גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חצי מיליון שקל, לציור אחד: אוסף האמנות של אליעזר פישמן מוצע למכירה במסגרת הליך פשיטת הרגל

במכירה פומבית יוצאו למכירה 5 ציורים שבהם החזיק הטייקון פושט הרגל, הצפויים להניב תמורה של כמה מאות אלפי שקלים ● אוספי אמנות גדולים בהרבה הניבו בעבר תמורות של מיליוני שקלים (אי.די.בי) ויותר מ-100 מיליון שקל (הפניקס)

אליעזר פישמן / צילום: תמר מצפי
אליעזר פישמן / צילום: תמר מצפי

לאחר מימוש מרבית הנכסים המשמעותיים במסגרת פשיטת הרגל של איש העסקים אליעזר פישמן, לגלובס נודע כי על הפרק ניצבת מכירה של כמה מיצירות האמנות המרכזיות מתוך האוסף שבו החזיק. זאת במסגרת מכירה פומבית המתוכננת בסוף החודש, הצפויה, על-פי ההערכות, להניב תמורות של כמה מאות אלפי שקלים - "פירורים" מחובות בהיקף של מיליארדי שקלים שהותיר אחריו איש העסקים.

ככל הידוע, מדובר בחמישה ציורים מאוסף שבו החזיקה חברת "השקעות כדאיות" של פישמן, הבולט מהם הוא ציור בשם "השכינה חוזרת לירושלים" של ראובן רובין, שצויר לאחר מלחמת ששת הימים וצפוי, על-פי ההערכות, להכניס לבדו מעל חצי מיליון שקל. מדובר בציור שנרכש במכירה פומבית בשנת 2001 במחיר של 215 אלף דולר, ומחירו ההתחלתי במכירה הנוכחית, שתתבצע בבית המכירות הפומביות תירוש, יעמוד על כ-120 אלף דולר.

''השכינה חוזרת לירושלים'', של ראובן רובין. הציור הבולט ביותר באוסף / צילום: באדיבות בית המכירות הפומביות תירוש

שלושה ציורים נוספים העומדים למכירה הם של האמן הנודע יוסל ברגנר, שעל-פי ההערכות צפויים להניב תמורות של כ-150 אלף שקל, וציוד אחד של האמן הבינלאומי אייזק סנומן, הצפוי להניב כמה עשרות אלפי שקלים נוספים.

"לא כל היצירות באוסף היו חשובות"

לדברי אמיתי חזן, מנכ"ל בית המכירות הפומביות תירוש, "לחברה של פישמן היה אוסף גדול, אבל לא את כולו החלטנו לקחת למכירה, כי לא כל היצירות שם חשובות. למכירה בחרנו את הדברים המעניינים יותר, בראשם 5 העבודות שיימכרו בסוף החודש".

למה המחיר ההתחלתי נמוך יחסית?
חזן: "נהוג להתחיל את המכירה מתחת למחיר השוק, ואז כשמתחילה התמחרות המחיר עולה. קשה להעריך בסופו של דבר בכמה יימכרו הציורים. לעיתים מכירה פומבית מתחילה ב-100 ומסתיימת ב-110, ולעיתים מתחילה ב-100 ומסתיימת ב-400".

עוד מספר חזן לגבי היצירות המועמדות למכירה, כי "מחירי הציור של רובין קצת יותר נמוכים ממה שהיו לפני 10-15 שנה. מצד שני, זה הציור הכי גדול של רובין שיצא למכירה אי-פעם ומדובר בשיר הלל לניצחון ישראל במלחמה, ויש לכך ערך עבור אנשים שאוספים אמנות".

איך הציורים הגיעו אליכם?
"עורכי הדין יצרו איתנו קשר. מי שיש לו דברי אמנות רציניים ואוספים חשובים בדרך כלל מגיע איתם למכירה פומבית, כי זו הדרך למקסם את הערך של הפריטים. עם השנים מכרנו כבר הרבה אוספים משמעותיים של בעלי הון. אנחנו כיום בית המכירות הפומביות הגדול בישראל. היו שנים שבהן הגיעו לישראל סותביס וכריסטיס, שהם שמות בולטים בעולם, אבל בינתיים הם הורידו פה פרופיל ונותרנו כבית המכירות הוותיק בישראל, עם ותק של 29 שנה".

"דנקנר מכר בתקופת הסדר החוב" 

פשיטת הרגל של אליעזר פישמן, שהוכרזה רשמית ב-2017, הוערכה אז כגדולה ביותר בישראל אי פעם, עם חובות בהיקף של כ-4 מיליארד שקל לבנקים, מתוכם הוחזרו כשליש, בעקבות מכירת נכסים, בעיקר החזקות בתחום הנדל"ן, כך שיתרת 2.7 מיליארדי השקלים נמחקה.

הנכס המשמעותי ביותר שנותר ככל הידוע למשפחת פישמן היא חברת פישמן רשתות, הפועלת בתחומי הקמעונאות, האשראי והפארמה, ואשר הוערכה בחודשים האחרונים לצורך מכירתה בכ-350 מיליון שקל.

מכירה זו, הניצבת על הפרק כמה חודשים, מתעכבת בשלב הנוכחי, ככל הידוע בשל חוסר הסכמות בין עו"ד יוסי בנקל, נאמן בית המשפט בפשיטת הרגל של פישמן, לבין ילדיו של פישמן - הבן אייל והבנות רונית וענת - הזכאים למחצית התמורה בעסקה - בקשר לשווי החברה במימוש.

 

אוסף האמנות של פישמן אינו הראשון שנמכר במסגרת קשיים עסקים של איש עסקים מוכר. תירוש היה גם בית המכירות שביצע לפני מספר שנים את מכירת האוסף של קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, בעקבות קריסתה. לדברי חזן, "המכירה ההיא, עשתה רעש בכל התקשורת משום שהיא בוצעה בתקופת הסדר החוב, והיו שם יצירות טובות של אמנים חשובים". בחלק מהמכירות, הוא מוסיף, נתקבלו מחירים גבוהים מהמצופה "בין היתר בגלל שהיצירות הגיעו מהאוסף של דנקנר, משום שלעיתים אנשים מעוניינים לרכוש יצירות עם ייחוס משמעותי". 

האוסף שהחזיקה אי.די.בי כלל כמה עשרות יצירות, שבסיסו היה יצירות שנותרו בידי הקבוצה מבעליה ההיסטוריים, משפחות רקנאטי וקרסו. מכירת האוסף, שבוצעה בשנת 2014 הניבה סכום של כ-3 מיליון שקל, ומכירה נוספת שבוצעה השנה ל-15 מהיצירות שנותרו ממנו, הניבה כ-80 אלף דולר.

מכירות של יצירות אמנות נוספות של שמות מוכרים שביצע בשנים האחרונות בית המכירות הפומביות תירוש, היו אוסף האמנות של משפחת הוניגמן, לאחר כניסת רשת האופנה לפשיטת רגל ואוסף האמנות שהיה בביתו בסביון של שאול אייזנברג.

הפניקס - אוסף האמנות הגדול בשוק ההון

אוסף האמנות גדול ביותר בשוק ההון, שייך לקבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס . את האוסף של הפניקס, הישראלי והבינלאומי, יצר בשנות ה-70 של המאה הקודמת יוסי חכמי, לשעבר בעלי הפניקס ואספן אמנות נלהב.

חכמי החל לטפח את אוסף האמנות הישראלית של הפניקס לאחר שמונה למנכ"ל החברה בשלהי שנות ה-70, עקב הערכה לפיה ההשקעה ביצירות אמנות תניב תשואה גבוהה לחברת הביטוח עתירת הנזילות. עם השנים, הפך חכמי לאספן הפרטי הגדול בישראל ובהמשך, החל לרכוש גם אמנות בינלאומית במחירים אטרקטיביים. בתחילת שנות ה-2000, הוערך שווי האוסף במאות מיליוני שקלים.

עם העברת השליטה בהפניקס מידי חכמי לידי יעקב שחר וישראל קז, בשלהי שנת 2002, מיהרו בעלי הבית החדשים למכור חלק נכבד מהאוסף הבינלאומי ברווח עצום. באמצעות בית המכירות כריסטיס נמכרו 16 יצירות מהאוסף (יצירות של קנדינסקי, פול קליי, פיקאסו, ג'ספר ג'ונס, רוברט ריימן ועוד) תמורת כ-30 מיליון דולר וברווח (לפני מס) של קרוב ל-80 מיליון שקל.

בהמשך, כשעברה השליטה בהפניקס פעם נוספת, לידי קבוצת דלק של יצחק תשובה, נבחנה האפשרות למכור את יתרת האוסף, אולם רובו הגדול נמצא עד היום בבעלות החברה שכיום השליטה בה נמצאת בידי קרנות ההשקעה הזרות סנטרברידג' וגלטין פוינט. בדוחותיה השנתיים ל-2020 של הפניקס רשום אוסף האמנות של החברה בשווי של כ-74 מיליון שקל.

*** גילוי מלא: אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בחברת גלובס פבלישר עיתונות - הבעלים של עיתון גלובס.

עוד כתבות

שדה תעופה בן גוריון / צילום: מיכל רז חיימוביץ

רוצים לטוס לחו"ל? מה עושים כשתנאי הכניסה למדינות משתנים מהיום למחר

הוואריאנט החדש של הקורונה הוביל לתגובה מהירה של מדינות העולם ובכללן ישראל ● גבולות נסגרים מחדש, תנועת התיירים מוגבלת שוב, ואי-הוודאות היא המציאות החדשה ● מהן המגבלות החדשות ואיך מקבלים החזר במקרה של ביטול? כל מה שצריך לדעת לפני הטיסה הבאה

חשש בבריטניה מההווריאנט החדש של נגיף הקורונה, אומיקרון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

גובר החשש באירופה: הגבלות על טיסות, סגר חלקי ועוצר לילי

בעקבות גילוי מקרים באירופה של הווריאנט החדש של נגיף הקורונה, אומיקרון, הממשלות ביבשת מגיבות ● בהולנד הודיעו הרשויות על סגר חלקי, בבריטניה תושב חובת לבישת המסכה בתחבורה הציבורית ובחנויות סגורות החל מהשבוע הקרוב, וברוב המדינות ישנן הגבלות חדשות על טיסות

ישראלים בנתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

אפקט האומיקרון: ספק אם הממשלות ימהרו לחלק שוב כסף לאזרחים

ירידות בשווקים הפיננסים בעולם בעקבות אי-ודאות סביב הווריאנט החדש של הקורונה התגלגלו גם לישראל ● המומחים טוענים כי האופן שבו המדינות יגיבו למצב ובמקביל המהירות שבה יתברר אם קיים חיסון יעיל למוטציה - הם אלו שיקבעו את עומק הפגיעה בכלכלה והאם טלטלה נוספת בדרך

עידן וולס, מנכ''ל קבוצת דלק / צילום: רון קדמי

עם רוח גבית מנסיקת מחירי הנפט: רווח של 223 מיליון שקל לקבוצת דלק ברבעון השלישי

את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה דלק עם רווח נקי של ב-804 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-2.9 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד ● בכוונת החברה לבצע הקדמת תשלום למחזיקי אגרות החוב בהיקף של כ- 1.7 מיליארד שקל

כידן דהרי וירון אדיב, בעלי חברת הנדל''ן המניב תנופורט / צילום: יונתן בלום

תנופורט סוגרת רבעון עם קפיצה ברווח ל-6.2 מיליון שקל

ה- FFO ברבעון השלישי הסתכם בכ-6.1 מיליון שקל, עלייה של 18% לעומת הרבעון המקביל

סניף של הכל-בו 'נורדסטרום' בלוס אנג'לס שבו אירעו אירועי השוד ב'בלאק פריידי'' / צילום: Shutterstock, Michael Gordon

הבלאק פריידיי הגיע לעולם הפשע: גל חריג של פריצות בקניונים בארה"ב

שורה של מעשי "שוד והרס" - פריצות מהירות לחנויות ובזיזה של סחורה - מלווה השנה את בלאק פריידיי ● המומחים מייחסים את התופעה, בין שאר הגורמים, למחסור בסחורה אצל ארגוני פשע שעוסקים בסחר "שחור"

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

הממשלה אישרה את מינוי עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית

ועדת המינויים התנגדה למינוי של פרץ, אלא שגנץ החליט בכל זאת לקדם את מינויו ● לפני הישיבה נשלחה לשרים חוות-דעתו של היועץ המשפטי לממשלה המגבה את גנץ וכן חוות-דעת דומה של היועצת המשפטית במשרד הביטחון ● שתי חוות-הדעת הללו מצטרפות לחוות-דעת חלופית שהגיש פרץ, בה נכתב: "למיטב הבנתנו נפלו שגגות בהמלצות הוועדה"

חיסון קורונה. עדיין לא נערכה הבדיקה שבה מפגישים את הוריאנט במעבדה עם נוגדני מחוסנים בחיסונים השונים / צילום: Associated Press, נואה ברגר

האומיקרון קטלני פחות? תרחיש אופטימי אפשרי שעדיין אין לו בסיס משמעותי

התסמינים של אומיקרון נראים קצת שונים מאלה של הוריאנטים הקודמים, אך אנחנו עדיין לא בטוחים מה המשמעות של ההבדלים האלה

בית משכיות / צילום: יח''צ

נדל"ן מניב: כמה עלו המשרדים החדשים של כלל ביטוח ופיננסים?

כלל ביטוח ופיננסים רוכשת קומות נוספות בבית משכיות בהרצליה פיתוח תמורת 95 מיליון שקל ● חברת הסייבר Perimeter 81 תשכור מאמפא נדל"ן את בניין התנועה הקיבוצית בתל אביב ● אילו עסקאות נוספות נחתמו?

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

ספקיות התוכן למגזר החרדי עתרו לבג"ץ נגד משרד התקשורת

ספקיות קווי המידע "ימות המשיח" ו"קרויז תקשורת" טוענות כי נפלו פגמים בהחלטה על הפחתת תעריפי קישורי הגומלין מהם הן מתפרנסות, ודורשות לעכב את ההליך

ג’רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב. תוכנית רכישת האג''ח בארה''ב כנראה תצומצם באופן הדרגתי יותר מהמתוכנן / צילום: Reuters, jonathan crosby

הווריאנט החדש תפס את הבנקים המרכזיים עם תחמושת דלה

הווריאנט החדש הופיע כשלבנקים המרכזיים יש תחמושת דלה במיוחד במחסנית (ריבית אפסית ותוכנית רכישת אג"ח שהגיעה לסיומה) ● אז מה הבנקים יכולים לעשות? אמנם המשך הזרמות הכספים לשווקים בזמן שהאינפלציה מאיימת לעלות לא נראה כמו מתכון אטרקטיבי, אבל כן ניתן להאריך את תוכניות רכישות האג"ח ● המשמעות: תוכנית רכישת האג"ח בארה"ב תצומצם באופן הדרגתי יותר מהמתוכנן

שונית האלמוגים באילת. ''ערכי טבע וסביבה כמו נוף, אוויר נקי, מים נקיים, מגוון ביולוגי - הם 'מוצרים' בעלי ערך רב אך ללא מחיר בשוק'' / צילום: Shutterstock, yeshaya dinerstein

כמה מוכנים הישראלים לשלם כדי לא לקיים את הסכם שינוע הנפט של קצא"א?

בדיקה שהתבצעה באוניברסיטת רייכמן ותוצג מחר בפני ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, מטילה ספק בטענות משרד האוצר וקצא"א בנוגע לתועלת הכלכלית שתצמח לאזרחי ישראל כתוצאה מקיום הסכם שינוע הנפט ● לפי הבדיקה, הציבור מוכן לשלם סכום חד פעמי של כ-1.7 מיליארד שקלים כדי לשמור על מפרץ אילת מפני זיהום נפט

מקלב אורי ח''כ / צילום: איל יצהר

ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק השקיפות בעסקאות נדל"ן

החוק, שיזם ח"כ אורי מקלב, מחייב את היזמים להעביר לידי רוכשי הדירות לא רק את תוכניות הדירה, אלא גם את תוכניות קווי החשמל והאינסטלציה ● כיום הדבר אינו כלול בחוק, והוא לעתים גורר בעיות לרוכשי דירות

תחנת דלק / צילום: תמר מצפי

החל מיום שלישי בחצות: מחיר הדלק יורד ב-24 אגורות

המחיר לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן יעמוד על 6.38 שקלים בשירות עצמי

דובי שנידמן, מנכ''ל ריטיילורס / צילום: נמרוד גליקמן

ריטיילורס הכפילה את ערכה מההנפקה; לאומי והמנכ"ל מממשים

בימים האחרונים חדלה לאומי פרטנרס מלהיות בעלת עניין בריטיילורס, אחרי שמכרה מחוץ לבורסה נתח של כ-3% מהון החברה תמורת כ-120 מיליון שקל ● מנכ"ל ריטיילורס, דובי שנידמן, מכר כ-1% ממניות החברה תמורת כ-45 מיליון שקל, בתנאים דומים למכירה של לאומי פרטנרס

חנות הפופ-אפ של טסלה בקניון רמת אביב / צילום: איל יצהר

הטלטלה בענף הרכב מאיימת על מעמדם של היבואנים הוותיקים

בעקבות משבר הקורונה ולנוכח הזינוק של טסלה והמכוניות החשמליות, מתערערת מערכת השיווק וההפצה המסורתית של התעשייה ● הכוח עובר לידי תאגידי רכב בינלאומיים שמנהלים את ההפצה בעשרות מדינות באופן ריכוזי וישיר

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

קבינט הקורונה אישר: בידוד לחוזרים מחו"ל ואיסור כניסת זרים

קבינט הקורונה התכנס אמש ואישר מספר צעדים לנוכח חששות זן האומיקרון החדש ● בין ההצעות שאושרו: סגירת הכניסה לתיירות זרה לשבועיים וצמצום מתווה התו הירוק מ-100 ל-50 איש

חברת אמירייטס / צילום: יח''צ Emirates

בצל המצב: חברת התעופה אמירייטס דוחה את השקת הקו שלה לתל אביב

ב-6 בדצמבר אמור היה לנחות לראשונה בישראל מטוס ה-A380 של חברת התעופה הגדולה באיחוד האמירויות, לא שלנוכח התפשטות וריאנט הקורונה החדש, החברה מודיעה על דחיית הקו שלה למועד לא ידוע ● אמירייטס: "הדחייה נובעת מ השינויים האחרונים בהנחיות הכניסה לישראל"

הראל ויזל - בעלים של פוקס / צילום: דימה טליאנסקי

תשואה של 1,000% בחמש שנים: גוברת הדומיננטיות של הראל ויזל בענף באופנה

קבוצת פוקס שבשליטת הראל ויזל סיכמה את תשעת החודשים הראשונים של השנה עם רווח נקי של יותר מ-200 מיליון שקל - גבוה בהרבה משל המתחרות הגדולות בבורסה ● מתחילת השנה זינקה המניה ביותר מ-70%

רחפן של איירובוטיקס / צילום: יוני בן חיים

שיתוף פעולה חדש של איירובוטיקס יפעל למיגור מחלת המלריה באפריקה

חברת הרחפנים הישראלית חתמה על הסכם מחייב עם חברת "זזאפ מלריה", שמפתחת תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לטיפול במקווי מים עומדים ● המערכת של איירובוטיקס תספק מידע גיאוגרפי אווירי במדינת סאו טומה ופרינסיפה שבאפריקה