גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביהמ"ש קבע: 4 חודשי איחור במסירת דירה בגלל הקורונה לא יקנו פיצוי

רוכש דירה של חברת אזורים במבשרת ציון טען כי הוא זכאי לפיצוי בשל איחור של 110 יום במסירה ● לטענתו, לא ניתן לייחס את העיכוב למגפה, מאחר שענף הבנייה הוחרג מהמגבלות שהוטלו בגינה ● ביהמ"ש קבע כי הקורונה גרמה לעיכובים בפרויקט, וכי האיחור סביר

דירות בבנייה. עיכוב בעקבות הקורונה / צילום: שלומי יוסף
דירות בבנייה. עיכוב בעקבות הקורונה / צילום: שלומי יוסף

בית המשפט דן לראשונה בסוגיה שממנה חששו כל יזמי נדל"ן ובכירי משרד המשפטים: איחור במסירת דירות עקב מגפת הקורונה. נקבע כי עיכוב של כחודשיים במסירת דירה שנבע ממגפת הקורונה הוא פרק זמן סביר, ולכן הרוכש לא זכאי לפיצוי מהקבלן.

חוק המכר קובע פיצוי לרוכש דירה בגין איחור במסירתה רק לאחר תקופת חסד של 60 ימים ממועד מסירת הדירה שנקבע. החל מהיום ה-61 מחויב הקבלן בפיצוי בגובה דמי שכירות של דירה דומה בתוספת של 50% בעבור כל יום איחור. אם האיחור ארוך משמונה חודשים, הקבלן מחויב לשלם ללקוחותיו דמי שכירות של דירה דומה לזו שנרכשה בתוספת 25%, בעבור כל יום איחור. לצד זאת קובע החוק כי הצדדים יכולים להסכים שהחוק לא יחול בעניינם כתוצאה מ"נסיבות שאינן בשליטת המוכר", ו"שהסיכון להתרחשותן ולתוצאותיהם אינו מוטל עליו".

בעקבות הקורונה החשש של היזמים היה, שבתי המשפט לא יכירו במגפה כ"כוח עליון" או כ"גורם מסכל חוזה", וישיתו עליהם פיצויי עתק בגין איחור במסירת הדירות בשל עיכובים שנגרמו כתוצאה מהמגפה; במשרד המשפטים, לעומת זאת, חששו מגל של אלפי תביעות שיציף את בתי המשפט.

עו״ד כרמית יוליס, ראש אשכול נדל״ן, ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים / צילום: איל יצהר

לאור זאת הקים משרד המשפטים לפני כשנה וחצי צוות להגדרה חקיקתית של "סוגיות כוח עליון", שבראשו עמדה מי שנבחרה לאחרונה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד כרמית יוליס. הצוות קיבל נתונים ממשרד הבינוי והשיכון, שלפיהם במהלך החודשים הראשונים של המגפה נגרמו לפרויקטים איחורים שבין 70 ל-90 יום, ולפיכך המליץ להאריך את תקופת ימי החסד שקובע חוק מכר דירות לקבלן מ-60 יום עד 120 יום. זאת, לגבי דירות שמועד המסירה שלהן נקבע בין 15 במרץ 2020 (יומו הראשון של הסגר הראשון) ל-1 באפריל 2021. מעבר לאיחור הזה - היזם יחויב במתן פיצוי לרוכשים.

אפקט הקורונה?

עו"ד דיוויד בראל רכש דירה בפרויקט דיור למשתכן של חברת אזורים במבשרת ציון. הצדדים ציינו בהסכם כי עיכוב בהשלמת הנכס כתוצאה מסיבות שאינן בשליטת אזורים יידחה את מועד המסירה ל"תקופת זמן המתחייבת באופן סביר".

בתביעה שהגיש לבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב דרש עו"ד בראל פיצוי מאזורים, לאחר שהדירה נמסרה לו שלושה חודשים ו-20 ימים (110 ימים) אחרי המועד שנקבע בהסכם לדצמבר 2020. התובע טען כי אזורים יכלה לפעול לצמצום הנזק, וכי לא ניתן לייחס את העיכוב לקורונה. זאת, מאחר שתחום הבנייה הוחרג מהמגבלות שהטילה הממשלה.

התובע טען כי הוא זכאי לפיצוי של 23 אלף שקל לפי חוק המכר, כולל את דמי השכירות של דירה דומה בגודלה ובמיקומה, כשהם מוכפלים בפיצוי העונשי הקבוע בחוק העומד על 150% ותוספת הוצאות.

אזורים טענה כי הקורונה הערימה קשיים רבים על ביצוע הפרויקט, בהם ירידה בכמות הפועלים וספקים של הורשו לתת שירות. לטענתה, למרות הקשיים היא עשתה מאמצים לסיים את הבנייה וקיבלה טופס 4 יומיים בלבד לאחר תום תקופת החסד של 60 יום. אזורים הפנתה להמלצות של משרד המשפטים להכיר בתקופת עיכוב נוספת של 60 יום בשל הקורונה.

זמן סביר

השופטת רונית אופיר קבעה כי העיכוב שנבע ממגפת הקורונה לא היה בשליטת החברה והיה לפרק זמן סביר. בכך אימץ לראשונה בית המשפט את המלצות הצוות הבין-משרדי של משרד המשפטים, למרות שאינן בעלות תוקף מחייב.

בית המשפט קבע כי "מגפת הקורונה אכן גרמה לעיכובים בענף הבנייה בכללותו - כך עולה ממסמך הצוות הבין-משרדי המתבסס על נתונים שסיפק משרד הבינוי והשיכון. בהתאם לנתונים אלה, משבר הקורונה תרם לאיחורים במסירת דירות בענף הבנייה בסדר גודל של חודשיים עד שלושה חודשים". השופטת אופיר ציינה כי בפרויקט במבשרת ציון ירדה כמות העובדים באתרי הבנייה בחלק מהחודשים ב-75%.

השופטת ציינה כי בהמלצות של משרד המשפטים "יש להעיד על האופן בו יש לפרש עיכוב סביר בגינו ניתן לעכב את מסירת הדירה". השופטת ציינה כי קביעתה - שלפיה מסירת הדירה לאחר 60 תום ימי החסד היא זמן סביר ולכן לא מצדיקה פיצויים - ניתנה למעלה מן הצורך. זאת, מאחר שהיא ראתה במסירת טופס 4 כעונה על הגדרה של מסירה בחוזה, והטופס נמסר יומיים בלבד לאחר 60 ימי החסד הניתנים לפי החוק ונקבעו בהסכם.

"החלטה שגויה"

התובע הוא עורך דין לענייני מקרקעין, ולכן השופטת אישרה באופן חריג לחברת אזורים להיות מיוצגת על-ידי עורכי דין בהליך בבית משפט לתביעות קטנות. אזורים יוצגה בהליך על-ידי עורכי הדין יעקב כרם ויעלה שחר.

התובע, עו"ד דיוויד בראל, מסר: "ההחלטה שגויה. היא לוקחת בחשבון רק צד אחד של שיקולי הקבלן, כשהצד השני לא נלקח בחשבון כלל. לאורך כל המשפט, בית המשפט לא שש לתת החלטה" (ת"ק 29214-05-21).

עוד כתבות

בנין בית משפט מחוזי לוד / צילום: תמר מצפי

כתב אישום נגד קבלני תשתיות בפרשת שחיתות בראשל"צ

כתבי אישום הוגשו נגד הקבלנים בני עוזיאל ואברהם יצחק והחברות שבבעלותם ● התיק נגד מנכ"ל החברה הכלכלית לשעבר ניצן פלג וחבר מועצת העיר ראשל"צ אייל מושיוב נסגר ● הפרשה נחקרה כחלק מ"תיק 1803", במסגרתו הוגשו כתבי אישום נגד חבר הכנסת דוד ביטן ואחרים בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון בתשע פרשות שונות בין השנים 2017-2011

שי מישל,  מנהל קרן Merlin Ventures TLV / צילום: איל יצהר

"הממשל בארה"ב הקשיח עמדות בנושא הסייבר וזו הזדמנות לחברות הישראליות"

שי מישל, מנהל קרן Merlin Ventures TLV, שתשקיע 50 מיליון דולר בסטארט-אפים ישראליים בתחום הסייבר, מסביר בכנס הסטארט-טפים המבטיחים של גלובס כי חברה ששואפת לעבוד מול וושינגטון צריכה לבנות את עצמה ככזו כבר בהתחלה ● "יזמים ותיקים מעידים שהממשל בארה"ב רעב לעבוד עם סטארט-אפים ישראליים"

חנות איידיגיטל IDIGITAL עזריאלי תל אביב / צילום: שוקה כהן

נחשף בגלובס: יבואנית האייפונים נכנסה לבורסה לאחר שקיצצה כ-20% ממחיר ההנפקה

איידיגיטל, יבואנית מוצרי אפל בישראל, גייסה כ-150 מיליון שקל לפי שווי של פחות מ-800 מיליון שקל ● מחצית הסכום מיועדת לקופת החברה ומחצית הסכום לידי בעליה, בראשות קרן סקיי

בני שטיימץ / צילום: Reuters, Denis Balibouse

למרות שהצו נגדו בוטל: איש העסקים בני שטיינמץ עוכב ביוון

שטיינמץ מעוכב ביוון מאז ה-24 בנובמבר, למרות שהאינטרפול החליט להסיר את צו המעצר הבינלאומי שדרשה רומניה ● הוא הורשע ברומניה בפרשת הונאת קרקעות ונגזר עליו 5 שנות מאסר, ובימים אלו הוא מנהל מאבק משפטי לביטול ההרשעה ● עו"ד איתן מעוז, בא כוחו של שטיינמץ: "אנו מטפלים בעניין הזה ומקווים כי מר שטיינמץ יחזור לביתו ולעסקיו במהרה"

מימין: נדב אמסלם, סמנכל לקוחות עסקיים בסלקום וניר צוק, מייסד ומנכ״ל פאלו אלטו / צילום: כפיר סיון

מה מחפשת פאלו אלטו של ניר צוק אצל סלקום

סלקום ופאלו אלטו מרחיבות את שיתוף הפעולה ביניהן וציעו פתרונות סייבר משותפים לחברות גדולות ● וגם: מי החברות זוכות באות הגיוון ע"ש דב לאוטמן?

עדי צים / צילום: יח''צ

עדי צים רכש 25 דונם בבת ים ב-400 מיליון שקל; יקים מאות אלפי מ"ר מגורים ומסחר

הפרויקט, המכונה ALL IN BAT YAM, עתיד לשלב 6 מגדלי יוקרה, מאות דירות בגדלים שונים, בהן דירות להשכרה, מלונאות, קניון, מסחר חנויות, בתי קפה, מסעדות ומשרדים

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski

חבר המושבעים בתביעת סאטושי נקמוטו לא מצא עדויות לשותפות ביצירת הביטקוין

בתביעה האזרחית בפלורידה לא נפתרה השאלה המסתורית לגבי זהות האדם או האנשים שהמציאו את המטבע הקריפטוגרפי הראשון ורב הערך מכולם

הודעת תקלה בשירותי אמזון פריים / צילום: צילום מסך

תקלה בשירותי אמזון: אלפי משתמשים מדווחים על בעיות בהתחברות

לפי מונה הדיווחים, יש מעל ל-9,000 דיווחים על בעיות מצד משתמשים ● ישנם דיווחים על הפסקות בסטרימינג של דיסני פלוס, טינדר ועוד ● יונתן חצור, מנכ"ל Parametrix: "שוב אנו רואים שגם ענקיות הטכנולוגיה לא חסינות בפני תקלות, אירוע כזה פוגע בעשרות אלפי חברות ומאות אלפי לקוחות ומוביל להפסדים כספיים עצומים"

השייח' יוסף אלבאז / צילום: פאנט

הורשע השייח' המסית מלוד: "השקר נחשף במלוא מערומיו"

השייח יוסף אלבאז הורשע בעבירת איומים ותקיפה בנשק קר ● נגדו קיים כתב אישום נוסף בשל הסתה לאלימות נגד שוטרים

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

תל אביב ננעלה בירוק בוהק: ת"א 90 קפץ 2.6%, פורסייט זינקה 8.1%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 90 קפץ 2.6% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.9% ● טאואר קפצה, פריון זינקה ● הביטקוין מתאושש, הנפט נסחר בעלייה חדה

פרויקט למגורים של אזורים ברמת גן / הדמיה: 3DVISION

גם מכרו יותר דירות, וגם במחיר גבוה יותר: מה מגלים הדוחות של יזמיות הנדל"ן

הדוחות הכספיים של חברות הבנייה למגורים מלמדים כי הללו מכרו השנה מאות דירות יותר מבשנה שעברה, ובמחירים גבוהים יותר, שעמדו בממוצע על יותר מ-2 מיליון שקל ● שיאנית המכירות - אזורים; שיאנית המחירים - אפריקה מגורים; והרווחית ביותר - פרשקובסקי ● ומי מוכרת דירות תמורת כמיליון ש'

מנגנון ה–DAO / צילום: Shutterstock

הכירו את ה-DAO - שיטת הקריפטו להשקעות קבוצתיות

מנגנון ה-DAO נועד לאגד משקיעים סביב מטרה מסוימת, עם הנפקת טוקנים המקנים זכויות הצבעה לחבריו, שברכישתם נאסף הכסף עבור המטרה שהוגדרה ● עו"ד יונתן אירם, מומחה למטבעות דיגיטליים ובלוקצ'יין: "זה הוקם מתוך אידיאולוגיה, כמו שממציאי המטבעות הדיגיטליים רצו שהכסף יהיה מבוזר, כך רוצים שגם קבלת ההחלטות תתנהל"

יו''ר מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע / צילום: Heinz Troll European Patent Office-min

כשהמניה של אינטל מדשדשת: מנפיקים את ביצת הזהב

עובדי מובילאיי הפכו להיות עובדי אינטל - ומעובדים של חברה צומחת ומצליחה, פגשו אנשי מובילאיי את אינטל בתקופה הקשה שלה, עם תחלופה תדירה של מנכ"לים, בעיות בפסי הייצור ובמותג בדעיכה ● הנפקה של מובילאיי, יותר מאשר לשתף את העולם החיצוני בהצלחה של החברה הישראלית, תאפשר לאינטל לשמר את העובדים, שיזכו להנות מפירות עמלם - כפי שהיה ב-2016

חשיפה: 10 הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס

זו השנה ה-16 ברציפות שגלובס עורך את דירוג הסטארט-אפים המבטיחים, המסמן את החברות הבאות שיובילו את ההייטק הישראלי ● בכנס הוכרזו עשר החברות המבטיחות ● מי הצטרפה השנה לחברות כמו מאנדיי, למונייד, ג'ייפרוג ומלאנוקס שדורגו בעבר במקומות גבוהים?

ניסוי במכונית אוטונומית של מובילאיי בירושלים, 2020 / צילום: מובילאיי

רגע לפני וול סטריט: מובילאיי תסיים את 2021 עם הכנסות של יותר ממיליארד דולר

ב-2014 היא הייתה ההנפקה הישראלית הגדולה ביותר בבורסה בארה"ב ולאחר מכן קטפה את תואר המכירה הגדולה ביותר ● כעת, מובילאיי דוהרת לקראת שיא נוסף עם שווי פוטנציאלי של 50 מיליארד דולר בסיבוב השני בבורסה ותחזיות צמיחה מרשימות

שר הביטון בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

מחדל אבטחת גנץ: שני מנהלים בשב"כ קיבלו הערה פיקודית

בתום שורה של תחקירים שערך השב"כ, התגלו כשלים מקצועיים בהליך האבחון הביטחוני של אחראי הניקיון בביתו של גנץ, עומרי גורן, זאת בשל מה שהוגדר "פערים מקצועיים ופערים בתהליכי העבודה" ● בשל הכשלים שנמצאו בוצעה בדיקת רוחב מול כלל האישים המאובטחים - נהלי הבדיקה והאבחון הוחמרו ● "למרות הצלחה בסיכול, כשלנו במניעה", אמר ראש השירות, רונן בר

התובע הכללי של ארה''ב, מריק גרלנד, ווניטה גופטה, עוזרת לתובע הכללי / צילום: Reuters, Mandel Ngan/Pool

משרד המשפטים האמריקאי תובע את טקסס על אפליית מיעוטים במפת מחוזי הבחירה

הממשלה הפדרלית אומרת שהחלוקה מחדש למחוזות במדינה הדרומית מפלה נגד מצביעים ממוצא לטיני

מנהלים בכירים בלמונייד, ג׳ייפרוג, ורביט ג׳יי.פי מורגן וקרן ורטקס בכנס הסטארט אפים המבטיחים / צילום: איל יצהר

״החוזה עם הסטארט-אפ המפורסם כבר היה חתום אבל אז גילינו שהמוצר לא עומד באיומי סייבר״

איך גדלים מצוות מייסד לחברה של אלף עובדים ועל מה מסתכלים בנקאי ההשקעות כשחברה מחפשת השקעה ורוצה לגדול עוד ● מנהלים בכירים בלמונייד, ג׳ייפרוג, ורביט ג׳יי.פי מורגן וקרן ורטקס משתפים את נוסחת הקסם שלהם

יו''ר מובילאיי פרופ' אמנון שעשוע / צילום: Heinz Troll European Patent Office-min

"הפעילות השקטה" שתסדר לה שווי ענק: כל הדרך של מובילאיי לבורסה

ההנפקה של מובילאיי בשוק ההון, שמתוכננת לשנה הבאה, צפויה להתרחש לפי שווי גבוה משמעותית מ-15 מיליארד הדולר, שבהם נמכרה לאינטל ב-2017 ● היא גם עשויה להניח את הבסיס להפיכתה של מובילאיי ליצרנית מלאה של רכב חשמלי-אוטונומי ממותג משלה

בת אל אסולין, קמפוס רופין מייסדת ומנכ''לית סאנדו / צילום: יח''צ

"אחרי הסגר הראשון התרסקנו. היו לנו חודשיים קשוחים, כי אנשים רצו בירה ובתי קפה ולא להתנדב"

בת אל אסולין, מייסדת ומנכ"לית סאנדו ● בת 40, נשואה ואם לחמישה, מתגוררת בניר עציון ● בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאוניברסיטת חיפה, את רוב הקריירה עשתה בצילום וסטיילינג, ובארגון "ערי חינוך" ● "המטרה שלי היא "לעשות מהפכה בתפיסה של המרחב החקלאי הגלובלי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז