גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם כלירמרק ואיש העסקים יריב לרנר יהיו המפעילים של אקספון?

קרן ההשקעות ואיש העסקים חתמו עם סלקום על הסכם, במסגרתו הם יהיו מוכנים להפעיל את אקספון כמפעיל סלולרי מלא ● ההודעה נמסרה למנהל ההסדר המיוחד עו"ד עמית לדרמן לקראת כינוס אסיפת הנושים של אקספון ביום חמישי הקרוב

עו''ד עמית לדרמן, מנהל ההסדר המיוחד של אקספון / צילום: אתר משרד AYR
עו''ד עמית לדרמן, מנהל ההסדר המיוחד של אקספון / צילום: אתר משרד AYR

קרן ההשקעות כלירמרק ואיש העסקים יריב לרנר חתמו על הסכם עם סלקום על הסכם, במסגרתו הם יהיו מוכנים להפעיל את אקספון כמפעיל סלולרי מלא.

הודעה על כך נמסרה למנהל ההסדר המיוחד, עו"ד עמית לדרמן, לקראת כינוס אסיפת הנושים של אקספון ביום חמישי הקרוב. בגלובס נחשף כי יריב לרנר ניהל מגעים עם סלקום ביחד עם לפידות קפיטל וגם כעת ישנה סבירות שישתפו פעולה.

כפי שנחשף בגלובס, בימים האחרונים ניהלה סלקום משא-ומתן עם קבוצת בן משה-בן אליעזר על הסכם שבו הקבוצה תפעיל את אקספון סלולר כמפעיל סלולרי מלא. ההסכם התקדם מאוד והגיע לשלבים אחרונים. בנוסף ניהלה סלקום מחדש משא-ומתן עם הבעלים של אקספון, חזי בצלאל, במטרה להמשיך את הפעילות של אקספון בתנאים חדשים, וגם משא-ומתן זה לא צלח.

גם איש העסקים שמעיה רייכמן ניהל מגעים על סלקום, ובשורה התחתונה התוצאה היא שכלירמרק ויריב לרנר הגיעו לסיכום עם סלקום שבו הם מציעים לה את התנאים הטובים ביותר, וסלקום חתמה עימם.

המשמעות היא שכעת יעמדו בפני אסיפת הנושים ההצעה של שמעיה רייכמן מול ההצעה של סלקום ביחד עם כלירמרק ויריב לרנר. השאלה היא מה יעשו הצדדים ומה תהיה המלצת המנהל המיוחד לאור ההתפתחויות האחרונות.

כזכור, בית המשפט נתן לצדדים להמשיך ולהתנהל במהלך החודש על-מנת להגיע להבנות על הסכם מפעיל סלולרי שימשיך את פעילות אקספון סלולר, כשההנחה הייתה שקבוצת בן משה-בן אליעזר תהיה זו שתשיג את ההסכם עם סלקום ראשונה. הצדדים ניהלו משא-ומתן במהלך השבועות האחרונים, והיה די ברור שהם מתקדמים לקראת סיכום.

במקביל, חזי בצלאל, שיש לו כבר הסכם למכירת פעילות אקספון סלולר וכן גם הסכם למכירת הפעילות הקווית שלו עם שמעיה רייכמן, חזר לשולחן המשא-ומתן עם סלקום כאשר הוא מתואם עם רייכמן. על-פי ההערכות, לא בטוח שבצלאל ורייכמן רואים עין בעין את העסקה ביניהם על מלוא ההסכמות, ואולם רייכמן ניסה אף הוא להגיע ישירות עם סלקום להבנות על הפעלתה של אקספון כמפעיל וירטואלי על גבי הרשת של סלקום ורכישת מנוייה במשותף עם סלקום.

כאמור, התוצאה של כל המגעים הללו היא שבסופו של דבר קרן כלירמרק ויריב לרנר נכנסו לתמונה בשבועות האחרונים בצורה שקטה, וסלקום העדיפה ללכת עם ההצעה שלהם ולהציגה בפני המנהל המיוחד.

העדפה שאקספון סלולר תמשיך לפעול כמפעיל סלולרי מלא

נזכיר כי גם משרד התקשורת ורשות התחרות מעדיפים שאקספון סלולר תמשיך לפעול כמפעיל סלולרי מלא, ולכן חשוב להם שמי שייכנס בנעלי אקספון יגיע להבנות עם אחד המפעילים על המשך הפעלתה במתכונת זו, ולא כמפעילה וירטואלית.

זו גם הסיבה שמשרד התקשורת היה מעודכן בתמונת המגעים, וזאת על-מנת שהמשרד ייתן את הסכמתו להסכם שסלקום והרוכשים של אקספון סלולר יניחו בפניו. לעמדת המדינה יש משמעות מבחינת בית המשפט ומבחינת מנהל ההסדר המיוחד, כיוון שאם יוצג הסדר שבו שחקן כלשהו קונה את החברה אך מפעיל אותה כמפעיל סלולרי וירטואלי, כלל לא בטוח שמשרד התקשורת יוכל לאשר עסקה כזו.

מכאן שסלקום הציגה בפני המשרד ככל הנראה עסקה שהיא מאמינה שתוכל לקבל את אישורו.

סלקום מסרה בהודעתה כי השינויים להסכם שיתוף הרשתות והשימוש כוללים (שבנעליה של אקספון סלולר נכנסים קרן כלירמרק ויריב לרנר, ג.פ.) הם, בין היתר, התחייבות אקספון לקבל ממשרד התקשורת את הרישיון המתוקן והקצאת התדרים מכוח מכרז התדרים האחרון, תשלום דמי הרישיון ואגרות התדרים בגינם למשרד התקשורת, הארכת תוקף הסכם השיתוף ל-10 שנים ממועד קבלת האישורים ועוד.

להערכת סלקום, התמורה שתקבל החברה מאקספון במסגרת הסכם השיתוף המעודכן, ככל שהצעת הרוכש הפוטנציאלי תאושר והסכם העדכון ייכנס לתוקף, נמוכה משמעותית מזו שהייתה מקבלת מאקספון על-פי הסכם השיתוף הקיים אילו לא היה מופר על-ידי אקספון. עם זאת, להערכת החברה, התמורה הצפויה מהסכם השיתוף המעודכן על פני תקופת ההסכם המעודכנת (עשר שנים) אינה שונה מהותית מהתמורה שהייתה מתקבלת ביתרת תקופת הסכם השיתוף המקורית (שבע שנים) על בסיס ההכנסות בהן הכירה החברה במחצית הראשונה של שנת 2021.

עוד כתבות

מטוס אל על / צילום: דני שדה

בדרך למפץ בענף התעופה? אל על במגעים למיזוג עם ארקיע

אל על בהודעה לבורסה: "מגעים לעסקה אפשרית, לפיה תרכוש החברה את מניות ארקיע בתמורה להקצאת ניירות ערך של החברה לבעלי מניות ארקיע" ● הדיבור על מיזוג בין החברות הישראליות נמצא באוויר בשנת הקורונה כחלק מהמשימה שלהן לשרוד את המשבר

ראש מחלקת החדשות לשעבר בוואלה מיכל קליין  מעידה במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ראש מערכת החדשות לשעבר בוואלה: כל הידיעות על משפחת נתניהו עברו אישור של אילן ישועה

מיכל קליין, לשעבר ראש מחלקת החדשות בוואלה, החלה להעיד במשפט נתניהו: "אילן ישועה אמר לי לא להעלות ידיעות על משפחת נתניהו מבלי לעבור אצלו קודם; הוא השתמש בביטויים כמו 'יסגרו לנו את הברז', 'אני על הגריל מולם'" ● עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד, שעדותו הסתיימה היום: "אחת הסיבות שהתפטרתי הייתה ההתערבות הפוליטית שמלווה באג'נדה לגבי האתר"

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: חיים צח-לע''מ

שישה דברים שבנט צריך להבין לפני שהוא יוצא לכנס האקלים של האו"ם

ראש הממשלה יצא בעוד כשבועיים לכנס השנתי של האו"ם בנושא שינויי האקלים ● בזמן שהוא יעמוד על במה אחת עם ביידן, מקרון וג'ונסון, בנט צריך לזכור כי השינוי שהבטיח עם הקמת הממשלה חייב לכלול גם שינוי גישה למשבר האקלים - שעד כה כללה בעיקר הבטחות ריקות ממשלות ישראל

אפליקציית פייבוקס

מנכ"ל פייבוקס לכנסת: "מוכנים לכל סנקציה, לרבות הפסקת פעילות"

בעקבות הדיון הסוער בוועדת הכלכלה של הכנסת בסעיף שימנע מפייבוקס להפעיל מנוע להשוואת עלויות כיוון שבנק דיסקונט מחזיק ב-50% מהמיזם, התחייב מנכ"ל פייבוקס לקבל כל סנקציה שתוטל עליו אם יפעל שלא באובייקטיבות • אתמול אמר המפקח על הבנקים כי כשל השוק האמיתי נמצא במניעה מהבנקים השתתפות ברפורמה

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

היועמ"ש מתנגד לפשרה בייצוגית נגד פסגות: להרחיב את אופן ההודעה לזכאים לפיצוי

פסגות נתבעה ע"י יורשי עמיתים בקופת גמל על הימנעותה מלהודיע להם על קיום הפוליסה וזכאותם לכספים ● בעמדה לביה"ד לעבודה קורא מנדלבליט לא להסתפק בהודעה בעיתונות ובאינטרנט אלא לפעול לאיתור הזכאים לפיצוי גם דרך מרשם האוכלוסין ולשלוח להם הודעה בדואר, בדוא"ל ובמסרון

פאנל אסטרטגיות אמון בעסקים בוועידת אמון וכלכלה של גלובס / צילום: איל יצהר

יו"ר הבנק הדיגיטלי: "אחד הכשלים בישראל - חוסר אמון בעסקים ובממשלה"

שוקי אורן השתתף בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ואמר כי בהחלטות הממשלה יש לא פעם חוסר שקיפות, וכי תפקיד המנהיגות הוא לחנך את הציבור לאמון • עו"ד טלי הדרי, פרופימקס: "הסכם טוב הוא כזה שלא משתלם להפר אותו, ומאפשר להסיט משאבים מתביעות משפטיות להשקעה בהתייעלות"

מתקן הפקת נפט בערב הסעודית / צילום: Shutterstock

הימורים "מטורפים" על 200 דולר לחבית נפט פולשים לשוק האופציות

סוחרים מהמרים שהראלי בנפט גולמי אמריקאי לשיא של שבע שנים הוא רק ההתחלה, למרות שהתרחבות הכלכלה העולמית מאטה מעט

ילדים אפגנים משחקים בשכונה ענייה בפאתי קאבול שבה מתגוררים מאות אנשים עקורים / צילום: Associated Press, Felipe Dana

העוני הנורא באפגניסטן מביא הורים למכור את ילדיהם כדי לשרוד

באו"ם אומרים ש־95% מהאפגנים לא מקבלים מספיק מזון לקראת חודשי החורף

חנות בקניון בקניון K11 בהונג קונג. מייצגת את העקרונות הנדרשים להצלחה / צילום: תמיר בן שחר

עתיד המרכזים המסחריים נמצא בתשוקה שהם יצליחו לעורר בנו

בישראל יש יותר מ-500 מרכזי מסחר, ותוך חמש שנים צפויים להיבנות עוד כ-100 חדשים בשטח של כמיליון מ"ר ● התכלית שלהם תהיה שונה מזו שהכרנו: בילוי, פנאי, הסעדה - וגם מסחר ● הלקוח כבר לא יסתפק בחללים וקירות, אלא יחפש את החוויה הרגשית שתחבר אותו למותגים

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

"ליברמן הצליח לבטל את סבסוד המעונות לחרדים, ועל הדרך גם לכל שאר המדינה"

זרוע העבודה במשרד הכלכלה לא פתחה את האפשרות להגשת בקשות לסבסוד מעונות היום לזכאים, אף ששנת הלימודים נפתחה כבר בספטמבר ● הסיבה לעיכוב היא שינוי הקריטריונים לזכאות, שייכנס לתוקף רק ב-1 בנובמבר ● משמעות העיכוב היא שחלק מהזכאים נדרשים לשלם עבור הגנים מחיר מלא עד שיאושרו ורק אז יזכו להחזר רטרואקטיבי

טכנולוגיה של חברת אנויז'ן / צילום: מצגת החברה

אנויז'ן סיימה פיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים - המניה טסה בת"א

אנויז'ן מדיקל, שעוסקת בתחום ההזנה התוך גופית, פיתחה צינורות הזנה בעלי קוטר של 2 מ"מ בלבד, והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב ● בצינור ההזנה משולב חיישן לניווט אלקטרומגנטי שממזער סיכונים בהכנסת צינור "עיוורת" ● המניה מזנקת 8%

משרדי פייסבוק בדבלין. רגולציה, אם תגיע, תהיה בגדר מעט מדי, מאוחר מדי / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

מפייסבוק ועד NSO: התאגידים מתחננים לרגולציה ולמדינות נגמר הכוח

ברחבי העולם קמה דרישה מצד חברות הטכנולוגיה להחלת רגולציה עליהן • תאגידי ענק כמו פייסבוק וגוגל מודעים לכוחם, והם מנהלים דיון נוקב עם פוליטיקאים וגופים ממשלתיים בכל מדינה ומדינה - הגיע הזמן להסדיר את התחום, ואולי אפילו להקים גוף בין מדינתי שייצג אותם

אלונה בר און בשיחה עם אסף שגיא, מנכ''ל טיקטוק ישראל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל טיקטוק ישראל: "קו דק בין חופש ביטוי למניעת אלימות ופגיעה בקהילה. קשה לשרטט את הקו הזה"

מו"לית גלובס אלונה בר און ראיינה את אסף שגיא, מנכ"ל טיקטוק ישראל, בוועידת אמון וכלכלה של גלובס ● שגיא: "בתעשייה שלנו - אינטרנט לשחקני קצה - כל יום מקבלים את האמון מחדש מהמשתמשים. אם נשבור את האמון, סיכוי טוב שלא נהיה לא בטווח קצר ולא בטווח ארוך"

עו''ד גיא אופיר / צילום: יח''צ

העו"ד שנלחם למיסוי התאגידים מגיב להסכם המיסוי ההיסטורי: "יבצעו תמרון משפטי כדי להקטין את נטל המס"

עו"ד גיא אופיר, שחתום על עשרות מאבקים משפטיים וציבוריים כנגד תאגידי האינטרנט ובראשם פייסבוק, מביט מהצד על רפורמת המס ההיסטורית וטוען: "עד אשר נראה גביית מס בפועל מוקדם לברך. קל לחלק הצהרות וקשה לבצע"

שר התקשורת יועז הנדל. במשרד מביעים סיפוק ממספר מבקשי הרישיונות / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הציבו חיבורי תקשורת פיראטיים - ועשויים לקבל פרס מהמדינה

הצלחה זמנית במאבק במפעילי התקשורת הפיראטיים, לאחר שלמעלה מ-20 מהם פנו למשרד התקשורת והסדירו את פעילותם ● יינקטו צעדי אכיפה נגד כל מפעיל פיראטי שלא ילבין את פעילותו עד סוף החודש ● עכשיו, רגע המבחן של משרד התקשורת מתקרב: האם הוא יאכוף את פריסת הרשתות הלא חוקית?

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון בכנסת על חוק ההסדרים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אגף התקציבים חזק על חלשים וחלש על חזקים. אין בעיה בשיטה, אלא בשוטים"

בעוד שבועות ספורים חוק התקציב וחוק ההסדרים צפויים לעבור את אישור הכנסת ● השניים חייבים להיות מאושרים יחד, כדי שהתקציב יעבור והכנסת לא תפוזר. לכן חברי הכנסת נמצאים עם הגב לקיר ומרגישים מחויבים לאשרו ● אילו עוד בעיות טמונות בחוק, ולמה החשב הכללי באוצר לשעבר, פרופ' ירון זליכה, חושב שהוא היה צריך לשמש כדי להילחם במונופולים ● האזינו

תעודת כשרות / צילום: Shutterstock

רפורמת הכשרות המתגבשת: האם היא תייקר את העלויות?

מתנגדי הרפורמה מכנים אותה "מתווה הפרטת הכשרות" וטוענים כי היא תייקר את הכשרות בישראל ● במשרד האוצר טוענים טענה הפוכה לחלוטין

מטוסי אל על בנתב''ג / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

מחריפה המחלוקת בין הנהלת אל על לעובדים; הוועד: אין טעם לשיח בין הצדדים

יו"ר הוועד הרוחבי באל על לסמנכ"לית משאבי האנוש: "התנהלות ההנהלה והבעלים לוקה בחוסר תום-לב, אין טעם להמשך השיח" ● בשלב זה לא צפויים שיבושים בטיסות, אולם לא מן הנמנע כי שיבושים יהיו הצעד הבא שינקטו העובדים

קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות / אילוסטרציה: Shutterstock

כל מספר זוכה: קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות

קרנות ענק מפוצצות בכסף שמוכנות להיות נדיבות בהערכות, חישוב שווי על סמך הכנסות חזויות עתידיות, וציפייה שהמומנטום החיובי בשווקים ימשיך עד אין קץ ● כך מגיעות חברות סטארט־אפ כמו Wiz וסניק לשווי אסטרונומי תוך זמן קצר

נדל''ן במיסיסיפי / צילום: Shutterstock

חשבתם ששוק הדיור הישראלי בוער? בארה"ב המחירים זינקו השנה ב-20%

זינוק של 12% בשלושה חודשים: יותר מעשור עבר מאז שישראל ראתה עלייה כזו במחירי הדיור ● אבל כשמסתכלים על התמונה הגלובלית, בהינתן משבר הקורונה, המצב בארץ לא חריג במיוחד ● בינתיים, במקום פתרונות קונקרטיים, שרי הממשלה ממשיכים לתת פרשנויות שרק מוסיפות עוד שמן למדורה של שוק הנדל"ן