גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גלית צוקר, סמנכ"לית משאבי אנוש בסודהסטרים: "משאבי אנוש זה כבר לא רק רווחה, אלא דאטה"

גלית צוקר מספרת לגלובס איך הגיעה למשאבי אנוש במקרה, מסבירה מדוע היא מעודדת עובדים להגיע למשרד במקום לעבוד מהבית ונותנת עצת זהב אחת למנהלים ● בכל שבוע נארח במדור זה סמנכ"ל/ית משאבי אנוש מהחברות המובילות במשק

גלית צוקר, סמנכ''לית משאבי האנוש של סודה סטרים / צילום: איל יצהר
גלית צוקר, סמנכ''לית משאבי האנוש של סודה סטרים / צילום: איל יצהר

גיל: בת 52
השכלה: תואר ראשון בכלכלה ומינהל עסקים באוניברסיטת בר אילן 
מספר עובדים בסודהסטרים: 5,000

מסלול הקריירה שלי. "הגעתי למשאבי אנוש במקרה, אחרי שניהלתי במשך כמעט עשור את מחלקת שירות לנוסע ברשות שדות התעופה. אחרי שמיציתי את עולם התעופה, עברתי לסלקום כמנהלת תכנון ובקרה לכל רשת מרכזי השירות, בזכות הידע שלי בשירות פרונטלי. מי שגייס אותי לתפקיד היה מנהל מרכזי השירות של סלקום, זיו ויסמינסקי, וכאשר הוא מונה לסמנכ"ל משאבי אנוש בחברה הוא הציע לי להצטרף. זה תפס אותי קצת לא מוכנה: למה הוא חושב שאני יכולה להצליח בתפקיד שאין לי שום ניסיון בו? המנטרה שלו הייתה שהוא מזהה את הפוטנציאל. בסופו של דבר, דווקא בזכות עברי על כיסא הניהול הייתה לי כניסה חלקה לעולמות האלה. אחרים הביאו את העולם הרך: פסיכולוגים ארגוניים, עובדים סוציאליים. אני באתי מעולם של כלכלה, ואחד הכובעים שלי היה להכניס מדדים ויעדים לעולם של משאבי אנוש.

"אחרי שבע שנים בסלקום, בגיל 35, יצאתי עם בעלי לרילוקיישן באיסטנבול ובברלין. רבים הרימו גבה, איך אני עוזבת כזאת קריירה, אבל בשבילי זו הייתה הזדמנות להיות עם הילדים. אני עובדת מגיל 16 והייתה לי הזדמנות לנשום ולצאת קצת מהמרוץ. האמנתי שאנשים טובים תמיד ימצאו עבודה. שנה אחרי שחזרתי, חיפשתי תפקיד שיאפשר לי לחזור כמו שצריך ועבדתי כמנהלת משאבי אנוש בבזק בינלאומי. הייתי הראשונה שעשיתי את התפקיד הזה בחברה, ורוב הזמן העלו שם סימני שאלה סביב הצורך בו. זה התיש אותי, ואחרי עשרה חודשים קיבלתי הצעה מבטר פלייס, שהייתה אז הדובדבן בקצפת. מילאתי שם תפקיד של מנהלת הדרכה ופיתוח ארגוני גלובלית. זו הייתה תקופה נהדרת, ונשארתי ממש עד הסוף.

"אחרי בטר פלייס הרגשתי שחסר לי ניסיון גלובלי ובאמדוקס הסכימו לתת לי תפקיד ענק לניהול משאבי האנוש של הדליברי וקפצתי למים. הכניסה לשם הייתה לא פשוטה, אבל ראיתי בזה שכר לימוד ובית ספר מעולה לניהול גלובלי. בזמן שהייתי בנסיעת עבודה בהודו, הגיעה הצעה מסודהסטרים ונוצר הקשר עם דניאל בירנבאום. לא עמדתי בקסמו.

הכניסה לתפקיד. "סודהסטרים אז לא הייתה חברה מצליחה. מה שמשך אותי זה העבודה עם אוכלוסיות מיוחדות. אלה לא העובדים שאם הבאת להם את הירח הם מתלוננים למה לא הבאת להם את השמש. זה באמת ארגון שמאפשר לך לעוף, לקחת ולהשפיע. אתה מרגיש ש-80% מהזמן שלך אתה בעשייה אמיתית. משך אותי שהחברה באמת עושה עולם טוב יותר גם בהיבט הסביבתי וגם בפרויקטים החברתיים שאנחנו מובילים".

על סדר היום. "היום שלי מאוד עמוס, בין 10 ל-12 שעות עבודה. המון פגישות, ביקורים ונסיעות לחו"ל. אני נוסעת הרבה מאוד דרומה למפעל ומאוד אוהבת להיות שם. על שולחני תוכנית העבודה ל-2022. אנחנו עסוקים בשינוי התפיסות לאור המציאות המשתנה, להסתכל עמוק לתוך עצמנו ולראות איך אנחנו משנים את הדרך שבה אנחנו עובדים. בקרוב ניפגש ליום שלם שבו נברר איך לעבוד על מחוברות עובדים ".

האתגר הכי גדול. "כשהגעתי לסודהסטרים, לא היה פה צוות משאבי אנוש. מעבר לזה שבניתי צוות, אני מאמינה שחבריו צריכים להיות העובדים הכי מרוצים בארגון. אם אתה צריך ללמד מנהלים ועובדים להיות יותר טובים או מחוברים לארגון, אתה צריך להיות כזה בעצמך, וזה לא המקום שבו מרוויחים הכי הרבה כסף. בשנה האחרונה הצלחנו להביא את הצוות שלנו, 100 עובדים, לציון מחוברות של 90%. אם יש לך סוכני שינוי כל כך מחוברים, הם מודל לחיקוי מצוין".

שימור עובדים. "זה נשמע בנאלי, אבל באמת חשוב לראות את העובדים, קודם כול ברמה האנושית, בצרכים שלהם, ביכולת ההתפתחות שלהם ובניהול הקריירה שלהם. הדרך שלנו לעשות זאת היא בפילוחים של האוכלוסיות, למצוא פתרונות שונים לאנשים שונים ולהוציא אותם לפועל. יש לנו תהליכים של ניוד עובדים ותהליכי למידה מותאמים. במחלקת הייצור פתחנו תוכנית הנדסאים שאנחנו מממנים, ולמי שלא עמד בקריטריונים פתחנו תוכנית להשלמת בגרויות. אם מישהו מארגון אחר מרים גבה, אני יכולה להגיד חד-משמעית עד כמה לדבר הזה יש ROI - זאת השקעה שמחזירה את עצמה".

עבודה מהבית. "אני עובדת מהבית מעט מאוד. אנחנו מאפשרים לעובדים במטה עד יומיים קבועים בשבוע מהבית ומעודדים אנשים להגיע למשרד. אני חושבת שאין תחליף לאינטראקציה פנים אל פנים וקשה להגיע לאנשים דרך הזום. אנחנו חברה יצרנית, ולכן שני שלישים מהעובדים שלנו מחויבים להגיע בכל יום למקום העבודה".

השינויים בתפקיד. "באופן אישי, בניתי צוות לתפארת שלא צריך אותי ביומיום וזה מאפשר לי לעסוק בעולם החברתי. יצרנו עמותה בתוך הארגון שלוקחת פרויקטים שהם Win Win. אני שוקלת לשנות את הטייטל שלי לסמנכ"לית משמעות ארגונית. בראייה רחבה יותר, בעבר, מחלקת משאבי אנוש נטתה יותר למקומות הרכים והייתה פחות שותף עסקי. בחלק מהמקומות משאבי אנוש עוסקים יותר ברווחה ובכיף לעובדים, אבל ארגון שמחשיב את עצמו ורוצה להתקדם, אם אין לו משאבי אנוש בצמתים הכי חשובים, הוא לא יוכל לכת עד הסוף. היום משאבי אנוש מעורבים בכל סיטואציה עסקית ומסחרית. יש לנו מחלקה שלמה שעוסקת בדאטה אנליטיקס, במדדים, במספרים. עם זאת, ריכים למצוא את האיזון - לא ללכת רק למדדים ולא רק לעולם הרך.

"היום הרבה יותר משתמשים בדאטה, ואשמח שתהיה לי אפשרות לקבל אונליין דאטה יותר מדויק, שיאפשר לייצר קשר הדוק יותר עם השטח".

בקשה מוזרה. "בתקופת הקורונה המנכ"ל שלנו קיבל לפתח ביתו קופסה מעץ עם קורות חיים ומכתב מפורט שנכתב בו למה השולח רוצה לעבוד בסודהסטרים. לנו זה היה מוזר וקצת הוריד מכל העניין. גם לא היה תפקיד מתאים באותו רגע".

העצה הכי טובה למנהלים. "כשנכנסתי לכאן, היו לא מעט מנהלים שהתנהגו בצורה לא טובה לעובדים. היום אין מנהל שלא מבין שהאנשים קודמים לכול. בשבוע שעבר עשינו תהליך פיטורים של עובדים זמניים ששכרנו ב-2020, והם השגרירים הכי טובים שלנו. מישהי הביאה עוגיות לשימוע".

הדבר הבא. "אני מאוד מחוברת לארגון, למנהל ולעובדים. כרגע אני רואה את עצמי כאן, ואחר כך יגיע הזמן שאני ארצה ללכת לעולמות חברתיים ולהשתלב באקדמיה".

עוד כתבות

נוכחות בישיבות כבר איננה תנאי מספיק לדירקטורים / אילוסטרציה: Shutterstock

דירקטורים, היזהרו: חוסר הוודאות גובר, ופוליסות הביטוח מרקיעות שחקים

חלפו הימים שבהם ההתלבטות הגדולה של הדירקטור הייתה בין בורקס גבינה לבורקס תרד: עבודת הדירקטוריון בחברות הציבוריות הפכה מורכבת וקשה הרבה יותר ביחס לעבר, ובמקביל חלה עלייה חדה בעלויות הביטוח לדירקטורים ולנושאי משרה ● הנה כמה טיפים שיסייעו לתפקד בהצלחה בעידן החדש

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

סכנת האינפלציה: האם הפדרל ריזרב יעלה ריבית באופן חד יותר ופחות צפוי?

לבנק המרכזי נהיה קשה יותר לספק הבטחות או רמזים על תוכניות הריבית בעתיד ● כשייפגשו נגידי הפד בימים שלישי ורביעי השבוע, יעמדו מול שיעור אבטלה שצנח כמו אבן אבל גם מול עלייה של 5.7% במחירים לצרכנים

וול סטריט. הטקטיקה ללכת נגד המגמה הוכיחה את עצמה לפחות 10 פעמים מאז וכולל משבר 2008 / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

תזמון השוק ופעולה של פחד רגעי: הטעויות שקשה לתקן בתיק ההשקעות

האם נכון "לשבת בחוץ עד יעבור זעם" בתקופה של ירידות שערים חדות, ובאיזה מטבע צריך להתנהל תיק השקעות של אזרח אמריקאי שמתגורר בישראל? ● אלה חלק מהשאלות שהוצגו בחודש שעבר בבחינת רשות ני"ע למבקשים להשיג רישיון ניהול תיקים ● כתבה שנייה מתוך שתיים

בדיקה מול רשות החדשנות העלתה שרק 8% ממקבלי מענק הרשות הן נשים / צילום: Shutterstock

לתקן את העיוות: תחרות יזמות בהייטק פונה לנשים ובני 45 ומעלה בלבד

את התחרות מממן פול מיראז', פילנתרופ יהודי מארה"ב ומייסד מכון מיראז' לתמיכה ביזמות ישראלית ● וגם: מיליון דולר לחדשנות בטיפול בסרטן ● ומיזוג הישראלי-אמריקאי שישפר שירותי מזון ● אירועים ומינויים

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

צוללת של צה''ל / צילום: דובר צה''ל

עסקת הצוללות: למה המחיר הוכפל ואיך זה קשור למלחמת המפרץ הראשונה

היחסים המיוחדים שנרקמו בין ישראל לגרמניה סביב רכישת הצוללות מתאגיד טיסנקרופ, פרצו אל התודעה הציבורית רק בשנים האחרונות עם התפוצצות פרשת הצוללות ● אך מדובר בסיפור שמתחיל שנים קודם לכן, בימי מלחמת המפרץ הראשונה ● מה הקשר למחירי הצוללות שקפצו ולתיק 3000? ● האזינו

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור ז''ל / צילום: ענבל מרמרי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה

נשיאת העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה היום בגיל 74 ● נאור פרשה בשנת 2017 מבית המשפט העליון ועמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת אסון מירון ● סער: "נאור הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה" ● מנדלבליט: "מגדלור של צדק, חוכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז"

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס השופטת מרים נאור / צילום: ענבל מרמרי

זכויות אדם, דת ומדינה והגנה על שלטון החוק: המורשת של השופטת מרים נאור

נשיאת העליון בדימוס עמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון במירון ונפטרה במפתיע ● נאור הותירה אחריה שלל פסיקות: מהרשעת דרעי, דרך פתיחת עסקים בת"א בשבת ועד גיוס תלמידי ישיבות ● הנשיא ספד: "תיזכר כאחת מענקיות המשפט הישראלי"

מכשיר הרנטגן הנייד של ננוקס / צילום: אתר החברה

איפה הרנטגן? ללא הכנסות ומוצר מאושר, ננוקס נסקה לשווי של 3.5 מיליארד דולר - ואז התרסקה

חברת ההדמיה הרפואית, שמפתחת רנטגן נייד וזול, רכבה על גלי ה"הייפ פוסט-קורונה" להנפקה מוצלחת בנאסד"ק, למרות שטרם רשמה הכנסות ● רכישתה של זברה מדיקל, שהייתה אמורה לצקת פעילות ממשית שתשלים את עסקיה של ננוקס, רק החריפה את הירידות במניה, ונראה כי השוק מוטרד מאי התממשות ההבטחות של הרוכשת

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של ארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

ביטקוין / צילום: Shutterstock

סופרים הפסדים בקריפטו: 130 מיליארד דולר נמחקו מהשוק ב-24 שעות

הירידות החדות בשוק הקריפטו נמשכות גם היום: הביטקוין צונח לכ-33,400 דולר, האת'ר נופל ל-2,186 דולר ● מטבעות קריפטו אחרים, ביניהם קרדנו, XRP וסולנה, צונחים ב-10%-20%

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

ראובן אדלר / צילום: אביב חופי

הפרסומאי והיועץ האסטרטגי ראובן אדלר הלך לעולמו בגיל 78

אדלר, ממייסדי משרד הפרסום אדלר-חומסקי, נחשב לפרסומאי מחונן, ושמו גם הפך עם השנים לשם נרדף לפרסומאי-אסטרטג מהסוג המושך בחוטים בזירה הפוליטית ● אייל חומסקי: "אין מילים שיוכלו לתאר כמה אדלר היה איש גדול - הכי גדול בעולם. עצוב מאוד, נשבר הלב"

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

ארדואן תקף, ראש הלמ"ס הטורקי התפטר

הנשיא רג'פ טאייפ ארדואן ואנשיו זועמים על הלשכה הטורקית לסטטיסטיקה ככלל ועל העומד בראשה, סאיט ארדאל דינצ'ר, בפרט ● ארדואן טען כי שיעור האינפלציה הרשמי - 36.1% - גבוה מדי ולא משקף את המציאות ● בסופו של דבר, בגלל כל ההתרחשויות והביקורות גם מצד התקשורת הטורקית - דינצ'ר הגיש ביום חמישי את התפטרותו

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט הודיע לסנגורי נתניהו כי לא ימשיך במו"מ לעסקת טיעון

היועמ"ש הציב תנאי לפיו נתניהו יסכים להודות בעבירות של הפרת אמונים, יבצע עבודות שירות, ויוטל עליו קלון - אך נתניהו לא הסכים ● בעקבות הודעת מנדלבליט, נתניהו פרסם הערב סרטון בו הוא מבהיר כי לא הסכים להודות בעבירות שנושאות קלון

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

מגמה חיובית בפתיחת המסחר בת"א; אורמת, פריון ונייס מובילות את העליות

מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3% ● התנודתיות הגבוהה צפויה להימשך היום, לאחר מהפך בוול סטריט אמש ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.8%