גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מרוץ שליחים: חברות שינוע המטענים חוגגות את הפקקים בענף

משבר הקורונה הנחית מהלומה על ההיצע בתחום שינוע המטענים והסחורות ברחבי העולם - אבל הביקוש אינו מראה שום סימן להאטה ● הפער העצום הזה מאפשר לחברות החולשות על ענף השינוע - ובראשן FedEx - להעלות מחירים, לשפר את התוצאות הכספיות ולהפוך ליעד אטרקטיבי להשקעה

מטוסי שילוח של  FedEx / צילום: Shutterstock, Philip Lange
מטוסי שילוח של FedEx / צילום: Shutterstock, Philip Lange

משבר הקורונה טרף את הקלפים בתחום שינוע המטענים והסחורות ברחבי העולם, והוביל לחוסר איזון קיצוני בין ביקוש להיצע. במישור ההיצע - באופן מסורתי, מטוסי נוסעים אחראים לשינוע של כמחצית מהיקף הסחורות והחבילות בין יבשות, וזאת באמצעות אפסון המטענים לצד המזוודות בבטן המטוס.

משום כך, הקרקוע של מטוסים רבים בעקבות התפשטות נגיף הקורונה צמצם באופן משמעותי את יכולות השינוע האוויריות הבין-יבשתיות. לשם המחשה, נכון לאוקטובר 2021, כ-75% ממטוסי הנוסעים הבין-יבשתיים (widebodies) עדיין מקורקעים במחסני ענק.

לאתגרים בזירת האוויר נוספו אתגרים גם בזירה הימית דוגמת המשבר בתעלת סואץ ומקרים נוספים, שהקשו על תעבורת הסחורות ברחבי העולם. כל אלו מגבילים במידה רבה את קיבולת התעבורה הבין-יבשתית של חבילות ומטענים.

בניגוד לאתגרים המגוונים בשרשרת השינוע, הביקוש אינו מראה שום סימנים של האטה. אנו עדים להמשך עלייה - הן בפעילות התעשייתית והן בפעילות המסחר המקוון ברחבי העולם, דבר שצפוי לספק רוח גבית חיובית לענף השילוח גם בעתיד. השילוב בין חוסר איזון בין ביקוש להיצע לבין הדומיננטיות הרבה שיש לחברות הפועלות בתחום, מאפשר להן לנצל את מצב השוק ולהעלות מחירים.

FedEx: גידול עקבי בהכנסות וברווחים לאורך שנים

חברת FedEx (פדקס) נוסדה בשנת 1973, וכיום היא נמנית עם שלוש החברות המובילות בעולם בתחום שילוח ושינוע של חבילות ומטענים בין יבשות ובתוך ארה"ב. החברה פועלת בלמעלה מ-220 מדינות, ובבעלותה צי של כ-700 מטוסים ומעל 180 אלף רכבי חלוקה. החברה מעסיקה 228 אלף עובדים ברחבי העולם ונסחרת לפי שווי שוק מצרפי של כ-62 מיליארד דולר.

 

חברת FedEx (סימול FDX) פועלת באמצעות שלוש חטיבות עיקריות - חטיבת FedEx Express, שמהווה כ-50% מסך הכנסות החברה ואחראית על שינוע חבילות ומטענים בין יבשות; חטיבת FedEx Ground, שמהווה כ-40% מסך ההכנסות של החברה, ואחראית על שינוע יבשתי של חבילות קטנות בצפון אמריקה; וחטיבת FedEx Freight, שמהווה את 10% הנותרים של ההכנסות, ואחראית על שילוח של מטענים כבדים, מעל למשקל של 70 קילוגרמים, בין יבשות, בעיקר למפעלים ולמסחר.

ל-FedEx יש היסטוריה תפעולית מצוינת. החברה מצליחה להגדיל את שורת ההכנסות בקצב חד-ספרתי גבוה, ואת שורת הרווח הנקי באופן עקבי זה שנים, למעט בשנת 2020. במהלך הרבעון הראשון של השנה הפיסקאלית של 2022 (שהסתיים ב-31 באוגוסט 2021) רשמה החברה הכנסות בהיקף של 22 מיליארד דולר, המשקפות זינוק של 14% בהשוואה לרמת ההכנסות ברבעון המקביל בשנה הקודמת.

חסמי כניסה ויתרון לגודל

FedEx פועלת בענף עם חסמי כניסה גבוהים מאוד ועם יתרון משמעותי לגודל. למעשה, שוק השינוע ושילוח המטענים הבינלאומי הוא שוק אוליגפולי הנשלט על-ידי שלוש חברות ענק - פדקס, UPS (סימול UPS) ו-DHL (בבעלותה של דויטשה פוסט הגרמנית).

הריכוזיות של השוק והמעמד הדומיננטי של FedEx מאפשרים לה שליטה על שרשרת ההפצה ויכולת תמחור טובה משמעותית בהשוואה לתחומי פעילות אחרים. כך למשל, רק לפני מספר שבועות הודיעה FedEx על העלאת תעריפים של בין 6% ל-8% על מגוון המטענים שאותם היא משנעת בין יבשות.

עלייה חדה בהוצאות השכר לעובדים

לזינוק המהיר והמרשים בשורת ההכנסות, שנבע משילוב בין ביקוש גבוה ובין היצע תשתיתי מוגבל, התלווה גם זינוק חד בשורת ההוצאות. בפרט, הנהלתה של FedEx הודיעה לאחרונה במסגרת פרסום הדוחות לרבעון השלישי על עלייה חדה בהוצאות השכר של העובדים, וציינה כי במטרה לשמר כוח עבודה איכותי, היא תידרש לבצע העלאות שכר גם בעתיד.

העלייה בהוצאות השכר פגעה בשולי הרווח התפעולי של FedEx. לשם המחשה, החברה רשמה שולי רווח תפעולי של 6.8% בלבד ברבעון השלישי של 2021, בהשוואה לרמה של 8.5% ברבעון המקביל בשנה הקודמת. אותה מגמה לא פסחה על UPS, יריבתה, אם כי שולי הרווח של FedEx נמוכים באופן עקבי משלה.

העלייה החדה בהוצאות השכר איננה ייחודית לענף השילוח. גם ענקית הקמעונות אמזון (סימול - AMZN) דיווחה  במסגרת פרסום התוצאות הכספיות לרבעון השלישי על רווח נקי של 3.2 מיליארד דולר בלבד, כמחצית מהרווח הנקי שרשמה ברבעון השלישי של 2020.

הנהלת אמזון ייחסה את הירידה ברווח הנקי לזינוק בהוצאות השכר, כמו גם לעלייה בהוצאות השינוע והשילוח הבינלאומי. במבט קדימה, ציינה ענקית הקמעונות, היא צפויה להשקיע "מיליארדי דולרים נוספים" במטרה להתאים את שרשרת הייצור והשינוע שבבעלותה לתנאי השוק המשתנים הנדרשים בתקופה הנוכחית.

FedEx נהנית ממאזן פיננסי איתן, המורכב ממזומן ושווה מזומן בהיקף של 6.8 מיליארד דולר, זאת כנגד חוב בהיקף של 20.6 מיליארד דולר. כמו כן, החברה היא יצרנית מזומנים מהשורה הראשונה, עם תזרים מזומנים שנתי מפעילות בהיקף של כ-9.5 מיליארד דולר. מניית החברה נסחרת כיום במכפיל רווח צפוי (לרווחי 2022) של כ-11 פעמים רווח נקי בלבד, בהשוואה ל-UPS ו-DPW, יריבותיה בענף, הנסחרות לפי 17 ו-13 פעמים רווח נקי, בהתאמה.

הזדמנות השקעה - למרות הסיכונים

למרות התמחור האטרקטיבי הנוכחי ישנם מספר סיכונים בהשקעה בחברות הפועלות בענף השילוח. הסיכון העיקרי בהשקעה נובע מעלייה חדה מן הצפוי בהוצאות השכר של החברה, דבר אשר יפגע בשורת הרווח של החברה.

סיכון נוסף הוא המשך עליית מחיר הנפט, דבר אשר יוביל לעלייה בהוצאות השינוע של החברה. סיכון נוסף נובע מהאפשרות שאמזון תבחר בעתיד להפעיל את שירות המשלוחים שלה באופן עצמאי, דבר אשר צפוי לפגוע בשורת ההכנסות של כלל חברות השילוח.

השורה התחתונה: אנו סבורים כי השילוב של התמחור הזול מאוד של מניית החברה, ההנהלה האיכותית של FedEx וההזדמנות הטמונה בענף שינוע החבילות והמטענים - הופכים את המניה להזדמנות מעניינת מאוד להשקעה.

הכותב הוא אנליסט ניירות ערך זרים באגף הייעוץ בהשקעות, בנק לאומי. לכותב הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

עודד פורר, ישראל ביתנו / צילום: יוסי כהן

האם הירידה במחירי הפירות והירקות היא בזכות הרפורמה בחקלאות?

הרפורמה בחקלאות עשויה להוביל להורדת מחירים. האם היא כבר עושה זאת? ● המשרוקית של גלובס

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, orhan akkurt

נתוני האינפלציה הקפיצו את וול סטריט; קורנית זינקה ב-19.5%

מדד הנאסד"ק ננעל בעלייה של כ-2.9%, מדד S&P 500 טיפס ב-2.1% ל-4,210 נקודות ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב נותר ביולי ללא שינוי לעומת צפי לעלייה של 0.2%, ומדד הליבה רשם עלייה של 0.3% לעומת צפי לעלייה של 0.5% ● בורסות אירופה ננעלו בעליות של עד 1.3%

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

ההסכם עם הפועלים כבר בא לידי ביטוי בדוחות ישראכרט: הכפילה את התשלום לבנקים ברבעון השני

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל רשמה רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השני, בעיקר נוכח גידול בהעברת הכספים לבנקים וכן בשל בגין גידול בהפרשה לשומות מע"מ בגין שנים קודמות ● החדשות הטובות מבחינת החברה: נמשך הגידול באשראי ובפעילות הכרטיסים, שהביא לצמיחה של 13% בהכנסות

הסמארטפונים המתקפלים החדשים של סמסונג / צילום: נבו טרבלסי

הדור הבא של הסמארטפונים המתקפלים של סמסונג נחשף: מה יהיה המחיר ומתי הם יגיעו לארץ?

סמסונג חושפת את הסמארטפונים המתקפלים החדשים שלה ● יצרנית הסמארטפונים טוענת כי הביקוש למכשירים המתקפלים עולה, ועדיין מדובר בשוק בתחילתו ● מהם השינויים מהדור הקודם, כמה המכשירים צפויים לעלות, ומהי ההתרשמות הראשונה מהמתקפלים?

הפריימריז למפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

לקראת מהפך בצמרת הליכוד: ההצבעה בפריימריז הסתיימה

מתפקדי הליכוד הצביעו היום על זהותם של כרבע מחברי הכנסת הבאה ● אלפי מתפקדי התעשייה האווירית קיבלו טפסי הצבעה מסומנים, בהם כלולים דוד ביטן, ניר ברקת, יריב לוין, אלי כהן, חיים כץ, מיקי זוהר ואתי עטיה ● אחוז ההצבעה עומד על 58%

המרכז לדרכונים זמניים, סמוך לקניון איילון בבני ברק, במאי השנה / צילום: שלומי יוסף

עובדים גויסו ולשכות חדשות נפתחו, אז למה עדיין צריך לחכות חודשים לדרכון חדש?

שרת הפנים איילת שקד הבטיחה בפברואר האחרון לפתור את משבר הדרכונים "בשבועות הקרובים" ● אבל חצי שנה אחר-כך, בדיקת גלובס מעלה כי התורים ללשכות עדיין ארוכים: 6 חודשים בתל אביב וירושלים, 4 חודשים בבאר שבע וכמעט חמישה חודשים בחיפה

מוטי וייס, יו''ר מגדלור / צילום: אתר החברה

מגדלור שיווקה פרויקטים של נדל"ן בהולנד ובספרד ליותר מדי משקיעים פוטנציאליים

פעילות אכיפה של רשות ניירות ערך מצאה חריגות של 18-40 אנשים אשר להם שווקו השקעות הנדל"ן של החברה ● במגדלור מציינים: "הנושא טופל באופן מיידי - אין בממצאים כדי להשפיע על פעילותנו"

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

שיא האינפלציה מאחורינו? הנתונים בארה"ב מספקים סיבות לאופטימיות

האינפלציה בארה"ב לחודש יולי ירדה לקצב שנתי של 8.5% ובקצב מהר מהצפוי בין היתר בשל ירידת מחירי הנפט ● אבל סביבת המחירים עדיין לא יציבה והפדרל ריזרב צפוי להמשיך להעלות את הריבית, גם אם בקצב מתון יותר של 0.5% ● טור אורח

צילום: עמית גורן, סותבי'ס ישראל נדל''ן

כך נראה מבפנים פנטהאוז ביפו שעולה 65 מיליון דולר

אחד הנכסים היקרים ביותר בישראל נמצא במלון דה ג'אפה ביפו: פנטהאוז שמתפרש על 1,500 מ"ר עם גינת גג בגודל של 1,000 מ"ר ● עם ריהוט מלא, חדר ארונות ענק ומכונות קפה: איך מוצאים קונה לפנטהאוז ביפו במחיר עתק?

דיסני פלוס / צילום: Shutterstock, Ivan Marc

דיסני עקפה לראשונה את נטפליקס במספר מנויי הסטרימינג בעולם

וולט דיסני פרסמה דוחות חזקים והפתיעה לטובה הן בשורות ההכנסות והרווח והן בתוספת המנויים ● החברה צופה להגיע ל-245 מיליון מנויים בדיסני פלוס עד 2024, לצד הורדת התחזיות על רקע החשש מפני איבוד לקוחות בשוק ההודי ● המניה זינקה בכ-7% במסחר המאוחר

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

מחקר בתחום הביולוגיה הסינטטית / צילום: Shutterstock

תעשיית הביולוגיה הסינתטית בארץ מנסה להדביק את הפער מול ארה"ב

ביולוגיה סינתטית היא אחד התחומים החמים היום בביוטק, שמבטיח לשנות סדרי עולם ברפואה ובכל תחומי החיים כמעט ● חברת אלאג'ין, שזכתה במכרז רשות החדשנות להקמת מעבדת שירות לסטארט־אפים בתחום, רוצה להיות הצעד הראשון בדרך לתעשייה מקומית ● מה היא יכולה ללמוד מהמודל של חברת גינקגו האמריקאית, שחוותה הייפ וגם חטפה ביקורת חריפה

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות חדות; מניות הבנקים והביטוח הובילו

מדדי המניות המובילים קיבלו רוח גבית מוול סטריט: מדד ת"א 35 ננעל בעלייה של 1.7% , ת"א 90 עלה ב-1.8%, מדד הבנקים קפץ ב-2.9%, ומדד הביטוח ושירותים פיננסיים זינק ב-3.2%

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

מפעל ברזל באיטליה / צילום: Associated Press, Antonio Calanni

מחירי חומרי הגלם לבנייה צונחים, אבל מדד תשומות הבנייה לא צפוי לרדת בקרוב

מתחילת השנה זינק מדד תשומות הבנייה ב־4.4%, אף שמחירי חומרי הגלם בירידה ● בהתאחדות הקבלנים מסבירים כי חלקם של חומרי הבנייה במדד הוא 50% בלבד, וכי המשבר בשרשרת האספקה והתנודתיות במחיר הדלק מונעים מהירידות להגיע גם לכיס של הרוכשים

חברים בקהילה הלהט''בית, אשר רואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ''הורות על תנאי'' / צילום: Shutterstock, fizkes

בית המשפט העליון קבע: פרידה אינה מצדיקה שלילת זכויות מהורה לא ביולוגי

מדאיג לראות כי מי שמערער את הלגיטימיות של הורות לא ביולוגית הם דווקא חברים בקהילה הלהט"בית, שרואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ"הורות על-תנאי", שניתן להפקיעה במקרה של פרידה ● לאחרונה ניתנה שורת פסקי דין העוסקים בניסיונות של ההורה הביולוגי לבטל את זכויות ההורות של בן זוגו לשעבר, מה שמעיד כי מדובר בתופעה רחבת-היקף

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף / צילום: Shutterstock

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף

האם לשניות הראשונות בראיון העבודה יש השפעה מכרעת על התוצאה? לא בהכרח - התנאי הראשון להצלחה הוא הידע והניסיון הדרושים

בנימין נתניהו. מבקש לבטל את כתב האישום נגדו / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחרי בני הזוג אלוביץ': גם נתניהו מבקש לבטל את כתב האישום נגדו

עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, מבקש להצטרף לבקשת בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' לביטול האישומים נגדם בשל "הגנה מן הצדק", ובכוונתו להגיש בקשה מפורטת

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים