גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בת"א: פוקס זינקה ב-5%, רמי לוי נחלשה אחרי הדוחות

מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 עלה ב-1% ● המסחר בוול סטריט נפתח בעליות של עד 1% ● דוחות: ורידיס ועלבד עברו להפסד ● עליות חדות במחירי הנפט, השקל שוב נחלש מול הדולר

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:28

הבורסה התל אביבית סיימה את יום המסחר בעליות שערים קלות, לאחר בהלה קלה שנרשמה בשוק אתמול. מדד ת"א 35 עלה ב-0.5%, ת"א 90 התקדם 1%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.95 מיליארד שקל.

ביו דבש  רשמה עלייה חדה של 40%. החברה, שמפתחת תהליך ביולוגי ייחודי ליצור דבש ללא דבורים, פרסמה היום מצגת למשקיעים ובה ציינה שהשלמת פיתוח של מוצר דבש מתורבת ראשון צפויה במרץ 2022 וכי עד אז יכולת יצור הדבש תגדל לכמויות של כ-100 ק"ג-1 טון בשבוע.

עוד עליות מרשימות נצפו אצל טורבוג'ן, בריל  (שאתמול נפלה ב-8.5%), חלל תקשורת, ספרינג , קופיקס , נאייקס  ופוקס. 

רמי לוי  ירדה ב-4.3% לאחר שפרסמה דוחות לרבעון השלישי, שלפיהם ההכנסות של רשת שיווק השקמה ברבעון השלישי הסתכמו בכ-1.62 מיליארד שקל, ירידה קלה בהשוואה לכ-1.66 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. הירידה נבעה בעיקר מקיטון בפדיון חנויות זהות בשיעור של 7% בשל מיעוט ימי עבודה בספטמבר בגין עיתוי חגי תשרי. גם הרווח ברבעון ירד והסתכם בכ-42 מיליון שקל, בהשוואה לכ-48 מיליון שקל אשתקד. הירידה ברווח מיוחסת בין השאר להעמקת המבצעים בחגי תשרי, כך לפי החברה.

עוד ירידות חדות נרשמו במניית חברת הביטוח ליברה  שאיבדה 6%, בית הזהב, אריקה כרמל, אנלייבקס  ועלבד.

16:00

המגמה החיובית בבורסה נמשכת, כאשר מדד ת"א 35 עולה ב-0.5%, ת"א 125 מתקדם 0.6% ות"א 90 עולה ב-0.7%. מדד הבנקים רושם עלייה יפה של 1.2%, מדד הנפט מוסיף 0.9%. מדד הביומד נסחר ביציבות יחסית. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.31 מיליארד שקל עד כה.

עליות מרשימות נצפות אצל פוקס  שמזנקת בכמעט 5% לאחר דוחות חזקים שפירסמה אתמול, טורבוג'ן  מזנקת ב-11% בשבוע המסחר השני שלה והוסיפה כבר 57% מאז הנפקתה, וגם הכשרה התחדשות , חלל תקשורת , סיפיה וויז'ן , וילאר  ובליץ  רושמות עליות בולטות. ביו דבש  מזנקת ביותר מ-22%.

מנגד, אל על  ממשיכה לאבד גובה, וגם אריקה כרמל  (יצרנית הבי קיור לייזר), בית הזהב , עלבד , פלרם  ובונוס ביוגרופ  נחלשות.

בתוך כך, השקל שוב נסוג אל מול הדולר והאירו. הוא יורד בכ-0.9% מול הדולר לשער של 3.161 שקלים ויורד ב-1.3% אל מול האירו לשער של 3.561 שקלים.

14:30

דלק רכב  דיווחה על הכנסות של כ-1.2 מיליארד שקל ברבעון השלישי, עלייה של 20% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה רשמה החברה רווח נקי של כ-135 מיליון שקל לעומת רווח של 103 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הראל השקעות  דיווחה על רווח של 278 מיליון שקל ברבעון האחרון, לעומת רווח של 317 מיליון שקל ברבעון המקביל.

12:45

בשוק המט"ח הדולר נחלש כעת בכ-0.8% ונסחר סביב 3.155 שקלים והאירו נחלש בכ-0.5% לכ-3.56 שקלים.

במסחר במניות, מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.5%. מחזור המסחר מסתכם בכ-650 מיליון שקל.

שותפות המו"פ אלמדה ונצ'רס , המשקיעה בחברות מבטיחות בתחומי מדעי החיים, מדווחת כי חברת הפורטפוליו 'ויריליטי מדיקל' קיבלה אישור משרד הבריאות לשיווק בישראל של V-Patch , המדבקה הטכנולוגית שפיתחה החברה למניעת שפיכה מוקדמת אצל גברים. זאת לאחר שויריליטי הודיעה ביום חמישי האחרון על קבלת אישור לשיווק בארה"ב. החברה מחזיקה גם באישור לשיווק באירופה.

11:00

מדד ת"א 35 מטפס כעת בכ-0.4%, ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.7%. עליות בולטות רושמות נאייקס , שממשיכה במומנטום החיובי, קבוצת דלק, אולמד, עדיקה סטייל , יוחננוף ודניה סיבוס.

חברת כלל החזקות ביטוח דיווחה הבוקר (ב') על רווח של כ-248 מיליון שקל ברבעון השלישי של השנה, ירידה של כ-6% לעומת הרווח ברבעון המקביל אשתקד. התשואה להון במונחים שנתיים ברבעון השלישי הייתה כ-14.0%, לעומת כ-19.8% בתקופה המקבילה.  את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה כלל ביטוח  עם רווח שיא של כמיליארד שקל לעומת הפסד של כ-80 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2020. התשואה להון במונחים שנתיים ב-9 החודשים הראשונים של 2021 עמדה על כ-21.3%, לעומת שיעור שלילי של כ-1.9% בתקופה המקבילה.

10:00

מגמה חיובית בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.7%, ומדד ת"א 90 עולה בשיעור דומה.

עליות בולטות רושמות קבוצת דלק , דנאל, מגדל, כלל ביטוח ופתאל החזקות .

09:30

נופר אנרג'י  דיווחה על הכנסות של כ-100 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת הכנסות של כ-70 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה הציגה החברה רווח כולל של כ-4 מיליון שקל לעומת הפסד של כ-262 מיליון שקל ברבעון המקביל.

חברת להב  דיווחה על רווח נקי של כ-17 מיליון שקל ברבעון האחרון לעומת רווח של כ-28 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2020.

08:43

בשוק המט"ח הדולר נחלש בכ-0.6% ונסחר סביב 3.163 שקלים והאירו נחלש בכ-0.4% לכ-3.57 שקלים.

07:40

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר צפוי, כפי הנראה, להיפתח במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול מדד ת"א 35 ננעל בירידה של 1.5%, ומדד ת"א 90 נסוג בכ-1.9% לאחר שבבוקר צנחו המדדים בכ-3%. מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל. 

2. מגמה שלילית באסיה, עליות בחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה שלילית. מדד הניקיי בטוקיו נסוג בכ-1.5%, ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד בכ-1%. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של 0.3%-0.9%.

התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עולה ב-4 מאיות האחוז לכ-1.53%.

3. דוחות: ורידיס ועל בד עברו להפסדים ברבעון

במסגרת עונת הדוחות צפויות לפרסם היום תוצאות, בין השאר, נופר, אנלייט אנרגיה , הכשרת היישוב וכלל ביטוח.

שופרסל  דיווחה הבוקר על רווח נקי של 82 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת רווח של 97 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

פלרם  דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר על רווח נקי של כ-45 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת רווח של כ-70 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

ורידיס  דיווחה על הפסד של כ-14 מיליון שקל ברבעון האחרון, לעומת רווח של כ-38 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 

על בד  הציגה הפסד נקי של כ-46 מיליון שקל ברבעון השלישי של השנה, לעומת רווח של כ-41 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 

4. סחורות: עליות חדות בנפט

בזירת המסחר בסחורות רושם חוזה על נפט מסוג ברנט עלייה של יותר מ-3% לרמה של 74.9 דולר לחבית. גם חוזה על נפט מסוג WTI קופץ ביותר מ-3%. זאת לאחר שביום שישי האחרון נרשמה ירידה תלולה של יותר מ-10% במחיר החבית. 

גם הביטקוין משנה כיוון ונסחר בעלייה חדה של יותר מ-4% סביב 57,300 דולר.

5. "ההשפעה השלילית על השווקים צפויה להיות מתונה"

ולסיום, רפי גוזלן, כלכלן ראשי בבית ההשקעות אי.בי.אי, מציין בסקירה שפרסם כי  "הווריאנט החדש תפס את השווקים בהפתעה, עסוקים בעיקר בנושא האינפלציה וקצב צמצום הרכישות של הפד, וסיפק סיבה טובה לתיקון בנכסי הסיכון וזאת לאחר מגמה חיובית ממושכת. החשש מפני הווראינט החדש מובן, בפרט עם הכניסה לחורף בחצי הכדור הצפוני, והתקופה הקרובה תתאפיין בהבנת חומרת הפגיעה ממנו וסביר שהדבר יתורגם לתנודתיות גבוהה יותר עם עלייה בפרמיית הסיכון הנדרשת, בפרט בסיגמנטים הרגישים לפוטנציאל של מגבלות חדשות. במבט רחב יותר, המוכנות של המרבית המדינות המפותחות טובה מהרבה בחינות לזו שבתחילת המשבר , כך שגם ההשפעה השלילית על השווקים צפויה להיות מתונה יחסית".

"ככל שמנהיגי המדינות המפותחות יפיקו את הלקחים מההשפעה השלילית של רמות החיסון הנמוכות בחלק מהמשקים המתעוררים, הדבר עשוי להוביל לתוואי התאוששות חיובי יותר בכלכלה העולמית, ויקטין את פוטנציאל המרדף הבלתי פוסק אחרי וריאנטים. הווריאנט החדש יזכה למשקל גבוה מצד הפד במידה וההשפעה שלו על השווקים תהיה גבוהה עד לאמצע החודש. תגובת השווקים עד כה לא מספיק שלילית בכדי לשנות את החלטת הפד להאצת צמצום הרכישות", כותב גוזלן.

עוד כתבות

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

צעד מפתיע של הבנק המרכזי בטורקיה: חתך את הריבית ב-1%

לאחר שבעה חודשים שהריבית בטורקיה עמדה על 14%, הבנק המרכזי הטורקי הודיע היום על הורדתה ל-13% ● קצב האינפלציה השנתי במדינה הגיע ל-79.6% בחודש יולי

הגפן של ארץ כנען / צילום: מתוך יצירה של ג'יימס טיסו, 1836-1902, המוזיאון היהודי בניו יורק

פיתוח הארץ הטובה תלוי בהתחייבות האדם למצות את הפוטנציאל הכלכלי שלו

עם ישראל בדרך להיכנס לארץ הטובה, וכבר מכיר בפוטנציאל העצום שיש בה ● פרשת השבוע מזכירה שבלי המאמץ האנושי שום דבר לא יקרה

גובה שכר המינימום כשיעור מהשכר החציוני, 2020

קרוב לממוצע ה־OECD: שכר המינימום בישראל ביחס לשכר החציוני

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: העלאת שכר המינימום תצמצם פערים? מסתבר שהתמונה קצת מורכבת יותר

אירופה מחפשת ''נוודים דיגיטליים'' / צילום: Unsplash, Kemal Esensoy

האם אתם 'נוודים דיגיטליים'? מדינות באירופה מחזרות אחרי עובדים מרחוק

עשרות עובדים מרחוק נהרו לערים זרות ולכפרים בזמן המגפה ● בספרד, באיטליה ובמקומות אחרים מחזרים אחריהם עם ויזות ארוכות טווח, הטבות מס ועוד

עבודות באיילון צפון לקראת פתיחת מקטע חדש של נתיב פלוס בחמישי הבא / צילום: סיוון שחור, ענבה, לע''מ

החל מהשבוע הבא: נתיב פלוס מתרחב למקטע חדש בנתיבי איילון

המקטע החדש יתווסף על איילון צפון ובכך ישלים 15 ק"מ רצופים של נתיבי העדפה לנת"צ ● הבעיה העיקרית בפרויקט היא האכיפה על מספר האנשים ברכב, שמוטלת כרגע על יחידת האופנוענים של המשטרה

גארי קספרוב / צילום: סיון פרג'

מה הקשר של גארי קספרוב לכנס הסייבר הישראלי

חברת Improvate הישראלית תקיים בספטמבר ועידת חירום אירופית בנושא סייבר וביטחון, על רקע המלחמה באוקראינה ● אורח הכבוד של הכנס יהיה אלוף השחמט וממתנגדי משטר פוטין, גארי קספרוב ● אירועים ומינויים

מתקן מקורות / צילום: בר - אל

זינוק של 25% בהזרמת המים מישראל לירדן ולרשות הפלסטינית

לפי הדוחות הכספיים של חברת מקורות, כ-12% מצריכת המים בחציון הראשון של השנה הייתה מעבר לגבול ● השינוי נובע ממחסור מים כבד בירדן. כתוצאה מהסכמי אברהם תשלש ישראל את האספקה לממלכה ההאשמית ● במקביל, צריכת המים בישראל דווקא ירדה בגלל המגזר החקלאי ● מקורות סיימה את החציון עם רווח של 140 מיליון שקל

וול סטריט, ניו יורק. עדיין בשוק דובי? / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; צים קפצה ב-7.4%, טבע ב-3.3%

בורסות אירופה ננעלו בעליות קלות ● הבנק המרכזי בטורקיה הוריד בהפתעה את הריבית מ-14% ל-13% ● החוזים על הנפט עלו בכ-3%

179 דירות מתוך 288 ישארו לטובת הדיור הציבורי / אילוסטרציה: Shutterstock, Yuri Dondish

ביוזמת חברת עמידר: אושרה תוכנית לפינוי-בינוי במרכז קליטה בירושלים

התוכנית כוללת 1,324 יחידות דיור שייבנו ב-15 מבנים חדשים הכוללים בחלקם קומות עבור שטחי מסחר ותעסוקה ושטחי ציבור ● במרכז המתחם מתוכננת הקמת פארק שיהווה חיבור בין פנים המתחם לרחובות הסובבים והשכונה

הפקולטה לניהול.  4 שאלות שמנהלים חייבים לענות עליהן לפני שבונים אסטרטגיית פיתוח עסקי / צילום: Shutterstock

4 שאלות שחייבים לענות עליהן לפני שבונים אסטרטגיית פיתוח עסקי

אחת ולתמיד: מה ההבדל בין פיתוח עסקי, שיווק ומכירות, ולמה פיתוח עסקי חשוב כל כך בעולם של היום ● הפקולטה, מאמרים של חוקרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב 

ראובן הריסון (מימין) ורובי כיטוב, מייסדי חברת תופין (Tufin), בבורסת ניו יורק / צילום: יח''צ / צילום: יח''צ

הקיצוצים מגיעים לסייבר: תופין מפטרת 55 עובדים

חברת הסייבר הוותיקה תופין יצאה למהלך קיצוצים במסגרתו פיטרה 55 עובדים, 25 מתוכם בישראל ● החברה הודיעה בחודש אפריל על כוונתה להימכר לחברת השקעות אמריקאית בתמורה ל-570 מיליון דולר ● מתופין נמסר: "אנו נפרדים בצער מאנשים נהדרים שתרמו רבות לחברה"

סקר הסקרים

הליכוד נחלשת, ואיך תשפיע ריצה נפרדת של בן גביר וסמוטריץ?

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם החמישית בתוך שלוש שנים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● מפלגתו של איתמר בן גביר מקבלת 7 מנדטים בסקר מעריב ● העמוד מתעדכן באופן שוטף

סימני התקררות בשוק הנדל"ן האירופי? ירידות מחירים בגרמניה ובלימה בעליות בבריטניה

מחירי הדיור בשתי הכלכלות הגדולות ביותר באירופה מתחילות להראות סימני בלימה ● גרמניה ובריטניה צועדות לקראת מיתון אך בשוק הנדל"ן המצב נראה אחרת ● בבריטניה נראית האטה בשוק ובגרמניה נראה אף מצב של קיפאון

העלמת מס / צילום: Shutterstock, Andre Boukreev

עו"ד שעבד כסנגור ציבורי הורשע בהעלמת הכנסות בהיקף 750 אלף שקל

עו"ד אברהם אוחנה, ששימש כסנגור ציבורי בשירות משרד המשפטים במקביל לעבודתו כעורך דין פרטי, הורשע בהעלמת הכנסות בהיקף מאות אלפי שקלים באמצעות אי-רישום חשבוניות ואי-דיווח על ההכנסות ● בין היתר ציינה השופטת כי "יש לתת משקל גם לעובדת היותו של הנאשם עורך דין ולכך שהוא עוסק בתחום הפלילי"

נשיא טורקיה ארדואן ונשיא ישראל הרצוג / צילום: חיים צח-לע''מ

מה עומד מאחורי התחממות היחסים בין טורקיה לישראל

בעוד פחות משנה יתקיימו הבחירות בטורקיה, כשברקע המשבר הכלכלי החריף ● ארדואן מבין שצעדים כלכליים פנימיים אינם מספיקים לחיזוק מעמדו הציבורי, ותולה תקווה בשיתופי פעולה עם מדינות המפרץ וישראל ● וגם: מה מעידה החלטת התעשייה האווירית לחלק מענקים לעובדיה?

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Pavel Byrkin, Sputnik, Kremlin

פוטין מבטיח לאימהות הרוסיות מיליון רובל אם ילדו 10 ילדים

כשברקע המלחמה באוקראינה והירידה המתמשכת באוכלוסיית רוסיה, הנשיא ולדימיר פוטין חתם על צו המשיב לפעילות את הענקת תואר הכבוד מתקופת ברית המועצות "אם גיבורה", לנשים שילדו 10 ילדים ומעלה ● האימהות שיעמדו בקריטריונים יזכו בפרס של מיליון רובל (כ-16,000 דולר) אחרי שילדן העשירי יחגוג את יום הולדתו הראשון

אסדת לוויתן / צילום: אלבטרוס

ההכנסות של ניו-מד אנרג'י מלוויתן מזנקות, וגם הכנסות המדינה ממסים

שותפות חיפושי הגז והנפט, לשעבר דלק קידוחים, מחזיקה ב-45% ממאגר הגז לוויתן ונהנית מהעלייה ביצוא למצרים ● ההכנסות נטו ברבעון זינקו ב-32%, הרווח הנקי הסתכם ב-121 מיליון דולר

נורית אלפסי / צילום: איל יצהר

פרופ' לתכנון ערים: "שיווקי קרקע למגורים יורידו מחירים? זו שטות גמורה"

פרופ' נורית אלפסי, ראש מגמת תכנון ערים באוניברסיטת בן גוריון, סבורה כי המערכת התכנונית בישראל תקועה בשלל של אינטרסים וקונספציות מיושנות, וכי התוכניות שהיא מייצרת קורצות ליזמים ולא מיטיבות עם הציבור ● על תוכנית המתאר למטרו היא זועמת: "האבסורד הכי גדול כאן הוא שלוקחים את מערכת התכנון ומשתמשים בה ככלי לצורך מימון המטרו"

בקצה המרוץ בין שקד, בן גביר וסמוטריץ' עומד אדם אחד מודאג מאוד: בנימין נתניהו. צילום: נועם מוסקוביץ', דוברות הכנסת / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בקצה המרוץ בין שקד, בן גביר וסמוטריץ' עומד אדם אחד מודאג מאוד

הרוח הציונית, עוצמה יהודית והציונות הדתית נאבקות על 11 מנדטים, והאפשרות שאחת מהן תישאר מתחת לאחוז החסימה מדאיגה את נתניהו ● לאחר הצטרפות איזנקוט לגנץ, במערכת הפוליטית מבינים: כוכבים לא בהכרח מביאים מנדטים ● וגם: ש"ס מקווה שקמפיין יוקר המחיה יחזק את מעמדה בגוש הימין

בנייה בראשון לציון / צילום: Shutterstock

בנייה להשכרה: כ-350 בקשות במסלול הטבות מס לפי חוק עידוד השקעות הון

לפי סקירת רשות ההשקעות במשרד הכלכלה, "מתחילת שנת 2022 הוגשו למעלה מ-350 בקשות במסלול הטבות מס לפי חוק לעידוד השקעות הון, שאם יאושרו, יביאו לבניית כ-12 אלף דירות להשכרה בכל רחבי המדינה" ● בתל אביב אושרו הכי הרבה תוכניות