גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הידבקות בקורונה או חיסון: מה מביא לחסינות גבוהה יותר?

גוברות העדויות לכך שהידבקות מספקת הגנה לא פחותה משל חיסונים, מה שגורם לחלק מהמומחים להציע על גישה מדורגת יותר להכרח להתחסן ● דבר אחד בטוח: החיסונים הרבה יותר בטוחים ומהווים אסטרטגיה אמינה יותר להשגת חסינות, בהתחשב בסיכונים של מחלה קשה או מוות בגלל הידבקות

חיסון לקורונה / צילום: רפי קוץ
חיסון לקורונה / צילום: רפי קוץ

העדויות נצברות על כך שחסינות בפני קורונה עקב חולי והחלמה היא חזקה לפחות כמו החסינות שנותנים החיסונים. מדענים חלוקים לגבי ההשלכות של זה על מדיניות ההתחסנות.

דבר אחד בטוח: החיסונים הרבה יותר בטוחים ומהווים אסטרטגיה אמינה יותר להשגת חסינות, בהתחשב בסיכונים של מחלה במופע קשה או מוות בגלל הידבקות. אבל הדעות חצויות לגבי השאלה אם אנשים שחלו בעבר בקורונה והחלימו צריכים לעבור מסלול התחסנות מלא, והאם הדבקה בעבר צריכה להיחשב כהוכחת חיסון - כפי שנהוג במדינות מסוימות, כולל הרבה מאירופה.

 

תפקיד החסינות בפני הידבקות, שמדענים ניסו להבין מתחילת המגפה, קיבל משמעות חדשה בתוך הוויכוחים לגבי החובה להתחסן. החיסונים לרוב גורמים לפיתוח תגובת נוגדנים חזקה יותר מהידבקות, וזה עשוי להפוך אותם לטובים יותר בהדיפת הנגיף בטווח הקצר. ההדבקה גורמת לתגובה המתפתחת לאורך זמן, מה שאולי הופך אותה לחזקה יותר בטווח הארוך. שילוב של שני הסוגים כנראה חזק יותר מכל אחד מהם בנפרד. אבל עדיין לא ידוע אם חסינות זו או אחרת חזקה יותר, והאם החוזק היחסי שלהן בכלל משנה לגבי מדיניות ההתחסנות.

ההשוואה מסתבכת עוד יותר בגלל הופעתם של זנים חדשים, כמו זה שהתגלה החודש בדרום אפריקה, שעשוי להיות יותר מידבק וכן לחמוק בקלות גדולה יותר מזריקות החיסון.

חסינות עקב הידבקות לא נחקרה באופן נרחב כמו חסינות שהושגה בעקבות קבלת זריקה. אבל לאורך המגפה, צצו רמזים המציעים ששני סוגי החסינות לכל הפחות מקבילים.

כמה מחקרים שעברו ביקורת עמיתים ונעשו בשלב מוקדם יותר במגפה, לפני שהופצו חיסונים רבים, מצאו שלאנשים שנדבקו בגלים הראשונים הייתה סבירות של 80% לצאת שליליים בבדיקה בגל הבא של המגפה. המחקרים האלה כללו עובדי בריאות בבריטניה, את אוכלוסיית דנמרק ומטופלים במרפאת קליבלנד, מערכת בריאות גדולה שיש לה מרפאות בעיקר באוהיו ובפלורידה.

מחקר ישראלי מהעת האחרונה מצא שאנשים שחוסנו בשתי זריקות של החיסון של פייזר וביונטק - החיסון הנפוץ ביותר בישראל - היו בסבירות גבוהה פי 13 להידבק בשלב מאוחר יותר לעומת אנשים שחלו והחלימו. המחקר, שלא זכה לביקורת עמיתים, עקב אחר הדבקות מאומתות בין יוני ואוגוסט השנה לגבי אנשים שחוסנו או נדבקו בינואר או פברואר. המחקר הצביע גם על כך שחסינות לאחר הידבקות נמשכת זמן רב יותר לעומת חסינות לאחר קבלת חיסון.

עוד עדויות ממצבי אמת צריכות להיבדק על מנת לטעון שחסינות עקב הידבקות עדיפה על חסינות לאחר חיסון, כך אמר דיוויד דאודי, פרופסור עמית לאפידמויולוגיה בביה"ס ע"ש בלומברג לבריאות הציבור באוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

גורם שאולי הדגיש יתר על המידה את היתרון לכאורה בהידבקות במחקר הישראלי היה שאנשים מחוסנים היו בסבירות גבוהה יותר צפויים לטוס למדינות אחרות ולחזור עם הנגיף למשפחותיהם המחוסנות, וזה העלה את מספר הנדבקים בקבוצה זה, אמר.

נתונים מהמשרד הבריטי לסטטיסטיקה לאומית הראה שבין מאי ואוגוסט, הדבקה קודמת מעניקה רמת הגנה נגד זן דלתא של הנגיף הדומה לחיסון בזריקה של פייזר או בזריקה שפותחה בידי חברת אסטרה זנקה בשיתוף אוניברסיטת אוקספורד.

כמה מחקרים מצביעים על ההיפך. מחקר אחד, שנעשה על ידי המרכז למניעת מחלות והפצתן, מצא שבין אנשים שאושפזו עם מחלה נשימתית, הקורונה הייתה שכיחה פי חמישה בקרב אנשים לא מחוסנים שחלו בה בעבר בהשוואה למי שחוסן לגמרי ומעולם לא נדבק בנגיף. מבקרים אומרים שבמחקר זה, שלא זכה לביקורת עמיתים, היו ככל הנראה פגמים שהדגישו יתר על המידה את כוחו היחסי של החיסון.

במרכז למניעת מחלות והפצתן אמרו בביקורת מהעת האחרונה שהעדויות המדעיות הקיימות גם על אנשים מחוסנים לגמרי וגם על אנשים שנדבקו בנגיף בעבר מצביעות על סיכוי נמוך להדבקה נוספת לפחות בששת החודשים שלאחר מכן.

"זה מורכב אבל אנחנו נמצאים במצב בעולם בו חיסונים והדבקה קודמת נראים כמספקים הגנה שווה", אמרה מוניקה גנדי, פרופסורית לרפואה ומנהלת עמיתה של מחלקת האיידס, המחלות המידבקות ורפואה עולמית באוניברסיטת קליפורניה סן פרנסיסקו.

לשתי צורות החסינות כנראה חוזק שונה. התחסנות בחיסוני mRNA נותנת ריכוז גבוה יותר של נוגדנים מנטרלים - הסוג המונע מהנגיף להיכנס לתאים - לעומת הדבקה, אם כי הרמות ירדו בשתי הקבוצות, על פי מחקר מהעת האחרונה שפורסם במגזין "נייצ'ר" על ידי חוקרים מאוניברסיטת רוקפלר בניו יורק.

זיכרון חיסוני, עם זאת, כנראה חזק יותר לאחר הידבקות. המחקר של הקבוצה מרוקפלר גילה במחקר מוקדם יותר, שגם הוא פורסם ב"נייצ'ר", שהנוגדנים שיוצרו על ידי תאי זיכרון B - המתרבים במהרה במפגשים עוקבים עם הנגיף - המשיכו להתפתח לפחות שנה לאחר ההדבקה. המחקר על אנשים מחוסנים מצא שהנוגדנים שיוצרו על ידי תאי הזיכרון B שלהם לא השתנו בהרבה לאורך זמן.

סיבה אחת אפשרית להבדל, כך אמרו, הייתה שחלקים מהנגיף נשארים בגוף גם שבועות לאחר ההידבקות, בעוד שחלקיקי החיסון נמוגים במהירות. היתרון: הזיכרון החיסוני של אנשים שנדבקו מוכן לייצר מערך נרחב יותר של נוגדנים לעומת הזיכרון החיסוני של אנשים שחוסנו.

חסינות היברידית היא החזקה מכולן

מישל נוסנצווייג, הפרופסור שהוביל את המחקר ברוקפלר, אמר שהנתונים רומזים על כך שהחיסון כנראה נותן הגנה טובה יותר מהידבקות אבל ההגנה הזו דועכת במהירות. עם זאת, הוא הוסיף כי האיכות של הזיכרון החיסוני לטווח ארוך, שהוא קריטי לתגובה לזיהום ולהימנעות מאשפוז, טובה יותר אצל אנשים שנדבקו בעבר.

מה שנקרא חסינות היברידית - אצל אנשים שגם נדבקו בעבר וגם חוסנו - הייתה החזקה מכולן. החוקרים מרוקפלר גילו שהחיסון מקפיץ את רמות הנוגדנים בדם ואת תאי הזיכרון B אצל אנשים שנדבקו בעבר. ההשפעה עבדה גם בכיוון ההפוך: מחקר של אנשים מחוסנים שנדבקו בהתפרצות קורונה שקרתה בסוף השבוע של יום העצמאות האמריקאי בקייפ קוד גילו שהם ייצרו רמות גבוהות של נוגדנים ותאי T שנועדו להילחם בנגיף. המחקר, שהובל על ידי חוקרים מהמרכז הרפואי בית ישראל בבוסטון, עדיין לא זכה לביקורת עמיתים.

עדיין נותרות שאלות לגבי השאלה אם אנשים שחלו בעבר בקורונה צריכים לעבור מסלול התחסנות מלא. מחקר של אוניברסיטת ניו יורק מצא שלמרות שמנה אחת של החיסון של פייזר הגבירה באופן משמעותי את רמות הנוגדנים אצל אנשים שנדבקו בעבר, מנה שנייה הביאה לתגובה חלשה יותר.

עוד מחקר של חוקרים מביה"ס לרפואה אייקאן בביה"ח מאונט סיני בניו יורק גילה שמנה בודדת של החיסון של פייזר או מודרנה ייצרה יותר נוגדנים אצל אנשים שחלו בעבר בקורונה מאשר שתי מנות אצל מי שלעולם לא נדבק בנגיף. המחקר מצא גם שאנשים שנדבקו בעבר מדווחים על תופעות לוואי יותר קשות עקב החיסון. החוקרים הגיעו למסקנה שמתן מנה אחת למי כבר נדבק בעבר בקורונה לא תשפיע באופן שלילי על רמות הנוגדנים שלהם ותחסוך מהם כאב מיותר. המחקרים של אוניברסיטת ניו יורק ומרכז אייקאן לא עברו ביקורת עמיתים.

ישנם רופאים האומרים שהעדויות הנצברות לגבי תפקיד החסינות בעקבות הידבקות תומכות במדיניות יותר מדורגת למדיניות החיסונים. ביניהם נמצאת ד"ר גנדי, התומכת במנת חיסון בודדת לאנשים שנדבקו בעבר בנגיף. היא גם חושבת שהדבקה קודמת צריכה להיות בעלת משקל בעת קביעת החובה להתחסן. "להכריח אנשים להתחסן כך שמישהו שלא התחסן עלול להיות מפוטר אפילו אם יש לו הוכחה שנדבק בעבר זה ללכת רחוק מדי", אמרה.

מרטי מקארי, פרופסור בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, גם הוא תומך במדיניות חיסונים במסגרתה אנשים שכבר חלו בעבר ייבדקו כל מקרה לגופו, בייחוד בקרב ילדים. "אין בסיס מדעי לחסן אנשים שכבר חלו", אמר. "לא ברור לי שהיתרונות של ההתחסנות אצל מי שכבר יש לו נוגדנים עולים על הסיכון".

אבל אחרים אומרים שהתחסנות אוניברסלית - כפי שמציעים במרכז למניעת מחלות והפצתן - היא עדיין דרך הפעולה הנכונה. זה בעיקר בגלל שהחיסונים בטוחים והוכח שהם מגבירים את התגובה החיסונית גם אצל אנשים שנדבקו בעבר.

עניין אחד הפועל נגד גישה יותר מכוונת באופן אישי הוא שהתגובה החיסונית להידבקות יכולה להשתנות בין אנשים שונים, ואין דרך למיין את האנשים אצלם הובילה ההידבקות לתגובה חיסונית חזקה מאלה שאצלם לא נוצרה תגובה חזקה. למרות שגם התגובות לחיסון משתנות מאדם לאדם, מנת החיסון קבועה, וכך היא לפחות בתור משתנה במשוואה, היא נותרת קבועה, כך אומרים ב־CDC.

"הסיכון שבחיסון הוא נמוך ביותר", אמר טום פרידן, לשעבר מנהל ה־CDC ומנכ"ל Resolve to Save Lives, עמותה העובדת לחיזוק המוכנות למגפות. "היתרון גדול ואי הוודאות לגבי הידבקות קודמת היא כזו שלא ניתן להפוך אותה לתחליף להתחסנות".

עוד כתבות

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

"שיפור בכל הפרמטרים": אל-על מדווחת על ביקושים דומים לאלה שחוותה טרם פרוץ המגפה

חברת התעופה עברה להציג רווח נקי ברבעון השני בזכות הטבת מס גדולה, כאשר גם בנטרולה היא מציגה עלייה בהכנסות ומעבר לרווח גולמי ותפעולי על רקע הסרת הגבלות הקורונה ● עם זאת, הערת עסק חי עדיין מתנוססת בדוחות החברה לנוכח גירעון בהון העצמי של קרוב לחצי מיליארד דולר

עו''ד זאב פרל / צילום: דודו בכר

"אחרי 7 שנים אפשר להפוך לשותף": עו"ד זאב פרל מספר איך מנהלים משרד עורכי דין מרחוק

עו''ד זאב פרל, ראש משרד עורכי הדין פרל כהן, מסמן בראיון לגלובס את האתגר הבא של הפירמות בישראל ("גלובליות אמיתית, הלקוחות רוצים למכור לארה"ב") • וטוען: "בינתיים המשבר בהייטק הוא משברון. רואים יותר זהירות מצד החברות, ואולי זו זהירות טובה"

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף / צילום: Shutterstock

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף

האם לשניות הראשונות בראיון העבודה יש השפעה מכרעת על התוצאה? לא בהכרח - התנאי הראשון להצלחה הוא הידע והניסיון הדרושים

האחים מיכאל ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בדסק''ש / צילום: ישראל הדרי

הבעלים של סלקום הפיצו מניות של החברה ב-300 מיליון שקל. מה עומד מאחורי המהלך?

לגלובס נודע כי דיסקונט השקעות הפיצה לשוק כ-9% ממניות סלקום בכ-300 מיליון שקל ● הפצת המניות תאפשר לדסק"ש לנהל את מכירת השליטה בחברת התקשורת  ללא לחצים, אחרי שהשיגה מקור תזרימי לתשלומי החוב הקרובים

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

דוחות דיסקונט: העלאת הריבית תרמה להכנסות, הבנק ממשיך לחלק דיבידנד

דיסקונט פתח את עונת הדוחות של הבנקים ומסכם רבעון חזק, על אף ירידה של 21% ברווח הנקי בעקבות הפרשות להפסדי אשראי ● הבנק יחלק דיבידנד בהיקף של 133 מיליון שקל

המכשיר של יומן אקסטנשנס / צילום: מצגת החברה

מניית המכשור הרפואי שטסה עשרות אחוזים בבורסה לאור הצעת השקעה

מניית יומן אקסטנשנס נפלה לאחר שהחברה לא עמדה בתחזיות המכירות, וכעת ההשקעה של הקרן הפרטית מסין עשויה להגן עליה מהשתלטות ● הקרן הציעה לרכוש 40% מהחברה תמורת 30 מיליון דולר, כאשר שווי החברה כולה בת"א 45 מיליון שקל בלבד

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

שיא האינפלציה מאחורינו? הנתונים בארה"ב מספקים סיבות לאופטימיות

האינפלציה בארה"ב לחודש יולי ירדה לקצב שנתי של 8.5% ובקצב מהר מהצפוי בין היתר בשל ירידת מחירי הנפט ● אבל סביבת המחירים עדיין לא יציבה והפדרל ריזרב צפוי להמשיך להעלות את הריבית, גם אם בקצב מתון יותר של 0.5% ● טור אורח

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

בשוק בטוחים שהעלאות הריבית בארה"ב ימשיכו, אך אולי בקצב נמוך יותר

גם לאחר שקצב האינפלציה בארה"ב רשם ירידה תלולה מהתחזית, ולמרות התמתנות ההתייקרויות, במשק צופים שהפדרל ריזרב ימשיך להעלות את הריבית – ובעקבותיו גם בנק ישראל ● רונן מנחם, מזרחי טפחות: "מדד אפס אחרי שורה ארוכה של עליות הוא נתון בעל משמעות סמלית. זאת הסיבה שהשווקים מגיבים בעליות"

המרכז לדרכונים זמניים, סמוך לקניון איילון בבני ברק, במאי השנה / צילום: שלומי יוסף

עובדים גויסו ולשכות חדשות נפתחו, אז למה עדיין צריך לחכות חודשים לדרכון חדש?

שרת הפנים איילת שקד הבטיחה בפברואר האחרון לפתור את משבר הדרכונים "בשבועות הקרובים" ● אבל חצי שנה אחר-כך, בדיקת גלובס מעלה כי התורים ללשכות עדיין ארוכים: 6 חודשים בתל אביב וירושלים, 4 חודשים בבאר שבע וכמעט חמישה חודשים בחיפה

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

אבי גבאי, מנכ''ל פרטנר / צילום: דוברות ההסתדרות

דוחות פרטנר: מספר המנויים צמח ברוב החטיבות והרווח הנקי זינק

פרטנר פרסמה את דוחות הרבעון השני והציגה צמיחה בהכנסות משירותים בסלולר, אך מכירות ציוד הקצה ירדו, והשוק הקווי בקיפאון - למרות הגידול במנויים באינטרנט ● בדומה לפלאפון וסלקום, שירותי הנדידה סיפקו רוח גבית לתוצאות החזקות

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

העליות בבורסה התחזקו בסיום; סלקום צנחה ב-6.3%, מג'יק ב-7.3%

מדד ת"א 35 רשם עלייה של 0.9%. ת"א 90 טיפס ב-0.8% ומדד ת"א מניב חו"ל בלט בעלייה של 2.8% ● דוחות רבים זרמו לבורסה: פרטנר, אל על, דיסקונט וישראכרט כבר פרסמו תוצאות

אסף רפפורט / צילום: נתנאל טוביאס

חברת הסייבר וויז מדווחת: "קצב הכנסות של 100 מיליון דולר בשנה בחודש יולי"

חברת אבטחת יישומי הענן הודיעה היום כי הצליחה לחצות את רף ה-100 מיליון דולר בתוך שנה וחצי בלבד ● קצב הצמיחה של וויז אמנם מעורר השתאות, אך היא עשויה להיות פגיעה לתחרות הגוברת בענף

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

ח''כ יריב לוין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מסתמן: שינוי דרמטי בעשירייה הפותחת של הליכוד; יריב לוין בראש

לפי ספירת הקולות עד כה (כ-50%), את המקום הראשון כבש ח"כ יריב לוין, ואחריו אלי כהן, יואב גלנט, דודי אמסלם ואמיר אוחנה, שיחד עם נתניהו בראש – הם החמישייה הפותחת החדשה של הליכוד שמחליפים את נבחרי פריימריז 2019