גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי אמזון, גוגל ומיקרוסופט, גם עליבאבא רוצה חלק מהענן הישראלי

ענקית האינטרנט הסינית עליבאבא בוחנת פריסת תשתיות מחשוב ענן בישראל ● הפעילות, המצומצמת ביחס למתחרות, מיועדת לשוק הפרטי בשל הרגישויות מול ארה"ב ● קהל היעד: חברות ישראליות שהשוק העיקרי שלהן הוא במזרח אסיה וחברות סיניות המעוניינות בהרחבת הפעילות בישראל

משרדי עליבאבא קלאוד בהאנגג'ואו, סיו / צילום: Reuters, Sun xinming
משרדי עליבאבא קלאוד בהאנגג'ואו, סיו / צילום: Reuters, Sun xinming

עליבאבא בוחנת אפשרות לפריסת תשתיות ענן במטרה לשרת באופן מקומי לקוחות ישראליים - כך נודע לגלובס. שירות הענן שלה, עליבאבא קלאוד (Alibaba Cloud), בוחן בימים אלה אפשרויות לפריסת תשתיות ענן בישראל, עם לוחות זמנים שנעים עד לטווח של שנה וחצי מתאריך קבלת ההחלטה. החברה הסינית תכננה כבר לפני מספר שנים לבדוק היתכנות של המהלך, אך התפרצות מגפת הקורונה עיכבה אותו, וכעת תאריך היעד המדובר הוא שנת 2024.

אם עליבאבא לא תשיק את הענן הישראלי שלה לפני כן, היא תהיה האחרונה בשוק לעשות זאת בקרב שחקניות הענן הגדולות. אורקל השיקה את חוות השרתים שלה מוקדם יותר החודש, מיקרוסופט וגוגל ישיקו את שירות הענן שלהן בשנה הבאה, ואילו אמזון צפויה להשיק בישראל שלוש חוות שרתים עד 2023. עד אז צוותי המכירות שלהן ידאגו לרכוש את הלקוחות הגדולים בישראל, בהם משרדי הממשלה, גופי ביטחון, בנקים, חברות ביטוח וחברות תקשורת. 

 

בלי להקים חווה

עליבאבא לא צפויה לבנות חוות שרתים משלה, כפי שעושה אמזון, אלא להתארח על אחת מחוות השרתים הגדולות הנבנות בימים אלה על ידי חברות כמו סרבר פארם, גלובל דאטה סנטר, מד וואן, SDS או KKR.

חוות שרתים הן מבני ענק המאוכלסים בארונות של מחשבים גדולים, המכונים שרתים, כלומר מחשבים חזקים מאוד המסוגלית לבצע כמות גדולה של פעולות בו זמנית עבור אינספור מחשבים, בהם אחסון תוכנה, ניתוח של נתונים, תקשורת ובינה מלאכותית. מחשבי ענק אלה הם צרכני חשמל משמעותיים, לאו דווקא בגלל פעילות החישוב, אלא בגלל החום שהם פולטים והצורך לצננם בכדי לשמור על טמפרטורה נמוכה וקבועה. משום כך, פעילות חוות השרתים נמדדת במגה-ואט לשעה, כלומר כמות האנרגיה השעתית שיש להשקיע במתקני הקירור, בשרתים ובציוד התקשורת במקום.

לפי הצפי הנוכחי, היקף הפעילות של פעילות הענן של עליבאבא לא צפוי לעלות על 4 מגה-ואט, לפחות בטווח של השנים הקרובות. לשם השוואה, עד שנת 2023 מתכננת מיקרוסופט להחזיק פעילות ענן בישראל בהיקף של 22 מגה-ואט, גוגל עם 16 מגה-ואט ואמזון עם 32 מגה-ואט, פעילות הענן הגדולה בישראל המרוכזת בידי חברה מסחרית אחת.

המגזר הציבורי לא ייכנס

בניגוד לאמזון או גוגל, עליבאבא אינה מתחרה במכרז מחשוב הענן הממשלתי "נימבוס". בגלל היחסים הקרובים עם ארה"ב ממשלת ישראל לא תוכל לארח פעילויות ממשלתית או חצי ממשלתית על ענן מחשוב סיני. ובכל זאת, עליבאבא - בדיוק כמו אמזון - מצויה במסע התרחבות עולמי והיא מעוניינת בהוכחת היתכנות גם בשוק הישראלי.

לכן היא פונה בראש ובראשונה לחברות מסחר אלקטרוני וקמעונאות ישראליות, אך היא יכולה לקסום גם לחברות הייטק המעוניינות במחיר זול יותר, ובעיקר חברות שרואות בסין ובמזרח אסיה את השוק העיקרי שלהן. ולא רק חברות ישראליות: הענן המקומי של עליבאבא יוכל גם לשרת חברות סיניות, או לקוחות זרים של שירות הענן הסיני, המעוניינות בהרחבת הפעילות שלהן בישראל.

עליבאבא אינה השחקנית הסינית שמנסה להיכנס לענף התשתיות הטכנולוגיות בישראל. בעבר היו אלה וואווי ו-ZTE שביקשו לגשת למכרזים של פריסת תשתית סלולרית מדור רביעי וחמישי בישראל. אלא שבתור בעלת ברית של ארה"ב, ישראל התנגדה להכללת חברות סיניות במכרז רגיש שכזה, בשל החשש לתת לסין גישה לרשת הסלולרית הישראלית. ארה"ב הכריזה בעבר על וואווי ועל ZTE כאיומים על ביטחונה הלאומי. וואווי באופן פרטני אף נכנסה לרשימת 20 החברות הסיניות הפועלות על אדמת ארה"ב וקשורות לממסד הביטחוני הסיני.

עם זאת, יש הנוקטים גישה חיובית כלפי סין ומבקשים לאזן את היחסים עמה על ידי עידודה להשקיע בטכנולוגיה ובתשתית ישראלית, כפי שהדבר קורה עם בניית הרכבת הקלה בגוש דן או נמל חיפה החדש.

מסע ההתרחבות של הענקית הסינית

באפריל 2020, כאשר סין עוד היתה שרויה בסגר עמוק מפני מגפת הקורונה, הודיעה חטיבת הענן של עליבאבא על אסטרטגיית ההשקעה שלה להתרחבות בינלאומית. החברה התחייבה כי תשקיע 28 מיליארד דולר בתשתיות בשלוש השנים הקרובות הודות לביקוש מתגבר לשיחות וידאו, שירותי סטרימינג ומעבר של חברות ועסקים לעבודה מרחוק.

בימי הפוסט קורונה, האיצה עליבאבא את מהלך הההתרחבות שלה, המכוון בראש ובראשונה למדינות אסיה, כשהיא מעוניינת לדחוק את יריבותיה האמריקאיות אמזון ומיקרוסופט. לאחר שהשתלטה על השוק הסיני והפכה לשחקנית הדומיננטית בו בתחום הענן, הקימה עליבאבא פעילות ענן משמעותית גם בסינגפור, בפיליפינים ובאינדונזיה. בשנה הבאה היא צפויה לחנוך חוות שרתים חדשות בתאילנד ובקוריאה הדרומית, שלה יחסים קרובים במיוחד עם ארה"ב. לעליבאבא קלאוד שרתים גם במדינות מערביות, למשל בגרמניה, בבריטניה, בווירג'יניה ובקליפורניה.

שירות הענן של עליבאבא הוא חלוץ החברות הסיניות בתחום, בין השאר הודות לצרכי המחשוב, עיבוד הנתונים והאחסון של פעילות עליבאבא, עלי אקספרס ושאר החברות הבנות של התאגיד. ברבעון השני של השנה מכרה חטיבת הענן של עליבאבא 2.6 מיליארד דולר, מעל 10% מכלל הכנסות התאגיד. עד היום נחשב עליבאבא קלאוד לשירות הענן הגדול בסין, והרביעי בגודלו לאחר השירות המקביל של אמזון, מיקרוסופט וגוגל, כך על פי סינרג'י.

אתגרים בחזית הביתית 

למרות הצמיחה האדירה, ספקית הענן הסינית חווה גם כמה אתגרים לא פשוטים. חברת האם הסינית של טיקטוק העולמית, בייטדאנס, הודיעה כי היא מפסיקה לארח את שירותיה על גבי הענן של עליבאבא, ככל הנראה על רקע הביקורת בארה"ב על כך שנתונים רגישים של אזרחיה נתונים בידי תאגידים סיניים.

בנוסף, החברה זוכה לביקורת על מעמדה המונופוליסטי בסין והשלטונות הולכים ומגבירים את הלחץ על תאגיד הענק. הדבר בא לידי ביטוי בהטלת קנס אדיר בגובה 2.8 מיליארד דולר על ניצול מעמדה המונפוליסטי; בהערמת קשיים רגולטורים על הנפקת חברת הביטוח של עליבאבא, אנט; ובהוראה שחייבה את עליבאבא לשנות את המבנה התאגידי שלה כך שתחשב כחברת החזקות פיננסית.

את האווירה העכורה מכיוון הממשל בבייג'ינג, מרגישים בעליבאבא גם בתחרות על מכרזים ממשלתיים ברמה המקומית והלאומית, וכלפי חברות סיניות אחרות. מתחרות כמו טנסנט או וואווי מזנבות בעליבאבא מבית ונוגסות בנתח השוק שלה. בשנת 2020 צמח נתן השוק של וואווי ל-16%, כפול מהנתון המקביל בשנה קודם לכן. עליבאבא, לעומת זאת, ירדה בנתח השוק שלה בסין מ-44% ל-41%. ההתרחבות הגלובלית שלה, היא, אם כן מרכיב חשוב בצמיחה של החברה וביכולתה להוריד את התלות במדינת האם.

מעליבאבא לא נמסרה תגובה עד ירידת הגליון לדפוס.

עוד כתבות

רחפן של איירובוטיקס / צילום: יוני בן חיים

שיתוף פעולה חדש של איירובוטיקס יפעל למיגור מחלת המלריה באפריקה

חברת הרחפנים הישראלית חתמה על הסכם מחייב עם חברת "זזאפ מלריה", שמפתחת תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לטיפול במקווי מים עומדים ● המערכת של איירובוטיקס תספק מידע גיאוגרפי אווירי במדינת סאו טומה ופרינסיפה שבאפריקה

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

הירידות בשווקים יימשכו? "אין מה להשוות בין המצב היום למצב במרץ 2020"

אייל גורן, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות: השווקים בשלים לתיקון טבעי וטריגר הוריאנט "אומירוקון" הוא הזדמנות להוציא קצת אוויר ולנער את הכסף ה"טיפש" שנכנס לאחרונה בתחושה שהשוק תמיד עולה ● רונן מנחם ממזרחי טפחות: "אם יתברר כי הווריאנט החדש אינו כה מדבק ומסוכן, הירידות והפחד של היום יהוו שוב את ההזדמנויות של המחר"

עידן וולס, מנכ''ל קבוצת דלק / צילום: רון קדמי

עם רוח גבית מנסיקת מחירי הנפט: רווח של 223 מיליון שקל לקבוצת דלק ברבעון השלישי

את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה דלק עם רווח נקי של ב-804 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-2.9 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד ● בכוונת החברה לבצע הקדמת תשלום למחזיקי אגרות החוב בהיקף של כ- 1.7 מיליארד שקל

בריטניה לקראת חג המולד, 2021 / צילום: Associated Press, Alberto Pezzali

בלי קוניאק, שמפניה ויין: בריטניה מתמודדת עם מחסור חריג באלכוהול לקראת חג המולד

במהלך השנה פגע המשבר בשרשרת האספקה בבריטניה עד כדי סגירת תחנות הדלק ● עכשיו המשבר מאיים על מלאי האלכוהול והיין לקראת החגים

משה ממרוד, זוהר לוי וצחי נחמיאס / צילום: סיון פרג', יח''צ, ורד פיצ'רסקי

גם צחי נחמיאס וזוהר לוי ברשימה: 20 יזמים שהפכו השנה למיליארדרים, ולא מהייטק

הגאות בשוק המניות הפכה עשרות יזמים מקומיים הפועלים בתחומים מסורתיים למיליארדרים "על הנייר"● החל מאקירוב, דמרי, נחמיאס וחץ בנדל"ן, דרך רמי לוי במזון וממרוד במזגנים, ועד אגמון ברכב, פתאל בתיירות והאחים שפירא בתשתיות - כולם יזמים שבנו את העסק במו ידיהם

תחנת דלק / צילום: תמר מצפי

החל מיום שלישי בחצות: מחיר הדלק יורד ב-24 אגורות

המחיר לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן יעמוד על 6.38 שקלים בשירות עצמי

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

הירידות בבורסה התמתנו בנעילה; אנלייבקס זינקה ב-11%, תפרון ב-10.6%

מדד ת"א 35 ננעל בירידה של 1.5% ומדד ת"א 90 נסוג בכ-1.9% לאחר שבבוקר צנחו המדדים בכ-3% ● מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל

דורון כהן / צילום: כדיה לוי

סלקום: היו"ר דורון כהן מונה לתפקיד ממלא-מקום המנכ"ל

לאחר שבשבוע שעבר הודיע אבי גבאי במפתיע על עזיבתו את תפקיד מנכ"ל סלקום לטובת רכישת השליטה בפרטנר, פרסמה הבוקר החברה כי דורון כהן, היו"ר, ימונה למ"מ המנכ"ל - זאת עד לתחילת כהונת המנכ"ל החדש ואישור אסיפת בעלי המניות

סוחר בבורסת ניו יורק ביום שישי האחרון / צילום: Associated Press, Richard Drew

האם יש הצדקה לפאניקה בשווקים, והיכן אפשר למצוא נקודות של אור

אם יש שיעור שאפשר ללמוד מימי מרץ 2020, תחילת משבר הקורונה, הוא שהבנקים המרכזיים יעשו הכול על מנת למנוע קריסה ● השאלה כמה כדורים נותרו בתחמושת, בעוד השלכות התמיכה האגרסיבית עלולות להביא להתפרצות אינפלציונית

חיסון לקורונה / צילום: רפי קוץ

הידבקות בקורונה או חיסון: מה מביא לחסינות גבוהה יותר?

גוברות העדויות לכך שהידבקות מספקת הגנה לא פחותה משל חיסונים, מה שגורם לחלק מהמומחים להציע על גישה מדורגת יותר להכרח להתחסן ● דבר אחד בטוח: החיסונים הרבה יותר בטוחים ומהווים אסטרטגיה אמינה יותר להשגת חסינות, בהתחשב בסיכונים של מחלה קשה או מוות בגלל הידבקות

בית משכיות / צילום: יח''צ

נדל"ן מניב: כמה עלו המשרדים החדשים של כלל ביטוח ופיננסים?

כלל ביטוח ופיננסים רוכשת קומות נוספות בבית משכיות בהרצליה פיתוח תמורת 95 מיליון שקל ● חברת הסייבר Perimeter 81 תשכור מאמפא נדל"ן את בניין התנועה הקיבוצית בתל אביב ● אילו עסקאות נוספות נחתמו?

נתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

נוחתים ממדינות אדומות יפונו למלוניות החל מ-18:00

ועדת החוקה אישרה היום כי 50 מדינות באפריקה יוכרזו כאדומות ● ישראלים ששבו ממדינות אלו ייכנסו למלוניות עד לקבלת תשובה שלילית בבדיקת PCR

דניאל בראל, מייסד-שותף ומנכ''ל REE / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל REE לא מתרגש מנפילת המניה: "אנחנו פה לטווח ארוך, נהיה השחקן אולי הכי גדול בשוק הרכב"

מאז שהתמזגה לספאק השנה איבדה מניית האוטוטק REE כ-60% ● למרות זאת, טוען המנכ"ל דניאל בראל, כי הפיכתה לחברה ציבורית הייתה מהלך נכון: "אנחנו כמו אינטל לעולם הרכב. לא תראו רכב של REE, אבל תהיה טויוטה powered by REE. זה הרעיון"

יפעת משה וקרן בוקאי, יוזמות ובעלות Room Service Styling, / צילום: תמונה פרטית

"יש קושי גדול מאוד לפרוץ את תקרת הזכוכית כשאתה לא חלק מהברנז'ה המקומית ואין לך סיפור חיים מעניין"

יפעת משה (44, נשאה פלוס 3) וקרן בוקאי (47, נשאה פלוס 4) ● יוזמות ובעלות Room Service Styling, חנות אונליין לחבילות הום סטיילינג ● "אנחנו רק בתחילת הדרך, יש לנו עוד רעיונות גדולים ונוספים איך ניתן לקחת את הרעיון הזה קדימה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

ספקיות התוכן למגזר החרדי עתרו לבג"ץ נגד משרד התקשורת

ספקיות קווי המידע "ימות המשיח" ו"קרויז תקשורת" טוענות כי נפלו פגמים בהחלטה על הפחתת תעריפי קישורי הגומלין מהם הן מתפרנסות, ודורשות לעכב את ההליך

חברת אמירייטס / צילום: יח''צ Emirates

בצל המצב: חברת התעופה אמירייטס דוחה את השקת הקו שלה לתל אביב

ב-6 בדצמבר אמור היה לנחות לראשונה בישראל מטוס ה-A380 של חברת התעופה הגדולה באיחוד האמירויות, לא שלנוכח התפשטות וריאנט הקורונה החדש, החברה מודיעה על דחיית הקו שלה למועד לא ידוע ● אמירייטס: "הדחייה נובעת מ השינויים האחרונים בהנחיות הכניסה לישראל"

אליקה מרחבי / צילום: יוסי צבקר , יח''צ

משרד הפרסום זרמון זכה בתקציב אוניברסיטת בן גוריון בהיקף 3 מיליון שקל

התקציב טופל בשנים האחרונות בגיתם BBDO ● הפרסום לאוניברסיטת בן גוריון יתרכז בבניית המיתוג מחדש שיבליט את היתרונות של אוניברסיטה בכלל ושל בן גוריון בפרט על פני אלטרנטיבות ההכשרות הרבות שצצות בעולם החדש

רחוב שנקין 42, תל אביב / צילום: כדיה לוי

גרים בשינקין: עסקת קומבינציה על מגרש בשטח 846 מ"ר

על המגרש בנוי מבנה מ-1933 ובו קומת מסחר ושתי קומות מגורים ● במקומו מתכננת החברה לבנות חמש קומות ועוד קומת גג בנסיגה ● בעלי הקרקע יקבלו זכויות בשווי כ-80 מיליון שקל

חנות הפופ-אפ של טסלה בקניון רמת אביב / צילום: איל יצהר

הטלטלה בענף הרכב מאיימת על מעמדם של היבואנים הוותיקים

בעקבות משבר הקורונה ולנוכח הזינוק של טסלה והמכוניות החשמליות, מתערערת מערכת השיווק וההפצה המסורתית של התעשייה ● הכוח עובר לידי תאגידי רכב בינלאומיים שמנהלים את ההפצה בעשרות מדינות באופן ריכוזי וישיר

מתחם דרום גלילות / הדמיה: מזור פירשט

"העיקר הם עושים יח"ד": מי נגד מי בקרב על תכנון פי גלילות

תוכנית הבנייה בגלילות הועברה לוותמ"ל חרף התנגדות נחרצת מצד ראשי הערים תל אביב ורמת השרון, ומצד משרדי התחבורה והגנת הסביבה. רון חולדאי: "לקחו תוכנית על הפנים והעבירו אותה לוותמ"ל, שידוע ביכולות התכנון המופלאות שלו. אין להם מושג מה זה עירוניות"