גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"החללית של ההייטק לא יכולה להמריא ולהסתכל למטה על ה־85% שנותרים מאחור"

התקציב יעבור, רפורמת היבוא לא תפגע בתעשייה כחול־לבן, ומודל החל"ת יצר "תת־תרבות הרסנית" של עבודה בשחור ● שרת הכלכלה אורנה ברביבאי מסבירה איך תשחרר את הכלכלה הישראלית מהחסמים שחונקים אותה, ומדוע היא בעד תוספות הרמטכ"ל לפורשי מערכת הביטחון

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר
שרת הכלכלה אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר

שלושה חודשים לתוך הממשלה החדשה, לשרת הכלכלה אורנה ברביבאי יש מסר ברור לכל מי שבונה על כך שהרפורמות הרבות של הממשלה יפילו אותה: "התקציב יעבור בכנסת"; היא בטוחה שראש הממשלה נפתלי בנט לא יעשה תרגיל לחבר מפלגתה ביש עתיד יאיר לפיד ("הוא יעמוד בהסכם ויקיים את הרוטציה") וטוענת כי הקריאות שמופנות נגד רפורמת היבוא שאותה היא תוביל במשרד הכלכלה לא מטרידות אותה ("מבחינתי, כל דבר שיעודד תחרות הוא מבורך").

בראיון מקיף ראשון מאז כניסתה לתפקיד מסבירה ברביבאי, מספר 2 ביש עתיד, לגלובס, כי למשרדה תפקיד מרכזי בשיקום מצב התעסוקה במשק, בעיקר אחרי שניכסה למשרד גם את זרוע העבודה מידי משרד הרווחה. "הכיוון שאני מובילה במשרד הוא ליצור ‘מכונה’ שבקצה שלה יש אדם שיסתכל על שוק העבודה בישראל וידע עליו פרטים בשקיפות מלאה - ממסלול הכשרה ברור ומובנה, דרך יכולת השתכרות, ועד לאן הוא יכול להתפתח בעתיד. בשבילי זו הזדמנות מעולה לבחון מהם צרכי המדינה בעשור הקרוב ולהתאים את תהליכי ההכשרה".

תמיד עולה הספק האם משרד כה רחב מבחינת תחומי העיסוק שלו, כמו משרד הכלכלה, הוא בכלל משרד נדרש. ראינו שמשרדים כאלו הופכים כר נוח לצרכים פוליטיים.
"הקורונה הוכיחה את נחיצות המשרד. כשרצו באוצר ליישם את תוכנית החל"ת היו צריכים את המימוש בפועל מול זרוע העבודה ושירות התעסוקה. כשרצו לממש מול עסקים קטנים את החל"ת ולפצות בהתאמה - זה נעשה מול המשרד הזה. רק עכשיו יצרנו פלטפורמה במשרד לחיבור בין הצוותים הרפואיים לבין עסקים הקטנים שנפגעו בקורונה. זה לא היה קורה בלעדינו".

היבוא יפגע בתעשייה כחול לבן? "לא נכון"

בחודש הקרוב תעבוד הכנסת שעות נוספות כדי לאשר את חוק ההסדרים שבו לא מעט רפורמות שישפיעו ישירות על תחומי העיסוק של השרה ברביבאי, מהרגולציה ועד ליבוא ולהגברת התחרות. למרות הקולות בקואליציה נגד, היא דווקא מברכת על החוק הרחב. "המציאות שבה נוצרו לאורך השנים חסמים שמונעים מהאזרח גיוון, שפע, איכות ומחיר מחייבת שחרור של החסמים האלה. יבואן שרצה לייבא לישראל היה צריך לעמוד בתו תקן ישראלי ובדיקה צמודה על כל דבר שנכנס בשערי המדינה וכתוצאה מזה נפגעו היבטים של זמן ומחיר.

"מבחינתי, כל דבר שיעודד תחרות הוא מבורך. במובן הזה מי שמציג את רפורמת היבוא כפגיעה בתוצרת כחול-לבן לא מדייק. זה לא דיכוטומי שאם אפשרת יבוא אז פגעת בכלכלה הישראלית. אם עושים את הדברים נכון ובצורה מבוקרת האזרח הוא המרוויח הגדול".

בעוד הרפורמה תתחיל מיד במשרד הכלכלה, במשרד הבריאות היא תחל רק ב-2023. "אני החלוץ לפני המחנה", אומרת ברביבאי, "כדי להראות שאפשר לעשות את זה בלי להתפשר על האיכות או לפגוע בתוצרת הארץ. אני נרגשת לקראת הרפורמה הזו, אני חושבת שיש בה פוטנציאל אדיר לשינוי והמשרד כולו מחויב לה".

תוספות הרמטכ"ל: "התחביב - לחבוט בצבא"

ברביבאי לא מתרשמת מחבריה לקואליציה שנלחמו עד לרגע האחרון כדי לעקר חלקים מתוך הרפורמה ברגולציה. "יש מי שמתייחס לרפורמת הרגולציה כאם כל חטאת, אבל אני בעד. אני נוטה להקביל רגולציה מופרזת לכולסטרול - בעיניי הרגולציה הצרה לאורך השנים את צירי העבודה, ואני בעד לשחרר חסמים. אני רואה כמה עבודה צריך רק כדי להנגיש משרדי ממשלה לאזרח שבקצה, וכמה רגולציה נערמה שם לאורך השנים.

"זה לא סוד, שיש מי שחושב בממשלה הזו שרשות הרגולציה תפקיע סמכויות מהם. אני מאלה שחושבים שלא יקרה כלום אם יהיה מנגנון שבודק את עומס הרגולציה ויתריע ‘חברים, פה הכולסטרול גבוה מדי בואו נצמצם אותו’. אני אומרת לכל אחד שמתנגד, בסוף תשאל את עצמך את מה אתה משרת. אני כשליחת ציבור מחויבת לאזרחי המדינה. הייתה העמסה על המערכות, בואו ננטרל את זה".

כמי שנהנית מפנסיה תקציבית (על פי הערכות - של כ־44 אלף שקל בחודש - ש"א), מה דעתך על תוספות הרמטכ"ל שהכניס בני גנץ לתקציב?
"גילוי נאות - פרשתי בגיל 52 מהצבא, ואני מהדור של הפנסיה תקציבית. הצבא הוא לא ארגון מאוגד, אין ודאות תעסוקתית, ואם המפקד מחליט שסיימת את תפקידך זה מה שיקרה. האתגרים הביטחוניים גדולים ומחייבים צבא איכותי לאורך זמן. האם ההגדלות הן עניין תוספתי? לא. זה נועד להסדיר מציאות קיימת של משהו שכבר אושר בעבר".

זו הייתה סערה סתם?
"לא. אני חושבת שהצבא צריך להסביר לציבור. היכולת שלנו כחברה להעמיד את האנשים הטובים ביותר לשרת לאורך זמן הולכת ונשחקת, ואנחנו צריכים לתמוך בצבא. יחד עם זאת, הצבא חייב להבין שהדיאלוג עם החברה מאוד משמעותי לאופן שבו הוא נתפס. מצד שני, אני גם חייבת להגיד שהתחביב הזה של לחבוט בצבא כחלק מתפיסת עולם - יש תחביבים טובים יותר מזה".

שוק הדיור: "לא נעשה כאן קסמים"

ברביבאי מתייחסת גם לנושא של שילוב חרדים בשוק העבודה. "אנחנו נוטים להסתכל על האוכלוסייה בזווית של מגזר מסוים, ההחלטה להוריד את גיל הפטור לגיל 21 היא סופר משמעותית. צריך לטפל בגיוס חרדים בנפרד ובשוק העבודה בנפרד, וההחלטה לפטור אנשים בגיל 21 היא חשובה. היא שולחת אותם לעבוד ומאפשרת להם לכלכל את חייהם. אני לא באתי לפגוע לא בתורתו ולא באומנותו של אף אחד. איש באמונתו יחיה. אני חושבת שהעידוד ליציאה לשוק העבודה של המגזר החרדי היא סופר חשובה".

נושא הדיור - דיברתם לא מעט על איפה הכסף ומצוקת הדיור - כשלתם ב־2013, היום זה לא הדגל שלכם. קיפלתם?
"אין דבר כזה שאי אפשר לטפל. עסקתי בנושא הזיהומים בבתי החולים וירדנו בחמישים אחוז. גם בנושא הדיור אפשר לטפל. הפתרון טמון בהגדלת ההיצע באופן משמעותי ולשם אנחנו צועדים כממשלה. אנחנו מורידים רגולציות וחסמים, מגדירים יעדים שנתיים ורב-שנתיים לגידול, מסתכלים על שילוב בין מוקדי דיור לתעסוקה. מדברים על תחבורה ותשתיות ארוכות טווח כדי לצמצם פערים. אנחנו כממשלה מחויבים לפתרון מצוקת הדיור. זה לא יקרה תוך דקה, אנחנו לא נעשה פה קסמים ולא נפתור את כל הבעיות של העשור האחרון, אבל יש תוכנית".

מבקר המדינה הציג נתונים שמראים שנושא הכשרות המקצועיות נמצא בשפל. כמי שאחראית על התחום הזה, מה את מתכוונת לעשות?
"השפל נבע מזה שלא היה תקציב במשך שנתיים. משרד הכלכלה ישקיע בהכשרה, השמה ובצמצום פערים. אנחנו רוצים לייצר הזדמנות לשילוב בהייטק לא רק לאוכלוסיות שנחשפו לעולם הזה מגיל צעיר והפוטנציאל בזה עצום. אני מדברת עם החברות הכי גדולות במדינה בתחום ההייטק, והן אומרות לי ‘תני לנו ערבים, חרדים, כי אנחנו מבינים שאנחנו לא יכולים רק להמתין שזה יגיע אלינו, אנחנו רוצים להיות מעורבים בתהליכי ההכשרה כדי למקסם את הפוטנציאל שקיים’. אני צריכה להפגיש בין הפוטנציאל להזדמנות, ולבדוק שלא בזבזתי הכשרה שאינה רלוונטית.

"אני רוצה מאוד שהפריפריה לא תהיה מנותקת מהאפשרות להיחשף לאפשרויות עבודה, במובן הזה להשתמש בלמידה מרחוק וביכולות הטכנולוגיות שהתפתחו בקורונה. אני גם בוחנת איך להסדיר את נושא העבודה מרחוק. הרעיון הוא לקחת את התקציב, ואנחנו כממשלה משקיעים מיליארדים בהכשרה, ולשדרג את הפוטנציאל האנושי בישראל ולהתאים אותו לצרכים בשוק העבודה".

תעסוקה: "מודל החל"ת היה הרסני למשק"

לאחרונה אמרת שאי אפשר לתמוך בעסקים לאורך זמן ותמכת בביטול מודל החל"ת. לא מדובר בהפקרת העסקים לגורלם בניגוד להתחייבות יש עתיד?
"ממש לא. אני מובילה קו מאוד ברור בקבינט הקורונה שצריך לחיות לצד המגפה, שלצד האחריות לבריאות הציבור יש לדאוג גם לבריאות הכלכלה. לשמחתי ראש הממשלה גם מקבל את הקו הזה כתפיסת עולם. מודל החל"ת ההרסני פגע דרמטית בשוק העבודה כי הוא עודד אנשים להישאר בבית, וחלקם עוד לא חזר. לכל מקום שאני מגיעה, בכל ענף, אומרים לי שחסרים כ-30 אחוז ידיים עובדות.

"לעומת זאת כיום אנחנו כממשלה עושים כל מאמץ להותיר כמה שיותר מערכות עובדות ומתפקדות. צריך לבודד ענפים שנכון לתת להם מודל מתגמל שמעודד לחזור לעבודה, וזה מה שאנחנו עושים".

הבטחת הבחירות שלכם הייתה דאגה לעצמאים, כמו דמי אבטלה. איפה זה עומד?
"צריך לבחון את נושא העצמאים באופן מבוזר. לדוגמה, באו אליי מסעדנים ואמרו לי ‘אנחנו לא רוצים פיצוי, אלא רוצים עובדים פלסטינים, כי אנחנו לא מצליחים למצוא עובדים שיאפשרו לנו לממש את מלוא הפוטנציאל שלנו’. הצורך של העצמאים האלה לא דומה לצורך של אחרים.

"אם היינו לוקחים את תקופת האבטלה כדי לשפר את המיומנויות של המובטלים והמימון של החל"ת היה חלק מהשיפור המקצועי, אז היינו היום במקום אחר. עזבי את זה שאני יודעת שלא מעט אנשים עובדים בשחור. מה נעשה עם התת-תרבות הזו שהתפתחה, שאתה מרמה את המדינה בחסות הכסף שהיא משלמת לך? אם רק היינו מלמדים אנגלית - את יודעת איזה משמעויות היו לזה"?

פוליטי: "בנט יקיים את הרוטציה עם לפיד"

נראה שיש היום בישראל שתי כלכלות נפרדות - הייטק וכל היתר, 24 אלף שקלים משכורת ממוצעת לעומת 6,500 שקל - איך מגשרים על הפער הזה?
"היעד לגדול בהייטק ל-15 אחוז הוא נכון. ראינו בקורונה איך ההייטק המשיך לשגשג ולהביא תשואה לכלכלה הישראלית, וטוב להבטיח את זה. אני רק חושבת שהחללית של ההייטק לא יכולה להמריא ולהסתכל למטה על ה-85 אחוז האחרים שנותרים מאחור. המשימה שלי היא להבטיח שהתשואה מההייטק תחזור לכלכלה ותאפשר לשפר את המיומנויות של כלל האנשים. אם נטפל בהייטק בלבד במנותק מהשאר אנחנו נישאר עם פער לפיריון ביחס למדינות ה-OECD שלא יצטמצם".

ובכל זאת, אתם נותנים הטבות במס לחברות הייטק אבל לא למפעלים.
"הטבות מס הן לא בתחום האחריות הישירה שלי. אני הכתובת לתעשייה ולעסקים בממשלה".

מדיניות רכש הגומלין במשרד זכתה לביקורת על תרומתה לכלכלה הישראלית גם בדיונים בכנסת, מה עמדתך?
"רכש הגומלין יוצר הזדמנויות עסקיות לכלכלה הישראלית. במשרד הכלכלה יש 44 נספחים כלכליים בעולם כולו שעושים פעילות מאוד מאומצת כדי לייצר הזדמנויות שיקשרו בין הצרכים של כלכלת ישראל לגורמים עסקיים בעולם, ויש הצלחות יפות מאוד. אני שילבתי רכש גומלין בפרויקט המטרו, והיו מי שיצאו נגדי שאומרים אל תתני את זה ברכש גומלין כדי לא לייקר עלויות. אבל אני חושבת שצריך לשמור גם על האינטרסים של הכלכלה הישראלית, בטח בפרויקט כזה. אני פועלת לייצר חיבור הדוק יותר בין רכש הגומלין למי שעוסק בסחר חוץ".

לפיד וברביבאי, מקומות 1 ו־2 ביש עתיד / צילום: דוברות יש עתיד

מתי סוף סוף יהיה מינוי קבוע לראשות החברות?
"יצא כבר מכרז, ותוקם ועדה במשרד בראשות המנכ"ל רון מלכה והם אמורים לשבת ולדון ולקבל החלטה בתוך חודש וחצי לכל היותר. אני מייחסת חשיבות מאוד גדולה לתפקיד הזה, כי נושא התחרות משמעותי ביותר ליוקר המחייה ולהגבלים העסקיים".

ראש הממשלה חזר בשבוע שעבר ממפגש עם נשיא מצרים, שר הביטחון פגש את אבו מאזן, ומנגד השרה איילת שקד אומרת שראש הממשלה לא ייפגש עם אבו מאזן. אז יש תהליך מדיני או לא?
"המנוף הכלכלי הוא סופר-משמעותי ליצירת תשתית וקשר עם כל הסובבים אותנו. לפני חודש נפגשתי עם שר המודיעין המצרי כמאל עבאס, ואנחנו רואים עין בעין את האינטרס הכלכלי. אני גם חושבת שנכון שאפגש עם המקביל שלי בכלכלה ברשות הפלסטינית כדי לייצר את הדיאלוג הזה. למשל, אם אנחנו רוצים עובדים מהרשות - איך זה יקרה בלי דיאלוג? עם יוני דואר? תמיד נכון להבטיח את ההיבט הביטחוני לפני כל דבר אחר, אבל אני חושבת שהפלטפורמה הכלכלית יכולה לצמצם פערים. בכל מקרה, לא אפגש איתו אם זה לא יהיה חלק מתפיסה של ממשלה ולא אעשה את זה באופן חד-צדדי".

את מאמינה שבנט יקיים את הרוטציה ולפיד יכהן כרה"מ?
"מכל מה שאני מתרשמת בשלושת החודשים האחרונים, הוא (בנט) בא לעבוד והוא עם אינטגריטי מאוד גדול לאזרחי המדינה ולרצון לקיים פה ממשלה מתפקדת. אני מאמינה שהוא איש שיעמוד בכל הסכם".

ולגבי התקציב - יעבור או לא?
"אין לי ספק שכן. הממשלה הזו עובדת ויש לה תוצאות והיא בעזרת השם תעשה עוד הרבה מאוד ותשים חזון ואופק לחברה בישראל". 

פחות שרים? המציאות פגשה במשרד הכלכלה

משרד הכלכלה שאיבד בממשלה הקודמת את זרוע העבודה למשרד הרווחה משיקולים פוליטיים, קיבל אותה בחזרה בממשלה הנוכחית.

למרות שמדובר במשרד קטן יחסית, ולמרות שמפלגת יש עתיד וברביבאי בפרט מתחו ביקורת על הממשלה הגדולה הקודמת - בסופו של דבר זכה המשרד גם לתקן סגן שר, אותו ממלא יאיר גולן.

למשרדך היה חלק בהגדלת הממשלה עם מינויו של יאיר גולן לסגן השרה. זה היה נחוץ?
ברביבאי: "רצינו ממשלה יותר קטנה, ובפועל היא יותר גדולה ממה שתכננו. אני חשבתי שנכון שהיא תהיה יותר קטנה. אבל מה האלטרנטיבה? בסוף יש פה כמות מפלגות שצריך היה לייצר להן תשתית לעבוד ביחד, וחלק מהעניין היה גם ההרכב שלה. בראייה ארוכת טווח צריך ממשלות קטנות ככל הניתן, 18 שרים. בפועל אני מסתכלת על האופן שבו הממשלה עובדת בהובלתו של נפתלי בנט והיא מאוד עניינית".

אז מה התפקיד של גולן?
"הוא מונה לסגן השרה. אני מכירה את היכולות שלו מהצבא, שירתנו כתף אל כתף עד למטה הכללי ואני חשבתי שצריך למצות את היתרונות שלו כאשת משאבי אנוש. משרד הכלכלה אחראי על משק לשעת חירום וזו אחת המשימות הראשונות שלו - לבחון שהמערכות מתפקדות בחירום, הדבר השני - בטיחות בעבודה - יש לצערי פגיעה בנפש ואיבוד חיי אדם באתרי בנייה. דבר אחרון שהטלתי עליו זה לקחת את המגזר הערבי ולייצר סנכרון בהיבטים של אזורי תעשייה, השקעות, הכשרות, להיות אינטגרטור".

אורנה ברביבאי

גיל: 59
מצב משפחתי: נשואה + 3
תושבת: תל אביב
מקום לידה: רמלה (גדלה בעפולה); בכורה מבין 7 ילדים
שירות צבאי: האלופה הראשונה בצה"ל (ראש אכ"א).
פוליטיקה: הצטרפה למפלגת יש עתיד ב־2019; מספר 2 ברשימה
עוד משהו: באפריל 2021 הפכה לאישה הראשונה מאז הקמת הכנסת שעמדה בראש הוועדה לענייני חוץ וביטחון

עוד כתבות

אלון מאסק / צילום: Associated Press, John Raoux

טסלה נכנסה מהר מכולן ל"מועדון הטריליון", ואפילו מאסק בהלם

יצרנית המכוניות החשמליות הגיעה לשווי האסטרונומי מהר יותר מכל חברה אחרת אי פעם ● זה קרה מיד אחרי עסקת ענק עם חברת השכרת הרכבים הרץ, אבל ההסכם רחוק מלהסביר את הסיבה

מידול תלת מימדי של אדם שוכב על מיטת חדר ניתוח / צילום: מתוך מצגת של Dassault Systèmes

החברה שרוצה למדל את הגוף האנושי ולשנות את האופן שבו עושים ניסויים קליניים

חברת דאסו סיסטמס, ספין אוף של תאגיד התעופה הצרפתי דאסו, יוצרת "תאומים וירטואליים" לבני אדם, שאפשר לנסות עליהם תרופות

תחנת דלק באיראן / צילום: Reuters, סוכנות הידיעות WANA

"חמינאי, איפה הדלק?": מתקפת סייבר על תחנות דלק באיראן

דוברה של החברה הממשלתית האחראית על הפצת הדלק פרסם הודעה ולפיה אין להגיע לתחנות עד להשלמת הטיפול במה שכינה "תקלה טכנית" ●  במקביל, השתלטו האקרים על מאות שלטי חוצות אלקטרונים וכתבו עליהם "חמינאי איפה הדלק שלנו"

הישרדות VIP / צילום: יח''צ

קרב ההישרדות של הישרדות: רשת דחתה ברגע האחרון את שידור הפרק

קצת יותר משעה לפני שידורו, ברשת החליטו לדחות את הפרק למחר ● שלא לייחוס בהפקה טוענים כי הסיבה הייתה שינויים שנדרשו בעריכה, אך הערכה בשוק היא שהפרק נדחה בשל החשש מקרב הרייטינג מול "הזמר במסיכה" של קשת

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

מגמה מעורבת בבורסה; איירובוטיקס מזנקת לאור שת"פ עם עין שלישית

חולשה קלה במדד ת"א 35 בהשפעת הדואליות, מדד ת"א 90 מתקדם ● פריון בעוד יום חיובי ● מגמה שלילית באסיה ובאירופה ● עונת הדוחות: טבע תפרסם תוצאות ● יבואנית אפל בישראל בדרך לבורסה לפי שווי של מיליארד שקל

בייג'ינג, לפני כחודש / צילום: Associated Press, Andy Wong

בגלל החשש מפני גל נוסף: סגרים והגבלות חדשות בסין

סין היא המדינה היחידה בעולם שעוד נצמדת למדיניות של אפס הדבקות מול הקורונה ● היום היא הטילה סגר על מיליוני תושבים בגלל 29 חולים מאומתים ● גם בבייג'ינג הבירה הוטלו הגבלות נוספות

נשיא סין, שי ג'ינפינג / צילום: Associated Press, Nicolas Asfouri

הפועלים מעלה המלצה לסין – "התמתנות רגולטורית ותמחור נוח"

לאחר שהורידו המלצה ביוני האחרון על רקע קשיי רגולציה בסין, האנליסטים בבנק הפועלים מעריכים כי הרוחות נרגעו, ולמרות הזינוק במחירי האנרגיה, העלו המלצה לסין ל"תשואת יתר"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וול סטריט ננעלה בעליות קלות; פייסבוק איבדה 4%, טבע נחתכה 7%

מדד דאו ג'ונס ננעל ביציבות, מדד נאסד"ק התחזק 0.1% ומדד S&P 500 עלה 0.2% ● פריון זינקה 31% ● טבע איבדה 7% ● מדד דאקס עלה ב-1%, פוטסי 100 התקדם 0.7% וקאק 40 התחזק ב-0.8% ● בורסות סין ננעלו בירידות, ביפן חברת הדואר זינקה כ-5% במחזור מסחר עצום לאחר התקדמות בהפרטתה

תחנת הכוח אורות רבין -  חדרה / צילום: איל יצהר

מנכ"ל חברת החשמל: לא נעמוד ביעד הפסקת פעילות היחידות הפחמיות בתחנת הכוח בחדרה

בוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל, הודיע מנכ"ל חברת החשמל כי החברה לא תעמוד ביעד שהציבה הממשלה להפסקת פעילות יחידות 1-4 בתחנת הכוח הפחמית אורות רבין עד סוף השנה

פינוי בינוי בבת ים / צילום: כדיה לוי

שיעור ההסכמה יירד ל-66%: המהפכה בפינוי בינוי אושרה בוועדת הפנים

ועדת הפנים אישרה היום את הפרק שעוסק בהתחדשות העירונית בחוק ההסדרים ● בין השינויים: יפחת הרוב לתביעת דיירים סרבנים לשני שליש מבעלי הדירות, בעלי דירות שעשו עבירות בנייה לא יכללו במניין הדיירים הנדרש לצורך רוב וגם היזם יוכל להגיש תביעה נגד דייר סרבן

אתר בנייה / צילום: Shutterstock, Unkas Photo

צעד דרמטי: אדריכלים יוכלו לחתום על היתרי בנייה ויבוטלו ההקלות ליזמים

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום תיקונים שיאפשרו חתימה של אדריכלים על היתרי בנייה ואת ביטול ההקלות ● מדובר במהלך משמעותי שנועד לזרז את הוצאת היתרי הבנייה

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: יואב דודקביץ, פול ידיעות אחרונות

הפלונטר של בנט: תקציב של מאות מיליוני שקלים ממתין למינוי שר

משרד ההתיישבות אינו מתפקד; הסיבה: רה"מ, שמחוייב למנות למשרד את חגית משה מהבית היהודי, הבטיח את המשרד מאוחר יותר לניר אורבך ממפלגתו

רו''ח חן שרייבר / צילום: כדיה לוי

עכשיו זה רשמי: רו"ח חן שרייבר נכנס לתפקיד נשיא לשכת רואי החשבון

שרייבר נכנס לתפקידו הערב לאחר שהאסיפה הכללית הכריזה באופן רשמי על תוצאות הבחירות ללשכת רואי החשבון בישראל ● שרייבר ניצח את המועמדת היריבה, רו"ח אלינה פרנקל, בפער קולות משמעותי

קמפיין ''בוחרים לא להיכחד'' של האו''ם / צילום: או''ם

למה גורי אלפי התחפש לדינוזאור ואיך זה קשור לכסף שלכם?

תוכנית הפיתוח של האו"ם גייסה מפורסמים מרחבי העולם ודינוזאור מצויר אחד בניסיון למשוך תשומת לב למשבר האקלים ● הסרטון מתמקד בסובסידיות לדלקים מאובנים שמבטלות למעשה כל התקדמות משמעותית בעצירת ההתחממות הגלובלית

אלון מאסק / צילום: Associated Press, Jae C. Hong

אלון מאסק שבר את המנטרה של תעשיית הרכב עם עסקת הרץ-טסלה

למכירות לציי רכב להשכרה יש רקורד מעורב, אבל ההסכם של טסלה עשוי להאיץ את אימוץ המכוניות החשמליות

איילת שקד / צילום: ליאור מזרחי

שקד הכריזה על מע'אר כ-"העיר הדרוזית הראשונה בישראל"

היישוב מע'אר שנמצא ליד כרמיאל, מונה כיום כ-24,000 תושבים, ועל פי התוכניות  ימנה בשנים הקרובות כ-30,000 תושבים ● פריד ג'אנם, ראש הרשות המקומית במע'אר: " ננצל את ההכרזה בכדי לייצר הזדמנויות להתפתח בכל ההיבטים"

השותפים בסילבר קסטל (מימין): מיזרוח, רביד וזיו / צילום: כדיה לוי

בית השקעות הקריפטו של צבי זיו וגבי רביד מתקדם לבורסה עם הפסדים

בעלי המניות של השלד הבורסאי איי.סי.בי יתבקשו לאשר את מיזוג סילבר קסטל לתוכו ● למרות הערכת שווי של 12-16 מיליון דולר, צבר סילבר קסטל מאז הקמתו הפסדים של 9 מיליון שקל • המנכ"ל אלי מיזרוח צפוי ליהנות מתגמול שנתי של 1.3 מיליון שקל

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מחתולי הרחוב ועד למוסדות התורניים: הכספים הקואליציוניים בשיא, והמתנגד הגדול ביותר שלהם שומר על שתיקה

את אמירות העבר שלו בגנות כספים קואליציוניים נטש יאיר לפיד בממשלה הנוכחית ● השבוע זכו מפלגות וח"כים לתוספות תקציביות בנוסף ל-2.1 מיליארד שקל שסוכמו ● הח"כים ניר אורבך ועידית סילמן זכו לתוספת "פרטית" של 85 מיליון שקל ויהנו מיחסי ציבור שיחזקו את מעמדם ● 12 מיליון שקל הוקצו לטיפול בחתולי רחוב

השריפה בהרי ירושלים, מוקדם יותר השנה. לפי המבקר, התגברותם והחמרתם של אירועי קיצון אקלימיים לצד שינויים בדפוסי האקלים, עלולים לגרום לנזק ניכר לכלכלת ישראל וטומנים בחובם ''סיכון לביטחון הלאומי'' / צילום: בוריס קריפק, רשות הטבע והגנים

מבקר המדינה בדוח חריף: ההתמודדות של ישראל עם משבר האקלים "נעה בטווח שבין ב'פיגור' לאפס"

יעדים לא שאפתניים בהשוואה עולמית, כישלון בהשגתם, אי מימוש החלטות ממשלה, מחסור בתקציבים, תוכניות שנותרו על הנייר ופעילות ללא בסיס ידע מדעי או מושכל ● אלו רק חלק מהממצאים בדוח חמור של מבקר המדינה שמציג חידלון ממשלתי של יותר מעשור בנוגע להתמודדות עם משבר האקלים

מגדל TOHA2 / הדמיה: ויו פוינט

1,600 חניות ל-20 אלף עובדים: האם המגדל הזה יהפוך לשער החדש של תל אביב

אמות וגב ים ישקיעו 3 מיליארד שקל במגדל TOHA2 בפינת הרחובות יגאל אלון ודרך השלום, תוך שהן בונות על חברות ההייטק, המטרו וקירוי האיילון ● "עוד נצטרך להתלבט מה לעשות עם השטח של החניון" ● האם ההימור ישתלם? שלוש הערות