גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"השטחים החדשים נספגים עוד בשלבי ההקמה": העסקים אצל גב-ים חזרו לשגרה

חברת הנדל"ן המניב דיווחה על רווח נקי המיוחס לבעלי המניות של 235 מיליון שקל, בהשוואה ל-47 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל אשתקד ● רשמה הכנסות של 183 מיליון שקל מעליית שווי הוגן של נדל"ן להשקעה ● המנכ"ל אבי יעקובוביץ: "שוק המשרדים בתל אביב ובהרצליה עומד בחזית"

אבי יעקובוביץ, מנכ''ל גב-ים / צילום: כדיה לוי
אבי יעקובוביץ, מנכ''ל גב-ים / צילום: כדיה לוי

חברת הנדל"ן המניב גב-ים ממשיכה ליהנות מרווחים גבוהים בזכות עלייה בשווי נכסיה. היום דיווחה החברה על רווח נקי המיוחס לבעלי המניות של 235 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2021, וזאת בהשוואה לרווח נקי של 47 מיליון שקל בלבד שנרשם ברבעון המקביל אשתקד.

לדברי גב-ים , הגידול ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל נובע בעיקרו מגידול בהכנסות מעליית שווי הוגן של נדל"ן להשקעה. גב-ים רשמה ברבעון השלישי הכנסות של 183 מיליון שקל מעליית שווי הוגן של נדל"ן להשקעה, וזאת לאחר שברבעון המקביל לא נרשם שינוי בשווי הכולל של הנדל"ן שבבעלותה.

ברבעון השלישי ערכה גב-ים הערכות שווי לנכסיה המניבים המיועדים לתעשיה וללוגיסטיקה. בהערכות שווי אלו הופחתו שיעורי ההיוון ששימשו את השמאים החיצונים בשיעור ממוצע של 0.5% והפחתה זו הניבה עלייה של 129 מיליון שקל בשווי הנכסים.

בנוסף, בגין עלייה מצטברת של 2.4% במדד המחירים לצרכן (מאז הערכות השווי הקודמות) נרשמו הכנסות של 29 מיליון שקל בגין עליית ערך הנכסים וזאת מכיוון ששכר הדירה צמוד למדד. הכנסות נוספות של 31 מיליון שקל נבעו מעליית ערך קרקעות בייעוד תעשיה ולוגיסטיקה.


עלייה בשווי ההוגן של נדל"ן להשקעה 

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2021 רשמה גב-ים רווח נקי המיוחס לבעלי המניות של 695 מיליון שקל, וזאת לעומת רווח נקי של 172 מיליון שקל בלבד בתקופה המקבילה אשתקד. גם כאן, נבע עיקר ההבדל מהכנסות של 756 מיליון שקל שנרשמו מעלייה בשווי ההוגן של נדל"ן להשקעה, בתשעת החודשים הראשונים של 2021.

לשם השוואה, בתשעת החודשים הראשונים של 2020 רשמה גב-ים הכנסות 23 מיליון שקל בלבד מעלייה בשווי הנדל"ן להשקעה שלה, כאשר ב-2020 כולה עלה שווי הנדל"ן להשקעה של החברה ב-109 מיליון שקל. יש לציין כי התוצאות הכספיות אשתקד הושפעו במדיה רבה מהתפרצות מגיפת הקורונה, אשר הובילה לשימוש נרחב של הממשלה במדיניות הטלת סגרים.

מדיניות סגרים זו, גררה עמה סגירה של מרכזי קניות ומבני משרדים והובילה לירידה בפדיונות השוכרים (בעיקר בתחום הקניונים והמרכזים המסחריים). אי-לכך, נאלצו השמאי לבצע הפחתות שווי בחלק מהנכסים המניבים, אשר פגעו בתוצאות החברות המשכירות.

עוד עולה מדוחות החברה, כי ההכנסות מהשכרת מבנים גדלו ברבעון השלישי של 2021 ב-3.7% ל-139 מיליון שקל, ואילו בתשעת החודשים הראשונים של השנה נרשמה עלייה של 1.7% בהכנסות מהשכרת מבנים ל-408 מיליון שקל. ה-NOI (הכנסות תפעוליות נטו) גדל ברבעון השלישי ב-1.5% ל-132 מיליון שקל ובתשעת החודשים הראשונים של השנה ב-0.8% ל-391 מיליון שקל.

"האצה בפעילות הייזום האינטנסיבית" 

גב-ים עוסקת בעיקר בתחום המשרדים להשכרה, ומתחמה בהקמה ותפעול של פארקי הייטק. בנוסף, פועלת החברה גם בתחומי המסחר והלוגיסטיקה, ואף החלה בהשקעות בתחומי חוות השרתים והמגורים להשכרה.

עוד עולה מהדוחות, כי ה-FFO (רווח תזרימי נקי) גדל ברבעון השלישי ב-17% ל-69 מיליון שקל וב-7% בתשעת החודשים הראשונים של השנה ל-193 מיליון שקל. לדברי החברה, דוחותיה הכספיים מלמדים על חזרה מלאה לשגרה, המשך יציבות וגידול בכל הפרמטרים התפעוליים, והאצה משמעותית בפעילות הייזום האינטנסיבית.

לדברי אבי יעקובוביץ, מנכ"ל גב-ים, "חברות ההייטק, בתוך המכלול של ישראל כמעצמה טכנולוגית מובילה, מקדמות הקמת מרכזי פיתוח חדשים וגיוסי עובדים בעוצמה רבה ומראות על המשך צמיחה ומובילות את המגמות בשוק. הביקושים נמשכים בעוצמה רבה, ביקושים שדוחפים את ענף הנדל"ן המניב קדימה, ומשדרים צמיחה מואצת בתחום המשרדים".

יעקובוביץ הוסיף, כי "השטחים החדשים נספגים עוד בשלבי ההקמה. שוק המשרדים בתל אביב ובהרצליה עומד בחזית ומוביל את המגמה, והוא צפוי להתחזק ולצמוח בשנים הקרובות.

"חברות ההייטק בחרו להיות חלק בלתי נפרד מהמטרופולין של תל אביב ומרחב הרצליה ומובילות את הביקושים כחלק מתהליך מובנה, תוך הישענות על ההון האנושי האיכותי שמהווה את עמוד השדרה המרכזי של חברות ההייטק. בתוך המכלול של תל אביב והרצליה, מגדלי ToHa1 ו-Toha2 (שעל הקמתו הוחלט לאחרונה, ע"כ) ומרכזי גב-ים בהרצליה, מהווים מוקד מרכזי וסמן ימני לשוק המשרדים, בנוסף על פארקי הייטק מרכזיים אחרים של גב-ים, ופוגשים את הביקושים".

פרויקט המשרדים ToHa שהקימה גב־ים בתל אביב / צילום: Shutterstock, Boris-B

"גב-ים נמצאת חזק מאוד בתוך הביקושים, ובוחנת עסקאות רבות ומשתתפת בכל המכרזים של חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות. גב-ים ממשיכה בעוצמה רבה במסלול מאוד ברור של פעילות ייזום רחבת היקף ואינטנסיבית, הכוללת 13 פרויקטים, בשטח כולל של כ-660 אלף מ"ר (כ-500 אלף מ"ר חלק החברה), בהשקעה כוללת של כ-4.5 מיליארד ש"ח (חלק החברה).

"גולת הכותרת הינה פרויקט ToHa2, בשטח כולל של 210 אלף מ"ר (כ-105 אלף מ"ר חלק החברה), מגה פרויקט המהווה את ראש החץ של פעילות החברה. אנו צופים ביקושים נרחבים בפרויקט זה, במחירי שכירות גבוהים.

"עם השלמת הפרויקטים הללו ואכלוסם, עד סוף שנת 2026, הכנסות החברה יגדלו בהדרגה לכ-950 מיליון ש"ח בשנה. 25% מהשטחים העיליים בפרויקטים אלו שווקו", הדגיש יעקובוביץ.

היעד: הרחבת מרכזי לוגיסטיקה ותעשייה 

לגב-ים נכסים בהיקף של 1.034 מיליון מ"ר, הפרושים על פני 19 ערים ברחבי הארץ וכוללים 22 פארקים ומרכזי הייטק, משרדים, לוגיסטיקה, תעשיה ומסחר. באחרונה החליטו גב-ים וחברת אמות השקעות על הקמת מגדל המשרדים Toha2 בהשקעה משותפת של 3 מיליארד שקל (בחלקים שווים).

השלמת המגדל צפויה להתסיים במהלך שנת 2026 ולאחריה צפוי הנכס להניב הכנסות שנתיות של 280 מיליון שקל מדמי שכירות לשתי החברות יחדיו (בחלקים שווים). מדובר על תשואה של 9.3% ביחס להכנסות הצפויות, שמבוססות על מחירי השוק הנוכחיים.

נכון לתום שנת 2020, צבר ההזמנות של החברה בהסכמי שכירות חתומים הסתכם בכ-2.3 מיליארד שקל בגין נכסים מניבים, וכ-2.75 מיליארד שקל כולל הסכמי שכירות חתומים בגין פרויקטים בהקמה. בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2021 חתמה החברה על 123 חוזי שכירות, תוך עלייה ריאלית ממוצעת בדמי השכירות בשיעור של כ-7.4% (בנכסים קיימים).

לגב-ים יתרות מזומנים של כ-1.2 מיליארד שקל ושיעור מינוף של 51.2%. החברה הציבה לעצמה כיעד את הרחבת פעילותה בתחום המרכזים הלוגיסטיים והתעשייה, והיא יוזמת היום ארבעה פרויקטים בתחום זה, בהיקף כולל של כ-75 אלף מ"ר, מתוכם שווקו 65%.

עוד כתבות

רועי קליין ורואי שמיר / צילום: איל יצהר

בית ספר לקריפטו: בין הצופים לבגרויות, הנערים האלה מנהלים בנק דיגיטלי

בין הדרכה בצופים לבגרויות, רועי קליין ורואי שמיר עסוקים בתפקידם כנגידי הבנק המרכזי של גימנסיה הרצליה בתל אביב ● בימים אלה הם עובדים על הנפקת מטבע וירטואלי שישמש ליצירת כלכלת שוק אמיתית בתוך בית הספר ● אבל כל זה, הם חולמים, הוא רק פיילוט ליצירת כלכלת נוער מבוססת קריפטו שתאפשר מסחר בינלאומי בתוך מערכת החינוך, ותסייע לבני נוער בקשיים כלכליים

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock

מצטרפת לחגיגה: ויזה תציע ללקוחותיה שירותי ייעוץ לשוק הקריפטו

קבוצת ויזה מנסה לצמוח מעבר לשוק כרטיסי האשראי המסורתי, בעקבות התחרות המתפתחת בשוק. עכשיו היא משיקה שירות יעוץ בעולמות הקריפטו ללקוחות העסקיים שלה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הגירעון ממשיך לרדת: עמד על 4.6% בנובמבר

מדובר בירידה של כמעט אחוז לעומת אוקטובר, שאז הגירעון עמד על 5.5% מהתוצר ● באוקטובר 2020 הגירעון היה גבוה כמעט פי שלושה

מפעל סוכריות הגומי טופ גאם. השווי נחתך בכ-45% / צילום: מצגת החברה

מתחילים הכי גבוה ובסוף מתפשרים: המנגנון שמאחורי קיצוץ מחיר ההנפקות בבורסה בת"א

פעם אחר פעם "נאלצות" החברות המנפיקות לחתוך 20%, 30% ואפילו 50% מהשווי אליו כיוונו טרם ההנפקה ● עם זאת, ברוב המקרים נראה שמדובר במצב שבו כל הצדדים יוצאים מרוצים - החברה מגייסת לפי שווי סביר מבחינתה, והמשקיעים המוסדיים יוצאים כמי שלחצו אותה מטה ● ואיך כל זה קשור לדמי השכירות של רמי לוי?

שמואל מועלם / צילום: תמר מצפי

"חוסר ניקיון כפיים": ביקורת חריפה של בג"ץ על מנכ"ל קופ"ח מאוחדת לשעבר

שמואל מועלם, מנכ"ל מאוחדת לשעבר, דרש הטבות פרישה מפליגות, בניגוד לעמדת הממונה על השכר באוצר ● מועלם הגיש תביעה לביה"ד האזורי לעבודה, אך תביעתו נדחתה. גם הערעור לביה"ד הארצי נדחה ● הוא לא אמר נואש והגיש עתירה לבג"ץ, משך אותה, ואחרי שנתיים הגיש אותה שוב ● לאור זאת כתב השופט אלכס שטיין כי מלבד השיהוי, יש לדחות את העתירה גם מטעם חוסר ניקיון כפיים של מועלם וכן שימוש לרעה בהליכי משפט

ביטוח לאומי ראשון לציון / צילום: תמר מצפי

אתר הביטוח הלאומי חזר לפעילות רגילה אחרי מתקפת הסייבר

המתקפה התמקדה בהעמסת מידע של שרתי האתר ● בביטוח הלאומי מסרו כי לא נפרצו מאגרי מידע ● מערך הסייבר והמחשוב בביטוח הלאומי חסמו את הגישה לאתר מחו"ל

עודד הר אבן ורעות אלפיה, שותפים מנהלים בסאליבן תל אביב / צילום: רן בירן

"היה ברור שהחגיגה צריכה להסתיים": מנהלי פירמת עורכי הדין סאליבן מדברים על ההאטה בהנפקות

פירמת עוה"ד סאליבן תל אביב, שמנוהלת על ידי עו"ד עודד הר אבן ועו"ד רעות אלפיה, מייצגת חברות ישראליות שנסחרות בוול סטריט ● לחברות הם מציעים לא לבזבז זמן במחשבות על לונדון או אוסטרליה, וגם לא להיות "גרידיים" מדי: "השוק מוכיח שחברות שהיו מספיק חכמות לגייס בזמן - רגועות היום"

הכותל המערבי / צילום: עינת לברון

לאחר הטענות שהונו את המדינה וגרפו מיליונים: "יזמי הכותל" משיבים אש

במענה לצו המניעה הזמני טוענים "יזמי הכותל" כי הגו יחד מיזם אומנותי דיגיטלי חדשני במסגרתו ביקשו ליצור ולמכור מודלים ויזואלים תלת מימדיים ביחס לכל אבן כותל ● לטענת המדינה, ניתן אישור לצילום הכותל אולם לא לעיבוד התמונה לצרכים מסחריים ● "המבקשת מנועה ומושתקת (ולו מכוח עיקרון תום הלב) מלטעון כי לא ניתן לעשות שימוש מסחרי בצילומי הכותל המערבי"

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

מה עומד מאחורי התביעה הלא השגרתית של טורנדו נגד רותם סלע

בדיסקונט החליטו לקפוץ לליגה של הגדולים, והחתימו את סלע כפרזנטורית בבלעדיות ● לגלובס נודע כי צילומי הקמפיין מתוכננים בקרוב. בטורנדו לא מבקשים לעצור אותם, אך דורשים ביטול בלעדיות או פיצוי ● מה עומד מאחורי התביעה, ואיך זה ישפיע על תוכניות דיסקונט?

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

סנטינל וואן עקפה את התחזיות לרבעון; למה המניה צוללת?

חברת אבטחת הסייבר הציגה הכנסות גבוהות והפסד נקי מצומצם ביחס לתחזיות, והציגה תחזית שנתית גבוהה מתחזיות האנליסטים ● סיבה אפשרית לחולשת המניה: השבוע תסתיים תקופת החסימה על בעלי המניות לאחר ההנפקה

אנגלה מרקל. ''נראה איפה אמצא את עצמי'' / צילום: Associated Press, Markus Schreiber, Pool

ממשלה חדשה בגרמניה: מרקל ירדה מהבמה ו"תחשוב מה לעשות"

אולף שולץ נבחר הבוקר לתפקיד הקנצלר החדש של גרמניה, במקום אנגלה מרקל, שפינתה את מקומה אחרי 16 שנים וכשבועיים בתפקיד ● "אני בטח אנסה לקרוא קצת בספר, העיניים ייעצמו, אני אקח תנומה קטנה", אמרה מרקל בחיוך כשנשאלה מה תעשה אחרי הפרישה, "ואז נראה איפה אמצא את עצמי"

קרית ים. ''אחלה חוף שלא חוצה אותו מסילת רכבת'' / צילום: Shutterstock

משנה את פניה: האם קריית ים תהפוך ללהיט נדל"ני

בהיעדר קרקעות פנויות, העיר יכולה לצמוח רק לגובה באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית ● אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית: "ההיצע נמוך והצפיפות נמוכה, ואין צורך במפלסי חניה תת-קרקעיים"

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד

בית המשפט. על עורכת הדין הוטלו הוצאות משפט בגובה של 100 אלף שקל / צילום: Shutterstock

מתנה או נאמנות: מה מעמדם של מניות שקיבלה עו"ד בחברה?

עורכת דין שניהלה קשר רומנטי עם אדם שהיה לקוח שלה, טענה כי המניות שהעביר לה ניתנו במתנה ולא בנאמנות ● על מי חלה חובת ההוכחה ומה קבע בית המשפט?

אדם מוסרי בסנאט / צילום: Reuters, ELIZABETH FRANTZ

האם אינסטגרם שומרת על צעירים? מנהל הרשת החברתית העיד מול הסנאט

מנהל אינסטגרם, אדם מוסרי, התייצב אמש מול הסנאט כדי להעיד על מה שנטען כלפי הרשת החברתית אותה הוא מנהל: ההשפעות השליליות הקשות שיש על צעירים, ובעיקר צעירות ● מוסרי ניהל את המערכה כמו שצריך, וכמעט הצליח לשכנע אנשים שאין פה שום האשמות רלוונטיות

התחלתם ללמוד השבוע לתואר שני? רובכם מבזבזים זמן וכסף / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שוקלים לוותר על השכלה אקדמית? אתם בדרך לנכות תעסוקתית

אינטרסנטים ועתידני עולם העבודה החדש מובילים דור שלם להאמין שבהייטק כבר לא צריך השכלה ● ניהול וקריירה

חצי בצלאל. לפי ההסדר, הוא יחזיק שליש מהמניות של אקספון / צילום: רמי זרנגר

עסקת הרכישה של אקספון על הכוונת: רשות התחרות דורשת הבהרות

הסעיפים הבעייתיים: העברת נכסים בין מרתון לסלקום בעקבות חוב ישן שיש למרתון כלפי סלקום ובעקבות הסעיף שמאפשר לכלירמרק לחייב את סלקום לקנות את החברה בעוד 3 שנים תמורת 130 מיליון שקל

שקל מול דולר / צילום: Shutterstock, Lord King

סוער בשוק המט"ח: השקל חוזר להתחזק למרות התערבות בנק ישראל

שוקי המניות רשמו אמש עליות חדות לאור התפוגגות החשש מהאומיקרון, והשקל מתחזק בחדות על רקע גידורי ההשקעות של הגופים המוסדיים ● הדולר והאירו יורדים ביותר מ-1% כ"א בהמשך לעליות בשווקים ● בנובמבר בנק ישראל רכש כ-4 מיליארד דולר במטרה לאזן את התנודות בשוק

הניסוי הגדול לשינוי מודל השכר של עובדי המדינה יוצא לדרך / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לקראת מהפכה בשכר עובדי המדינה: רק המצטיינים יזכו לבונוסים

כ-3,000 עובדים משתתפים בפיילוט חדש שמוביל משרד האוצר הבוחן 3 מודלים לשינוי שיטת התמריצים הנוכחית ● באוצר מקווים לחסוך מאות מיליוני שקלים שניתנים כיום כתוספות שכר, המבוססות על מדדים רופפים ולא משקפים באמת את ביצועי העובדים ● כך זה יעבוד

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס