גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תעלומה חדשה בסין: למה כוכבת הקולנוע הכי גדולה במדינה נמחקה מהאינטרנט?

ז'או וויי הייתה הריס ווית'רספון של סין, שחקנית אהובה שהפכה לאשת עסקים - ואז צונזרה ע"י המפלגה הקומוניסטית במסגרת צעדי ענישה של הממשלה נגד תעשיית הבידור

כוכבת הקולנוע ואשת העסקים הסינית, ז'או וויי / צילום: Associated Press, Kin Cheung
כוכבת הקולנוע ואשת העסקים הסינית, ז'או וויי / צילום: Associated Press, Kin Cheung

ז'או וויי בילתה את שני העשורים האחרונים כמקבילה הסינית של ריס ווית'רספון, שחקנית אהובה שהפכה לאשת עסקים.

היא ביימה סרטים זוכי פרסים, מכרה מיליוני תקליטים כזמרת פופ ובנתה לעצמה צבא עוקבים ברשתות חברתיות, כולל 86 מיליון עוקבים ברשת Weibo, אתר סיני מקביל לטוויטר. היא גם עשתה הון כמשקיעה בטכנולוגיה סינית ובחברות בידור.

כיום, הכוכבת בת ה־45 נמחקה מהאינטרנט הסיני. חיפושים על שמה באתר הסרטונים הגדול ביותר במדינה לא מביאים תוצאות. הפרויקטים שלה, כולל סדרת הטלוויזיה הפופולרית "הנסיכה היפה שלי", נעלמו. כל מי שמחפש את הסרט "כל כך צעירה" שביימה והיה חביב המבקרים באתר הסיני המקביל לוויקיפדיה לא ילמד שם שהיא הייתה מעורבת בעשייתו; בשדה הבמאי כתוב כעת "-- --".

ההיעלמות של ז'או מהאינטרנט ב־26 באוגוסט קרתה כחלק מצעדי ענישה נרחבים יותר נגד תעשיית הבידור במדינה, בזמן שהמפלגה הקומוניסטית מנסה לעצור מה שהיא רואה כעלייה בתרבות הידוענים הלא מוסרית. הממשלה הסינית לא הצהירה באופן מוצהר מה גרם לשינוי הפתאומי הזה במעמד שלה, וזה גורם למעריציה ולאחרים לשאול את עצמם כמה רחוק תלך הממשלה נגדה ונגד ידוענים אחרים, ולמה.

המסתורין סביב היעלמותה גם גרמו לספקולציה לגבי השאלה מה, אם בכלל, היה החטא שבגללו נמחקו עקבותיה מהרשת.

"ז'או וויי היא כמו ילדת פוסטר לכל מה שהמפלגה הסינית חושבת שהוא שגוי בתרבות הידוענים בסין", אמר סטנלי רוזן, פרופסור באוניברסיטת דרום קליפורניה המתמחה בסרטים סיניים ופוליטיקה. "זו הדגמה לכך שאף אחד, לא משנה כמה עשיר או פופולרי יהיה, אינו חסין בפני הממשלה".

במקרה של ז'או וויי, הוסיף, היעדר ההסבר "בהחלט יגרום לידוענים אחרים להיות מאוד זהירים ופרואקטיביים באימוץ מטרות של הממשל".

המפלגה הקומוניסטית נגד הידוענים

ביום רביעי התחדש העניין הציבורי במצבה של ז'או לאחר שהופיעו צילומים וסרטון שהראו לכאורה את הכוכבת, לבושה במכנסיים קצרים וחולצת טי סגולה, מבקרת בסניף של חברת טלפון בעיר הולדתה ווהו במזרח סין. הצילומים צולמו יום קודם לכן, וה"וול סטריט ג'ורנל" לא הצליח לאשר אם התמונות, ששותפו באופן נרחב ברשתות חברתיות על-ידי מעריציה, אכן מראות את ז'או.

השחקנית לא הגיבה לבקשות תגובה. את סרטיה ותוכניות הטלוויזיה שלה עדיין לא ניתן למצוא באתרי סרטים נכון ליום רביעי אחר הצהריים. במינהל הסייבר של סין, רגולטור האינטרנט של המדינה, לא הגיבו לבקשות תגובה.

בשבועות האחרונים, ידוענים אחרים עברו שטיפה, למשל ז'נג שואנג, שחקנית הנמצאת תחת חקירה בחשד להתחמקות ממיסים, וז'אנג ז'האן, שחקן צעיר שמוקדם יותר עיתון הדגל של המפלגה הקומוניסטית מתח עליו ביקורת לאחר שהתגלה שהוא ביקר במקדש שנוי במחלוקת ביפן הקשור למלחמת העולם השנייה, בעת שהיה במדינה כדי להיות נוכח בחתונה של חבר.

בקמפיין חסר תקדים שהושק בחודש שעבר, אסרה המפלגה על דירוג ידוענים לפי שם ברשתות חברתיות, הורתה לחברות שידור ופלטפורמות סטרימינג להסיר אמנים שלא ממלאים אחר קריטריונים פוליטיים ומוסריים של המפלגה הקומוניסטית, ואסרה בפועל על ילדים של כוכבי פופ להופיע בתוכניות בידור.

ז'או לא התייחסה באופן ציבורי למחיקתה מהרשת. ב־29 באוגוסט, לאחר שהתפשטו שמועות ברשתות חברתיות סיניות שברחה לצרפת על גבי מטוס פרטי, העלתה פוסט באינסטגרם בו כתבה שהיא נמצאת בבייג'ינג עם ההורים שלה. הפוסט נמחק תוך כמה שעות.

השערות לגבי מצבה של ז'או הציתו את הרשתות החברתיות בסין. קבוצה אחת הצביעה על הקשר שלה לז'אנג, השחקן הצעיר שהועלם גם הוא, המיוצג על-ידי סוכנות שחקנים בבעלותה. בין אלה שהעלו השערות ברשת לגבי מצבה, הלאומנים שמחו על היעלמותה.

"הכוח לשרש דמות כל כך בולטת באמת שייך למדינה שלנו", כתבה בלוגרית לאומנית בתחום הסרטים. היא כתבה בפוסט שבילתה הרבה מהשבועות האחרונים בוויכוחים עם מעריצים של ז'אנג וז'או ודיווחה עליהם לסוכנות לביטחון לאומי.

"המדינה מכירה את עמדותיה הפוליטיות"

אחרי שהאתר Weibo מחק את עמוד המעריצים של ז'או ורשתות אחרות צינזרו את שמה, מעריציה העלו מסרים של תמיכה בבלוגים שלהם ועל גבי העמוד של אח שלה ב־Weibo וביקשו מהמשפחה לתבוע את מכפישיה על הוצאת דיבה.

ההערות לעתים קרובות הגנו על הכוכבת, בזמן שנמנעו מלאתגר את ההחלטה הלא מוסברת להעלים אותה.

"המדינה מכירה את עמדותיה הפוליטיות יותר מכל גולש", כתב תומך אחד, ואז הציג רשימה של אירועים ממשלתיים בולטים שז'או הוזמנה אליהם. כנציגה של העוצמה הרכה הסינית ב־2013, הוא הוצגה בפני פארק גרון־יה, שהיה אז נשיא דרום קוריאה, על-ידי הנשיא הסיני שי ג'ינפינג, בסעודה בחסות הממשלה.

עבור רבים, העלמתה של ז'או מזכירה את ההיעלמות ב־2018 של הכוכבת הענקית פאן בינגבינג במסגרת שערורייה שהייתה קשורה לחשדות על העלמת מיסים. פאן, שהופיעה בסרט "אקס מן: העתיד שהיה" ב־2014, נעלמה מעין הציבור לתקופה של שלושה חודשים לפני שהופיעה שוב, פרסמה התנצלות ושילמה קנס בגובה 70 מיליון דולר.

השחקנית פאן בינגבינג. נעלמה ל-3 חודשים בשנת 2018 / צילום: Shutterstock, Denis Makarenko

מבחינות רבות ז'או היא כוכבת יותר גדולה מפאן. היא השיקה את הקריירה שלה ב־1998 כשגילמה מלכה משושלת קינג בלהיט "הנסיכה היפה שלי". במהלך השנים מיצבה את מעמדה והתרחבה לתפקידים נוספים, וכמו כן הוציאה תקליטי פופ שהיו רבי מכר. בסוף העשור הראשון של המאה ה־21, התחתנה עם היזם הואנג יואולונג.

היא גם הפכה לשחקנית מרכזית בעולם העסקים, והשקיעה עם בעלה בסרטים ובטכנולוגיה. ב־2015 הנכסים המשותפים שלהם היו שווים מאות מיליוני דולרים.

אבל ז'או גם הייתה מעורבת בשערוריות. ב־2001, התנצלה אחרי שהתקשורת הסינית מצאה פגם בכך שצולמה למגזין אופנה כשהיא לובשת שמלה שהיה מודפס עליה דגל של יפן מימי המלחמה. ב־2016, פיטרה שחקן טייוואני מסרט שביימה לאחר שמשתמשי אינטרנט סינים האשימו אותו בכך שהוא תומך בעצמאות לטייוואן.

בשנה לאחר מכן, הרשות הסינית לרגולציה של ניירות ערך אסרה על ז'או ובעלה לסחור במניות בסין במשך חמש שנים בגלל שהטעו משקיעים לכאורה. ז'או אמרה בזמנו שלא עשתה דבר לא כשורה. הואנג אמר שמעולם לא ניסה להתעשר באמצעים לא מוסריים או לא חוקיים.

קשר להיעלמותו של ג'ק מא?

לאחר היעלמותה מהרשת, מגוון רחב של כלי תקשורת השייכים לממשלה פרסמו שוב מאמר שכתב עורך עיתון בדימוס שהדהד את הרעיון שצעדים מהעת האחרונה נגד ידוענים, כולל ז'או, הם חלק ממאמץ נרחב יותר של הנשיא שי ג'ינפינג לרסן את העשירים ולהתמודד עם פער העושר הגדול במדינה.

ז'או וויי עם פרס השחקנית הטובה ביותר, טקס פרסי הקולנוע בהונג קונג ב-2015 / צילום: Associated Press, Vincent Yu

המאמר חזר על השערות שנשמעו קודם לכן שקשרו בין ז'או לג'ק מא, המייסד הגדול־מהחיים של ענקית המסחר המקוון קבוצת עליבאבא, שהיה מטרה מרכזית בקמפיין של הנשיא נגד תחום הטכנולוגיה. במאמר נכתב ששניהם היו נפגשים עם מורה רוחני המקושר לאנשים רבים.

הרבה מההון של ז'או מקורו בנתח שקנו היא ובעלה בזרוע הבידור של עליבאבא. בנפרד, בין 2016 ל־2020, היא רכשה מניות באחת הקרנות של חברת Yunfeng Capital המגובה על-ידי מא, לצד כמה יזמים סינים עשירים אחרים, כך ניתן ללמוד מרשם החברות של סין. עליבאבא, אנט גרופ ומא לא הגיבו לבקשות תגובה.

ברישום כתוב גם שדירקטורית באחת החברות של ז'או, ששמה זהה לשם של אימה של ז'או, קנתה נתח באנט גרופ, ענקית הטכנולוגיה הפיננסית שייסד מא שהייתה בדרכה להנפקה לפני שהנשיא התערב ברגע האחרון ובלם אותה.

אחד המעריצים של ז'או, עובד מדינה לקראת גיל 30 שהיה מוכן להזדהות רק בשם משפחתו ז'אנג, אמר שהוא לא חושב שבגלל עברה היא ראויה להיענש יותר מרוב הידוענים האחרים והוא שמח לראות את התמונות שלה שהופצו ביום רביעי.

"אם היא יכולה להסתובב בחופשיות, היא כנראה לא בצרות גדולות מדי", אמר. לגבי המחיקות, הוסיף שהוא "עדיין מחכה להסברים".

עוד כתבות

חנות עדיקה בדיזנגוף סנטר. החברה לא צריכה מנכ”ל, אלא תוכנית אסטרטגית ושינוי מהותי / צילום: ערן סלם יח''צ

הסיפור העצוב של עדיקה: איך הפכה חלוצת האיקומרס הישראלי לשחקנית שולית

בזמן שהאיקומרס והריטייל הישראלי בפריחה, והמניות של חברות הריטייל הגדולות נמצאות בעלייה, רשת האופנה עדיקה שבבעלות גולף-סטימצקי מחקה יותר מ-250 מיליון שקל משוויה תוך מספר חודשים ● מה היא יכולה לעשות כדי לעצור את ההידרדרות, ולמה החלפת בעלים היא לא בהכרח רעיון רע

 

דוד עיני, בעל השליטה ביוניברסל מוטורס / צילום: אוסנת רום

רווח מהיר של כ-80 מיליון שקל: הסיבוב המוצלח של יבואנית הרכב במניות חברת הביטוח

יוניברסל מוטורס, שרכשה בתחילת השנה כ-5% ממניות הפניקס, מכרה בעקבות הזינוק במניית הביטוח כמחצית מהחזקותיה לידי אלטשולר שחם, תמורת כ-250 מיליון שקל

לי ג'ון, מנכ''ל שיאומי / צילום: Reuters, Ke wei

שיאומי מתכננת: מכונית חשמלית ראשונה כבר ב-2024

עוד ועוד מתחרות על שוק הרכב החשמלי הפורח של סין ● לצד Nio וטסלה, מצטרפת עכשיו גם יצרנית הסמארטפונים Xiaomi לתחרות, שמתכננת להציג את המכונית הראשונה שלה עוד בתחילת 2024

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

על רקע דוחות חזקים: יום חמישי של עליות בוול סטריט

מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 עלו בכ-0.7%, מדד דאו ג'ונס התחזק בכ-0.6% ● מדד דאקס עלה ב-0.3%, פוטסי 100 התקדם ב-0.2% וקאק 40 נסוג פחות מ-0.1% ● התחלות הבנייה בארה"ב בספטמבר ירדו יותר מהצפוי ● מדד ניקיי התחזק ב-0.6%, סופטבנק עלתה ב-3%

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן / צילום: שלומי יוסף

מהכשלים בקרן העושר ועד החזרי המס: כל הממצאים מדוח מבקר המדינה

החריגה ביתרות המט"ח, מיליארדי השקלים שהמדינה חייבת לאזרחים, ומה קרה לסכומי העתק שהממשלה השקיעה בנדל"ן? מבקר המדינה חושף שורת כשלים כלכליים

מייסד עיינה פארמה, פרופ' חזי ברנהולץ / צילום: יואב דודקוביץ

החוקר שפיתח תרופה לסרטן, וגם את הגרסה הגנרית שתתחרה בה

פרופ' חזי ברנהולץ מכר לפני 30 שנה את הזכויות לדוקסיל, תרופה שפיתח לטיפול בסרטן ובשיאה גלגלה מיליארדי דולרים ● עכשיו, בגיל 80, אחרי שנוצר מחסור עולמי בתרופה, הוא מתחיל להתחרות בה עם גרסה גנרית שפיתח וקיבלה השבוע את אישור FDA ● "חוץ מאשר לאשתי, אני נשוי גם לדוקסיל מ-1979", הוא אומר לגלובס

גיל בלוטרייך / צילום: תמר מצפי

ג'ורג' חורש וגיורא אקרשטיין לא לבד: מיהו יזם הנדל"ן שהעביר מניות בשווי 50 מיליון שקל לילדיו

לאחר שורה של בעלי הון, ובהם ג'ורג' חורש, צדיק בינו, גיורא אקרשטיין וקובי מימון, העביר גיל בלוטרייך מניות מישורים בשווי של כ-50 מיליון שקל לילדיו ● עוד קודם לכן מימש את רוב החזקותיו בחברה תמורת כ-110 מיליון שקל, ונותר בעל מניות מיעוט בחברה שייסד

נשיא סין, שי ג'ינפינג / צילום: Associated Press, Nicolas Asfouri

נשיא סין משכתב את ההיסטוריה של המפלגה הקומוניסטית

החלטה היסטורית תשים את המנהיג במדרגה אחת עם מאו ועם דנג שיאופינג, ותציג את כוחו על אף האתגרים הכלכליים והדיפלומטיים איתם מתמודדת המדינה

עומרי כהן ותומר תגרין - מייסדי יוטפו / צילום: איל יצהר

שניים רבים, שלישי לוקח: כיצד יוטפו הישראלית הרוויחה מקרב התרנגולות בין אפל לפייסבוק

בזכות המכה שהנחיתה אפל על פייסבוק: יוטפו מכניסה 100 מיליון דולר בשנה

ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה''ב / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

ג'נט ילן: הסכם תקרת החוב יאפשר פעילות הממשלה עד 3 בדצמבר

שרת האוצר אומרת לקונגרס כי "ישנו הכרח" להגדיל את תקרת החוב על-מנת לספק ודאות לטווח ארוך יותר

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: ניב קנטור

המדינה חייבת לאזרחים החזרי מס של 3.6 מיליארד שקל

שכחתם לעשות תיאום מס? יכול להיות ששילמתם יותר מדי, אבל המדינה לא תחזיר לכם את העודף ● מבקר המדינה מותח ביקורת חריפה על רשות המסים, שאינה דואגת להנגיש לציבור את המידע הדרוש למיצוי זכויות או להקל על התהליכים הבירוקרטיים לקבלת הקלות מס ● דוח מבקר המדינה

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אך בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

מנהל בתי המשפט מרזל / צילום: דוברות בתי המשפט

מדוע סירבה הנהלת בתי המשפט לבקשה שהטיפול בה אורך שניות?

בקשת הלשכה להפקת נתונים הקשורים לעומס בבתי המשפט נדחתה בנימוק כי נדרשת הקצאת משאבים בלתי סבירה ● גוף פרטי הפיק את המידע ב-7 שניות

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Andreanicolini

הסכר נפרץ: קרן ביטקוין נוספת בשווי 40 מיליארד דולר בדרך לוול סטריט

חברת ההשקעות גרייסקייל תגיש בקשה להמיר את קרן הנאמנות שלה לביטקוין, שהיקפה 40 מיליארד דולר ל-ETF, כך פורסם בבלומברג ● גרייסקייל מחזיקה במטבעות באופן ישיר, בניגוד לקרן המחקה על החוזים העתידיים לביטקוין "ProShares Bitcoin Strategy ETF", שהחלה להיסחר היום

מכוניות טסלה מועמסות בנמל בסין / צילום: SIPG

טסלה ממשיכה "להפציץ": משלוח נוסף של כ-1,600 כלי רכב בדרך לארץ

המשלוח צפוי להביא את סך המכירות של החברה בישראל ב-2021 ל-6,300 ולנתח של יותר מ-70% מסך המכירות בפלח החשמלי ● בשל העומסים על הנמלים בשנחאי, המשלוח צפוי להגיע באיחור של לפחות שבוע - אמצע/סוף נובמבר

הופקדה תוכנית התחדשות עירונית הכוללת מגדלים בגובה 25 קומות בנוף הגליל / הדמיה: SO אדריכלים בע''מ

הופקדה תוכנית התחדשות עירונית הכוללת מגדלים בגובה 25 קומות בנוף הגליל

התוכנית שהופקדה בוועדה מחוזית צפון מציעה פינוי של חמישה מבני שיכון ובהם 120 יח"ד, כאשר במקומם ייבנו 8 מגדלים ובהם 758 יח"ד ● לצד תוספת המגורים המשמעותית ייבנו גם מבנה משרדים בשטח של 3600 מ"ר, שטחי מסחר בהיקפים של כ-5000 מ"ר, מבני ציבור ושטחים ירוקים

מרכז המיון הארצי של דואר ישראל. שיעורי הרווחיות של החברה נמוכים בהשוואה לעולם / צילום: איל יצהר

מבקר המדינה מצייר תמונה עגומה על מצבו של דואר ישראל

הגירעון בהון החוזר של דואר ישראל ב-2019 הסתכם במעל חצי מיליארד שקל ● עוד מצא מבקר המדינה כי שיעורי הרווחיות של החברה נמוכים בהשוואה לעולם ● דואר ישראל בתגובה: חייבים לשנות את הרגולציה כדי שנוכל להתמודד ביעילות המציאות העסקית המשתנה ● דוח מבקר המדינה

קידוח לוויתן / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

משרד האנרגיה "נרדם" בשמירה, ומאות מיליוני שקלים לא הגיעו לקרן העושר

מבקר המדינה מצא כי למרות שמאגר הגז לוויתן - הגדול בישראל - התגלה ב-2010, חלפו ארבע שנים לקביעת התגלית באופן רשמי ע"י משרד האנרגיה ● המשמעות: קיטון עצום בהכנסות המדינה ודחייה של תשלומים לקרן העושר ● דוח מבקר המדינה

דורון כהן, מנכ''ל נכסים ובניין / צילום: תמר מצפי

בדרך לרכישת שליטה בגב-ים: נכסים ובניין ממשיכה לממש נכסים שאינם בליבת עסקיה

לאחר שמכרה את עסקי הקניונים שלה והעמידה על המדף פעילויות נוספות בארה"ב ובישראל, מקדמת נכסים ובניין את מימוש חלקה בבית אבגד ברמת גן באמצעות מכירה לפתאל החזקות תמורת 97 מיליון שקל

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

תל אביב ננעלה בעליות קלות; הדולר נחלש 0.5%

מדד ת"א 35 התקדם ב-0.1%, מדד ת"א 90 עלה 0.5% ומדד ת"א 125 התחזק ב-0.2% ● אל על במגעים למיזוג עם ארקיע ● הדולר ירד ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.21 שקלים ● וגם: כך משפיע משבר הגז על מחירי הנפט