גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איידיגיטל בדרך לבורסה וחושפת את המספרים: בכמה כסף נמכרים בכל שנה אייפונים חדשים?

לאחר חשיפת גלובס על כך שיבואנית מוצרי אפל תנסה להנפיק בתל אביב לפי שווי שאפתני של מיליארד שקל, פרסמה אייקון גרופ (איידיגיטל) טיוטת תשקיף שמגלה נתוני צמיחה דו-ספרתית בהכנסותיה בשנים האחרונות

חנות איידיגיטל בקניון עזריאלי בתל אביב / צילום: שוקה כהן
חנות איידיגיטל בקניון עזריאלי בתל אביב / צילום: שוקה כהן

טיוטת התשקיף שפרסמה חברת אייקון (iDigital) יבואנית מוצרי אפל בישראל, חושפת את הצמיחה הנאה שממנה נהנית החברה בפעילותה בשנים האחרונות. את אותה הצמיחה מבקשים בעלי מניותיה העיקריים, בראשות קרן הפרייבט אקוויטי סקיי, לנצל כדי להנפיק את החברה בבורסה בשווי של כמיליארד שקל - גבוה משמעותית מזה שבו הוערכה בעסקאות פרטיות בעבר - וגם כדי לממש נתח מהחזקותיהם.

טיוטת התשקיף שפרסמה החברה, לאחר דיווח בלעדי בגלובס, חושפת כי בסיכום המחצית הראשונה של 2021 מציגה איידיגיטל, המונפקת תחת השם "אייקון גרופ", עלייה של יותר מ-60% בהכנסותיה, לרמה של 712 מיליון שקל, וקפיצה של כמעט 80% ברווח הנקי שהסתכם ב-35 מיליון שקל.

זאת אחרי כיוון דומה שהיא מציגה גם בשנים קודמות, עם טיפוס של 20% בהכנסות שנת 2020 שהגיעו ל-971 מיליון שקל לצד שיפור של 10% ברווח הנקי לאותה שנה, שהסתכם ב-43 מיליון שקל ושיפור בשיעורים דו-ספרתיים גם בהכנסות וברווחיה לשנת 2019, ביחס לשנה שקדמה לה.

באייקון גרופ מייחסים את השיפור בהכנסות להמשך העלייה "בדרישה למוצרי אפל בכל הקטגוריות", ומפנה את המשקיעים גם לנתוני המכירות שלה בחנויות זהות, שם הפידיון החודשי הממוצע למ"ר במחצית השנה הראשונה השתפר ב-15% והגיעו ליותר מ-11 אלף שקל.

במבט קדימה, באייקון גרופ מעריכים, כי את השנה הנוכחית תסכם החברה עם הכנסות של 1.35 מיליארד שקל - שישקפו צמיחה של כ-40% ביחס להכנסות שנת 2020 ועם רווח נקי של כ-70 מיליון שקל - המשקף קפיצה של יותר מ-60% ביחס לרווחי השנה שעברה.

שווי גבוה פי 10 מזה שבו רכשה סקיי

אייקון גרופ החלה לפעול בשנת 2007 ביבוא, הפצה ומכירת מוצרי אפל בישראל ואספקת שירותי מעבדת תיקונים רשמית למוצריה. החברה מחלקת את פעילותה לשני מגזרים - תחום הקמעונאות, בו היא מציעה את מוצרי אפל ויצרנים נוספים ללקוחות קצה (פרטיים ועסקיים) באמצעות רשת החנויות אייקון שמונה 18 סניפים ואתר סחר, ותחום ההפצה, שבמסגרתו היא מייבאת ומפיצה את מוצרי אפל לרשתות שיווק, לחנויות קצה ולמשווקי מוצרי אפל. החברה מעסיקה קרוב ל-300 עובדים, מרביתם בחנויות הרשת.

כאמור, מטיוטת התשקיף עולה, כי במקביל להנפקת מניות החברה, בעליה העיקריים של אייקון גרופ, בראשות קרן הפרייבט אקוויטי סקיי (כ-53% מההון) מתכננים לבצע הצעת מכר של חלק מהחזקותיהם.

נוסף לסקיי, שמובילים צביקה יוכמן (יו"ר אייקון) וניר דגן, מדובר בששת השותפים בקרן ההון סיכון פיטנגו - רמי קליש, רמי ברכה, חמי פרס, אהרון מנקובסקי, יצחק (צחי) הלל וזאב בינמן - בעליה הקודמים של אייקון גרופ וכן בשלושה ממנהלי החברה -  המנכ"לים המשותפים איילת צרפתי-רוזן ורוני ישראלי, והמנכ"ל הקודם ערן תור, המחזיקים יחד כ-7% מהמניות. טיוטת התשקיף חושפת כי עלות העסקתם של שני המנכ"לים המשותפים עמדה אשתקד על כ-5.5 מיליון שקל בסה"כ, יותר מ-3 מיליון שקל לצרפתי-רוזן וכ-2.5 מיליון שקל לישראלי.

אייקון גרופ, על-פי ההערכות, מבקשת לבצע את הנפקת המניות הראשונית (IPO) שלה לפי שווי חברה שינוע סביב כ-1 מיליארד שקל, לצורך גיוס של כ-200-300 מיליון שקל. מדובר בשווי הגבוה כמעט פי 3 מזה שבו בוצעה בשנה שעברה השקעתה של פועלים אקוויטי (לשעבר פועלים שוקי הון) בחברה, וגבוה בכמעט פי 10 מהשווי שבו רכשה קרן סקיי את השליטה בחברה לפני כ-4 שנים מידי שותפי קרן ההון סיכון פיטנגו.

 

"אתר האינטרנט חיפה על המכירה בחנויות"

המוצרים העיקריים שמציעה אייקון הם טלפונים סלולריים (אייפונים), מחשבים אישיים (מק), מחשבי לוח (אייפד), שעוני יד חכמים (אפל ווטש) ואביזרים ומוצרים משלימים.

פילוח ההכנסות לפי קטגוריות פעילות מרכזיות, שפרסמה אייקון במצגת המלווה את טיוטת התשקיף, מראה כי הכנסותיה ממכירת אייפונים צמחה בשנה שעברה ב-8% והגיעה ל-434 - מה שהיווה כ-45% מההכנסות השנתיות, מכירות מחשבי מק עלו ב-22% ל-248 מיליון שקל ומכירות אביזרים (אקססוריז) קפצו כמעט ב-60% ל-182 מיליון שקל.

אייקון גרופ לא יכולה להעריך את נתח השוק שלה, אולם סבורה, כי היא "מהווה גורם מרכזי במסגרת פעילות הקמעונאות של מוצרי מחשב ותקשורת סלולרית של מוצרי אפל בישראל".

בהתייחסות להשפעות משבר הקורונה באייקון גרופ מציינים, כי בשנה שעברה, במשך כל תקופות הסגר גדלה הפעילות הקמעונאית של החברה באתר האינטרנט והמוקד הטלפוני "באופן אשר חיפה כמעט באופן מלא על הירידה במכירות בחנויות" ופעילות ההפצה "נמשכה כסדרה, לצד גידול בהיקף הפעילות בתחום כחלק מהאסטרטגיה העסקית של החברה בשנים האחרונות".

עוד מעריכים באייקון גרופ, כי "שינוי דפוסי העבודה והלימודים בבתי הספר במהלך הסגרים גרמו לעליה ברכישת מחשבים ניידים, מחשבי לוח וציוד היקפי", גם של מוצרי אפל וגם למוצרים של מותגים אחרים, עניין שהוביל לעליה במצבת הלקוחות שלה ובהיקף המכירות בתחום פעילות ההפצה.

כן מציינים באייקון גרופ, כי בשנים האחרונות היא מזהה עליה במכירת מוצרי אפל בזכות "שיפור והתאמות" של המוצרים לקהל הישראלי ועליה בהיקף הרכישות של מחשבי מאק בתעשיית ההייטק, וכן היא נהית מעליה במכירות בתקופות של השקת מוצרים חדשים או גרסאות חדשות למוצרים קיימים.

 

"מספר מבקרים שנתי של מעל 3 מיליון איש"

אייקון, לפי הערכות החברה, היא "בעלת הפעילות הגדולה ביותר בישראל במוצרי אפל", והיא היחידה שהתקשרה עם אפל בהסכם מסוג מסוים (APR), המעניק לה כמה יתרונות במכירת מוצריה של אפל.

בעניין זה מציינים באייקון, כי "לפי מידע לא רשמי" שנמסר לה מאפל, אייקון נחשבת לאחת מהרשתות המוצלחות שלה "הן בביצועי מכירות, הן בחווית הלקוח והן בציוני הביקורות", עם מספר מבקרים שנתי של יותר מ-3 מיליון איש.

באייקון מסבירים, כי אפל, ענקית מכשירי התקשורת מהמובילות בעולם, "נוהגת לפעול במדינות השונות באמצעות חוזי התקשרות עם נציגים מקומיים בנושאי הפצה, שירות תיקונים ומכירה קמעונאית".

אפל מפיצה ומשווקת את מוצריה בכמה דרכים - מכירה בחנויות (אפל סטור) המוקמות על-ידה, שיווק באמצעות משווק מורשה בחנויות ממותגות (דוגמת אלו של אייקון) ושיווק באמצעות משווקים מורשים בחנויות שונות.

עוד לפי טיוטת התשקיף, חתמה אייקון גרופ בחודש אוגוסט האחרון על הסכם עקרונות לא מחייב להשקעה של עד קרוב ל-70 מיליון שקל ברכישת 85% ממניות חברה פרטית שעיקר פעילותה הפצת מחשבים, תוכנות וציוד היקפים של מותגים שאינם מותגי אפל, ועם היקף הכנסות שנתי של כ-300 מיליון שקל.

עוד כתבות

כביש חוצה צפון / צילום: בר - אל

הפעם לא הצליח לה: תביעת מיליונים של שפיר הסתיימה בפיצוי סמלי

קבוצת שפיר, שמשמשת זכיינית בכמה מקטעים בצפון כביש 6, תבעה מספר פעמים את חברת חוצה ישראל בשל שינויים במהלך העבודה על הפרויקט ● הפעם היא דרשה 80 מיליון שקל, אך זכתה רק ב־650 אלף שקל ● חוצה ישראל: "פסק דין חשוב", שפיר:"הפרויקט הסתיים בהקדמה משמעותית בלוח הזמנים"

הכותל המערבי / צילום: עינת לברון

לאחר הטענות שהונו את המדינה וגרפו מיליונים: "יזמי הכותל" משיבים אש

במענה לצו המניעה הזמני טוענים "יזמי הכותל" כי הגו יחד מיזם אומנותי דיגיטלי חדשני במסגרתו ביקשו ליצור ולמכור מודלים ויזואלים תלת מימדיים ביחס לכל אבן כותל ● לטענת המדינה, ניתן אישור לצילום הכותל אולם לא לעיבוד התמונה לצרכים מסחריים ● "המבקשת מנועה ומושתקת (ולו מכוח עיקרון תום הלב) מלטעון כי לא ניתן לעשות שימוש מסחרי בצילומי הכותל המערבי"

מאיר שפיגלר, מנכ''ל הביטוח הלאומי / צילום: איל יצהר

הכללים החדשים של הביטוח הלאומי: הנטל הבירוקרטי עובר למעסיקים

רפורמה חדשה מצמצמת את השימוש במסמכים בהגשת התביעות לביטוח הלאומי ופותחת מאגר דיגיטלי שייתן תמונת מצב על שוק התעסוקה והזכאים לקצבאות

ג'ף בזוס, מייסד אמזון / צילום: Associated Press, Tony Gutierrez

אי השיוויון בין מדינות הצטמצם; המיליארדרים לא שמעו על כך

לפי דוח אי השוויון העולמי 2022, מגפת הקורונה היטיבה עם צמרת המיליארדרים העולמית, שרשמה ב-2020 את הזינוק החד ביותר המתועד בחלקה בסך העושר בעולם ● בישראל יש נקודת אור בולטת: חלקן של הנשים בהכנסות מעבודה קפץ בכ-10 נקודות האחוז בהשוואה לתחילת שנות ה־90

חן עמית, מנכ''ל טיפלתי / צילום: תמונה פרטית

"טיפלתי" נכנסת לצמרת חברות הפינטק הפרטיות בעולם עם שווי 8.3 מיליארד דולר

חברת טיפלתי, המפתחת פתרונות בתחום אוטומציה של תשלומים, גייסה 270 מיליון דולר לפי שווי גבוה פי ארבעה מלפני שנה ● גיוס זה הופך את טיפלתי לחברת הטכנולוגיה בעלת השווי השלישי בגובהו בישראל ולחברת הפינטק הפרטית ה-14 בשוויה בעולם

בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בבורסה בת"א; אספן גרופ זינקה ב-17%

מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ת"א 35 ירד ב-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל ● הדולר מאבד גובה ויורד לכ-3.10 שקלים ● מניית הפועלים ירדה ב-3% על רקע המכירה של שרי אריסון

התחלתם ללמוד השבוע לתואר שני? רובכם מבזבזים זמן וכסף / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוקלים לוותר על השכלה אקדמית? אתם בדרך לנכות תעסוקתית

אינטרסנטים ועתידני עולם העבודה החדש מובילים דור שלם להאמין שבהייטק כבר לא צריך השכלה ● ניהול וקריירה

פרויקט למגורים של אזורים ברמת גן / הדמיה: 3DVISION

מי שיאנית מחירי הדירות ובאיזו חברה תמצאו דירה במיליון שקל בלבד: מה מסתתר בדוחות של יזמיות הנדל"ן

הדוחות הכספיים של חברות הבנייה למגורים מלמדים כי הללו מכרו השנה מאות דירות יותר מבשנה שעברה, ובמחירים גבוהים יותר, שעמדו בממוצע על יותר מ-2 מיליון שקל ● שיאנית המכירות - אזורים; שיאנית המחירים - אפריקה מגורים; והרווחית ביותר - פרשקובסקי ● ומי מוכרת דירות תמורת כמיליון ש'

ביל גייטס / צילום: Shutterstock

למרות האומיקרון: ביל גייטס (שוב) מנבא שהקורונה תדעך במהלך השנה הבאה

התחזית של ביל גייטס לשנת 2022: השלב האקוטי של מגפת הקורונה יגיע לסיומו ● למרות כל האתגרים, ולמרות שהשנה הנוכחית נראתה פחות טוב משקיווה – גייטס עדיין אופטימי

חיסון לקורונה של חברת פייזר / צילום: Associated Press, Steven Senne

בפייזר מעריכים: חיסון הבוסטר עמיד גם בפני זן האומיקרון

נתוני האומיקון של פייזר מעודדים: שלוש מנות מגינות מאומיקרון פחות מאשר מדלתא, אך עדיין ברמה סבירה; ההגנה של שתי מנות - נמוכה משמעותית גם כשהחיסון חדש ● פייזר מציינת כי ייתכן ושתי מנות חיסון עדיין נותנות הגנה נגד מחלה קשה ● החברה מסרה כי היא ממשיכה לפתח מוצר ספציפי נגד אומיקרון, שיגיע לשוק עד חודש מרץ - אם יסתבר שהוא דרוש

מפעל סוכריות הגומי טופ גאם. השווי נחתך בכ-45% / צילום: מצגת החברה

מתחילים הכי גבוה ובסוף מתפשרים: המנגנון שמאחורי קיצוץ מחיר ההנפקות בבורסה בת"א

פעם אחר פעם "נאלצות" החברות המנפיקות לחתוך 20%, 30% ואפילו 50% מהשווי אליו כיוונו טרם ההנפקה ● עם זאת, ברוב המקרים נראה שמדובר במצב שבו כל הצדדים יוצאים מרוצים - החברה מגייסת לפי שווי סביר מבחינתה, והמשקיעים המוסדיים יוצאים כמי שלחצו אותה מטה ● ואיך כל זה קשור לדמי השכירות של רמי לוי?

קונים בסופרמרקט במיזורי ארה''ב. האמריקאים מודאגים מעליית מחירי המזון / צילום: Reuters, Lawrence Bryant

סקר "וול סטריט ג'ורנל": האינפלציה מתגלה כחשש המרכזי של האמריקאים

סקר חדש של ה"וול סטריט ג'ורנל" מגלה שרוב המצביעים אומרים שהאינפלציה גורמת להם ללחץ פיננסי

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

מה עומד מאחורי התביעה הלא השגרתית של טורנדו נגד רותם סלע

בדיסקונט החליטו לקפוץ לליגה של הגדולים, והחתימו את סלע כפרזנטורית בבלעדיות ● לגלובס נודע כי צילומי הקמפיין מתוכננים בקרוב. בטורנדו לא מבקשים לעצור אותם, אך דורשים ביטול בלעדיות או פיצוי ● מה עומד מאחורי התביעה, ואיך זה ישפיע על תוכניות דיסקונט?

רותם סלע / צילום: אמיר מאירי

בגלל המעבר לדיסקונט: טורנדו תובעת את רותם סלע

החל משנת 2016 משמשת סלע כפרזנטורית של מוצרי טורנדו ● כפי שנחשף לראשונה בגלובס, סלע קיבלה הצעה מפתה במיוחד מבנק דיסקונט, לפיה תקבל כ-2.5 מיליון שקל לשנה ותחתום על סעיף בלעדיות ● לטענת סלע, ניסיונות טורנדו לסכל את החוזה עשויים לגרום לה לנזקים של עשרות מיליוני שקלים

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

וריאנט אומיקרון: תוצאות ראשונות הגיעו, והן לא מעודדות

במחקר קטן שנערך בדגימות מ-12 נבדקים בדרום אפריקה נמצא כי מחלימים ומחוסנים מוגנים יותר מהוריאנט ● נתונים נוספים שהגיעו מגרמניה כבר מציגים תמונה לא טובה גם לגבי ההגנה באמצעות שלושה חיסונים ● ד"ר טל רוה, חוקרת במכון לרפואה משקמת באוניברסיטת סטנפורד: "קשה לאמוד את המשמעות הרפואית של התוצאות הללו. מה שברור הוא שיעילות הנוגדנים המנטרלים יורדת מול האומיקרון, וסביר שהדבר יתבטא בפחות הגנה מפני הדבקה"

יוחנן לוי, בעלי ''יוחנן לוי, סופר סת''מ'' / צילום: תמונה פרטית

"מזל שהיו מענקים מהמדינה שהצילו אותנו. פשוט לא הייתה עבודה"

יוחנן לוי, תושב ירושלים, בן 41 ● נשוי פלוס 5 ילדים ● בעל "יוחנן לוי, סופר סת"מ" ● "השוק רווי מתחרים אבל הבעיה העיקרית היא שיש כ"כ הרבה סופרים שעובדים בשחור. זה קשוח להתחרות מולם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

סמנכלית ביטוח ישיר מרב קליפר פרץ / צילום: איל יצהר

לא רק הפרידה משני כהן: סמנכ"לית השיווק של ביטוח ישיר בראיון

למרות הגידול ברכישות האונליין של ישראלים, עולם הביטוח עדיין נמצא מאחור, אומרת מרב קליפר-פרץ, סמנכ"לית השיווק של ביטוח ישיר ● מה הוביל לפרידה מהפרזנטורית שני כהן, ואיזה תובנות הפיקה בעזרת יחידת הדאטה ● הזווית של סמנכ"לי השיווק בחברות הבולטות במשק

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

אלון מאסק מתנגד להצעת ביידן שתעודד רכישת מכוניות חשמליות

מנכ"ל טסלה מתח ביקורת על הצעת חוק מרכזית של ממשל ביידן בעת ריאיון שערך במסגרת כנס ועידת המנכ"לים שמארח הוול סטריט ג'ורנל ● "בכנות, הייתי מסלק את הצעת החוק הזו כולה"

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הגירעון ממשיך לרדת: עמד על 4.6% בנובמבר

מדובר בירידה של כמעט אחוז לעומת אוקטובר, שאז הגירעון עמד על 5.5% מהתוצר ● באוקטובר 2020 הגירעון היה גבוה כמעט פי שלושה

חצי בצלאל. לפי ההסדר, הוא יחזיק שליש מהמניות של אקספון / צילום: רמי זרנגר

עסקת הרכישה של אקספון על הכוונת: רשות התחרות דורשת הבהרות

הסעיפים הבעייתיים: העברת נכסים בין מרתון לסלקום בעקבות חוב ישן שיש למרתון כלפי סלקום ובעקבות הסעיף שמאפשר לכלירמרק לחייב את סלקום לקנות את החברה בעוד 3 שנים תמורת 130 מיליון שקל