גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוחות מאכזבים: אמזון החמיצה בגדול את התחזיות, באפל מאשימים את משבר הסחורות

אפל עמדה בתחזית הרווח של 1.24 דולר למניה, אך ההכנסות נמוכות במעט מהצפי ● ענקית המסחר האלקטרוני אמזון רשמה רווח של 6.12 דולר למניה בלבד - 30% פחות מהצפי בשוק ● שתי חברות הטק צונחות ב-5% במסחר המאוחר ● טים קוק: "שיבושי האספקה עלו לאפל 6 מיליארד דולר"

מנכ''ל אפל טים קוק מציג את האייפד החדש / צילום: צילום מסך
מנכ''ל אפל טים קוק מציג את האייפד החדש / צילום: צילום מסך

אפל פרסמה הלילה את דוחותיה לרבעון הפיסקלי הרביעי (שהסתיים בספטמבר) ועמדה בציפיות הגבוהות שהציבו לה בשוק - רווח של 1.24 דולר למניה. בשורת ההכנסות רשמה מעט פחות מהתחזית - 83.36 מיליארד דולר מול צפי להכנסות של 84.85 מיליארד דולר. מנכ"ל אפל טים קוק טוען ששיבושי האספקה בעולם והמחסור בשבבים עלו לחברה 6 מיליארד דולר במהלך הרבעון.

המניה נפלה בתגובה בכ-5% במסחר המאוחר בוול סטריט, אך הירידה התמתנה ועומדת על כ-4%.

מכירות החברה מאייפונים עמדו על 38.8 מיליארד דולר, זינוק של 47% בהשוואה לאשתקד אך פחות מהתחזיות בשוק, שעמדו על 41.5 מיליארד דולר. הכנסותיה משירותים עלו על התחזיות (18.2 מיליארד דולר לעומת 17.6 מיליארד) ושיקפו צמיחה של 25% בהשוואה לשנה שעברה. בגזרת ההכנסות ממחשבי מאק פספסה במעט את התחזית עם מכירות בהיקף של 9.18 מיליארד דולר, שהיוו עלייה של 1.6% בלבד בהשוואה לשנה שעברה.

"היו לנו ביצועים חזקים מאוד למרות שיבושי האספקה הגדולים מהצפוי, שאנו מעריכים שעלו לנו בסביבות 6 מיליארד דולר", אמר המנכ"ל טים קוק ל-CNBC. "אילוצי האספקה נבעו ממחסור בשבבים ובשיבושים בתעשייה בעקבות המגפה בדרום מזרח אסיה".

אמזון: הרווח הנמוך ביותר מאז מרץ 2020

הענקית השנייה שפירסמה דוחות הלילה, אמזון, פספסה בגדול את התחזיות: החברה רשמה ברבעון השלישי רווח נקי של 6.12 דולר למניה לעומת תחזיות של 8.92 דולר למניה. הכנסותיה עמדו על 110 מיליארד דולר, מיליארד דולר פחות מציפיות השוק. מדובר ברווח הנמוך ביותר של החברה מאז הרבעון שהסתיים במרץ 2020, שיא מגפת הקורונה, אז רשמה רווח של 5.01 דולר למניה בלבד.

ברבעון השני של השנה החברה רשמה רווח של 15.12 דולר למניה, וברבעון המקביל אשתקד רווח של 12.37 דולר למניה - כך שמדובר באכזבה לא רק ביחס לתחזיות אלא ביחס לביצועים שלה השנה ובשנה שעברה.

החברה סיפקה תחזיות לרבעון האחרון של השנה, שלפיהן ההכנסות יעמדו על 130-140 מיליארד דולר, המייצגות צמיחה של 4% עד 12%. הערכות האנליסטים היו שההכנסות יעלו ב-13.2% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ויעמדו על 142 מיליארד דולר.

מנכ"ל אמזון, אנדי ג'סי, אמר שהחברה מצפה לזינוק של "כמה מיליארדי דולרים" בהוצאות שלה ברבעון הבא בעקבות מחסור בכוח אדם, עלויות עובדים גבוהות יותר, שיבושים בשרשרת האספקה העולמית והתייקרות שירותי ההובלה.

המניה נחתכת ביותר מ-5% במסחר המאוחר בוול סטריט.

הציפיות בשוק לא התממשו במלואן

מניית אפל  עלתה היום ב-2.5% בעוד המשקיעים המתינו לפרסום התוצאות. מתחילת השנה עלתה המנייה ב-18%, ובשנה האחרונה הזינוק מגיע כבר ל-37%. שווי השוק שלה עומד כבר על יותר מ-2.5 טריליון דולר.

אמזון  התחזקה בשיעור נמוך יותר של 1.5%, וגם בטווח הרחוק יותר היא מציגה צמיחה פחות מלהיבה משל אפל. מתחילת השנה מנייתה עלתה בפחות מ-9%, ובמבט על 12 החודשים האחרונים העלייה גבוהה רק במעט - כ-9.8%. שווי השוק של החברה עומד על כ-1.7 טריליון דולר.

האנליסטים העריכו שאפל תרשום רווח של 1.24 דולר למניה ומכירות בסך 84.8 מיליארד דולר, וכאמור עמדה בתחזית השורה התחתונה אך פספסה בעליונה. בתקופה המקבילה בשנה שעברה רשמה רווח של 73 סנט למניה כך רווחיה זינקו ב-68%. מכירותיה ברבעון השלישי של 2020 עמדו על 64.7 מיליארד דולר, כך שבגזרה זו מצופה ממנה צמיחה של יותר מ-30% - והיא פספסה רק במעט.

את הרבעון הקודם סיימה אפל עם תוצאות חזקות שעקפו את התחזיות בשוק. בחודש יולי דיווחה כי ברבעון הפיסקלי השלישי רשמה רווח למניה של 1.3 דולרים, לעומת תחזיות שעמדו על 1.01 דולרים. הכנסותיה הסתכמו ב-81.4 מיליארד דולר לעומת תחזיות של 73.3 מיליארד דולר. המכירות עלו ב-36% ומכירות האייפונים זינקו ב-50%, כאשר ההכנסות ממכירת אייפונים הסתכמו ב-39.57 מיליארד דולר.

השקת האייפון והאייפד החדשים לא צפויה להשתקף בדוחותיה של אפל הפעם, שכן הם יצאו לחנויות יומיים לאחר סוף הרבעון לפי הדוחות שלה. יחד עם זאת, החברה ציינה בעבר שבעקבות המחסור הגלובלי בשבבים היא תמכור 10 מיליון פחות אייפונים משהעריכה.

לאפל היו לא מעט התמודדויות קשות במהלך הרבעון, בהן הליך משפטי פעיל מול חברת המשחקים Epic Games. לפני כמה חודשים בית המשפט קבע לטובת אפל ב-9 סעיפים מתוך ה-10, אך השופטת איבון גונזלס רוג'רס קבעה כי אפל לא תהיה רשאית לאסור על מפתחים לספק קישורים או הפניות עבור משתמשים על מנת לשלם על מוצרים ושירותים מחוץ לאפליקציות. השינוי ייכנס לתוקפו בחודש דצמבר.

בנוסף, רגולטורים ומחוקקים ברחבי העולם בודקים את אפל במובנים רבים. רק באיחוד האירופי לאחרונה, בוחנים להאשים את אפל בכך שהיא חוסמת באמצעות טכנולוגיית שבבי ה-NFC שלה ממתחרותיה גישה למכשיריה, כך שכל משתמשי אפל חייבים להשתמש רק באפל פיי. בנוסף, הנציבות האירופית בוחנת לאלץ את אפל להשתמש במטען USB-C בדומה למתחרות שלה, כדי ליישר קו בין כל היצרניות.

צפי לירידה משמעותית ברווחי אמזון

גם אפל וגם אמזון צפויות להיפגע מרפורמת המס הגלובלי המתקרבת. בתחילת החודש נעשתה היסטוריה כאשר 136 מדינות הסכימו על הרפורמה, שלפיה המס על רווחיהן של ענקיות הטכנולוגיה והתרופות יחולק ב"אופן צודק יותר". במקום תרגילי מס שזכו לכינויים כמו "האירי הכפול" או "הסנדביץ' ההולנדי" - תרגילים שנקטו ענקיות הטכנולוגיה כדי להעביר את רווחיהן ממדינות אירופה למקלטי מס בקריביים וביבשת אמריקה - מעתה ישולם המס באופן פרופורציונלי בהתאם להיקף המכירות במדינות היעד. כן, גם בישראל.

שיעור המס העולמי מכלל ההכנסות ששילמה אמזון בין השנים 2011 ועד 2020 עמד על 0.4% בלבד, בעוד שאפל שילמה 4.8%. את השיעור הגבוה ביותר מבין ענקיות הטכנולוגיה שילמה מיקרוסופט , והוא עמד על 5.7% מהכנסותיה.

לענקית המסחר האלקטרוני אמזון יש לא מעט על הצלחת ברבעון האחרון, והאנליסטים בשוק לא צופים ממנה לצמיחה חזקה כמו של אפל. לפי התחזיות מכירות החברה יגיעו ל-111.6 מיליארד דולר והיא תרשום רווח של 8.91 דולר למניה. כאמור, היא פספסה בגדול את התחזיות כאשר רשמה רווח של 6.12 דולר והכנסותיה של 110 מיליארד דולר.

מדובר במספרים נמוכים משל הרבעון הקודם, שבמהלכו, נזכיר, אמזון אמנם רשמה בפעם השלישית ברציפות הכנסות של מעל מאה מיליארד דולר (113 מיליארד לשם הדיוק), אך החמיצה את התחזיות ב-2 מיליארד דולר. בשורת הרווח האנליסטים העריכו כי הרווח למניה יגיע ל-12.28 דולר אך בפועל הוא עקף משמעותית את התחזיות ועמד על 15.12 דולר למניה. 

ברבעון המקביל בשנה שעברה אמזון רשמה הכנסות בהיקף של 96 מיליארד דולר ורווח נקי של 12.37 דולר למניה, כך שאמנם הכנסותיה צמחו ביחס לאשתקד - אך הרווחים ירדו משמעותית.

בחודשים האחרונים מספר דברים מעיבים על החברה. בין השאר, פורסם בסוכנות הידיעות רויטרס תחקיר נרחב הכולל מסמכים פנימיים של החברה, כי אמזון דחקה מוצרים של מתחרים בזירה כדי לקדם את הסחורה של עצמה על חשבון האחרון. על פי המסמכים, לחברה היה קמפיין שיטתי של שינוי תוצאות החיפוש ויצירת knockoffs כדי להגביר את קווי המוצרים שלה בהודו, אחד השווקים החזקים ביותר של החברה. המסמכים חושפים איך צוות המותגים הפרטיים של אמזון בהודו ניצל בחשאי את הנתונים הפנימיים של החברה כדי להעתיק מוצרים שנמכרו על-ידי חברות אחרות ולהציע אותם בזירה של אמזון.

בנוסף, עובדים בחברות גוגל ואמזון פרסמו בתחילת החודש מאמר בעיתון הגרדיאן הבריטי ובו הם קראו להנהלות שתי החברות לסגת ממעורבותן בפרויקט הענן של ממשלת ישראל נימבוס. "אנחנו לא יכולים לתמוך בהחלטה של מעבידנו לספק לצבא הישראלי ולממשלה טכנולוגיה שתשמש לפגיעה בפלסטינים", כתבו העובדים.

עוד כתבות

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock

מצטרפת לחגיגה: ויזה תציע ללקוחותיה שירותי ייעוץ לשוק הקריפטו

קבוצת ויזה מנסה לצמוח מעבר לשוק כרטיסי האשראי המסורתי, בעקבות התחרות המתפתחת בשוק. עכשיו היא משיקה שירות יעוץ בעולמות הקריפטו ללקוחות העסקיים שלה

אברהם קוזניצקי / צילום: תמר מצפי

מת אברהם קוזניצקי, מייסד חברת הבנייה מנרב

קוזניצקי הקים את חברת מנרב כשהיה בן 30, לאחר עשור שבו עבד כמורה וכמנהל בית ספר ● במרץ השנה מכר קוזניצקי את החברה לפי שווי של 750 מיליון שקל, לקבוצת משקיעים בראשות אסנס פרטנרס ובהשתתפות כלל, מגדל ולאומי פרטנרס

קרית ים. ''אחלה חוף שלא חוצה אותו מסילת רכבת'' / צילום: Shutterstock

משנה את פניה: האם קריית ים תהפוך ללהיט נדל"ני

בהיעדר קרקעות פנויות, העיר יכולה לצמוח רק לגובה באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית ● אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית: "ההיצע נמוך והצפיפות נמוכה, ואין צורך במפלסי חניה תת-קרקעיים"

רותם סלע / צילום: אמיר מאירי

בגלל המעבר לדיסקונט: טורנדו תובעת את רותם סלע

החל משנת 2016 משמשת סלע כפרזנטורית של מוצרי טורנדו ● כפי שנחשף לראשונה בגלובס, סלע קיבלה הצעה מפתה במיוחד מבנק דיסקונט, לפיה תקבל כ-2.5 מיליון שקל לשנה ותחתום על סעיף בלעדיות ● לטענת סלע, ניסיונות טורנדו לסכל את החוזה עשויים לגרום לה לנזקים של עשרות מיליוני שקלים

ג'ף בזוס, מייסד אמזון / צילום: Associated Press, Tony Gutierrez

אי השיוויון בין מדינות הצטמצם; המיליארדרים לא שמעו על כך

לפי דוח אי השוויון העולמי 2022, מגפת הקורונה היטיבה עם צמרת המיליארדרים העולמית, שרשמה ב-2020 את הזינוק החד ביותר המתועד בחלקה בסך העושר בעולם ● בישראל יש נקודת אור בולטת: חלקן של הנשים בהכנסות מעבודה קפץ בכ-10 נקודות האחוז בהשוואה לתחילת שנות ה־90

הסטייק המתורבת של מיטק / צילום: שלומי ארביב

רקמות שריר ושומן הישר מהמדפסת: מיטק הדפיסה בהצלחה סטייק מתורבת

אבן דרך לחברת הפודטק הישראלית מיטק, שמדווחת על הצלחה בהדפסת תלת ממד של סטייק מתורבת במשקל 104 גרם - הגדול ביותר שיוצר עד כה להערכתה ● מניית החברה בנאסד"ק התחזקה ביותר מ-4% בתגובה

לטווח הארוך - עדיף ביטקוין  או את’ריום? / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

השקעה לטווח ארוך: האם האת'ריום מעניין יותר מהביטקוין?

היחס בין את'ריום לביטקוין נמצא ברמתו הגבוהה זה שלוש וחצי שנים - כלומר, האת'ריום מתחזק יותר מהביטקוין ● בבחירה בין השניים, צריך לקחת בחשבון שמדובר בשני מטבעות עם מטרות שונות לחלוטין

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בהובלת יוסי כהן: סופטבנק תשקיע 400 מיליון דולר בחברת הסייבר הישראלית קלארוטי

ראש המוסד לשעבר מוביל השקעה ראשונה של סופטבנק בתחום בו הוא מרגיש הכי בנוח: מיזוג בין שתי חברות המגינות על תשתיות רגישות במפעלי תעשיה ובבתי חולים שייצור את תאגיד אבטחת המתקנים הגדול בעולם ששוויו עומד על 2-2.5 מיליארד ד' ● תפקידו של יוסי כהן בסופטבנק נחשף לראשונה בגלובס

ביטקוין / אילוסטרציה: Shutterstock

בשידור חי: בכירי תעשיית הקריפטו מעידים בסנאט על "עתיד הכסף"

הדיון עוסק בנכסים דיגיטליים ובקשיים והכשלים במערכת הפיננסית הנוכחית ● בין המשתתפים, יו"ר ומנכ"ל חברת Circle ג'רמי אלייאר, מנכ"ל ומייסד פלטפורמת FTX סם בנקמן-פרייד וסמנכ"לית קוינבייס אלסיה האס

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

אלון מאסק מתנגד להצעת ביידן שתעודד רכישת מכוניות חשמליות

מנכ"ל טסלה מתח ביקורת על הצעת חוק מרכזית של ממשל ביידן בעת ריאיון שערך במסגרת כנס ועידת המנכ"לים שמארח הוול סטריט ג'ורנל ● "בכנות, הייתי מסלק את הצעת החוק הזו כולה"

ביידן מזהיר את פוטין שפלישה לאוקראינה עשויה להיתקל בתגובה כלכלית חריפה

הנשיא האמריקאי חוזר על תמיכתו בריבונות אוקראינה ושלמותה הטריטוריאלית

שמואל מועלם / צילום: תמר מצפי

"חוסר ניקיון כפיים": ביקורת חריפה של בג"ץ על מנכ"ל קופ"ח מאוחדת לשעבר

שמואל מועלם, מנכ"ל מאוחדת לשעבר, דרש הטבות פרישה מפליגות, בניגוד לעמדת הממונה על השכר באוצר ● מועלם הגיש תביעה לביה"ד האזורי לעבודה, אך תביעתו נדחתה. גם הערעור לביה"ד הארצי נדחה ● הוא לא אמר נואש והגיש עתירה לבג"ץ, משך אותה, ואחרי שנתיים הגיש אותה שוב ● לאור זאת כתב השופט אלכס שטיין כי מלבד השיהוי, יש לדחות את העתירה גם מטעם חוסר ניקיון כפיים של מועלם וכן שימוש לרעה בהליכי משפט

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

וריאנט אומיקרון: תוצאות ראשונות הגיעו, והן לא מעודדות

במחקר קטן שנערך בדגימות מ-12 נבדקים בדרום אפריקה נמצא כי מחלימים ומחוסנים מוגנים יותר מהוריאנט ● נתונים נוספים שהגיעו מגרמניה כבר מציגים תמונה לא טובה גם לגבי ההגנה באמצעות שלושה חיסונים ● ד"ר טל רוה, חוקרת במכון לרפואה משקמת באוניברסיטת סטנפורד: "קשה לאמוד את המשמעות הרפואית של התוצאות הללו. מה שברור הוא שיעילות הנוגדנים המנטרלים יורדת מול האומיקרון, וסביר שהדבר יתבטא בפחות הגנה מפני הדבקה"

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב. ''האינפלציה הייתה יותר מתמידה וגבוהה משציפינו'' / צילום: Associated Press, Susan Walsh

מדדי אג'יו לחודש נובמבר: האופטימיות מתפוגגת והשוק מקשיב לסיכונים

העדפת מדדי מניות בישראל על מדדים בחו"ל יצרה פער תשואה של כ-3.5% בנובמבר ● אינפלציה של 6% לא תאפשר לנגיד האמריקאי לעמוד מנגד עם הרחבה מוניטרית וריבית כה נמוכה ● כל ההסברים קורסים והשווקים מגיבים בעצבנות ● חוסר הוודאות לשלוש השנים הקרובות גדל

מיכל שיר, תקווה חדשה / צילום: תמר מצפי

האם רק 0.003% מהילדים שיחלו בקורונה ידרדרו למצב קשה?

הסיכוי שילד שנדבק בקורונה יהפוך לחולה קשה הוא קטן. אבל עד כמה קטן? ● המשרוקית של גלובס

ח''כ מאיר יצחק הלוי / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

חוק הפייסבוק עובר בקריאה טרומית; סמוטריץ': "זה החוק לסתימת פיות הימין"

לאחר שנפל לפני מספר שנים, כעת יו"ר השדולה למיגור האלימות ברשתות החברתיות, ח"כ מאיר יצחק הלוי, מקדם את חוק למניעת ביצוע עבירות ופגיעה בשלומו של אדם ברשתות החברתיות – חוק הפייסבוק

נורד סטרים 2 / צילום: Shutterstock

דיווחים: ארה"ב דורשת להשעות את "נורד סטרים 2" במקרה של פלישה לאוקראינה

על פי דיווחים של כלי תקשורת באירופה, ארה"ב מנסה להפעיל לחץ על פוטין דרך גרמניה בשביל למנוע פלישה לאוקראינה ● האיום להפסיק את פרויקט "נורד סטרים 2" אמור להרתיע את רוסיה ● הסוגיה היא מבחן ראשון ומוקדם מאוד לממשלה החדשה שתושבע היום בברלין

רועי קליין ורואי שמיר / צילום: איל יצהר

בית ספר לקריפטו: בין הצופים לבגרויות, הנערים האלה מנהלים בנק דיגיטלי

בין הדרכה בצופים לבגרויות, רועי קליין ורואי שמיר עסוקים בתפקידם כנגידי הבנק המרכזי של גימנסיה הרצליה בתל אביב ● בימים אלה הם עובדים על הנפקת מטבע וירטואלי שישמש ליצירת כלכלת שוק אמיתית בתוך בית הספר ● אבל כל זה, הם חולמים, הוא רק פיילוט ליצירת כלכלת נוער מבוססת קריפטו שתאפשר מסחר בינלאומי בתוך מערכת החינוך, ותסייע לבני נוער בקשיים כלכליים

רביב צולר / צילום: נטלי כהן-קדוש

ICL פותחת מפעל חדש לתחליפי חלבון

המהלך הוא חלק מאסטרטגיית המיקוד של החברה בפיתוח מוצרי מזון בריאים יותר וסביבתיים ● וגם: יוניקורן הפינטק הישראלי ראפיד (Rapyd) רוכש את חברת הפינטק Neat ● אירועים ומינויים

רוני צארום, בעל השליטה באספן גרופ / צילום: יונתן בלום

טדי שגיא מהמר על נדל"ן באירופה: מקדם עסקה בהיקף של עד 610 מיליון שקל עם אספן

במסגרת העסקה צפוי שגיא לרכוש מניות בחברת הנדל"ן המניב של רוני צארום, ובמקביל להשקיע בחברה הבת שלה הפועלת בהולנד, לפי שווי של מיליארד שקל ● בהמשך יפעלו הצדדים להנפקתה של החברה הבת בבורסה באירופה