גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עונת החגים תראה אם חברות התעופה עשו מספיק כדי לאלף נוסעים פרועים

שיעור ההתנהגות הרעה עלה ועלול להשפיע משמעותית על אנשי צוות בטיסות ועל נוסעים

נוסעים במטוס / צילום: Shutterstock
נוסעים במטוס / צילום: Shutterstock

עונת הנסיעות של החגים בארה"ב שמתחילה בשבוע הבא תבחן אם חברות תעופה, רגולטורים ושדות תעופה עשו מספיק על מנת להיאבק בעלייה בהתנהגות פרועה של נוסעים ויקלו את המתחים להם חשופים נוסעים אחרים.

נכון ל־9 בנובמבר היו 5,114 דיווחים על נוסעים פרועים, כך נמסר ממנהל התעופה הפדרלי, ויותר מ־970 חקירות נפתחו בנושא. ב־2019, פתח מנהל התעופה בפחות מ־150 חקירות לגבי התנהגות נוסעים בטיסות.

בין התקריות, מנהלת תפעול בחברה סאות'ווסט הוסעה לבית חולים בסוף השבוע האחרון לאחר שנוסעת אחרת נתנה לה אגרוף, כך נמסר ממשטרת דלאס.

כמעט שלושה רבעים מהדיווחים למנהל התעופה נוגעים לתקריות הקשורות למסכות, כך נמסר מהסוכנות. בכמה מקרים, התקריות שהחלו כוויכוח על מדיניות עטית המסכות יצאו משליטה.

תקריות של נוסעים פרועים יכולות להשפיע משמעותית על העובדים בחברת תעופה ועל הנוסעים - הם יכולים לגרום לעיכוב טיסות או לחזרות לא מתוכננות לשער בטרמינל, מצד אחד, ויכולות להיגמר בפציעות חמורות לעובדי חברות התעופה. דיילים אומרים שהם מודאגים שהמדים שלהם הופכים אותם ליעד למתקפות. תקריות בפרופיל גבוה גורמות לחרדות כלליים בקרב הנוסעים לגבי כל תחום הטיסות.

"עברנו מלומר לכולם לשמור על מרחק של שני מטר לדחיסתם במטוסים", אמר אנדרו תומאס, פרופסור עמית לשיווק ועסקים בינלאומיים באוניברסיטת אקרון, שכתב ספרים על התנהגות פרועה בטיסות ועל בטיחות בתעופה.

"נכנסת לזה בתקווה שהכל יפעל כשורה"

התנהגות רעה במטוסים אינה דבר חדש. הייתה עלייה בהתנהגות שלילית במטוסים בסוף שנות ה־90, אמר תומאס. הדברים השתפרו מעט לאחר התקפות 9/11, אבל בסופו של דבר המגמה החלה מחדש.

הפעם, חששות הקורונה, כללים חדשים בשדות תעופה ובמטוסים, ומספר עולה של עיכובים וביטולים של טיסות העלו את הסטרס של הנוסעים, אמר תומאס. הקהלים הגדולים הצפויים בטיסות החגים עלולים למתוח את העצבים עד קצה גבול היכולת.

חברות תעופה, כולל דלתא ויונייטד, אומרות שהן צופות שעונת חג ההודיה תכיל כמה מהימים העסוקים ביותר שלהן מאז תחילת המגפה, כשנפח הטיסות נמוך מנפחן ב־2019 רק ב11% או 12%. שתי החברות אמרו שיום ראשון שלאחר החג צפוי לקבוע שיא לתקופת המגפה מבחינת נפח הנוסעים.

ג'אינה מיסטי אמרה שהיא מתכננת לטוס עם סאות'ווסט מביתה בפניקס לסן פרנציסקו עם בעלה ביום שלישי כדי לבלות את חג ההודיה עם הגיס שלה. מיסטי, שהיא מנהלת שיווק בת 37, טסה לעתים קרובות לפני המגפה, אבל זו תהיה הטיסה הראשונה שלה מאז מרץ 2020.

היא אמרה שהיא חשה מעט חששות לקראת הטיסה לאחר שראתה בחדשות שחברות מבטלות עשרות טיסות באוקטובר ובגלל שנוסעי סאות'ווסט לא שומרים מושבים במטוס מראש. היא מתכננת לעטות מסכה כפי שנדרש על ידי החוק הפדרלי ומקווה שהנוסעים האחרים יעשו כמוה. "אני פשוט נכנסת לזה בתקווה שהכל יפעל כשורה".

מנהל התעופה הפדרלי והדיילים אומרים שאלכוהול שיחק תפקיד בתקריות לא מועטות. על פי נהלי מנהל התעופה כבר אסור לנוסעים בטיסות לצרוך אלכוהול שלא מוגש על ידי חברות התעופה. הקיץ, מנהל התעופה הפדרלי ביקש משדות התעופה להקשות על מכירות של משקאות אלכוהוליים שמותר לקחת. כמה חברות תעופה הפסיקו למכור אלכוהול בטיסות כדי להימנע מלהחמיר את הבעיה.

"אסור שמי שמבצעים פשע לא יחמקו מהחוק פשוט בגלל שאף אחד לא רוצה להגיש נגדם תלונה בגלל העלות"

בכירי מנהל התעופה הפדרלי פעלו ביצירתיות וביקשו מילדיהם לעזור בהסרטת הודעה לציבור. השבוע מצלם מנהל התעופה סרטון נוסף יחד עם מנהל הבטיחות בדרכים, מחלקת חברות תעופה ושדות תעופה. המסר החדש נועד להזכיר לנוסעים את האנשים האמיתיים - עובדי צוות, עובדי שדות תעופה ואחרים - שבזכותם יכולים הנוסעים לנסוע הביתה לחגים.

כשהסוכנות הציעה להטיל קנסות גדולים על נוסעים המתנהגים בפראות, מס' גדול של נוסעים שצברו קנסות יכלו להראות שאין להם האמצעים הכספיים לשלם את מלוא הקנס, כך אמרו בכירים במנהל. מנהל התעופה לא יכול לתבוע בעצמו תביעה פלילית, אם כי לאחרונה הפנה כמעט 40 מקרים לבולשת הפדרלית וביקש משדות התעופה להיות מתואמים יותר עם רשויות אכיפת חוק מקומיות.

הבעיה עלולה להיות חמורה ממה שמראים הנתונים. שרה נלסון, נשיאת איגוד הדיילות והדיילים, אמרה שתקריות רבות בהן הנוסעים מתנהגים בגסות, זלזול, או מעירים הערות גזעניות נותרות לא מדווחות.

מנהל הבטיחות בדרכים מציע לעובדים תוכנית הגנה עצמית בהדרכת אנשי חיל האוויר, אבל היא לא חובה. בעדויות שהוגשו לתת וועדה של בית הנבחרים לקראת שימוע ביום שלישי, אמרה נלסון שצריך להפוך את הכשרת ההגנה העצמית לאנשי צוות לחובה.

דיילות ודיילים הם אנשים חזקים, אמרה נלסון, "אבל כשזה ברמה הזו וישנו הלחץ הנוסף של תדירות האלימות, לקללות ולעלבונות האלה משקל נוסף".

מתוך תקווה לעזור לרשויות אכיפת החוק וחברות התעופה, ולצמצם את כמות התקריות, שדה התעופה הבינלאומי בסולט לייק סיטי הציע לשלם את העלות של נסיעה בחזרה לשדה של כל נוסע או עובד של אחת החברות שיסכימו להגיש תלונות או לשמש כעדים, כך אמר מנהל שדה התעופה ביל וויאט.

שדה התעופה קיבל את ההחלטה הזו באוקטובר, ובינתיים לא היה צורך בפעולה כלשהי.

"אנו חושבים שחשוב שאנשים שהם פרועים עד כדי כך שהם מבצעים פשע לא יכולים להתחמק פשוט בגלל שאף אחד לא רוצה להגיש נגדם תלונה בגלל העלות של חזרה לכאן", אמר וויאט.

בחברת יונייטד, מספר התקריות ירד מאז מוקדם יותר השנה, כך אמר לעיתונאים נשיא חברת התעופה ברט הארט מוקדם יותר החודש. הנוסעים מתרגלים לנהלים החדשים ודיילי הטיסות מנוסים בהרגעת מצבים מתוחים, אמר.

נוסעים שעדים לתקריות כאלה לא צריכים להתערב אלא אם הדייל או הדיילת מבקשים מהם או אם ישנה סכנה מידית לחיי אדם, אמרה נלסון. כל הנוסעים צריכים להודיע לדיילים ולדיילות על בעיות פוטנציאליות שהם רואים.

"כשהצוותים קטנים אנחנו עשויים לא לראות את זה במהירות בה רואים את זה הנוסעים", אמרה נלסון.

עוד כתבות

יורם נוה, מנכ''ל כלל ביטוח וירון בלוך, יו''ר מקס / צילום: כדיה לוי, הדר דולן

הדירקטוריון אישר: כלל רוכשת את מקס לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל

כארבעה חודשים לאחר שהפתיעה את שוק ההון כשהודיעה על מזכר ההבנות עם הקרן הזרה ורבורג פינקוס השולטת במקס, דירקטורין כלל אישר את ההסכם והעסקה צפויה להיחתם בקרוב ● המנצח הגדול: מנכ"ל כלל יורם נוה שדחף לביצוע העסקה והצליח להתגבר על ההתנגדויות

צילום: עמית גורן, סותבי'ס ישראל נדל''ן

כך נראה מבפנים פנטהאוז ביפו שעולה 65 מיליון דולר

אחד הנכסים היקרים ביותר בישראל נמצא במלון דה ג'אפה ביפו: פנטהאוז שמתפרש על 1,500 מ"ר עם גינת גג בגודל של 1,000 מ"ר ● עם ריהוט מלא, חדר ארונות ענק ומכונות קפה: איך מוצאים קונה לפנטהאוז ביפו במחיר עתק?

בנימין נתניהו. מבקש לבטל את כתב האישום נגדו / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחרי בני הזוג אלוביץ': גם נתניהו מבקש לבטל את כתב האישום נגדו

עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, מבקש להצטרף לבקשת בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' לביטול האישומים נגדם בשל "הגנה מן הצדק", ובכוונתו להגיש בקשה מפורטת

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

שיא האינפלציה מאחורינו? הנתונים בארה"ב מספקים סיבות לאופטימיות

האינפלציה בארה"ב לחודש יולי ירדה לקצב שנתי של 8.5% ובקצב מהר מהצפוי בין היתר בשל ירידת מחירי הנפט ● אבל סביבת המחירים עדיין לא יציבה והפדרל ריזרב צפוי להמשיך להעלות את הריבית, גם אם בקצב מתון יותר של 0.5% ● טור אורח

צביעת הנת''צ החדש בנתיבי איילון / צילום: באדיבות נתיבי איילון

על חשבון כלי רכב פרטיים: נתיבי העדפה חדשים יסומנו בגוש דן

עיריית ת"א ומשרד התחבורה קרובים לסיכום על הכשרת 5 ק"מ של נתיבים לתחבורה ציבורית בחודשים הקרובים, שיבוצעו בין-לילה ● נתיבים דומים מתוכננים גם בבת ים ובראשון לציון ● גם בכביש 1 יסומן נתיב, אך האכיפה בו שנויה במחלוקת

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף / צילום: Shutterstock

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף

האם לשניות הראשונות בראיון העבודה יש השפעה מכרעת על התוצאה? לא בהכרח - התנאי הראשון להצלחה הוא הידע והניסיון הדרושים

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

דוחות דיסקונט: העלאת הריבית תרמה להכנסות, הבנק ממשיך לחלק דיבידנד

דיסקונט פתח את עונת הדוחות של הבנקים ומסכם רבעון חזק, על אף ירידה של 21% ברווח הנקי בעקבות הפרשות להפסדי אשראי ● הבנק יחלק דיבידנד בהיקף של 133 מיליון שקל

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

מגמה חיובית בוול סטריט; דיסני מזנקת ב-8% לאחר הדוחות, פייבר קופצת ב-8.3%

מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס ● עליות חדות בשוק הקריפטו ● החוזים על הנפט רושמים עליות של 1.3%-1.5% והזהב שומר על יציבות

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

שמרית לב וגיתית להב, מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory / צילום: עידו לביא

היזמיות שפיתחו מסטיק המסייע להפחית את צריכת המזונות המתוקים: "הרגולציה מאתגרת, לא רק בישראל"

שמרית לב וגיתית להב, תושבות רמת ישי ● מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory ● "ההתחלה הייתה ללא תקציב. ככל שהתקדמנו, הבנק המלווה נתן בנו אמון והעמיד לנו אשראי כפי הנדרש" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אבי גבאי, מנכ''ל פרטנר / צילום: דוברות ההסתדרות

דוחות פרטנר: מספר המנויים צמח ברוב החטיבות והרווח הנקי זינק

פרטנר פרסמה את דוחות הרבעון השני והציגה צמיחה בהכנסות משירותים בסלולר, אך מכירות ציוד הקצה ירדו, והשוק הקווי בקיפאון - למרות הגידול במנויים באינטרנט ● בדומה לפלאפון וסלקום, שירותי הנדידה סיפקו רוח גבית לתוצאות החזקות

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

הנפקת קלטורה בניו יורק / צילום: ניר אריאלי

טייס, שותפה של בנט ומייסד ICQ הקימו חברת פתרונות וידאו מצליחה, ואז הגיעה הנפילה

קלטורה, חברת הווידאו המבטיחה שהונפקה בנאסד"ק רק ביולי שעבר, נחשבה לסיפור הצלחה בקורונה ● אלא שהאקזיט הגדול השתבש, עשרות עובדים פוטרו, והמניה איבדה 80% מערכה ● "קלטורה לא תישאר עצמאית לאורך זמן, בהתחשב בנתוני הצמיחה הנוכחיים", מעריכים אנליסטים

עו''ד זאב פרל / צילום: דודו בכר

"אחרי 7 שנים אפשר להפוך לשותף": עו"ד זאב פרל מספר איך מנהלים משרד עורכי דין מרחוק

עו''ד זאב פרל, ראש משרד עורכי הדין פרל כהן, מסמן בראיון לגלובס את האתגר הבא של הפירמות בישראל ("גלובליות אמיתית, הלקוחות רוצים למכור לארה"ב") • וטוען: "בינתיים המשבר בהייטק הוא משברון. רואים יותר זהירות מצד החברות, ואולי זו זהירות טובה"

אסף רפפורט / צילום: נתנאל טוביאס

חברת הסייבר וויז מדווחת: "קצב הכנסות של 100 מיליון דולר בשנה בחודש יולי"

חברת אבטחת יישומי הענן הודיעה היום כי הצליחה לחצות את רף ה-100 מיליון דולר בתוך שנה וחצי בלבד ● קצב הצמיחה של וויז אמנם מעורר השתאות, אך היא עשויה להיות פגיעה לתחרות הגוברת בענף

עבודות על פרויקט המטרו של גוש דן / צילום: Shutterstock

במשרד התחבורה מחפשים מנהל לרשות המטרו

ועדה בראשות מנכ"לית משרד התחבורה, חברים נציגי נציבות שירות המדינה, אגף התקציבים באוצר, החשב הכללי באוצר ונציג ציבור מחפשת מנהל לרשות המטרו ● המנהל שייבחר יהיה אחראי על הפיקוח על פרויקט התשתית הגדול ביותר שבוצע אי-פעם בישראל במורכבותו, בגודלו ובתקציבו 

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית