גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מקדונלד'ס מעלה מחירים לאחר שהעלתה את שכר העובדים

מכירות הרשת עלו יותר ממה שהיו לפני המגפה לאחר הקלה במגבלות הקורונה בשווקים מרכזיים

סניף מקדונלד'ס בניו יורק / צילום: רועי גולנדברג
סניף מקדונלד'ס בניו יורק / צילום: רועי גולנדברג

תאגיד מקדונלד'ס מעלה את מחירי הפריטים בתפריט כדי להדביק את התשומות העולות במהירות, כך הודיעה החברה, כשמשכורות לבדן עלו עד כה ב־10% בסניפי הרשת בארה"ב.

ענקית ההמבורגרים משיקגו נאבקת לגייס מספיק עובדים לשרת לקוחות במהירות ולשמור את סניפיה פתוחים שעות מלאות, אפילו כשהרשת מציעה שכר גבוה, כך אמרו המנהלים.

העלאת השכר הממוצעת בסניפים של מקדונלד'ס ממשיכה בחברה מהרבעון השני של 2021, אז דיווחו המנהלים על העלאה בשיעור של כ־5% בסניפים בארה"ב. השכר הגבוה יותר, הכולל העלאת שכר של כ־15% בסניפים שנמצאים בבעלות החברה, עוזר - אבל לא כמו שציפו.

"בהחלט ציפיתי וקיוויתי שנראה את המצב משתפר לפחות מעט יותר מהר ממה שקרה", אמר המנכ"ל כריס קמפצ'ינסקי למשקיעים ביום רביעי.

יצרנית הביג מק גם משלמת יותר על נייר, רכיבים וחומרים אחרים, אמרו המנהלים. מקדונלד'ס מצפה שמחיר הסחורות שלה יעלה השנה ב־3.5% עד 4%, לעומת העלייה בשיעור 2% שהייתה מוקדם יותר ב־2021, כך אמרו המנהלים.

המחירים הגבוהים יותר האלה עושים את דרכם לצרכנים, והמנהלים אמרו כי הם מצפים שהמחירים של הרשת יעלו השנה ב־6% לעומת שנה שעברה. 

עוד רשתות מעלות מחירים

חברות ברחבי העולם מעלות את המחירים לצרכנים בתגובה לגידול בעלויות שמתחיל בהפצה ושילוח ונגמר בעלויות רכיבי המזון ודלק. האינפלציה בארה"ב בספטמבר נותרה בשיעור הגבוה ביותר כבר מזה עשור, כך מראים נתוני לשכת התעסוקה.

בתאגיד סטארבקס אמרו ביום רביעי כי יגדילו את השכר הממוצע של עובדים אמריקאים ל־17 דולר לשעה, לעומת כ־14 דולר לשעה כרגע. בריסטות שהיו ברשת הקפה שנתיים או יותר יקבלו העלאת שכר של עד 5%, אמרו בסטארבקס, ומי שעובדים חמש שנים או יותר יקבלו העלאה של עד 10%.

מסעדות רבות מעלות את מחירי התפריט על־מנת לאזן עלויות גבוהות יותר לטבחים ומלצרים ואת העלויות הגבוהות יותר של בשר, חומרי אריזה, שמן צמחי וסחורות אחרות. ברשת האוכל המקסיקני צ'יפוטלה, במסעדות דל טאקו וברשת הצ'ילי ברינקר אמרו למשקיעים בשבועות האחרונים כי העלו מחירים על־מנת לעזור לכסות על העלויות.

במקדונלד'ס אמרו ביום רביעי כי מכירות של סניפים ברבעון שנגמר ב־30 בספטמבר עלו ב־10.2% לעומת אותה תקופה לפני מגפת הקורונה. מכירות בסניפים עלו ב־14.6% לעומת התקופה המקבילה ב־2019.

במקדונלד'ס אמרו כי כמות ההזמנות הגדולה והמחירים הגבוהים יותר הגדילו את הכנסות הרשת בארה"ב, כפי שעשה גם הכריך החדש שהציגה, קריספי צ'יקן, וארוחות המקבלות חסות מידוענים. המסעדות מקבלות יותר הזמנות־לקחת וקניות של קבוצות גדולות לעומת התקופה שלפני המגפה, וזה מתפרש לקנייה יותר גדולה פר לקוח, אמרו המנהלים.

"אנחנו מוכרים יותר כריכים, ומוכרים יותר צ'יפס", אמר המנכ"ל קמפצ'ינסקי. 

עלייה בהכנסות נטו

מקדונלד'ס דיווחה על עלייה בהכנסה נטו לרבעון בשיעור של 22% לעומת רבעון בשנה שעברה, עלייה של 2.15 מיליארד דולר. המכירות בגובה 6.2 מיליארד דולר עלו ב־14% לעומת אותה תקופה בשנה שעברה. בהתאמה, מקדונלד'ס הודיעה כי הרוויחה 2.76 דולר למניה.

מכירות החברה ורווחיה עלו על ציפיות האנליסטים. מניות מקדונלד'ס עלו ב־2.2% ל־241.57 דולר למניה במסחר הבוקר.

מקדונלד'ס הגדילה מעט את התחזיות למכירות בכל סניפיה ל־2021. הרשת צופה גם לפתוח עוד סניפים ברחבי העולם, בעיקר בסין ושווקים בינלאומיים אחרים. בארה"ב, עיכובים בשרשרת האספקה לציוד מטבחי ועיכובים במתן רישיונות דוחים פתיחות של חלק מהסניפים לשנה הבאה, כך אמרו בחברה.

ברשת ההמבורגרים הגדולה ביותר בעולם הודיעו כי היו פחות סגירות הקשורות לקורונה ברבעון האחרון בשווקים מרכזיים כמו קנדה, צרפת וגרמניה, מה שעזר למכירותיה במדינות אלה. בכל זאת, דרישות התחסנות בצרפת והוראות סגר באוסטרליה, למשל, הפכו את הפעילות ליותר, הודיעו בחברה.

בארה"ב, בערך 3,000 סניפים של מקדונלד'ס נותרו סגורים באזורים עם שיעורי הדבקה גבוהים בקורונה, כ־20% מסניפי הרשת. המכירות בארה"ב נותרו גבוהות בסניפים נגישים לרכב, ברשת ובמשלוחים, אפילו לאחר שהסניפים נפתחו מחדש לקהל, כך אמרו המנהלים.

מקדונלד'ס רכשה כמה חברות סטארט־אפ טכנולוגיות לפני המגפה על־מנת לפתח מערכות כגון הזמנה בזיהוי קולי בסניפים הנגישים לרכב. החברה הודיעה ביום רביעי כי היא מוכרת מעבדת טכנולוגיה שהשקיעה בה באזור המפרץ לחברת IBM, על־מנת שהעבודה במעבדה תתקדם מהר יותר.

עוד כתבות

חצי בצלאל. לפי ההסדר, הוא יחזיק שליש מהמניות של אקספון / צילום: רמי זרנגר

עסקת הרכישה של אקספון על הכוונת: רשות התחרות דורשת הבהרות

הסעיפים הבעייתיים: העברת נכסים בין מרתון לסלקום בעקבות חוב ישן שיש למרתון כלפי סלקום ובעקבות הסעיף שמאפשר לכלירמרק לחייב את סלקום לקנות את החברה בעוד 3 שנים תמורת 130 מיליון שקל

מנגנון ה–DAO / צילום: Shutterstock

הכירו את ה-DAO - שיטת הקריפטו להשקעות קבוצתיות

מנגנון ה-DAO נועד לאגד משקיעים סביב מטרה מסוימת, עם הנפקת טוקנים המקנים זכויות הצבעה לחבריו, שברכישתם נאסף הכסף עבור המטרה שהוגדרה ● עו"ד יונתן אירם, מומחה למטבעות דיגיטליים ובלוקצ'יין: "זה הוקם מתוך אידיאולוגיה, כמו שממציאי המטבעות הדיגיטליים רצו שהכסף יהיה מבוזר, כך רוצים שגם קבלת ההחלטות תתנהל"

לטווח הארוך - עדיף ביטקוין  או את’ריום? / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

השקעה לטווח ארוך: האם האת'ריום מעניין יותר מהביטקוין?

היחס בין את'ריום לביטקוין נמצא ברמתו הגבוהה זה שלוש וחצי שנים - כלומר, האת'ריום מתחזק יותר מהביטקוין ● בבחירה בין השניים, צריך לקחת בחשבון שמדובר בשני מטבעות עם מטרות שונות לחלוטין

חיסון לקורונה של חברת פייזר / צילום: Associated Press, Steven Senne

בפייזר מעריכים: חיסון הבוסטר עמיד גם בפני זן האומיקרון

נתוני האומיקון של פייזר מעודדים: שלוש מנות מגינות מאומיקרון פחות מאשר מדלתא, אך עדיין ברמה סבירה; ההגנה של שתי מנות - נמוכה משמעותית גם כשהחיסון חדש ● פייזר מציינת כי ייתכן ושתי מנות חיסון עדיין נותנות הגנה נגד מחלה קשה ● החברה מסרה כי היא ממשיכה לפתח מוצר ספציפי נגד אומיקרון, שיגיע לשוק עד חודש מרץ - אם יסתבר שהוא דרוש

רביב צולר / צילום: נטלי כהן-קדוש

ICL פותחת מפעל חדש לתחליפי חלבון

המהלך הוא חלק מאסטרטגיית המיקוד של החברה בפיתוח מוצרי מזון בריאים יותר וסביבתיים ● וגם: יוניקורן הפינטק הישראלי ראפיד (Rapyd) רוכש את חברת הפינטק Neat ● אירועים ומינויים

עמיר גרוס, מנכ''ל קרדיו וואלב / צילום: שלומי יוסף

קרדיו וואלב נמכרת ל-Venus הסינית ב-300 מיליון דולר

קרדיו וואלב הוקמה על ידי מייסדי ומשקיעי וולטק (ועל בסיס הטכנולוגיה שלה) לאחר שרוב פעילותה נמכרה לאדוורדס בעסקה עם פוטנציאל של מיליארד דולר ● עמיר גרוס, מנכ"ל החברה: "השוק הסיני בתחום המסתמים הוא גדול מבארה"ב"

כביש חוצה צפון / צילום: בר - אל

הפעם לא הצליח לה: תביעת מיליונים של שפיר הסתיימה בפיצוי סמלי

קבוצת שפיר, שמשמשת זכיינית בכמה מקטעים בצפון כביש 6, תבעה מספר פעמים את חברת חוצה ישראל בשל שינויים במהלך העבודה על הפרויקט ● הפעם היא דרשה 80 מיליון שקל, אך זכתה רק ב־650 אלף שקל ● חוצה ישראל: "פסק דין חשוב", שפיר:"הפרויקט הסתיים בהקדמה משמעותית בלוח הזמנים"

ביידן מזהיר את פוטין שפלישה לאוקראינה עשויה להיתקל בתגובה כלכלית חריפה

הנשיא האמריקאי חוזר על תמיכתו בריבונות אוקראינה ושלמותה הטריטוריאלית

הנשיא פוטין בביתו בסוצ'י ליד הים השחור בשיחת הווידאו עם ביידן ביום שלישי / צילום: Associated Press

האם איום ביידן בסנקציות כלכליות יעצור את השאיפות של פוטין בגבול האוקראיני

ביידן ניסה להניא את פוטין מלפלוש לאוקראינה בפסגת זום ● מה עובר על נשיא רוסיה? האם זה רק דיכאון גיאו־אסטרטגי חולף או שהוא באמת החליט ל"תקן את העיוות ההיסטורי של עצמאות אוקראינה", הארץ שרק אנשים "חסרי זהות" (יהודים, קראים וטאטרים) רוצים בקיומה

 

ג'ף בזוס, מייסד אמזון / צילום: Associated Press, Tony Gutierrez

אי השיוויון בין מדינות הצטמצם; המיליארדרים לא שמעו על כך

לפי דוח אי השוויון העולמי 2022, מגפת הקורונה היטיבה עם צמרת המיליארדרים העולמית, שרשמה ב-2020 את הזינוק החד ביותר המתועד בחלקה בסך העושר בעולם ● בישראל יש נקודת אור בולטת: חלקן של הנשים בהכנסות מעבודה קפץ בכ-10 נקודות האחוז בהשוואה לתחילת שנות ה־90

חן עמית, מנכ''ל טיפלתי / צילום: תמונה פרטית

"טיפלתי" נכנסת לצמרת חברות הפינטק הפרטיות בעולם עם שווי 8.3 מיליארד דולר

חברת טיפלתי, המפתחת פתרונות בתחום אוטומציה של תשלומים, גייסה 270 מיליון דולר לפי שווי גבוה פי ארבעה מלפני שנה ● גיוס זה הופך את טיפלתי לחברת הטכנולוגיה בעלת השווי השלישי בגובהו בישראל ולחברת הפינטק הפרטית ה-14 בשוויה בעולם

בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בבורסה בת"א; אספן גרופ זינקה ב-17%

מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ת"א 35 ירד ב-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל ● הדולר מאבד גובה ויורד לכ-3.10 שקלים ● מניית הפועלים ירדה ב-3% על רקע המכירה של שרי אריסון

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הגירעון ממשיך לרדת: עמד על 4.6% בנובמבר

מדובר בירידה של כמעט אחוז לעומת אוקטובר, שאז הגירעון עמד על 5.5% מהתוצר ● באוקטובר 2020 הגירעון היה גבוה כמעט פי שלושה

שקל מול דולר / צילום: Shutterstock, Lord King

סוער בשוק המט"ח: השקל חוזר להתחזק למרות התערבות בנק ישראל

שוקי המניות רשמו אמש עליות חדות לאור התפוגגות החשש מהאומיקרון, והשקל מתחזק בחדות על רקע גידורי ההשקעות של הגופים המוסדיים ● הדולר והאירו יורדים ביותר מ-1% כ"א בהמשך לעליות בשווקים ● בנובמבר בנק ישראל רכש כ-4 מיליארד דולר במטרה לאזן את התנודות בשוק

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

מה עומד מאחורי התביעה הלא השגרתית של טורנדו נגד רותם סלע

בדיסקונט החליטו לקפוץ לליגה של הגדולים, והחתימו את סלע כפרזנטורית בבלעדיות ● לגלובס נודע כי צילומי הקמפיין מתוכננים בקרוב. בטורנדו לא מבקשים לעצור אותם, אך דורשים ביטול בלעדיות או פיצוי ● מה עומד מאחורי התביעה, ואיך זה ישפיע על תוכניות דיסקונט?

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

סנטינל וואן עקפה את התחזיות לרבעון; למה המניה צוללת?

חברת אבטחת הסייבר הציגה הכנסות גבוהות והפסד נקי מצומצם ביחס לתחזיות, והציגה תחזית שנתית גבוהה מתחזיות האנליסטים ● סיבה אפשרית לחולשת המניה: השבוע תסתיים תקופת החסימה על בעלי המניות לאחר ההנפקה

ביטוח לאומי ראשון לציון / צילום: תמר מצפי

אתר הביטוח הלאומי חזר לפעילות רגילה אחרי מתקפת הסייבר

המתקפה התמקדה בהעמסת מידע של שרתי האתר ● בביטוח הלאומי מסרו כי לא נפרצו מאגרי מידע ● מערך הסייבר והמחשוב בביטוח הלאומי חסמו את הגישה לאתר מחו"ל

מיכל שיר, תקווה חדשה / צילום: תמר מצפי

האם רק 0.003% מהילדים שיחלו בקורונה ידרדרו למצב קשה?

הסיכוי שילד שנדבק בקורונה יהפוך לחולה קשה הוא קטן. אבל עד כמה קטן? ● המשרוקית של גלובס

דניאל לישינסקי עם המכשיר שפיתח / צילום: שי וזדיאס הדס

בלי מרשם רופא: המכשיר שיתחרה בוויאגרה

טכנולוגיה שנולדה בתחום האסתטיקה הרפואית הוסבה לטיפול באין אונות עם הבטחה: לא רק זקפה על פי דרישה, אלא ממש "הצערת" הפין