גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"משחק הדיונון" הרג את "הנבל הקלאסי". מי יתפוס את מקומו?

עשור אחרי שנאסרה לשיווק, הסדרה "משחק הדיונון" הפכה לסחורה חמה בנטפליקס ● זה לא מקרי: הגלובליזציה גרמה לאנושות להבין עד כמה הבעיות בעולם משותפות, והחברות המסחריות שינו כיוון

מתוך "משחק הדיונון" / צילום: Associated Press, Youngkyu Park/Netflix
מתוך "משחק הדיונון" / צילום: Associated Press, Youngkyu Park/Netflix

מוצרי צריכה מגיבים במהירות לתרבות ולסביבה שבה הם מתקיימים. לא לחינם התחולל ויכוח ער סביב בובת הברבי, שהכריח את מאטל להטמיע שינויים בבובה הקלאסית. לאייקון בלונדיני נוספו לאורך השנים בובות ששיקפו מראה ואישיות מגוונים יותר, ובהן ברבי כהת עור, אסייתית ובעלת קימורים. השנה הצטרפו אליהן 6 בובות מעולם המדעים והטכנולוגיה, ובהן פרופ' שרה גילברט, מממציאי החיסון לקורונה.

מי שהיטיב לתאר את הקשר בין תעשיה לתרבות הוא אנדי וורהול. מוצרים יומיומיים כמו בקבוקי קוקה קולה לצד סלבס הפכו ליצירות אמנות בשווי מיליוני דולרים. טכניקה של הכפלות ושכפולים, שמסמלת את פס הייצור התעשייתי, היא מסימני ההיכר שלו.

וורהול אינו היחיד שחקר את הקשר בין תרבות פופולרית לעיצוב תודעה. כבר מזמן מובן מאליו שסרטים וסדרות משקפים ערכים ומהנדסים תפיסות. ברוח התקופה, חברת DC החליטה השנה להוציא מהארון את רובין, עוזרו של סופרמן.

דוגמה נוספת היא "משחק הדיונון" שהפכה ללהיט עולמי, והיא הסדרה הנצפית ביותר בנטפליקס בימים אלה. דרמת האימה הקוריאנית מובילה את רשימות הצפייה ב־90 מדינות. המסר התרבותי שלה חדשני ומרתק: הנבל מת, נשארה רק האנושות. כמו כל דבר ב"משחק הדיונון", גם המסר הזה עובר בחדות אלימה.

עלייתו של הרשע

כדי להבין עד כמה רצח הנבל ב"משחק הדיונון" הוא מעשה דרמטי, צריך לדבר קודם על הימים שבהם הנבל חי ובעט. בסרטים וסדרות שהפכו לקלאסיקות תמיד היה שמור לנבל מקום נכבד. למעשה, לא היה גיבור ללא נבל. מיהו הטוב ללא הרע והמכוער, ומיהו פופאי ללא בלוטו.

הדגש בסרטים ובסדרות הטלוויזיה היה על זהות שנוצרת כנגד "האחר", שהוא נציג הרוע עלי אדמות. קונגלומרט הקומיקס DC יצר בשנות ה-60 את ליגת הצדק - קבוצת גיבורי על כמו סופרמן, באטמן, וונדרוומן ופלאש, שמגנים על כדור הארץ ותושביו מפני שליט מרושע כלשהו. הסיפור הבסיסי היה פשוט, וחזר על עצמו: הגיבור נלחם ברשע וניצח.

כן, בדרך-כלל שניהם היו גברים, אם כי הטיפיקציה של הנבל הייתה גמישה יותר. הוא גם היה יכול להיות דמות חייזרית כלשהי, אך עדיין כזו שצוירה כגבר. הדבר החשוב ביותר הוא שהרוע לבש דמות ספציפית: היה אינדיבידואל אנושי או סמי-אנושי שניתן לו שם משלו, והוטל עליו למלא תפקיד של שטן.

התמה התרבותית הזו, של גיבור מול שטן, הייתה רלוונטית לכל הגילאים. גיבורי העל של הקומיקס שעברו למסך הגדול והקטן, סיפורי הנסיכות של דיסני, מערבוני הספגטי, מותחנים וסרטי האימה - בכולם הופיעה דמותו של הנבל. לנבל היה שמור תפקיד קריטי בעלילה: דרכו ניתן היה להסביר מה נורמטיבי ומה לא.

בעולם הישן, שבו היה פשוט וברור יחסית מה נכון ומה לא, הנבל היה מעין אלטר אגו בלתי רצוי. אין פלא שהוא שגשג בעידן שבו חלוקת העבודה המגדרית הייתה מובחנת יחסית, הומוסקסואליות טואטאה מתחת לשטיח, והעולם התחלק בין מעצמות.

חשוב לדייק: התרבות הפופולרית לא הייתה עיוורת לעוולות שמתרחשות בעולם, וכן העבירה ביקורת חברתית. אבל השימוש בנבל ספציפי היה טכניקה סיפורית רבת עוצמה כדי להעביר מסר של טוב ורע.

הסיפור של באטמן ממחיש זאת היטב: ברוס ויין גדל בגות'אם סיטי המושחתת, והיה עד לרצח הוריו. אולם כשויין הופך לבאטמן, הוא אינו הופך למתקן חברתי. הוא עדיין רודף אחר אינדיבידואל מרושע עם שם וצורה, כמו הג'וקר. האפלוליות של גות'אם סיטי משמשת כרקע לעלילה, אולם מושא המאבק אינו הרוח האפלה של העיר, אלא רשעים שלובשים דמות מוחשית.

האמירה מאחורי דמותו של הנבל היא אופטימית: כשהגיבור יציל את העולם מכוחות הרשע, תגיע הגאולה. במילים אחרות, יש תקווה. כל מה שצריך לעשות הוא להרוג את הנבל. המסר הפשטני הזה שונה מאוד ממה שאומרת לנו "משחק הדיונון".

מי באמת אשם

"משחק הדיונון" מפנה אצבע מאשימה כלפי ישות ערטילאית, כמו החברה או הטבע האנושי. האמירה הערכית בסדרה היא ברורה: המציאות מורכבת והרשע נמצא בתוכנו, כפרטים וכחברה. הפערים הקיצוניים בין עשירים לעניים בקוריאה, קצירת איברים כדרך לתשלום חובות, קהות החושים לסבלו של האחר - אלו הם האשמים האמיתיים.

משחק הדיונון / צילום: Associated Press, Youngkyu Park/Netflix

העובדה שהמשתתפים מתים בעקבות הפסד במשחקי ילדות תמימים מוסיפה עוד רובד של ציניות ומקאבריות למציאות נוראית מעין כמוה. בפרק האחרון, סונג ג'י-הון מגלה כי המשחק ממשיך להתקיים גם לאחר מותו של או-איי נאם. בניגוד לסיפור הנבל הקלאסי, ב"משחק הדיונון" אין נבל מסוים שהכחדתו תוביל לגאולה. או-איי נאם אומנם מת, אך יש עשירים משועממים נוספים שצריך להמשיך לענג אותם.

אולם בלי תקווה אי-אפשר. ב"משחק הדיונון" אומרים שביטויים של אמפתיה, סולידריות וטוב לב מתקיימים, והם מקור הגאולה. אבל התקווה הרבה יותר קטנה ומהוססת מול עוצמתו המתמשכת של הרוע.

כשיוצר הסדרה ניסה למכור אותה לפני עשור, הוא נדחה בטענה כי היא אלימה מדי. עשור מאוחר יותר, הסדרה מצאה לעצמה בית חם בנטפליקס. מה שנאסר לשיווק לפני עשור, הפך עכשיו לסחורה חמה. זה לא מקרי - הגלובליזציה גרמה לאנושות להבין עד כמה הבעיות בעולם עמוקות ומשותפות. הקורונה המחישה זאת בצורה מושלמת. התרבות הפופולרית של היום אינה מאמינה בגיבורים ונבלים. הרשע הוא בתוכנו ומסביבנו. לכן, גם בובת ברבי בלונדינית היא עילה לגיטימית לדיון ציבורי בחברה מסחרית.

הכותבת היא הבעלים של חברת round angle לפיצוח תובנות עסקיות וסטוריטלינג. עבדה עם חברות מובילות וזכתה בפרסים בארץ ובעולם 

עוד כתבות

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

אלון מאסק מתנגד להצעת ביידן שתעודד רכישת מכוניות חשמליות

מנכ"ל טסלה מתח ביקורת על הצעת חוק מרכזית של ממשל ביידן בעת ריאיון שערך במסגרת כנס ועידת המנכ"לים שמארח הוול סטריט ג'ורנל ● "בכנות, הייתי מסלק את הצעת החוק הזו כולה"

התחלתם ללמוד השבוע לתואר שני? רובכם מבזבזים זמן וכסף / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוקלים לוותר על השכלה אקדמית? אתם בדרך לנכות תעסוקתית

אינטרסנטים ועתידני עולם העבודה החדש מובילים דור שלם להאמין שבהייטק כבר לא צריך השכלה ● ניהול וקריירה

יוחנן לוי, בעלי ''יוחנן לוי, סופר סת''מ'' / צילום: תמונה פרטית

"מזל שהיו מענקים מהמדינה שהצילו אותנו. פשוט לא הייתה עבודה"

יוחנן לוי, תושב ירושלים, בן 41 ● נשוי פלוס 5 ילדים ● בעל "יוחנן לוי, סופר סת"מ" ● "השוק רווי מתחרים אבל הבעיה העיקרית היא שיש כ"כ הרבה סופרים שעובדים בשחור. זה קשוח להתחרות מולם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

רביב צולר / צילום: נטלי כהן-קדוש

ICL פותחת מפעל חדש לתחליפי חלבון

המהלך הוא חלק מאסטרטגיית המיקוד של החברה בפיתוח מוצרי מזון בריאים יותר וסביבתיים ● וגם: יוניקורן הפינטק הישראלי ראפיד (Rapyd) רוכש את חברת הפינטק Neat ● אירועים ומינויים

קונים בסופרמרקט במיזורי ארה''ב. האמריקאים מודאגים מעליית מחירי המזון / צילום: Reuters, Lawrence Bryant

סקר "וול סטריט ג'ורנל": האינפלציה מתגלה כחשש המרכזי של האמריקאים

סקר חדש של ה"וול סטריט ג'ורנל" מגלה שרוב המצביעים אומרים שהאינפלציה גורמת להם ללחץ פיננסי

הנשיא פוטין בביתו בסוצ'י ליד הים השחור בשיחת הווידאו עם ביידן ביום שלישי / צילום: Associated Press

האם איום ביידן בסנקציות כלכליות יעצור את השאיפות של פוטין בגבול האוקראיני

ביידן ניסה להניא את פוטין מלפלוש לאוקראינה בפסגת זום ● מה עובר על נשיא רוסיה? האם זה רק דיכאון גיאו־אסטרטגי חולף או שהוא באמת החליט ל"תקן את העיוות ההיסטורי של עצמאות אוקראינה", הארץ שרק אנשים "חסרי זהות" (יהודים, קראים וטאטרים) רוצים בקיומה

 

אדם מוסרי בסנאט / צילום: Reuters, ELIZABETH FRANTZ

האם אינסטגרם שומרת על צעירים? מנהל הרשת החברתית העיד מול הסנאט

מנהל אינסטגרם, אדם מוסרי, התייצב אמש מול הסנאט כדי להעיד על מה שנטען כלפי הרשת החברתית אותה הוא מנהל: ההשפעות השליליות הקשות שיש על צעירים, ובעיקר צעירות ● מוסרי ניהל את המערכה כמו שצריך, וכמעט הצליח לשכנע אנשים שאין פה שום האשמות רלוונטיות

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב. ''האינפלציה הייתה יותר מתמידה וגבוהה משציפינו'' / צילום: Associated Press, Susan Walsh

מדדי אג'יו לחודש נובמבר: האופטימיות מתפוגגת והשוק מקשיב לסיכונים

העדפת מדדי מניות בישראל על מדדים בחו"ל יצרה פער תשואה של כ-3.5% בנובמבר ● אינפלציה של 6% לא תאפשר לנגיד האמריקאי לעמוד מנגד עם הרחבה מוניטרית וריבית כה נמוכה ● כל ההסברים קורסים והשווקים מגיבים בעצבנות ● חוסר הוודאות לשלוש השנים הקרובות גדל

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

מה עומד מאחורי התביעה הלא השגרתית של טורנדו נגד רותם סלע

בדיסקונט החליטו לקפוץ לליגה של הגדולים, והחתימו את סלע כפרזנטורית בבלעדיות ● לגלובס נודע כי צילומי הקמפיין מתוכננים בקרוב. בטורנדו לא מבקשים לעצור אותם, אך דורשים ביטול בלעדיות או פיצוי ● מה עומד מאחורי התביעה, ואיך זה ישפיע על תוכניות דיסקונט?

קרן ברק, ליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אין הבדל בין אכילת פרי לבין צריכתו בצורת 100% מיץ טבעי?

מה ההבדל בין לאכול תפוז ללשתות אותו? "מס הסוכר" הוא הזדמנות להסביר ● המשרוקית של גלובס

אברהם קוזניצקי / צילום: תמר מצפי

מת אברהם קוזניצקי, מייסד חברת הבנייה מנרב

קוזניצקי הקים את חברת מנרב כשהיה בן 30, לאחר עשור שבו עבד כמורה וכמנהל בית ספר ● במרץ השנה מכר קוזניצקי את החברה לפי שווי של 750 מיליון שקל, לקבוצת משקיעים בראשות אסנס פרטנרס ובהשתתפות כלל, מגדל ולאומי פרטנרס

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

סנטינל וואן עקפה את התחזיות לרבעון; למה המניה צוללת?

חברת אבטחת הסייבר הציגה הכנסות גבוהות והפסד נקי מצומצם ביחס לתחזיות, והציגה תחזית שנתית גבוהה מתחזיות האנליסטים ● סיבה אפשרית לחולשת המניה: השבוע תסתיים תקופת החסימה על בעלי המניות לאחר ההנפקה

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד

בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בבורסה בת"א; אספן גרופ זינקה ב-17%

מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ת"א 35 ירד ב-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל ● הדולר מאבד גובה ויורד לכ-3.10 שקלים ● מניית הפועלים ירדה ב-3% על רקע המכירה של שרי אריסון

עודד הר אבן ורעות אלפיה, שותפים מנהלים בסאליבן תל אביב / צילום: רן בירן

"היה ברור שהחגיגה צריכה להסתיים": מנהלי פירמת עורכי הדין סאליבן מדברים על ההאטה בהנפקות

פירמת עוה"ד סאליבן תל אביב, שמנוהלת על ידי עו"ד עודד הר אבן ועו"ד רעות אלפיה, מייצגת חברות ישראליות שנסחרות בוול סטריט ● לחברות הם מציעים לא לבזבז זמן במחשבות על לונדון או אוסטרליה, וגם לא להיות "גרידיים" מדי: "השוק מוכיח שחברות שהיו מספיק חכמות לגייס בזמן - רגועות היום"

קרית ים. ''אחלה חוף שלא חוצה אותו מסילת רכבת'' / צילום: Shutterstock

משנה את פניה: האם קריית ים תהפוך ללהיט נדל"ני

בהיעדר קרקעות פנויות, העיר יכולה לצמוח רק לגובה באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית ● אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית: "ההיצע נמוך והצפיפות נמוכה, ואין צורך במפלסי חניה תת-קרקעיים"

גוד פארם / צילום: באדיבות הרשת

רמי לוי נכנס לתחום בדיקות ה-PCR: משיק בדיקות ב-89 שקל בסניפי גוד פארם

הבדיקות מיועדות לטסים ולמי שזקוק לבדיקה צורכי תו ירוק או סיום בידוד ● הרשת נכנסה זה מכבר לתחום בדיקות הקורונה עם בדיקות אנטיגן המוצעות בסניפיה במחיר של 49 שקל

בית המשפט. על עורכת הדין הוטלו הוצאות משפט בגובה של 100 אלף שקל / צילום: Shutterstock

מתנה או נאמנות: מה מעמדם של מניות שקיבלה עו"ד בחברה?

עורכת דין שניהלה קשר רומנטי עם אדם שהיה לקוח שלה, טענה כי המניות שהעביר לה ניתנו במתנה ולא בנאמנות ● על מי חלה חובת ההוכחה ומה קבע בית המשפט?

רותם סלע / צילום: אמיר מאירי

בגלל המעבר לדיסקונט: טורנדו תובעת את רותם סלע

החל משנת 2016 משמשת סלע כפרזנטורית של מוצרי טורנדו ● כפי שנחשף לראשונה בגלובס, סלע קיבלה הצעה מפתה במיוחד מבנק דיסקונט, לפיה תקבל כ-2.5 מיליון שקל לשנה ותחתום על סעיף בלעדיות ● לטענת סלע, ניסיונות טורנדו לסכל את החוזה עשויים לגרום לה לנזקים של עשרות מיליוני שקלים

בורסת טוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

עליות קלות באירופה; הביטקוין שב ויורד מתחת ל-50 אלף דולר

מדד המחירים לצרכן בסין רשם עלייה של 2.3% ב-12 החודשים האחרונים (עד נובמבר) לעומת צפי כלכלנים לעלייה של 2.5% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמת יציבות