גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רופא או נציג של קוקה קולה? מאחורי המופע המוזר בדיון על מיסוי משקאות ממותקים

חברי הכנסת שהגיעו לדיון, תקפו את אנשי המקצוע של משרד הבריאות, והביעו התנגדות למס ● יו"ר הוועדה דרש מכל המשתתפים להציג גילוי נאות באשר לקשר העסקי שלהם, אך התקשה לחלץ זאת מנציג החברה המרכזית למשקאות שטען ש"לא שמע את השאלה" ● חלק ניכר מהדיון הוקדש למשקאות הדיאט, אותן מנסות חברות המשקאות להחריג מהחוק

ח''כ אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת
ח''כ אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

מקרה מוזר במיוחד התרחש בדיון שהתקיים היום בוועדת הכספים של בכנסת, על העלאת המס על משקאות ממותקים. רופא שנשכר על ידי קוקה קולה כדי לייצגה בדיון, התקשה להודות בכך. יו"ר הוועדה, אלכס קושניר, דרש מכל משתתף להציג גילוי נאות באשר לקשר העסקי שלו למס. ואמנם, פרופ' ארדון רובינשטיין, שנשכר על ידי חברת המשקאות כדי להילחם נגד המס על משקאות הדיאט ולהציג תגובת נגד למחקרים נטולי פניות שהוצגו בדיון, "שכח" להציג בפתח דבריו את האינטרס העסקי לשמו הגיע אל הוועדה.

רובינשטיין הציג עצמו כנשיא לשעבר של האגודה הישראלית לסוכרת, וכמתנדב במרפאת פליטים. כאשר שאלו אותו האם יש לו קשר עסקי למס, טען שלא. נציגת ארגון "לובי 99", רחל גור, התפרצה לדבריו ודרשה ממנו לספר כמה כסף קיבל מהתעשייה. אז, החלו חברי הכנסת לדרוש שיתבצע גילוי נאות של עיסוקו. יו"ר הוועדה, קושניר, הצביע על כך שרובינשטיין רשום לדיון כנציג החברה המרכזית למשקאות, ורק לאחר דין ודברים, הוא אישר זאת, ואמר שכתב חוות דעת עבור התעשייה, ושהוא למעשה מייצג את "החברה המרכזית למשקאות".

למרות שאותו שיח נמשך שתי דקות וחצי, מסר רובינשטיין לגלובס כי לא שמע את שאלת יו"ר הוועדה, שכן הוא נכה צה"ל, כבד שמיעה, הנעזר בשני מכשירי שמיעה. לדבריו, שמע שאלה הנוגעת "למרכזית", וחשב שיו"ר הוועדה מתייחס לכך שרובינשטיין עובד במרפאת פליטים בתחנה המרכזית. רק לבסוף, כך לדבריו, הבין שמדובר בחברה המרכזית למשקאות.

בדיון, שבו ייצג כאמור רובינשטיין את עמדת חברות המשקאות, ואמר: "ניתן להשתמש בממתיקים מלאכותיים בלי סוף. מחקרים מראים שהטיפול בהשמנה באמצעות ממתיקים מלאכותיים עובד. למשקאות דיאט ומים יש אפקט דומה בהורדת השפעה על מחלות לב וכלי דם. במחקרים, אלו שצרכו דיאט, ירדו במשקל לעומת אלו שצרכו משקאות ממותקים, באותה הרמה כמו מים". רובינשטיין אמר שמשקאות הדיאט הם 'תחליף טוב', מפני שילדים לא רוצים לשתות מים. "מיסוי דיאט יפגע בבריאות הציבור כי לסוכרתיים לא יהיה מה לשתות", לדברי".

הדיון הסתיים, שוב, ללא הצבעה

הדיונים הסתיימו ללא הצבעות. לאחר שיח ארוך, נקבע כי הוועדה תתכנס בשלישית כדי לדון בנושא, ולגבש באופן סופי את הצו שיובא לאישור. חברי הכנסת שהגיעו לדיון, תקפו את אנשי המקצוע של משרד הבריאות, והביעו התנגדות למס. לפי משרד הבריאות, התועלות הבריאותיות כתוצאה מהמס, יחסכו למערכת הבריאות כ-1.3 מיליארד שקלים בעשור הקרוב.

לפי יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, "מרבית המומחים שדיברו כאן, לא מטעם אף אחד, דיברו בעד המס. אנחנו צריכים לקבל את ההחלטה האמיצה וללכת על זה. הועלו כאן שתי נקודות עליהן צריך לחשוב: עניין התרכיזים. צריך לראות שאנחנו משקפים נכון את המס על המשקאות הממותקים, ואנחנו צריכים לוודא שאין כפל מס. ממשרד הבריאות ארצה בדיון הבא לשמוע הסברים בנוגע למיסוי מיצים הטבעיים. בדיון הבא, יוצג על ידי משרד הבריאות לבקשת היו"ר מתווה משלים לעידוד צריכת מים, ויסוכם מתווה המס. למרות ההתעקשות הרבה של חלק מחברי הכנסת והמאבק של חברות המשקאות, לא מסתמן כעת כי יוחרגו משקאות הדיאט.

"גם אם תחליפי סוכר מסבים פחות נזק מסוכר, יש נזק. אנחנו רוצים שישתו מים מהברז"

חלק ניכר מהדיון הוקדש למשקאות הדיאט, אותן מנסות חברות המשקאות להחריג מהחוק. צריכתם של משקאות הדיאט הופכת פופולרית מאוד בשנים האחרונות, וגדלה משמעותית על חשבון נתח השוק של המשקאות הממותקים: בעשור האחרון חלה ירידה בצריכה של משקאות ממותקים בסוכר, לעומת עלייה בצריכת משקאות הממותקים בתחליפי סוכר. במשרד הבריאות, הצביעו על הנזקים הבריאותיים של אותם משקאות דיאט, הממותקים בתחליפים שונים.

לפי פרופ' רונית אנדוולט, מנהלת אגף התזונה במשרד הבריאות, למרות שתחליפי סוכר מאושרים לשימוש, גופים בינ"ל ממליצים להפחית את השימוש בהם, על אחת כמה וכמה בקרב ילדים. לדבריה, "ככל שמשתמשים בהם יותר, הנזק הולך וגובר כתוצאה מכך, וכי במדינות ששמו מס על משקאות עם סוכר, היה מעבר גדול למשקאות עם תחליפי סוכר, וכי אלה נמצאו כלא יעילים בהפחתת השמנה, ונמצאו לגביהם ממצאים מדאיגים על נזק בריאותי וסביבתי, כאשר זו גם עמדת ה-OECD. ככל שמסתכלים על מחקרים מהשנה הנוכחית, הקשר הולך וגדל. גם אם תחליפי סוכר מסבים פחות נזק מסוכר, יש נזק. אנחנו רוצים שישתו מים מהברז. המס הוא על מוצרים לא חיוניים, ולכן הוא לא מעלה את יוקר המחיה".

שתיה מתוקה וממותקת נמצאו קשורות לעלייה בתמותה כוללת וממחלות לב וכלי דם בפרט. ככל שצורכים יותר, כך הנזק עולה. מחקר שהציגה אנדוולט, הצביע על עלייה דרמטית ברמת האינסולין לאחר תוספת של שתיה מתוקה ושל מיצי פירות טבעיים. לדבריה, באחד המחקרים עלה כי שתייה ממותקת בכמות גבוה באופן קבוע מעלה את הסיכוי לתמותה ממחלות נלוות ב-30%.

לעניין מיץ טבעי הציגה הפרופ' כי בכל בכוס כזו יש בין 3 ל-4 תפוזים, לכן כמות הסוכר שיש בכוס מיץ היא גבוהה, והיא דומה להשפעה של סוכר רגיל. לשאלות חברי הכנסת, ציינה אנדוולט כי לגבי תחליפי הסוכר, המחקר עדיין בהתהוות אך "העדויות מצטברות והולכות, ככל שאנחנו מסתכלים על מחקרים משנה האחרונה, כך הקשר בין שתייה עם תחליפי סוכר לנזק בריאותי הולך וגדל. יכול להיות שהנזק שלהם פחות חמור ממשקאות עם סוכר, אבל אני לא רוצה להחליף נזק בנזק מופחת, אני רוצה שיעברו לצרוך מים".

פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן, מעבדת מחקר שחוקרת חיידקי מעיים ונושאים של תזונה וגנטיקה, סיפר על מחקר שביצע, והצביע על הקשר שבין משקאות הדיאט לסוכרת או פגיעה בריאותית. לדבריו, "ביצענו ניסויים מקיפים בתחום הממתיקים המלאכותיים. לקחנו קבוצת עכברים שמעולם לא ראתה ממתיקים כאלו, ונתנו להם לתקופה מים עם ממתיקים מלאכותיים. זה גרם להם בתוך מספר שבועות לפתח תסמינים של סוכרת. ביצענו גם ניסוי מצומצם בבני אדם, שלא צרכו ממתיקים באופן רגיל. נתנו להם בכמות המירבית שה-FDA מאשר. ראינו שלאחר שבוע של צריכת הממתיקים, מבחן העמסת הסוכר הורע אצלם. העברנו את אוכלוסיית החיידקים שלהם לעכברים, וגם הם פיתחו תסמינים של סוכרת. צריכה של החומרים האלו גורמת לשינוי לרעה באוכלוסיית החיידקים בגוף. תוספים מלאכותיים של סוכר, מזיקים. התחלואה נמצאת יותר בשכבות החלשות, וצעדים כאלו יעזרו באופן דיפרנציאלי יותר לאוכלוסייה שצורכת לפי הנתונים יותר את המוצרים האלו".

"יש כאן עיוות במיסוי. זה לא המיסוי שעליו המליצו אנשי המקצוע. המס נמוך מדי"

חברי כנסת תקפו ללא הרף את אנשי המקצוע של משרד הבריאות בדיון. כך למשל, חברת הכנסת קרן ברק מהליכוד, דרשה לדעת האם עדיף שילד לא יאכל פירות כלל, או יצרוך מיץ פירות. ח"כ אורי מקלב וח"כ גפני דרשו מדרג מיסוי, כך שככל שרמת הסוכר נמוכה יותר, כך יהיה גם המס. לדברי מקלב, "איזו מוטיבציה יש למפעלים שרוצים לתת מתוק כי זה מגביר את הצריכה, אם אתם לא ממסים באופן דיפרנציאלי?". חבר הכנסת ינון אזולאי, אף ביקשו מנציגי התעשייה בדיון לומר שהמס יגרום לפיטורי עובדים.

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, הודה לחברי הכנסת על כך שהם מקדמים את בריאות הציבור באמצעות הטלת המס, אך הדגיש שחברי הכנסת כבר נכנעו לדרישות החברות - והפחיתו את שיעור המס שנקבע במקור, למרות המלצות אנשי המקצוע. לדבריו, "יש כאן עיוות במיסוי. זה לא המיסוי שעליו המליצו אנשי המקצוע. המס היה צריך להיות 1.3 ₪ לליטר, והופחת. אכן יש כאן בעיה, המס נמוך יותר. מי שקרא להוזיל את המס, טועה. צריך להחזיר את המס שירד משום מה מ-1.3 ל-1. המס הזה יציל חיים בישראל, ימנע קטיעות רגליים. צריך לשדר לציבור שהמשקאות האלו שייכים לעבר". 

בחברות מזהירים: המחירים יזנקו

בדיון הסוער לקחו חלק נציגי תעשייה שטענו כי הטלת המס תביא לעלייה משמעותית מאוד במחירי השתייה הקלה. רוני גד, מנכ"ל יפאורה תבורי, אמר כי המס יעלה את מחירי השתייה, כך שבקבוק קריסטל הנמכר היום ב-3 לרשתות השיווק לפני מע"מ, יעלה לצרכן כ-7.5 שקלים. לדבריו, "אם זה נראה לכם הגיוני, אל תדונו איתנו על יוקר המחיה. בסוף הכל מתבטא בהוצאות גם אצלכם".

דודי מנביץ, נציג התאחדות התעשיינים, הציג מחקרים שונים מאלו שהוצגו על ידי משרד הבריאות, ואף טען שלפי מסמך מרכז המידע והמחקר של הכנסת, אף מדינה לא ממסה את משקאות הדיאט. נציגת מרכז המידע והמחקר בדיון, טענה כי "אופן הצגת הנתונים מהמסמך הוא לא מדויק, ולכן המסקנות שנגזרו ממנו לא מדויקות ולא נכונות. במסמך כתוב בפירוש ש-3 מדינות לא מיסו דיאט, ויש אחרות כמו צרפת ופורטוגל שכן. במדינות שבדקנו היו את אותם טיעונים כפי שנשמעו בדיון לגבי יוקר המחיה ועוד, אך הטיעונים הללו לא התממשו עם החלת המס".

עוד כתבות

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

רם בלינקוב, מנכ''ל משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הדיון: הממשלה הסירה חסם משמעותי בדרך לכניסת גופים חוץ בנקאיים לעולם המשכנתאות

בעקבות הפרסום בגלובס, על כך שגופים חוץ בנקאיים לא יוכלו לגייס אג"ח אם אינם מחזיקים בנכסים בשווי של 5 מיליארד שקל, החליט משרד האוצר להסיר את המגבלה • הצעת החוק הממשלתית שתעלה לדיון בוועדת הכספים נועדה לאפשר הוזלת ריבית וכן לסייע לגופים קטנים להיכנס לעולם האשראי לעסקים קטנים ובינוניים

ביטקוין / צילום: Shutterstock

סופרים הפסדים בקריפטו: 130 מיליארד דולר נמחקו מהשוק ב-24 שעות

הירידות החדות בשוק הקריפטו נמשכות גם היום: הביטקוין צונח לכ-33,400 דולר, האת'ר נופל ל-2,186 דולר ● מטבעות קריפטו אחרים, ביניהם קרדנו, XRP וסולנה, צונחים ב-10%-20%

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

השופט ארז שני / צילום: דוברות בתי המשפט

המחוזי יכריע: האם יש לאשר הסכם הורות לפני לידת הילד?

גבר ואישה ביקשו לתת תוקף להסכם, ונדחו בטענה כי הילד טרם נולד ● כעת הם מערערים: "האישור יועיל לכולם" ● ללא פסיקה, המבקשים נתונים לחסדי השופטים

עזיבה של מנכ”לים / צילום: Shutterstock

משופרסל ועד מגדל: מה עושה עזיבה של בכירים לארגון ואיך מונעים משבר

עזיבה של מנכ"לים, במיוחד כשהיא נעשית במפתיע, עשויה להגביר את חוסר הוודאות בקרב העובדים ולהוביל לגל של עזיבות נוספות ● משקיפות ועד סימון טאלנטים שצריך לשים לב אליהם - הצעדים הראשונים שארגונים צריכים לעשות כדי למנוע משבר

עו''ד חיים ויסמונסקי, העומד בראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות: אין סמכות בחוק לחדור לטלפון מרחוק ולשאוב נתונים

בוועדה לביטחון הפנים בכנסת דנו היום בטענות לשימוש של המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO ● במהלך הדיון, עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות, התייחס לראשונה לפרסומים: "אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית" ● במקביל השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים בכל הנוגע להאזנות סתר

משה ארבל, ש''ס ינון מגל ובן כספית, 103FM, 8.7.21 / צילום: איל יצהר

האם האזנות סתר לנבחר ציבור דורשת אישור של שופט עליון?

האם החוק מגן במיוחד על נבחרי ציבור מפני האזנות הסתר? ברוב המקרים כן ● המשרוקית של גלובס

 

 

בצלאל חזי / צילום: רוני שיצר

חזי בצלאל צפוי למנות את ניסים גז לתפקיד מנכ"ל אקספון

אסף עופר, שניהל את קבוצת אקספון, עובר לנהל את חברת-הבת מרתון, ואליו עשוי להצטרף אסף אביב, שניהל בפועל את אקספון, כמשנה למנכ"ל

סיגל קליינשטרן, משנה למנכ''ל ומנהלת תחום משאבי אנוש במגדל ביטוח / צילום: איל יצהר

"כשמתחלף מנכ"ל, ההשפעה הראשונה היא על חברי ההנהלה"

סיגל קליינשטרן, המשנה למנכ"ל ומנהלת תחום משאבי אנוש במגדל ביטוח, מדברת על השפעת הטלטלות בצמרת ועל בניית מרכז פיתוח קריירה לעובדים • מדור חדש

נוכחות בישיבות כבר איננה תנאי מספיק לדירקטורים / אילוסטרציה: Shutterstock

דירקטורים, היזהרו: חוסר הוודאות גובר, ופוליסות הביטוח מרקיעות שחקים

חלפו הימים שבהם ההתלבטות הגדולה של הדירקטור הייתה בין בורקס גבינה לבורקס תרד: עבודת הדירקטוריון בחברות הציבוריות הפכה מורכבת וקשה הרבה יותר ביחס לעבר, ובמקביל חלה עלייה חדה בעלויות הביטוח לדירקטורים ולנושאי משרה ● הנה כמה טיפים שיסייעו לתפקד בהצלחה בעידן החדש

אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים: עיכוב נוסף באישור הצו למיסוי סיגריות אלקטרוניות

במהלך דיון שנערך היום בוועדת הכספים נזף יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, בנציגת משרד הבריאות על כך שלא הגיעה מוכנה עם הסברים לשאלות חברי הכנסת, ושלח את אנשי רשות המסים לתקן את תחשיב המיסוי כך שיהלום בצורה תחשיבית את המס שהוטל על סיגריות רגילות

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

התחרות בשוק המשכנתאות חשובה במיוחד נוכח הביקוש למשכנתאות בחודשים האחרונים / צילום: Shutterstock

הממשלה מבטיחה להוזיל את המשכנתה בעזרת גופים חוץ בנקאיים

הצעת חוק ממשלתית אמורה לשנות את התנאים לפיהם חברות אשראי חוץ בנקאיות יוכלו לגייס חוב ● במידה וההצעה תעבור, הריביות שהציבור משלם על משכנתאות צפויות לרדת ● כעת נותר לבדוק, האם הוזלת המשכנתאות תתדלק אפילו יותר את השוק שהגיע לביקושי שיא

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"

חדווה בגן, מקימת ובעלת ''חדווה בגן'' / צילום: אביטל ציצק

"בסגרים המקום שגשג ופרח, אנחנו מדברים על ריאה ירוקה ששמרה על כל ההנחיות"

חדווה בגן, מקימת ובעלת "חדווה בגן" - משתלה ומשק חקלאי אורגני ● אמא ל-3, מתגוררת בכרכור ● "הגינון חשוב לי כתרבות, אני לא מנהלת עסק של מכר ורכישה בלבד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

סוחרים מודאגים לאור הירידות בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

וול סטריט שינתה כיוון עשר דקות לפני סיום המסחר וננעלה בעליות

מוקדם יותר היום הירידות בוול סטריט החריפו עד לנפילות של 4.5% במדדים הראשיים ● ירידות חדות באירופה: קאק התרסק ב-4%, דאקס נפל ב-3.7% ופוטסי איבד 2.5% ● המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות להודעת הפד ביום רביעי ולדוחות הכספיים שיתפרסמו בימים הקרובים