גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל לאומי על המיזוג לבנק האמריקאי: "הבנו שבארה"ב אי-אפשר לצמוח כבנק בוטיק"

בשיחה עם גלובס מסבירים חנן פרידמן ומנכ"ל הבנק ואלי נשיונל בנק איירה רובינס מה עומד מאחורי המיזוג הגדול שמשקף ללאומי ארה"ב שווי של 1.2 מיליארד דולר ● פרידמן: "הצמיחה של הבנקים הישראלים בארה"ב הייתה הרבה יותר נמוכה מסקטור הבנקאות האמריקאי" • רובינס: "רצינו לייצר קשר לתעשיית הטכנולוגיה הישראלית"

חנן פרידמן, מנכ''ל לאומי / צילום: אורן דאי
חנן פרידמן, מנכ''ל לאומי / צילום: אורן דאי

650 עד 750 מיליון שקל, זהו הרווח שצפוי לרשום בנק לאומי כתוצאה מהסכם המיזוג של בנק לאומי ארצות-הברית עם ואלי נשיונל בנק (Valley National Bank). העסקה משקפת לבנק לאומי ארה"ב שווי של כ-1.2 מיליארד דולר, והיא תהפוך את הבנק הממוזג ל-29 בגודלו בארצות-הברית.

בשיחה משותפת מישראל ומארצות-הברית מסבירים שני המנכ"לים של הבנקים הממוזגים, חנן פרידמן מלאומי ואיירה רובינס המשמש כמנכ"ל ויו"ר ואלי נשיונל בנק, מה עומד מאחורי המיזוג ומה כל אחד מהם ישיג בעקבות חתימת ההסכם.

"ההיסטוריה מלמדת כי הבנקים הישראליים שפעלו בארצות-הברית אמנם יצרו היקף פעילות טוב, אבל הצמיחה שלהם הייתה הרבה יותר נמוכה מזו של תעשיית הבנקאות האמריקאית, וזה אומר המון. גילינו שאי-אפשר להיות בנק בוטיק בארצות-הברית ולצמוח", מסביר פרידמן.

"לפני שנתיים קיבלנו החלטה אסטרטגית שצריך להרחיב את הפעילות שלנו כדי להישאר רלוונטיים בארצות-הברית ולהעניק ללקוחות שלנו את השירות שמגיע להם על מנת שיוכלו להשיג את המטרות שלהם. שקלנו שתי אפשרויות - הנפקה (IPO) או מיזוג ובסוף העדפנו ללכת למיזוג. היו לנו מספר אפשרויות ומצאנו בנק מקצועי עם אנשים טובים, שמציג צמיחה גבוהה מאוד בשנים האחרונות. המיזוג יאפשר לנו להגדיל את הפעילות שלנו ובנוסף יאפשר לנו לקחת חלק בפעילות שהם מציעים ללקוחות הישראלים והלא ישראלים שלהם", מוסיף מנכ"ל לאומי.

תיק האשראי של ואלי נשיונל גדול פי יותר משישה

הפערים בין הבנקים בהיקף תיק האשראי מלמדים על ההבדלים בגודל ביניהם. בעוד ואלי נשיונל בנק מחזיק בתיק אשראי של 32 מיליארד דולר, נכון לסוף הרבעון השני של 2021, היקף תיק האשראי של לאומי ארה"ב עומד על 5 מיליארד דולר. היקף הנכסים של הבנק האמריקאי, טרום ביצוע העסקה, הינו כ-41 מיליארד דולר והרווח במחצית הראשונה של שנת 2021 הסתכם ב-230 מיליון דולר ולשנת 2020 בכ-378 מיליון דולר. "אנחנו קיימים כבר 100 שנה ומה שמייחד אותנו הוא שמעולם לא היה לנו רבעון הפסדי", מתגאה רובינס.

איירה רובינס, מנכ''ל ויו''ר ואלי נשיונל בנק / צילום: ואלי נשיונל בנק

"אנחנו נהנה מהצמיחה שלהם כי מעתה אנחנו חלק מהם ונוכל להפנות את הלקוחות הישראלים אליהם כדי שיקבלו שירות מאמריקאים שמכירים את השוק המקומי טוב מאוד", אומר פרידמן. "מהצד השני, הם יפנו לקוחות שלהם שרוצים לעשות עסקים בישראל אלינו, ואנחנו ניתן להם את השירות המצוין שאנחנו יודעים לתת. כך שמדובר ב-win-win לכל הצדדים ובעיקר ללקוחות שלנו, שמעתה יוכלו לקבל שירות מבנק הרבה יותר גדול עם שירותים רבים יותר. חברות ישראליות שיפנו אלינו יוכלו לקבל שירות מבנק עם שותפות של לאומי כך שהם ירגישו בבית וייהנו מהצעת ערך הרבה יותר רחבה", הוא מציין.

רובינס מוסיף מצדו כי בואלי רואים בשותפות החדשה מהלך שמהווה הזדמנות לצמיחה לטווח ארוך. "הגישה של בנק לאומי לגבי האופן שבו יש להתייחס ללקוח וכיצד להתייחס לעובדים ענתה על הדרישות שלנו וזה היה חשוב לנו, כי אנחנו מאמינים שאלו היסודות שיאפשרו צמיחה בארצות-הברית. המיזוג נותן לשני הצדדים הזדמנות להרחיב את סל המוצרים המוצע ללקוחות, הן למי שרוצה לפעול בישראל והן למי שרוצה להתחיל לעבוד בארה"ב. הבנקאות משתנה לגמרי. אם בעבר, באופן היסטורי, תעשייה הבנקאות הייתה תעשייה גאוגרפית שהתבססה על מיקומו של התאגיד, היום היכולת להעניק שירות ללקוח גם ממקומות אחרים בעולם מאוד התפתחה ואופי הלקוחות שונה לחלוטין ממה שהיה בעבר", מסביר יו"ר ומנכ"ל ואלי נשיונל בנק.

אם כך, מדוע חשוב לבנק לאומי לשמור על נוכחות מעבר לים ובעיקר בארצות-הברית?
פרידמן: "ישראל תלויה לחלוטין בכלכלה האמריקאית, בעיקר ענפי התעשייה שמהווים יותר מחצי מהכלכלה שלנו. לכן חשוב לבנקים הגדולים בישראל להרחיב את החשיפה לאשראי ואת הפעילות לכלכלה האמריקאית. בנוסף, חברות הייטק ישראליות רבות וגם וחברות מתעשיות נוספות מתחילות את דרכן הפיננסית בארה"ב, גם לפני אירופה למרות שאירופה קרובה יותר גאוגרפית לישראל, ולכן לאומי צריך להיות שם עבורן ולעזור להן לא רק בצעדים הראשונים אלא גם בצעדים המתקדמים יותר. המיזוג יאפשר לנו להיות שם עבורם לא רק בצעד הראשון, השני או השלישי, אלא גם לאחר מכן. הדרך הנכונה לעשות זאת מבחינה אסטרטגית היא להיות חלק מבנק גדול ולא להיות בעלים של בנק בוטיק עם כל ההגבלות שיש על בנק בוטיק בבואו לעשות עסקים".

אילו הגבלות?
פרידמן: "יש מגבלות למשל על היקפי העסקאות או נושאים רגולטוריים בגלל שאנחנו כפופים לרגולציה כפולה בישראל ובארה"ב. בסופו של יום לא היינו על אדמה שלנו וזה הביא אותנו למסקנה שעדיף לחבור לבנק ממוסד המתמחה בארצות-הברית ופועל שם שנים רבות, מאשר להיות בנק בוטיק זר".

המיזוג יאפשר לשני הבנקים להרחיב את הפריסה הגאוגרפית שלהם, כיוון שלאומי פועל נכון להיום בניו יורק, שיקגו, פלורידה וקליפורניה ואילו ואלי נשיונל בנק פועל בניו ג'רזי, ניו יורק, פלורידה ואלבמה.

אז משמעות המיזוג היא שאתם מתכוונים להישאר בארצות-הברית לשנים ארוכות?
פרידמן: "זו הכוונה שלנו".

מנכ"ל ואלי: "כבר התחייבנו לרבים מעובדי לאומי ארה"ב"

לאחר המיזוג יחזיק לאומי ב-14.2% מהבנק הממוזג ויהיה בעל המניות הגדול ביותר, אך לא בעל השליטה. כחלק מההסכם ימנה לאומי שני דירקטורים ומשקיף לדירקטוריון הבנק הממוזג. עם זאת, המנכ"ל לא יהיה נציג לאומי, כשמנכ"ל בנק לאומי ארה"ב, אבנר מנדלסון, צפוי לשמש סגן יו"ר הדירקטוריון בבנק הממוזג וחברי הנהלה ובעלי תפקידים בכירים ישמשו במגוון תפקידי מפתח בבנק הממוזג.

במיזוגים מסוג זה, ההיסטוריה מלמדת כי עובדים רבים נפלטים מהמערכת. לדברי רובינס, כבר נעשו שיחות עם חלק מהעובדים. "זו הזדמנות גדולה עבורנו. אנחנו לא יכולים לחכות על מנת להכיר את העובדים ולתמוך בהם וכבר התחייבנו לרבים מהם. צריך לזכור שיש הרבה הזדמנויות בתוך התהליך, כיוון שמדובר בעסק צומח כך שהעובדים יכולים לצמוח יחד איתו", מסביר רובינס.

חלק מההזדמנויות האלה מגיע מתחומים שבהם קיימת ללאומי ארה"ב מומחיות ייחודית לעומת הבנק האמריקאי, למשל בטק.

"החשיפה לעסקי הטכנולוגיה שמגיעים מישראל היא פנומנלית כאן. יש צמיחה גדולה מאוד של התחום וכולם מתחילים להבין את החשיבות של הבנה במגזר הטכנולוגי. יש הון רב בתעשייה הזו וחשוב לנו לייצר קשר לישראל בהיבט הזה, כשבמקביל, מבחינת המוצר הבנקאי שלנו חשוב שתהיה לנו הבנה בתחום כדי שנוכל להעניק שירות טוב בסגמנט הצומח הזה", אומר רובינס.

עוד כתבות

טכנולוגיה של חברת אנויז'ן / צילום: מצגת החברה

אנויז'ן סיימה פיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים - המניה טסה בת"א

אנויז'ן מדיקל, שעוסקת בתחום ההזנה התוך גופית, פיתחה צינורות הזנה בעלי קוטר של 2 מ"מ בלבד, והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב ● בצינור ההזנה משולב חיישן לניווט אלקטרומגנטי שממזער סיכונים בהכנסת צינור "עיוורת" ● המניה מזנקת 8%

ערן יעקב / צילום: רועי בית און

מנהל רשות המסים: "היכולת שלנו להגיע למי שמתחכם בקריפטו היא ברמה בינלאומית. אל תנסו אותנו"

בכנס לשכת יועצי המס באילת הבהיר מנהל רשות המסים ערן יעקב כי הגם שהתוכנית להחיל חובת דיווח על מחזיקי מטבעות וירטואליים נפלה מחוק ההסדרים, הרשות נמצאת בזירה הזו ותתפוס את מעלימי המס הפועלים בה ● עוד התייחס יעקב לדרישות הרשות להחזר מענקים מעסקים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים לא עפ"י דין - גם אליהם נגיע"

קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות / אילוסטרציה: Shutterstock

כל מספר זוכה: קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות

קרנות ענק מפוצצות בכסף שמוכנות להיות נדיבות בהערכות, חישוב שווי על סמך הכנסות חזויות עתידיות, וציפייה שהמומנטום החיובי בשווקים ימשיך עד אין קץ ● כך מגיעות חברות סטארט־אפ כמו Wiz וסניק לשווי אסטרונומי תוך זמן קצר

בניין הסוכנות היהודית בירושלים / צילום: בר - אל

לאחר "סערת שטרן": נדחו בחודש הבחירות לראשות הסוכנות היהודית

לאחר שהמועמד המוביל לתפקיד, שר המודיעין אלעזר שטרן, הודיע על פרישה מהמירוץ החליטו חברי הוועד המנהל לדחות את הבחירה ● כך לממשלה יהיה די זמין להציג מועמד משלה לתפקיד

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

"ליברמן הצליח לבטל את סבסוד המעונות לחרדים, ועל הדרך גם לכל שאר המדינה"

זרוע העבודה במשרד הכלכלה לא פתחה את האפשרות להגשת בקשות לסבסוד מעונות היום לזכאים, אף ששנת הלימודים נפתחה כבר בספטמבר ● הסיבה לעיכוב היא שינוי הקריטריונים לזכאות, שייכנס לתוקף רק ב-1 בנובמבר ● משמעות העיכוב היא שחלק מהזכאים נדרשים לשלם עבור הגנים מחיר מלא עד שיאושרו ורק אז יזכו להחזר רטרואקטיבי

עליבאבא. מתחרות חדשות נוגסות בנתח השוק שלה / צילום: Shutterstock, zhu difeng

עליבאבא מתמודדת עם איום חדש: קונים סינים מתוחכמים

חברת המסחר המקוון, שכבר היום נתונה לביקורת רגולטורית, מאבדת נתח שוק, כשלקוחות עוברים מחיפושי מוצרים ממוקדים לחוויית קנייה המאופיינת בשיטוט ואינטראקציה עם אנשים אחרים

מטוסי אל על בנתב''ג / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

מחריפה המחלוקת בין הנהלת אל על לעובדים; הוועד: אין טעם לשיח בין הצדדים

יו"ר הוועד הרוחבי באל על לסמנכ"לית משאבי האנוש: "התנהלות ההנהלה והבעלים לוקה בחוסר תום-לב, אין טעם להמשך השיח" ● בשלב זה לא צפויים שיבושים בטיסות, אולם לא מן הנמנע כי שיבושים יהיו הצעד הבא שינקטו העובדים

אלחנן רוזנהיים, מנכ''ל פרופימקס, ואלונה בר און, יו''ר גלובס, בוועידת האמון / צילום: איל יצהר

שומרים על האמון, ומה הקשר האקולוגי בין יין לקפה?

בכירי המשק השתתפו בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ● כבר יצא לכם לשתות יין שעבר דישון בקומפוסט של קפסולות קפה? וגם: צה"ל רכש מאות מכשירי טייטו עבור אזרחים חולי קורונה ● אירועים ומינויים

יו''ר אקוואריוס גל פרידמן / צילום: רמי זרנגר

TPR תשקיע 20 מיליון דולר בחברה הבת של אקוואריוס מנועים ביפן

TPR, שחקנית משמעותית בתעשיית הרכב ביפן, רוכשת 20% ממניות אקוואריוס יפן בהשקעה שמשקפת לחברה שווי של 100 מיליון דולר ● החברות ישתפו פעולה בפיתוח ושיווק מוצרי אקוואריוס ביפן ● מניית אקוואריוס בת"א מגיבה בעלייה

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אולם בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

שר התקשורת יועז הנדל. במשרד מביעים סיפוק ממספר מבקשי הרישיונות / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הציבו חיבורי תקשורת פיראטיים - ועשויים לקבל פרס מהמדינה

הצלחה זמנית במאבק במפעילי התקשורת הפיראטיים, לאחר שלמעלה מ-20 מהם פנו למשרד התקשורת והסדירו את פעילותם ● יינקטו צעדי אכיפה נגד כל מפעיל פיראטי שלא ילבין את פעילותו עד סוף החודש ● עכשיו, רגע המבחן של משרד התקשורת מתקרב: האם הוא יאכוף את פריסת הרשתות הלא חוקית?

משרדי פייסבוק בדבלין. רגולציה, אם תגיע, תהיה בגדר מעט מדי, מאוחר מדי / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

מפייסבוק ועד NSO: התאגידים מתחננים לרגולציה ולמדינות נגמר הכוח

ברחבי העולם קמה דרישה מצד חברות הטכנולוגיה להחלת רגולציה עליהן • תאגידי ענק כמו פייסבוק וגוגל מודעים לכוחם, והם מנהלים דיון נוקב עם פוליטיקאים וגופים ממשלתיים בכל מדינה ומדינה - הגיע הזמן להסדיר את התחום, ואולי אפילו להקים גוף בין מדינתי שייצג אותם

סטודנטים זרים בטכניון / צילום: ארכיון המרכז הבינלאומי בטכניון

14 אלף משרות פנויות: כך תעבוד התוכנית של איילת שקד ואורית פרקש הכהן להבאת עובדים מחו"ל להייטק

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה ושרת הפנים מקדמות תוכנית שתקל על הבאת עובדים מחו"ל בניסיון להקל על מצוקת כוח האדם בהייטק הישראלי ● פרויקטור חדש יקדם מתן אשרות לעובדים זרים בענף בשלושה מסלולים: למומחים, לסטודנטים זרים הלומדים בישראל ולעובדי הייטק זכאי עלייה

יוג'ין קנדל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

יוג'ין קנדל: "יש קורלציה בין אמון לתוצאות כלכליות. ישראל לא נמצאת במקום גבוה"

קנדל, יו"ר המכון למדיניות ומחקר מבית סטארט אפ ניישן סנטרל, מסביר בוועידת אמון וכלכלה של גלובס, כי אמון זה משהו מאד אמורפי אך "מעילה באמון משולה לשריפת בניין", ולממשלה יש חלק בלהבהיר זאת לאנשים

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה ● אישור ההסכם תלוי באישור השופטת ● אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

ראש מחלקת החדשות לשעבר בוואלה מיכל קליין  מעידה במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ראש מערכת החדשות לשעבר בוואלה: כל הידיעות על משפחת נתניהו עברו אישור של אילן ישועה

מיכל קליין, לשעבר ראש מחלקת החדשות בוואלה, החלה להעיד במשפט נתניהו: "אילן ישועה אמר לי לא להעלות ידיעות על משפחת נתניהו מבלי לעבור אצלו קודם; הוא השתמש בביטויים כמו 'יסגרו לנו את הברז', 'אני על הגריל מולם'" ● עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד, שעדותו הסתיימה היום: "אחת הסיבות שהתפטרתי הייתה ההתערבות הפוליטית שמלווה באג'נדה לגבי האתר"

האוזניות החדשות של אפל - AirPods דור 4 / צילום: צילום מסך

הדור הבא של האיירפודס ומקבוק פרו נחשף: כל הפרטים מאירוע ההשקה של אפל

אירוע ההכרזה הווירטואלי של אפל התקיים הערב, תחת הכותרת "Unleashed" • אפל הכריזה על דגמי MacBook חדשים, חידושים באפל מיוזיק וגם - הדור הרביעי של AirPods

אלחנן רוזנהיים, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל פרופימקס: "מערכת המשפט לא נותנת דוגמה שצריך לתת בה אמון"

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, התראיין לוועידת האמון בעסקים של גלובס, ואמר: "אני לא יודע כיצד ניתן לעבור את החיים מבלי לתת אמון באנשים. בכל חיי פחות מעשר פעמים נכשלתי בגלל שנתתי אמון באנשים"

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון בכנסת על חוק ההסדרים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אגף התקציבים חזק על חלשים וחלש על חזקים. אין בעיה בשיטה, אלא בשוטים"

בעוד שבועות ספורים חוק התקציב וחוק ההסדרים צפויים לעבור את אישור הכנסת ● השניים חייבים להיות מאושרים יחד, כדי שהתקציב יעבור והכנסת לא תפוזר. לכן חברי הכנסת נמצאים עם הגב לקיר ומרגישים מחויבים לאשרו ● אילו עוד בעיות טמונות בחוק, ולמה החשב הכללי באוצר לשעבר, פרופ' ירון זליכה, חושב שהוא היה צריך לשמש כדי להילחם במונופולים ● האזינו

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: יוסי זמיר

החלפת האג"ח המיועדות נדחתה בחצי שנה: תבחן העלאת הרף המובטח ל-5.15%

הצעת חוק חדשה שהוגשה לוועדת הכספים דוחה את החלת המנגנון מ-1 בינואר 2022 ל-1 ביולי, כששר האוצר יוכל לדחות אותה בחצי שנה נוספת ● אם החוק ישונה הטבת השלמת התשואה תהיה תקפה ל-15 שנה • על מנת לכלול בתשואה גם את דמי הניהול, יו"ר הוועדה קושניר ביקש לבחון הגדלת הרף המובטח