גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הקריפטו הוא 'שיבוש' שלקוחות ייהנו ממנו בסוף"

כך אמר איסר ליפקוביץ' מ-CIO J.P. Morgan בכנס הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס 2021 ● שיחה על קריפטו, ענקיות הטכנולוגיה, סטארט אפים ופיננסים

איסר ליפקוביץ’, ה־CIO בג’י.פי מורגן (ראיון בזום)
איסר ליפקוביץ’, ה־CIO בג’י.פי מורגן (ראיון בזום)

איסר ליפקוביץ', CIO (מנהל מערכות מידע) מ-J.P. Morgan, התארח בכנס הסטארט-אפים המבטיחים של גלובס 2021, ושוחח עם כתב גלובס אורי פסובסקי בראיון שכותרתו "בין בנקים לטכנולוגיות משבשות: שיחה עם הטכנולוג הבכיר של וול סטריט".

נכנסת השנה לתפקיד ה-CIO של אחד הבנקים הגדולים בעולם, גי'. פי. מורגן, לפני כן עבדת בגוגל, בשורה של סטארטאפים בעמק הסיליקון. אז בואו נתחיל עם קצת פרספקטיבה היסטורית שלך. אתה חלק מסצנת הטכנולוגיה כבר 25 שנה, רובן בתפקידים בכירים. תהיתי איך אתה רואה את הרגע הנוכחי, ובאופן ספציפי, איך זה בהשוואה לבועה dot.com, לפני 20 שנה. האם זו בועה דומה? או שאנחנו עדים למשהו שונה לגמרי?
"לפי דעתי אנו בסיטואציה מאד שונה. קצת קונטקסט, אני הגעתי לוואלי בשנת 96' וראיתי את הבועה הקודמת נוצרת. בדיעבד הרבה מהטכנולוגיות והכסף עבר אמנם למטרות טובות - אבל זה קרה הרבה הרבה יותר מוקדם. גם הצורה שבה הכספים הושקעו והמהירות שהדברים נעשו היו פחות טובים. כיום יש הרבה מאד חברות שפותרות בעיות אמיתיות, חלקן הגדול כבר מתחיל עם הכנסות, ואני חושב שאנו בתהליך שהתחיל לפני עשר שנים, זזים קדימה כדי לפתור בעיות של העולם. יש אולי בעיות של ערכת שווי ומה שראינו בחודש האחרון שמוכנים לקחת פחות סיכון, אך זה שונה ממה שראינו פעם".

אז במונחים של הערכות שווי - אנחנו רואים די כמה הערכות שווי קיצוניות בשוק היום. הרבה חדי קרן, חברות של טריליון דולר בקצה השני. עכשיו יש אנשים שאומרים שזה רק משקף את העובדה שהמגזר הטכנולוגי התקדם מאוד במהלך המגפה, ואנשים אחרים חושבים שזו רק בועה. אני מניח שאתה שייך לקבוצה הראשונה?
"אני באמצע. לאנשים בקיצון יש רעיונות טובים אך בדרך כלל הם טועים. שני הכוחות הללו קורים. ברור שעם ריביות מאד מאד נמוכות הרבה משקיעים מנסים לצפות את העתיד ואז המספרים של הערכות השווי קדימה נראים גדולים מאד. מצד שני מה שקרה בקורונה לא הפיך ש'הסופוור אוכל את העולם'. אנחנו נחזור לאיזה מצב נורמלי אך זה יהיה נורמלי שונה".

נעבור לוול סטריט. אז ג'י.פי מורגן הוא אחד הבנקים הגדולים בעולם. ובדרך כלל אנחנו חושבים על זה במונחים פיננסיים, במאזן שלו וכו'. אבל מסתבר שהוא גם כולל אופרציה טכנולוגית די גדולה. האם תוכל לדבר קצת על העבודה שלך ב-JP , ועל היקף הפעילות?
"ג'י.פי מורגן כנראה הוא המוסד הפיננסי הגדול בעולם. זה הרבה יותר מבנק. יש הרבה יותר דיביזיות. רק בתחום הטכנולוגיה של 50 אלף מהנדסים. בניגוד למוסדות פיננסים קטנים יותר שפותרים בעיות של IT, הטכנולוגיה בג'י.פי מורגן לא שונה בכלל ממה שרואים בסיליקון ואלי, אותה רמה של טאלננט, כמובן עם בעיות שונות אך מבחינת ההקבלה זה די דומה. לי באופן אישי מדווחים 18 אלף איש. יש מעט ארגונים בעולם שמצדיקים את זה אך מבחינת הסוגים של הטכנולוגיה זה מבלוקצ'יין ועד טכנולוגיות ישנות וכמובן מה שבאמצע. זה מאד מעניין מבחינתי ויש אתגרים גדולים של איך לעשות מודרניזציה לדבר הזה וזה מאד מעניין אותי באופן אישי".

כמי שמכיר גם את עולם הטכנולוגיה וגם את הפיננסים - האם פינטקים ישבשו את וול סטריט? ואולי ליתר דיוק, האם הקריפטו ישבש את המערכת הפיננסית?
"זה מעניין שאתה משווה את המילה שיבוש בעברית ל'דיסטראפשן' באנגלית. זה אולי התרגום המילולי אבל זה לא כזה פשוט. מבחינתי זה דבר מאד חיובי. זה חיובי לעולם כי הצרכנים, האנשים או החברות הגדולות, יהיו הנהנה העיקרי בסוף, זה ברור לחלוטין. ג'ימי דיימון, הנשיא והמנכ"ל שלנו, כותב כל שנה מכתב מאד ארוך שאני ממליץ לכל מי שמתעניין בנושא לקרוא, והוא דיבר על זה הרבה. בסופו של דבר 'דיסטראפשן' זה טוב כי זה גורם לך להפסיק להיות שאנן. לחברות גדולות ומצליחות מאד קל להן להתעלם מארגונים קטנים שעושים דברים חדשים. אם נסתכל על הרבעונים אחרונים, יש לנו חברות כמו גוגל, או מיקרוסופט שעושות רווח רבעוני של 10-20 מיליארד דולר, אלו מספרים מטורפים. אז קל מאד לנוח על זרעי הדפנה. בנושא הקריפטו, נושא הספקולציה, NFT , זה מעניין אך אני לא חושב שזה ה'דיסטראפשן' (שיבוש), אלא זה הרבה יותר מעניין מהבחינה של איך כסף עובר בעולם".

אתה מציע להבדיל בין המטבעות שחלק מאיתנו מכירים כמו ביטקוין וכו' לבין הטכנולוגיה שעומדתן בבסיסן?
"יש כמה אלמנטים, כמו אמונימיות, וכו', זו לא חבילה אחת, לא חייב לפתח את כולן. סטושי, או מי שזה לא היה (ממציא הביטקוין), ייזכר עוד כמה שנים כגורם מאד חשוב אך בעיקר כתשתית של הדבר, כמו האינטרנט שעליו בונים דברים".

עדיין על נושא השיבוש - אולי וול סטריט יופרע לא על ידי סטארט-אפים פינטק, אלא על ידי ענקיות הטכנולוגיה. אנחנו כבר רואים כמה ענקיות טכנולוגיה עוברות לתחום הפיננסים.
"קשה לחזות את העתיד אך בוא נזכור, אני הרבה שנים הייתי בגוגל. גוגל התחילה מגוגל פיי לפני הרבה זמן, אמזון יש לה את הטכנולוגיה שלה וגם אמזון, בסופו של דבר מאיזושהי סיבה חברות אחרות כמו רובין הוד, או פייפאל איכשהו היו יותר אפקטיביים. למה? לא ברור לי. קשה לחברה גדולה לעשות יותר מדבר אחד או שניים טוב, וזה מה שהופך את אמריקה למקום מאד תחרותי. בסופו של דבר אין מונופול על רעיונות טובים".

איפה עיקר האקשן היום?
"מבחינת טכנולוגיה אולי מה שקורה ב-D5 הכי מעניין אבל מכל מיני סיבות מעט אנשים עובדים בתחום הזה, בדרך כלל צעירים עם פחות ניסיון, אבל זה בהחלט מעניין. כמובן תחום הדאטה ובינה מלאכותית יותר מהיכולות של הארגון להפריד את הדאטה מהאפליקציה, וזה דבר מאד לא פשוט כי החברות בנו את מוצרים מראש כשאלו מחוברים. אני חושב שזה מה שיעסיק את הטכנולוגיה בעשר שנים הקרובות".

אגב, אני מניח שאתה כבר מתחרה עם החברות האלה - גם טכנולוגיה גדולה וגם סטארטאפים - על כישרונות.
"גייסנו השנה כי הרבה מהנדסים שגייסנו אי פעם. זה שיש הרבה מאד כסף, הרבה מאד רעיונות, יש הרבה ביקוש אך פחות היצע. כשהתחלתי בתעשייה, הייתי בחיל האוויר, לא היו כל כך הרבה עבודות. היו מספיק אנשים לעשות אותן אך כשהעולם גדל נהיה מסובך לעשות אותן".

רציתי לסיים בשאלה אישית יותר, על מסע הקריירה שלך. אז עברת מעמק הסיליקון לוול סטריט, שזה אולי בכיוון השני ממה שאפשר לצפות. האם תוכל לחלוק תובנה או שתיים על המסע שלך, וכיצד השתנתה סצנת הטכנולוגיה במהלך השנים?
"לפני עשרים שנה או יותר השקעות בטכנולוגיה היו בבניית תשתיות או מוצרים חדשים שלא היו קודם. כיום הטכנולוגיה הפכה להיות משהו חשוב לכל אספקט בחיינו. בסופו של דבר השקעות, אלוקיישן קפיטל זה תמיד מאד חשוב, וזה המעבר כרגע. אמזון או טסלה זו דוגמה טובה, חברות שמשתמשות בטכנולוגיה על מנת לפתור בעיות אחרות בעולם. הדבר היחיד שאני יכול להמליץ לכולם שתמיד נכון - סקרנות זה דבר מאד טוב. תהיה סקרן, בחן את הדעות שלך מול עצמך ומה אתה רוצה לעשות".

***גילוי מלא: האירוע נערך בשיתוף J.P. Morgan, מיקרוסופט ישראל ו-Merlin Ventures TLV.

עוד כתבות

צוללת של צה''ל / צילום: דובר צה''ל

עסקת הצוללות: למה המחיר הוכפל ואיך זה קשור למלחמת המפרץ הראשונה

היחסים המיוחדים שנרקמו בין ישראל לגרמניה סביב רכישת הצוללות מתאגיד טיסנקרופ, פרצו אל התודעה הציבורית רק בשנים האחרונות עם התפוצצות פרשת הצוללות ● אך מדובר בסיפור שמתחיל שנים קודם לכן, בימי מלחמת המפרץ הראשונה ● מה הקשר למחירי הצוללות שקפצו ולתיק 3,000? ● האזינו

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

משה ארבל, ש''ס ינון מגל ובן כספית, 103FM, 8.7.21 / צילום: איל יצהר

האם האזנות סתר לנבחר ציבור דורשת אישור של שופט עליון?

האם החוק מגן במיוחד על נבחרי ציבור מפני האזנות הסתר? ברוב המקרים כן ● המשרוקית של גלובס

 

 

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"

ירידות בשווקים / צילום: Shutterstock, charnsitr

ירידות חדות באסיה; הביטקוין מתייצב, הנפט בעלייה קלה

מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2% ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%

עזיבה של מנכ”לים / צילום: Shutterstock

משופרסל ועד מגדל: מה עושה עזיבה של בכירים לארגון ואיך מונעים משבר

עזיבה של מנכ"לים, במיוחד כשהיא נעשית במפתיע, עשויה להגביר את חוסר הוודאות בקרב העובדים ולהוביל לגל של עזיבות נוספות ● משקיפות ועד סימון טאלנטים שצריך לשים לב אליהם - הצעדים הראשונים שארגונים צריכים לעשות כדי למנוע משבר

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

סכנת האינפלציה: האם הפדרל ריזרב יעלה ריבית באופן חד יותר ופחות צפוי?

לבנק המרכזי נהיה קשה יותר לספק הבטחות או רמזים על תוכניות הריבית בעתיד ● כשייפגשו נגידי הפד בימים שלישי ורביעי השבוע, יעמדו מול שיעור אבטלה שצנח כמו אבן אבל גם מול עלייה של 5.7% במחירים לצרכנים

בדיקה מול רשות החדשנות העלתה שרק 8% ממקבלי מענק הרשות הן נשים / צילום: Shutterstock

לתקן את העיוות: תחרות יזמות בהייטק פונה לנשים ובני 45 ומעלה בלבד

את התחרות מממן פול מיראז', פילנטרופ יהודי מארה"ב ומייסד מכון מיראז' לתמיכה ביזמות ישראלית ● וגם: מיליון ד' לחדשנות בטיפול בסרטן ● המיזוג הישראלי-אמריקאי שישפר שירותי מזון  ● אירועים ומינויים

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

23 מיליארד דולר התאדו: חברות ההייטק הישראליות משלמות את מחיר המפולת בוול סטריט

"בציר 2021" - כ-20 חברות טכנולוגיה ישראליות שהגיעו אשתקד לוול סטריט - מעלה תמונה עגומה ● את עיקר ההפסדים למשקיעים הסבו חברות שמוזגו ל-SPAC, שבפחות משנה מחקו כ-18 מיליארד דולר, אך גם אותן אלה שהונפקו בדרך המסורתית לא חמקו מהירידות

גבי רביד / צילום: כדיה לוי

ביום ששוק הקריפטו מתרסק: הנכסים הדיגיטליים של צבי זיו וגבי רביד נכנסו לבורסה

בית ההשקעות סילבר קסטל, אותו הקימו בכירי שוק ההון לשעבר יחד עם המנכ"ל אלי מיזרוח, השלים את המיזוג לשלד הבורסאי איי.סי.בי

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

ארדואן תקף, ראש הלמ"ס הטורקי התפטר

הנשיא רג'פ טאייפ ארדואן ואנשיו זועמים על הלשכה הטורקית לסטטיסטיקה ככלל ועל העומד בראשה, סאיט ארדאל דינצ'ר, בפרט ● ארדואן טען כי שיעור האינפלציה הרשמי - 36.1% - גבוה מדי ולא משקף את המציאות ● בסופו של דבר, בגלל כל ההתרחשויות והביקורות גם מצד התקשורת הטורקית - דינצ'ר הגיש ביום חמישי את התפטרותו

מסכים אדומים בבורסה / אילוסטרציה: Shutterstock

המגמה השלילית בבורסות: "השווקים עושים את העבודה עבור הפד"

רפי גוזלן, אי.בי.אי: "הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להמשיך ולהכין את השווקים להעלאת הריבית במרץ, ואולי לספק הבהרות בנוגע לאופן צמצום המאזן ועיתויו"

צוות מדיוונד עם המנכ''ל שרון מלכה / צילום: Mediwound

תוצאות טובות למדיוונד בתרופה לטיפול בפצעים כרוניים

מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה המחזיקה 35% בחברה: "מספר חברות פנו אלינו בטרם פרסום התוצאות. להערכתנו כעת ההתעניינות בחברה תגבר עוד יותר"

עו''ד חיים ויסמונסקי, העומד בראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות: אין סמכות בחוק לחדור לטלפון מרחוק ולשאוב נתונים

בוועדה לביטחון הפנים בכנסת דנו היום בטענות לשימוש של המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO ● במהלך הדיון, עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות, התייחס לראשונה לפרסומים: "אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית" ● במקביל השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים בכל הנוגע להאזנות סתר

מסכים אדומים בבורסה / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בת"א: המדדים המובילים איבדו כ-4%

ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-3.7% ות"א 90 צנח ב-4% ● ת"א ביומד התרסק ב-5.6% ומדד הבנקים איבד 4.1% ● ירידות חדות בבורסות אירופה וארה"ב ● הדולר והאירו התחזקו מול השקל

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

חברת החשמל עדכנה את מחיר הגז מתמר: יירד בעד 29%

חברת החשמל חתמה מול שותפות תמר על עדכון המחיר שבהסכם הגז מ-2012 ● לפי החוזה המקורי והשנוי במחלוקת, מחיר הגז היה אמור לרדת בעד 25%, אך חברת החשמל השיגה הוזלה גבוהה יותר לאחר שהתחייבה לרכוש כמות גז נוספת ללא מכרז במחיר נמוך ולדחות את העדכון הבא של המחיר בחצי שנה