גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אתרוגים לאחרי סוכות: איך לשווק לחברה החרדית בלי לטעות

כל אחד מחודשי השנה העבריים יכול לשמש הזדמנות מצוינת לקמפיין שיווקי ופרסומי עבור החברה החרדית, אם רק משתמשים בשפה המתאימה ● למה משתלם לקדם מוצרי חלב באוגוסט, מתי מומלץ לפרסם לימודים אקדמיים, ומתי כדאי למכור מקפיאים ● מבוסס על פרק מהספר "איך למכור ארטיק לחרדים"

סוכות בירושלים. התעשייה סביב בנייתן מתחילה כבר באלול / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
סוכות בירושלים. התעשייה סביב בנייתן מתחילה כבר באלול / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

בואו נדבר על טיימינג. חיי המדף של האתרוג קצרים למדי: יום לפני סוכות הוא יימכר במאות שקלים, ואילו יום למחרת החג, במקרה הטוב יעשו ממנו מרקחת. ניצול של טיימינג נכון הוא זה שעושה את ההבדל. מישהו אמר פעם שלוח השנה היהודי נועד כדי לסייע לעסקים היהודים. לא מאמינים? בואו נעבור עליו, ונראה עד כמה הוא ממש מוכן כגאנט שנתי מסודר לפעילות שיווקית ופרסומית בחברה החרדית.

לשים לב לחופשות

תשרי (ספטמבר-אוקטובר) - המטבח היהודי תמיד ידע לייצר לנו מוצרים קולינריים מיוחדים המצריכים בישולים ואפייה שמאתגרים את כל הבשלנים, מה שאומר מבחינת הסוחרים והעסקים - "פרודוקטים" (וגם כלי הגשה וכל מה שקשור לשולחן, כולל השולחן עצמו). גם התחדשות בביגוד ובהנעלה לקראת בחודש של ראש השנה, יום כיפור, סוכות ושמחת תורה היא חלק מהעניין.

תשמישי קדושה תופסים מקום נכבד בחודש החגים, וכך גם מוצרי איפור וקוסמטיקה. גם התעשייה סביב בניית הסוכה תופסת תאוצה: עצים, תאורה, קישוטים, סכך, כלים חד פעמיים וכלי בית.

חשוון (נובמבר) - זה החודש המבשר את בוא החורף. בנוסף לכך שהוא מזמן את תחילת ההצטיידות בהלבשה ובהנעלה חורפית, זהו גם תחילת "זמן חורף" בישיבות (סמסטר הלימודים מחשוון עד ניסן), כלומר עונת קניות לקראת החזרה לישיבה. זוהי גם עונת קניות לקראת החתונות של תקופת החורף במגזר החרדי.

כסלו (דצמבר) - בשנים האחרונות תיירות החורף בחברה החרדית צוברת תאוצה, והדבר נכון הן לתיירות פנים והן לתיירות חוץ. אפשר למצוא בעיתונות החרדית הצעות לחופשות חנוכה בצימרים ובבתי מלון, וגם תיירות הסקי לא פסחה על המגזר, וכיום אפשר לראות התארגנויות של חברות לתיירות סקי "גלאט כשר" במדינות כמו שווייץ, צרפת וגרמניה.

במוסדות החינוך של הבנות יש חופשת חג לרגל החנוכה, וזו הזדמנות לחברות המציעות ומפעילות אטרקציות למיניהן להזמין את ההורים והילדות לבילוי.

טבת (ינואר) - בחודש הזה אין חגים ומועדים, מלבד צום עשרה בטבת. מוצרי החורף הם שתופסים מקום נכבד בקמפיינים, אך היות שהפעילות הפרסומית שקטה יחסית, רואים הרבה פרסומים של קורסים מקצועיים לגברים ולנשים, הרשמה ללימודים אקדמיים, הצעות להשקעות ועוד.

שבט (פברואר) - בחודש זה נראה, כמובן, פעילות פרסומית סביב ט"ו בשבט, אך גם הרבה פעילות פרסומית סביב עונת החתונות במגזר, וכן תחילת פעילות פרסומית של נופש פסח, הן בארץ והן בחו"ל, כגון מבצעים למקדימים להירשם.

אדר (מרץ) - זהו אחד החודשים הכי צבעוניים מבחינה פרסומית במגזר החרדי. מייד עם תחילתו של החודש נתחיל לראות קמפיינים סביב פורים, אבל לא כאלה שקשורים לתחפושות ולמשלוחי מנות, אלא דווקא קמפיינים הקוראים לציבור לתרום לעמותות וארגונים. מדובר בקמפיינים מושקעים הן מהצד הקריאטיבי, והן מהצד הכלכלי.

לאחר הקמפיינים להתרמה יעלו הקמפיינים של היקבים, מוצרי הממתקים והחטיפים למשלוחי מנות, מוצרי מזון לסעודות החג, חברות למשקאות קלים, תחפושות ומוצרי יודאיקה רלוונטיים לחודש אדר. במקביל, לאורך כל החודש נראה מודעות רלוונטיות לתחילת ההתארגנות לפסח.

המעבר החד והמהיר בין עונת המכירות של פורים לבין המכירות של מוצרים כשרים לפסח הוא אתגר לא פשוט. לכן חשוב לא להשאיר מוצרים שאינם כשרים לפסח רגע לאחר חג הפורים.

לא נרתעים מפרימיום

ניסן (אפריל) - חודש החגים הגדול השני בשנה, אחרי תשרי. כמובן, שוב נפגוש כאן את כל מוצרי ההלבשה וההנעלה לכל המשפחה, מוצרי מזון (ולא רק מזון) כשרים לפסח, מצות, חומרי ניקוי, מוצרי עוף ובשר, והרבה קניות מרוכזות - חנויות ובתי עסק המציעים את מרכולתם במחירים אטרקטיביים. גם בניסן מתפרסמות הרבה מודעות של התרמה, בעיקר של עמותות וארגונים המספקים סלי מזון למשפחות מעוטות יכולת.

ספירת העומר (בין חג הפסח לחג השבועות) היא עונה בה ממעטים בקניית ביגוד חדש, והמעבר בין עונת המכירות של חג הפסח לבין ספירת העומר הוא חד. אין טעם להשאיר קמפיינים באוויר בתקופה הזו, פשוט חבל על הכסף.

אייר (מאי) - בחודש זה שוב נראה מעט פרסום לקראת החזרה לישיבות, תחילת פרסום לחופשות הקיץ, בעיקר בחו"ל (הקמפיינים לחופשות בארץ יעלו בחודש הבא). נראה גם הרבה פרסום סביב הילולת ל"ג בעומר: בתי מלון שיציעו חופשה אטרקטיבית באזור מירון והצפון בכלל, צימרים, ארוחות מוכנות, סעודות שבת לנופשים בצפון, השכרות רכב ונסיעות מאורגנות למירון.

סיוון (יוני) - חג השבועות מרכז סביבו את חגיגת החלב. זמן טוב לקמפיינים מושקעים ומבצעים לא רק על מוצרי חלב בסיסיים, אלא גם למוצרי פרימיום ייחודיים. כמו במגזר הכללי, גם לעיתונים החרדיים נהוג לצרף חוברות מתכונים כאינסרטים. קמפיינים לעזרי אפייה, מוצרי אפייה ויינות כדאי לפרסם בעיקר בעיתוני הנשים.

תמוז (יולי) - זהו חודש עמוס פרסומית בכל הקשור לנופש במגזר החרדי, לקראת חופשת הקיץ. טיפ חשוב לספקי הנופשים במגזר: חלק לא מבוטל מעסקאות הפרסום של הנופשים בחברה החרדית מבוססות על עסקאות ברטר - התשלום על שטחי הפרסום הוא לא בכסף אלא בחבילות נופש לבעלי המדיה, מה שמקל על כל הצדדים לבצע את העסקאות הללו.

אב (אוגוסט) - החודש של חופשת הקיץ במגזר החרדי, הן לבנים והן לבנות.. לפיכך נראה הרבה מאוד פרסום סביב אטרקציות, בריכות, טיולים, בתי מלון, צימרים, השכרת רכב, טיולים מאורגנים והפעלות לקבוצות ולמשפחות. מתחילת החודש ועד ט' באב מדובר בתקופה טובה לפרסום מוצרי חלב ופרווה, מכיוון שבתשעת הימים הללו, בגלל האבל על חורבן בית המקדש, לא אוכלים מוצרי עוף ובשר.

אלול (ספטמבר) - גם בחודש ההיערכות לקראת חגי תשרי נמצא קמפיינים של התרמות מצד חלק נכבד מעמותות וארגוני החסד, לצד קמפיינים של רכישת מוצרי מזון לקראת החגים. בחודש זה נמכרים גם מקפיאים רבים, כחלק מההתארגנות לבישולים לחגים. נראה פרסומים של יקבים עם יינות לחג, וגם של ביגוד והנעלה, תכשיטים, מוצרי יודאיקה וספרי קודש רלוונטיים לחודש תשרי, שופרות, וגם כדורים להקלה על הצום של יום כיפור.

להתאים את המושגים

כל אחד מחודשי השנה העבריים יכול לשמש הזדמנות מצוינת לקמפיין שיווקי ופרסומי. מה שנדרש למהלך הזה הוא היערכות מבעוד מועד, בניית שפה תואמת והכנת מבצעים תואמים, והנה יש לנו גאנט שנתי ל-12 חודשי פעילות מרתקים, עבור קהל יעד ייחודי שאוהב שמדברים איתו בעולם הערכים והמושגים שלו.

הכותב הוא יועץ ואסטרטג חרדי, מחבר הספר "איך למכור ארטיק לחרדים", על שיווק ופרסום לחברה החרדית 

עוד כתבות

חיסון לקורונה של פייזר / צילום: Associated Press, Darko Vojinovic

הוועדה המייעצת של ה-FDA הצביעה בעד חיסון ילדים; בנט יערוך דיון בעניין

ההמלצה לחיסון נגד קורונה לילדים בני 5-11 עברה ברוב של 17 בעד ונמנע אחד ● מתי החיסון יגיע לישראל? בנט יכנס היום את שר הבריאות וידון בנושא ● משרד הבריאות כבר נערך לקמפיין שייצא לדרך לאחר שה-FDA ייתן את האישור הסופי

השריפה בהרי ירושלים, מוקדם יותר השנה. לפי המבקר, התגברותם והחמרתם של אירועי קיצון אקלימיים לצד שינויים בדפוסי האקלים, עלולים לגרום לנזק ניכר לכלכלת ישראל וטומנים בחובם ''סיכון לביטחון הלאומי'' / צילום: בוריס קריפק, רשות הטבע והגנים

מבקר המדינה בדוח חריף: ההתמודדות של ישראל עם משבר האקלים "נעה בטווח שבין ב'פיגור' לאפס"

יעדים לא שאפתניים בהשוואה עולמית, כישלון בהשגתם, אי מימוש החלטות ממשלה, מחסור בתקציבים, תוכניות שנותרו על הנייר ופעילות ללא בסיס ידע מדעי או מושכל ● אלו רק חלק מהממצאים בדוח חמור של מבקר המדינה שמציג חידלון ממשלתי של יותר מעשור בנוגע להתמודדות עם משבר האקלים

בזוס, גייטס, צוקרברג, מאסק ובאפט. מה צריך לדעת על מיסוי המיליארדרים / צילום: Associated Press

מס המיליארדרים: מה צריך לדעת על התוכנית של הדמוקרטים

הדמוקרטים במירוץ להעברת מס חדש על רווחי הון לא ממומשים של מיליארדים

משחקי הדיונון / צילום: Associated Press, Youngkyu Park/Netflix

משחק הדיונון הרג את ה"נבל הקלאסי". מי יתפוס את מקומו?

עשור אחרי שנאסרה לשיווק, הסדרה "משחק הדיונון" הפכה לסחורה חמה בנטפליקס ● זה לא מקרי: הגלובליזציה גרמה לאנושות להבין עד כמה הבעיות בעולם משותפות, והחברות המסחריות שינו כיוון

פרויקט MOMENT / צילום: 3Division

זינוק של עשרות אחוזים במחירי הדירות: נתוני אפריקה ואזורים חושפים את הסחרור

טירוף רכישת הדירות נמשך גם כשהמחירים בשמיים: מספר הדירות שמכרה אפריקה מגורים ברבעון השלישי זינק יותר מ-70%, ועלייה חריגה בשיעור דומה נרשמה במחיר הממוצע ליחידת דיור ● אזורים רשמה זינוק של 66% בדירות שנמכרו מתחילת השנה, ועלייה של 26% במחיר לדירה

ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Susan Walsh

המאבק על התקציב בארה"ב: מה יישאר מהביידנומיקס?

הדיונים הקדחתניים לקראת אישור התוכניות השאפתניות של הנשיא מגיעים לרגע האמת ● כשברקע בחירות אמצע הקדנציה שצפויות להקטין עוד יותר את כוחו בוושינגטון, הנשיא מוכן להתפשר, והרבה ● הסעיפים, אלה שיישארו בפנים ואלה שבחוץ, יגדירו במידה רבה את "מורשת ביידן"

משרד גורניצקי. שימוש נרחב בליגל טק / צילום: בן יוסטר

הבינה המלאכותית חודרת למשרדי עורכי הדין, וכללי המשחק בענף משתנים

תחום הליגל טק הכולל פיתוחים טכנולוגיים למשימות מסורתיות של עורכי דין, צובר תאוצה בשנים האחרונות • התוכנות השונות מייעלות את העבודה וחוסכות זמן יקר ומשאבים • עם זאת, הכל מסכימים: "יש חלקים במקצוע שלא ניתנים להחלפה על ידי מכונה"

דורון גרסטל, מנכ״ל פריון / צילום: פריון

"אנחנו לא סנאפ, השינוי של אפל לא יפגע בנו": חברת הפרסום הדיגיטלי פריון מזנקת, והמנכ"ל בטוח שזו רק ההתחלה

בסוף השבוע הביאה סנאפ לירידות במניות הקשורות לפרסום דיגיטלי, לאחר שתלתה את חולשת תוצאותיה בשינויי הגדרות הפרטיות אצל אפל ● פריון הישראלית, לעומתה, מעלה שוב תחזיות, והמניה משלימה זינוק של 200% בשנה האחרונה ● המנכ"ל: רק 1% מפעילותנו קשורה לאפל"

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

פתיחה מעורבת בבורסה; פריון ממשיכה במומנטום החיובי ומזנקת

חולשה קלה במדד ת"א 35 בהשפעת הדואליות, מדד ת"א 90 מתקדם ● מגמה שלילית באסיה ● עונת הדוחות בוול סטריט: מיקרוסופט וגוגל הכו את התחזיות; היום טבע תגיש דוחות ● יבואנית אפל בישראל בדרך לבורסה לפי שווי של מיליארד שקל

קאר שולץ מנכל ונשיא טבע / צילום: כדיה לוי

לקראת פרסום דוחות טבע: אנליסטים צופים הכנסות של כ-4 מיליארד דולר

בתוך כך, טבע הודיעה על שיתוף-פעולה חדש עם חברת MODAG מגרמניה לרישוי ופיתוח תרופה ייעודית למחלות ניווניות של מערכת העצבים

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וול סטריט ננעלה בעליות קלות; פייסבוק איבדה 4%, טבע נחתכה 7%

מדד דאו ג'ונס ננעל ביציבות, מדד נאסד"ק התחזק 0.1% ומדד S&P 500 עלה 0.2% ● פריון זינקה 31% ● טבע איבדה 7% ● מדד דאקס עלה ב-1%, פוטסי 100 התקדם 0.7% וקאק 40 התחזק ב-0.8% ● בורסות סין ננעלו בירידות, ביפן חברת הדואר זינקה כ-5% במחזור מסחר עצום לאחר התקדמות בהפרטתה

סמי אבו שחאדה ועיסאווי פריג’ / צילום: דוברות הכנסת, לואיז גרין

האם שיעור הילודה אצל ערביי ישראל גבוה יותר מהיהודים?

פריג' ואבו שחאדה התווכחו על הפער בילודה בין היהודים לערבים. מי צודק? ● המשרוקית של גלובס

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה חיובית בת"א; פריון זינקה 24%, טבע איבדה 4%

מדד ת"א 35 התקדם ב-0.1%, מדד ת"א90 עלה 0.5% ומדד ת"א 125 התחזק ב-0.3% ● פריון העלתה תחזיות וזינקה 20%, טבע נחתכה 6% לאחר הכשרת היישוב גייסה כ-100 מיליון שקל ממשקיעים מוסדיים ● הדולר נחלש ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.20 שקלים

אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר

חוק חדש יסדיר את העבודה מהבית: כך תעבוד התוכנית של שרת הכלכלה

איך מגדירים עבודה מרחוק, ומה מעסיקים יצטרכו לעשות כדי למנוע אפליה לרעה של אלה שעובדים מחוץ למשרד - אלה רק חלק מהנושאים שמשרד הכלכלה מתכוון להתייחס אליהם בהצעת החוק שהוא מגבש בימים אלה להסדרת עבודה מרחוק ● בינתיים, מעסיקים מוצאים פתרונות משלהם לבעיות שיוצרים כמה מהטרנדים הנלווים לעבודה היברידית - מהרעיון של חופשה ללא הגבלה ועד הרצון לאפשר עבודה מכל מקום בעולם

תחנת דלק באיראן / צילום: Reuters, סוכנות הידיעות WANA

"חמינאי, איפה הדלק?": מתקפת סייבר על תחנות דלק באיראן

דוברה של החברה הממשלתית האחראית על הפצת הדלק פרסם הודעה ולפיה אין להגיע לתחנות עד להשלמת הטיפול במה שכינה "תקלה טכנית" ●  במקביל, השתלטו האקרים על מאות שלטי חוצות אלקטרונים וכתבו עליהם "חמינאי איפה הדלק שלנו"

נציגי טיקטוק וסנאפצ'אט בוועדת המשנה להגנת הצרכן, בטיחות מוצר ואבטחת מידע בסנאט / צילום: Reuters, Rod Lamkey / CNP/Sipa USANo

טיקטוק, יוטיוב וסנאפצ'ט בקונגרס: נשתף במחקרים פנימיים שביצענו

נציגי טיקטוק, סנאפצ'ט ויוטיוב השתתפו היום בשימוע בקונגרס שעסק בהגנה על ילדים ברשת ● נציגי החברות הודיעו כי ישתפו עם הרשויות בארה"ב את המחקרים שביצעו לגבי השפעת הפלטפורמות על המשתמשים הצעירים

כלים חד פעמיים בסניף של טיב טעם / צילום: עינת לברון

המס על החד"פ: 4 ימים לפני כניסתו לתוקף, מגיעה העתירה לבג"ץ

לטענת העותרות, כניסתו לתוקף של מס הקנייה כבר ב-1 בנובמבר תעמיד את החברות הפועלות בשוק הכלים החד-פעמיים בפני מציאות בלתי אפשרית ובלתי ניתנת ליישום העלולה לגרום להן לנזקים כבדים - במיוחד לאור העובדה שהמס יחול גם רטרואקטיבית על מלאים קיימים ועל הזמנות שבדרך ● "ראוי לתת תקופת מעבר של 3 חודשים"

מורן גיל, שף קונדיטור / צילום: מורן גיל

"הקורונה אילצה אותי לעצור, ולעסוק ביצירה. עם המון השקעה ועבודה קשה, היצירה הזו מספקת לי היום פרנסה"

מורן גיל, בן 31 ● שף קונדיטור ● "הבנתי שאי אפשר להמשיך ככה ושצריך לבחור. עזבתי בצער ובהתרגשות את מקום העבודה שלי" • גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות קלות באירופה; דויטשה בנק מאבד גובה בשל ירידה בהכנסות

מדד ניקיי בטוקיו ננעל ביציבות, בהונג קונג המדד יורד ב-1.7% ● מחירי הנפט והזהב נחלשים ● מטבע הקריפטו "שיבה אינו" מזנק בעשרות אחוזים למקום ה-11 בטבלת המטבעות ● עונת הדוחות בארה"ב: תוצאות טבע, קוקה קולה ומקדונלדס יתפרסמו היום

השותפים בסילבר קסטל (מימין): מיזרוח, רביד וזיו / צילום: כדיה לוי

בית השקעות הקריפטו של צבי זיו וגבי רביד מתקדם לבורסה עם הפסדים

בעלי המניות של השלד הבורסאי איי.סי.בי יתבקשו לאשר את מיזוג סילבר קסטל לתוכו ● למרות הערכת שווי של 12-16 מיליון דולר, צבר סילבר קסטל מאז הקמתו הפסדים של 9 מיליון שקל • המנכ"ל אלי מיזרוח צפוי ליהנות מתגמול שנתי של 1.3 מיליון שקל