גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיהו יוצר הביטקוין סאטושי נקמוטו? מה אנחנו יודעים עליו, ובעיקר מה לא

בעידן שבו קשה להישאר אנונימי, זהותו של ממציא המטבע הקריפטוגרפי הראשון נותרה תעלומה ● האם מדובר באדם אחד והאם הוא עדיין בחיים בכלל? מה אנחנו יודעים על סאטושי נקמוטו והאם בקרוב נדע עליו יותר?

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski
ביטקוין / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski

לפני 13 שנים אדם או קבוצה שהשתמשו בשם סאטושי נקמוטו פרסמו מסמך שתיאר מערכת תוכנה חדשה שנקראת ביטקוין. היום שווה הביטקוין יותר מטריליון דולר והוא התחיל תופעה שעשויה - כך אומרים התומכים ביוזמה - לשנות את המערכת הפיננסית העולמית כולה.

אך ישנו מיסתורין בלב ביטקוין: מי זה באמת סאטושי נקמוטו?

החיים הציבוריים הקצרים של סאטושי נקמוטו

ב־31 באוקטובר 2008, שלח סאטושי נקמוטו מסמך בן תשעה עמודים לקבוצת קריפטוגרפים שבו תיאר צורה חדש של "מזומנים דיגיטליים" המכונים ביטקוין.

בזמנו לאף אחד לא היה אכפת מזהותו של נקמוטו. רוב האנשים בקבוצה היו ספקניים לגבי עצם הרעיון של הביטקוין.

קריפטוגרפים ומפתחים כמו האל פיני, ניק סאבו, דיוויד צ'אום ו־וויי דאי ניסו במשך יותר מעשור לפתח גרסה דיגיטלית של הכסף המזומן. כולם נכשלו, ממגוון סיבות.

ב־9 בינואר 2009, נקמוטו השיק את רשת הביטקוין. פיני היה אחד הבודדים שהסתקרן ממנה, ובשבועות הראשונים עבד מרחוק יחד עם נקמוטו על מנת לגרום לרשת לפעול. עסקת הביטקוין הראשונה הייתה בין נקמוטו ופיני.

במשך כשנתיים, כשהביטקוין גדל לאט, נקמוטו כתב בלוחות מסרים מקוונים והחליף הודעות דואר אלקטרוני עם מפתחים. בדצמבר 2010, הפסיק לכתוב באופן ציבורי, וב־2011 הפסיק לדבר עם מפתחים. נקמוטו העביר את הנהגת הפרויקט לגאווין אנדרסן, מפתח תוכנה.

האם אנחנו יודעים משהו על נקמוטו כאדם?

לא באמת. בהודעות ציבוריות, ואפילו בהודעות פרטיות שפורסמו אחר כך, לא דיבר נקמוטו מעולם על שום נושא אישי. שום פרט ביוגרפי וכן שום פרט על מזג האוויר או על דברים שקרו בסביבתו. כל מה שכתב היה קשור לביטקוין ולקוד שלו.

נקמוטו השתמש בשתי כתובות דואר אלקטרוני ובאתר אינטרנט אחד. זהות האדם שרשם את הכתובות אינה גלויה.

אין עוד מידע ציבורי. בעידן שבו קשה להישאר אנונימי, נקמוטו הוא כמו רוח רפאים.

אבל האם נקמוטו לא עשיר?

יש כמיליון יחידות ביטקוין ש"נכרו" בשנה הראשונה של המטבע שמעולם לא הועברו לשום מקום.

היום שווים המטבעות האלה כ־55 מיליארד דולר. זה הופך את נקמוטו לאחד מ־30 האנשים העשירים ביותר בעולם, על פי רשימת המיליארדרים בזמן אמת של מגזין פורבס.

ההערכה היא שמיליון מטבעות הביטקוין האלה נשלטים על ידי נקמוטו - ורק על ידיו. על מנת להעביר אותם יש צורך ב"מפתח הפרטי" - סדרה ארוכה של אותיות ומספרים השולטים בגישה.

למי שיעביר את הכסף יש סיכוי חזק מאוד להיות נקמוטו.

אז למה הם לא נמכרו?

בשנים המוקדמות, קהילת המטבעות הקריפטוגרפיים הניחה שנקמוטו שמר על האנונימיות שלו ולא נגע במטבעות האלה בעיקר בגלל פחד. לא היה נראה אז בלתי סביר שמי שהמציא את הביטקוין עלול להיעצר. אבל בשנים האחרונות, רוב הממשלות - סין היא יוצאת דופן בולטת - הסכימו עם קיומו של הביטקוין במידה זו או אחרת.

עבר עשור מאז שנקמוטו נעלם. ישנה אפשרות שממציא הביטקוין נפטר מבלי להעביר לאף אחד אחר את המפתחות הפרטיים. יכול להיות גם שנקמוטו איבד את המפתח ולא יכול להעביר את הביטקוין.

מישהו חייב להיות נקמוטו, לא?

כן, ולאורך השנים כמעט על כל מי שעבד על דברים שהיו דומים לביטקוין אפילו מעט - כמו פיני, שנפטר ב־2014, ואנדרסן - נאמר שהם נקמוטו. כולם הכחישו זאת, ולא צצו עדויות המוכיחות אחרת.

ב־2014, קבוצת סטודנטים וחוקרים באוניברסיטת אסטון בבירמינגהם, אנגליה, ביצעה ניתוח בלשני והגיעה למסקנה שהכי סביר להניח שסאבו הוא נקמוטו. גם אחרים אמרו שסאבו הוא נקמוטו. אבל סאבו מכחיש זאת.

מי זה קרייג רייט?

רייט הוא מתכנת אוסטרלי הגר בלונדון שטען בשנת 2016 שהוא נקמוטו. טענותיו נותחו בפרוטרוט במהרה ובקהילת הביטקוין דחו אותן. הוא הבטיח שיוכיח שהוא נקמוטו על ידי העברת כמה מהמטבעות הראשונים. עד היום, לא עשה זאת.

בשנים האחרונות, ניסה רייט לתבוע את טענתו במערכת המשפט. הוא הגיש פטנטים על התוכנה של ביטקוין, למרות שהיא כבר פורסמה כפרויקט קוד פתוח, ותבע בתביעת דיבה מנחה של פודקאסט שלגלג על טענותיו.

האם התביעה בפלורידה תחשוף את זהותו של נקמוטו?

רייט עצמו נתבע על ידי המשפחה של עמית שלו שנפטר ששמו דייב קליימן. בתביעה טוענים בני משפחת קליימן שרייט וקליימן פיתחו את הביטקוין יחד במסגרת שותפות עסקית ושרייט חייב למשפחת קליימן מחצית ממיליון מטבעות הביטקוין הראשונים.

אם יחליט חבר המושבעים שהשניים אכן יצרו את הביטקוין יחד, ייאלץ רייט למכור חלק מהביטקוין האלה. אבל עד שיעשה כך, רוב האנשים בעולם הביטקוין ימשיכו לדחות את טענותיו.

ועד שמישהו יעביר את המטבעות האלה למקום כלשהו, לא סביר שמישהו יתקבל בתור היוצר האמיתי של הביטקוין.

עוד כתבות

ליאו ליידרמן / צילום: איל יצהר

פרופ' ליאו ליידרמן: "אי-הוודאות לגבי תוואי העלאות הריבית תמשיך להיות גורם לתנודתיות בשווקים"

היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים התייחס להודעת הבנק הפדרלי בנוגע לריבית: "הפד לא הפתיע והדגיש שממשיכים להיערך לתחילת תהליך של העלאות" ● לדבריו, "בסופו של דבר, ההחלטות ימשיכו להיות תלויות בנתונים, ואת אלה אף אחד לא יודע כיום"

יו''ר ש''ס אריה דרעי / צילום: רפי קוץ

גזר הדין של אריה דרעי ישודר בשידור ישיר

דרעי הודה והורשע השבוע בעבירות מס בהסדר טיעון, במסגרתו הוסכם כי הפרקליטות תבקש להטיל עליו מאסר על-תנאי וקנס בגובה 180 אלף שקל ● גזר הדין קבוע ל-1 בפברואר

הילה הדר, בעלת ''הילה לתוצאות'' / צילום: דורון לצטר

"הייתי צריכה לסגור חוזים ב-200 אלף שקל, ובגלל הקורונה הכול נפל בבת-אחת. היה לי שבוע של הלם"

הילה הדר, בעלת "הילה לתוצאות" - ייעוץ ארגוני והשמת עובדים ● בת 46, מתגוררת ברמת גן ● בעלת תואר ראשון במשאבי אנוש ומדעי החברה ממכללת עמק יזרעאל ● "בשנים הראשונות הכנסתי המון כסף, אבל בזבזתי הכול בלי להתנהל נכון. הייתי רגע לפני פשיטת רגל" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אלדד פרקש, מנכ''ל פיירבולט וסער ביטנר, ממייסדי פיירבולט / צילום: פיירבולט

הסטארט-אפ הישראלי שרוצה להחליף את סנופלייק הפך לחד קרן

שנתיים לאחר הקמתו מודיע הסטארט-אפ הישראלי פיירבולט על גיוס של 100 מיליון דולר לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר ● פיירבולט הוקם על ידי יוצאי סייסנס והוא מפתח מחסן נתונים בענן שמבטיח להיות מהיר יותר משל סנופלייק

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

מגמה חיובית בוול סטריט; טסלה ואינטל צונחות לאחר הדוחות

הרבה מעל התחזיות: כלכלת ארה"ב זינקה בקצב שנתי של 6.9% ברבעון האחרון ● נעילה ירוקה באירופה ● רפי גוזלן, הכלכלן הראשי בבית ההשקעות אי.בי.אי: "לעומת הודעת הריבית שלא כללה הפתעות מיוחדות, במסיבת העיתונאים נשמע פאוול "ניצי" באופן ניכר"

העישון במרפסות ייאסר? / צילום: Shutterstock

האם עישון במרפסת ייאסר? בג"ץ: נתערב אם המדינה לא תמצא פתרון

עמותת "אוויר נקי" ושישה אזרחים עתרו לבג"ץ בדרישה לאסור עישון בדירות מגורים החודר לדירות הסמוכות, בטענה כי התופעה פוגעת בבריאותם של מיליוני אזרחים ● השופטים ציינו כי הם רוצים לאפשר למדינה לעדכן על הצעדים שהיא נוקטת לטיפול בבעיה, בטרם ישקלו להפעיל את סמכותם

יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מנדלבליט מנקה שולחן: נחתם הסדר טיעון מקל עם יעקב ליצמן

לגלובס נודע כי חלק מהסדר הטיעון, ליצמן הודה בעבירת הפרת אמונים בפרשת מלכה לייפר ונמחק סעיף שיבוש מהלכי משפט ● בנוסף תיק המעדנייה נסגר ● העונש המוסכם הוא מאסר על תנאי וליצמן יוכל להמשיך לכהן כחבר כנסת

רשעה משמעתית לרו''ח שביקש הלוואה מלקוח ולא החזיר / צילום: Shutterstock

המשק זקוק לכך: להקים בית משפט כלכלי לענייני משפחה

כ-50% מהחברות הנסחרות בבורסה הן בשליטה משפחתית - הדבר מציב בפנינו אתגר משמעותי, ויש לקדם מענה לכך ● הגיעה העת להקים בישראל בית משפט כלכלי לסכסוכים משפחתיים

המפעל החדש של קורנית דיגיטל / צילום: ויקטור לוי

קורנית דיגיטל חנכה מפעל חדש בקריית גת בהשקעה של 80 מיליון שקל

קורנית, שמייצרת מערכות דפוס דיגיטלי להדפסה על טקסטיל, ציינה כי המעבר למפעל החדש צפוי להגביר את התפוקות בעקבות הביקוש ההולך וגדל, תוך שיפור יעילות העובדים

משרדים של בלאקרוק בארה''ב / צילום: Shutterstock

מדוע קרנות הנאמנות של ענקית ההשקעות בלאקרוק מתקשות להיקלט בת"א

בארבע שנות פעילותן בארץ צברו קרנות הנאמנות של גופי השקעות זרים, בראשות בלאקרוק, נכסים בהיקף של 2.1 מיליארד שקל, המהווים רק 0.5% מהתעשייה, ו-10% מנישת הפעילות העיקרית שלהן ● בין הסיבות שמונים בשוק לקשיי ההתאקלמות: אי-תשלום עמלות לבנקים, האיסור לשווק קרן בשקלים, קושי טכני בהשוואה לקרנות מקומיות וכשלים בשיווק הקרנות

פתיחת מרכז הפיתוח של Walkme בקייב / צילום: Valentina Rostovikova

חברות הטק הישראליות חיפשו עובדים בשכר נמוך באוקראינה, ומצאו עצמן באזור מלחמה

חברות הייטק ישראליות נהרו לאוקראינה כדי להקל על מצוקת גיוס העובדים ● כעת הן עוסקות בנוהלי פינוי עובדים ובתכנון המשכיות עסקית במדינה שעשויה להפוך לזירת קרב בתוך ימים ● ובכל זאת, בחברות משדרים אופטימיות וסבורים שהצמיחה במדינה המזרח אירופית תימשך לאחר שיעבור זעם

המורדים מודיעים על השלמת המהפכה בטלוויזה המקומית, השבוע / צילום: Reuters, EyePress News

מי צריך דמוקרטיה: הקולונלים יצילו את המולדת מדאעש עם שכירי חרב רוסים

זה הפך לפזמון חוזר בשורה של ארצות באפריקה ● הפיכה צבאית שלישית בתוך פחות משנה הפילה השבוע עוד ממשלה נבחרת, הפעם בבורקינה פאסו, אחת ממפיקות הזהב הגדולות ביבשת ● האם קציני צבא צעירים יצליחו במקום שבו נכשלו כל קודמיהם, אזרחים וחיילים?

כניסה ל web3.0 / אילוסטרציה: Shutterstock

קריפטו, NFT וביטקוין: כך ישנה web3.0 את הכלכלה ואת הטכנולוגיה

תוך עשור מאז שפרצה הטכנולוגיה הביזורית לחיינו, משתמשי האינטרנט עברו מצרכנים ליוצרי תוכן ● למהפכה הזו יש שמות רבים וכולם מייצגים חלק בפאזל של הדור הבא של האינטרנט web3.0 ● כתבה ראשונה בסדרה

גל בר דעה, מנכ''ל הבנק הדיגיטלי וואן זירו / צילום: איל יצהר

משכנתאות אאוט, חשבון עו"ש אין: הבנק הדיגיטלי הראשון החל בהשקה השקטה

בתום תקופת ההרצה שנמשכה כעשרה חודשים, החל הבנק להשיק את שירותיו ל–60 אלף הלקוחות ● בחודשים הבאים הבנק יפתח את שירותיו באופן הדרגתי לקהלים נוספים

מנכ''ל אינטל העולמית, פט גלסינגר / צילום: אינטל

אינטל מציגה: חוות השרתים שהצילו לה את הרבעון

למזלה של אינטל, היא החלה למכור ברבעון השלישי של השנה החולפת שבבים חדשים לניהול תשתית התקשורת והענן, לאחר שסבלה שנים מפיגור בתחום ● הדוחות לרבעון האחרון של השנה מראים כי העלייה על עגלת הענן, גם אם באיחור, השתלמה

התחרות בפריקת כלי רכב חדשים בנמלים מתגברת / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

התחרות בפריקת כלי רכב חדשים בנמלים מתגברת

"נמל המפרץ" החדש בחיפה מנהל מגעים עם יבואני רכב לפריקת מכוניות חדשות בשטחו ● התחום מגלגל בישראל כרבע מיליארד שקל בשנה

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי ומכין את הקרקע להעלאה קרובה

לאחר ההודעה התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עולה ב-2 נקודות בסיס לכ-1.8% ● בניו יורק מתחזקות עליות השערים בהובלת הנאסד"ק שמזנק בכ-3%

פט גלסינגר, מנכ''ל אינטל / צילום: אינטל

אינטל עקפה הצפי אך פרסמה תחזית מאכזבת לרבעון הראשון

החברה הציגה הכנסות של כ-19.5 מיליארד דולר ורווח של 1.09 דולר למניה ● המניה יורדת בכ-3% במסחר המאוחר

אודי עטר / צילום: דוברות בזק

אודי עטר ימונה למנכ"ל תקשוב במקום דניאל ספיר

עטר, המשמש כסמנכ"ל לקוחות פרטיים בבזק, יחליף את ספיר שיוכל כעת להיכנס לתפקיד מנכ"ל סלקום

חיים כצמן וברק רוזן מהלילה / צילום: ק.י

קרב הבלימה של כצמן: מכר מניות נורסטאר לישראל קנדה כדי למנוע מאבק שליטה

לאחר שבעל השליטה בנורסטאר מכר 11% מהמניות לרוזן וטוכמאייר, הוא נותר עם 29% מההון לעומת כ-23% לישראל קנדה ● על פי ההסכם בין הצדדים, קנדה ישראל לא תרכוש מניות נוספות וכצמן ימשיך לנהל את החברה