גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באילו אפליקציות הישראלים השתמשו הכי הרבה בבלאק פריידיי?

האפליקציות המובילות בשימוש בסופ"ש האחרון היו זארה, אסוס ואמזון ● וגם: הקניות בבתי העסק צמחו ב-113 מיליון שקל, עלייה של 22.3% לעומת יום הקניות המבוקש בשנה שעברה, בעוד הקניות אונליין באתרים בארץ צמחו בכ-70 מיליון שקל

הישראלים ביצעו במהלך יום שישי עסקאות אשראי בסכום כולל של 1.125 מיליארד שקל / אילוסטרציה: Shutterstock, William Potter
הישראלים ביצעו במהלך יום שישי עסקאות אשראי בסכום כולל של 1.125 מיליארד שקל / אילוסטרציה: Shutterstock, William Potter

אם נדמה היה לכם שבשבועות האחרונים אתם מוקפים מכל עבר בפרסומים על מבצעי בלאק פריידיי, אתם כנראה לא טועים. נתוני הוצאות הישראלים בכרטיסי אשראי בעקבות יום הקניות הבינלאומי מוכיחים כי הפרסום אכן עבד, והציבור הישראלי שבר שיאי שימוש בכרטיסי אשראי, בארץ ובאתרי קניות בחו"ל.

מנתוני חברת שב"א (שירותי בנק אוטומטיים), המפעילה את מערכת התשלומים הלאומית בכרטיסי האשראי בישראל, עולה כי יום הקניות הורגש היטב בשישי האחרון בקניונים, מרכזי הקניות ואתרי הסחר באינטרנט, היקף ההוצאות בכרטיסי אשראי עלה ב-19.5% לעומת יום הקניות ב-2020. מהנתונים עולה כי הישראלים ביצעו במהלך יום שישי עסקאות אשראי בסכום כולל של 1.125 מיליארד שקל. מדובר בעלייה גם אל מול הסכומים שנרשמו ב-2019, לפני הקורונה אז הסתכמו העסקאות בכרטיסי אשראי בארץ בכ-950 מיליון שקל, עלייה של 18.4%. חשוב לציין כי מדובר על הפעילות בכרטיסי אשראי רק ברכישות של ישראלים בישראל ובאתרי סחר ישראלים.

אולם לא רק בעסקאות בארץ נרשמו נתונים מרשימים של קניות על ידי לקוחות ישראליים. על פי נתוני חברת כאל, שתורגמו לכלל חברות כרטיסי האשראי על פי חלקה של כאל בשוק, הישראלים ביצעו בבלאק פריידיי 435 אלף עסקאות באתרי קניות שמקורם בחו"ל. זאת לעומת 410 אלף עסקאות אשתקד, גידול בשיעור של 6%. עם זאת, במונחים כספיים הישראלים רכשו השנה מאתרים בחו"ל מוצרים ושירותים בהיקף של 74 מיליון שקל, בהשוואה ל-77 מיליון שקל אשתקד, היקף המגלם קיטון במונחים כספיים בשיעור של 4% לעומת אשתקד.

העסקה הממוצעת באתרי קניות בחו"ל עמדה השנה על 170 שקל בהשוואה ל-188 שקל אשתקד, כאשר ניכר כי הירידה בשער הדולר בשנה החולפת השפיעה על גודל העסקה הממוצעת וגם על היקף העסקאות הכולל.

בכאל מציינים כי מגמה נוספת שהתגלתה היא כי ניכרת עלייה בקניות באתרים שמקורם בארה"ב אל מול ירידה ברכישות מאתרים סינים. למרות זאת, בחינת אתרי הקניות עצמם לפי ניתוח שנערך ב-Max מעלה כי חמשת האתרים הבולטים הם אליקספרס, אמזון (שם נרשם זינוק ברכישות על רקע הורדת הרף המזכה במשלוח חינם), שיין, בוקינג (עם זינוק חד על רקע הגבלות הקורונה בשנה שעברה) ואסוס.

חוששים מזן הקורונה החדש?

כאשר בוחנים את נתוני הקניות בכרטיסי אשראי שבוצעו בתוך גבולות ישראל, ניכר כי הישראלים ניצלו את מזג האוויר הקיצי (למרות שאנחנו בסוף נובמבר), ויתכן כי גם את החשש מפני הגבלות תנועה בשל התפרצות אפשרית של זן הקורונה החדש (אומיקרון), והעדיפו להגיע לבתי העסק הפתוחים על פני רכישה באונליין.

לכן, עיקר העלייה השנה בהוצאות בכרטיסי אשראי נרשמה בעסקאות בבתי העסק עצמם. מדובר על עלייה של למעלה מ-113 מיליון שקל בסכום ההוצאות בעסקאות אשראי עם הצגת כרטיס, שהסתכמו בכ-620 מיליון שקל, זינוק בשיעור של 22.3% לעומת השנה שעברה. נכון, גם הרכישות בעסקאות אונליין עלו השנה בשיעור דו ספרתי של 16.3%, והסתכמו ב-505 מיליון שקל.

הענפים הצומחים: ביגוד והנעלה וגם תיירות

נתוני שב"א מגלים באילו ענפים נרשמה בשישי החגיגי פעילות גבוהה לעומת השנה שעברה. ההוצאות בכרטיסי אשראי בחנויות ובאתרי הביגוד וההנעלה עלו ב-17.9% והגיעו לסכום של 143.3 מיליון שקל. נתון מעניין הוא שבקניות ביגוד והנעלה אונליין נרשמה ירידה בהיקף הקניות, מ-55 מיליון שקל אשתקד ל-33 מיליון שקל ביום שישי האחרון.

בענף החשמל והאלקטרוניקה נרשם גידול של 13.8% בהוצאות בכרטיסי אשראי שעמדו על 99 מיליון שקל. כאן דווקא נרשם גידול של כ-12% בקניות אונליין. החנויות ואתרי הצעצועים והספרים אמנם הציגו את הזינוק הגבוה ביותר מבחינת הגידול בהיקף הרכישות, וזה הגיע ל-24.7%, אך עדיין מדובר על סך הוצאות קטן ביחס לענפי הביגוד והחשמל, והוא נאמד בכ-20 מיליון שקל.

הענף שבו נרשם הגידול המשמעותי ביותר הוא ענף התיירות, המלונאות והתעופה שההוצאות בו צמחו ביותר מ-340% ועמדו על סכום של 35.28 מיליון שקל. חשוב לציין כי בשנה שעברה, ביום המבצעים חברות התעופה עדיין היו בפעילות מצומצמת ובתי המלון בישראל היו סגורים לקהל כחלק מההגבלות על המשק בשל התפשטות נגיף הקורונה.

חודש נובמבר הפך לחודש הקניות

לצד הפיק של בלאק פריידיי, נראה כי הרשתות והחניות נהנו מביקושים גם לאורך החודש כולו. בשעות העומס בשישי, בין 8:00 ל-14:00, נרשמו הוצאות בסכום כולל של למעלה מ-745 מיליון שקל, בעוד בשישי שעבר, ה-19 בנובמבר 2021, נרשמו בשעות אלו הוצאות בסכום כולל של 655 מיליון שקל.

הדקה העמוסה בשישי האחרון הייתה 12:13 במהלכה נרשמו למעלה מ-12,800 עסקאות בכרטיסי אשראי בהיקף של 3.2 מיליון שקל.

על פי נתוני מקס, כאשר מסתכלים רק על הנתונים לגבי רכישות באתרים בינלאומיים החודש ניכר כי נרשמה עלייה חדה יותר ביחס לשנה קודמת - עלייה של 30% במחזורים, 13% בכמות כרטיסים רוכשים, 8% עלייה בכמות העסקאות, כאשר עסקה ממוצעת הינה 172 שקל לעומת 157 שקל - תוספת מעלה מ-20%, זאת כאשר לחברות התיירות ישנו חלק לא מבוטל בעליות המחזורים.

זארה ועלי אקספרס: באילו אפליקציות השתמשתם בבלאק פריידיי?

בחברת פלאפון דגמו את הקניות בגזרת המובייל, משמע בחנו את נתוני הגלישה הסלולרית ברשת שלהם, כשהם דוגמים אפליקציות נבחרות החודש, בין בלאק פריידיי (26.11) לבין למחרת יום הרווקים הסיני (12.11).

לפי נתוני פלאפון, האפליקציות המובילות בשימוש בסופ"ש האחרון: Zara (עם עלייה של 207% בנפח הגלישה בהשוואה ליום הרווקים הסיני), Asos (עם עלייה של 114%) ואמזון (עם עלייה של 104%). לצידן היו עוד אפליקציות מובילות שביום הרווקים הסיני היו יותר כניסות אליהן: eBay (עם 97% ביחס ליום הרווקים הסיני), AliExpress (עם 70%) ו-Next (עם 60%). נראה שהמבצעים לא הובילו לעלייה משמעותית בנפח בשישי האחרון (בקניות במובייל בלבד).

ערן ברנע, מנהל אגף אסטרטגיה מחקר ואנליזה של פלאפון, yes ובזק בינלאומי, מסביר כי "ניתן לראות שרשתות הסחר הבינלאומיות ממשיכות לייצר תנועה גבוהה בימי המכירות המיוחדים כמו בלאק פריידיי, סייבר מאנדיי ויום הרווקים הסיני, אבל תנועת הגולשים מתפרסת על פני החודש כולו מכיוון שהמבצעים לרוב מתחילים כבר בתחילת החודש ונמשכים לאורך כל החודש והישראלים מודעים לכך. חודש נובמבר בשנים האחרונות מאופיין בעלייה ערה בכניסות לאתרי הקניות בהשוואה לשאר חודשי השנה, אבל בלאק פריידיי, מה שהיה בעבר יום הקניות הגדול שכולם חיכו לו, הופך להיות עוד אירוע בחודש נובמבר אבל לא היחידי".

עוד כתבות

נמל אשדוד. השטחים ישמשו את חברת נמלי ישראל לטובת עורף נמל לוגיסטי / צילום: תמר מצפי

חברת נמלי ישראל קיבלה מרמ"י 160 דונם לפיתוח פארק לוגיסטי בנמל אשדוד

ההסכם בין השתיים נחתם מוקדם יותר החודש, ובמסגרתו נקבע כי מתחם רוגוזין ישמש את חברת נמלי ישראל בתמורה לשטחים שמסרה החברה לרמ"י ועיריית אשדוד לבניית שכונת מגורים ופיתוח פארק לכיש

''מלון ריזורט יוקרה מדברי'', ערד / הדמיה: בר אוריין אדריכלות

"עיר עם חומה": מלון חדש בקצה ערד מציע נוף מרהיב והגנה מהמדבר

המלון המתוכנן בערד ישקיף לנוף של מדבר יהודה ● האדריכל גידי בר אוריין: "זה פחות בניין שמתחנף למדבר ויותר בטון חשוף. בניין צנוע, ישר ואדריכלי, שלא מנסה להתמזג"

מתחם דפנה ודרך נמיר. הדיירים דורשים להשוות תמורות / צילום: Shutterstock

לפעמים גם רוב זה לא מספיק: כך נתקע פרויקט ענק של פינוי בינוי בתל אביב

בחוק ההסדרים הופחת שיעור ההסכמה בפינוי בינוי מ-80% ל-66%, ואז אפשר להגיש תביעת דייר סרבן ● אבל גם אם הושג הרוב הדרוש, ואף יותר מכך, הסיפור לא נגמר ● הפרויקט ברחוב דפנה בת"א מלמד שמספיק דייר מתנגד אחד (או במקרה הנוכחי דיירת) כדי לעכב פרויקט וללחוץ על החברה לשפר עמדות

מחסן של חברת אביה. טווח שכירות ממוצע של חצי שנה / צילום: דור קדמי

ענף הלוגיסטיקה: גם שירותי המחסנים למשפחות בצמיחה

טרנד האחסון העצמי במחסן שכור מקובל מאוד בארצות הברית אבל היה פחות מוכר בישראל ● כעת הוא בצמיחה, בעיקר במרכז הארץ

נמל אשדוד / צילום: Shutterstock, ImageBank4u

"בריונות לשמה": החברות תעבורה ימית אשדוד וחיפה מתנגדות לשביתה בנמלים

ביום שני האחרון ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בנמלים בעקבות הכוונה, לדבריה, לפרוק אוניות מטען כללי בנמלים הפרטיים ● לטענת תעבורה ימית אשדוד, ההכרזה "בלתי חוקית, פסולה, נטולת לגיטימיות ומנוגדת לדין ולפסיקה"

נתניהו, אדלשטיין וכ''ץ / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הליכוד כמרקחה: נתניהו הניע קרב ירושה, והצית תרחיש חלומי אצל לפיד-בנט

הדיונים על הסדר הטיעון במשפט רה"מ לשעבר מייצרים אצל בכירי הממשלה מחשבות על עריקות של חברי ליכוד, שיאפשרו קואליציה נוחה יותר ללא רע"ם ומרצ ● ובינתיים, המאבק סביב היישובים בנגב דוחק את יו"ר רע"ם עוד קצת לפינה

דוד בן אבי ואמיר נחמד / צילום: ניר סלקמן

נאייקס מצילה את און טראק הוותיקה מקריסה - לאחר שכבר החלה בהליכי חדלות פירעון

חברת הפינטק שהונפקה בת"א צפויה להשקיע כ-10 מיליון דולר בהלוואה ורכישת מניות  און טראק ● החברה הפועלת בתחום פתרונות התשלומים הונפקה בנאסד"ק לפני כ-20 שנה

הצילה את תוצאות הרבעון? סדרת ''משחק הדיונון'' של נטפליקס / צילום: Shutterstock

נטפליקס דיווחה על האטה בגיוס המנויים: המניה נפלה ב-18% במסחר המאוחר

ענקית הסטרימינג רשמה רווח רבעוני של 1.33 דולר למניה, מעל התחזיות - אך ירידה מהותית בהשוואה לרבעון הקודם ● הכנסותיה עמדו על 7.7 מיליארד דולר בהתאם לצפי, הצמיחה האיטית ביותר בארבע השנים האחרונות ● עוד לפני הנפילה במסחר המאוחר, מניית החברה רחוקה ב-25% מהשיא

מכרה ביטקוין של חברת BitRiver בעיר ברצק ברוסיה / צילום: Reuters, Alexander Ryumin

הבנק המרכזי של רוסיה נגד קריפטו: מקדם איסור כרייה במדינה

הבנק המרכזי של רוסיה פרסם דוח על פיו מטבעות קריפטו וכרייתם מהווים סכנה ברורה לביטחון הפיננסי במדינה ולביטחון האזרחים, וגם גוזלים יותר מדי אנרגיה ● השימוש בקריפטו כאמצעי תשלום כבר נאסר ברוסיה בשנת 2020

ברק, מלצר ואקירוב / צילום: אמיל סלמן, מארק ישראל סלם, איל יצהר

מלצר, ברק ואקירוב מוכיחים: העולם לא תמיד שייך לצעירים

הצעירים חושבים אחרת, אוכלים אחרת, מדברים אחרת - וזר (או זקן) לא יבין זאת - אבל בנימין נתניהו, חנן מלצר, אהרן ברק ואלפרד אקירוב הדגימו השבוע שעדיין יש חשיבות רבה בעצות ובהחלטות של הזקנים ● וגם: המשכירים ממשיכים לחגוג על גב השוכרים

חדירה לפרטיות / צילום: Shutterstock, Sashkin

פרשת NSO: אם איש לא ייתן את הדין, זה יקרה שוב

כל מי שעבד אי-פעם עם אזרחים שברחו ממשטרים דיקטטורים, יודע שהחדירה לפרטיותם היא אחת החוויות הקשות ביותר ● לכן הדרישה התקיפה לחקור את פרשת NSO – לבדוק מי בכירי המשטרה שנתנו את הפקודה, מי השופטים שאישרו זאת כחותמת גומי ומי החוקרים שעשו בחומרים שימוש אסור נוסף - מחויבת בתקיפות

התחדשות עירונית ברחוב ויצמן 11–13 פינת חכמי קירואן 7, תל אביב / הדמיה: DIVISION3

"הציעו לנו תוספת של 9 מ"ר. דוח ה-0 שעשינו היה שווה לנו הרבה כסף"

הבניין ברחוב ויצמן 11-13 בתל אביב ייהרס בקרוב ובמקומו ייבנה בניין חדש ● לדיירים הציעו בתחילת תוספת של 9 מ"ר, אולם דו"ח ההיתכנות הכלכלית קבע שיוכלו לקבל אפילו 15 מ"ר

אורן הולצמן / צילום: MATT MONFREDI

איל מקיאג' הייתה חברת איפור בקריסה, עד שהגיע רואה חשבון אנונימי בן 29 והפך אותה לאימפריה

לפני כעשור רכש אורן הולצמן חברת ביוטי כושלת עם חובות של 40 מיליון שקל ● היום איל מקיאג' היא כבר אימפריה של סחר אונליין, שאף הפכה בשבוע שעבר ליוניקורן בעקבות עסקת ענק עם קרנות אמריקאיות מובילות שמשקפת לה שווי של 1.5 מיליארד דולר: "עם כל הצניעות, אנחנו משחקים משחק שונה לחלוטין"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

העליות בוול סטריט נמחקו: ענקיות הטק שוב גררו את הנאסד"ק לירידות

לאחר שפתח את היום בעלייה חזקה של 2%, נאסד"ק סיים את הערב בירידה של 1.3% ● נעילה חיובית באירופה ● מספר תביעות האבטלה הראשוניות בארה"ב זינק ב-55 אלף ● הבנק המרכזי של סין הודיע על הורדת הריבית על הלוואות לשנה ב-0.1% ועל הפחתת ריבית על הלוואות ל-5 שנים ב-5 נקודות בסיס

חומוס / צילום: Shutterstock

בדרך למאדים, עוצרים לנגב חומוס על הירח

ד"ר יהונתן ויינטראוב, חוקר רב–תחומי וממייסדי SpaceIL, קיבל על עצמו את המשימה לבדוק אם ניתן לגדל חומוס בחלל ● בשיתוף גופים מסחריים מתחומי המזון, המכשור הרפואי והחקלאות, הוא בנה ניסוי שייצא עם איתן סטיבה לחלל ● המטרה הסופית היא להביא את בשורת החומוס לירח ולמאדים, אבל תוצאות הניסוי שלו עשויות להשפיע גם על האופן שבו נגדל צמחים בכדור הארץ

מפרץ עקבה / צילום: Shutterstock

עסקת נפט חדשה בין עיראק לירדן עלולה לסכן את מפרץ אילת יותר מהסכם קצא"א

עמאן תרכוש עד 15% מהנפט העיראקי, כשצינורות באורך 1,665 ק"מ יובילו מיליון חביות ביום לעקבה ● גורמים בישראל מקווים להשתלבות במיזם, אך ספק אם זה אפשרי מבחינת בגדד ● וגם: בשל האיום האיראני, צה"ל שינה את עמדתו בנוגע לרכש הצוללת השישית מגרמניה

קרקע ומבנה מגורים של החברה ברחוב חורב בחיפה / צילום: מצגת החברה

מי זוכר? שמונה שנים לאחר הסדר החוב מנסה א. לוי לחזור ולהנפיק אג"ח בבורסה בת"א

חברת הנדל"ן שנסחרה בעבר בבורסה מייעדת כ-75 מיליון שקל מתמורת הגיוס לפירעון חובות, בהם 18 מיליון שקל לבעל השליטה עזרא לוי ● בקופת המזומנים של א. לוי כ-3 מיליון שקל בלבד, ויש לה התחייבויות שוטפות של כ-110 מיליון שקל

שלמה אייזק / צילום: רמי זרנגר

"תמיד יצטרכו אותנו, לא ניעלם": נשיא לשכת סוכני הביטוח החדש בראיון ראשון

נשיא לשכת סוכני הביטוח שלמה אייזיק מתייחס לשנים הקשות שעברו על הסוכנים ועל הארגון ● לטענתו, הוא מתכוון לרתום את חברי הכנסת לעזור לארגון, ולא מתרגש מהשיווק הישיר של חברות הביטוח ש"מדלגות" מעל הסוכנים הוותיקים

הזמן הולך ואוזל? ביידן במסיבת עיתונאים השבוע / צילום: Reuters, KEVIN LAMARQUE

הכלכלה משגשגת ותוכנית הדגל מתפוגגת: ביידן מסכם שנה בתפקיד

בתום שנה בתפקיד, הנשיא יכול להתגאות בצמיחה מרשימה ובאבטלה נמוכה ● אבל האינפלציה מזנקת, הציבור מאוכזב, והדמוקרטים חוששים ממפלה בבחירות לקונגרס ● ובעיקר: הקושי להשיג רוב לתוכניות הכלכליות שלו מרחיק אותו מההבטחה לנשיאות היסטורית

מפעל איסכור / צילום: אייל פישר

הביטול הראשון של 2022: איסכור מושכת את תשקיף ההנפקה בת"א

יצרנית ומשווקת המתכות שבשליטת קרן קדמה קיוותה להנפיק בבורסה לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל, פי 4 מהשווי שבו רכשה את החברה ● בהודעת החברה נמסר כי "אין בכוונת בעלי החברה להתפשר בשווי, נוכח תנאי השוק"