גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקחי רפורמת הקורנפלקס: סדרת שינויים ביבוא תוריד את המחירים

השבוע עברה בוועדת הכלכלה סדרת רפורמות השואפת לתקן את שגיאות העבר שנעשו ב-2016, כשהממשלה דאז ניסתה להוריד את מחיר המזון באמצעות הקלה מסוימת על היבוא ● מה במהלכים? פתיחה נרחבת ליבוא בשוק המזון, ולא רק, ושינוי נרחב במכון התקנים

מדפי קורנפלקס / צילום: איל יצהר
מדפי קורנפלקס / צילום: איל יצהר

ב-2016 יצאה לדרך רפורמת הדגל של הממשלה נגד יוקר המחיה: "רפורמת הקורנפלקס". מטרת הרפורמה הייתה הורדת המחיר של מזון "יבש" כמו דגני בוקר, ביסקוויטים, קרקרים, חטיפים, פסטות, אורז. לצורך כך, הוקלה חלק מהבירוקרטיה המתישה הנדרשת ליבוא מוצרים כאלה לישראל.

התוצאה הייתה… מתחת לציפיות. תוך 4 שנים כבר היה ניתן לקבוע שהרפורמה נכשלה נחרצות, ולא הורידה באופן משמעותי את יוקר המחיה. למה? כי הוחרגו ממנה כמויות אדירות של מוצרי מזון שהוגדרו (ללא קריטריון ברור כלשהו) כ"רגישים", תוך שמשרד הבריאות מבטיח להציג שיטה ליבואם הבטיחותי לישראל. אלא שמשרד הבריאות בהתחלה התעכב, ואז הגיש מתווה שמוסיף עוד רגולציה ובירוקרטיה במקום להוריד אותה. התוצאה, מבחינת היבואנים, הייתה שההפסדים קיזזו במלואם את הרווחים - ולא נשאר שום דבר לגלגל לצרכן.

לא כל המגבלות הוסרו

השבוע עברה בוועדת הכלכלה סדרת רפורמות השואפת לתקן את שגיאות העבר. מדובר במהלך נרחב של פישוט וייעול הרגולציה הישראלית, ואימוץ סטנדרט הבטיחות האירופי כתקן המחייב בישראל בפועל. המהלך הנוכחי מאפשר לכל יבואני המזון לעבור למסלול הצהרה, במסגרתו יתחייבו משפטית לזהות המוצרים שהם מכניסים לישראל. התקינה האירופית תוכר בישראל, מלבד לרשימה של 9 חריגים כמו מוצרי בשר, חלב, ביצים, ו...גת.

יבוא מקביל יתאפשר ללא סייג למוצרי מזון שלא מוגדרים כרגישים. זה לא אומר שכל המגבלות הוסרו, ויבוא מקביל של מזון רגיש יוגבל למי שמקבלים אישור ממי שקנה ישירות מהיצרן. הבעיה היא שהאדם הזמין ביותר לכך הוא היבואן הרשמי, שאין לו אינטרס לתת הכרה למתחרה. עם זאת, מדובר בפתיחה נרחבת ליבוא בענף המזון, בצורה מוגדרת וידועה מראש ובלי לתת "צ'ק פתוח" למשרד הבריאות לתקוע מקלות בגלגלי הרפורמה בהמשך.

לא עוצרים רק בענף המזון

רפורמת היבוא הנוכחית לא מסתפקת בענף המזון, שבה התעסקה רפורמת הקורנפלקס. כך למשל, מכון התקנים עומד לעבור שינוי דרמטי, במסגרתו 340 מתוך 520 התקנים הרשמיים בו יוחלפו בתקינה האירופית המקבילה. השאר יישארו בתקן הישראלי הייחודי, אך יבואנים יוכלו להצהיר על המוצרים (העומדים בתקן הישראלי) שהם מייבאים, במקום לשלוח אותם לבדיקה יקרה ובולעת-זמן של מכון התקנים. גם לכך יש יוצאי דופן מסוימים, בעיקר בתחום התעשייה.

כבלים חשמליים, למשל, יישארו מחוץ לרפורמה. משרד הכלכלה טוען שמדובר בשיקולי בטיחות שלא יאפשרו יבוא של כבלים אירופאיים, אך קשה להתעלם מהלובי העיקש שערך מפעל הכבלים "סינרג'י" בכנסת, בהובלת חבר הכנסת משה גפני ופוליטיקאים נוספים. המפעל יהנה מאוד מהחרגת מוצריו מרפורמת היבוא, ויאפשר לו להמשיך להנות מתחרות מועטה.

גם ענף התמרוקים, שמשרד הבריאות והיבואנים הגדולים הכשילו בעבר את הפתיחה שלו לתחרות, אמור לעבור שינוי. דאורדורנטים, לקים, שמפואים, מרככים וסבונים ייפתחו ליבוא מקביל בידי יבואנים רבים ללא דרישות מעבר לרגולציה האירופית. אך מוצרים שחודרים לאיברים פנימיים, כמו מברשות שיניים וטמפונים - נמצאים מחוץ לרפורמה. אלו ימשיכו להיות מיובאים בידי היבואנים הרשמיים בלבד, כך שמחירם עלול להישאר גבוה. עם זאת, היבוא של כלל מוצרי התמרוקים יוקל, ו"יבואן נאות" (שהוכיח שהוא אמין לאורך זמן) יוכל לייבא בהצהרה בלבד. בנוסף, דרישת הרישיון המיוחד לשיווק תמרוקים תימחק, ובמקומה יהיה מרשם בלבד.

אפשרות להרחבת הרפורמה בעתיד

השינוי הגדול ביותר הוא בקביעת ברירת המחדל. בעוד ישנם מוצרים רבים שהוחרגו מהרפורמה, שרת הכלכלה תוכל בהמשך לבטל את ההחרגה בהחלטה פשוטה. הכיוון ההפוך, כלומר החרגת מוצרים נוספים, יצטרך לעבור דרך "ועדת חריגים" בראשות משרד האוצר, או לחילופין להתקבל בהחלטת ממשלה וכנסת. שרת הכלכלה ברביבאי וכל מחליף או מחליפה שלה בעתיד יוכלו להרחיב את הרפורמה אם וכשנראה בפועל שהיא מובילה להורדה משמעותית ביוקר המחיה - בלי סכנות בטיחותיות משמעותיות.

בהנחה שמתווה זה יעבור בכנסת כלשונו בחוק ההסדרים, מדובר בתנועה משמעותית לכיוון סחר חופשי יותר כאמצעי להורדת יוקר המחיה - מעבר לניסיונות המהוססים של העבר. כעת, נותר לראות האם וכיצד גישה זו תתבטא ברפורמת היבוא בפירות ובירקות, שפרטיה ייסגרו בנפרד מהתקציב וחוק ההסדרים.

עוד כתבות

אדם מוסרי בסנאט / צילום: Reuters, ELIZABETH FRANTZ

האם אינסטגרם שומרת על צעירים? מנהל הרשת החברתית העיד מול הסנאט

מנהל אינסטגרם, אדם מוסרי, התייצב אמש מול הסנאט כדי להעיד על מה שנטען כלפי הרשת החברתית אותה הוא מנהל: ההשפעות השליליות הקשות שיש על צעירים, ובעיקר צעירות ● מוסרי ניהל את המערכה כמו שצריך, וכמעט הצליח לשכנע אנשים שאין פה שום האשמות רלוונטיות

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

מה עומד מאחורי התביעה הלא השגרתית של טורנדו נגד רותם סלע

בדיסקונט החליטו לקפוץ לליגה של הגדולים, והחתימו את סלע כפרזנטורית בבלעדיות ● לגלובס נודע כי צילומי הקמפיין מתוכננים בקרוב. בטורנדו לא מבקשים לעצור אותם, אך דורשים ביטול בלעדיות או פיצוי ● מה עומד מאחורי התביעה, ואיך זה ישפיע על תוכניות דיסקונט?

גוד פארם / צילום: באדיבות הרשת

רמי לוי נכנס לתחום בדיקות ה-PCR: משיק בדיקות ב-89 שקל בסניפי גוד פארם

הבדיקות מיועדות לטסים ולמי שזקוק לבדיקה צורכי תו ירוק או סיום בידוד ● הרשת נכנסה זה מכבר לתחום בדיקות הקורונה עם בדיקות אנטיגן המוצעות בסניפיה במחיר של 49 שקל

קרית ים. ''אחלה חוף שלא חוצה אותו מסילת רכבת'' / צילום: Shutterstock

משנה את פניה: האם קריית ים תהפוך ללהיט נדל"ני

בהיעדר קרקעות פנויות, העיר יכולה לצמוח רק לגובה באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית ● אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית: "ההיצע נמוך והצפיפות נמוכה, ואין צורך במפלסי חניה תת-קרקעיים"

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

אלון מאסק מתנגד להצעת ביידן שתעודד רכישת מכוניות חשמליות

מנכ"ל טסלה מתח ביקורת על הצעת חוק מרכזית של ממשל ביידן בעת ריאיון שערך במסגרת כנס ועידת המנכ"לים שמארח הוול סטריט ג'ורנל ● "בכנות, הייתי מסלק את הצעת החוק הזו כולה"

הנשיא פוטין בביתו בסוצ'י ליד הים השחור בשיחת הווידאו עם ביידן ביום שלישי / צילום: Associated Press

האם איום ביידן בסנקציות כלכליות יעצור את השאיפות של פוטין בגבול האוקראיני

ביידן ניסה להניא את פוטין מלפלוש לאוקראינה בפסגת זום ● מה עובר על נשיא רוסיה? האם זה רק דיכאון גיאו־אסטרטגי חולף או שהוא באמת החליט ל"תקן את העיוות ההיסטורי של עצמאות אוקראינה", הארץ שרק אנשים "חסרי זהות" (יהודים, קראים וטאטרים) רוצים בקיומה

 

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בהובלת יוסי כהן: סופטבנק תשקיע 400 מיליון דולר בחברת הסייבר הישראלית קלארוטי

ראש המוסד לשעבר מוביל השקעה ראשונה של סופטבנק בתחום בו הוא מרגיש הכי בנוח: מיזוג בין שתי חברות המגינות על תשתיות רגישות במפעלי תעשיה ובבתי חולים שייצור את תאגיד אבטחת המתקנים הגדול בעולם ששוויו עומד על 2-2.5 מיליארד ד' ● תפקידו של יוסי כהן בסופטבנק נחשף לראשונה בגלובס

ג'ף בזוס, מייסד אמזון / צילום: Associated Press, Tony Gutierrez

אי השיוויון בין מדינות הצטמצם; המיליארדרים לא שמעו על כך

לפי דוח אי השוויון העולמי 2022, מגפת הקורונה היטיבה עם צמרת המיליארדרים העולמית, שרשמה ב-2020 את הזינוק החד ביותר המתועד בחלקה בסך העושר בעולם ● בישראל יש נקודת אור בולטת: חלקן של הנשים בהכנסות מעבודה קפץ בכ-10 נקודות האחוז בהשוואה לתחילת שנות ה־90

כביש חוצה צפון / צילום: בר - אל

הפעם לא הצליח לה: תביעת מיליונים של שפיר הסתיימה בפיצוי סמלי

קבוצת שפיר, שמשמשת זכיינית בכמה מקטעים בצפון כביש 6, תבעה מספר פעמים את חברת חוצה ישראל בשל שינויים במהלך העבודה על הפרויקט ● הפעם היא דרשה 80 מיליון שקל, אך זכתה רק ב־650 אלף שקל ● חוצה ישראל: "פסק דין חשוב", שפיר:"הפרויקט הסתיים בהקדמה משמעותית בלוח הזמנים"

רותם סלע / צילום: אמיר מאירי

בגלל המעבר לדיסקונט: טורנדו תובעת את רותם סלע

החל משנת 2016 משמשת סלע כפרזנטורית של מוצרי טורנדו ● כפי שנחשף לראשונה בגלובס, סלע קיבלה הצעה מפתה במיוחד מבנק דיסקונט, לפיה תקבל כ-2.5 מיליון שקל לשנה ותחתום על סעיף בלעדיות ● לטענת סלע, ניסיונות טורנדו לסכל את החוזה עשויים לגרום לה לנזקים של עשרות מיליוני שקלים

עמיר גרוס, מנכ''ל קרדיו וואלב / צילום: שלומי יוסף

קרדיו וואלב נמכרת ל-Venus הסינית ב-300 מיליון דולר

קרדיו וואלב הוקמה על ידי מייסדי ומשקיעי וולטק (ועל בסיס הטכנולוגיה שלה) לאחר שרוב פעילותה נמכרה לאדוורדס בעסקה עם פוטנציאל של מיליארד דולר ● עמיר גרוס, מנכ"ל החברה: "השוק הסיני בתחום המסתמים הוא גדול מבארה"ב"

שקל מול דולר / צילום: Shutterstock, Lord King

סוער בשוק המט"ח: השקל חוזר להתחזק למרות התערבות בנק ישראל

שוקי המניות רשמו אמש עליות חדות לאור התפוגגות החשש מהאומיקרון, והשקל מתחזק בחדות על רקע גידורי ההשקעות של הגופים המוסדיים ● הדולר והאירו יורדים ביותר מ-1% כ"א בהמשך לעליות בשווקים ● בנובמבר בנק ישראל רכש כ-4 מיליארד דולר במטרה לאזן את התנודות בשוק

רועי קליין ורואי שמיר / צילום: איל יצהר

בית ספר לקריפטו: בין הצופים לבגרויות, הנערים האלה מנהלים בנק דיגיטלי

בין הדרכה בצופים לבגרויות, רועי קליין ורואי שמיר עסוקים בתפקידם כנגידי הבנק המרכזי של גימנסיה הרצליה בתל אביב ● בימים אלה הם עובדים על הנפקת מטבע וירטואלי שישמש ליצירת כלכלת שוק אמיתית בתוך בית הספר ● אבל כל זה, הם חולמים, הוא רק פיילוט ליצירת כלכלת נוער מבוססת קריפטו שתאפשר מסחר בינלאומי בתוך מערכת החינוך, ותסייע לבני נוער בקשיים כלכליים

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

וריאנט אומיקרון: תוצאות ראשונות הגיעו, והן לא מעודדות

במחקר קטן שנערך בדגימות מ-12 נבדקים בדרום אפריקה נמצא כי מחלימים ומחוסנים מוגנים יותר מהוריאנט ● נתונים נוספים שהגיעו מגרמניה כבר מציגים תמונה לא טובה גם לגבי ההגנה באמצעות שלושה חיסונים ● ד"ר טל רוה, חוקרת במכון לרפואה משקמת באוניברסיטת סטנפורד: "קשה לאמוד את המשמעות הרפואית של התוצאות הללו. מה שברור הוא שיעילות הנוגדנים המנטרלים יורדת מול האומיקרון, וסביר שהדבר יתבטא בפחות הגנה מפני הדבקה"

שמואל מועלם / צילום: תמר מצפי

"חוסר ניקיון כפיים": ביקורת חריפה של בג"ץ על מנכ"ל קופ"ח מאוחדת לשעבר

שמואל מועלם, מנכ"ל מאוחדת לשעבר, דרש הטבות פרישה מפליגות, בניגוד לעמדת הממונה על השכר באוצר ● מועלם הגיש תביעה לביה"ד האזורי לעבודה, אך תביעתו נדחתה. גם הערעור לביה"ד הארצי נדחה ● הוא לא אמר נואש והגיש עתירה לבג"ץ, משך אותה, ואחרי שנתיים הגיש אותה שוב ● לאור זאת כתב השופט אלכס שטיין כי מלבד השיהוי, יש לדחות את העתירה גם מטעם חוסר ניקיון כפיים של מועלם וכן שימוש לרעה בהליכי משפט

אנגלה מרקל. ''נראה איפה אמצא את עצמי'' / צילום: Associated Press, Markus Schreiber, Pool

ממשלה חדשה בגרמניה: מרקל ירדה מהבמה ו"תחשוב מה לעשות"

אולף שולץ נבחר הבוקר לתפקיד הקנצלר החדש של גרמניה, במקום אנגלה מרקל, שפינתה את מקומה אחרי 16 שנים וכשבועיים בתפקיד ● "אני בטח אנסה לקרוא קצת בספר, העיניים ייעצמו, אני אקח תנומה קטנה", אמרה מרקל בחיוך כשנשאלה מה תעשה אחרי הפרישה, "ואז נראה איפה אמצא את עצמי"

ח''כ מאיר יצחק הלוי / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

חוק הפייסבוק עובר בקריאה טרומית; סמוטריץ': "זה החוק לסתימת פיות הימין"

לאחר שנפל לפני מספר שנים, כעת יו"ר השדולה למיגור האלימות ברשתות החברתיות, ח"כ מאיר יצחק הלוי, מקדם את חוק למניעת ביצוע עבירות ופגיעה בשלומו של אדם ברשתות החברתיות – חוק הפייסבוק

סמנכלית ביטוח ישיר מרב קליפר פרץ / צילום: איל יצהר

לא רק הפרידה משני כהן: סמנכ"לית השיווק של ביטוח ישיר בראיון

למרות הגידול ברכישות האונליין של ישראלים, עולם הביטוח עדיין נמצא מאחור, אומרת מרב קליפר-פרץ, סמנכ"לית השיווק של ביטוח ישיר ● מה הוביל לפרידה מהפרזנטורית שני כהן, ואיזה תובנות הפיקה בעזרת יחידת הדאטה ● הזווית של סמנכ"לי השיווק בחברות הבולטות במשק

התחלתם ללמוד השבוע לתואר שני? רובכם מבזבזים זמן וכסף / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוקלים לוותר על השכלה אקדמית? אתם בדרך לנכות תעסוקתית

אינטרסנטים ועתידני עולם העבודה החדש מובילים דור שלם להאמין שבהייטק כבר לא צריך השכלה ● ניהול וקריירה

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד