גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סין לא לבד: הקרב על שוק הקריפטו העולמי מגיע לנקודת רתיחה

שוק הקריפטו מגלגל 2 טריליון דולר, ושתי הכלכלות הגדולות בעולם רוצות להיות חלק מהחגיגה ● סין נלחמת בביטקוין, ששווה לבדו מעל 800 מיליארד דולר, כדי לעשות מקום ליואן הדיגיטלי שהיא מפתחת ● בארה"ב חוששים, אבל בונים על מיסוי המטבע כדי לממן את תוכנית התשתיות ● ומה קורה בת"א?

ביטקוין / צילום: Shutterstock
ביטקוין / צילום: Shutterstock

שוק הקריפטו, שרבים עוד מגדירים כבועה שסופה להתפוצץ, מגלגל כבר 2 טריליון דולר. כשכל כך הרבה כסף מונח על הכף, לא פלא ששתי הכלכלות הגדולות בעולם - ארה"ב וסין - מבקשות להדק את אחיזתן בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים אחרים.

ביום שישי האחרון הבנק המרכזי בסין קבע שכל פעילות במטבעות קריפטוגרפיים במדינה אינה חוקית. "מוסדות פיננסיים ומוסדות תשלום חוץ בנקאיים אינם יכולים להציע שירותים לפעילויות ופעולות הקשורות למטבעות וירטואליים", נכתב באתר האינטרנט של הבנק. 10 סוכנויות רגולטוריות בסין, כולל הבנק המרכזי, יפעלו יחד כדי לעקוב אחר פעילות הקשורות לקריפטו. האיסור אף אומר כי בורסות בחו"ל מנועות מלספק שירותים למשקיעים ביבשת.

על אף ההכרזה הדרמטית, שמסמלת עוד החרפה במאבק של הממשל הסיני במטבע הדיגיטלי הפופולרי, הביטקוין הגיב בירידה קלה בלבד שנעה בין 5% ל-8%. בעוד שבשווקים אחרים בעולם שיעור ירידה שכזה ככל הנראה היה נחשב לנפילה, בשוק הקריפטו מספיק ציוץ של אלון מאסק או שמועה על אמזון כדי להביא לשינויים בשיעורים דו ספרתיים - כך שנראה שהמשקיעים כבר לא בדיוק מתרגשים מהאיומים של סין.

"ממשלות עוצרות את הקריפטו משתי סיבות", אומר ל"בלומברג" מנהל ההשקעות הראשי של Bitwise, מאט הוגן, "הם רוצים לרסן את כריית הקריפטו שכן תהליך המחשוב הכרוך ביצירת המטבע הדיגיטלי ואימות עסקאות עתיר אנרגיה. ושנית, אולי באופן ביקורתי יותר, הם רוצים להיות מסוגלים לעקוב אחר העסקאות במטבע ולשלול כל איום למטבעות הדיגיטליים שלהם".

ארה"ב: איך מסדירים "מערב פרוע"?

בארצות הברית מותר לסחור בקריפטו אך הרגולטורים בוחנים מקרוב את השוק. לפני כשבוע יושב-הראש של רשות הבורסות וניירות הערך בארה"ב, גארי גנסלר, אמר שהוא לא רואה ישימות גדולה לטווח ארוך במטבעות קריפטו, והדגיש את החשיבות של הגנה על משקיעים בשוק והבאתו למצב שיהיה עליו פיקוח רגולטורי. לפני כחודש גם כינה את התעשייה כ"מערב פרוע" ואמר שסוג הנכסים הזה רווי ב"תרמיות, מזימות ושימוש לרעה".

גנסלר אמר למחוקקי בית הנבחרים שכללי הגנה על משקיעים צריכים להיות מיושמים על בורסות קריפטו, בדומה לאופן בו הם כוללים ניירות ערך ונגזרות. בורסות הנתונות לרגולציה צריכות על פי חוק שיהיו בהן כללים המונעים מעשי תרמית ומקדמים מסחר הוגן.

גארי גנסלר, יו''ר רשות ניירות ערך האמריקאית / צילום: Associated Press, Evelyn Hockstein

יחד עם זאת, בממשל האמריקאי צריכים לקוות שהתחום ימשיך לפרוח שכן אחת הדרכים שהמחוקקים בקונגרס מציעים למימון תוכנית הענק לתשתיות היא הטלת חובת דיווח על עסקאות במטבעות קריפטו. לפי הערכות הקונגרס, חובת הדיווח עשויה לגייס 28 מיליארד דולר במשך 10 שנים.

"התנודתיות של הביטקוין מאפיינת גם את היחס של הגורמים השונים אליו מצד רגולטורים ומדינות. הבנק המרכזי בסין מכריז שהפעילות בתחום אינה חוקית, ולעומת זאת הבנק הפדרלי בארה"ב מאפשר מסחר בקריפטו, בקנדה התחום כולו נכנס תחת הגדרה של ני"ע ומחייב רישוי תחת חוקי ני"ע, ומדינות בדרום אמריקה הופכות את הביטקויין להליך חוקי", אומר שי דתיקה מייסד ומנכ"ל חברת המסחר בקריפטו INX.

מלחמה בביטקוין כדי לקדם יואן דיגיטלי?

ואכן, נראה שלמאבק השליטה בשוק יש ממדים רבים. המערכת הפיננסית העולמית מתחדשת כמעט בכל יום במוצרים כמו קרנות הנסחרות בבורסות ביטקוין, אסימונים דיגיטליים ונכסי NFT, וגם מוסדות פיננסיים מאמצים מטבעות דיגיטליים.

רבים מעשירי העולם לא מחכים לממשלות והרגולטורים ומכניסים לתיקיהם את המטבעות. כמחצית מה"פמילי אופיס" (חברות שמספקות למשפחות עשירות שירותי ניהול לכלל נכסיהן) שעובדים עם גולדמן זאקס ציינו בסקר שערך בית ההשקעות שיש מטבעות דיגיטליים בתיקי ההשקעות שלהם או שהם שוקלים בחיוב להוסיפם. בסקר ציינו שהם מעוניינים בתחום הקריפטו כגידור כנגד "אינפלציה גבוהה יותר, ריביות נמוכות לאורך זמן והתפתחויות מקרו-כלכליות אחרות בעקבות שנת הקורונה".

גם הממשלה הסינית, שנאבקת בכל כוחה בביטקוין, שואפת לשחרר מטבע קריפטוגרפי משלה - ויש הטוענים שזו הסיבה שבגינה היא נלחמת בביטקוין. לדברי אלי מיזרוח, מנכ"ל בית ההשקעות סילבר קסטל, התייחס לנושא ואמר כי "בסין מנסים לבטל את התחרות העתידית על המטבע שלהם. גם בשוק האמריקאי אנו לא רואים התנגדות כללית אלא ניסיונות לקבוע רגולציה על מטבעות דיגיטליים. להחלטה של סין על הסחר במטבעות דיגיטליים יש השפעה בטווח הזמן המיידי אך בטווח הרחוק המטבעות לא יעלמו בגלל החלטה של ממשלות".

הרגולציה מסמנת הפנמה: הביטקוין כאן כדי להישאר

סילבר קסטל שבראשותו של מיזרוח הנפיק בחודש שעבר אג"ח צמודה למדד ביטקוין, לאחר שדירקטוריון הבורסה בת"א אישר זאת כדי ל אפשר למשקיעים מוסדיים וכשירים להיכנס לתחום המטבעות הדיגיטליים ולגוון את תיק ההשקעות. 

לא חלפו יותר משלושה ימים ורשות שוק ההון שלחה מכתב למנהלי ההשקעות בגופים המוסדיים ודרשה לקבל מהם דיווח על כוונתם להשקיע בביטקוין. "מכשירי ההשקעה האמורים מתאפיינים בהסתמכות על שינויי מחיר שאינם נובעים מיצירת ערך כלכלי פנימי כלשהו, וכנגזר מכך גם מהיעדר מודל הערכה ותמחור כלכלי מהימנים", כתב למנהלי ההשקעות הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת.

לדברי מיזרוח, רוב המדינות כיום פועלות לוודא שהסחר במטבעות דיגיטליים ישמר נקי ושהשימוש בו יהיה הוגן, לא לדוגמה למימון טרור, הלבנת הון וכדומה. "זה מה שרוב הרגולטורים בעולם עושים ואנו כמובן בעד זה. למרות ההודעה של סין, אנו רואים מדינות שמקבלות את המטבעות הללו ועובדות על מיסוי הדוק יותר ורגולציה מפורטת בנושא. זו בעצם ההבנה שהמטבע הדיגיטלי הוא עובדה מוגמרת ועכשיו צריך לבדוק איך משלבים אותו במערכות הפיננסיות הקיימות".

כספומט ביטקוין באל סלבדור / צילום: Reuters, Jose Cabezas

המטבע בהחלט משתלב אט אט במערכות פיננסיות שונות ברחבי העולם, כאשר יש גם מדינות שמסדירות את מעמד הביטקוין ואת השימוש בו. אל סלבדור כזכור הסדירה את מעמדו של הביטקוין כמטבע לכל דבר (ובתגובה המטבע החליט לצנוח ב-17%), ובתחילת ספטמבר גם הפרלמנט האוקראיני אימץ כמעט פה אחד את החוק החדש שמסדיר את השימוש במטבעות הדיגיטליים במדינה (אם כי החוק לא מקל על הפצת הביטקוין בתור אמצעי תשלום יומיומי, וגם אינו מציב אותו באותו מעמד של ההריבניה, המטבע הלאומי של אוקראינה).

גם ממשלת קובה, הידועה כשמרנית, חוקקה חוק שמכיר במטבעות הווירטואליים ומפקח עליהם, ונימקה את החלטתה ב"אינטרסים סוציו-אקונומיים".

"ככל שחולף הזמן ברור שהמדינות המערביות לא יאפשרו המשך פעילות פיננסית שנאמדת במאות מיליארדי דולרים ללא פיקוח וכללי אסדרה ברורים ונוקשים", אומר אלי בז’רנו, מנכ״ל ומייסד בורסת הקריפטו Bit2C . "סין גם עושה שינויים על מנת לחזק את היואן הדיגיטלי שהיא פיתחה כדי להגדיל את אחיזת השילטון בכלכלה. זו הפעם החמישית שהיא אוסרת על מסחר בביטקוין, ולאחרונה פתחה ברגולציה נוקשה על בנקים, בתי ספר וחברות נדל"ן שהצליחו לגרום לקריסה של הבורסה, בכוונה", הוסיף.

עוד כתבות

דוד עיני, בעל השליטה ביוניברסל מוטורס / צילום: אוסנת רום

רווח מהיר של כ-80 מיליון שקל: הסיבוב המוצלח של יבואנית הרכב במניות חברת הביטוח

יוניברסל מוטורס, שרכשה בתחילת השנה כ-5% ממניות הפניקס, מכרה בעקבות הזינוק במניית הביטוח כמחצית מהחזקותיה לידי אלטשולר שחם, תמורת כ-250 מיליון שקל

בנין ידיעות אחרונות ראשון לציון / צילום: כדיה לוי

קבוצת "ידיעות אחרונות" מקימה חטיבת חדשות מאוחדת ומסתערת על הדיגיטל

העורך הראשי נטע ליבנה הודיע לעובדים על שינויים ארגוניים ופרסונליים הכוללים את הקמת החטיבה החדשה שבראשה יעמוד ניר (שוקו) כהן ● החטיבה תהיה מורכבת משלוש זרועות: דסק החדשות של "ידיעות אחרונות", דסק החדשות של ynet וריכוז כתבים משותף ל"ידיעות" ול-ynet, שבראשו תעמוד שרון ליס

מיקי גנור / צילום: כדיה לוי

העליון: מיקי גנור לא יוכל לצאת לחו"ל - "קיים חשש להימלטות מהדין"

"אם יורשע המשיב הוא צפוי לעונש מאסר ממושך. המשיב אוחז באזרחות זרה - אזרחות גרמנית, ואין מחלוקת כי גרמניה אינה נוהגת להסגיר את אזרחיה", הסביר השופט ג'ורג' קרא, וציין: "קשה לקבל טענה כי פגישות עסקיות אינן יכולות להתקיים תוך שימוש באמצעים דיגיטליים"

מייסד עיינה פארמה, פרופ' חזי ברנהולץ / צילום: יואב דודקוביץ

החוקר שפיתח תרופה לסרטן, וגם את הגרסה הגנרית שתתחרה בה

פרופ' חזי ברנהולץ מכר לפני 30 שנה את הזכויות לדוקסיל, תרופה שפיתח לטיפול בסרטן ובשיאה גלגלה מיליארדי דולרים ● עכשיו, בגיל 80, אחרי שנוצר מחסור עולמי בתרופה, הוא מתחיל להתחרות בה עם גרסה גנרית שפיתח וקיבלה השבוע את אישור FDA ● "חוץ מאשר לאשתי, אני נשוי גם לדוקסיל מ-1979", הוא אומר לגלובס

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן / צילום: שלומי יוסף

מהכשלים בקרן העושר ועד החזרי המס: כל הממצאים מדוח מבקר המדינה

החריגה ביתרות המט"ח, מיליארדי השקלים שהמדינה חייבת לאזרחים, ומה קרה לסכומי העתק שהממשלה השקיעה בנדל"ן? מבקר המדינה חושף שורת כשלים כלכליים

מנהל בתי המשפט מרזל / צילום: דוברות בתי המשפט

מדוע סירבה הנהלת בתי המשפט לבקשה שהטיפול בה אורך שניות?

בקשת הלשכה להפקת נתונים הקשורים לעומס בבתי המשפט נדחתה בנימוק כי נדרשת הקצאת משאבים בלתי סבירה ● גוף פרטי הפיק את המידע ב-7 שניות

קבוצת תיירים בירושלים. סוכנים מחו''ל אומרים כי לא יוכלו לגבש תוכניות לשלוח לישראל תיירים ב־2022 / צילום: Shutterstock

הויה דולורוזה של התיירות הנכנסת: בענף מודאגים מהמתווה החדש

בקרב שבין משרד התיירות, שתפקידו לדחוף לכניסת תיירים לארץ, לבין משרד הבריאות שרואה בהם סיכון לתחלואה - ידו של האחרון על העליונה ● "התחושה היא שישראל ויתרה על התיירים", אומרים גורמים בענף ● גם בארגון התעופה העולמי יאטא סבורים שמדינות אמורות לפעול במתווה אחיד ופשוט

רן גוראון / צילום: תמר מצפי

הנהלת פלאפון ובזק בינלאומי מאיימת בהשבתת מגן

בעקבות עיצומי העובדים ההולכים ומחריפים, הנהלת קבוצת אלפא מזהירה מפני השבתת מגן שבכוונתה לנקוט

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

על רקע דוחות חזקים: יום חמישי של עליות בוול סטריט

מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 עלו בכ-0.7%, מדד דאו ג'ונס התחזק בכ-0.6% ● מדד דאקס עלה ב-0.3%, פוטסי 100 התקדם ב-0.2% וקאק 40 נסוג פחות מ-0.1% ● התחלות הבנייה בארה"ב בספטמבר ירדו יותר מהצפוי ● מדד ניקיי התחזק ב-0.6%, סופטבנק עלתה ב-3%

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

בחברות הממשלתיות וברשויות נכשלים בהשקעות: הפערים המדהימים אל מול השוק

מבקר המדינה בחן את תיקי ההשקעות של גופים ממשלתיים ועיריות, ומצא כי בחברות הממשלתיות לא נהנים מהגאות בשוק ההון, עד כדי תשואה בגובה מחצית מהתשואה של מדד ת"א 125 • תיק ההשקעות של עיריית ת"א מהווה 50% מסך תיקי ההשקעות של 23 הרשויות שנבדקו ומחזיקות השקעות לטווח ארוך ● דוח מבקר המדינה 

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אך בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

טל אוחנה, ראשת המועצה ירוחם וצורי דבוש, יו''ר קליל / צילום: מורג ביטן

תרבות ואיזון בין עבודה למשפחה: איך להפוך את ירוחם לאטרקטיבית?

בכירי פורום Superbrands נפגשו עם ראש עיריית ירוחם, טל אוחנה, ודנו איתה באסטרטגיה שיווקית לעיר ● מנכ"ל ומייסד קרן פימי, ישי דוידי, מעריך: "אנחנו הולכים לתקופה מעניינת, שבה הטכנולוגיה והחדשנות תבוא לידי ביטוי בכל סוגי החברות" ● וגם: ישראלי נכנס לרשימת ההאקרים הטובים המובילים בעולם ● אירועים ומינויים

התחליף הטבעוני לטונה של אסם. שוק הטונה בישראל נאמד בכ-700 מיליון שקל בשנה / צילום: אסם-נסטלה

אסם-נסטלה משיקה תחליף טבעוני לדג טונה

בשלב הראשון המותג VUNA יימכר במארז קפוא שמכיל 300 גרם, ובשלב הבא תיתכן גם גרסת שימורים ● רשת בתי הקפה לנדוור תהיה הראשונה לשלב את המוצר בתפריטיה, ולאחר מכן הוא יימכר בחנויות טבע ולבסוף גם ברשתות המזון

ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה''ב / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

ג'נט ילן: הסכם תקרת החוב יאפשר פעילות הממשלה עד 3 בדצמבר

שרת האוצר אומרת לקונגרס כי "ישנו הכרח" להגדיל את תקרת החוב על-מנת לספק ודאות לטווח ארוך יותר

מתוך משחק הדיונון / צילום: באדיבות נטפליקס

המציאות שמאחורי "משחק הדיונון": הצד האפל של סיפור ההצלחה הדרום-קוריאני

איך הפכה "משחק הדיונון" הדרום-קוריאנית מסדרה שאף אחד לא ציפה ממנה ליותר מדי, ללהיט חובק עולם ● עד כמה המציאות של חובות, וקשיים כלכליים שאותה היא מתארת משקפת את החיים הדרום-קוריאנים עצמם ● ואיך נפער פער בין עובדי תאגידי הענק הקוריאנים לכל השאר? ● האזינו

ריאד, בירת סעודיה. במדינה יש יותר מ-33 מיליון תושבים / צילום: Shutterstock, Mohammed younos

כך מתכננת ישראל להגיע ליחסים עם מדינות נוספות במפרץ, ביניהן סעודיה

קונסול ישראל בדובאי, אילן שטולמן: יש תאוצה במגעים עם מדינות נוספות במפרץ ● עם זאת, למדינות רבות באזור יש בעיה עם כינון יחסים מלאים ● הפתרון המסתמן: הסכמים בדרגים נמוכים יותר, פתיחת נציגויות כלכליות והסכמים כלכליים

חנות עדיקה בדיזנגוף סנטר. החברה לא צריכה מנכ”ל, אלא תוכנית אסטרטגית ושינוי מהותי / צילום: ערן סלם יח''צ

הסיפור העצוב של עדיקה: איך הפכה חלוצת האיקומרס הישראלי לשחקנית שולית

בזמן שהאיקומרס והריטייל הישראלי בפריחה, והמניות של חברות הריטייל הגדולות נמצאות בעלייה, רשת האופנה עדיקה שבבעלות גולף-סטימצקי מחקה יותר מ-250 מיליון שקל משוויה תוך מספר חודשים ● מה היא יכולה לעשות כדי לעצור את ההידרדרות, ולמה החלפת בעלים היא לא בהכרח רעיון רע

 

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר, בדיון היום (ג') / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את החלפת האג"ח המיועדות: התשואה המובטחת תעלה ל-5.15%

במסגרת הצעת החוק שאושרה בוועדה נקבע כי המדינה תפריש כספים לקרן ייעודית שתשמש להשלמת תשואה לחוסכים ולא תוכל להשתמש בהם למטרות אחרות ● העלאת התשואה המובטחת נועדה לכסות גם ההוצאות הישירות של קרנות הפנסיה

לונדון. האם בריטניה עומדת בפני גל תחלואה נוסף? / צילום: Shutterstock

הקורונה שלכם חזרה: התחלואה בבריטניה שוב עולה, וזו הסיבה

מספר מקרי הקורונה החדשים בבריטניה עמד אתמול (ב') על 49,156 - הנתון הגבוה ביותר מאז יולי ● נכון לעכשיו הממשלה לא הודיעה על כוונה לשנות את מדיניות "עסקים כרגיל", לפיה אין הגבלות על התקהלויות, אין צורך ב"תו ירוק", חבישת מסכות היא המלצה בלבד ואין הגבלות על העבודה במשרדים

נשיא סין, שי ג'ינפינג / צילום: Associated Press, Nicolas Asfouri

נשיא סין משכתב את ההיסטוריה של המפלגה הקומוניסטית

החלטה היסטורית תשים את המנהיג במדרגה אחת עם מאו ועם דנג שיאופינג, ותציג את כוחו על אף האתגרים הכלכליים והדיפלומטיים איתם מתמודדת המדינה