גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קמעונאות היא עסק יקר: פבריק מגייסת עוד 200 מיליון דולר למרכזי אספקה רובוטיים לרשתות קניות

זאת לפי שווי של מעל למיליארד דולר ● זהו סבב גיוס משמעותי שלישי שמאופיין בדרך-כלל בגיוס של עשרות מיליוני דולרים, אך במקרה זה מדובר בסבב בעל היקפים גדולים במיוחד ובשווי גדול במיוחד ביחס להכנסות החברה

עובדי פבריק
עובדי פבריק

פבריק, החברה הישראלית הבולטת ביותר כיום בשוק מרכזי הלוגיסטיקה הרובוטיים לרשתות קמעונאות, גייסה ביום שלישי 200 מיליון דולר לפי שווי של - איך לא - מעל למיליארד דולר.

זהו סבב גיוס משמעותי שלישי (סבב C), שמאופיין בדרך-כלל בגיוס של עשרות מיליוני דולרים, אך במקרה דנן מדובר בסבב בעל היקפים גדולים במיוחד ובשווי גדול במיוחד ביחס להכנסות החברה.

ככל הידוע, פבריק מייצרת הכנסות נטו ראשוניות, הפסדיה לא קטנים, והיא עדיין מצויה בשלבים ראשוניים בהתקנה ברשתות גדולות המפורסמות שבהן: וולמארט ואינסטכרט. זאת בנוסף למספר לקוחות פעילים כמו רשת רמי לוי וסופר-פארם בישראל ופרש דיירקט, רשת קמעונאות מובילה בחוף המזרחי של ארה"ב.

במובן זה, גיוס ההון האדיר משקף יותר את החזון והפוטנציאל הגלום בה, מאשר את נתוני הכנסות החברה בפועל. יחד עם זאת, היא פעילה כמעט לבדה בתחום הקמת וניהול המחסנים הרובוטיים שלו חסמי כניסה גבוהים, ויש לה פוטנציאל להיות מובילת השוק בו. 

מייסדי פבריק מימין:

פבריק היא חלק מטרנד אותו בוחנות ענקיות המסחר האלקטרוני ורשתות הקמעונאות בימים אלה: מרכזי ליקוט רובוטיים הפרוסים במרכזי הערים הבנויות כמחסן עצמאי או בצמידות לחנויות, המסוגלים לספק אלפי הזמנות בשבוע ישירות ללקוח. מרכזים אלה מאכלסים רובוטים השולפים פריטים כמו מוצרי מזון, תמרוקים וקוסמטיקה מתוך מדפים, מגישים אותם לעובדים אנושיים שאורזים אותם ושולחים אותם ישירות אל לקוחות הקצה.

הקמעונאיות מעוניינות לבדוק האם אוטומציה של ניהול המלאי תסייע להן להפחית עלויות ולהאיץ את המשלוחים ללקוחות, כחלק מהטרנד שבו יותר ויותר לקוחות דורשים מרשתות ומכולות משלוח מהיר אל מרכזי הערים במקום לנסוע אל סניפים מרוחקים הממוקמים מחוץ לערים.

הזמנות אונליין עדיין מהוות שבריר של כלל מכירות רשתות המזון, לא יותר מ- 4% על-פי חברת המחקר פורסטר. הנתון עולה במהירות, כאשר לפיeMarketer, מכירת מזון הוא הענף הצומח הצומח ביותר ברשת, והוא צפוי להכפיל את מכירותיו מ- 22.63 מיליארד דולר בשנת 2020 לכ-40 מיליארד בשנה הבא. שוק המשלוחים לאותו היום (same-day delivery) בארה"ב צפוי לצמוח ל-9.82 מיליארד דולר בארבע השנים הקרובות. רשתות הקניות והפארם הגדולות אינן בולטות בענף זה והן מחפשות דרכים חדשות להשתלבות בו, בין השאר באמצעות מרכזי אספקה רובוטיים, כשל פבריק. 

רובוטים של חברת פבריק

פבריק (Fabric) היא איננה חברה סטנדרטית, היא יושבת על משבצת של חברות כגון WeWork, אובר או יאנדקס, כלומר חברות המנהלות אופרציה גדולה אשר טכנולוגיה מהווה רק מרכיב מסוים מתוכה. אחת הביקורות המרכזיות שהוטחו בוויוורק התייחסו למינוף היתר של תדמיתה כחברה טכנולוגית ופחות של היותה חברת נדל"ן אשר מרבית הכנסותיה והוצאותיה מתבססות על חוזי שכירות וחכירה. אובר צמחה כחברה שמפסידה מיליארדי דולרים בהפעלת מרכזי גיוס לנהגים ברחבי הגלובוס ובסבסוד נסיעות כדי לכבוש נתחי שוק על חשבון המוניות הפרטיות והאפליקציות המתחרות.

פבריק - הגם שאיננה דומה כלל לוויוורק או לאובר - נתקלת באתגרים פיננסיים דומים: ליבת הטכנולוגיה שלה, תוכנה לניהול רובוטים המשפרת באופן מתמשך את יעילות האחסון והאריזה של הזמנות אונליין, היא רק חלק קטן משרשרת הערך עליו היא יושבת: פבריק שוכרת נדל"ן, מבטחת אותו, מקימה עליו מרכז אחסון וליקוט רובוטי מאלף ועד תו, בכלל זה מתקני קירור, הקפאה ואחסון יקרים וזוללי חשמל ומאיישת אותו בלקטים אנושיים שתפקידם למיין, לבדוק ולארוז את הסחורה שהובאה אליהם על-ידי הרובוטים לתוך אריזות. כעת, מעוניינים בחברה אף להתרחב לתחום "המייל האחרון", ולספק ללקוחות שירותי משלוחים מהירים באמצעות שותפות עם חברות שילוח. ניהול חברה שכזו דורשת ממייסדיה לא רק להתמחות בפיתוח תוכנה לאופטימיזציה של ניהול רובוטים או בבנייתם, אלא גם לטפל בהיבטים אופרטיביים שגוזלים לעיתים זמן ופוקוס מהעיקר. 

רובוטים של חברת פבריק

"למדנו הרבה ממה שקרה בוויוורק," אומר לגלובס אלרם גורן, מנכ"ל החברה ואחד מארבעת מייסדיה. "נדל"ן יכול להקנות לך יתרון תחרותי משמעותי אם יש לך על גביו את היכולת הטכנולוגיות שהופכת אותך למיוחד. אנחנו חברה טכנולוגית שלוקחת נדל"ן, מציבה עליו טכנולוגיה מתוך כוונה להפוך אותו לרווחי, וברגע שתדע לעשות זאת - זה יהיה קו פרשת המים שבו נדל"ן הופך מנטל לנכס. שחקן טכנולוגי שמחזיק בנדל"ן נמצא בשוק שיש בו חסמי כניסה גבוהים הרבה יותר. אם זה לא קיים אצלך, נכסי הנדל"ן יהפכו למשקולת על הצוואר, כיוון שהרווחיות השולית בתחום הזה מתנהגת באופן שונה מבתחום הטכנולוגיה". 

מרכזי אספקה זעירים (או micro fulfillment centers כפי שהם מכונים בתעשייה) הם מחסנים רובוטיים המשתרעים על פני שטח קטן באופן יחסית של 1,000 מ"ר במרכזי הערים. לשם השוואה, מחסנים לוגיסטיים של רשתות מזון המצויים בשולי הערים נעים בין 10,000 מ"ר ל- 60,000 מ"ר. הם מאכלסים מדפים ומתקני קירור לאחסון מזון ומוצרי צריכה, רובוטים השולפים אותם באופן אוטומטי לפי דרישה, ולקטים אנושיים המסדרים את הסחורה לתוך אריזות. הם הוקמו עם הדרישה ההולכת וגוברת בקרב תושבי הערים למשלוחים מהירים, ובכך הם מסוגלים לספק בדרך-כלל בין מאות למעל אלף הזמנות ביום תוך עמידה בזמני ליקוט, אריזה ושילוח קצרים. מרכז האספקה של פבריק בחולון מסוגל לייצר יותר מאלף הזמנות - נתון הנחשב נאה בתעשייה, עבור מחסו זעיר.

עם זאת, התחום סובל מאתגרים רבים מעצם היותו תלוי ברובוטיקה, ומהיבטים של ניהול מלאי, העסקת עובדים ונדל"ן. בתחום האופנה, למשל, מרכזים שכאלה נחשבים קטנים מלהכיל מבחר גדול של ביגוד בדגמים, בצבעים ובמידות מגוונות. לפיכך, מרכזי האספקה הזעירים פופולריים יותר ברשתות מזון ופארמה, אם כי גם בהם קיימים אתגרי קירור ואחסון לא מעטים.

בהינתן העובדה שדמי השכירות במרכזי הערים הגדולות רק ילכו ויעלו, בחברות כמו פבריק נדרשים לפתח כל העת פתרונות להוזלת האופרציה כמו שיפור האלגוריתם, הכנסת יותר רובוטים וציוד לאותו תא שטח וגם פיתוח של רובוטים שיבוא על שארית העובדים שנותרו במחסנים הזעירים. בחברות הרובוטיקה בתחום טרם פתרו את נושא הליקוט והאריזה, אשר גם רובוטים משוכללים בו דורשים פיקוח אנושי, אתגר שפבריק לקחה על עצמה.

"לאורך מאות שנים מכונות מחליפות אנשים בכל מיני עבודות," אומר גורן. "וזה הביא לשתי תופעות. בטווח המיידי, זה אכן מביא לכך שרובוטים מחליפים עבודות שקודם לכן בוצעו על-ידי עובדים, ואני יכול להבין את הקושי האנושי בנושא הזה. אבל בטווח הארוך, זה תהליך שייטיב עם כולם כי הוא יוצר הזדמנויות חדשות עבורינו כחברה, בהן נוכל לאתגר את היכולות שלנו כבני אדם עם משימות מורכבות יותר."

כמו סטארט-אפים רבים, פבריק עדיין איננה רווחית, אך למרות שהיא מתפרשת על פני עשרות אלפי מטרים מרובעים ומחזיקה מלאי אדיר של מוצרי מזון ופארם, טוענים בחברה כי היא הוכיחה את הרווחיות של המודל לפיו היא פועלת. "זה לא אומר שבכל מקום אנחנו רווחיים," אומר גורן. "אבל זה מתכנס לרווחיות. השוק עבר תהליך של הבשלה ובשנה האחרונה אותת שלפתרון כמו שלנו יש ביקוש והוא מוכן לצמוח בהתבסס עליו. זה בעצם בידיים שלנו, בפבריק - אנחנו יודעים מה השוק מבקש, מה הוא צריך לעשות ויודעים מה לעשות כדי שהצמיחה הזו תיקרה"

את סבב הענק הובילה המשקיעה הקיימת בחברה, קרן טמאסק של ממשלת סינגפור, שפעילה מאוד בהייטק הישראלי הן בתמיכה בחדי קרן כגון סניק, קלארוטי ואורקה סקיוריטי, והן בהשקעה בקרנות הון סיכון רבות דוגמת ורטקס, רד דוט, טימאייט ו- JVP. עוד השתתפו בסבב הגיוס: הראל ביטוח ופיננסים, קוך דיסרפטיב, קרן הטכנולוגיה החקלאית של פונטיפקס, קרן טכנולוגיית האקלים של פרינסוויל, וגופים מוסדיים אמריקאים וקנדים נוספים.

בחברה מתחרות חברות כמו טייקאוף האמריקאית שגייסה עשרות מיליוני דולרים בלבד ומשרתת גם היא כמה קמעונאיות בארה"ב. גם קרוגר, רשת המזון הגדולה בארה"ב כבר החלה לשתף פעולה עם אוקאדו הבריטית על בניית מחסנים אוטומטיים, אם כי בשטח גדול יותר ולאו דווקא במרכזי הערים. באחרונה, החלה פבריק להציע עסקה בעלת מודל עסקי אחר, לפיו פבריק תמכור רובוטים ותספק שירותי תוכנה ותמיכה למחסנים בבעלות רשתות הקניות ובכך תימנע מהפעלת אופרציה כבדה ועתירת הון.

עוד כתבות

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock

מצטרפת לחגיגה: ויזה תציע ללקוחותיה שירותי ייעוץ לשוק הקריפטו

קבוצת ויזה מנסה לצמוח מעבר לשוק כרטיסי האשראי המסורתי, בעקבות התחרות המתפתחת בשוק. עכשיו היא משיקה שירות יעוץ בעולמות הקריפטו ללקוחות העסקיים שלה

ח''כ מאיר יצחק הלוי / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

חוק הפייסבוק עובר בקריאה טרומית; סמוטריץ': "זה החוק לסתימת פיות הימין"

לאחר שנפל לפני מספר שנים, כעת יו"ר השדולה למיגור האלימות ברשתות החברתיות, ח"כ מאיר יצחק הלוי, מקדם את חוק למניעת ביצוע עבירות ופגיעה בשלומו של אדם ברשתות החברתיות – חוק הפייסבוק

התעשייה המסורתית רוצה למשוך את הצעירים / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

גם התעשייה המסורתית רוצה להיות הייטק: כך היא מתכננת למשוך את הצעירים

צוות שהקימה התאחדות התעשיינים מיפה את החסמים שמונעים מהצעירים להיענות למשרות טכנולוגיות וינסה להתאים את עצמו לדרישות של דור ה"אני מה יוצא לי מזה", או בקיצור - אמילי ● ניהול וקריירה

בורסת טוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

מגמה מעורבת באסיה; הביטקוין שב ויורד מתחת ל-50 אלף דולר

מדד המחירים לצרכן בסין רשם עלייה של 2.3% ב-12 החודשים האחרונים (עד נובמבר) לעומת צפי כלכלנים לעלייה של 2.5% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות קלות

הנשיא פוטין בביתו בסוצ'י ליד הים השחור בשיחת הווידאו עם ביידן ביום שלישי / צילום: Associated Press

האם איום ביידן בסנקציות כלכליות יעצור את השאיפות של פוטין בגבול האוקראיני

ביידן ניסה להניא את פוטין מלפלוש לאוקראינה בפסגת זום ● מה עובר על נשיא רוסיה? האם זה רק דיכאון גיאו־אסטרטגי חולף או שהוא באמת החליט ל"תקן את העיוות ההיסטורי של עצמאות אוקראינה", הארץ שרק אנשים "חסרי זהות" (יהודים, קראים וטאטרים) רוצים בקיומה

 

מאיר שפיגלר, מנכ''ל הביטוח הלאומי / צילום: איל יצהר

הכללים החדשים של הביטוח הלאומי: הנטל הבירוקרטי עובר למעסיקים

רפורמה חדשה מצמצמת את השימוש במסמכים בהגשת התביעות לביטוח הלאומי ופותחת מאגר דיגיטלי שייתן תמונת מצב על שוק התעסוקה והזכאים לקצבאות

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

אלון מאסק מתנגד להצעת ביידן שתעודד רכישת מכוניות חשמליות

מנכ"ל טסלה מתח ביקורת על הצעת חוק מרכזית של ממשל ביידן בעת ריאיון שערך במסגרת כנס ועידת המנכ"לים שמארח הוול סטריט ג'ורנל ● "בכנות, הייתי מסלק את הצעת החוק הזו כולה"

שמואל מועלם / צילום: תמר מצפי

"חוסר ניקיון כפיים": ביקורת חריפה של בג"ץ על מנכ"ל קופ"ח מאוחדת לשעבר

שמואל מועלם, מנכ"ל מאוחדת לשעבר, דרש הטבות פרישה מפליגות, בניגוד לעמדת הממונה על השכר באוצר ● מועלם הגיש תביעה לביה"ד האזורי לעבודה, אך תביעתו נדחתה. גם הערעור לביה"ד הארצי נדחה ● הוא לא אמר נואש והגיש עתירה לבג"ץ, משך אותה, ואחרי שנתיים הגיש אותה שוב ● לאור זאת כתב השופט אלכס שטיין כי מלבד השיהוי, יש לדחות את העתירה גם מטעם חוסר ניקיון כפיים של מועלם וכן שימוש לרעה בהליכי משפט

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

מה עומד מאחורי התביעה הלא השגרתית של טורנדו נגד רותם סלע

בדיסקונט החליטו לקפוץ לליגה של הגדולים, והחתימו את סלע כפרזנטורית בבלעדיות ● לגלובס נודע כי צילומי הקמפיין מתוכננים בקרוב. בטורנדו לא מבקשים לעצור אותם, אך דורשים ביטול בלעדיות או פיצוי ● מה עומד מאחורי התביעה, ואיך זה ישפיע על תוכניות דיסקונט?

פרויקט למגורים של אזורים ברמת גן / הדמיה: 3DVISION

מי שיאנית מחירי הדירות ובאיזו חברה תמצאו דירה במיליון שקל בלבד: מה מסתתר בדוחות של יזמיות הנדל"ן

הדוחות הכספיים של חברות הבנייה למגורים מלמדים כי הללו מכרו השנה מאות דירות יותר מבשנה שעברה, ובמחירים גבוהים יותר, שעמדו בממוצע על יותר מ-2 מיליון שקל ● שיאנית המכירות - אזורים; שיאנית המחירים - אפריקה מגורים; והרווחית ביותר - פרשקובסקי ● ומי מוכרת דירות תמורת כמיליון ש'

קונים בסופרמרקט במיזורי ארה''ב. האמריקאים מודאגים מעליית מחירי המזון / צילום: Reuters, Lawrence Bryant

סקר "וול סטריט ג'ורנל": האינפלציה מתגלה כחשש המרכזי של האמריקאים

סקר חדש של ה"וול סטריט ג'ורנל" מגלה שרוב המצביעים אומרים שהאינפלציה גורמת להם ללחץ פיננסי

קרן ברק, ליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אין הבדל בין אכילת פרי לבין צריכתו בצורת 100% מיץ טבעי?

מה ההבדל בין לאכול תפוז ללשתות אותו? "מס הסוכר" הוא הזדמנות להסביר ● המשרוקית של גלובס

אברהם קוזניצקי / צילום: תמר מצפי

מת אברהם קוזניצקי, מייסד חברת הבנייה מנרב

קוזניצקי הקים את חברת מנרב כשהיה בן 30, לאחר עשור שבו עבד כמורה וכמנהל בית ספר ● במרץ השנה מכר קוזניצקי את החברה לפי שווי של 750 מיליון שקל, לקבוצת משקיעים בראשות אסנס פרטנרס ובהשתתפות כלל, מגדל ולאומי פרטנרס

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד

בית המשפט. על עורכת הדין הוטלו הוצאות משפט בגובה של 100 אלף שקל / צילום: Shutterstock

מתנה או נאמנות: מה מעמדם של מניות שקיבלה עו"ד בחברה?

עורכת דין שניהלה קשר רומנטי עם אדם שהיה לקוח שלה, טענה כי המניות שהעביר לה ניתנו במתנה ולא בנאמנות ● על מי חלה חובת ההוכחה ומה קבע בית המשפט?

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

סנטינל וואן עקפה את התחזיות לרבעון; למה המניה צוללת?

חברת אבטחת הסייבר הציגה הכנסות גבוהות והפסד נקי מצומצם ביחס לתחזיות, והציגה תחזית שנתית גבוהה מתחזיות האנליסטים ● סיבה אפשרית לחולשת המניה: השבוע תסתיים תקופת החסימה על בעלי המניות לאחר ההנפקה

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בהובלת יוסי כהן: סופטבנק תשקיע 400 מיליון דולר בחברת הסייבר הישראלית קלארוטי

ראש המוסד לשעבר מוביל השקעה ראשונה של סופטבנק בתחום בו הוא מרגיש הכי בנוח: מיזוג בין שתי חברות המגינות על תשתיות רגישות במפעלי תעשיה ובבתי חולים שייצור את תאגיד אבטחת המתקנים הגדול בעולם ששוויו עומד על 2-2.5 מיליארד ד' ● תפקידו של יוסי כהן בסופטבנק נחשף לראשונה בגלובס

דובאי / צילום: Shutterstock, Steven Bostock

שני עד שישי: באיחוד האמירויות עוברים לשבוע עבודה מותאם למערב

מדינות המפרץ, שדובאי ואבו דאבי הן חלק מהן, יעברו לשבוע עבודה של ארבעה וחצי ימים, שיתחיל ביום שני וייגמר ביום שישי בצהריים

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס

ג'ף בזוס, מייסד אמזון / צילום: Associated Press, Tony Gutierrez

אי השיוויון בין מדינות הצטמצם; המיליארדרים לא שמעו על כך

לפי דוח אי השוויון העולמי 2022, מגפת הקורונה היטיבה עם צמרת המיליארדרים העולמית, שרשמה ב-2020 את הזינוק החד ביותר המתועד בחלקה בסך העושר בעולם ● בישראל יש נקודת אור בולטת: חלקן של הנשים בהכנסות מעבודה קפץ בכ-10 נקודות האחוז בהשוואה לתחילת שנות ה־90