גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"העיקר הם עושים יח"ד": מי נגד מי בקרב על תכנון פי גלילות

תוכנית הבנייה בגלילות הועברה לוותמ"ל חרף התנגדות נחרצת מצד ראשי הערים תל אביב ורמת השרון, ומצד משרדי התחבורה והגנת הסביבה. רון חולדאי: "לקחו תוכנית על הפנים והעבירו אותה לוותמ"ל, שידוע ביכולות התכנון המופלאות שלו. אין להם מושג מה זה עירוניות"

מתחם דרום גלילות / הדמיה: מזור פירשט
מתחם דרום גלילות / הדמיה: מזור פירשט

ב-8.11.21 אישרה ועדת השרים לענייני פנים את העברת הטיפול באזור פי גלילות מהוועדה המחוזית תל אביב לוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור). לכאורה מדובר במהלך חיובי שנועד לזרז ולייעל את מימוש התכנון, אולם הוא עורר סערה. כשבוע לאחר מכן הגישו שרת התחבורה מרב מיכאלי והשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג ערר לוועדת השרים, וכעבור כמה ימים שלחו ראש עיריית ת"א-יפו, רון חולדאי, וחיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, מכתב לוועדת השרים שבו הם קובלים כי "לא ייתכן שיפקיעו באופן שרירותי את זכויותיהם של התושבים ללא הסכמה או התייעצות". גלובס עושה סדר בתוכנית ובהתנגדויות לה.

התוכנית: 2,100 דונם בין שתי ערים

האזור המכונה "פי גלילות" הוא תחום בשטח של כ-2,100 דונם, המשתרע בין כביש 5, דרך נמיר, איילון צפון (כביש 20) והגבול הצפוני של רמת אביב ג’. מבחינה מוניציפלית השטח נחלק בין רמת השרון (כ-1,800 דונם) ותל אביב (כ-300 דונם).

באתר האינטרנט של אחת החברות שמשווקות את הקרקעות החקלאיות במקום מצוין כי "הבעלות על הקרקע מתחלקת בין המדינה, לה יש כ־928 דונם (60%), חברה קדישא - כ-300 דונם (20%), קק"ל - כ-40 דונם (3%), חברות הגז - כ־67 דונם (4%) ובעלים פרטיים - כ-200 דונם (13%)".

ב-24 השנה האחרונות קודמו בשטח שתי תוכניות - רש/800/1 המתייחסת לשטח רמת השרון, ו-תא/2812, המתייחסת לשטח העיר תל אביב.

אותו משרד - מזור פירשט אדריכלים - הוא שתכנן את שתי התוכניות, אבל הן לא קודמו באותו קצב ולא באותה רזולוציה - מכוח האחת ניתן להוציא היתרים, ומכוח השנייה - לא.
אחד הנושאים הקריטיים, שאינו מדובר בגלוי, הוא משא ומתן בין רמת השרון לתל אביב על חילופי שטחים. הרעיון הוא שכל השטח בפי גלילות יהיה תחת תחום השיפוט של רמת השרון, ושאזור שנמצא מזרחה משם, הגובל עם שכונת המשתלה, יועבר לתחום העיר תל אביב. כרגע המשא ומתן אינו מתקדם.

 

חולדאי: "את הממשלה לא מעניינים תחבורה וניקוז"

באוקטובר האחרון החליטה הוועדה המחוזית ת"א לבטל את תוכנית "רובע גלילות" (המכונה רש/800/1 ומתייחסת לשטחי רמת השרון), שכבר הופקדה ואף הוגשו לה התנגדויות, שאף נדונו. הוועדה נימקה את החלטתה בהסבר ש"נוכח התמשכות הליכי התכנון בשל אי-הגשת המסמכים המתוקנים בהתאם להחלטות הוועדה מחד, ולאור שינוי נסיבות הכולל, בין היתר את פינוי שדה התעופה דב הוז, קידום המתח"מ הכולל שתי תחנות מטרו, מסוף אוטובוסים ושש מסילות של רכבת כבדה, אשר יאפשרו טיוב משמעותי של ניצול הקרקע, אין מנוס מדחיית התוכנית ומסגירתה וקידום תוכנית עדכנית לתא שטח זה".

רון חולדאי, ראש עיריית ת''א / צילום: איל יצהר

העברת הטיפול באזור פי גלילות לידי הוותמ"ל היא צעד משלים. הכוונה היא שהטיפול בכל האזור יקודם כמקשה אחת, ומהר, לתוכנית אחת שמכוחה אפשר יהיה להוציא היתרים.

כשאני מנסה להבין מרון חולדאי, ראש העיר ת"א-יפו, למה הוא טרח לשלוח לוועדת השרים מכתב שבו הוא ביקש להחזיר את התוכנית לוועדה המחוזית, הוא נאנח: "הסיפור הזה קשור לרצועה הירוקה שהייתה יכולה להפריד בין תל אביב לרמת השרון, זה קשור לכך שהמדינה שילמה מיליארדים להעברת פי גלילות, בעוד שניתן היה לקבור את המכלים באדמה בסכום נמוך, זה קשור לכך שיש בחטיבת הקרקע הזאת שתי ערים שלא עושות תוכנית אחת, וזה קשור לכך שמי שאחראי לתכנון זה רמ"י עם הוועדה המחוזית.

"לקחו תוכנית שהיא על הפנים והעבירו אותה לוותמ"ל, שידוע ביכולות התכנון המופלאות שלו. הרי אין להם מושג מה זה עירוניות. לוקחים את התוכנית ומוסיפים לה 6,000 יח"ד. אתה חושב שבעיות התחבורה והניקוז, שהיו בתוכנית הקודמת, ישתפרו? את הממשלה לא מעניין אם יש תחבורה ואם יש ניקוז. העיקר הם עושים יח"ד. בוועדה המחוזית אני יכול להשפיע. בוותמ"ל אני בכלל לא חלק מהתכנון. הוותמ"ל מסוגל לתכנן רק שטחים פתוחים, שאין בהם שום אורבניות".

זנדברג: "ההתנהלות נגועה בחוסר תום לב"

תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה, סבורה גם היא שהעברת התוכנית הוותמ"ל היא טעות, אבל מסיבות אחרות: "הרבה דברים השתנו מאז שהחלה הכנת התוכנית. היום אנחנו יודעים מה זה תכנון מוטה תחבורה ציבורית, מה זה שטחים אקולוגיים, מה משמעות שטח פתוח, יודעים מה הצורך להתגונן מפני הצפות. התוכנית שקודמה עד כה כושלת בכל אחד מהתחומים האלה. הוותמ"ל נועד לקצר תהליכים, לא פעם על חשבון איכות תכנונית. זה דבר לא נכון ברמה התכנונית ולא הגון ברמה השלטונית. זאת תהיה בכייה ל-200 שנה.

"זה גם לא יקצר את הזמן. מההיכרות שלי, הדרך הארוכה קצרה, והקצרה ארוכה. למה? כי התוכנית הזאת תיתקע עכשיו בבית משפט, ובצדק. ההתנהלות נגועה בחוסר תום לב".

רמ"י: "תוכנית שמוציאים מכוחה היתרים"

גילי טסלר, מתכננת מחוז ת"א ברשות מקרקעי ישראל, מסבירה: "על מנת לחסוך בזמן, בכספי הציבור, ובעיקר בהליכים ומאחר שמדיניות הממשלה היא להגדיל כמה שיותר את ההיצע, ביקשנו להעביר את התוכנית לוותמ"ל, וברמה מפורטת. יש כמה עקרונות בתוכנית שנשמור עליהם ואנחנו גם מתייחסים להערות שקיבלנו מהוועדה המחוזית בהחלטות הביניים".

גם התוכנית החדשה תתוכנן ע"י משרד מזור פירשט אדריכלים, שתכנן את התוכניות הקודמות: "יש לנו מידע מצטבר על השטח. אנחנו מכירים את ההתנגדות, העבודה עם משרדי הממשלה האחרים ומבינים שאי אפשר להתעלם ממרכז התחבורה העצום שיבנה שם (ליד כביש 20)".

היא מסתייגת מהטענות שהסיכוי שהתוכנית תתממש קטן: "בעיניי, זה ירוץ הרבה יותר מהר בגלל שאנחנו מתייחסים לשתי הרשויות גם יחד ובעיקר, בגלל שעלינו לתוכנית ברמה מפורטת, שמכוחה ניתן יהיה להוציא היתרים".

עוד כתבות

אבי גבאי, מנכ''ל פרטנר / צילום: דוברות ההסתדרות

דוחות פרטנר: מספר המנויים צמח ברוב החטיבות והרווח הנקי זינק

פרטנר פרסמה את דוחות הרבעון השני והציגה צמיחה בהכנסות משירותים בסלולר, אך מכירות ציוד הקצה ירדו, והשוק הקווי בקיפאון - למרות הגידול במנויים באינטרנט ● בדומה לפלאפון וסלקום, שירותי הנדידה סיפקו רוח גבית לתוצאות החזקות

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית

עירא פלטי, דירקטור כיום ובעבר מנכ''ל סרגון / צילום: אורה בשן

מאבק השליטה בסרגון: חברת הייעוץ ISS תומכת בהדחת שני דירקטורים, אך מתנגדת למועמדי אוויאט לדירקטוריון

לקראת אסיפת בעלי המניות ממליצה ISS להדיח את המנכ"ל לשעבר עירא פלטי ואת יעל לנגר מהדירקטוריון, אך לא את דוד ריפשטיין שגם אותו ביקשה אוויאט להחליף ● קוראת לא לבחור במועמדי אוויאט לדירקטוריון, משום שאין להם ניסיון מתאים בתעשייה

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

בנק ישראל על האשראי החוץ בנקאי: "ככל שהצמיחה תימשך - נדרשת חשיבה מקיפה בעניין הפיקוח"

אי הסדרים בחברות יונט קרדיט וגיבוי אחזקות, מדאיגים את בנק ישראל באשר לרמת הפיקוח על גופי המימון: "אינם מפוקחים בהיבטים של ניהול סיכונים ואינם מחויבים ברגולציה כפי שמחויבים הבנקים"

 

סניף שופרסל / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

רשות ניירות ערך החלה בבדיקה בחשד לאי-סדרים ברשת שופרסל

אי-הסדרים קשורים ככל הנראה לחשד כי ברשת העבירו כספים מפעילות המזון, שהיא הרווחית ביותר עבור שופרסל, לפעילות הנון-פוד, בעיקר לרשת הפארם Be

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

ח''כ יריב לוין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מסתמן: שינוי דרמטי בעשירייה הפותחת של הליכוד; יריב לוין בראש

לפי ספירת הקולות עד כה (כ-50%), את המקום הראשון כבש ח"כ יריב לוין, ואחריו אלי כהן, יואב גלנט, דודי אמסלם ואמיר אוחנה, שיחד עם נתניהו בראש – הם החמישייה הפותחת החדשה של הליכוד שמחליפים את נבחרי פריימריז 2019

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

"שיפור בכל הפרמטרים": אל-על מדווחת על ביקושים דומים לאלה שחוותה טרם פרוץ המגפה

חברת התעופה עברה להציג רווח נקי ברבעון השני בזכות הטבת מס גדולה, כאשר גם בנטרולה היא מציגה עלייה בהכנסות ומעבר לרווח גולמי ותפעולי על רקע הסרת הגבלות הקורונה ● עם זאת, הערת עסק חי עדיין מתנוססת בדוחות החברה לנוכח גירעון בהון העצמי של קרוב לחצי מיליארד דולר

שמרית לב וגיתית להב, מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory / צילום: עידו לביא

היזמיות שפיתחו מסטיק המסייע להפחית את צריכת המזונות המתוקים: "הרגולציה מאתגרת, לא רק בישראל"

שמרית לב וגיתית להב, תושבות רמת ישי ● מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory ● "ההתחלה הייתה ללא תקציב. ככל שהתקדמנו, הבנק המלווה נתן בנו אמון והעמיד לנו אשראי כפי הנדרש" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

צילום: עמית גורן, סותבי'ס ישראל נדל''ן

כך נראה מבפנים פנטהאוז ביפו שעולה 65 מיליון דולר

אחד הנכסים היקרים ביותר בישראל נמצא במלון דה ג'אפה ביפו: פנטהאוז שמתפרש על 1,500 מ"ר עם גינת גג בגודל של 1,000 מ"ר ● עם ריהוט מלא, חדר ארונות ענק ומכונות קפה: איך מוצאים קונה לפנטהאוז ביפו במחיר עתק?

הנפקת קלטורה בניו יורק / צילום: ניר אריאלי

טייס, שותפה של בנט ומייסד ICQ הקימו חברת פתרונות וידאו מצליחה, ואז הגיעה הנפילה

קלטורה, חברת הווידאו המבטיחה שהונפקה בנאסד"ק רק ביולי שעבר, נחשבה לסיפור הצלחה בקורונה ● אלא שהאקזיט הגדול השתבש, עשרות עובדים פוטרו, והמניה איבדה 80% מערכה ● "קלטורה לא תישאר עצמאית לאורך זמן, בהתחשב בנתוני הצמיחה הנוכחיים", מעריכים אנליסטים

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?

צביעת הנת''צ החדש בנתיבי איילון / צילום: באדיבות נתיבי איילון

על חשבון כלי רכב פרטיים: נתיבי העדפה חדשים יסומנו בגוש דן

עיריית ת"א ומשרד התחבורה קרובים לסיכום על הכשרת 5 ק"מ של נתיבים לתחבורה ציבורית בחודשים הקרובים, שיבוצעו בין-לילה ● נתיבים דומים מתוכננים גם בבת ים ובראשון לציון ● גם בכביש 1 יסומן נתיב, אך האכיפה בו שנויה במחלוקת

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

מגמה חיובית בוול סטריט; דיסני מזנקת ב-8% לאחר הדוחות, פייבר קופצת ב-8.3%

מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס ● עליות חדות בשוק הקריפטו ● החוזים על הנפט רושמים עליות של 1.3%-1.5% והזהב שומר על יציבות

האחים מיכאל ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בדסק''ש / צילום: ישראל הדרי

הבעלים של סלקום הפיצו מניות של החברה ב-300 מיליון שקל. מה עומד מאחורי המהלך?

לגלובס נודע כי דיסקונט השקעות הפיצה לשוק כ-9% ממניות סלקום בכ-300 מיליון שקל ● הפצת המניות תאפשר לדסק"ש לנהל את מכירת השליטה בחברת התקשורת  ללא לחצים, אחרי שהשיגה מקור תזרימי לתשלומי החוב הקרובים

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

המכשיר של יומן אקסטנשנס / צילום: מצגת החברה

מניית המכשור הרפואי שטסה עשרות אחוזים בבורסה לאור הצעת השקעה

מניית יומן אקסטנשנס נפלה לאחר שהחברה לא עמדה בתחזיות המכירות, וכעת ההשקעה של הקרן הפרטית מסין עשויה להגן עליה מהשתלטות ● הקרן הציעה לרכוש 40% מהחברה תמורת 30 מיליון דולר, כאשר שווי החברה כולה בת"א 45 מיליון שקל בלבד