גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עקבות הקוקאין הובילו מאירופה לאקוודור: כך נראה המרדף אחר סוחר סמים חמקני

קטטה בכיכר בפירנצה שבאיטליה העירה את תשומת-לב השוטרים לכנופייה שלטענתם הציפה את אירופה בקוקאין ● מבצע שארך שנה הוביל אותם למנהיג - מתנקש אלבני שכלוא באקוודור

חבילות קוקאין שנעצרו בקולומביה / צילום: Reuters, משטרת קולומביה
חבילות קוקאין שנעצרו בקולומביה / צילום: Reuters, משטרת קולומביה

המשטרה בפירנצה אומרת שעקבה אחרי רשת נרחבת שהציפה את אירופה בקוקאין והובילה אותה למנהיג לא צפוי: מתנקש אלבני שכלוא באקוודור.

המבצע, שלקח שנה, חשף איך קבוצות פושעים חדשות מנצלות את הגלובליזציה והופכות את אירופה ליריבה של ארה"ב על התואר המפוקפק שוק הקוקאין הגדול ביותר בעולם, כך אומרים במנהל אכיפת הסמים האמריקאי (DEA).

"הארגונים האלבניים מאוד חזקים"

המשטרה אומרת שהאלבני, דריטן רשפי, מצא מקור לקוקאין בקולומביה דרך אחד האסירים האחרים. בעזרת טלפון מוכמן, ארגון משלוחים השווים מאות מיליוני דולרים על ספינות הובלה לנמלים בהולנד, העביר את הרווחים הלאה ופיקד על התקפות נגד יריביו, כולל שני מקרי רצח, כך אומרים בכירים באיטליה.

נתיבי הסחר ההומים, הגבולות הפתוחים ותקשורת מודרנית מאובטחת עזרו לארגונים כמו של רשפי להזין את הרעב האירופי לקוקאין. המבצע להפלת הרשת שלו, בהובלת נציבת המשטרה בפירנצה אמיליה דל פרטה ובמעורבות של תובעים מקומיים ושוטרים במדינות אחרות באירופה, היה אחת ההצלחות לרשויות ביבשת, שנאבקות להכיל את כמויות הסם המגיעות אליה.

רוב המשלוחים נכנסים לאירופה דרך נמלים מסחריים כשהם מוסתרים במכולות המגיעות במספרים גדולים מכדי שניתן יהיה לבדוק את תכולתן אחת אחת. מרגע שהן מגיעות לחוף, הקוקאין מסולק מהן במהירות. מדינות האיחוד האירופי הסירו ברובן את הגבולות ביניהן, אבל כוחות משטרה נותרו לאומיים. אירופול, סוכנות המשטרה האירופאית, הפכה למרכז חיוני של שיתוף פעולה, אבל פקידים בכירים אומרים שחסמים בירוקרטיים ומחסומי שפה מעכבים את עבודת הסוכנות ואנשיה זקוקים למשאבים נוספים.

קבוצות עבריינים חדשות צצו באירופה. בכירים ביבשת אומרים שהרשת של רשפי, המכונה קומפניה בלו (Kompania Bello), הייתה אחת הרשתות הגדולות הקשורה לאלבניה, מדינה בלקנית קטנה שיש לה גולים רבים באירופה.

"הארגונים האלבניים מאוד חזקים", אמר פרנצ'סקו מסינה, מנהל לוחמה בפשע במשטרה הלאומית של איטליה. "הם פלשו לשוק הקוקאין במידה כזו שכיום זה אחד הארגונים הכי חזקים שאנו נלחמים בהם".

החקירה שנמשכה שש שנים הסתיימה בספטמבר שנה שעברה, לאחר שנעשו במסגרתה יותר ממאה מעצרים בעשר מדינות על אישומים של סחר בינלאומי בסמים והתקפות אלימות. איטליה ביקשה מאקוודור להסגיר לידיה את רשפי על אישומים של הקמת וניהול ארגון פשע בינלאומי המעורב בסחר בסמים ובהלבנת הון.

את רשפי, בן 41, לא ניתן היה להשיג לתגובה. עורך דינו באקוודור נורה ונהרג באפריל. עורך דין שכיום מייצג אותו באלבניה סירב להגיב. רשויות הכלא באקוודור אמרו שלאסירים אין גישה לטלפונים ניידים. בפועל, הרשויות מודיעות באופן שגרתי על החרמת טלפונים, סמים וכלי נשק מהאסירים.

העלייה והנפילה של רשפי

התיאור להלן על העלייה והנפילה של ארגונו של רשפי מבוסס על ראיונות עם שישה בכירים במערכת אכיפת החוק באיטליה והאיחוד האירופי ועל מסמכי בית משפט מאיטליה.

המבצע שהסתיים בלכידתו של רשפי החל בפשיטה בפירנצה באפריל 2014. המשטרה עצרה כמה אלבנים שהתקוטטו על עסקי הזנות, וחקירה נוספת הובילה את החוקרים לחשוד שהם קשורים גם לסחר בסמים.

במהלך חיפוש בדירה, גילתה המשטרה מכשיר בלאקברי שהכיל 10 סיסמאות מספריות, קודי כניסה למכשירים אחרים, אך ללא שמות או מספרי טלפונים המזהים את הבעלים.

שופט הורה לחברת בלאקברי לספק גישה למסרים המוצפנים של הסיסמה היחידה שעדיין הייתה מחוברת למכשיר פעיל. המסרים חשפו שקבוצה של אלבנים הביאה קוקאין מהולנד ונתנה אותו לארגון פושעים חזק בדרום איטליה.

"בשלב זה הבנו שהם חייבים להיות ארגון גדול עם שוק משלו", אמרה דל פרטה, שוטרת וותיקה בת 33 שבשגרה מתמודדת עם הסרסורים וסוחרי הסמים הקטנים של פירנצה.

המשטרה השיגה גישה לסיסמאות נוספות ומדינות אחרות הצטרפו לחקירה, וחשפו שהאלבנים השתמשו בהולנד כמרכז להפצת קוקאין ברחבי אירופה.

דל פרטה וארבעה עמיתים שלה עברו על ההודעות שהגיעו מכל מיני מיקומים בעולם כמעט בזמן אמת.

הצוות שלה הקים חשבונות דמה ברשתות חברתיות על מנת לעקוב אחרי פרופילים של חשודים אפשריים, והשתמש בלייקים ותגובות על מנת להתאים אותם לחשבונות בלאקברי.

עד 2016, ידעו שהמנהיג נמצא באקוודור אבל לא יכלו לזהות אותו. ואז, רמזים מוזרים החלו לצוץ בשיחות שלו. "אני יוצא לזמן שלי בחצר", כתב בהודעה אחת. בהודעה אחרת, אמר ש"אני צריך להחביא את הטלפון שלי".

כאשר בשיחה נוספת הזכיר הרשעה, דל פרטה הבינה שהוא נמצא מאחורי סורגים, ולמשטרה לא לקח זמן רב להבין שמדובר ברשפי. אופיו של רשפי עוצב על ידי הקשיים הכלכליים והאלימות העבריינית שאחזו באלבניה בשנות ה־90 כשהמדינה יצאה מהשלטון הקומוניסטי.

הראשונה מתוך שלושה מקרי בריחה מהכלא

ב־1999, כשעדיין היה נער, ביצע רצח מוזמן של שוטר בבר, וכשריסס אותו בכדורים מרובה קלצ'ניקוב הרג עוד אדם שהיה לידו, כך אמר ארבן פרשרי, תובע בכיר באלבניה בדימוס. המשטרה עצרה את רשפי רק בינואר 2006 בבירת המדינה, טיראנה.

באותו ערב, ברח רשפי מחדר החקירות לאחר שפתח מנעול שבור באצבעו ואמר לשומר שהמשטרה סיימה לחקור אותו. מאוחר יותר הרשיע אותו בית משפט ברצח, שלא בנוכחותו.

זו הייתה הראשונה משלושה מקרים של בריחה מהכלא לאחר שהמשטרה באירופה רדפה אחריו ברחבי היבשת על אישומים של סחר בסמים ואישומים אחרים. באיטליה, ניסר את סורגי התא שלו בכלא והצליח לברוח. בבלגיה, טיפס על חומת בית הכלא וקפץ לצד השני.

עיתונאי אלבני פרסם בשנה שעברה מה שאמר שהיה ראיון עם רשפי, שבו הנאשם אמר שהאשמה שגויה ברצח גרמה לו לברוח מהמדינה, מנעה ממנו למצוא עבודה לגיטימית במערב אירופה והכריחה אותו לחיות חיים של פשיעת סמים.

"האינסטינקט ההישרדותי הוביל אותי בכיוון הזה", צוטט בראיון.

הפעם הבאה שהמשטרה תפסה אותו הייתה באקוודור ב־2014, שם נתפס כשברשותו יותר מ־270 קילוגרמים של קוקאין, כך אומרים באינטרפול, המשטרה הבינלאומית.

בכלא באקוודור, יצר רשפי קשר עם סוחר סמים אקוודורי שהיו לו קשרים לקרטלים חזקים בקולומביה ובמקסיקו.

הקוקאין נשלח מעבר לאוקיינוס בספינות תובלה, בעיקר לנמלים בהולנד, שם היו לאחד מחברי הכנופייה קשרים עם עובדי נמל מושחתים. כ־50 קילו היו מובאים לחוף כל יום, מוסעים לאחסנה ולמרכזי עיבוד ואז נשלחים לאיטליה ולשווקים אחרים במכוניות שיש להן רצפה כפולה.

"בואו ניכנס לשוק עם השם שלנו"

רשפי פיקד באופן ישיר על כמה אלבנים באקוודור, הולנד, איטליה ואלבניה והיו לו שותפים עסקיים ברוב מערב אירופה ששלטו בערוצי הפצת הקוקאין ברחבי היבשת.

כשהארגון של רשפי גדל, ביקש לבלוט לעומת אחרים. "בואו ניכנס לשוק עם השם שלנו" כתב לרשפי המתאם של הארגון באיטליה ב־2016. "המותג שלנו עדיין לא מוכר".

רשפי כתב לו בחזרה, והציע את השם בלו, שמשמעותו "יפה". לא עבר זמן רב ולבני הקוקאין של הארגון היו חתומות במותג שלה.

רשפי שלט בקומפניה בלו בשילוב של כריזמה ואלימות. הוא הורה על פעולות תקיפה רבות ולפחות שני מקרי רצח, אחד באקוודור ואחד באלבניה, כך אומרים במשטרת איטליה. מקורבים שלו שנעצרו סירבו לדבר, מחשש שיבוצעו פעולות נקמה נגד משפחותיהם, אמרה דל פרטה.

אלבנים שהיו בצרות פנו אליו לקבלת סיוע. כשרשפי שמע ששלושה מבני עמו ברחו מכלא ברומא בשלוש בבוקר יום אחד ב־2016, ארגן סירה שתאסוף אותם בחוף הדרומי של איטליה ותשיט אותם לאלבניה.

רשפי העביר מזומנים באוקיינוס האטלנטי על ידי שימוש במערכת "הכסף הטס" הסינית "פייגיאן", שבה כסף המופקד אצל סוכן במדינה מסוימת יכול להיאסף מסוכן במדינה אחרת, בלי להותיר ניירת רבה. הוא גם חסך כסף על עמלות בכך שהשתמש בשליחים משלו. ביוני 2016, המשטרה בפירנצה נתנה טיפ לעמיתיה באקוודור, שתפסו שליח בשדה התעופה גואייקיל עם 350 אלף אירו, כ־392 אלף דולר, שהיו מוחבאים בריפוד של המזוודה שנשא.

הצוות של דל פרטה חגג כל תפיסה של כסף או קוקאין עם בקבוק של פרוסקו או ברנדי יווני. כיום מסודרים בשורה כ־20 בקבוקים על ארון במשרד הקטן שלה.

"זה היה מבחן גדול בשבילנו" אמרה. "לא עשינו בפירנצה משהו בסדר גודל כזה לפני כן".

ריאן דובי השתתף בהכנת הכתבה 

עוד כתבות

יו''ר ש''ס אריה דרעי / צילום: רפי קוץ

גזר הדין של אריה דרעי ישודר בשידור ישיר

דרעי הודה והורשע השבוע בעבירות מס בהסדר טיעון, במסגרתו הוסכם כי הפרקליטות תבקש להטיל עליו מאסר על-תנאי וקנס בגובה 180 אלף שקל ● גזר הדין קבוע ל-1 בפברואר

כניסה ל web3.0 / אילוסטרציה: Shutterstock

קריפטו, NFT וביטקוין: כך ישנה web3.0 את הכלכלה ואת הטכנולוגיה

תוך עשור מאז שפרצה הטכנולוגיה הביזורית לחיינו, משתמשי האינטרנט עברו מצרכנים ליוצרי תוכן ● למהפכה הזו יש שמות רבים וכולם מייצגים חלק בפאזל של הדור הבא של האינטרנט web3.0 ● כתבה ראשונה בסדרה

ברק רוזן ואסף טוכמאייר / צילום: איל יצהר

ישראל קנדה של רוזן וטוכמאייר רכשה כ-10% ממניות נורסטאר

מניית נורסטאר ריכזה היום בבורסה מחזור ענק של כ-60 מיליון שקל, ורשמה זינוק של 37% ● חיים כצמן, בעל השליטה בנורסטאר: "אני מברך על הבעת האמון של קנדה ישראל, חברה עתירת זכויות בתחום הנדל"ן, שמצטרפת להבעת האמון של יצחק סלע"

פרופ’ ערן סגל / צילום: מכון ויצמן למדע

התפקיד החדש של פרופ' ערן סגל באבוג'ן

אבוג'ן היא מחלוצות תחום הביולוגיה החישובית בישראל, שבו למעשה עוסק גם סגל ● וגם: מצנח הזהב ● חדשות טובות ● אירועים ומינויים

אילן ישראלי / צילום: עידן גרוס

המניה זינקה במעל 400% ושווי המניות שקיבלה גרושתו של מנכ"ל דנאל קפץ

מהדיווח של חברת כוח האדם והסיעוד, עולה כי במסגרת הסכם הגירושין ב-2017 קיבלה אורנה ישראלי מניות דנאל, שכמעט מחצית מהן מומשו מאז ● בידי המנכ"ל, אילן ישראלי, נותרו מניות בשווי נוכחי של כ-15 מיליון שקל

התחרות בפריקת כלי רכב חדשים בנמלים מתגברת / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

התחרות בפריקת כלי רכב חדשים בנמלים מתגברת

"נמל המפרץ" החדש בחיפה מנהל מגעים עם יבואני רכב לפריקת מכוניות חדשות בשטחו ● התחום מגלגל בישראל כרבע מיליארד שקל בשנה

זאב אלקין / צילום: איל יצהר

האם התוספת לתקציב הבריאות היא הגדולה ב־20 השנה האחרונות?

הממשלה הנוכחית אחראית לשני תקציבי בריאות. איך הם נראים ביחס לעבר? ● המשרוקית של גלובס

מנכ''ל אינטל העולמית, פט גלסינגר / צילום: אינטל

אינטל מציגה: חוות השרתים שהצילו לה את הרבעון

למזלה של אינטל, היא החלה למכור ברבעון השלישי של השנה החולפת שבבים חדשים לניהול תשתית התקשורת והענן, לאחר שסבלה שנים מפיגור בתחום ● הדוחות לרבעון האחרון של השנה מראים כי העלייה על עגלת הענן, גם אם באיחור, השתלמה

גל בר דעה, מנכ''ל הבנק הדיגיטלי וואן זירו / צילום: איל יצהר

משכנתאות אאוט, חשבון עו"ש אין: הבנק הדיגיטלי הראשון החל בהשקה השקטה

בתום תקופת ההרצה שנמשכה כעשרה חודשים, החל הבנק להשיק את שירותיו ל–60 אלף הלקוחות ● בחודשים הבאים הבנק יפתח את שירותיו באופן הדרגתי לקהלים נוספים

ג'רום פאוול, יו''ר הפד / צילום: Associated Press, Kiichiro Sato

פאוול ה"נץ" יוצא להילחם באינפלציה, והריבית בארה"ב בדרך למעלה

בחודש שעבר, ההערכה הייתה שהפד יעלה את הריבית 3 פעמים השנה, ובהדרגה. עכשיו זה כבר נראה הרבה פחות בטוח ● מה שהיה מפתיע במסיבת העיתונאים אתמול הוא הטון הניצי שבו נקט פאוול

בנין חברת סיליקום / צילום: שירי חביב ולדהורן

סיליקום פותחת את עונת הדוחות של החברות הישראליות: צופה צמיחה ב-2022 אך נפגעת ממשבר הרכיבים

סיליקום עקפה את תחזיות האנליסטים כשרשמה הכנסות של 36.3 מיליון דולר ברבעון, צמיחה של 7.1% ביחס לרבעון המקביל ב-2020 ● ההכנסות השנתיות צמחו ב-19.6% והסתכמו בכ-128 מיליון דולר

הבורסה בטוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

בורסות אסיה צונחות בעקבות הודעת הפד; עליבאבא יורדת ב-6.7%

לאחר שהפד הותיר את הריבית ללא שינוי ואותת על העלאה ראשונה בקרוב, המדדים המובילים באסיה רושמים ירידות ● וול סטריט ננעלה במגמה מעורבת

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון / צילום: דוברות בנק ישראל

בנק ישראל ינצל את פערי הריביות כדי להחליש את השקל

לא מן הנמנע שבבנק ישראל בונים על כך שפער הריביות לטובת הדולר האמריקאי יסייע בזירת שער החליפין, אחרי שהמטבע המקומי רשם אשתקד ייסוף מהיר במיוחד, למרות הניסיון של בנק ישראל למתן את התחזקות השקל

טסלה 3 / צילום: Shutterstock

טסלה מעל התחזיות: הציגה הכנסות של כ-17.7 מיליארד דולר ברבעון האחרון

האנליסטים המסקרים את החברה ציפו להכנסות של כ-16.3 מיליארד דולר ברבעון ולרווח של 2.36 דולר למניה ● המניה צונחת בכ-5% במסחר המאוחר, לאחר שהחברה הזהירה כי הפגיעה בשרשראות האספקה צפויה להימשך גם השנה

משרדים של בלאקרוק בארה''ב / צילום: Shutterstock

מדוע קרנות הנאמנות של ענקית ההשקעות בלאקרוק מתקשות להיקלט בת"א

בארבע שנות פעילותן בארץ צברו קרנות הנאמנות של גופי השקעות זרים, בראשות בלאקרוק, נכסים בהיקף של 2.1 מיליארד שקל, המהווים רק 0.5% מהתעשייה, ו-10% מנישת הפעילות העיקרית שלהן ● בין הסיבות שמונים בשוק לקשיי ההתאקלמות: אי-תשלום עמלות לבנקים, האיסור לשווק קרן בשקלים, קושי טכני בהשוואה לקרנות מקומיות וכשלים בשיווק הקרנות

קאנצלר גרמניה אולף שולץ / צילום: Associated Press, Kay Nietfeld

האיום השקט של פוטין: כמה זמן יכולה להחזיק גרמניה ללא גז רוסי?

מאגרי הגז הגדולים בגרמניה מלאים כעת ב-40% בלבד מיכולת הקיבול שלהם ● על רקע הלחץ האמריקאי לשינוי מדיניות של ברלין כלפי מוסקבה, הזהיר מנכ"ל חברת האנרגיה הגרמנית RWE כי המדינה תהיה במצוקת אנרגיה במקרה של הפסקה טוטאלית של הזרמת גז רוסי

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski

דוח פינטק: למה בישראל קשה לממש ביטקוין

עולם הקריפטו מפותח מאוד בישראל, אך בכל הנוגע ליכולת המימוש של ההשקעה – ישראל מפגרת אחרי מדינות אחרות בעולם, כמו שווייץ ● מהי הסיבה לכך ומה אפשר לעשות? ● האזינו

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בבורסה; גזית גלוב זינקה ב-12%, אורמת מחקה 5.4%

מדד ת"א 35 השיל כ-1%, מדד ת"א 90 התחזק בכ-0.3% ● מחזור המסחר גבוה מהרגיל והסתכם ב-3.9 מיליארד שקל ● הדולר ממשיך להתחזק ומתקרב ל-3.20 שקלים

סטטיסטיקה. לעיתים עלולה לשקף את ההפך המוחלט מהמציאות / צילום: Shutterstock

אלף ואחת דרכים למדוד שינויים: כשהסטטיסטיקה משרתת מניפולציה

דאטה נדמית לנו לא פעם כעוגן בטוח, אך עליות או ירידות גדולות בנתונים עשויות לעיתים לשקף את ההפך המוחלט מהמציאות ● המבט של הלמ”ס מוגבל, הממוצע לא מתייחס לתמונה המלאה, והפוליטיקאים, כמו פוליטיקאים, תמיד ימצאו את הנתון שעושה להם טוב

עו''ד סיגל יעקבי / צילום: איל יצהר

אלה המועמדים המובילים להתמנות מחר לשופטים בביהמ"ש הכלכלי

הוועדה לבחירת שופטים צפויה לבחור מחר שישה שופטים חדשים לבית המשפט הכלכלי בתל אביב ובחיפה ● בין המועמדים המובילים: עו"ד סיגל יעקבי, עו"ד קובי שרביט והשופט אריאל צימרמן