גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערכות: הנזק לענף התיירות עומד על לפחות 100 מיליון דולר

עצירת התיירות הנכנסת פחות מחודש לאחר שחודשה, וההחלטה על חובת הבידוד לכלל הנוחתים בארץ, מובילה את ראשי הענף לדבר על "פגיעה אנושה" ארוכת טווח ● שר התיירות, יואל רזבוזוב: "אנו פועלים למציאת פתרונות ופיצויים"

מתחם בדיקות קורונה לנכנסים נתב''ג / צילום: איל יצהר
מתחם בדיקות קורונה לנכנסים נתב''ג / צילום: איל יצהר

לא ברור מה הוביל לנזק גדול יותר למעגלי העוסקים בענף התיירות והתעופה - עצירת התיירות הנכנסת, פחות מחודש לאחר שהתאפשרה כניסת תיירים לישראל, או ההחלטה על חובת הבידוד לכלל הנוחתים בין אם הם מחוסנים (שלושה ימי בידוד) או לא (שבעה ימי בידוד), או שניהם גם יחד.

בשעה שמרבית המדינות בחרו להתייחס בנפרד למדינות אפריקה שמהן זוהה סיכון גדול יותר להכנסת האומיקרון, בישראל הוחלט על הפסקה גורפת של כניסת זרים - בשלב זה, לשבועיים. הנימוק שסיפק שר הבריאות ניצן הורוביץ למהלך הוא "אנחנו עוצרים זמנית כניסת תיירים, כדי להקטין זמנית את מספר הזרים שנכנסים לארץ". אך האם מוצדק לסגור את השער לכלל המדינות? והאם מוצדק להטיל בידוד על מחוסנים שחוזרים מכל מדינה?

"(זו) החלטה שיהיה לה מחיר כלכלי", אמר ראש הממשלה נפתלי בנט בעת ההכרזה, שהתקבלה בענף כרעם ביום בהיר. כמה דקות לאחר שפורט המתווה המליץ בנט, שוב, שלא לנסוע לחו"ל. כזכור, אמירה דומה שלו בקיץ הובילה לעצירה בהזמנות ולביטולי חופשות.

יחד עם הבשורה על החזרת המגבלות הובטח גם פיצוי, אך לא בטוח שזה יחפה על הנזקים שענפי התיירות והתעופה יספגו. נזקים אלה אינם מוגבלים בשבועיים - גם במידה שלאחריהם יוחלט לחדש את מתווה התיירות, או שיוסרו הגבלות הבידוד לנוחתים.

"לכל אמירה כזו יש משמעות הרסנית", אומר קובי קרני, יו"ר התאחדות משרדי הנסיעות. מאז היוודע חובת בידוד לכלל הנוחתים חזרה בישראל בדיוק בתזמון של חג החנוכה, נרשמו ביטולים וההזמנות נבלמו. "אם ראש הממשלה חושב שאסור לנסוע לחו"ל, אז שיסגרו את השמיים ויתנו לעוסקים בתחום פיצוי. אי אפשר לצאת באמירה כזו, ולחשוב שנוכל להתמודד עם הסיטואציה שוב".

בפנייה דחופה שהעביר לראש הממשלה ולשרי האוצר והתיירות כתב קרני כי "השבוע שוב קמנו לבשורות איוב. החלטה דרקונית זאת משמעותה דה פקטו הטלת סגר על נתב"ג, נזקים כלכליים אדירים למארגני התיירות היוצאת ומשרדי הנסיעות, הנחתת מכת מוות על התיירות הנכנסת לישראל, וגרימת עוגמת נפש לעשרות אלפי אזרחים ישראלים ותיירים". קרני מלין גם על היעדר הסיווג בין מדינות על פי נתוני התחלואה שלהן. "כל החלטה אחרת אינה ברת כל צידוק לגיטימי", כתב.

"מדובר במצב זמני"

נדמה שיותר מאשר ההגבלות שנחתו על הענף מוטרד קרני מכך שלמרות ההבטחות, העוסקים בתיירות הנכנסת ובתיירות היוצאת לא קיבלו פיצוי. הוא עצמו החזיר מחל"ת 80 עובדים, שכעת נותרים חסרי מעש.

הסיוע קשור לאבחנה בין סוגי העוסקים בתיירות. משרד התיירות אמון על התיירות הנכנסת לישראל (שגם מכניסה כסף למדינה). לעומת זאת, משרדי הנסיעות שלמעשה "מוציאים" את התיירים מישראל, נמצאים תחת אחריות משרד הכלכלה. לאור זאת, קרני מודאג שמתווה שיגובש לא יכלול פיצוי למשרדי הנסיעות בתיירות היוצאת. נזכיר כי תוכנית המענקים של האוצר הסתיימה עם ההחלטה "לחיות לצד הקורונה".

בתוך כך, נציין כי רוב חבילת הסיוע שגובשה לעוסקים בענף עוד באוגוסט עדיין לא הגיעה לעסקים שממתינים לה. החבילה, בהיקף של 105 מיליון שקל (60 מיליון שקל למלונאים ו-45 מיליון שקל לכלל העוסקים) גובשה מתוך הנחה שעד לסוף 2021 לא ייכנסו תיירים לישראל. כעת, על פי ההבטחות, יידרשו משרדי האוצר והתיירות לחשב את אומדן הנזקים הנוספים.

שר התיירות, יואל רזבוזוב, אומר לגלובס כי "נוכח הווריאנט החדש, החלטנו שבריאותם ופרנסתם של אזרחי ישראל היא בעדיפות הראשונה. על כן נקטנו במלוא הזהירות, עד שנדע את השפעותיו של הווריאנט. כעת מדובר במצב זמני.

"ככל שתתבהר הסכנה הבריאותית, וכשנמצא את הווריאנט כלא מסוכן לציבור המחוסן, המגבלות יוסרו ונחזור למתווה התיירות הנכנסת. כיום המשימה העיקרית שלי היא לפעול כפי שנקבע בקבינט הקורונה ובממשלה, ולהביא מהר ככל האפשר פתרונות כלכליים לתעשיית התיירות - אשר רק התחילה להתניע, ושוב מקבלת מכה קשה. בשיתוף משרד האוצר אנו פועלים למציאת פתרונות ופיצויים לאנשי תעשיית התיירות".

הבקשה לסיוע מיידי

המתווה שנכנס לתוקף השבוע אוסר על כניסת זרים לישראל מכל המדינות, למעט מקרים שיאושרו בוועדת חריגים. יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת תיירות נכנסת, מעריך כי בשבועיים הקרובים יספוג הענף נזק של כ-100 מיליון דולר. לדבריו, "כ-3,500 תיירים נכנסו ביום, וכל אחד מהם משאיר בממוצע כ-2,000 דולר. לזה יש להוסיף את הנזק של מארגני התיירות, שבתחילת נובמבר גייסו עובדים ופתחו מחדש את המשרדים, ועכשיו תקועים עם משרד מלא עובדים, בלי עבודה ועם התחייבויות כספיות לקבוצות שבוטלו".

במקביל הוחלט, כאמור, כי כלל הנכנסים לישראל ישהו בבידוד של 3-7 ימים, בכפוף לביצוע של שלוש בדיקות: האחת לפני המראה לישראל, השנייה לאחר הנחיתה, ובדיקה נוספת ביום השלישי למחוסנים/מחלימים, וביום השביעי ללא מחוסנים.

עם פרסום ההגבלות החדשות שמעו העוסקים בענף התיירות עוד הבטחה למתווה סיוע, שיגובש באמצעות משרדי התיירות והאוצר. בענף, ששבע הבטחות מהסבבים הקודמים, סוררת סקפטיות. הנשיא הנכנס של התאחדות המלונות, אבי ניסנקורן, שיגר פנייה למשרדי הממשלה שבמסגרתה הוא מבקש סיוע מיידי לענף שסופג "פגיעה אנושה". את הנזק למלונאים, ובעיקר לאלה הפועלים בערים הנשענות על תיירות נכנסת, העריך ניסנקורן בכחצי מיליארד שקל בחודש.

במכתב אחר, ששיגר פורום העצמאיים בהסתדרות (הכולל את מורי הדרך), עלתה הבקשה להכיל "נוהל לחיצה על כפתור" למקרי חירום מהסוג הזה, על מנת שכל עוסק "ידע כי בעת שחלה הגבלה הוא יפוצה, ומה גובה הפיצוי".

הצניחה בתפוסה

כאמור, הנזק הוא דו כיווני - ישראלים שתכננו לטוס לחו"ל ויוותרו על החופשה לאור חובת הבידוד בחזור, ותיירים שנאלצו לבטל את הביקור שתכננו בישראל. תיירים אלה היו אמורים לעורר את התפוסה הדלה במלונות הממוקמים בעיקר בפריפריה, ולא רק - גם בירושלים ובתל אביב תיירות הפנים לא מצליחה לחפות על החדרים הריקים.

במלון ענבל בירושלים קיוו לחנוכה מואר, כפי שמספר המנכ"ל רוני טימסיט. "אחרי שנתיים של קורונה שפגעה בכל חלקה טובה בתיירות, אנחנו שוב ניצבים מול שוקת שבורה. מאות תיירים ומשלחות שתכננו לחגוג את חג החנוכה במלוננו מבטלים את הזמנותיהם, לאחר שבנינו את כל התשתית מחדש".

את הנזק הכספי מעריך טיסמיט במאות אלפי דולרים לשבועיים הקרובים. "אם זה יימשך מעבר לשבועיים, נגיע לנזק של מיליון דולר רק בדצמבר". התפוסה במלון, שהייתה אמורה לעמוד על 50%, צנחה ל-15%.

גם בטבריה שיוועו המלונאים לקבוצות הצליינים. במלון סופיה כנרת, אומר ראול סרוגו מבעלי המלון, התפוסה תצנח מ-85% לכ-30%. "אחרי שהתחלנו לראות תיירים מאירופה ומארה"ב, באבחת חרב מבטלים את כל הקבוצות. בתחילת השבוע התבשרנו על ביטול של יותר מ-50 חדרים של תיירים אמריקאים שהיו אמורים להגיע אלינו. הנזק עצום", אומר סרוגו.

"יש תיירים שכבר היו בדרך למטוס וחזרו אחורה", אומר אוני עמיאל, בעלי קבוצת עמיאל, העוסקת בתיירות נכנסת ובארגון כנסים ואירועים. כמו יתר העוסקים בענף, גם הוא חיכה בכיליון עיניים למתווה התיירות, שהתחיל לבסוף בנובמבר. "תיירות נכנסת לא עובדת בטווחים של חודש-חודשיים. התכנון הוא ארוך טווח, וסיטונאי התיירות בעולם שמפסידים כסף לאור ההחלטות של המדינה, מפנים את התיירים ליעדים אחרים.

"לנו בוטלו 25 קבוצות. זה נזק לבתי המלון, למדריכי הדרך, לנהגים ולכל מי שחיכה לתיירים. חוסר היציבות בהחלטות מובילה לפגיעה ארוכת טווח. הסיטונאים מפנים תיירים ליוון ולטורקיה, ואומרים שיגיעו לישראל בעוד שנתיים. למעשה, היום אנחנו עובדים על 2023-2024 בצל אי ודאות. את הנזקים שנגרמו עם ההגבלות כעת - אי אפשר לאמוד".

לדברי עמיאל, שעוסק בתחום מזה 45 שנים, "בענף התיירות הנכנסת אנחנו למודי ניסיון ויודעים להתרחב ולהתכווץ בגלל הגיאופוליטיקה, אבל כזו תקופה ארוכה לא לימדו אותנו באף בית ספר. ערב המשבר היו בישראל 3,500 סוכנים של תיירות נכנסת, כיום נשארו פחות מאלף. צריך להבין שכל אחד מהם עובר הכשרה של שלוש שנים לפחות.

"אנחנו כיפת הברזל של המדינה, ואם המדינה לא תעזור לנו, כשהתיירות תחזור לא יהיה מי שיטפל בענף. לא ברור האם מבינים את החשיבות של התיירות כמשאב לאומי, כשהיא אף פעם לא עמדה בראש סדר העדיפויות, ולא רק במובן הכספי אלא התדמיתי. אנחנו עושים עבודה של משרד החוץ. יש ביקוש של תיירים לבוא לישראל, ואנחנו במצב מתסכל ובלתי אפשרי כלכלית".

עוד כתבות

מנכ''ל NICE, ברק עילם / צילום: CRC Media

נייס הציגה דוחות חזקים והמנכ"ל בטוח: "העובדים יממשו מניות גם השנה"

חברת הטכנולוגיה שמוביל ברק עילם מציגה צמיחה דו ספרתית בהכנסות וברווחים ● מנכ"ל נייס: "הסיטואציה הנוכחית תלמד את עולם ההייטק שצמיחה זה חשוב, אבל החברות צריכות לייצר גם רווחים"

הירידה במספר המשרות הפנויות של מפתחי תוכנה הייתה החדה ביותר מבין המשרות המבוקשות בענפי המשק

ההאטה בהייטק: ירידה חדה בהיקף המשרות הפנויות של מתכנתים ומהנדסים

שיעור המשרות הפנויות במשק מהווה אינדיקציה לביקוש לעובדים מצד הפירמות, כך שהירידה במספר המשרות הפנויות מסמנת את התקררות השוק ● נתוני הלמ"ס של חודש יולי מצביעים על ירידה של 11% במספר המשרות הפנויות של מפתחי תוכנה, ירידה של 8% בכלל המהנדסים וירידה עקבית מפברואר של משרות שירותי ההייטק

קריסת המרפסות בבניין ברחוב מרבד הקסמים בחולון / צילום: עיריית חולון

מהנדס העיר חולון לאחר קריסת המרפסות בבניין: "לעירייה אין סמכויות אכיפה בנוגע למבנים מסוכנים"

אביעד מור, מהנדס העיר חולון, מספר לגלובס לאחר קריסת המרפסות בבניין בעיר כי העבודה מול מבנים מסוכנים "כפופה לחוק עזר שאין לו שיניים" ● מור מוסיף שהבקשה לפינוי בינוי צריכה להגיע מדיירי הבניין וכי "העירייה לא אחראית על תחזוקת מבנים"

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות בהובלת מניות הבנקים; אילקס מדיקל צנחה ב-20%

מדד ת"א 35 טיפס ב-1% והתקרב לשיא, מדד ת"א 90 עלה ב-1.2% ומדד הבנקים קפץ ב-3% ● עליות חדות רשמו קבוצת דלק, טוב גאם, נקסט ג'ן, נאייקס וקרסו מוטורס ● נייס צנחה ב-4% לאחר הדוחות

נשיא טורקיה ארדואן ונשיא ישראל הרצוג / צילום: חיים צח-לע''מ

מה עומד מאחורי התחממות היחסים בין טורקיה לישראל

בעוד פחות משנה יתקיימו הבחירות בטורקיה, כשברקע המשבר הכלכלי החריף ● ארדואן מבין שצעדים כלכליים פנימיים אינם מספיקים לחיזוק מעמדו הציבורי, ותולה תקווה בשיתופי פעולה עם מדינות המפרץ וישראל ● וגם: מה מעידה החלטת התעשייה האווירית לחלק מענקים לעובדיה?

אירופה מחפשת ''נוודים דיגיטליים'' / צילום: Unsplash, Kemal Esensoy

האם אתם 'נוודים דיגיטליים'? מדינות באירופה מחזרות אחרי עובדים מרחוק

עשרות עובדים מרחוק נהרו לערים זרות ולכפרים בזמן המגפה ● בספרד, באיטליה ובמקומות אחרים מחזרים אחריהם עם ויזות ארוכות טווח, הטבות מס ועוד

מתקן מקורות / צילום: בר - אל

זינוק של 25% בהזרמת המים מישראל לירדן ולרשות הפלסטינית

לפי הדוחות הכספיים של חברת מקורות, כ-12% מצריכת המים בחציון הראשון של השנה הייתה מעבר לגבול ● השינוי נובע ממחסור מים כבד בירדן. כתוצאה מהסכמי אברהם תשלש ישראל את האספקה לממלכה ההאשמית ● במקביל, צריכת המים בישראל דווקא ירדה בגלל המגזר החקלאי ● מקורות סיימה את החציון עם רווח של 140 מיליון שקל

בית קולנוע של סינוורלד בלונדון / צילום: Associated Press, Alastair Grant

ענקית הקולנוע של משפחת גרדינגר עומדת לפשוט את הרגל

חברת סינוורלד (Cineworld), רשת בתי הקולנוע השנייה בגודלה בעולם, מתכוננת להגיש בקשה לפשיטת רגל ● החוב של החברה עמד בסוף השנה שעברה על 8.9 מיליארד דולר ● החברה הודיעה כי היא מנהלת מגעים בנוגע למימון פוטנציאלי או על ארגון מחדש

בר בטוקיו / צילום: Associated Press, Kiichiro Sato

למה יפן קוראת לאזרחים הצעירים לשתות יותר אלכוהול?

אחרי שתעשיית האלכוהול השברירית ממילא ביפן ספגה פגיעות ממגפת הקורונה ומהשינויים הדמוגרפיים, רשות המסים במדינה פתחה בקמפיין כדי לשנות את המגמה, ובדרך גם לצמצם את הגירעון ● חלק מהאזרחים לא מרוצים מהמהלך: "צעירים שלא שותים זה דבר טוב. למה להפוך אותם למכורים?", כתב אחד מהם

בקצה המרוץ בין שקד, בן גביר וסמוטריץ' עומד אדם אחד מודאג מאוד: בנימין נתניהו. צילום: נועם מוסקוביץ', דוברות הכנסת / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בקצה המרוץ בין שקד, בן גביר וסמוטריץ' עומד אדם אחד מודאג מאוד

הרוח הציונית, עוצמה יהודית והציונות הדתית נאבקות על 11 מנדטים, והאפשרות שאחת מהן תישאר מתחת לאחוז החסימה מדאיגה את נתניהו ● לאחר הצטרפות איזנקוט לגנץ, במערכת הפוליטית מבינים: כוכבים לא בהכרח מביאים מנדטים ● וגם: ש"ס מקווה שקמפיין יוקר המחיה יחזק את מעמדה בגוש הימין

לחץ משתק / צילום: Unsplash, Alfonso Scarpa

הלחץ שיתק אתכם? 6 טכניקות להתמודדות שאפשר ללמוד מספורטאים

רובנו חווינו תחושת קיפאון ברגע האמת, לפני מצגת חשובה או בפגישה עם לקוח משמעותי ● האופן שבו ספורטאים מתכוננים למשחק חשוב יכול לעזור גם במקום העבודה

וול סטריט, ניו יורק. עדיין בשוק דובי? / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; צים קפצה ב-7.4%, טבע ב-3.3%

בורסות אירופה ננעלו בעליות קלות ● הבנק המרכזי בטורקיה הוריד בהפתעה את הריבית מ-14% ל-13% ● החוזים על הנפט עלו בכ-3%

אדין דז'קו, חלוץ אינטר מילאנו / צילום: Associated Press

משבר הקריפטו מתחיל להכות בספורט: האם הקבוצות לקחו הימור גדול מדי?

בשנת 2021 חלה עלייה של 380% בחתימת עסקאות קריפטו בתחום הספורט ● קבוצות, אוהדים, ליגות, אולמות - כולם לקחו חלק במסיבה של המטבעות הדיגיטליים ● עכשיו, כשהשוק בהתרסקות, קבוצות מרגישות עיכוב בתשלומים וחוששות שמיהרו לוותר על הספונסרים המסורתיים

חצי שעה של השראה עם ערן גפן. ראיון עם סר רונלד כהן / צילום: איל יצהר, מנחם רייס

מהילדות במצרים דרך הכסף הגדול ועד להשקעות האימפקט: שיחה עם סר רונלד כהן

סר רונלד כהן הוא אבי ההון-סיכון באנגליה ומייסד קרן אייפקס ● אבל בגיל 60 הוא עזב הכל ועבר להתמקד בהשקעות אימפקט, כשאף אחד מסביב לא הבין על מה הוא מדבר ● עכשיו הוא מסביר איך מודדים השפעה על העולם, ומבטיח: "מי שיעשה טוב, גם ירוויח יותר" ● חצי שעה של השראה

המשבר באוקראינה והיחסים עם סין: לאן צועדת הדיפלומטיה הישראלית? / צילום: AP, reuters ,shutterstock קובי גדעון-לע''מ, גיל אליהו-הארץ

מלחמת אוקראינה והיחסים עם סין: לאן צועדת הדיפלומטיה הישראלית?

התזוזות הפוליטיות ברחבי העולם מחייבות את ישראל לזהירות ביחסי החוץ שלה ● במי לתמוך בזמן משברים, מתי הערכים חשובים יותר מהאינטרסים ולאן הולכות הדמוקרטיות המערביות? ● יואב קרני מנתח

ארגז הלחם / צילום: שני בריל

מושב קטן בלב השרון שמרגיש כמו עיירה ציורית בניו אינגלנד

יום של יופי וטוב טעם ביישוב עין ורד: קפה מצוין ומאפה אגדי אצל אופה הכפר, חנות עיצוב יפה כמו מוזיאון קטן, סטודיו ליצירת טקסטיל מעלים ובוסתן סודי ● חגית אברון תופרת יום

179 דירות מתוך 288 ישארו לטובת הדיור הציבורי / אילוסטרציה: Shutterstock, Yuri Dondish

ביוזמת חברת עמידר: אושרה תוכנית לפינוי-בינוי במרכז קליטה בירושלים

התוכנית כוללת 1,324 יחידות דיור שייבנו ב-15 מבנים חדשים הכוללים בחלקם קומות עבור שטחי מסחר ותעסוקה ושטחי ציבור ● במרכז המתחם מתוכננת הקמת פארק שיהווה חיבור בין פנים המתחם לרחובות הסובבים והשכונה

מי הוא מנכ״ל קבוצת הענק שכולם דיברו עליו השבוע?

הבחור שהחליט להעביר יום בבונקר גרעיני ברוסיה, העונה השלישית של "אמת או חובה", תוכנית הפורנו שמיועדת לבני נוער והחדש של נועה קירל ● על מה כולם דיברו השבוע

יו''ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Reuters, Graeme Jennings

הפרוטוקולים מאחורי החלטת הריבית של הפדרל ריזרב נחשפו: "האינפלציה תחזור לרמה של 2%"

אמש פורסמו הפרוטוקולים מישיבת החלטת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי בארה"ב, והאינפלציה הייתה הנושא החם ● השוק מתמחר העלאת ריבית מתונה יותר, של 50 נקודות, בפגישה הקרובה בספטמבר

חנות של רשת גיימסטופ / צילום: Shutterstock

יו"ר גיימסטופ חיסל את החזקותיו במניית המם התורנית, והיא התרסקה במסחר המאוחר

רשת הקמעונאות Bed Bath & Beyond צנחה ב-20% במסחר אתמול, לאחר שיו"ר גיימסטופ ריאן כהן חיסל בה את החזקותיו ● בחודש האחרון זינקה המניה בכ-316%