גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביידן תומך במיסוי מיליארדרים על רווחי הון לא ממומשים

ההצעה היא אחד הסעיפים שדמוקרטים מבקשים לבצע על מנת לממן חבילת הוצאות בגובה 3.5 טריליון דולר

נשיא ארה''ב, ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Stratos Brilakis
נשיא ארה''ב, ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Stratos Brilakis

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ביטא תמיכה בהצעה שנידונה בסנאט להטיל מס הכנסה שנתי על רווחי הון שלא מומשו של מיליארדרים.

העלאת המס המוצעת, שמוביל יו"ר ועדת הכספים של הסנאט רון וויידן (דמוקרט מאורגון), תהיה אחת מכמה סעיפי מס שביידן מבקש על מנת לשלם על תוכנית הוצאה בגובה 3.5 טריליון דולר שכוללת בתוכה את רוב סדר העדיפויות שלו. מדובר בחלופה לכמה רעיונות מיסוי שנפלו בקונגרס, והיא תייצר הכנסות מהאמריקאים העשירים ביותר, שמשכורתם עשויה להיות רק שבריר מכל הונם.

הרפובליקאים מתנגדים גם לתוכנית ההוצאות וגם להצעות המיסוי הנכללות בחבילה, והדמוקרטים יצטרכו להישאר מאוחדים על מנת להעביר את הצעת החוק בקונגרס המפולג, בו יש להם רוב זעום.

כשנשאל הנשיא לגבי הצעתו של וויידן, אמר ביום שישי לעיתונאי הבית הלבן שהוא תומך ברעיון. קידומו ידרוש אחידות מלאה של הדמוקרטים בסנאט ותמיכה של כמעט כל הדמוקרטים בבית הנבחרים, ועדיין לא ברור אם התמיכה הזו בקונגרס קיימת.

"תראו, אני תומך בהרבה מההצעות האלו. אנחנו לא צריכים את כל ההצעות שאני תומך בהן על מנת לממן את זה", אמר ביידן לגבי הצעת חוק התקציב, והוסיף שהוא רוצה סדר יום במיסוי שיגרום לכל האמריקאים לשלם את "חלקם ההוגן".

"מתנה לא מוצדקת לעשירים"

במסגרת החוק הקיים, אנשים משלמים מיסי רווח הון רק כשהם מוכרים נכס. בעת מותם, לא נגבה מס הכנסה על רווחים שלא מומשו ויורשיהם צריכים לשלם מיסי רווח רק כשהם מוכרים ורק על הרווחים שנעשו מרגע מותו של הבעלים הקודמים.

הכלל הזה, המוכר באופן בסיסי כעליית המדרגה החופשית ממס, נותן לעשירים תמריץ להחזיק בנכסיהם וללוות כסף כנגדם על מנת לממן את אורח חייהם. מיסי ירושה עדיין מושתים עליהם.

הדמוקרטים רואים את המצב הנוכחי כמתנה לא מוצדקת לעשירים שיכולים לבנות לעצמם הון מבלי לשלם מס הכנסה. ביידן הציע להתייחס אל המוות כאירוע שניתן למסות למטרות מס הכנסה, עם החרגה של מיליון דולר לאדם וכללים מיוחדים לחוות וחברות בבעלות משפחתית.

אבל דמוקרטים בקונגרס ממדינות חקלאיות הרגו את הרעיון הזו, כשפסלו החרגות אפילו גדולות יותר ממיליון דולר וכללים מיוחדים לחקלאים.

זה מה שגרם לוויידן להציע את החלופה שלו, שביידן הביע תמיכה בה ביום שישי.

הרעיון הוא שעבור מיליארדרים בלבד, יתייחסו אל רווחי הון שנתיים כהכנסה הניתנת למיסוי. במסגרת החוק הנוכחי, מישהו ששווי הנטו שלו עלה מ־20 מיליארד ל־22 מיליארד דולר ולא מכר אף נכס נחשב לאדם שלא הייתה לו הכנסה. במסגרת ההצעה של וויידן, על אדם כזה יהיה ניתן לגבות מסים עבור רווחים של 2 מיליארד דולר.

אתגר אחד להצעה הוא שהיא צריכה להתמודד גם עם הפסדים, והרעיון שהמדינה תשלח צ'קים שמנים למיליארדרים אינו מושך מבחינה פוליטית. מחוקקים עשויים להרשות הטבות על הפסדים שנתיים במקביל להטלת מגבלות על הטבות כאלה או שירשו לבעלי ההון להעביר הפסדים הלאה לשנים הבאות ולחשב אותם כהפחתה מהרווחים בעתיד.

קושי באכיפה ויישום של הצעת החוק

וויידן עובד על הרעיון של מסים שנתיים על רווחים שלא מומשו כבר כמה שנים, ואימוץ הרעיון הזה יהווה שינוי משמעותי בחוקי המס של ארה"ב שיגדירו מחדש הכנסה הניתנת למיסוי עבור כמה מאות אנשים. זה ישפיע על מיליארדרים כמו ג'ף בזוס ווארן באפט.

עוד אין הערכה רשמית של ההכנסות, אבל הצעה דומה שהייתה מיועדת להיות מיושמת על קבוצה גדולה יותר - 0.1% העשירים ביותר בין משקי הבית - הייתה אמורה להכניס כ־750 מיליארד דולר במשך עשור, על פי הערכה שעשו ב־2019 מומחי המס לילי בטכלדר ודיוויד קיימין, ששניהם משרתים כיום בעמדות בכירות בממשל ביידן.

ביידן הדגיש שהדמוקרטים לא צריכים לאמץ כל אחד מרעיונות העלאת המסים שנידונים על מנת לכסות על תוכניות ההוצאה של הממשלה.

"באופן ברור יש מספיק כסף מכמה אפשרויות לממן כל מה שאנשים יחליטו לשלם עליו", אמר.

יהיה קשה מאוד למס ההכנסה בארה"ב ליישם ולאכוף את ההצעה, בין היתר בגלל הקושי בהערכת השווי של נכסים לא נזילים, כך אמר אנדרו מוילן, סגן נשיא בכיר באגודה הלאומית של איגוד משלמי המסים. זרם ההכנסה הנוצר ממיסוי כזה עשוי להיות תנודתי, וההצעה עשויה להקשות על מייסדי חברות גדולות לשמור על השליטה בהן.

"מבחינה רבות מדובר באדמה לא מוכרת ובמקומות שמיפינו אותה, היא די רצופה במכשולים", אמר מוילן, המתנגד להעלאות מסים.

המערכת לא צריכה להיות מושלמת ולהתמודד עם כל מורכבות אפשרית, וקובעי המדיניות צריכים להתמקד בהפיכתה לפשוטה לניהול וקשה להתחמקות, כך אמר ארי גלוגוור, פרופסור לענייני חוקי המס באוניברסיטת אוהיו סטייט.

"אתה רוצה לבנות מערכת שהולכת להכניס כסף ולהימנע מההזדמנויות הכי ברורות לשחק משחקים", אמר.

מס כזה עשוי להיות פגיע בפני אתגרים משפטים בכך שהוא חורג מכוחו של הקונגרס לגבות מסים על הכנסות.

ביידן ביקש מהמחוקקים להתמקד בתחומי הבריאות והציבור

בוועדת הדרכים והאמצעים של בית הנבחרים אישרו העלאות מסים בגובה כ־2 טריליון דולר מוקדם יותר החודש, והתמקדו בחברות ובאנשים פרטיים בעלי הכנסה אישית גבוהה. בוועדה גם תמכו בכך שרשות מס ההכנסה תכניס לממשלה כסף.

לדמוקרטים בסנאט יש מערכת רעיונות משלהם מעבר לאלה, כולל שינויים בחוק המס על שותפויות ומס שיוטל על חברות המבצעות קנייה בחזרה של מניות עצמיות.

ביידן אמר שפגישותיו עם דמוקרטים פרוגרסיביים ומתונים השבוע היו חיוביות. הוא סירב לנקוב בסכום על המחיר המקסימלי בו יתמוך לגבי חבילת תקציב של 3.5 טריליון דולר שאמורה לעבור בהליך השלמה, הליך הצבעה מיוחד המאפשר להצביע על חוקים תקציביים ברוב פשוט בסנאט, ללא צורך בתמיכה של 60 קולות לפחות. הוא אמר שביקש מהמחוקקים להתמקד בתחומי המדיניות הקשורים לבריאות הציבור, חינוך ושינוי האקלים שהם רואים כחשובים ביותר.

"אחד הדברים שאני חושב ואני מנסה לגרום להתמקד בו הוא זה: מה אתם רוצים שיהיה? תשכחו לרגע את הסכום", אמר. "מה אתם חושבים שאנו צריכים לעשות?"

הנשיא אמר שייקח זמן לאשר את עדיפויות המדיניות שלו.

"הולך לקחת לי שנה לספק את הסחורה לגבי כל מה שאני רואה כאן לפניי", אמר.

הנשיא גם חזר על עמדתו שהחקיקה תהיה ממומנת כולה. "זה הולך להיות אפס", אמר על תג המחיר של הצעת החוק.

עוד כתבות

שלמה קרמר / צילום: איל יצהר

הסטארט-אפ השאפתני של שלמה קרמר מזנק לשווי 2.5 מיליארד דולר

קייטו נטוורקס, שמתחרה במקביל מול ספקי תקשורת וענקיות סייבר, גייסה 200 מיליון דולר בשווי גבוה פי 2.5 מאשר לפני שנה ● למרות זאת, קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ואימפרבה, מזהיר: "יש בועה רצינית מאוד. שווי גבוה ולא ריאלי לא טוב לחברה"

חנות עדיקה בדיזנגוף סנטר. החברה לא צריכה מנכ”ל, אלא תוכנית אסטרטגית ושינוי מהותי / צילום: ערן סלם יח''צ

הסיפור העצוב של עדיקה: איך הפכה חלוצת האיקומרס הישראלי לשחקנית שולית

בזמן שהאיקומרס והריטייל הישראלי בפריחה, והמניות של חברות הריטייל הגדולות נמצאות בעלייה, רשת האופנה עדיקה שבבעלות גולף-סטימצקי מחקה יותר מ-250 מיליון שקל משוויה תוך מספר חודשים ● מה היא יכולה לעשות כדי לעצור את ההידרדרות, ולמה החלפת בעלים היא לא בהכרח רעיון רע

 

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

על רקע דוחות חזקים: יום חמישי של עליות בוול סטריט

מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 עלו בכ-0.7%, מדד דאו ג'ונס התחזק בכ-0.6% ● מדד דאקס עלה ב-0.3%, פוטסי 100 התקדם ב-0.2% וקאק 40 נסוג פחות מ-0.1% ● התחלות הבנייה בארה"ב בספטמבר ירדו יותר מהצפוי ● מדד ניקיי התחזק ב-0.6%, סופטבנק עלתה ב-3%

מכוניות טסלה מועמסות בנמל בסין / צילום: SIPG

טסלה ממשיכה "להפציץ": משלוח נוסף של כ-1,600 כלי רכב בדרך לארץ

המשלוח צפוי להביא את סך המכירות של החברה בישראל ב-2021 ל-6,300 ולנתח של יותר מ-70% מסך המכירות בפלח החשמלי ● בשל העומסים על הנמלים בשנחאי, המשלוח צפוי להגיע באיחור של לפחות שבוע - אמצע/סוף נובמבר

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

מבקר המדינה חשף מי באמת מנהל אותה

משרד האנרגיה גרם לאובדן של מאות מיליוני שקלים מקרן העושר, הסכמי הגג בקושי צולעים, וההשקעות לטווח ארוך של רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות לא קרובות למימוש הפוטנציאל שלהן ● מבקר המדינה חושף שורה של כשלים כלכליים, אבל נמנע מלקרוא לאשמים בשמם

טל אוחנה, ראשת המועצה ירוחם וצורי דבוש, יו''ר קליל / צילום: מורג ביטן

תרבות ואיזון בין עבודה למשפחה: איך להפוך את ירוחם לאטרקטיבית?

בכירי פורום Superbrands נפגשו עם ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, ודנו איתה באסטרטגיה שיווקית לעיר ● מנכ"ל ומייסד קרן פימי, ישי דוידי, מעריך: "אנחנו הולכים לתקופה מעניינת, שבה הטכנולוגיה והחדשנות תבוא לידי ביטוי בכל סוגי החברות" ● וגם: ישראלי נכנס לרשימת ההאקרים הטובים המובילים בעולם ● אירועים ומינויים

פיקסל 6 / צילום: צילום מסך

גוגל מציגה את דגמי פיקסל 6 החדשים, בתוכם מערכת עצמאית על שבב של החברה

גוגל מציגה הערב את ה-Pixel 6 וה-Pixel 6 Pro ● המחירים יתחילו מ-599 דולרים לדגם הרגיל, ו-899 דולרים לפרו, והמוצר יגיע לחנויות ב-28 באוקטובר

גיל בלוטרייך / צילום: תמר מצפי

ג'ורג' חורש וגיורא אקרשטיין לא לבד: מיהו יזם הנדל"ן שהעביר מניות בשווי 50 מיליון שקל לילדיו

לאחר שורה של בעלי הון, ובהם ג'ורג' חורש, צדיק בינו, גיורא אקרשטיין וקובי מימון, העביר גיל בלוטרייך מניות מישורים בשווי של כ-50 מיליון שקל לילדיו ● עוד קודם לכן מימש את רוב החזקותיו בחברה תמורת כ-110 מיליון שקל, ונותר בעל מניות מיעוט בחברה שייסד

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

בג"ץ לשרי האוצר והביטחון: מדוע לא מבוטלת מיד חלק מ"תוספת הרמטכ"ל" לפנסיות הצבאיות

על-פי הצעת החוק שנועדה להלבין את הגדלות הרמטכ"ל, תוחלף התוספת הנוכחית בתוספת חדשה שתהיה נמוכה יותר ● בהחלטת ביניים שהתקבלה היום קבעו השופטים כי הרמטכ"ל, ושרי האוצר והביטחון נדרשים להסביר מדוע המדינה ממשיכה לשלם את מלוא ההגדלה בשעה שהצעה לשלם פחות נמצאת בהליכי חקיקה

שר הביטחון בני גנץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

גנץ: אין שום תוספת בתקציב המוצע עבור פנסיות למשרתי צה״ל

בדיון של ועדת החוץ והביטחון בעניין התקציב אמר שר הביטחון כי בדיונים עם שר האוצר והרמטכ"ל עובדים על תוכנית לתוספת עבור דמי הקיום של החיילים הסדירים ● כמו כן, לפי דיווחים שונים, צה"ל ומשרד הביטחון ישקיעו במאמץ למענה בטחוני לאיום הגרעין האיראני יותר מ-5 מיליארד שקלים מתקציב הביטחון

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: ניב קנטור

המדינה חייבת לאזרחים החזרי מס של 3.6 מיליארד שקל

שכחתם לעשות תיאום מס? יכול להיות ששילמתם יותר מדי, אבל המדינה לא תחזיר לכם את העודף ● מבקר המדינה מותח ביקורת חריפה על רשות המסים, שאינה דואגת להנגיש לציבור את המידע הדרוש למיצוי זכויות או להקל על התהליכים הבירוקרטיים לקבלת הקלות מס ● דוח מבקר המדינה

שדה תעופה בן גוריון / צילום: מיכל רז חיימוביץ

מחיר הסגר: רשות שדות התעופה הפסידה מעל 2 מיליארד שקל בשנה וחצי

דירוג חברת מידרוג חושף את עומק הבור אליו נקלעה רש"ת בעקבות משבר הקורונה ● כעת הרשות פועלת לגיוס אג"ח בהיקף של מיליארדי שקלים ● במידרוג מעריכים: "אירוע כשל פירעון עלול להסב נזק משמעותי לפרופיל האשראי של ישראל. הסבירות לתמיכה יוצאת דופן מטעם המדינה גבוהה ביותר"

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

בחברות הממשלתיות וברשויות נכשלים בהשקעות: הפערים המדהימים אל מול השוק

מבקר המדינה בחן את תיקי ההשקעות של גופים ממשלתיים ועיריות, ומצא כי בחברות הממשלתיות לא נהנים מהגאות בשוק ההון, עד כדי תשואה בגובה מחצית מהתשואה של מדד ת"א 125 • תיק ההשקעות של עיריית ת"א מהווה 50% מסך תיקי ההשקעות של 23 הרשויות שנבדקו ומחזיקות השקעות לטווח ארוך ● דוח מבקר המדינה 

ריאד, בירת סעודיה. במדינה יש יותר מ-33 מיליון תושבים / צילום: Shutterstock, Mohammed younos

כך מתכננת ישראל להגיע ליחסים עם מדינות נוספות במפרץ, ביניהן סעודיה

קונסול ישראל בדובאי, אילן שטולמן: יש תאוצה במגעים עם מדינות נוספות במפרץ ● עם זאת, למדינות רבות באזור יש בעיה עם כינון יחסים מלאים ● הפתרון המסתמן: הסכמים בדרגים נמוכים יותר, פתיחת נציגויות כלכליות והסכמים כלכליים

נטפליקס. האם היא תשלם מע''מ בישראל? / צילום: Shutterstock

נטפליקס ניפצה את תחזיות הרווח והגידול במנויים

ענקית הסטרימינג הציגה רווח למניה בסך 3.19 דולרים ברבעון השלישי, לעומת תחזיות של 2.56 דולרים וגידול של 4.4 מיליון במספר המנויים, לעומת תחזיות שעמדו על 3.84 מיליון ● ההכנסות הסתכמו ב-7.48 מיליארד דולר, בהתאם לתחזיות

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים להתפטר / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים: איך עוצרים את הסחף?

מחקר חדש מגלה כי התפטרות של עובד עם ביצועים טובים עלולה להיות מידבקת ● איך מונעים התפטרויות נוספות? מומחים מזהירים שהדבר האחרון שארגון צריך לעשות זה להעמיד פנים שהכול בסדר, ומסבירים אילו צעדים כן כדאי לנקוט

נשיא סין, שי ג'ינפינג / צילום: Associated Press, Nicolas Asfouri

נשיא סין משכתב את ההיסטוריה של המפלגה הקומוניסטית

החלטה היסטורית תשים את המנהיג במדרגה אחת עם מאו ועם דנג שיאופינג, ותציג את כוחו על אף האתגרים הכלכליים והדיפלומטיים איתם מתמודדת המדינה

קניון מול הים אילת / צילום: יח''צ

האם הפטור ממע"מ על קניות באילת בסכנה?

נציגים בכירים של רשות המסים הבהירו בכנס של לשכת יועצי המס שנערך באילת כי "המחוקק לא התכוון שאילת תהיה הקניון של המדינה"

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Andreanicolini

הסכר נפרץ: קרן ביטקוין נוספת בשווי 40 מיליארד דולר בדרך לוול סטריט

חברת ההשקעות גרייסקייל תגיש בקשה להמיר את קרן הנאמנות שלה לביטקוין, שהיקפה 40 מיליארד דולר ל-ETF, כך פורסם בבלומברג ● גרייסקייל מחזיקה במטבעות באופן ישיר, בניגוד לקרן המחקה על החוזים העתידיים לביטקוין "ProShares Bitcoin Strategy ETF", שהחלה להיסחר היום

דורון כהן, מנכ''ל נכסים ובניין / צילום: תמר מצפי

בדרך לרכישת שליטה בגב-ים: נכסים ובניין ממשיכה לממש נכסים שאינם בליבת עסקיה

לאחר שמכרה את עסקי הקניונים שלה והעמידה על המדף פעילויות נוספות בארה"ב ובישראל, מקדמת נכסים ובניין את מימוש חלקה בבית אבגד ברמת גן באמצעות מכירה לפתאל החזקות תמורת 97 מיליון שקל