גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סערה באל על. על הפרק: צמצום צי המטוסים ופיטורי 1,500 עובדים נוספים

כיום מונה הצי של אל על 45 מטוסים, אולם הנהלת החברה מבקשת להקטין את צי המטוסים משמעותית ולהשאיר בו 29 מטוסים בלבד ● כ-1,500 עובדים הם שישלמו את מחיר ההתייעלות - בנוסף ל-2,000 עובדים שכבר נפרדו מהחברה

מטוס אל על בנתב''ג / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'
מטוס אל על בנתב''ג / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

הרוחות סוערות באל על: ההנהלה מבקשת למכור כ-16 מטוסים ולפטר כ-1,500 עובדים. ואכן, נדמה שאל על בדרך לשינוי דרסטי - צי מטוסים קטן וכוח-אדם מצומצם: הנהלת החברה מבקשת להקטין את צי המטוסים משמעותית ולהשאיר בו 29 מטוסים בלבד. כיום מונה הצי של אל על 45 מטוסים והמשמעות היא שאל על תיפרד מ-16 מטוסים. בשעה שבכוונת אל על לשים את הדגש על השוק בצפון אמריקה, היא צפויה לוותר על יעדים באירופה, ולאור זאת יש להניח כי אל על תיפרד בעיקר ממטוסים צרי-גוף (737) והיא תשאיר טיסות ליעדי ליבה ספורים באירופה.

עם הכוונה לחתוך את הצי אל על תידרש להתאים את גודל כוח-האדם שלה לחברה בסדר גודל אחר וכ-1,500 עובדים הם שישלמו את מחיר ההתייעלות - בנוסף ל-2,000 עובדים שכבר נפרדו מהחברה. אל על מעסיקה כיום כ-4,000 עובדים (מתוכם כ-1,400 מצויים בחל"ת אשר הוארך עד ה-31 באוקטובר).

הנהלת אל על מקיימת דיונים קדחתניים עם ועד העובדים וההסתדרות. השבוע נערכה ישיבה סוערת במיוחד לאור הכוונה לצאת למהלך של פיטורים המוניים כאמור. מבחינת העובדים מהלך כזה לא יעבור בשקט ושיבושים צפויים אם החברה תצא בצעד חד-צדדי.

סכסוך עבודה עליו הוכרז זה מכבר מאפשר לעובדים להפעיל צעדים ארגוניים. אבי אדרי, יו"ר ארגון עובדי התחבורה בהסתדרות, התייחס לדברים באומרו כי "עוד לא יבשה הדיו על ההסכם שבו נפרדנו מכ-2,000 עובדי אל על. אנחנו סיימנו עם פיטורי עובדים קבועים באל על ומבקשים מממשלת ישראל לרדת מהגדר ולהזרים חל"ת גמיש לענף התעופה. אנחנו מאמינים שענף התעופה יתייצב בתקופה הקרובה ומרבית עובדי אל על יהיו יותר מנחוצים בחברה".

משרד האוצר מצפה להתייעלות נוספת

ברקע נמצאת כוונת ההנהלה להיענות להצעת משרד האוצר למתווה סיוע שעל פיו אל על תקבל הלוואת בלון לתקופה של שלוש שנים בסכום של עד 50 מיליון דולר. בתום שלוש שנים, אל על תוכל לפדות את ההלוואה או שהמדינה תגדיל את שיעור האחזקה שלה בחברה מ-15% כיום, וזאת עד לשיעור מרבי של 24% בכדי להימנע ממצב של הלאמה. ככל שהמדינה תחזיק במניות הן יהיו מורדמות.

מול ההלוואה שתינתן מהמדינה, בעלי המניות של אל על קני רוזנברג יידרש להזרים סכום זהה, בנוסף להזרמה של 43 מיליון דולר - הסכום הזה מקורו בהנפקה למטרת גיוס הון שלא בוצעה עדיין במסגרתה אמורה אל על להנפיק מניות בהיקף של 105 מיליון דולר, אחרי שהיא קיבלה מהמדינה מקדמה של 210 מיליון דולר לכרטיסי טיסה למערך האבטחה לתקופה של 20 שנה.

במסגרת ההנפקה התחייב רוזנברג לרכוש מניות בהיקף של 43 מיליון דולר והאוצר מצפה שהסכום הזה יוזרם עוד לפני מהלך הסיוע כאמור, גם אם לא תבוצע הנפקה. ההנפקה שתוכננה להתקיים בסוף יולי נדחתה למועד לא ידוע לאור התזמון האומלל, ועל פי המלצת החתמים. רוזנברג עד כה השקיע כ-160 מיליון דולר, והיד עוד נטויה כאמור בכ-93 מיליון דולר לפחות. נציין כי השווי של אל על כיום עומד על כ-820 מיליון שקל.

לפני שאל על תקבל ולו דולר אחד מהמדינה משרד האוצר מצפה להתייעלות נוספת, כשהוא פועל על פי הנחיה לפיה עליו לפעול במטרה שהחברות הישראליות ישרדו את המשבר. האוצר רוצה לראות את אל על לא רק שורדת אלא גם קמה על הרגליים.

ההתייעלות הזו תבוא מבחינת האוצר ומבחינת ההנהלה דרך מכירת מטוסים ובהתאם לכך, עם צמצום גודלה של אל על - ויתור על כ-1,500 עובדים נוספים. במשרד האוצר לא אומרים מפורשות. במצב כזה תישאר אל על עם כ-2,500 עובדים ו-29 מטוסים שיפעילו בעיקר טיסות ליעדים בצפון אמריקה. האוצר גם שם את מועדון הנוסע המתמיד של אל על שממנו מצופה שהחברה תמכור נתח משמעותי. המועדון מוערך בשווי של כחצי מיליארד שקל והוא מונה 2.4 מיליון חברים, מתוכם 310 אלף מחזיקים בכרטיס אשראי.

מאל על נמסר: "איננו מנהלים את יחסי העבודה שלנו באמצעות גופי התקשורת".

"אנחנו עמדנו בהסכם ומצפים שההנהלה תעמוד בהסכם מולנו"

שרון בן יצחק, יו"ר ועד עובדי אל על, אמר לגלובס כי בכוונת הוועד להתנגד "ולהפעיל את כל האמצעים שעומדים לרשותנו". עוד אמר, "אנחנו עמדנו בהסכם ומצפים שההנהלה תעמוד בהסכם מולנו. נפרדנו מ-2,000 עובדים, העובדים ויתרו על תנאי רווחה לתקופה של חמש שנים. ועכשיו אנחנו מצפים שיקחו אחריות על חברת אל על שהבעלים החליט לרכוש ולהשקיע בה, ההשקעה לא יכולה לפסוח על העובדים או על עבור אזרחי המדינה כחברה הלאומית".

הבשורה על המכירה המשמעותית של המטוסים הפתיעה את העובדים. "בזמן שגיבשנו הסכמי פרישה מרצון לכ-200-300 אנשים שיושבים בבית התבשרנו על הכוונה למכור כמות כזו של מטוסים. חברת אל על שמרה לאורך כל שנות פעילותה על נתחי שוק גבוהים בשדה התעופה וכדי שזה ישמר צריך לשמור על העובדים ועל היכולות שלנו ולא לוותר על נתחי שוק לחברות הזרות", אמר בן יצחק, שמציין כי ההנהלה התחייבה בזמנו למכור 12 מטוסים "מה שיכול היה להניב לה 100 מיליון דולר - את העובדים שטיפלו במטוסים הללו כבר פיטרו. במקום להסתער על השוק ולהיענות לביקושים לטוס אל על רוצה להיפרד עכשיו מכל צי המטוסים צרי-הגוף שלה".

חשש נוסף שקיים בקרב העובדים הוא לסגירת המותג סאן דור, חברת הבת של אל על שהוקמה ב-1977 ואשר שימשה לטיסות צ׳רטר לחבילות נופש שכמטוסיה פעלו בשבת. סאן דור טסה ליעדי נופשונים באמצעות כ-4 מטוסים, אולם ייתכן שהמותג דווקא יישמר אחרי שמנכ"ל אל על אביגל שורק ציין כי החברה מתכוונת להעמיק את פעילותה בתחום של חבילות נופש, פעילות כזו מותאמת למותג סאן דור. לאור זאת, מה שמתבקש הוא לצמצם את עלויות המטה שמפעיל את סאן דור בנפרד.

הצדדים ישובו לשולחן הדיונים בימים הקרובים בתקווה למצוא את הפשרה שתטיב עם שניהם.

עוד כתבות

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

בחברות הממשלתיות וברשויות נכשלים בהשקעות: הפערים המדהימים אל מול השוק

מבקר המדינה בחן את תיקי ההשקעות של גופים ממשלתיים ועיריות, ומצא כי בחברות הממשלתיות לא נהנים מהגאות בשוק ההון, עד כדי תשואה בגובה מחצית מהתשואה של מדד ת"א 125 • תיק ההשקעות של עיריית ת"א מהווה 50% מסך תיקי ההשקעות של 23 הרשויות שנבדקו ומחזיקות השקעות לטווח ארוך ● דוח מבקר המדינה 

בנין ידיעות אחרונות ראשון לציון / צילום: כדיה לוי

קבוצת "ידיעות אחרונות" מקימה חטיבת חדשות מאוחדת ומסתערת על הדיגיטל

העורך הראשי נטע ליבנה הודיע לעובדים על שינויים ארגוניים ופרסונליים הכוללים את הקמת החטיבה החדשה שבראשה יעמוד ניר (שוקו) כהן ● החטיבה תהיה מורכבת משלוש זרועות: דסק החדשות של "ידיעות אחרונות", דסק החדשות של ynet וריכוז כתבים משותף ל"ידיעות" ול-ynet, שבראשו תעמוד שרון ליס

כתב היד היהודי העתיק ''מחזור לוצאטו'' שיימכר במכירה פומבית של בית המכירות ''סות'ביס'' / צילום: אתר Sotheby's

ביקורת בצרפת: למה המדינה לא עוצרת את המכירה הפומבית של "מחזור לוצאטו" היהודי

עצומה מקוונת של אנשי תרבות צרפתים, מהקהילה היהודית ומחוצה לה, קראה לממשלת צרפת להכריז על כתב היד כאוצר לאומי ולמנוע את מכירתו, אך הדבר לא התרחש ● "זהו כתב יד מופלא, ובלתי מתקבל על הדעת שהוא יעזוב את צרפת", אמרה מומחית לעיתון הצרפתי "לה מונד"

משה לארי, מנכ''ל מזרחי טפחות / צילום: אבשלום שושני

בעקבות ביקושים מזרחי טפחות הגדיל את הגיוס בהנפקת האג"ח מ-2 מיליארד ל-3.6 מיליארד שקל

על רקע ביקוש של 5 מיליארד שקל בשלב המוסדי, החליטו בבנק להגדיל את הנפקת האג"ח ב-80% ● מדובר באג"ח צמודות למדד המחירים לצרכן, לתקופת פירעון של שבע שנים, בתשואה של 0.7% מעל אג"ח ממשלתי מקביל

דוד עיני, בעל השליטה ביוניברסל מוטורס / צילום: אוסנת רום

רווח מהיר של כ-80 מיליון שקל: הסיבוב המוצלח של יבואנית הרכב במניות חברת הביטוח

יוניברסל מוטורס, שרכשה בתחילת השנה כ-5% ממניות הפניקס, מכרה בעקבות הזינוק במניית הביטוח כמחצית מהחזקותיה לידי אלטשולר שחם, תמורת כ-250 מיליון שקל

מיקי גנור / צילום: כדיה לוי

העליון: מיקי גנור לא יוכל לצאת לחו"ל - "קיים חשש להימלטות מהדין"

"אם יורשע המשיב הוא צפוי לעונש מאסר ממושך. המשיב אוחז באזרחות זרה - אזרחות גרמנית, ואין מחלוקת כי גרמניה אינה נוהגת להסגיר את אזרחיה", הסביר השופט ג'ורג' קרא, וציין: "קשה לקבל טענה כי פגישות עסקיות אינן יכולות להתקיים תוך שימוש באמצעים דיגיטליים"

עומרי כהן ותומר תגרין - מייסדי יוטפו / צילום: איל יצהר

שניים רבים, שלישי לוקח: כיצד יוטפו הישראלית הרוויחה מקרב התרנגולות בין אפל לפייסבוק

בזכות המכה שהנחיתה אפל על פייסבוק: יוטפו מכניסה 100 מיליון דולר בשנה

חנות עדיקה בדיזנגוף סנטר. החברה לא צריכה מנכ”ל, אלא תוכנית אסטרטגית ושינוי מהותי / צילום: ערן סלם יח''צ

הסיפור העצוב של עדיקה: איך הפכה חלוצת האיקומרס הישראלי לשחקנית שולית

בזמן שהאיקומרס והריטייל הישראלי בפריחה, והמניות של חברות הריטייל הגדולות נמצאות בעלייה, רשת האופנה עדיקה שבבעלות גולף-סטימצקי מחקה יותר מ-250 מיליון שקל משוויה תוך מספר חודשים ● מה היא יכולה לעשות כדי לעצור את ההידרדרות, ולמה החלפת בעלים היא לא בהכרח רעיון רע

 

מטע בקליפורניה שננטש בגלל הבצורת / צילום: Associated Press, Adam Beam

בקליפורניה נרשמה השנה הצחיחה ביותר מאז 1924

רוב המדינה נמצאת במצב של בצורת קיצונית

שלמה קרמר / צילום: איל יצהר

הסטארט-אפ השאפתני של שלמה קרמר מזנק לשווי 2.5 מיליארד דולר

קייטו נטוורקס, שמתחרה במקביל מול ספקי תקשורת וענקיות סייבר, גייסה 200 מיליון דולר בשווי גבוה פי 2.5 מאשר לפני שנה ● למרות זאת, קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ואימפרבה, מזהיר: "יש בועה רצינית מאוד. שווי גבוה ולא ריאלי לא טוב לחברה"

עו''ד כרמית יוליס / צילום: קובי שירביט

במקומו של ארז קמיניץ: זו המשנה החדשה ליועמ"ש

המינוי של יוליס, ראשת אשכול נדל"ן במשרד המשפטים, למשנה ליועמ"ש לעניינים אזרחיים, במקומו של עו"ד ארז קמיניץ, דורש אישור הממשלה ● יוליס גברה על מועמדים בכירים, ומדובר בקפיצה משמעותית מתפקידה הנוכחי ● היא צפויה להעדיף את צורכי הדיור על זכות הקניין של הפרט

ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה''ב / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

ג'נט ילן: הסכם תקרת החוב יאפשר פעילות הממשלה עד 3 בדצמבר

שרת האוצר אומרת לקונגרס כי "ישנו הכרח" להגדיל את תקרת החוב על-מנת לספק ודאות לטווח ארוך יותר

הופקדה תוכנית התחדשות עירונית הכוללת מגדלים בגובה 25 קומות בנוף הגליל / הדמיה: SO אדריכלים בע''מ

הופקדה תוכנית התחדשות עירונית הכוללת מגדלים בגובה 25 קומות בנוף הגליל

התוכנית שהופקדה בוועדה מחוזית צפון מציעה פינוי של חמישה מבני שיכון ובהם 120 יח"ד, כאשר במקומם ייבנו 8 מגדלים ובהם 758 יח"ד ● לצד תוספת המגורים המשמעותית ייבנו גם מבנה משרדים בשטח של 3600 מ"ר, שטחי מסחר בהיקפים של כ-5000 מ"ר, מבני ציבור ושטחים ירוקים

מרכז המיון הארצי של דואר ישראל. שיעורי הרווחיות של החברה נמוכים בהשוואה לעולם / צילום: איל יצהר

מבקר המדינה מצייר תמונה עגומה על מצבו של דואר ישראל

הגירעון בהון החוזר של דואר ישראל ב-2019 הסתכם במעל חצי מיליארד שקל ● עוד מצא מבקר המדינה כי שיעורי הרווחיות של החברה נמוכים בהשוואה לעולם ● דואר ישראל בתגובה: חייבים לשנות את הרגולציה כדי שנוכל להתמודד ביעילות המציאות העסקית המשתנה ● דוח מבקר המדינה

טל אוחנה, ראשת המועצה ירוחם וצורי דבוש, יו''ר קליל / צילום: מורג ביטן

תרבות ואיזון בין עבודה למשפחה: איך להפוך את ירוחם לאטרקטיבית?

בכירי פורום Superbrands נפגשו עם ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, ודנו איתה באסטרטגיה שיווקית לעיר ● מנכ"ל ומייסד קרן פימי, ישי דוידי, מעריך: "אנחנו הולכים לתקופה מעניינת, שבה הטכנולוגיה והחדשנות תבוא לידי ביטוי בכל סוגי החברות" ● וגם: ישראלי נכנס לרשימת ההאקרים הטובים המובילים בעולם ● אירועים ומינויים

גיל בלוטרייך / צילום: תמר מצפי

ג'ורג' חורש וגיורא אקרשטיין לא לבד: מיהו יזם הנדל"ן שהעביר מניות בשווי 50 מיליון שקל לילדיו

לאחר שורה של בעלי הון, ובהם ג'ורג' חורש, צדיק בינו, גיורא אקרשטיין וקובי מימון, העביר גיל בלוטרייך מניות מישורים בשווי של כ-50 מיליון שקל לילדיו ● עוד קודם לכן מימש את רוב החזקותיו בחברה תמורת כ-110 מיליון שקל, ונותר בעל מניות מיעוט בחברה שייסד

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

בג"ץ לשרי האוצר והביטחון: מדוע לא מבוטלת מיד חלק מ"תוספת הרמטכ"ל" לפנסיות הצבאיות

על-פי הצעת החוק שנועדה להלבין את הגדלות הרמטכ"ל, תוחלף התוספת הנוכחית בתוספת חדשה שתהיה נמוכה יותר ● בהחלטת ביניים שהתקבלה היום קבעו השופטים כי הרמטכ"ל, ושרי האוצר והביטחון נדרשים להסביר מדוע המדינה ממשיכה לשלם את מלוא ההגדלה בשעה שהצעה לשלם פחות נמצאת בהליכי חקיקה

דורון כהן, מנכ''ל נכסים ובניין / צילום: תמר מצפי

בדרך לרכישת שליטה בגב-ים: נכסים ובניין ממשיכה לממש נכסים שאינם בליבת עסקיה

לאחר שמכרה את עסקי הקניונים שלה והעמידה על המדף פעילויות נוספות בארה"ב ובישראל, מקדמת נכסים ובניין את מימוש חלקה בבית אבגד ברמת גן באמצעות מכירה לפתאל החזקות תמורת 97 מיליון שקל

פיקסל 6 / צילום: צילום מסך

גוגל מציגה את דגמי פיקסל 6 החדשים, בתוכם מערכת עצמאית על שבב של החברה

גוגל מציגה הערב את ה-Pixel 6 וה-Pixel 6 Pro ● המחירים יתחילו מ-599 דולרים לדגם הרגיל, ו-899 דולרים לפרו, והמוצר יגיע לחנויות ב-28 באוקטובר

מתוך משחק הדיונון / צילום: באדיבות נטפליקס

המציאות שמאחורי "משחק הדיונון": הצד האפל של סיפור ההצלחה הדרום-קוריאני

איך הפכה "משחק הדיונון" הדרום-קוריאנית מסדרה שאף אחד לא ציפה ממנה ליותר מדי, ללהיט חובק עולם ● עד כמה המציאות של חובות, וקשיים כלכליים שאותה היא מתארת משקפת את החיים הדרום-קוריאנים עצמם ● ואיך נפער פער בין עובדי תאגידי הענק הקוריאנים לכל השאר? ● האזינו