גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בת"א: פוקס זינקה ב-5%, רמי לוי נחלשה אחרי הדוחות

מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 עלה ב-1% ● המסחר בוול סטריט נפתח בעליות של עד 1% ● דוחות: ורידיס ועלבד עברו להפסד ● עליות חדות במחירי הנפט, השקל שוב נחלש מול הדולר

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:28

הבורסה התל אביבית סיימה את יום המסחר בעליות שערים קלות, לאחר בהלה קלה שנרשמה בשוק אתמול. מדד ת"א 35 עלה ב-0.5%, ת"א 90 התקדם 1%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.95 מיליארד שקל.

ביו דבש  רשמה עלייה חדה של 40%. החברה, שמפתחת תהליך ביולוגי ייחודי ליצור דבש ללא דבורים, פרסמה היום מצגת למשקיעים ובה ציינה שהשלמת פיתוח של מוצר דבש מתורבת ראשון צפויה במרץ 2022 וכי עד אז יכולת יצור הדבש תגדל לכמויות של כ-100 ק"ג-1 טון בשבוע.

עוד עליות מרשימות נצפו אצל טורבוג'ן, בריל  (שאתמול נפלה ב-8.5%), חלל תקשורת, ספרינג , קופיקס , נאייקס  ופוקס. 

רמי לוי  ירדה ב-4.3% לאחר שפרסמה דוחות לרבעון השלישי, שלפיהם ההכנסות של רשת שיווק השקמה ברבעון השלישי הסתכמו בכ-1.62 מיליארד שקל, ירידה קלה בהשוואה לכ-1.66 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. הירידה נבעה בעיקר מקיטון בפדיון חנויות זהות בשיעור של 7% בשל מיעוט ימי עבודה בספטמבר בגין עיתוי חגי תשרי. גם הרווח ברבעון ירד והסתכם בכ-42 מיליון שקל, בהשוואה לכ-48 מיליון שקל אשתקד. הירידה ברווח מיוחסת בין השאר להעמקת המבצעים בחגי תשרי, כך לפי החברה.

עוד ירידות חדות נרשמו במניית חברת הביטוח ליברה  שאיבדה 6%, בית הזהב, אריקה כרמל, אנלייבקס  ועלבד.

16:00

המגמה החיובית בבורסה נמשכת, כאשר מדד ת"א 35 עולה ב-0.5%, ת"א 125 מתקדם 0.6% ות"א 90 עולה ב-0.7%. מדד הבנקים רושם עלייה יפה של 1.2%, מדד הנפט מוסיף 0.9%. מדד הביומד נסחר ביציבות יחסית. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.31 מיליארד שקל עד כה.

עליות מרשימות נצפות אצל פוקס  שמזנקת בכמעט 5% לאחר דוחות חזקים שפירסמה אתמול, טורבוג'ן  מזנקת ב-11% בשבוע המסחר השני שלה והוסיפה כבר 57% מאז הנפקתה, וגם הכשרה התחדשות , חלל תקשורת , סיפיה וויז'ן , וילאר  ובליץ  רושמות עליות בולטות. ביו דבש  מזנקת ביותר מ-22%.

מנגד, אל על  ממשיכה לאבד גובה, וגם אריקה כרמל  (יצרנית הבי קיור לייזר), בית הזהב , עלבד , פלרם  ובונוס ביוגרופ  נחלשות.

בתוך כך, השקל שוב נסוג אל מול הדולר והאירו. הוא יורד בכ-0.9% מול הדולר לשער של 3.161 שקלים ויורד ב-1.3% אל מול האירו לשער של 3.561 שקלים.

14:30

דלק רכב  דיווחה על הכנסות של כ-1.2 מיליארד שקל ברבעון השלישי, עלייה של 20% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה רשמה החברה רווח נקי של כ-135 מיליון שקל לעומת רווח של 103 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הראל השקעות  דיווחה על רווח של 278 מיליון שקל ברבעון האחרון, לעומת רווח של 317 מיליון שקל ברבעון המקביל.

12:45

בשוק המט"ח הדולר נחלש כעת בכ-0.8% ונסחר סביב 3.155 שקלים והאירו נחלש בכ-0.5% לכ-3.56 שקלים.

במסחר במניות, מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.5%. מחזור המסחר מסתכם בכ-650 מיליון שקל.

שותפות המו"פ אלמדה ונצ'רס , המשקיעה בחברות מבטיחות בתחומי מדעי החיים, מדווחת כי חברת הפורטפוליו 'ויריליטי מדיקל' קיבלה אישור משרד הבריאות לשיווק בישראל של V-Patch , המדבקה הטכנולוגית שפיתחה החברה למניעת שפיכה מוקדמת אצל גברים. זאת לאחר שויריליטי הודיעה ביום חמישי האחרון על קבלת אישור לשיווק בארה"ב. החברה מחזיקה גם באישור לשיווק באירופה.

11:00

מדד ת"א 35 מטפס כעת בכ-0.4%, ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.7%. עליות בולטות רושמות נאייקס , שממשיכה במומנטום החיובי, קבוצת דלק, אולמד, עדיקה סטייל , יוחננוף ודניה סיבוס.

חברת כלל החזקות ביטוח דיווחה הבוקר (ב') על רווח של כ-248 מיליון שקל ברבעון השלישי של השנה, ירידה של כ-6% לעומת הרווח ברבעון המקביל אשתקד. התשואה להון במונחים שנתיים ברבעון השלישי הייתה כ-14.0%, לעומת כ-19.8% בתקופה המקבילה.  את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה כלל ביטוח  עם רווח שיא של כמיליארד שקל לעומת הפסד של כ-80 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2020. התשואה להון במונחים שנתיים ב-9 החודשים הראשונים של 2021 עמדה על כ-21.3%, לעומת שיעור שלילי של כ-1.9% בתקופה המקבילה.

10:00

מגמה חיובית בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.7%, ומדד ת"א 90 עולה בשיעור דומה.

עליות בולטות רושמות קבוצת דלק , דנאל, מגדל, כלל ביטוח ופתאל החזקות .

09:30

נופר אנרג'י  דיווחה על הכנסות של כ-100 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת הכנסות של כ-70 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה הציגה החברה רווח כולל של כ-4 מיליון שקל לעומת הפסד של כ-262 מיליון שקל ברבעון המקביל.

חברת להב  דיווחה על רווח נקי של כ-17 מיליון שקל ברבעון האחרון לעומת רווח של כ-28 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2020.

08:43

בשוק המט"ח הדולר נחלש בכ-0.6% ונסחר סביב 3.163 שקלים והאירו נחלש בכ-0.4% לכ-3.57 שקלים.

07:40

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר צפוי, כפי הנראה, להיפתח במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול מדד ת"א 35 ננעל בירידה של 1.5%, ומדד ת"א 90 נסוג בכ-1.9% לאחר שבבוקר צנחו המדדים בכ-3%. מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל. 

2. מגמה שלילית באסיה, עליות בחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה שלילית. מדד הניקיי בטוקיו נסוג בכ-1.5%, ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד בכ-1%. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של 0.3%-0.9%.

התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עולה ב-4 מאיות האחוז לכ-1.53%.

3. דוחות: ורידיס ועל בד עברו להפסדים ברבעון

במסגרת עונת הדוחות צפויות לפרסם היום תוצאות, בין השאר, נופר, אנלייט אנרגיה , הכשרת היישוב וכלל ביטוח.

שופרסל  דיווחה הבוקר על רווח נקי של 82 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת רווח של 97 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

פלרם  דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר על רווח נקי של כ-45 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת רווח של כ-70 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

ורידיס  דיווחה על הפסד של כ-14 מיליון שקל ברבעון האחרון, לעומת רווח של כ-38 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 

על בד  הציגה הפסד נקי של כ-46 מיליון שקל ברבעון השלישי של השנה, לעומת רווח של כ-41 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. 

4. סחורות: עליות חדות בנפט

בזירת המסחר בסחורות רושם חוזה על נפט מסוג ברנט עלייה של יותר מ-3% לרמה של 74.9 דולר לחבית. גם חוזה על נפט מסוג WTI קופץ ביותר מ-3%. זאת לאחר שביום שישי האחרון נרשמה ירידה תלולה של יותר מ-10% במחיר החבית. 

גם הביטקוין משנה כיוון ונסחר בעלייה חדה של יותר מ-4% סביב 57,300 דולר.

5. "ההשפעה השלילית על השווקים צפויה להיות מתונה"

ולסיום, רפי גוזלן, כלכלן ראשי בבית ההשקעות אי.בי.אי, מציין בסקירה שפרסם כי  "הווריאנט החדש תפס את השווקים בהפתעה, עסוקים בעיקר בנושא האינפלציה וקצב צמצום הרכישות של הפד, וסיפק סיבה טובה לתיקון בנכסי הסיכון וזאת לאחר מגמה חיובית ממושכת. החשש מפני הווראינט החדש מובן, בפרט עם הכניסה לחורף בחצי הכדור הצפוני, והתקופה הקרובה תתאפיין בהבנת חומרת הפגיעה ממנו וסביר שהדבר יתורגם לתנודתיות גבוהה יותר עם עלייה בפרמיית הסיכון הנדרשת, בפרט בסיגמנטים הרגישים לפוטנציאל של מגבלות חדשות. במבט רחב יותר, המוכנות של המרבית המדינות המפותחות טובה מהרבה בחינות לזו שבתחילת המשבר , כך שגם ההשפעה השלילית על השווקים צפויה להיות מתונה יחסית".

"ככל שמנהיגי המדינות המפותחות יפיקו את הלקחים מההשפעה השלילית של רמות החיסון הנמוכות בחלק מהמשקים המתעוררים, הדבר עשוי להוביל לתוואי התאוששות חיובי יותר בכלכלה העולמית, ויקטין את פוטנציאל המרדף הבלתי פוסק אחרי וריאנטים. הווריאנט החדש יזכה למשקל גבוה מצד הפד במידה וההשפעה שלו על השווקים תהיה גבוהה עד לאמצע החודש. תגובת השווקים עד כה לא מספיק שלילית בכדי לשנות את החלטת הפד להאצת צמצום הרכישות", כותב גוזלן.

עוד כתבות

אבנר מימון, ESET ישראל / צילום: מושיק ברין

בעלי ESET ישראל, רונן מואס, מסיים את תפקידו כמנכ"ל החברה. זה המחליף

חברת ההפצה קומסקיור, הנציגה והמפיצה של ESET בישראל, יצרנית האנטי וירוס Nod32 ו-ESET Internet Security - מחליפה את העומד בראשה אחרי שנים ● אבנר מימון נכנס לתפקיד עם ניסיון מחברות כמו אסם, יישום וחברת קאבאו ● "נתמקד בהרחבה של ערכי הליבה", אמר בתגובה על המינוי החדש

ניר שוורץ מעיד בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

משפט נתניהו: "אי-אפשר ללטף אדם בחדר החקירה על-מנת שייתן גרסה"

ברקע המגעים להסדר טיעון, התחדש היום משפטו של רה"מ לשעבר בנימין נתניהו, ועוה"ד בעז בן-צור וז'ק חן המשיכו בחקירתו של ניר שוורץ, חוקר המשטרה של עד המדינה ניר חפץ ● בין היתר אמר שוורץ בעדותו: "חקירה היא לא דבר נעים. אי אפשר לעשות את זה באמצעות ליטופים וחיבוקים" ● בהמשך עלה להעיד חוקר המשטרה יניב פלג, שחקר גם הוא את חפץ בזמנו

שמואל קצביאן, אסטרטג שווקים בחדר עסקאות דיסקונט / צילום: עזרא לוי

אל תבנו על עוד שנה של עליות: התחזית של הכלכלן הבכיר בדיסקונט

ב-2021 נהנו שוקי המניות מ"קוקטייל משכר" של התאוששות חזקה מהצפוי מהקורונה והמשך הזרמות כסף וריביות נמוכות של הבנקים המרכזיים ● אבל השנה צפויים המדדים להציג יציבות ואף ירידות, כי העלאות ריבית ומדיניות מצמצמת צפויות גם אם האינפלציה והצמיחה יורידו הילוך

חווה סולארית / צילום: Shutterstock, abriendomundo

מגדל תיכנס כשותפה בפרויקטים של טראלייט בהשקעה של 460 מיליון ש'

טראלייט חתמה על מזכר הבנות עם מגדל ביטוח לשם כניסתה כשותפה בשני פרויקטים: תשקיע עד 270 מיליון שקל בפרויקט הסולארי "התענך1" בצפון הארץ ועד 190 מיליון שקל בפרויקט Dunmore בקנדה

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המחיר האישי כבד, אבל הסדר הטיעון עם נתניהו נחוץ למדינת ישראל

האם הסדר הטיעון הנרקם טוב לבנימין נתניהו, ועד כמה הוא טוב ליועמ"ש אביחי מנדלבליט? ● איש לא ימחא למנדלבליט כפיים על ההסדר - לא אלה ששבו לכנותו "היועץ המשפחתי", ולא חסידי נתניהו שלעולם לא יסלחו לו על שלשיטתם הפיל והשפיל את ראש הממשלה שלהם ● אבל למדינת ישראל - ההסדר טוב, ואפילו מאוד

תקרת הפטור על שכר הדירה עולה / צילום: Shutterstock

המס על שכר הדירה מתעדכן. מי ייהנה ומה המשמעות לשוכרים?

בתחילת חודש ינואר עלתה תקרת הפטור ממס למשכירי דירה ל-5,196 שקלים ● ההעלאה מאפשרת למשכירי הדירות להעלות את שכר הדירה בקלות יחסית בלי להסתבך בתשלום מס 

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

מדיניות "אפס קורונה" של סין עלולה לערער בשנית את שרשרת האספקה העולמית

הפרעות בשרשרת האספקה מתמשכות עקב המדיניות הקשיחה של סין בנוגע לקורונה, כך עפ"י כלכלנית ממודי'ס ● לדבר יהיו "השלכות משמעותיות על האינפלציה וכן על החלטות הבנק המרכזי בחודשים הקרובים"

רון תומר , נשיא התאחדות התעשיינים / צילום: איל יצהר

מחיר האומיקרון לשוק העבודה: 5 מיליון ימי מחלה אבודים בחודש אחד

בהתאחדות התעשיינים מעריכים כי גם אחרי קיצור הבידוד ל-5 ימים, המעסיקים ישלמו בגל האומיקרון כ-2 מיליארד שקל בחודש על ימי מחלה לעובדים שנדבקו ● כעת הם עתרו לבג"ץ בדרישה שהמדינה תשתתף בתשלום למאומתים ללא תסמינים, אבל באוצר צפויים להתנגד

ח''כ אפרת רייטן / צילום: שלומי אמסלם

בשורה לעסקים? חוק ימי בידוד לעצמאים עבר בקריאה ראשונה

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אפרת רייטן, מקיימת כבר מאחורי הקלעים שיחות עם שר האוצר אביגדור ליברמן ועם אגף תקציבים כדי להרחיב את התשלום עבור ימי הבידוד לימים נוספים וכן כדי להעלות את גובה התשלום

קרן אופק / צילום: רמי זרנגר

ועד העובדים של פרטנר דורש מינוי נציג בדירקטוריון

בנוסף לבונוס, העובדים מעוניינים שבדומה לסלקום ולבזק, אבי גבאי יאפשר נציג שלהם בדירקטוריון פרטנר ■ בנוסף דורשים העובדים להיכנס עימם למו"מ מיידי עוד לפני השלמת העסקה להעברת השליטה בחברה

פרופ' גילי רגב יוחאי, מובילת המחקר / צילום: איליה מלינקוב

מחקר הסרולוגיה של שיבא: המנה הרביעית פחות יעילה נגד אומיקרון

רמת הנוגדנים לאחר החיסון הרביעי חוזרת לרמתה לאחר החיסון השלישי ואף יותר, אך הנוגדנים הללו לא מותאמים לוריאנט ● גובר הסיכוי לפיתוח חיסון ייעודי

דודו מזרחי, מנכ''ל בזק / צילום: אייל מרגולין

בזק סוגרת את מהירות הגלישה של 40 מגה; תמשיך להציע 100 ו-200 מגה

המהלך אמור היה להיכנס לתוקף היום, אך בעקבות פניות של חלק מהספקיות המהלך יידחה עד שבזק תבצע שינוי בממשק ● ספקיות האינטרנט האחרות לא מציעות קצבים שאינם 100 מגה ומעלה, ובכך למעשה בזק מיישרת איתם קו

לשכת התעסוקה בת''א. להעניק אבטלה לתקופה מוגבלת / צילום: שירות תעסוקה

לפני השפעת האומיקרון: שיעור האבטלה בדצמבר 2021 ירד ל-4.1%

שיעור האבטלה הרחב בסיכום הרבעון הרביעי אשתקד: 6.5% - טוב יותר מהתחזיות של בנק ישראל לרבעון האחרון של 2021

חברת מטא / צילום: Shutterstock, Michael Vi

חברות הביג הטק מתכוננות לגל של רגולציה

שלא כמו בעבר, הפעם המבט הבוחן על התעשייה עלול להשפיע על השורה התחתונה בדוחות

המגפה גררה שינויים, המדדים לקחו בחשבון / צילום: כדיה לוי

למרות הביקורות והתחושה הציבורית - מדד המחירים לצרכן משקף את המציאות

על רקע הטענות כי שיטת חישוב האינפלציה אינה מספקת תמונה מהימנה של עליית המחירים, בכיר בבנק ישראל מסביר: "בלמ"ס לקחו בחשבון את שינויי הצריכה בקורונה, הנתונים מייצגים את המחירים" ● לטענתו, הציבור מרגיש אחרת בעיקר כי התרגל לאינפלציה יציבה

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בת"א; פועלים ולאומי ירדו 2%, פלוריסטם וביומיט זינקו

מדד ת"א 35 נסחר בירידה של 0.3%, מדד ת"א 90 מחק את העלייה שרשם ● כלכלת סין התרחבה ב-8.1% בשנת 2021, נמוך מהצפי לצמיחה של 8.4% ● היום לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל "יום מרטין לותר קינג"

הנשיא ביידן והסגנית האריס באטלנטה, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

מדמם פופולריות ומפסיד בכלכלה: השנה שג'ו ביידן היה מעדיף לשכוח

בימים האחרונים של שנתו הראשונה בבית הלבן, נשיא ארה"ב סופג סדרה מדהימה של מכות והשפלות, המקרבות את נשיאותו אל סוף האפקטיביות שלה ● פרשן אוהד מתאר את ביידן כנוסע "פול גז בניוטרל"; פרשן עוין קורא לקמלה האריס לתפוס יוזמה ● הגיע הזמן לעשות ריסטארט, אבל מאיפה ולאן ועם מי?

שר החוץ יאיר לפיד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

עובדי משרד החוץ עוצרים את הגעת העובדים הזרים ותינוקות הפונדקאות

במסגרת עיצומים שנוקטים עובדי משרד החוץ, ועד העובדים הכריז שנציגויות ארה"ב, בוגוטוה וטיביליסי לא יטפלו בנושאי פונדקאות, וכן שבמנילה, הודו וקטמנדו לא ינפיקו אשרות עבודה ● הוועד מפנה את הביקורת שלו הן למשרד האוצר ובעיקר לשר החוץ שלא מתערב בסכסוך לטובתם

פרופ' אש, פרופ' לוין, פרופ' בליצר, פרופ' גמזו, פרופ' מטות, פרופ' רהב / צילום: דוברות הכנסת, דמוקרט טיוי, איל יצהר, ראובן קסטרו, מירי גטניו - דוברות איכילוב, איליה מלינקוב

בין פרופ' עידית מטות למשרד הבריאות: כך מאתגר איכילוב את התפיסה הרווחת במערכת

המשק משותק בשל מאות אלפי מאומתים ומבודדים, והמומחים ממשיכים להתגושש ביניהם - האם האומיקרון הפחות-לים מצדיק הגבלות? החיצים כולם מופנים למשרד הבריאות שמנהל את ההתמודדות עם המגפה ● כך נראים יחסי הכוחות הסבוכים שמקשים על הציבור להבין את ההנחיות ולמשק לנשום

אבי ניסנקורן / צילום: תמר מצפי

דיון ראשון בכנסת על מצוקת העסקים בגל האומיקרון: "ענף המלונאות בקריסה"

ועדת העבודה והרווחה וועדת הכלכלה ערכו יחד דיון בנושא הפיצויים לבעלי העסקים בשל ההגבלות שהוטלו על המשק עקב התפרצות האומיקרון ● נשיא התאחדות המלונות בישראל, אבי ניסנקורן: "אנחנו לקראת גל פיטורים מאסיבי"