גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארס צפרדעים ושבוע של שתיקה: 5 טיפולים אלטרנטיביים

אלטרנטיביים יותר ופחות: מצלילים מרפאים וסדנת ויפאסאנה דרך אמנויות לחימה וסווט לודג' אינדיאני ועד לארס של צפרדע הקאמבו הרעילה מהאמזונס

המלצות גוף ונפש
המלצות גוף ונפש

לפרוק מתחים עם נבל וחליל

טיפול בצלילים מרפאים

אי שם בשנה שעברה, בין הסגר הראשון לשני, חיפשתי דרך להרים את עצמי. דרך המלצה של חברה הגעתי לתובנה שאליה הגיעו גם החברים של אי.טי: המוזיקה היא שפת-על אולטימטיבית.

החלטתי ללכת לטיפול בצלילים מרפאים. שם, בחדר נעים ואפלולי, השכיבו אותי על מזרן נוח. כיסוי העיניים הדיף ניחוח קל של לוונדר, וסביבי החלו שני מלאכים בלבן לנגן על עשרות כלי נגינה אקזוטיים. החשדנות וההיפר-אקטיביות התחלפו בפליאה, שעברה דרך המחשבה והפכה לציפה עדינה. כך שכבתי שם, לאותם צלילים, במשך שעתיים.

אחרי שזה נגמר, על כוס תה צמחים, הסבירו לי המוזיקאים כי לפי מסורות עתיקות יומין, ישנם צלילים שמהדהדים את מרכזי האנרגיה בגוף (צ'אקרות), פותחים חסימות אנרגטיות ומחזירים ממחוזות הלחץ אל האיזון. לכל מרכז אנרגיה יש כלים הנכונים לו יותר.

לא יודעת לומר באילו כלים הם ניגנו ומתי, ואיזו מנגינה הוקדשה לאיזה מחלקי גופי. יודעת לומר בוודאות כי החוויה הייתה נעימה בצורה קיצונית ומפרקת מתח.

לפרטים: www.oriyavor.com וגם בפייסבוק וביוטיוב

 

טיפול עשרת אלפים למוח

סדנת ויפאסנה

"במוזיקה", אומר פתגם עממי, "חשובות האתנחתות יותר מאשר הצלילים". בעולם בהפרעה אנחנו כל הזמן ברעש. בתוך הרעש הגובר של עולם העסקים שקט הוא מצרך נדיר, והרעש הזה מייצר מיסוך לקול הפנימי, אותו קול שיש בנו ואומר לנו את מה שאנחנו באמת צריכים לדעת - על עצמנו, על הקריירה, על מערכות היחסים שלנו ומה הצעד הבא. בחיי היומיום אי אפשר להשתיק את הרעש, ולכן צריך לייצר בכוח איים של שקט. לזה בדיוק נועדה סדנת הוויפאסנה.

בהתחלה הניתוק הזה מלאכותי, הגוף מגרד כמו בייסורי גמילה מסם, הראש ממשיך להרעיש בזרם מציק של מחשבות בלתי פוסקות. אבל מי שיושב בהחלטיות מגיע לרגע שבו משתרר בראש שקט מבורך.

הקול הפנימי מגיע לאט ובביישנות, כאילו הוא לא בטוח שהוא רצוי, אבל אם נשארים איתו פרק זמן מספיק ארוך (בדרך כלל סדנה כזו אורכת כמה ימים), מבינים עד כמה העשייה שלנו מפריעה להוויה שלנו ועד כמה העצירות הללו לשקט בים הרעש מביאות לחיינו איזון, שלווה וחוכמה.

ויפאסנה - מדיטציית תובנה - מלמדת להשתיק את הקולות החיצוניים ולהקשיב לקול הפנימי. שותקים, מסננים לאט לאט רעשים וחוזרים להקשיב לקולו של הלב.

מדיטציה / צילום: Shutterstock

הגנה, התקפה וקריאת מציאות

אמנויות לחימה לאנשי עסקים (ולא רק להם)

בראשית שנות ה-30 שלי עבדתי כמו משוגעת. הייתי עצבנית רוב הזמן והרגשתי שעליי למצוא נתיב לעבודה גופנית, אינטנסיבית, ולהוצאת אגרסיות, שהיו לי בשפע. דרך קולגה הגעתי לדוג'ו (מרכזלאמנויות לחימה), ונשביתי בקסמה של האמנות העתיקה.

כמה פעמים בשבוע התכנסה קבוצה מגוונת של אנשי ונשות עסקים לשעתיים של קרבות. שם תרגלתי משמעת ולמדתי על מערכות יחסים מורכבות דרך הגנה, התקפה, רעות וקריאת מציאות.

צילום: hthaostudio / unsplash

מתרגלים רציניים של אמנויות לחימה לומדים באמצעות רוח הלחימה להשרות ביטחון, שלווה ומרכוז על עצמם ועל אלה שהולכים איתם דרך. האנלוגיה לעולם העסקי מתבקשת, בעיקר באמצעות אלה שבבוקר לובשים חליפת עסקים ובערב חליפת קראטה. אין צורך לדבר. הכול מובן.

למידה אמיתית, כזו הנותרת איתך שנים, אינה יכולה להיעשות אך ורק באמצעות האינטלקט. היא חייבת לעבור דרך הגוף והרגש. כך נרכשים הרגלים שהופכים לאינסטינקטים ובאמצעותם ניתן להשתפר.

בונוס: להרחבה ולהעמקה מומלץ לצפות ביוטיוב בסדרה של דניאל קרן "רוחו של לוחם" פרקים 1-6

כשהזיעה פותחת את הלב

סווט לודג', בקתת הזעה אינדיאנית

באוקיינוס ההתנהגות הרציונלית שבו אני משייטת יום-יום לקחתי פסק זמן כדי לצאת מאזור הנוחות ולהתנסות בדבר חדש: Sweat Lodge (בקתת הזעה), טקס מסורתי עתיק יומין של שבטי הילידים ממרכז אמריקה.

נכנסתי בבגדים קלים למבנה שבו מתנהל הטקס - איגלו שענפי עצים בונים את השלד שלו. התיישבנו במעגל סביב בור, שהוא למעשה טבורה של אמא אדמה. השמאן התחיל בשירה ובתפילות, "שומר האש" הכניס אבני בזלת חמות, שפך עליהן מים ופיזר צמחי מרפא. האדים החלו ממלאים את החלל.

הזעתי כולי ברמות של סאונה פינית. האדים שרפו את הנחיריים ואת הריאות. בד בבד עם החשכה, השירה והקור הנעים של האדמה, נרגעתי לאטי בתוך החוויה המוזרה הזאת. הרגשתי שהחום פותח לי את הלב, ולמרבה הפתעתי התחלתי לשיר בשפה לא מובנת.

ארבעה חלקים לטקס, אחד לכל כיוון מרוחות השמים. שעה וחצי של מיסטיקה וביקור בעולם אחר, ביקום מקביל. יצאתי ספוגת זיעה, התגלגלתי על האדמה הקרירה, הבטתי לראשונה זה שנים בכוכבים והרגשתי נקייה לקראת התחלה חדשה. חוויה מומלצת בחום, תרתי משמע.

צילום: Shutterstock

בוסטר חיסוני עם ארס צפרדעים

קאמבו, רפואה עתיקה-חדשה

עם התרבות הפחדים סביב מחלות שונות ומשונות, רעלים וקרינה, המליץ לי חבר ותיק להתוודע לצפרדע הקאמבו. ברגע הראשון זה נשמע כמעט הזוי: הצפרדע הזו היא אחד מבעלי החיים הרעילים ביותר המוכרים לאדם. אבל שבטי הילידים לאורך האמזונס משתמשים כבר אלפי שנים ברעל שמפיקה הצפרדע לצרכי ציד, ומה שמעניין אפילו יותר - כדי להתחסן משלל זיהומים, רגשיים ופיזיים.

מהרעל שבגופה יצרו הילידים רפואה מסתורית, שיודעת באיזה כמויות הומאופטיות להשתמש כדי לחזק ולתדלק את המערכת החיסונית ולהביא את הגוף להתמודדות משופרת עם מחלות רבות. חיסון טבעי.

במאה העשרים ואחת חוזר ומגלה מחדש האדם הלבן, ממציא הרפואה והמדע, את יופיין של הרפואות העממיות ואת החוכמה במסורות העתיקות שכמעט והוכחדו, וחוקר אותן במעבדות אוניברסיטאיות.

הלכתי לנסות. המרפא בירר קודם כל את מצבי הבריאותי ואת ההתכוונות שלי מהמפגש עם הצפרדע. אמד אותי, והתחיל. בעדינות יצר כוויות שטחיות באפידרמיס לתוכן שפשף כמות זערורית, הומיאופטית, של רעל הצפרדע.

בתוך דקות ספורות החלו גלי חום לא נעימים להתפשט בגופי, ואחרי כעשר דקות רק רציתי למות. הקאתי את נשמתי, אף שלא אכלתי יממה קודם לכן, כפי שנדרשתי. כל הגוף כאב לי. חוויה פיזית מטלטלת, קצרה אמנם, אך אינטנסיבית. כששכחו גלי ההקאה הסתכלתי על תכולת הדלי שמילאתי. אכן נראה היה שהקאתי כמויות של רעל ירקרק.

ההרגשה לאחר ששוככים גלי החום, הבחילות וההקאות היא של ניקיון. כאילו מישהו קרצף אותך מבפנים עם מים וסבון חזק. חוויה פיזית מאוד לא נעימה אולם מזככת.

שלושה טיפולים בין מולד ירח למולד ירח, מעניקים חיסון לשנה. אין בכוונתי לקחת אחריות לגבי השפעת הקאמבו על מחלות שונות שנטען שהיא מרפאה, אולם כאדם בריא אומר כי מאז שהתחלתי להשתתף בטקסי הקאמבו, לא הייתי חולה אפילו פעם אחת.

ניל"י גולדפיין היא משנה למנכ"ל קבוצת נירם גיתן NGG, מומחית למנהיגות וניהול בעולם של הפרעה

עוד כתבות

סונדאר פיצ'אי, מנכ''ל גוגל / צילום: Associated Press, Tsering Topgyal

היכו את התחזיות בכל הגזרות: דוחות טובים למיקרוסופט וגוגל

גוגל עקפה את תחזיות האנליסטים והציגה רווח למניה של 27.99 דולר ● מיקרוסופט דיווחה על גידול של 22% בהכנסות

השותפים בסילבר קסטל (מימין): מיזרוח, רביד וזיו / צילום: כדיה לוי

בית השקעות הקריפטו של צבי זיו וגבי רביד מתקדם לבורסה עם הפסדים

בעלי המניות של השלד הבורסאי איי.סי.בי יתבקשו לאשר את מיזוג סילבר קסטל לתוכו ● למרות הערכת שווי של 12-16 מיליון דולר, צבר סילבר קסטל מאז הקמתו הפסדים של 9 מיליון שקל • המנכ"ל אלי מיזרוח צפוי ליהנות מתגמול שנתי של 1.3 מיליון שקל

סמי אבו שחאדה ועיסאווי פריג’ / צילום: דוברות הכנסת, לואיז גרין

האם שיעור הילודה אצל ערביי ישראל גבוה יותר מהיהודים?

פריג' ואבו שחאדה התווכחו על הפער בילודה בין היהודים לערבים. מי צודק? ● המשרוקית של גלובס

משתתפי שדולת התעופה בכנסת, השבוע (המסכות הוסרו לטובת הצילום) / צילום: יח''צ

"אוהבים לטוס אבל לא מבינים בתעופה": ענף התעופה מחפש יד מכוונת ולא מוצא

לראשונה התקיים השבוע דיון של שדולת התעופה בכנסת ● סביב השולחן נשמעו טענות על "אי שוויון", וחילוקי דעות סביב שדה התעופה ברמת דוד, שהקמתו בוטלה ● שרת התחבורה מרב מיכאלי: "יש צורך אסטרטגי בשטחים פתוחים". השר לשעבר בצלאל סמוטריץ': "שגיאה קשה"

''ישראל היא שוק קטן, אז קשה להאשים את חברות הפינטק בכך שהן רוצות לפרוץ בשווקים גדולים יותר'', אומר שמוליק בן טובים, יו''ר קהילת הפינטק הישראלית / צילום: Shutterstock, Joyseulay

הפינטק הישראלי כובש את העולם. אבל למה החברות לא פועלות בארץ?

תעשיית הפינטק הישראלית פורחת, עם 650 חברות ישראליות והתעניינות רבה מצד משקיעים זרים. אבל הפעילות שלהן מתרחשת בעיקר בחו"ל ● מדוע זה כך והאם יש מה לעשות? ● האזינו 

רו''ח חן שרייבר / צילום: כדיה לוי

עכשיו זה רשמי: רו"ח חן שרייבר נכנס לתפקיד נשיא לשכת רואי החשבון

שרייבר נכנס לתפקידו הערב לאחר שהאסיפה הכללית הכריזה באופן רשמי על תוצאות הבחירות ללשכת רואי החשבון בישראל ● שרייבר ניצח את המועמדת היריבה, רו"ח אלינה פרנקל, בפער קולות משמעותי

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וול סטריט ננעלה בעליות קלות; פייסבוק איבדה 4%, טבע נחתכה 7%

מדד דאו ג'ונס ננעל ביציבות, מדד נאסד"ק התחזק 0.1% ומדד S&P 500 עלה 0.2% ● פריון זינקה 31% ● טבע איבדה 7% ● מדד דאקס עלה ב-1%, פוטסי 100 התקדם 0.7% וקאק 40 התחזק ב-0.8% ● בורסות סין ננעלו בירידות, ביפן חברת הדואר זינקה כ-5% במחזור מסחר עצום לאחר התקדמות בהפרטתה

הישרדות VIP / צילום: יח''צ

קרב ההישרדות של הישרדות: רשת דחתה ברגע האחרון את שידור הפרק

קצת יותר משעה לפני שידורו, ברשת החליטו לדחות את הפרק למחר ● שלא לייחוס בהפקה טוענים כי הסיבה הייתה שינויים שנדרשו בעריכה, אך הערכה בשוק היא שהפרק נדחה בשל החשש מקרב הרייטינג מול "הזמר במסיכה" של קשת

קתי ווד, מייסדת ומנכ''לית ARK Invest / צילום: יוטיוב

בניגוד לרוב המומחים: קת'י ווד מנבאת דפלציה אמריקאית מיד אחרי החגים שם

קת'י ווד נגד ג'ק דורסי והנבואה שלו על היפר-אינפלציה שמאיימת על ארצות הברית: ווד טוענת שמיד אחרי חגי דצמבר וינואר דווקא תגבר שם המגמה הדפלציונית בשוק – בגלל נחשלות של טכנולוגיה חדשנית ובגלל עודפי מלאי חריגים אצל היצרנים

קאר שולץ מנכל ונשיא טבע / צילום: כדיה לוי

לקראת פרסום דוחות טבע: אנליסטים צופים הכנסות של כ-4 מיליארד דולר

בתוך כך, טבע הודיעה על שיתוף-פעולה חדש עם חברת MODAG מגרמניה לרישוי ופיתוח תרופה ייעודית למחלות ניווניות של מערכת העצבים

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

פתיחה מעורבת בבורסה; פריון ממשיכה במומנטום החיובי ומזנקת

חולשה קלה במדד ת"א 35 בהשפעת הדואליות, מדד ת"א 90 מתקדם ● מגמה שלילית באסיה ● עונת הדוחות בוול סטריט: מיקרוסופט וגוגל הכו את התחזיות; היום טבע תגיש דוחות ● יבואנית אפל בישראל בדרך לבורסה לפי שווי של מיליארד שקל

משחקי הדיונון / צילום: Associated Press, Youngkyu Park/Netflix

משחק הדיונון הרג את ה"נבל הקלאסי". מי יתפוס את מקומו?

עשור אחרי שנאסרה לשיווק, הסדרה "משחק הדיונון" הפכה לסחורה חמה בנטפליקס ● זה לא מקרי: הגלובליזציה גרמה לאנושות להבין עד כמה הבעיות בעולם משותפות, והחברות המסחריות שינו כיוון

איילת שקד / צילום: ליאור מזרחי

שקד הכריזה על מע'אר כ-"העיר הדרוזית הראשונה בישראל"

היישוב מע'אר שנמצא ליד כרמיאל, מונה כיום כ-24,000 תושבים, ועל פי התוכניות  ימנה בשנים הקרובות כ-30,000 תושבים ● פריד ג'אנם, ראש הרשות המקומית במע'אר: " ננצל את ההכרזה בכדי לייצר הזדמנויות להתפתח בכל ההיבטים"

מימין: סער יוסקוביץ׳, גל שאול / צילום: Augury

הסטארט-אפ הישראלי שמקשיב לרעש של מכונות הפך לחד-קרן

חברת אוגורי, שמנתחת פעולת מכונות ע"י רישום הוויברציות, הטמפרטורה והקול שהן מפיקות, גייסה 180 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר ● המתחרה החדשה של אוגורי בשוק היא אמזון AWS

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: יואב דודקביץ, פול ידיעות אחרונות

הפלונטר של בנט: תקציב של מאות מיליוני שקלים ממתין למינוי שר

משרד ההתיישבות אינו מתפקד; הסיבה: רה"מ, שמחוייב למנות למשרד את חגית משה מהבית היהודי, הבטיח את המשרד מאוחר יותר לניר אורבך ממפלגתו

מידול תלת מימדי של אדם שוכב על מיטת חדר ניתוח / צילום: מתוך מצגת של Dassault Systèmes

החברה שרוצה למדל את הגוף האנושי ולשנות את האופן שבו עושים ניסויים קליניים

חברת דאסו סיסטמס, ספין אוף של תאגיד התעופה הצרפתי דאסו, יוצרת "תאומים וירטואליים" לבני אדם, שאפשר לנסות עליהם תרופות

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות קלות באירופה; דויטשה בנק מאבד גובה בשל ירידה בהכנסות

מדד ניקיי בטוקיו ננעל ביציבות, בהונג קונג המדד יורד ב-1.7% ● מחירי הנפט והזהב נחלשים ● מטבע הקריפטו "שיבה אינו" מזנק בעשרות אחוזים למקום ה-11 בטבלת המטבעות ● עונת הדוחות בארה"ב: תוצאות טבע, קוקה קולה ומקדונלדס יתפרסמו היום

צחי כץ בכנס מהנדסי הערים באילת / צילום: אודי פורטל

"התאחדות בוני הארץ היא אחת מקבוצות הלחץ המרכזיות שמשפיעות על התכנון בארץ"

יו"ר איגוד מהנדסי הערים, צחי כץ, מתח ביקורת חריפה על התאחדות בוני הארץ בכנס איגוד מהנדסי הערים, שנערך באילת ● לדבריו, "הקבלנים, הנהנים הגדולים ביותר ממחירי הדיור, זורעים בהלה בקרב אנשי הממשלה. אפשר לייעל תהליכי תכנון, אבל לא באמצעות סירוס מהנדסי הערים והרשויות המקומיות. החקיקה החפוזה מסוכנת"

פרויקט MOMENT / צילום: 3Division

זינוק של עשרות אחוזים במחירי הדירות: נתוני אפריקה ואזורים חושפים את הסחרור

טירוף רכישת הדירות נמשך גם כשהמחירים בשמיים: מספר הדירות שמכרה אפריקה מגורים ברבעון השלישי זינק יותר מ-70%, ועלייה חריגה בשיעור דומה נרשמה במחיר הממוצע ליחידת דיור ● אזורים רשמה זינוק של 66% בדירות שנמכרו מתחילת השנה, ועלייה של 26% במחיר לדירה

בית חכם - חנות איידיגיטל IDIGITAL עזריאלי תל אביב / צילום: שוקה כהן

איידיגיטל בדרך לבורסה וחושפת את המספרים: בכמה כסף נמכרים בכל שנה אייפונים חדשים?

לאחר חשיפת גלובס על כך שיבואנית מוצרי אפל תנסה להנפיק בתל אביב לפי שווי שאפתני של מיליארד שקל, פרסמה אייקון גרופ (איידיגיטל) טיוטת תשקיף שמגלה נתוני צמיחה דו-ספרתית בהכנסותיה בשנים האחרונות