גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גם צחי נחמיאס וזוהר לוי ברשימה: 20 יזמים שהפכו השנה למיליארדרים, ולא מהייטק

הגאות בשוק המניות הפכה עשרות יזמים מקומיים הפועלים בתחומים מסורתיים למיליארדרים "על הנייר"● החל מאקירוב, דמרי, נחמיאס וחץ בנדל"ן, דרך רמי לוי במזון וממרוד במזגנים, ועד אגמון ברכב, פתאל בתיירות והאחים שפירא בתשתיות - כולם יזמים שבנו את העסק במו ידיהם

משה ממרוד, זוהר לוי וצחי נחמיאס / צילום: סיון פרג', יח''צ, ורד פיצ'רסקי
משה ממרוד, זוהר לוי וצחי נחמיאס / צילום: סיון פרג', יח''צ, ורד פיצ'רסקי

הגאות הנמשכת בשוקי ההון כבר יותר משנה וחצי מזוהה בעיקר עם מגזר הטכנולוגיה, שהפך לתחום החם בשווקים מאז פרוץ משבר הקורונה, מה שאפשר לעשרות חברות הייטק ישראליות לעשות את דרכן לוול סטריט בשוויים פנטסטיים של מיליארדי דולרים. פועל יוצא מכך היה הפיכתם של יזמים, משקיעים ולעיתים גם עובדים בתחום, לבעלי עושר בלתי נתפס כמעט. 

ולמרות שפעילותן של חברות הטכנולוגיה וביצועיהן העסקיים בולטים בפריחה הכללית שחווים שוקי ההון, אותה גאות בשווקים לא עצרה רק בהייטק, אלא סחפה אחריה ענפי פעילות נוספים בשוק המקומי, ובהם נדל"ן, קמעונות, תעשייה ופיננסים.

הגאות הרוחבית באה לידי ביטוי בקפיצה של כ-60% שמציג מדד הדגל של הבורסה (ת"א-35) מרמת השפל שרשם במרץ 2020, ובניתור של כ-140% שמציג מאותה נקודה ועד היום מדד ת"א-90 - המציבה אותם סביב נקודות שיא חדשות. 

כך, לצד המיליארדרים החדשים שיצרה סצנת הטכנולוגיה בבורסה של ניו יורק, הגדילה הגאות בבורסה בתל אביב בשיעור ניכר את שווי ההחזקות של יזמים מקומיים בתחומי "לואו-טק".

בין הנהנים מפריחת עסקיהם, ובהתאם מעליית השווי שרשמו בתקופה האחרונה, נמנות משפחות בולטות וותיקות במגזר העסקי, דוגמת שטראוס, עופר, ורטהיים, עזריאלי וזלקינד, החולשות על עסקים גדולים במשק זה עשרות שנים. לאלה נוספו, בחסות גל העליות בבורסה, כמה עשרות יזמים מקומיים, ששווי החזקותיהם חצה את רף המיליארד שקלים (שווי "על הנייר").

מדובר ביזמים המהווים דור ראשון לאימפריות העסקיות שיזמו ופיתחו, שבנו את עצמם "מלמטה", ואשר מזוהים בצורה עמוקה עם אותם עסקים ומחזיקים במושכות הניהול שלהם. חלקם נמצאים סביב העשור התשיעי לחייהם (אלפרד אקירוב, בעלי אלרוב נדל"ן) וחלקם רק בתחילת שנות ה-50 שלהם (ברק רוזן, ישראל קנדה).

בין "המיליארדרים החדשים" בולטת נציגות תחום הנדל"ן, בעיקר בתחום המגורים, שזוכה בשנה האחרונה לעדנה, ולצידם, כאמור, יזמים מתחומי התעשייה, הקמעונות, הטכנולוגיה ועוד, אשר שוויים המצרפי מגיע לעשרות מיליארדי שקלים.

 

נדל"ן: מיגאל דמרי עד צחי נחמיאס

להתאוששות ממשבר הקורונה נלוו ביקושי שיא לדירות ברחבי הארץ ועליית מחירים, אשר הזניקו את מניות הנדל"ן בת"א, והעמידו את מדד הבנייה המקומי בראש יצרני הערך למשקיעים, עם קפיצה של יותר מ-50% בערכו מתחילת השנה, המצטברת ל-225% מרמת השפל שרשם במרץ 2020, שבועות ספורים לאחר השקתו.

גל עליות השערים של חברות הענף מיצב את היזם יגאל דמרי - שהחל את דרכו בעבודה עם אחיו ואביו בקבלנות בנייה ושיפוצים בנתיבות - כקבלן העשיר בישראל, באמצעות החזקה של יותר מ-60% ממניות חברת י.ח דמרי, בשווי שוק נוכחי של יותר מ-3 מיליארד שקל. זאת אחרי שמניית החברה יותר מהכפילה את ערכה שנה לאחור (כ-115%) ומחירה משקף לדמרי שווי שוק של כ-5 מיליארד שקל.

עוד בין יזמי הנדל"ן שהפכו למיליארדרים נמנים צמד השותפים ברק רוזן ואסי טוכמאייר, בעלי השליטה בחברת הייזום ישראל קנדה, שאינה מפסיקה לייצר עסקאות ענק של רכישת נכסים וחברות, ושמנייתה קפצה בשנה האחרונה בכ-140% ומחירה משקף לחברה שווי דומה לזה של המתחרה דמרי.

כך, החזקותיהם של רוזן וטוכמאייר, המכירים עוד מימי בית הספר התיכון, ואשר החלו את דרכם בתחום הנדל"ן במשרד תיווך קטן, הגיעו כבר לשווי של כ-1 מיליארד שקל לכל אחד (עם החזקות ישירות ומשותפות).

לצד גאות הנדל"ן למגורים, ביקושים גבוהים והתאוששות מרשימה נרשמים גם בתחום המסחרי, מהקניונים שפעילותם חזרה לצמוח אחרי "מכת" הקורונה שחטפו בשנה שעברה, דרך שטחי לוגיסטיקה, שהביקושים להם גואים כבר תקופה ממושכת, ועד לתחום המשרדים, שנחבט גם הוא בשנה שעברה, ואשר סימני השאלה סביב עתידו הולכים ומתפוגגים עם ההתקדמות בזמן.

אחד מיזמי הנדל"ן המסחרי שפיתח בשנים האחרונות תיאבון עצום לרכישות הוא צחי נחמיאס, שהחזקה של קרוב ל-40% ממניות חברת מגה אור שייסד כבר הגיעה לשווי של כ-2 מיליארד שקל, אחרי טיפוס של 45% בערכה בשנה האחרונה.

בתחילת דרכו היה נחמיאס מהראשונים לזהות את הפוטנציאל של ענף הלוגיסטיקה, שאליו הגיע במקרה בעקבות שטח שהחזיק אביו, משם הרחיב את הפעילות, עד שהגיע לבורסה בשנת 2007.

מיזם נדל"ן קטן שהציג התפתחות משמעותית עם השנים, הפך נחמיאס לטייקון עם עסקאות רכישה גדולות במניות אפי נכסים וביג, ובעיקר בהובלת רכישת השליטה בחברת ההחזקות דסק"ש (דיסקונט השקעות), החולשת בין היתר על ענקיות הנדל"ן נכסים ובניין וגב-ים, וכן על חברת הסלולר סלקום.

בין יזמי הנדל"ן הוותיקים שנהנים משיפור ניכר בעסקיהם בארץ ובחו"ל נמנים אלפרד אקירוב, הפועל באמצעות אלרוב נדל"ן (שאף פוזלת לרכישת השליטה על חברת כלל ביטוח), והוא כבר "שווה" 3.6 מיליארד שקל במניות החברה; ונתן חץ, מנכ"ל חברת אלוני חץ (בעלת חברת אמות ונכסים בבריטניה וארה"ב), שמניותיו בחברה שוות 1.4 מיליארד שקל.

עוד בחו"ל, מי שבנה אימפריית נדל"ן בגרמניה הוא זוהר לוי, שהחזקותיו בחברת סאמיט שבשליטתו כבר עומדות על יותר מ-2 מיליארד שקל. לסאמיט גם פעילות בישראל, ובאחרונה נכנסה החברה גם לפעילות בארה"ב.

שמות בולטים של יזמים נוספים בתחום הם האחים יהודה ורוני נפתלי, המחזיקים יחד בכ-41% מהונה של חברת המרכזים המסחריים הפתוחים ביג, בשווי מצרפי של יותר מ-4 מיליארד שקל. עוד יזם ותיק שנהנה מפריחה בעסקיו הוא שלמה טיסר, בעל השליטה בחברת הנדל"ן המניב וילאר (מבני תעשייה ולוגיסטיקה), ששווי החזקותיו נסק ל-2.4 מיליארד שקל.

קמעונות: מהסופרים של רמי לוי למזגנים של ממרוד

סיפור הסינדרלה הידוע והמוכר ביותר כנראה של יזם שהקים עסק "במו ידיו" והפך אותו לאימפריה בתחומו הוא זה של רמי לוי, שרשת הסופרמרקטים המוזלת הנושאת את שמו הפכה לשם מוכר בכל בית בישראל.

לוי, שהחל את דרכו בשנות ה-70 של המאה שעברה עם מחסן קטן בשוק מחנה יהודה שבירושלים, הפך את רשת הסופרמרקטים שבשליטתו לאימפריה המונה כיום 55 סניפים, הפרוסים ברחבי הארץ ואחראים על מחזור הכנסות שנתי של מיליארדי שקלים.

בדומה ליתר השחקניות הבולטות בשוק קמעונות המזון המקומי, גם רשת רמי לוי ממשיכה ליהנות מתקופת פעילות חיובית מפרוץ משבר הקורונה בשנה שעברה, הבאה לידי ביטוי גם בביצועי מניית החברה, שהתחזקה ב-30% כמעט בשנה האחרונה, וקירבה את שווי החזקותיו של לוי, בשיעור של כ-40% מהחברה, ל-1.5 מיליארד שקל.

מותג ישראלי נוסף המוכר כמעט בכל בית הוא של יצרנית מוצרי החשמל תדיראן, שבמרכז פעילותה ניצבת כיום פעילות מזגנים, ואשר משבר הקורונה בשילוב עם ההתחממות הגלובלית שלח אותה לביצועי שיא גם ברמה העסקית וגם בשווי מנייתה.

אחרי שזו הכפילה כמעט את ערכה תוך שנה, שווי החזקות בעל השליטה בה, המנכ"ל משה ממרוד, הגיע לכ-2.5 מיליארד שקל, כ-12 שנה לאחר שרכש את השליטה בה כשנסחרה לפי שווי של כמה מאות מיליוני שקלים בודדים. מאז ביצע כמה שינויים אסטרטגיים בפעילות, והפך את תדיראן למותג בולט בתחום המזגנים בישראל.

יזם נוסף החתום על מהפך דרמטי בפעילות שרכש הוא אייזק דבח, בעל השליטה ביצרנית ההלבשה התחתונה הוותיקה דלתא, שעליה השתלט בשנת 2007 בהשקעה של כ-25 מיליון דולר בלבד, ומאז ביצע מהפך דרמטי בעסקיה והפך אותה מחברה שעסקיה קירטעו בעת הרכישה לחברה משגשגת, כך ששווי החזקותיו בה נסק לכ-2.5 מיליארד שקל.

עוד יזם שביצע קפיצת מדרגה בעסקיו הוא גיל אגמון, בעל השליטה בדלק רכב, שלצד עסקיה המסורתיים - יבוא רכבי מאזדה ופורד - נהנה במהלך השנים מהשקעות בתחומים משיקים, שייצרו לדלק רכב רווחי עתק (ובראשם השקעה בחברת הרכב האוטונומי מובילאיי).

כמו כן פעל אגמון להרחיב את פעילויותיה של דלק רכב לתחומי איכות הסביבה ולתחומים נוספים, וכשלוש שנים לאחר שהשתלטה על חברת איכות הסביבה ורידיס, הונפקה זו בבורסה. נכון להיום עומד שווי החזקות אגמון בדלק רכב על כ-1.8 מיליארד שקל.

השועלים הוותיקים של תחום ההשקעות

שלמה איזנברג ויעקב לוקסנבורג (לוקסי) הם שניים משועלי שוק ההון הוותיקים, שפעמים רבות מזהים הזדמנויות השקעה, ושניהם כיום, באמצעות החזקותיהם הבורסאיות, נהנים מפריחת ההשקעות המרכזיות שלהם.

במשך שנים ארוכות נחשב לוקסי לאימת החברות המדממות בבורסה, ובמהלך השנים ביצע לא מעט מהלכי השתלטות על פעילויות שנקלעו לקשיים, שרבים מהם הניבו לו רווחי הון מהירים ומשמעותיים.

בשנים האחרונות הוא מתרכז בבניית עסקיה של לפידות קפיטל - החברה הבורסאית שבאמצעותה הוא פועל, שאשתקד השתלט באמצעותה בדרך של הסדר חוב על חברת אפריקה ישראל, במהלך שייצר רווח של יותר מפי שלושה על הרכישה תוך פחות משנתיים.

במרכז עסקיה של חברת לפידות קפיטל ניצבת כיום פעילות הנדל"ן והתשתיות שירשה מאפריקה ישראל, באמצעות חברת דניה סיבוס שהונפקה באחרונה ואפריקה מגורים, הנהנית מפריחת שוק המגורים בישראל. גם מהלך השתלטות זה מסתמן כמוצלח למדי, כפי שמשתקף מההשווי הנוכחי של החזקות לפידות קפיטל בהן.

נוסף על כך, לפידות קפיטל גם נהנית מצמיחת פעילות הפצת מכשירי הטלפון הסלולרי והאביזרים של המותג סמסונג, המתבצעת באמצעות חברת סאני תקשורת, הנחשבת לאחת השחקניות המרכזיות בתחום בישראל. זאת אחרי שגם על סאני תקשורת השתלט לפני כמה שנים לוקסי באמצעות הסדר חוב בעת קריסת עסקיו של אילן בן דב.

שלמה איזנברג פועל באמצעות חברת ערד השקעות, ששתי החזקותיה המרכזיות - בחברת הנדל"ן ישרס ובחברת המחשבים מלם תים - מייצרות לה ערך עצום בשנים האחרונות, ובעיקר לאחר משבר הקורונה.

אחד ממתחריו של איזנברג בתחום המחשוב הוא אבי באום, שהשתלט על פעילות חברת המחשבים חילן כבר לפני כ-20 שנה, ומאז ביצע כמה רכישות ומהלכים שהצעידו אותה קדימה. במקביל, נהנתה חילן, כמו מתחרותיה, מפריחת תחום המחשוב (IT), שתמך בצמיחה, ובסך הכול מציגה מניית חילן שנה לאחור תשואה של יותר מ-30%, כך שהחזקותיו של באום בחברה כבר מגיעות לשווי של כ-1.5 מיליארד שקל.

תשתיות ומלונאות: ההתאוששות של דוד פתאל

דוד פתאל נחשב גם הוא לסינדרלה בתחום המלונאות, תחום שבו החלה הקריירה שלו בתפקידי ניהול זוטרים, עד שבשנות ה-90 רשם פריצת דרך כשייסד את החברה שלו, שאיתה הגיע לבורסה בשנת 2018 ואשר פועלת בהיקפים נרחבים בארץ ובאירופה.

פתאל היה אחד היזמים שסבלו יותר מכל ממשבר הקורונה, שפגע בצורה אנושה בתחום התיירות בארץ ובעולם, והחזקותיו אומנם לא הגיעו לרמות השיא של טרם המשבר, אולם אחרי תשואה חיובית שנתית בשיעור דו-ספרתי, עומדות החזקותיו בחברה על שווי נאה של כ-3 מיליארד שקל.

מי שלא חווה את השפל של תחום המלונאות הם עסקי התשתיות שבהם פועלת חברת שפיר הנדסה, שלא עוצרת כבר תקופה ממושכת, עם שלל עסקאות להרחבת פעילותה בעיקר במגזרי הפעילות נדל"ן, תעשייה, זכיינות ועוד. שפיר היא חברה משפחתית הנשלטת ומנוהלת בידי ארבעה אחים - הראל, ישראל, גיל וחן שפירא. 

מניית שפיר הנדסה נסקה בצורה משמעותית מאז הצטרפה לבורסה לפני כמה שנים, מה שהפך כל אחד מהאחים לעתירי הון "על הנייר" ובפועל. החזקותיהם הנוכחיות של האחים בשפיר עומדות על שווי של כ-1.4 מיליארד שקל כל אחד, ומאז ההנפקה מימשו מניות בסכום מצטבר המתקרב ל-800 מיליון שקל.

עוד כתבות

חווה סולארית / צילום: Shutterstock, abriendomundo

מגדל תיכנס כשותפה בפרויקטים של טראלייט בהשקעה של 460 מיליון ש'

טראלייט חתמה על מזכר הבנות עם מגדל ביטוח לשם כניסתה כשותפה בשני פרויקטים: תשקיע עד 270 מיליון שקל בפרויקט הסולארי "התענך1" בצפון הארץ ועד 190 מיליון שקל בפרויקט Dunmore בקנדה

סניף של בנק לאומי בתל אביב / צילום: איל יצהר

כך הפכה מניית בנק לאומי לבעלת השווי הגבוה ביותר בבורסה של תל אביב

הדומיננטיות של הבנקים בולטת במדד הדגל של הבורסה – ת"א 35, עם 4 נציגות בין עשר החברות הגדולות בבורסה המקומית ● מ-26 בדצמבר נייס איבדה 15% ובמקביל לאומי עלתה ב-9%

קרן אופק / צילום: רמי זרנגר

ועד העובדים של פרטנר דורש מינוי נציג בדירקטוריון

בנוסף לבונוס, העובדים מעוניינים שבדומה לסלקום ולבזק, אבי גבאי יאפשר נציג שלהם בדירקטוריון פרטנר ■ בנוסף דורשים העובדים להיכנס עימם למו"מ מיידי עוד לפני השלמת העסקה להעברת השליטה בחברה

ניצן הורביץ / צילום: אורון בן חקון

הבידוד בישראל מתקצר ל-5 ימים. ומה קורה בעולם?

ראש הממשלה בנט ושר הבריאות הורוביץ החליטו לקצר את הבידוד למאומתים משבעה ימים לחמישה ● גם בעוד מדינות בעולם מקצרים את הבידוד, בגלל החשש למשק ולמערכות הבריאות

רותם סלע בקמפיין בנק דיסקונט / צילום: צילום מסך

האם כשהפרזנטורים מייצרים שיח ברשת, זה בהכרח מספיק למותג?

בשלושת הקמפיינים שהתברגו החודש במדד הפרסומות המדוברות מככבים פרזנטורים שהתפתח סביבם שיח ציבורי - אך לא תמיד לטובה ● השיא נרשם במקרה של רותם סלע ודיסקונט, כאשר כמחצית מהשיח עסק בתביעה בינה לבין טורנדו והסרת תמונותיה בשלטי פרסום בערים חרדיות

מליאת הכנסת, 15.12 / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

אושרה הקמת ועדת משנה לנגישות עירונית בראשות חברת הכנסת שירלי פינטו

הוועדה תעסוק בהנגשה ובהצעות חוק בנושא הנגשה בכלל תחומי החיים לבעלי מוגבלויות ● מנתוני הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2019 עולה כי 17% מהאוכלוסייה בישראל הם אנשים עם מוגבלויות

הנשיא ביידן והסגנית האריס באטלנטה, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

מדמם פופולריות ומפסיד בכלכלה: השנה שג'ו ביידן היה מעדיף לשכוח

בימים האחרונים של שנתו הראשונה בבית הלבן, נשיא ארה"ב סופג סדרה מדהימה של מכות והשפלות, המקרבות את נשיאותו אל סוף האפקטיביות שלה ● פרשן אוהד מתאר את ביידן כנוסע "פול גז בניוטרל"; פרשן עוין קורא לקמלה האריס לתפוס יוזמה ● הגיע הזמן לעשות ריסטארט, אבל מאיפה ולאן ועם מי?

מרכז ישפרו במודיעין / צילום: תמר מצפי

קניון המריבה במודיעין: ריט 1 רשמה הערות אזהרה, אדיב ודהרי עצרו השבת הערבויות

בעלי השליטה בישפרו אמורים היו לקבל מימון מקרן ארבל של אמיר הסל לצורך שחרור ערבויות ופירעון חוב בסכום של 230 מיליון שקל

שר החוץ יאיר לפיד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

עובדי משרד החוץ עוצרים את הגעת העובדים הזרים ותינוקות הפונדקאות

במסגרת עיצומים שנוקטים עובדי משרד החוץ, ועד העובדים הכריז שנציגויות ארה"ב, בוגוטוה וטיביליסי לא יטפלו בנושאי פונדקאות, וכן שבמנילה, הודו וקטמנדו לא ינפיקו אשרות עבודה ● הוועד מפנה את הביקורת שלו הן למשרד האוצר ובעיקר לשר החוץ שלא מתערב בסכסוך לטובתם

בני גנץ נואם במליאה, הערב / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

למרות תמיכת רע"ם: חוק הגיוס נפל

54 בעד, 54 נגד: חוק הגיוס נפל בקריאה ראשונה, לאחר שח"כ ג'ידא רינאווי זועבי ממרצ הצביעה נגדו ונגד המשמעת הקואליציונית ● לפי החוק, יעודכנו יעדי הגיוס בקרב החברה החרדית ויוצב יעד עלייה שנתי והגדרת השלכות כלכליות במקרה של אי עמידה בו ● ביום רביעי הקרוב הקואליציה תניח את הצעת חוק הגיוס מחדש עם בקשה לפטור מחובת הנחה

ענת אטלס, מנהלת חטיבת אסטרטגיה ופיתוח עסקי במגדל / צילום: ניקי וסטפהל

מינוי ראשון לשגיא יוגב במגדל: ענת אטלס תנהל את חטיבת האסטרטגיה והדיגיטל

אטלס תגיע למגדל אחרי יותר מ-16 שנים בהראל ותהיה אחראית גם על עולם הדאטה והפיתוח העסקי • היא עבדה יחד עם יוגב בהראל בעת שהיה מנהל חטיבת הביטוח הכללי ו תחליף את ערן צימרמן שביקש לאחרונה לסיים את תפקידו

נשיא טורקיה ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

הלירה הטורקית בצלילה חופשית. איך הישראלים מרוויחים מזה?

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מוביל במדינה ניסוי כלכלי מסוכן: במקום להעלות ריבית כדי לעצור את האינפלציה הגואה, הוא דווקא מוריד אותה עוד ועוד ● בשנה החולפת, הלירה הטורקית איבדה 44% מערכה לעומת הדולר ומיליוני טורקים ירדו אל מתחת לקו העוני ● עוד תופעה שצוברת תאוצה היא המרת המשכורת לביטקוין ולזהב ● והישראלים? הם דווקא נהנים מכל המצב ● האזינו 

שמואל קצביאן, אסטרטג שווקים בחדר עסקאות דיסקונט / צילום: עזרא לוי

אל תבנו על עוד שנה של עליות: התחזית של הכלכלן הבכיר בדיסקונט

ב-2021 נהנו שוקי המניות מ"קוקטייל משכר" של התאוששות חזקה מהצפוי מהקורונה והמשך הזרמות כסף וריביות נמוכות של הבנקים המרכזיים ● אבל השנה צפויים המדדים להציג יציבות ואף ירידות, כי העלאות ריבית ומדיניות מצמצמת צפויות גם אם האינפלציה והצמיחה יורידו הילוך

ח''כ אפרת רייטן / צילום: שלומי אמסלם

בשורה לעסקים? חוק ימי בידוד לעצמאים עבר בקריאה ראשונה

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אפרת רייטן, מקיימת כבר מאחורי הקלעים שיחות עם שר האוצר אביגדור ליברמן ועם אגף תקציבים כדי להרחיב את התשלום עבור ימי הבידוד לימים נוספים וכן כדי להעלות את גובה התשלום

תקרת הפטור על שכר הדירה עולה / צילום: Shutterstock

המס על שכר הדירה מתעדכן. מי ייהנה ומה המשמעות לשוכרים?

בתחילת חודש ינואר עלתה תקרת הפטור ממס למשכירי דירה ל-5,196 שקלים ● ההעלאה מאפשרת למשכירי הדירות להעלות את שכר הדירה בקלות יחסית בלי להסתבך בתשלום מס 

אלי בז'רנו, מנכ''ל ומייסד בורסת הקריפטו Bit2C / צילום: ביטוסי בעמ

"כולם מסביב אמרו לי 'הביטקוין מת, אתה מבזבז את הזמן שלך'. אבל מי שצחק עלינו בעבר, היום רוצה להצטרף"

אלי בז'רנו, מנכ"ל ומייסד בורסת הקריפטו Bit2C, ראשון לציון ● בן 42, נשוי ואב לשלושה, מתגורר בחולון ● החברה מעסיקה 15 עובדים ● "כשהתחלנו הצעתי לעורך הדין שלנו לקחת שכר-טרחה בביטקוין. היום הוא אומר שאם היה מסכים, היום הוא לא היה צריך לעבוד יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

רות רונן / צילום: ענבל מרמרי

חברים הקימו בתיכון סטארט-אפ בלי הסכם והסתכסכו. מה פסק בית המשפט?

שני צעירים ייסדו חברה בתיכון, לא חתמו על הסכם שותפות ואחרי שנתיים הסתכסכו ● השופטת רות רונן קבעה כי הסכם שותפות בסטארט-אפ תקף גם אם לא נחתם בכתב: "סביר שהסכימו לפעול באופן לא פורמלי"

יהונתן כהן ויוסי לוי / צילום: יח''צ אינפין קפיטל

בחצי שנה: החתם יונתן כהן יצר לעצמו תשואה של 100% על רכישת השליטה בגיבוי אחזקות

כהן חולש על מניות חברת המימון החוץ-בנקאי, שאותן רכש מהאחים פרדו בדיסקאונט של כ-30% על מחיר השוק, בשווי נוכחי של כ-110 מיליון שקל ● והוא לא החתם היחיד שהרחיב בתקופה האחרונה את עסקיו בשוק ההון

פרופ' אמנון שעשוע, מנכ''ל מובילאיי, בתערוכת CES / צילום: אינטל

הדרך להנפקה עוברת בתערוכה: כך מנסה מובילאיי לשכנע שהיא שווה עשרות מיליארדים

תערוכת CES הייתה תחנה חשובה בדרכה של החברה להנפקה הגדולה ביותר בתולדות ההייטק הישראלי ● כיצד מתכוונת מובילאיי לשכנע קרנות ענק ובתי השקעות שהיא שווה פי עשרה מאשר בהנפקה הקודמת? ● ומדוע זה מאיים עבור הרבה חברות אוטוטק צעירות?

אבנר מימון, ESET ישראל / צילום: מושיק ברין

בעלי ESET ישראל, רונן מואס, מסיים את תפקידו כמנכ"ל החברה. זה המחליף

חברת ההפצה קומסקיור, הנציגה והמפיצה של ESET בישראל, יצרנית האנטי וירוס Nod32 ו-ESET Internet Security - מחליפה את העומד בראשה אחרי שנים ● אבנר מימון נכנס לתפקיד עם ניסיון מחברות כמו אסם, יישום וחברת קאבאו ● "נתמקד בהרחבה של ערכי הליבה", אמר בתגובה על המינוי החדש