 2012 על ידי פייסבוק תמורת מיליארד דולר, מזיקה לבני נוער. בדיווח צוטטו מחקרים פנימיים של פייסבוק מהשלוש שנים האחרונות שבדקו כיצד אינסטגרם משפיעה על קהל המשתמשים הצעיר - כשאחד הממצאים הראה שבנות מתבגרות נפגעות במיוחד.

במצגת פנימית של פייסבוק הוצגו הנתונים הבאים: "32% מבנות נוער אמרו שכשהרגישו רע עם הגוף שלהן, אינסטגרם גרמה להן להרגיש יותר גרוע", כתבו החוקרים. פייסבוק מצאה כי 14% מהנערים בארה"ב אמרו שאינסטגרם גרמה להם להרגיש יותר רע עם עצמם. עוד הוצג כי בקרב בני נוער שדיווחו על מחשבות אובדניות, 13 אחוז מהמשתמשים הבריטים ו-6 אחוזים מהאמריקאים תלו את הבעיה באינסטגרם.

על פי הדיווח, החוקרים הזהירו שאינסטגרם היא מוצר ממכר וכי יש תרבות של פרסום תמונות ורגעים הטובים ביותר. "השוואות באינסטגרם יכולות לשנות את האופן שבו נשים צעירים רואות ומתארות את עצמן", נכתב במחקר. "אנו מחמירים את בעיות דימוי הגוף לאחת מכל שלוש נערות מתבגרות. בני נוער מאשימים את אינסטגרם בעלויות בשיעור החרדה והדיכאון".

יותר מ-40% ממשתמשי אינסטגרם הם בני 22 ומטה, ולפי התחקיר, כ-22 מיליון בני נוער נכנסים לאינסטגרם בארצות הברית מדי יום, מול 5 מיליון בני נוער שנכנסים לפייסבוק. בממוצע, בני נוער בארה"ב מבלים 50 אחוז יותר זמן באינסטגרם מאשר בפייסבוק. זה לא חדש שפייסבוק עדכנה שהיא עובדת על גרסה של אינסטגרם לצעירים יותר עבור ילדים מתחת לגיל 13. זה הניסיון שלה להתמודד עם כל המכשולים שעומדים בפניה, מהלך שהוביל להתנגדות גדולה בקרב ארגוני הורים וסנאטורים.

"לא אוהבים להיות באפליקציה אבל מרגישים שהם חייבים"

על פי המסמכים, "בני נוער אמרו לנו שהם לא אוהבים את משך הזמן שהם מבלים באפליקציה אבל הם מרגישים שהם חייבים להיות נוכחים". עוד הוסיפו: "לעיתים קרובות הם חשים מכורים ויודעים שמה שהם רואים מזיק לבריאותם הנפשית, אבל מרגישים שאינם מסוגלים לעצור את עצמם". אחת הבעיות שהצביעו עליהן, היא דף ה-Explore של אינסטגרם - שאפשר להיחשף לתכנים חדשים ושם לפי החוקרים אפשר להיחשף לתוכן מזיק.

החוקרים הם עובדי פייסבוק בתחומים שקשורים לשיווק, פיתוח מוצרים ומדעי נתונים. הם הציגו את הממצאים שלהם לבכירים בפייסבוק, כולל מנכ"ל ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג. הם הגיעו למסקנה שחלק מהבעיות היו ספציפיות לאינסטגרם ולא לכל הרשתות החברתיות באופן רחב יותר, ונקבע שפייסבוק התקשתה לנהל את הבעיה ולטפל בה לצד שמירה על האפליקציה כממכרת.

פייסבוק לא פרסמה את המחקר שלה באופן פומבי לאנשים שביקשו את זה. עם זאת, צוקרברג אמר בדיון בקונגרס במרץ 2021, כי "המחקר שראינו הוא שלשימוש באפליקציות חברתיות על מנת ליצור קשר עם אנשים אחרים - יכול להיות יתרונות חיוביים לבריאות הנפש". כשהסנטורים ביקשו לראות את המחקרים הפנימיים, פייסבוק אמרה שמדובר במחקר קנייני והוא "נשמר חסוי לקידום דיאלוג גלוי ופתוח וסיעור מוחות בצורה פנימית בחברה". על פי הדיווח, המסמכים מראים שפייסבוק עשתה מאמצים מינימליים כדי לטפל בנושאים האלה.

"ההשוואה החברתית גרועה יותר באינסטגרם", נקבע במחקר. בדיווח ב-WSJ צוין שטיקטוק וסנאפצ'אט יותר מתמקדים בפנים ובפרצופים, בעוד שאינסטגרם מתמקדת רבות בגוף ובאורח החיים, לכן זה הרבה יותר משמעותי.

אחד מהשינויים שפייסבוק עשתה כדי להשפיע בנושא היה הסרת הלייקים: החברה רצתה לבחון האם כשמורידים את הפיצ'ר - עד כמה זה משפיע על המשתמשים הצעירים? בפועל, הם גילו שזה לא משפר. "לא שמנו לב לתנועות ברווחת המשתמשים", נכתב במסמך. אז מדוע הם בכל זאת הוציאו את השינוי הזה לציבור? החוקרים אמרו שזה יגרום לגורמים מסוימים להסתכל על פייסבוק ואינסטגרם בצורה טובה. "ההשקה תתקבל על ידי העיתונות וההורים כאינדיקציה חיובית חזקה לכך שלאינסטגרם אכפת מהמשתמשים שלה, במיוחד כשהיא נלקחת לצד השקות חיוביות אחרות לעיתונות", נכתב. עם זאת, כשהשיקו את הסרת הלייקים, מנהל אינסטגרם, אדם מוסרי, הודה בפומבי שהתכונה לא שינתה את תחושת המשתמשים.

אינסטגרם: "המדיה החברתית אינה טובה או רעה מטבעה לאנשים"

אינסטגרם פרסמה תגובה לתחקיר של ה- WSJ , וכתבה בבלוג החברה: "בעוד שהסיפור מתמקד במערך ממצאים מוגבל ומטיל אותם באור שלילי, אנו עומדים מאחורי המחקר הזה. הוא ממחיש את המחויבות שלנו להבנת נושאים מורכבים וקשים בהם צעירים עשויים להיאבק, ומיידע את כל הפעולות שאנו עושים על מנת לסייע לאלו החווים בעיות אלה".

הרשת החברתית כתבה בתגובתה שהנושא אכן מורכב והשאלה האם המדיה החברתית טובה או רעה לאנשים - זו שאלה נפוצה. הם גאים בכך שהאפליקציה יכולה לתת קול למי שלא נשמע או שהיא מסייעת לשמור על קשר - אבל "אנו גם יודעים שזה יכול להיות מקום שאנשים יחוו חוויות שליליות. התפקיד שלנו הוא לדאוג שאנשים יריגו טוב עם החוויה באינסטגרם".

"המדיה החברתית אינה טובה או רעה מטבעה לאנשים. רבים מוציאים אותה מועילה ביום אחד, ובעייתית למחרת. מה שנראה הכי חשוב הוא האופן שבו אנשים משתמשים במדיה חברתית, ובמב הרוח שלהם כאשר הם משתמשים בה".

פייסבוק מציגה גם נתונים, על פי מחקר שנערך על ידי Pew Internet, ש-81% מבני הנוער בארצות הברית אמרו שהמדיה החברתית גורמת להם להרגיש מחוברים יותר לחבריהם וכי 26% דיווחו שהמדיה החברתית גורמת להם להרגיש רע יותר בחייהם. "הממצאים שלנו היו דומים", נכתב בתגובה.

מה הם עושים כדי לשנות את זה? "עשינו עבודה מקיפה סביב בריונות, התאבדות, פגיעה עצמית והפרעות אכילה, כדי להפוך את אינסטגרם למקום בטוח יותר לכולם. אנחנו מתמקדים יותר ויותר בטיפול בהשוואה חברתית שלילית ודימוי גוף שלילי". עוד הוסיפו כי הם רוצים להיות "שקופים יותר לגבי המחקר שאנחנו עושים. נמשיך לחפש הזדמנויות לעבוד עם שותפים נוספים לפרסום מחקרים עצמאיים בתחום הזה, ונשפר את איך שאנחנו פועלים כדי לאפשר לחוקרים חיצוניים גישה רבה יותר לנתונים שלנו באופן שמכבד את פרטיותם של אנשים".

עוד כתבות

נשיא סין, שי ג'ינפינג / צילום: Associated Press, Nicolas Asfouri

הפועלים מעלה המלצה לסין – "התמתנות רגולטורית ותמחור נוח"

לאחר שהורידו המלצה ביוני האחרון על רקע קשיי רגולציה בסין, האנליסטים בבנק הפועלים מעריכים כי הרוחות נרגעו, ולמרות הזינוק במחירי האנרגיה, העלו המלצה לסין ל"תשואת יתר"

אתר בנייה / צילום: Shutterstock, Unkas Photo

צעד דרמטי: אדריכלים יוכלו לחתום על היתרי בנייה ויבוטלו ההקלות ליזמים

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום תיקונים שיאפשרו חתימה של אדריכלים על היתרי בנייה ואת ביטול ההקלות ● מדובר במהלך משמעותי שנועד לזרז את הוצאת היתרי הבנייה

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וול סטריט ננעלה בעליות קלות; פייסבוק איבדה 4%, טבע נחתכה 7%

מדד דאו ג'ונס ננעל ביציבות, מדד נאסד"ק התחזק 0.1% ומדד S&P 500 עלה 0.2% ● פריון זינקה 31% ● טבע איבדה 7% ● מדד דאקס עלה ב-1%, פוטסי 100 התקדם 0.7% וקאק 40 התחזק ב-0.8% ● בורסות סין ננעלו בירידות, ביפן חברת הדואר זינקה כ-5% במחזור מסחר עצום לאחר התקדמות בהפרטתה

רו''ח חן שרייבר / צילום: כדיה לוי

עכשיו זה רשמי: רו"ח חן שרייבר נכנס לתפקיד נשיא לשכת רואי החשבון

שרייבר נכנס לתפקידו הערב לאחר שהאסיפה הכללית הכריזה באופן רשמי על תוצאות הבחירות ללשכת רואי החשבון בישראל ● שרייבר ניצח את המועמדת היריבה, רו"ח אלינה פרנקל, בפער קולות משמעותי

ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Susan Walsh

המאבק על התקציב בארה"ב: מה יישאר מהביידנומיקס?

הדיונים הקדחתניים לקראת אישור התוכניות השאפתניות של הנשיא מגיעים לרגע האמת ● כשברקע בחירות אמצע הקדנציה שצפויות להקטין עוד יותר את כוחו בוושינגטון, הנשיא מוכן להתפשר, והרבה ● הסעיפים, אלה שיישארו בפנים ואלה שבחוץ, יגדירו במידה רבה את "מורשת ביידן"

איילת שקד / צילום: ליאור מזרחי

שקד הכריזה על מע'אר כ-"העיר הדרוזית הראשונה בישראל"

היישוב מע'אר שנמצא ליד כרמיאל, מונה כיום כ-24,000 תושבים, ועל פי התוכניות  ימנה בשנים הקרובות כ-30,000 תושבים ● פריד ג'אנם, ראש הרשות המקומית במע'אר: " ננצל את ההכרזה בכדי לייצר הזדמנויות להתפתח בכל ההיבטים"

מימין: סער יוסקוביץ׳, גל שאול / צילום: Augury

הסטארט-אפ הישראלי שמקשיב לרעש של מכונות הפך לחד-קרן

חברת אוגורי, שמנתחת פעולת מכונות ע"י רישום הוויברציות, הטמפרטורה והקול שהן מפיקות, גייסה 180 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר ● המתחרה החדשה של אוגורי בשוק היא אמזון AWS

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

ועדת המינויים פסלה את מועמדותו של עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית

בין הנימוקים לפסילה: מהלך ההנפקה האמור להתחיל בתעשיה האווירית בקרוב, והצורך באישיות בכירה מעולם העסקים והפיננסים שיוביל את התהליך האמור ● פרץ הוצע לתפקיד על ידי שר הביטחון בני גנץ לפני כשלושה חודשים

השותפים בסילבר קסטל (מימין): מיזרוח, רביד וזיו / צילום: כדיה לוי

בית השקעות הקריפטו של צבי זיו וגבי רביד מתקדם לבורסה עם הפסדים

בעלי המניות של השלד הבורסאי איי.סי.בי יתבקשו לאשר את מיזוג סילבר קסטל לתוכו ● למרות הערכת שווי של 12-16 מיליון דולר, צבר סילבר קסטל מאז הקמתו הפסדים של 9 מיליון שקל • המנכ"ל אלי מיזרוח צפוי ליהנות מתגמול שנתי של 1.3 מיליון שקל

נמלים / צילום: Shutterstock, Thammanoon Khamchalee

מפשיזם ועד שוק חופשי: האם בני האדם הם בסך הכל נמלים מתרוצצות?

האם אזרחים במדינות שבהן יש שוק חופשי הם באמת אינדיבידואלים? ואולי אין הבדל רב בינם לבין נמלים שמתרוצצות בקן? ● תחום מחקר חדשני בכלכלה – כלכלה של מערכות מורכבות – דן בשאלות אלה ועוד אחרות ● האזינו

אלון מאסק / צילום: Associated Press, John Raoux

טסלה נכנסה מהר מכולן ל"מועדון הטריליון", ואפילו מאסק בהלם

יצרנית המכוניות החשמליות הגיעה לשווי האסטרונומי מהר יותר מכל חברה אחרת אי פעם ● זה קרה מיד אחרי עסקת ענק עם חברת השכרת הרכבים הרץ, אבל ההסכם רחוק מלהסביר את הסיבה

תחנת הכוח אורות רבין -  חדרה / צילום: איל יצהר

מנכ"ל חברת החשמל: לא נעמוד ביעד הפסקת פעילות היחידות הפחמיות בתחנת הכוח בחדרה

בוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל, הודיע מנכ"ל חברת החשמל כי החברה לא תעמוד ביעד שהציבה הממשלה להפסקת פעילות יחידות 1-4 בתחנת הכוח הפחמית אורות רבין עד סוף השנה

משרד גורניצקי. שימוש נרחב בליגל טק / צילום: בן יוסטר

הבינה המלאכותית חודרת למשרדי עורכי הדין, וכללי המשחק בענף משתנים

תחום הליגל טק הכולל פיתוחים טכנולוגיים למשימות מסורתיות של עורכי דין, צובר תאוצה בשנים האחרונות • התוכנות השונות מייעלות את העבודה וחוסכות זמן יקר ומשאבים • עם זאת, הכל מסכימים: "יש חלקים במקצוע שלא ניתנים להחלפה על ידי מכונה"

בזוס, גייטס, צוקרברג, מאסק ובאפט. מה צריך לדעת על מיסוי המיליארדרים / צילום: Associated Press

מס המיליארדרים: מה צריך לדעת על התוכנית של הדמוקרטים

הדמוקרטים במירוץ להעברת מס חדש על רווחי הון לא ממומשים של מיליארדים

משחקי הדיונון / צילום: Associated Press, Youngkyu Park/Netflix

משחק הדיונון הרג את ה"נבל הקלאסי". מי יתפוס את מקומו?

עשור אחרי שנאסרה לשיווק, הסדרה "משחק הדיונון" הפכה לסחורה חמה בנטפליקס ● זה לא מקרי: הגלובליזציה גרמה לאנושות להבין עד כמה הבעיות בעולם משותפות, והחברות המסחריות שינו כיוון

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

הבורר קבע: ישראמקו תשלם לנפטא תמלוגים נוספים בהיקף 49.1 מיליון דולר

פסק הבורר צפוי להגדיל ב-108 מיליון שקל את הרווח המיוחס לבעלים שתציג נפטא   בדוחות הרבעון השלישי ● במקביל צפויה שותפות ישראמקו לרשום בגין פסק הבורר הוצאה נוספת של כ-5 מיליון דולר בדוחות

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מחתולי הרחוב ועד למוסדות התורניים: הכספים הקואליציוניים בשיא, והמתנגד הגדול ביותר שלהם שומר על שתיקה

את אמירות העבר שלו בגנות כספים קואליציוניים נטש יאיר לפיד בממשלה הנוכחית ● השבוע זכו מפלגות וח"כים לתוספות תקציביות בנוסף ל-2.1 מיליארד שקל שסוכמו ● הח"כים ניר אורבך ועידית סילמן זכו לתוספת "פרטית" של 85 מיליון שקל ויהנו מיחסי ציבור שיחזקו את מעמדם ● 12 מיליון שקל הוקצו לטיפול בחתולי רחוב

הדולר בשפל מאז ינואר 2021 / צילום: Shutterstock, Lord King

הדולר מגרד שפל של 10 חודשים: יורד מתחת ל-3.2 שקלים

השקל מתחזק על רקע העליות מעבר לים וגידורים של הגופים המוסדיים ● יוסי פריימן, פריקו: "עודפי היצע מט"ח גדולים בשוק המקומי, גוררים לייסוף השקל"

קבוצת תיירים בירושלים / צילום: Shutterstock

מתווה התיירות אושר: התיירים יחזרו לישראל בעוד שבוע. אלו התנאים

החל מה-1 בנובמבר תותר כניסת תיירים מחוסנים או מחלימים לישראל ● המתווה "יעודכן בהתאם להתפתחויות ולגילוי וריאנטים חדשים"

סונדאר פיצ'אי, מנכ''ל גוגל / צילום: Associated Press, Tsering Topgyal

היכו את התחזיות בכל הגזרות: דוחות טובים למיקרוסופט וגוגל

גוגל עקפה את תחזיות האנליסטים והציגה רווח למניה של 27.99 דולר ● מיקרוסופט דיווחה על גידול של 22% בהכנסות