גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגרי הקורונה מסתיימים, שרשראות האספקה לא עומדות בעומס, והאינפלציה עולה בכל העולם

השאלה הגדולה של הכלכלה העולמית: האם עליות המחירים יזינו מחזורי אינפלציה נוספים?

פריקת קונטיינרים בנמל פליקסטו, בריטניה / צילום: Reuters, PETER CZIBORRA
פריקת קונטיינרים בנמל פליקסטו, בריטניה / צילום: Reuters, PETER CZIBORRA

האינפלציה הגואה גורמת לחרדה ברחבי העולם כשהעלייה בביקוש לאחר הקלה בסגרי הקורונה נתקלת בצווארי בקבוק באספקה ובעלייה במחירי האנרגיה וחומרי הגלם.

העליות החדות ביותר במחירים לצרכנים מזה שנים במדינות רבות גרמו לבנקים מרכזיים שונים להגיב באופן שונה. יותר מתריסר בנקים כאלה העלו את שיעור הריבית אבל השניים שלא העלו הם גם אלה שיש להם ההשפעה הגדולה ביותר על הכלכלה העולמית: הפדרל ריזרב של ארה"ב והבנק המרכזי של אירופה.

התגובות השונות שלהם משקפות הבדלים בתפישות לגבי השאלה אם עלייה המחירים תזין מחזורים נוספים של אינפלציה או דווקא תדעך. איזה מהדעות האלה נכונה תהיה נושא רב השפעה בקביעת כיוון הכלכלה העולמית בשנים הקרובות.

הבנקים המרכזיים הגדולים נסמכים על כך שמשקי בית מראים אמון ביכולת הבנקים לשמור על אינפלציה נמוכה, ועל כך שישנם מספיק עובדים שאינם מועסקים דיים על מנת לרסן את העלאות השכר.

רשויות כספיות אחרות לא בטוחות שזכו במידת האמינות הזו כלוחמים נגד האינפלציה, ורואות סיכון גדול יותר שתהיה גם עלייה במשכורות. במדינות עניות יותר, חלק גדול יותר של ההוצאה הולך לרוב על דברים חיוניים כמו אוכל ואנרגיה שבהם הורגשו עליות המחירים הגדולות ביותר, ולכן קובעי המדיניות ממהרים להיאבק באינפלציה.

ביום רביעי הבנק המרכזי של צ'ילה העלה את שיעור הריבית ב־1.25% ל־2.75%, והפתיע כלכלנים בהעלאת הריבית הגדולה ביותר מזה 20 שנה.

"זה השפיע עלינו כל כך, הכל עלה", אמרה סנדרה ולנצואלה, בת 46 מסנטיאגו שאיבדה את עבודתה במכירות בשנה שעברה וכעת נאבקת לשים אוכל על השולחן בבית. "נצטרך להסתגל למצב הכלכלי".

משפחתה קיצצה בצריכת הבשר, בגלל שכעת הוא יקר מדי, וקונה מוצרים אחרים ממותגים זולים יותר.

עליות המחיר החלו להאיץ ברחבי העולם במרץ, וגרמו לשיעור האינפלציה לעלות יותר ממה שציפו נציבי בנקים מרכזיים בעולם. עד אוגוסט, שיעור האינפלציה השנתי בקבוצת 20 הכלכלות הגדולות ביותר - שאחראיות לארבע חמישיות מהתוצרת בעולם - עלה לשיא של עשור.

העלייה באינפלציה מונעת על ידי שילוב של כוחות כלכליים שמעט בנקים מרכזיים מכירים מהעבר.

ההיצע נאבק למלא את הביקוש

הזינוק בחזרה בביקוש מצד הצרכנים קרה מוקדם יותר ובעוצמה גדולה ממה שלרוב קורה לאחר צמצום כלכלי. אבל ההיצע נאבק למלא את הביקוש הזה. בציפייה לשיקום יותר חלש ויותר ממושך, מעט יצרנים הוסיפו יכולת ייצור בזמן מגפת הקורונה, בעוד שבתי חרושת וחלקים נרחבים מרשת ההובלה בעולם נפגעו בגלל מגבלות ממשלתיות על עבודה ועל נסיעות.

בנקאים מרכזיים מ־20 הכלכלות המובילות, שנפגשו ביום רביעי בוושינגטון, אמרו שהם מצפים שכוחות ההיצע והביקוש יתאזנו בחודשים הקרובים, וכשיתאזנו גם שיעור האינפלציה יירד.

חלקם כבר העלו את שיעור הריבית, בעיקר ברזיל ורוסיה, שהיו בין הראשונות להעלותו במרץ. אבל ככל שהאינפלציה התקדמה, בלי סוף נראה לעין, בנקים מרכזיים אחרים הצטרפו אליהם.

הבנקים המרכזים שהעלו את הריבית

מתוך 38 בנקים מרכזיים הנמצאים במעקב של הבנק להסדרים בינלאומיים, 13 העלו את שיעור הריבית לפחות פעם אחת. באוקטובר, הבנקים המרכזיים של ניו זילנד, פולין ורומניה העלו את עלויות הלוואה בפעם הראשונה מתחילת המגפה. סינגפור, שהידקה מדיניות על ידי העלאת שיעור הריבית, הצטרפה לקבוצה הזו ביום חמישי.

עבור כל הבנקאים המרכזיים, החשש הגדול הוא שהאינפלציה תהפוך למוטמעת: משקי בית יתחילו להכניס לחישוביהם את השיקול שהאינפלציה הגבוהה היא כאן כדי להישאר כשהמפרנסים העיקריים דנים בשכרם, ומצד שני חברות יעשו את השיקול הזה בבואן לתמחר מוצרים. במדינות בהן הזיכרונות מאינפלציה גבוהה טריים יותר מאשר בארה"ב ובמערב אירופה, זה סיכון גדול יותר.

"שווקים מתעוררים הופכים לניציים בגלל שיש סיכון שציפיות האינפלציה יעלו הרבה יותר", אמר בהאנו באווג'ה, אסטרטג ראשי ב־UBS Research.

כמעט כל מדינה בדרום אמריקה עברה תקופה של אינפלציה גבוהה מאוד בשנים האחרונות, וכעת המחירים עולים שוב לאחר ירידה בכמות ההדבקות בקורונה. ללא עלייה בשכר בהתאם לזה, משקי בית רבים נמצאים בסכנה כלכלית.

כמו בצ'ילה, גם בקולומביה ובפרו המחירים עולים לאחר שנים של שליטה באינפלציה. זה הביא את הבנקים המרכזיים בשתי המדינות להדק מדיניות כספית כשמשקי בית נאבקים לסגור את החודש.

פרו, שהיה בה אחד הכיווצים הכלכליים הגדולים ביותר בדרום אמריקה ב־2020, מתמודדת עם העלייה המהירה ביותר במחירים לצרכנים כבר יותר מעשור. הבנק המרכזי העלה את שיעור הריבית החל מאוגוסט, כולל עלייה של חצי אחוז באוקטובר, לשיעור של 1.5%. האינפלציה בפרו הגיעה ל־5.2% בספטמבר.

רוב הבנקאים המרכזיים כיום עובדים על פי תוכנית פעולה שחייבת הרבה למאבקים נגד אינפלציה גבוהה מאוד שקרו במדינות עשירות בשנות ה־70. לקח מפתח מהתקופה ההיא: שכשהמשכורות עולות במהירות כדי להדביק את האינפלציה, ניתן לצפות לעלייה נוספת באינפלציה ואז מתחיל מעגל קסמים שלילי.

בכמה מדינות, הסיכון של הסתחררות של המשכורות והמחירים גדול יותר בגלל שיש בהן פחות עובדים שניתן לגייס כדי לעמוד בפרץ הביקוש הגואה.

זו בעיה במיוחד במרכז אירופה, שם כמה בנקאים מרכזיים העלו את שיעורי הריבית בחודשים האחרונים. הגירה לתוך מדינות עשירות יותר במערב אירופה ושיעורי ילודה נמוכים הורידו את מספר העובדים. על פי הערכות של סוכנות הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, עד שנת 2100 עלולה אוכלוסיית פולין להצטמצם בחמישית.

"מרכז ומזרח אירופה הוא אחד המקומות בעולם בהם אנו חושבים שהסכנה מאינפלציה גבוהה יותר שתתמשך כמה שנים היא הכי גדולה", אמר ליאם פיץ', כלכלן בחברה Capital Economics.

עבור קובעי המדיניות בפדרל ריזרב ובבנק המרכזי של אירופה, האיום של סחרחרת עלייה בשכר ובמחירים נראה נמוך יותר, והם גם סומכים על זיכרונות מתקופה ארוכה מאוד של אינפלציה נמוכה על מנת לקרקע את ציפיות משקי הבית וכן את עליות המחירים העתידיות. לאחרונה הטילו כלכלנים ספק בתפישה הזו, כולל הכלכלן בפדרל ריזרב ג'רמי ראד, שטען שהעדויות פשוט לא מצביעות על כך שהציפיות מניעות את האינפלציה.

עלייה במחירי המזון והאנרגיה גם העלתה את האינפלציה ברוב אפריקה מדרום לסהרה. באוגוסט העלה הבנק המרכזי של אתיופיה את הריבית שלו להלוואות לבנקים מסחריים מ־13% ל־16% והכפיל את דרישת רזרבות המזומנים לבנקים מסחריים ל־10%.

האינפלציה אצל יצרן החיטה הגדול ביותר באפריקה מדרום לסהרה עלתה ל־30% בספטמבר, לעומת 26.4% בחודש שלפניו, כתוצאה משילוב של סכסוכים, דרכי סחר חסומות ומתקפת ארבה שפגעה בייצור המזון.

ברוב החלקים של אסיה, בנקים מרכזיים עדיין זהירים לגבי הידוק המדיניות הכספית מוקדם מדי מחשש שיחתור תחת שיקומים כלכליים חלשים שלא קיבלו עידוד רב על ידי הממשלות.

הפגיעה ברווחיות של היצרנים הסיניים

יצרנים סיניים בינתיים ספגו את העלייה במחירי סחורות, וזה פגע ברווחיות שלהם. האינפלציה בשער בית החרושת בסין עלתה ל־10.7% בספטמבר, העלייה הגדולה ביותר מזה כמעט 25 שנה, בין היתר בגלל עלייה במחירי הפחם. האינפלציה לצרכנים בסין עלתה ב־0.7%, הרבה מתחת ליעד הרשמי של הממשלה, 3%.

בנאום בפורום 20 הכלכלות החזקות ביום רביעי, אמר נציב הבנק המרכזי של סין, יי גאנג, שהאינפלציה במדינה ברובה "חלשה".

בטורקיה, פיטר השבוע הנשיא רג'פ טאיים ארדואן שלושה בכירים בנק המרכזי. הוא דרש שיורידו את שיעור הריבית על מנת לעודד צמיחה, וגרם לחשש בקרב משקיעים שאומרים שקיצוצי הריבית יוסיפו ללחץ האינפלציוני. האינפלציה השנתית בטורקיה הגיעה לשיעור של 19.58% בספטמבר, הרמה הגבוהה ביותר מזה שנתיים וחצי, על פי משרד הסטטיסטיקה הרשמי בטורקיה.

במדינות אחרות, ממשלות פונות לצעדים שהיו נפוצים בשנות ה־70 אבל מאז הופסק בהם השימוש באופן נרחב. ביום רביעי, הודיע השר למסחר פנים בארגנטינה, רוברטו פלטי, על הקפאת המחירים של 1,247 מוצרים במכולות, עקב חשש על עלייה במחירי המזון.

"אנחנו צריכים למנוע ממחירי המזון לשחוק את המשכורות", אמר.

ניקולאס באריו בקמפאלה, אוגנדה וג'ארד מלסין באיסטנבול השתתפו בהכנת הכתבה. 

עוד כתבות

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

המוסדיים כופפו את רמי לוי: מפחית את תקרת דמי השכירות ומקפיא את שכרו

צומצמה העלאת מחיר המקסימום של דמי השכירות החודשיים בנכסים שהרשת שוכרת מבעל השליטה לכ-11%, במקום העלאה מתוכננת של עד 20%

סניף של הכל-בו 'נורדסטרום' בלוס אנג'לס שבו אירעו אירועי השוד ב'בלאק פריידי'' / צילום: Shutterstock, Michael Gordon

הבלאק פריידיי הגיע לעולם הפשע: גל חריג של פריצות בקניונים בארה"ב

שורה של מעשי "שוד והרס" - פריצות מהירות לחנויות ובזיזה של סחורה - מלווה השנה את בלאק פריידיי ● המומחים מייחסים את התופעה, בין שאר הגורמים, למחסור בסחורה אצל ארגוני פשע שעוסקים בסחר "שחור"

חיסון לקורונה בדרום אפריקה / צילום: Associated Press, Themba Hadebe

אומיקרון מדגיש את הסיכון של שיעור התחסנות נמוך במדינות עניות

הזן החדש של נגיף הקורונה זוהה לראשונה באפריקה, שם רק 7% מהאוכלוסייה מחוסנת במלואה, בעוד שבמערב שיעור החיסון עומד על 58%־67%

עידן וולס, מנכ''ל קבוצת דלק / צילום: רון קדמי

עם רוח גבית מנסיקת מחירי הנפט: רווח של 223 מיליון שקל לקבוצת דלק ברבעון השלישי

את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה דלק עם רווח נקי של ב-804 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-2.9 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד ● בכוונת החברה לבצע הקדמת תשלום למחזיקי אגרות החוב בהיקף של כ- 1.7 מיליארד שקל

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

הממשלה אישרה את מינוי עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית

ועדת המינויים התנגדה למינוי של פרץ, אלא שגנץ החליט בכל זאת לקדם את מינויו ● לפני הישיבה נשלחה לשרים חוות-דעתו של היועץ המשפטי לממשלה המגבה את גנץ וכן חוות-דעת דומה של היועצת המשפטית במשרד הביטחון ● שתי חוות-הדעת הללו מצטרפות לחוות-דעת חלופית שהגיש פרץ, בה נכתב: "למיטב הבנתנו נפלו שגגות בהמלצות הוועדה"

חיסון קורונה. עדיין לא נערכה הבדיקה שבה מפגישים את הוריאנט במעבדה עם נוגדני מחוסנים בחיסונים השונים / צילום: Associated Press, נואה ברגר

האומיקרון קטלני פחות? תרחיש אופטימי אפשרי שעדיין אין לו בסיס משמעותי

התסמינים של אומיקרון נראים קצת שונים מאלה של הוריאנטים הקודמים, אך אנחנו עדיין לא בטוחים מה המשמעות של ההבדלים האלה

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

הירידות בשווקים יימשכו? "אין מה להשוות בין המצב היום למצב במרץ 2020"

אייל גורן, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות: השווקים בשלים לתיקון טבעי וטריגר הוריאנט "אומירוקון" הוא הזדמנות להוציא קצת אוויר ולנער את הכסף ה"טיפש" שנכנס לאחרונה בתחושה שהשוק תמיד עולה ● רונן מנחם ממזרחי טפחות: "אם יתברר כי הווריאנט החדש אינו כה מדבק ומסוכן, הירידות והפחד של היום יהוו שוב את ההזדמנויות של המחר"

חיסון לקורונה / צילום: רפי קוץ

הידבקות בקורונה או חיסון: מה מביא לחסינות גבוהה יותר?

גוברות העדויות לכך שהידבקות מספקת הגנה לא פחותה משל חיסונים, מה שגורם לחלק מהמומחים להציע על גישה מדורגת יותר להכרח להתחסן ● דבר אחד בטוח: החיסונים הרבה יותר בטוחים ומהווים אסטרטגיה אמינה יותר להשגת חסינות, בהתחשב בסיכונים של מחלה קשה או מוות בגלל הידבקות

מחשבות על הענקת נכס משמעותי לקטין / איור: Shutterstock

מעניקים זכות בנדל"ן לקטין? ודאו את הסכמת בית המשפט

האב העניק מגרשים במתנה לשני בניו מנשים שונות, והמתנה שהוענקה ראשונה - בוטלה ● כשמדובר בהענקת נכס משמעותי לקטין, גם אם לכאורה הדבר משרת את טובתו, ביהמ"ש צריך לבחון האם אכן הדבר משרת את טובתו של הקטין ולא מכביד עליו או פוגע בו

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

ספקיות התוכן למגזר החרדי עתרו לבג"ץ נגד משרד התקשורת

ספקיות קווי המידע "ימות המשיח" ו"קרויז תקשורת" טוענות כי נפלו פגמים בהחלטה על הפחתת תעריפי קישורי הגומלין מהם הן מתפרנסות, ודורשות לעכב את ההליך

רחוב שנקין 42, תל אביב / צילום: כדיה לוי

גרים בשינקין: עסקת קומבינציה על מגרש בשטח 846 מ"ר

על המגרש בנוי מבנה מ-1933 ובו קומת מסחר ושתי קומות מגורים ● במקומו מתכננת החברה לבנות חמש קומות ועוד קומת גג בנסיגה ● בעלי הקרקע יקבלו זכויות בשווי כ-80 מיליון שקל

איתן יוחננוף - סניף יוחננוף קרית עקרון / צילום: תמר מצפי

בלי משלוחים באונליין והשקעה בזול סטוק, יוחננוף מסכמת רבעון מוצלח

רשת יוחננוף מסכמת את הרבעון השלישי עם מכירות בהיקף של 983 מיליון שקל, המשקפות גידול של כ-15% לעומת הרבעון השלישי אשתקד ● הרווח הנקי לתקופה הסתכם ב-31 מיליון שקל, כלומר כ-3.4% מהמחזור

אליקה מרחבי / צילום: יוסי צבקר , יח''צ

משרד הפרסום זרמון זכה בתקציב אוניברסיטת בן גוריון בהיקף 3 מיליון שקל

התקציב טופל בשנים האחרונות בגיתם BBDO ● הפרסום לאוניברסיטת בן גוריון יתרכז בבניית המיתוג מחדש שיבליט את היתרונות של אוניברסיטה בכלל ושל בן גוריון בפרט על פני אלטרנטיבות ההכשרות הרבות שצצות בעולם החדש

שדה תעופה בן גוריון / צילום: מיכל רז חיימוביץ

רוצים לטוס לחו"ל? מה עושים כשתנאי הכניסה למדינות משתנים מהיום למחר

הוואריאנט החדש של הקורונה הוביל לתגובה מהירה של מדינות העולם ובכללן ישראל ● גבולות נסגרים מחדש, תנועת התיירים מוגבלת שוב, ואי-הוודאות היא המציאות החדשה ● מהן המגבלות החדשות ואיך מקבלים החזר במקרה של ביטול? כל מה שצריך לדעת לפני הטיסה הבאה

מיצג מחאה נגד מדינות המערב שבעיקר דואגות לחיסונים לעצמן, 2021 / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

פחד אומיקרון באפריקה: הזנחה, ביש-מזל או פוליטיקה?

כאשר לאפריקה יש גירעון של 275 מיליון חיסוני קורונה, ורק 7% מ-1.3 מיליארד תושביה מחוסנים, מה הפלא שאצבע מאשימה מופנית לעבר הארצות העשירות? ● אבל לא רק חיסונים חסרים. חסרים גם שני מיליארד מזרקים ● דרום אפריקה מתלוננת שהיא נענשת על "מדע מצוין" שהקדים לגלות את אומיקרון, אף כי הוא נמצא בשלוש יבשות

הראל ויזל - בעלים של פוקס / צילום: דימה טליאנסקי

תשואה של 1,000% בחמש שנים: גוברת הדומיננטיות של הראל ויזל בענף באופנה

קבוצת פוקס שבשליטת הראל ויזל סיכמה את תשעת החודשים הראשונים של השנה עם רווח נקי של יותר מ-200 מיליון שקל - גבוה בהרבה משל המתחרות הגדולות בבורסה ● מתחילת השנה זינקה המניה ביותר מ-70%

ערן וולף, מנכ''ל מימון ישיר / צילום: גבע טלמור

מימון ישיר רוכשת 80% ממגזין "אוטו" תמורת 20 מיליון שקל

חברת המימון המתמחה בהלוואות לרכישת רכבים תשלם סכום משמעותי עבור השליטה במגזין ובאתר של דני פרומצ'נקו ● הרכישה נועדה לאפשר למימון ישיר להשפיע על זהות הרכב הנרכש, ולא רק לסייע במימונו

ג'ריס ג'ורג ג'השאן (אבו נאסר) במטע הזיתים / צילום: ענת חרמוני

בעלי מפעל שמן זית בן 150 שנה: "אני רק רוצה שממשיכיי לא יקלקלו את השם המשפחתי"

ג'ריס ג'ורג (אבו נאסר), הבעלים של ג'השאן, עוד זוכר איך כשהיה ילד התגנב בלילות לבית הבד המשפחתי - אבל התשוקה לייצור שמן זית כמעט ולא עברה לילדיו שלו, חוץ מבעונת המסיק ● היום הוא כבר מביט מלמעלה על העסק המתפתח: "רק רוצה לדעת שממשיכיי לא יקלקלו את השם המשפחתי"

חברת אמירייטס / צילום: יח''צ Emirates

בצל המצב: חברת התעופה אמירייטס דוחה את השקת הקו שלה לתל אביב

ב-6 בדצמבר אמור היה לנחות לראשונה בישראל מטוס ה-A380 של חברת התעופה הגדולה באיחוד האמירויות, לא שלנוכח התפשטות וריאנט הקורונה החדש, החברה מודיעה על דחיית הקו שלה למועד לא ידוע ● אמירייטס: "הדחייה נובעת מ השינויים האחרונים בהנחיות הכניסה לישראל"

יו''ר ה־FTC, לינה קאהן / צילום: Associated Press, Graeme Jennings

פייסבוק, חופש הדיבור וחוקי התחרות: האם התרופה גרועה מהמחלה?

בוושינגטון השסועה פוליטית המחוקקים משתי המפלגות מצאו לסיבה להתאחד: כוחן האדיר של חברות הביג־טק ● אך כדאי לעצור רגע ולשאול אם יש בכלל קשר בין חוקי הגבלים העסקיים לבין האשמות על "דיבור רעיל" ו"שיח השנאה" בפייסבוק או בטוויטר? האם חוקים אלו בכלל רלוונטים לשירותים הניתנים בחינם ללקוחות? והאם תחרות בין החברות הגדולות הוא מקום להפעלת חוקי המונופולים?