גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העסקים כרגיל אבל המניה יורדת: כך משפיעה עזיבת הבכירים על שיכון ובינוי

עזיבתם המפתיעה של מנכ"לי שתי חברות בנות, לצד החשש מגניזת הנפקתה של שו"ב אנרגיה, מכבידים על מניית ענקית הנדל"ן והתשתיות ● שיכון ובינוי: "לא ידענו על עזיבת הבכירים, ולא נחמד שזה קרה באותו היום. התזמון היה בעייתי, אבל ברמת ניהול העסק אנחנו לא רואים פגיעה משמעותית מהעזיבות"

תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שיכון ובינוי / צילום: איל יצהר
תמיר כהן, יו”ר ומנכ”ל שיכון ובינוי / צילום: איל יצהר

מניית שיכון ובינוי  (שו"ב) איבדה מעל 5% ביומיים האחרונים של השבוע שעבר, ומחקה כמעט מחצית משיעור העלייה שרשמה מתחילת 2021. עוד לפני שנפתח שבוע המסחר הנוכחי (שהמשיך את מגמת הירידות במניה), מציגה שו"ב תשואת חסר משמעותית ביחס למדדים שבהם היא נסחרת: בעוד שמדדי תל אביב-35 ותל אביב-125 מציגים תשואה פנטסטית של כ-24% מתחילת 2021, רושמת מניית שו"ב תשואה של כ-6% בלבד בתקופה זו. 

 

שו"ב דווקא הציגה בשבוע שעבר תוצאות כספיות טובות לרבעון השלישי של 2021, שכללו שיפור חד בשורה התחתונה על אף ירידה מסוימת בהכנסות. עם זאת, על הדוחות העיבה עזיבתם המפתיעה של מנ"כלי שתי חברות בנות באותו היום, וכן החשש מגניזת רעיון ההנפקה של החברה הבת, שיכון ובינוי אנרגיה. הנפקה זו אמורה הייתה להציף שווי ניכר לחברת הנדל"ן והתשתיות שבשליטת נתי סיידוף, הנסחרת בשווי של 8.5 מיליארד שקל (לאחר שזינקה בכ-200% מאז רכש את השליטה בה ביוני 2018).

תחילה היה זה אלון רווה, מנכ"ל שו"ב אנרגיה, שהודיע כבר בשעות הבוקר של יום רביעי על רצונו לסיים את תפקידו בחברה, לקראת מינויו לתפקיד מנכ"ל חברת אוגווינד, מתחום טכנולוגיות אגירת האנרגיה, הנסחרת בבורסה. 

רווה אלון - סמנכ''ל כספים צים / צילום: תמר מצפי

ברביעי אחר-הצהריים הודיע גם מנכ"ל סולל בונה, אהוד דנוך, על רצונו לסיים את תפקידו, לקראת מינוי לתפקיד מנכ"ל אקרשטיין תעשיות, חברה בת של קבוצת אקרשטיין שנסחרת אף היא בתל אביב. 

אהוד דנוך - מנכל סולל בונה / צילום: יח''צ

בשו"ב נחושים לקדם ההנפקה, המשקיעים טרם השתכנעו

אלון רווה מונה בחודש מאי השנה לעמוד בראש שו"ב אנרגיה, לאחר שהוביל קודם לכן את חטיבת הזכיינות הגלובלית בתחום התשתיות של שו"ב. הוא היה אמור להוביל את הנפקתה הראשונית בבורסה לפי שווי שאפתני של כ-5 מיליארד שקל, אולם ניסיון מקביל שהובילה שו"ב למיזוג חברת האנרגיה שלה עם חברת פז, לפי שווי של כ-3.5 מיליארד שקל "בלבד", הוביל לאובדן המומנטום של ההנפקה ולצמצום משמעותי בשווי שהסכימו המשקיעים להעניק לשו"ב אנרגיה. 

החלטתו של רווה לעזוב כעת, כחצי שנה בלבד לאחר מינויו ועוד בטרם השלים את מהלך ההנפקה, מאותתת לכאורה על הסיכויים הנמוכים לביצוע הנפקה בתקופה הקרובה. בשיחת הוועידה שלאחר פרסום הדוחות, הביעה הנהלת שו"ב נחישות לקדם את המהלך, לאור תוכנית ההתרחבות בארה"ב ובאירופה, אולם המשקיעים טרם השתכנעו.

בעקבות עזיבת שני הבכירים ותגובת המניה לכך, כתב האנליסט דוד גבאי מאקסלנס ברוקראז' כי "אנו לא רואים השפעה משמעותית על הערך הכלכלי במודל של שיכון ובינוי, לא בהיבט של פעילות האנרגיה ולא בהיבט של סולל בונה. אנו מציינים את השיפור התפעולי בפעילות הזכיינות והאנרגיה ואת רמת הצבר הגבוהה של פעילות הקבלנות, המאפשרת שקיפות גבוהה לגבי פעילות הקבלנות בארץ ובחו"ל בעתיד".

סגירת מימון לרכישת תחנת כוח בטקסס

העזיבה של שני הבכירים העיבה על פרסום התוצאות הכספיות ועל פרסום הודעה חשובה נוספת - בדבר השלמת הרכישה של פרויקט הקמת תחנת כוח פוטו-וולטאית בטקסס. לצד הרכישה ב-78 מיליון דולר הושלמה חבילת המימון הבנקאי להקמת התחנה בהיקף של 173 מיליון דולר. ברבעון השלישי רשמה שו"ב ירידה של 3% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל, וזאת כתוצאה מעיכוב בביצוע פרויקטים של סולל בונה.

בחברה הוסיפו כי הירידה בהכנסות קוזזה בחלקה על ידי עלייה בקצב הפעילות בניגריה, באוגנדה ובאתיופיה, וכתוצאה מעלייה בהכנסות ממכירה והשכרת דירות בישראל. למרות זאת, גדל הרווח הגולמי של החברה ברבעון ב-26% ל-268.5 מיליון שקל, והיווה 17.8% מסך ההכנסות, לעומת רווחיות גולמית של 13.7% מסך ההכנסות שנרשמה ברבעון המקביל.

חלק החברה ברווחי חברות מוחזקות הסתכם ב-66.8 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-18.3 מיליון שקל ברבעון המקביל, הודות לעלייה ברווחיהן של חברות במגזר האנרגיה בסך כ-59 מיליון שקל (בעיקר רמת חובב ואשלים) ושיפור של כ-28 מיליון שקל בתוצאותיהן של חברות בתחום הזכיינות. הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות הסתכם ב-119 מיליון שקל, לעומת הפסד של 24.1 מיליון שקל ברבעון המקביל.

צבר ההזמנות לעבודות קבלניות נכון לסוף הרבעון גדל לכ-13.2 מיליארד שקל, מתוכם כ-6.4 מיליארד שקל בישראל וכ-1.9 מיליארד שקל בארה"ב, וזאת לעומת כ-12.1 מיליארד שקל בסוף שנת 2020. הגידול נובע בעיקר מזכייה בפרויקט פארגו בארה"ב. פרויקטים נוספים בהיקף כ-7.7 מיליארד שקל שבהם זכתה החברה טרם נכללו בצבר זה, ובהם כ-4.6 מיליארד שקל בגין קריית המודיעין בנגב.

"המנכ"לים התרגלו שלכל אחד יש ממלכה משלו"

תמיר כהן, יו״ר ומנכ"ל שו"ב, אמר לאחר פרסום הדוחות כי "אנו מסכמים רבעון שלישי טוב עם שיפור בכל הפרמטרים העיקריים. אנו שמחים לראות את תרומתם של מגזרי הפעילות השונים, כשברבעון זה נהנינו מביצועים חזקים במרבית הפעילויות".

בהנהלת החברה הסבירו כי "תזמון ההודעות יצא אומלל - כאשר שני המנכ"לים בחרו דווקא ביום ההודעה על הסגירה הפיננסית בטקסס ופרסום הדוחות להודעותיהם. הסגירה הפיננסית הזו היא אבן דרך בחברה, מאחר שמדובר בפיתוח של פרויקט, כשאנחנו הופכים להיות שחקן משמעותי יותר בארה"ב".

בהנהלה הסבירו עוד כי "בחברה נעשה כיום שינוי תרבותי לצורך מקסום ומיצוי הסינרגיה, ויכול להיות שזה פחות מתאים למי שהתרגלו לכך שלכל מנכ"ל יש הממלכה שלו, שבה הוא קובע מה יהיה איפה. היום החברה עובדת בסינרגיה הרבה יותר טובה, ואנחנו רואים את זה גם בפרויקטים שבהם אנו זוכים".

כן הוסיפו, "אנחנו גם בעד שהמנכ"לים שלנו יתפתחו וינהלו חברות ציבוריות לפי רצונם, שו"ב היא בי"ס מאוד טוב לניהול. אבל לא נחמד שזה קרה באותו היום. לא ידענו שזה יקרה ודיווחנו על כל עזיבה ברגע שידענו עליה. אז התזמון היה בעייתי, אבל ברמת ניהול העסק, האנרגיה וסולל בונה הן שתי חברות מספיק חזקות וותיקות, ואנחנו לא רואים פגיעה משמעותית מהעזיבות. יש לנו שדרת ניהול מאוד חזקה, שכוללת בסולל בונה סמנכ"לים, מנהלי פרויקטים ומנהלי אזורים, וגם בחברת האנרגיה יש מנהל לפעילות בארה"ב ומנהלי תפעול פה".

בהנהלת החברה הדגישו כי אמנם אלון רווה נבחר כדי להוביל את הנפקת חברת האנרגיה, אבל עזיבתו לא מסמלת את ביטולה. "ההנפקה תצא לפועל", הבהירו, "אנחנו לא מנפיקים מנהל, אלא את צבר הפרויקטים שיש לנו, וזה לא הולך לשום מקום".

עוד כתבות

חנות אפל. / צילום: Shutterstock, Ken Wolter

אפל שחררה עדכון חירום. כך תבדקו אם האייפון שלכם בסכנה

החברה גילתה חולשת המאפשרות להאקרים את היכולת להשתלט על מערכת ההפעלה של המכשיר באמצעות "תוכן אינטרנט בעל מבנה זדוני" ● כך תוכלו להגן על מכשירכם

הגפן של ארץ כנען / צילום: מתוך יצירה של ג'יימס טיסו, 1836-1902, המוזיאון היהודי בניו יורק

פיתוח הארץ הטובה תלוי בהתחייבות האדם למצות את הפוטנציאל הכלכלי שלו

עם ישראל בדרך להיכנס לארץ הטובה, וכבר מכיר בפוטנציאל העצום שיש בה ● פרשת השבוע מזכירה שבלי המאמץ האנושי שום דבר לא יקרה

סופו של המשבר מתקרב? / צילום: Unsplash, claudio schwarz

המשבר בהייטק: איך ארבעה סטארט־אפים הצליחו לגייס מעל 680 מיליון דולר ביומיים

אחרי שבועות בהם מגזר ההייטק שמע בעיקר על קיצוצים ופיטורים, ארבעה גיוסי ענק עוררו השבוע תקווה שסופו של המשבר מתקרב ● אבל מבט על גיוסי יולי־אוגוסט מראה שלא מדובר בתפנית, אלא במציאות חדשה בענף: המשקיעים ישימו את הכסף רק על החברות החזקות בשוק

גארי קספרוב / צילום: סיון פרג'

מה הקשר של גארי קספרוב לכנס הסייבר הישראלי

חברת Improvate הישראלית תקיים בספטמבר ועידת חירום אירופית בנושא סייבר וביטחון, על רקע המלחמה באוקראינה ● אורח הכבוד של הכנס יהיה אלוף השחמט וממתנגדי משטר פוטין, גארי קספרוב ● אירועים ומינויים

שילוט חוצות ברמת החייל. ב־2021 לגיוס עובדים בפלייטיקה. ב־2022 - מבצעים בחברת אמירים / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף

לאן נעלם הטרנד הלוהט של ענף ההייטק בשנת 2021

מופעי הראווה של שילוט החוצות לגיוס עובדים הולכים ונעלמים בחסות המשבר בענף ● "יותר מדי חברות דאגו לאופן בו הן ייתפסו מבחוץ ויצאו עם קמפיינים הנוגעים לכיבוד העובדים. עכשיו הן מפנימות שזו לא הדרך" ● הצצה לגלגול העדכני והבוגר של מיתוג המעסיק ● מדד המותגים 2022

גל חום קיצוני בבייג'ינג, בירת סין / צילום: Associated Press, Ng Han Guan

סין תחת גל חום כבד: החקלאות בסכנה ומפעלי ענקיות הטק נסגרים

הטמפרטורות מטפסות מעל ל-40 מעלות צלזיוס, בצורת מכה במדינה, וחירום הקורונה המתמשך מכביד עוד יותר ● החום העז מוביל לשיבושים באספקת האנרגיה ובגישה למים, והשלטונות אילצו מפעלים שמייצרים סחורות לשוק הגלובלי להשבית פעילות ● נזקי משבר האקלים, עלולים להוביל להחמרה עתידית במצב: ״סין תסמן את הכיוון אליו ילך העולם כולו"

זינוק במדד תשומות הבנייה / צילום: Shutterstock

מדד תשומות הבנייה כבר עלה למשק 9 מיליארד שקל השנה. לשלושה מומחי מימון יש פתרון

מרוכשי דירה חדשה ועד הקבלנים: זינוק מדד תשומות הבנייה משפיע על כל שרשרת הייצור ● לממשלה יש יכולת ומוטיבציה להתערב, כפי שעשתה בעבר בשוק המט"ח - אז למה היא לא עושה את זה? ● שלושה מומחי מימון מובילים מציעים פתרון במאמר מיוחד לגלובס

179 דירות מתוך 288 ישארו לטובת הדיור הציבורי / אילוסטרציה: Shutterstock, Yuri Dondish

ביוזמת חברת עמידר: אושרה תוכנית לפינוי-בינוי במרכז קליטה בירושלים

התוכנית כוללת 1,324 יחידות דיור שייבנו ב-15 מבנים חדשים הכוללים בחלקם קומות עבור שטחי מסחר ותעסוקה ושטחי ציבור ● במרכז המתחם מתוכננת הקמת פארק שיהווה חיבור בין פנים המתחם לרחובות הסובבים והשכונה

הקטע האחרון בנחל, שנשפך לירדן, אותו עושים על גבי מזרוני ים / צילום: אורלי גנוסר

טיול במים הקפואים של הפשרת השלגים לאורך הבניאס

טרק לא קצר לאורך נחל חרמון עם המון צל ועצירות לטבילה במים צוננים ● את הקטע האחרון עוברים בציפה על מזרוני ים

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

צעד מפתיע של הבנק המרכזי בטורקיה: חתך את הריבית ב-1%

לאחר שבעה חודשים שהריבית בטורקיה עמדה על 14%, הבנק המרכזי הטורקי הודיע היום על הורדתה ל-13% ● קצב האינפלציה השנתי במדינה הגיע ל-79.6% בחודש יולי

קובץ Word / צילום: Shutterstock

הטריקים שאתם חייבים להכיר כדי להקל את העבודה עם Word

האם אפשר להכתיב טקסט לוורד, מה עושים כדי שטקסט מועתק ומודבק לא יהרוס את המסמך, כיצד ממירים קבצי PDF בקלות, ואיך אפשר לשחזר קובץ שלא נשמר?

וול סטריט, ניו יורק. עדיין בשוק דובי? / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; צים קפצה ב-7.4%, טבע ב-3.3%

בורסות אירופה ננעלו בעליות קלות ● הבנק המרכזי בטורקיה הוריד בהפתעה את הריבית מ-14% ל-13% ● החוזים על הנפט עלו בכ-3%

עמיר פרץ, יו''ר התעשייה האווירית / צילום: שלומי יוסף

הרווח של התעשייה האווירית קפץ במחצית, ההכנסות בשיא כל הזמנים

החברה רשמה במחצית השנה הראשונה את היקף המכירות הגבוה ביותר בתולדותיה, 2.35 מיליארד דולר ● הרווח הנקי ירד ב-12% ברבעון השני בשל הוצאות מס חד-פעמיות, ובמחצית כולה זינק ב-29% ל-129 מיליון דולר

תקרת הפטור ממס על שכר דירה צפויה לזנק בינואר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

תקרת הפטור ממס על שכר דירה צפויה לזנק בינואר. מה יקרה למחירים?

הכתבה הזו היתה הנצפית ביותר השבוע בגלובס ועל כן אנחנו מפרסמים אותה מחדש כשירות לקוראינו ● בחודש ינואר הקרוב צפויה להתעדכן תקרת הפטור ממס על השכרת דירה, בהתאם לעלייה במדד המחירים לצרכן • האם זה יגרום לגל נוסף של עליות? מומחי מיסוי מציעים כמה תרחישים

רני צים / צילום: רמי זרנגר

פסגות של רני צים: הגיוס בקרנות הנאמנות והמסחר בבורסה העבירו את בית ההשקעות לרווח

בעוד שפסגות גייס 1.4 מיליארד שקל לקרנות הנאמנות בשנת 2022, קרנות הנאמנות של אלטשולר שחם פדו יותר מ-6.5 מיליארד שקל

חנות של רשת גיימסטופ / צילום: Shutterstock

יו"ר גיימסטופ חיסל את החזקותיו במניית המם התורנית, והיא התרסקה במסחר המאוחר

רשת הקמעונאות Bed Bath & Beyond צנחה ב-20% במסחר אתמול, לאחר שיו"ר גיימסטופ ריאן כהן חיסל בה את החזקותיו ● בחודש האחרון זינקה המניה בכ-316%

מובילי העסקה מטעם הקיבוץ: מנהל העסקים של הקיבוץ שי שפיגלר, יו''ר שמיר אופטיקה עמרי רותם ומנהל הקהילה עובד בן זאב / צילום: אייל מרגולין

איך הפך מפעל קיבוצי כושל לאימפריה שעושה אקזיט שלישי בחצי מיליארד דולר

בתחילת שנות התשעים הצביעו חברי קיבוץ שמיר נגד סגירת המפעל הכושל שלהם, שמיר אופטיקה, כי חששו לפגוע בתעסוקת החברים המבוגרים ● עשור וחצי אחר כך הוא היה למפעל הקיבוצי הראשון שהונפק בנאסד"ק, ובתחילת החודש נמכר סופית בסכום שמוערך בחצי מיליארד דולר ● איך קרה המהפך, מה גרם לקיבוץ לוותר על האימפריה שנושאת את שמו - ולמה בעצם חיי החברים לא עומדים להשתנות

אורי לייזרוביץ' ונועה קולר בקמפיין דנונה של שטראוס / צילום: צילום מסך

דווקא השופטת הקשוחה אסטלה הופכת את הפרסומת של דנונה לאהובה ביותר

תוכניות הריאליטי בייק אוף ורוקדים עם כוכבים כבר מזמן לא באוויר, אך הצופים עדיין אוהבים את הקונדיטורית הרצינית - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● בלי כוכבי קופה ראשית אבל עם השקעה כספית גבוהה, בזק מתמקמת במרכז הטבלה

בקצה המרוץ בין שקד, בן גביר וסמוטריץ' עומד אדם אחד מודאג מאוד: בנימין נתניהו. צילום: נועם מוסקוביץ', דוברות הכנסת / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בקצה המרוץ בין שקד, בן גביר וסמוטריץ' עומד אדם אחד מודאג מאוד

הרוח הציונית, עוצמה יהודית והציונות הדתית נאבקות על 11 מנדטים, והאפשרות שאחת מהן תישאר מתחת לאחוז החסימה מדאיגה את נתניהו ● לאחר הצטרפות איזנקוט לגנץ, במערכת הפוליטית מבינים: כוכבים לא בהכרח מביאים מנדטים ● וגם: ש"ס מקווה שקמפיין יוקר המחיה יחזק את מעמדה בגוש הימין

עיריית תל אביב / צילום: שלומי יוסף

ניצחון לעיריית ת"א: בעלי דירות בצפון הישן יחויבו לשלם היטלי השבחה של מאות אלפי שקלים

ועדת הערר המחוזית לתכנון ולבנייה קבעה כי בעלי הדירות ברובע 3 בת"א לא יוכלו ליהנות מפטור מהיטלי השבחה בשל תמ"א 38 ● זאת בניגוד לדעתם של רוב שמאי המקרקעין שקבעו כי התוכנית לא מזכה את העירייה בהיטלים