חקירת סוחר קריפטו מיודפת חשפה פעילות של 16 מיליון אירו בגיברלטר

רשות המסים פתחה בחקירה נגד מתן פילד, ישראלי בן 41 מהצפון שביצע עסקאות רבות במטבעות וירטואליים, בחשד כי לא דיווח על הכנסות בהיקף מיליוני שקלים • במהלך החקירה היא גילתה פעילות שלו בהיקף של מעל 16 מיליון אירו בחברה אוף-שור הרשומה בגיברלטר

מטבעות דיגיטליים / צילום: Shutterstock
מטבעות דיגיטליים / צילום: Shutterstock

איך חשד להעלמת הכנסות ממטבעות דיגיטליים הוביל לחשיפת פעילות עסקית בהיקף של מיליוני אירו בחברה זרה? רשות המסים פתחה בחקירה נגד ישראלי בן 41 מהצפון שביצע עסקאות רבות במטבעות וירטואליים, בחשד כי לא דיווח על הכנסות בהיקף מיליוני שקלים - וגילתה "על הדרך" פעילות שלו בהיקף של מעל 16 מיליון אירו בחברה אוף-שור הרשומה במקלט מס בגיברלטר.

החשוד, מתן פילד, תושב קיבוץ יודפת, הובא הבוקר (ד') לבית משפט השלום בראשון לציון לדיון בשחרורו ממעצר בתנאים מגבילים, לאחר שנחקר בחשד לביצוע עסקאות רבות של המרת מטבעות וירטואליים בסכום של לפחות 2 מיליון שקל מבלי לדווח, וכן חשד להפקת רווח מתאגיד זר מבלי לדווח על כך כחוק, זאת במטרה להתחמק מתשלום מס. השופט טל ענר שחרר את החשוד בתנאים מגבילים.

מבקשת המעצר עולה כי במסגרת חקירה סמויה שנערכה ביחידת יהלום ברשות המסים, בליווי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, שסובבת סביב תושבי ישראל המחזיקים וסוחרים במטבעות קריפטוגרפים, התקבל מידע מפקיד שומה תל אביב 3 אודות פילד כמי שביצע עסקאות רבות של קניות ומכירות של נכסים וירטואליים בסכום של לפחות 2 מיליון שקל ללא דיווח על רווחים אלה. העסקאות, נטען, בוצעו לאורך תקופה ארוכה ובפרט החל משנת 2017, כאשר על-פי החשד פילד סחר באמצעות בורסות בחו"ל, ביניהן POLONIX, והשתמש בארנקים דיגיטליים כדי לטשטש את זהותו כבעל הכספים ואת מקורם.

הכנסות בהיקף של מיליוני אירו שלא דווחו לרשות המסים

עוד עולה מהבקשה כי במהלך החקירה הסמויה התגלתה גם פעילות עסקית של החשוד במסגרת חברה זרה המאוגדת במדינת גיברלטר. על-פי החשד, החברה נשלטה ונוהלה על פילד מישראל והניבה לו הכנסות בהיקף של מיליוני אירו שלא דווחו לרשות המסים כמתחייב בחוק.

אתמול (ג') נפתחה חקירה גלויה נגד פילד ונגד מעורבים נוספים, בהם מספר משרדי מייצגים. במהלך החקירה בוצע חיפוש, ונתפסו חומרים רבים, ביניהם מאזן החברה לשנת 2018 בו מופיעה יתרת מניות על סך של מעל 16 מיליון אירו. פילד עוכב לחקירה והובא למשרדי יחידת יהלום.

ברשות המסים הכריזו בשנים האחרונות על מאבק נגד העלמות המס וההכנסות תוך שימוש בשוק הקריפטו. עשרות ישראלים שמחזיקים מטבעות דיגיטליים, בעיקר ביטקוין, קיבלו מכתבי דרישה לדיווח על כל נכסיהם והכנסותיהם, כאשר לרבים מהם אין נכסים מלבד אותו ארנק דיגיטלי, וכן נעשו פניות לבורסות למסחר במטבעות קריפטוגרפים בישראל ובעולם על-מנת לקבל מידע על ישראלים הסוחרים במטבעות אלה.

במסגרת מאמצים אלה אותר גם פילד, שחשוד כעת בעבירות של השמטת נכס דיגיטלי, השמטת הכנסות של כמיליון שקל שנמשכו במזומן ועוד כמיליון שקל שהרוויח מהמרות מטבעות דיגיטליים, וכן באי-דיווח על שליטה ועל עסקאות עם צד קשור עם תאגיד זר, אשר על-פי החשד נמצא בשליטתו.

בישראל קיימת חובת דיווח על החזקה של כל חברה זרה בחו"ל: לפי החוק, אזרח שהוא בעל שליטה בחברה זרה חייב לדווח לרשות המסים בדוח מיוחד, במסגרת הצהרת ההון המוגשת על-ידו. אולם לא כל הישראלים הפועלים בחו"ל מקיימים חובה זו.

בבקשת המעצר צוין כי "חשוב לציין כי פעילות עסקית שמבצע תושב ישראל בארץ ובחו"ל וההכנסות ממנה - חייבות במס בישראל. במקרה זה עולה חשד סביר כי החברה הזרה נשלטה ונוהלה על-ידי החשוד מישראל, ובכך היא חייבת בדיווח ובתשלום המס בישראל".

השופט טל ענר מבית משפט השלום בראשון לציון שחרר את פילד בתנאים מגבילים, ביניהם ערבות עצמית על סך 250,000 שקל, הפקדת מזומן בסך 150,000 שקל וצו עיכוב יציאה מהארץ ל-180 יום.

פילד מכחיש את העבירות המיוחסות לו. בדיון בבית המשפט הוא טען, באמצעות עו"ד עמית בר-טוב, כי הוא פעל כדין, וכי הוא היה בעיצומם של דיוני שומה אזרחיים מול פקיד השומה. עו"ד בר-טוב טען כי "במהלך דיוני השומה, כאשר הוא הגיע להסכמה עם פקיד השומה, בסגירה האחרונה החקירות הגיעו". 

*** חזקת החפות: מתן פילד הוא בגדר חשוד בלבד במעשים המתוארים. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי, פילד לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988