גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה ● אישור ההסכם תלוי באישור השופטת ● אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף
אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

6 שנים אחרי שהוצא צו פירוק לחברת  רוביקון שייסד אמיר ברמלי, המרצה בימים אלה עונש מאסר של 10 שנים, צפויים מאות המשקיעים לקבל חלק מכספם בחזרה.

ביום חמישי האחרון הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה. הכונס הרשמי הביע את הסכמתו העקרונית, אך אישור ההסכם תלוי באישורה של השופטת איריס לושי-עבודי.

אם יאושר ההסכם, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים. מרבית המשקיעים צפויים לקבל החזר כספי ראשון בחודשים הקרובים.

"שני הצדדים אמורים לקבל עשרות מיליונים"

החוב למשקיעים עומד היום על כ-270 מיליון שקל. לקופת הפירוק נאספו 50 מיליון שקל וצפויים התקבל עוד 43 מיליון ממכירת הנכס נשוא המחלוקת שנפתרה, כך שלפחות 93 מיליון שקל ייאספו לקופת הפירוק. ההערכה היא שהיקף השבת החוב למשקיעים שהשקיעו בין מאות אלפי שקלים למספר מיליונים, עשוי להגיע לכ-20% במהלך השנים הקרובות.

מפרק קבוצת רוביקון עו"ד ארז חבר אמר לגלובס: "אני שמח שהגענו להסכם פשרה לאחר מאבקים משפטיים שנמשכו קרוב לשש השנים. הסכם הפשרה משקף באופן ראוי את חלוקת הסיכונים והסיכויים בין קבוצות הנושים. בסופו של דבר שני הצדדים אמורים לקבל עשרות מיליונים ממימוש הנכסים".

ביום חמישי האחרון הגיש המפרק יחד עם עו"ד יוסי מנדלבאום מליפא מאיר המייצג 275 משקיעים ועו"ד עופר שפירא המייצג קבוצה נוספת של כ- 50 משקיעים, הסכם לאישור בית המשפט המסיים מחלוקת ארוכת-שנים שמנעה את חלוקת הכספים שנאספו.

המחלוקת נגעה לאופן חלוקת הכספים בין המשקיעים השונים בנוגע למכירת נכס של חברת "גלים גלים" באשקלון. קבוצה מצומצמת של 53 משקיעים טענה לזכות קדימה על סכום של 43 מיליון שקל ממכירת נכס בפרויקט גלים גלים באשקלון. המחלוקת התבררה במשך שנים בהליך מורכב וארוך בפני השופטת איריס לושי-עבודי מבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרתו העידו עשרות עדים.

במסגרת ההסכם שטרם אושר על ידי בית המשפט, הקבוצה המצומצמת המחזיקה באג"ח של גלים יקבלו כנשייה מובטחת 22.5 מיליון שקל במספר פעימות עד מרץ 2024 אז תושלם הרכישה של הנכס. מיתרת סכום המכירה הקבוצה הגדולה של המשקיעים תקבל 50% כגמול מיוחד. סכום זה עומד על 10.2 מיליון שקל.

לאחר שקבוצת המשקיעים הגדולה תקבל 20% מהחובות - בסכום של כ- 150 מיליון שקל, מחזיקי האג"ח של גלים (קבוצת המשקיעים הקטנה) יהיו זכאים להשתתף בחלוקה נוספת מקופת הפירוק של רוביקון בהיקף של 2.5 מיליון שקל. קיים הליך בעניינה של עו"ד יפעת שוורצברד ששימשה כנאמנת עבור מחזיקי האג"ח של גלים. ההליך בעניינה עד קבלת פסק דין. לצדדים טענות להעדפת נושים והיא אינה חלק מההסכם.

הפשרה תאפשר לבצע חלוקה ראשונה למשקיעים מתוך הכספים שבקופת רוביקון כיום, וזאת בתוך פרק זמן קצר יחסית, באופן שהמשקיעים יוכלו לקבל לאחר 6 שנים סכומים ראשונים על חשבון ההשקעה שאבדה להם.

באוקטובר 2015 מונה עו"ד ארז חבר שותף במשרד עמית פולק מטלון למפרק רוביקון ול-11 חברות הקשורות אליה. מצבת הנשייה של רוביקון הגיעה לכ-300 מיליון שקל אל מול נכסים הנופלים משמעותית מהחובות. מאז מנהל המפרק הליכי הוכחות מורכבים ומנסה לאתר נכסים וכספים בישראל וברחבי העולם.

שכר-טרחה בגובה 10% מקופת הפירוק

למפרק חבר אושר שכר-טרחה בגובה של 10% מהכספים שיחולקו למשקיעים. זאת בשל חריגותו של התיק, משך הזמן ומורכבותו. הבקשה המקורית של המפרק היתה ל-18% מהכספים.

בהליך לוקחים חלק 275 משקיעים שהשקיעו כ-150 מיליון שקל המהווה כ-70% מסכום הנשייה. בשנת 2018 הגיש המפרק תביעה נזיקית על סכום של 75 מיליון שקל נגד 12 נתבעים בהם ברמלי, מנהלי רוביקון ומשרד רואי החשבון זיו-האפט BDO. בשנת 2019 השופט מגן אלטוביה מבית המשפט הכלכלי בתל אביב הורה למחוק את משרד רואי החשבון מהתביעה בנימוק שהמפרק אינו מוסמך להגיש תביעה בגין נזק למשקיעים אלא רק בגין נזק לחברות. ערעור המפרק יתברר בחודש הבא בבית המשפט העליון. ההליך נגד שאר הנתבעים נמשך.

בפברואר השנה הסתיים משפטו של ברמלי בעונש מאסר כבד. ברמלי הורשע בהונאת משקיעים בהיקף של 340 מיליון שקל. ברמלי גייס את הכספים דרך קרן קלע והעביר את הכספים לרוביקון. מאות משקיעים איבדו את כספם.

עו"ד יוסי מנדלבאום ממשרד ליפא מאיר, המייצג כ-275 משקיעים, מסר כי "ככל שהסכם הפשרה יאושר, המשמעות היא, בין היתר, מתן גמול מיוחד ל- 275 המשקיעים המיוצגים על ידי משרדנו, בשיעור של 50% מיתרת סכום התמורה שתתקבל עבור מכר זכויות המקרקעין של חברת גלים, במעמד של הוצאות הליך, וזאת בשל תרומתם הרבה בהליכים, כנושה פעיל".

לדבריו, "אישור הפשרה יאפשר לבצע חלוקה באופן שהמשקיעים המיוצגים על ידינו, ויתר הנושים של החברות, יוכלו לקבל סכומי החזר ראשונים על חשבון חובות העבר הרבים שאושרו להם".

עוד כתבות

סניף של הכל-בו 'נורדסטרום' בלוס אנג'לס שבו אירעו אירועי השוד ב'בלאק פריידי'' / צילום: Shutterstock, Michael Gordon

הבלאק פריידיי הגיע לעולם הפשע: גל חריג של פריצות בקניונים בארה"ב

שורה של מעשי "שוד והרס" - פריצות מהירות לחנויות ובזיזה של סחורה - מלווה השנה את בלאק פריידיי ● המומחים מייחסים את התופעה, בין שאר הגורמים, למחסור בסחורה אצל ארגוני פשע שעוסקים בסחר "שחור"

הישראלים ביצעו במהלך יום שישי עסקאות אשראי בסכום כולל של 1.125 מיליארד שקל / אילוסטרציה: Shutterstock, William Potter

באילו אפליקציות הישראלים השתמשו הכי הרבה בבלאק פריידיי?

האפליקציות המובילות בשימוש בסופ"ש האחרון היו זארה, אסוס ואמזון ● וגם: הקניות בבתי העסק צמחו ב-113 מיליון שקל, עלייה של 22.3% לעומת יום הקניות המבוקש בשנה שעברה, בעוד הקניות אונליין באתרים בארץ צמחו בכ-70 מיליון שקל

עידן וולס, מנכ''ל קבוצת דלק / צילום: רון קדמי

עם רוח גבית מנסיקת מחירי הנפט: רווח של 223 מיליון שקל לקבוצת דלק ברבעון השלישי

את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה דלק עם רווח נקי של ב-804 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-2.9 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד ● בכוונת החברה לבצע הקדמת תשלום למחזיקי אגרות החוב בהיקף של כ- 1.7 מיליארד שקל

דניאל בראל, מייסד-שותף ומנכ''ל REE / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל REE לא מתרגש מנפילת המניה: "אנחנו פה לטווח ארוך, נהיה השחקן אולי הכי גדול בשוק הרכב"

מאז שהתמזגה לספאק השנה איבדה מניית האוטוטק REE כ-60% ● למרות זאת, טוען המנכ"ל דניאל בראל, כי הפיכתה לחברה ציבורית הייתה מהלך נכון: "אנחנו כמו אינטל לעולם הרכב. לא תראו רכב של REE, אבל תהיה טויוטה powered by REE. זה הרעיון"

מוטי לוין, מנכ''ל קבוצת חיפה / צילום: יח''צ

קבוצת חיפה תקים פרויקט אנרגיה סולארית במפעלה שבמישור רותם

קבוצת חיפה (חיפה כימיקלים לשעבר) חתמה על מזכר הבנות יחד עם משק אנרגיה לפרויקט סולארי (PV) בהספק של 45 מגהוואט, שיכלול גם מתקן לאגירת אנרגיה

תל אביב / צילום: Shutterstock, Aleksandar Todorovic

ביטולים ועוצר הזמנות: ענף התיירות והתעופה חוזר עשרה צעדים לאחור

בהתאחדות המלונות מעריכים כי אובדן ההכנסות של ענף מלונות התיירות הנכנסת כתוצאה מסגירת השמיים נאמד בכחצי מיליארד שקל בחודש, ומבקשים סיוע מיידי ● נשיא ההתאחדות הטרי, אבי ניסנקורן: "מודל הפתיחה-סגירה גורם נזק רב למלונות"

חנות איידיגיטל IDIGITAL עזריאלי תל אביב / צילום: שוקה כהן

רשת איידיגיטל הותקפה על ידי האקר: חלק מפעילות החברה שובשה

רשת החנויות המשווקת את מוצרי אפל בישראל חוותה מתקפת סייבר ● לקוחות שפנו לשירות הטלפוני בשבוע החולף קיבלו תשובה כי לא ניתן לבדוק את סטטוס הזמנתם בשל השבתת מערכות, אך נציגי השירות לא מסרו להם כי מדובר בתוצאה של מתקפת סייבר ● איידיגיטל: "לא הייתה כל עצירת פעילות"

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הצעת החוק שתחסוך 700 מיליון שקל למעסיקי עובדים זרים אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה ותעבור לאישור הכנסת

אובדן ההכנסות הצפוי של המדינה מביטול ההיטלים על העסקת עובדים זרים נאמד בכ-700 מיליון שקל בשנה ● עם זאת, המהלך עשוי להקל במעט את יוקר המחייה בישראל ● לפי החוק הקיים, מעסיק של עובד זר חייב לשלם למדינה היטל בשיעור של 15-20 אחוזים בהתאם לענף שבו מועסק העובד

מיצג מחאה נגד מדינות המערב שבעיקר דואגות לחיסונים לעצמן, 2021 / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

כולנו מתחילים לשלם את מחיר ההזנחה של יבשת אפריקה

כאשר לאפריקה יש גירעון של 275 מיליון חיסוני קורונה, ורק 7% מ-1.3 מיליארד תושביה מחוסנים, מה הפלא שאצבע מאשימה מופנית לעבר הארצות העשירות? ● אבל לא רק חיסונים חסרים. חסרים גם שני מיליארד מזרקים ● דרום אפריקה מתלוננת שהיא נענשת על "מדע מצוין" שהקדים לגלות את אומיקרון, אף כי הוא נמצא בשלוש יבשות

סוחר בבורסת ניו יורק ביום שישי האחרון / צילום: Associated Press, Richard Drew

האם יש הצדקה לפאניקה בשווקים, והיכן אפשר למצוא נקודות של אור

אם יש שיעור שאפשר ללמוד מימי מרץ 2020, תחילת משבר הקורונה, הוא שהבנקים המרכזיים יעשו הכול על מנת למנוע קריסה ● השאלה כמה כדורים נותרו בתחמושת, בעוד השלכות התמיכה האגרסיבית עלולות להביא להתפרצות אינפלציונית

תחנת דלק / צילום: תמר מצפי

החל מיום שלישי בחצות: מחיר הדלק יורד ב-24 אגורות

המחיר לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן יעמוד על 6.38 שקלים בשירות עצמי

משה ממרוד, זוהר לוי וצחי נחמיאס / צילום: סיון פרג', יח''צ, ורד פיצ'רסקי

גם צחי נחמיאס וזוהר לוי ברשימה: 20 יזמים שהפכו השנה למיליארדרים, ולא מהייטק

הגאות בשוק המניות הפכה עשרות יזמים מקומיים הפועלים בתחומים מסורתיים למיליארדרים "על הנייר"● החל מאקירוב, דמרי, נחמיאס וחץ בנדל"ן, דרך רמי לוי במזון וממרוד במזגנים, ועד אגמון ברכב, פתאל בתיירות והאחים שפירא בתשתיות - כולם יזמים שבנו את העסק במו ידיהם

חשש בבריטניה מההווריאנט החדש של נגיף הקורונה, אומיקרון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

גובר החשש באירופה: הגבלות על טיסות, סגר חלקי ועוצר לילי

בעקבות גילוי מקרים באירופה של הווריאנט החדש של נגיף הקורונה, אומיקרון, הממשלות ביבשת מגיבות ● בהולנד הודיעו הרשויות על סגר חלקי, בבריטניה תושב חובת לבישת המסכה בתחבורה הציבורית ובחנויות סגורות החל מהשבוע הקרוב, וברוב המדינות ישנן הגבלות חדשות על טיסות

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

הירידות בשווקים יימשכו? "אין מה להשוות בין המצב היום למצב במרץ 2020"

אייל גורן, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות: השווקים בשלים לתיקון טבעי וטריגר הוריאנט "אומירוקון" הוא הזדמנות להוציא קצת אוויר ולנער את הכסף ה"טיפש" שנכנס לאחרונה בתחושה שהשוק תמיד עולה ● רונן מנחם ממזרחי טפחות: "אם יתברר כי הווריאנט החדש אינו כה מדבק ומסוכן, הירידות והפחד של היום יהוו שוב את ההזדמנויות של המחר"

מתחם דרום גלילות / הדמיה: מזור פירשט

"העיקר הם עושים יח"ד": מי נגד מי בקרב על תכנון פי גלילות

תוכנית הבנייה בגלילות הועברה לוותמ"ל חרף התנגדות נחרצת מצד ראשי הערים תל אביב ורמת השרון, ומצד משרדי התחבורה והגנת הסביבה. רון חולדאי: "לקחו תוכנית על הפנים והעבירו אותה לוותמ"ל, שידוע ביכולות התכנון המופלאות שלו. אין להם מושג מה זה עירוניות"

פרויקט תמ''א 38 / צילום: פאול אורלייב

התקן השמאי החדש לא יעזור אם המדינה לא תכניס את היד לכיס

אם המדינה רוצה אלפי דירות חדשות, היא תצטרך לשפות את הרשויות המקומיות על אובדן ארנונה

מקלב אורי ח''כ / צילום: איל יצהר

ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק השקיפות בעסקאות נדל"ן

החוק, שיזם ח"כ אורי מקלב, מחייב את היזמים להעביר לידי רוכשי הדירות לא רק את תוכניות הדירה, אלא גם את תוכניות קווי החשמל והאינסטלציה ● כיום הדבר אינו כלול בחוק, והוא לעתים גורר בעיות לרוכשי דירות

רחפן של איירובוטיקס / צילום: יוני בן חיים

שיתוף פעולה חדש של איירובוטיקס יפעל למיגור מחלת המלריה באפריקה

חברת הרחפנים הישראלית חתמה על הסכם מחייב עם חברת "זזאפ מלריה", שמפתחת תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לטיפול במקווי מים עומדים ● המערכת של איירובוטיקס תספק מידע גיאוגרפי אווירי במדינת סאו טומה ופרינסיפה שבאפריקה

חיסון לקורונה / צילום: רפי קוץ

הידבקות בקורונה או חיסון: מה מביא לחסינות גבוהה יותר?

גוברות העדויות לכך שהידבקות מספקת הגנה לא פחותה משל חיסונים, מה שגורם לחלק מהמומחים להציע על גישה מדורגת יותר להכרח להתחסן ● דבר אחד בטוח: החיסונים הרבה יותר בטוחים ומהווים אסטרטגיה אמינה יותר להשגת חסינות, בהתחשב בסיכונים של מחלה קשה או מוות בגלל הידבקות

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

המוסדיים כופפו את רמי לוי: מפחית את תקרת דמי השכירות ומקפיא את שכרו

צומצמה העלאת מחיר המקסימום של דמי השכירות החודשיים בנכסים שהרשת שוכרת מבעל השליטה לכ-11%, במקום העלאה מתוכננת של עד 20%