גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גוגל פיי הושק בישראל: איך זה יעבוד, ומה תעשה הכניסה למתחרים

השקת שירות התשלומים של גוגל תעמיד למבחן את השאלה איך ייראה השוק עם שמונה ארנקים דיגיטליים מבוססי אנדרואיד ● גלובס עם מה שצריך לדעת לפני שאתם משלמים דרך הנייד

גוגל פיי / צילום: Shutterstock
גוגל פיי / צילום: Shutterstock

אחרי חודשים של המתנה, ענקית הטכנולוגיה גוגל השיקה את פעילות הארנק הדיגיטלי שלה, גוגל פיי, בישראל. בתעשיית כרטיסי האשראי מדווחים על תנועה ערה של לקוחות שהזינו את כרטיסי האשראי שלהם אל תוך הארנק הדיגיטלי, אמנם לא כמו בעת כניסת אפל פיי לישראל בתחילת חודש מאי, אך בהחלט רבים הביעו עניין בשירות החדש בישראל.

שעות הבוקר לוו בלא מעט תלונות מצד צרכנים בחנות האפליקציות. חלק מהם טענו כי קיבלו הודעה כי הבנק שלהם לא אפשר את הזנת כרטיסי האשראי, אחרים התלוננו על גביית סכומים של חמישה שקלים. מולם, לא מעט צרכנים דיווחו על כך שנהנו מהטבות מחברות כרטיסי האשראי והבנקים לאחר שהשתמשו בכרטיס שלהם.

מכיוון שגוגל פיי הוא ארנק פתוח המאפשר להזין לתוכו יותר מכרטיס אשראי אחד, חברות כרטיסי האשראי והבנקים (ואף רשתות כמו סופר פארם) יצאו בשורה של הטבות כדי לשכנע את הציבור לבחור בכרטיס שלהם ככרטיס ברירת המחדל, בו ייעשה מירב השימוש בעת הפעלת הארנק הדיגיטלי.

מאבק דומה היה גם בעת כניסת אפל פיי לישראל בחודש מאי, אך הפעם ההטבות שונות מאשר לפני שבעה חודשים. החברות המנפיקות כרטיסי אשראי הפיקו לקחים ועתה העניקו הטבות צנועות יותר.

ומי בכל זאת החליט שלא להשתתף באירוע? לקוחות מועדון שופרסל שניסו להזין את כרטיס המועדון שלהם לתוך גוגל פיי נתקלו בהודעת סירוב. הסיבה: שופרסל מחזיקה ב-49% ממיזם פייבוקס המשותף לה ולבנק דיסקונט, ומתפעל ארנק דיגיטלי משל עצמו.
השאלה הגדולה היא מה תעשה כניסת גוגל פיי למתחרים - הארנקים הדיגיטליים הקיימים בישראל. באשר לאפל פיי, מדובר כאמור בקהל יעד שונה לגמרי. אולם כיום כבר פועלים בארץ שבעה ארנקים מבוססי אנדרואיד.

כאמור, כולם התיישרו עם גוגל פיי ונלחמים על מקומם ככרטיס ברירת המחדל במקביל להפעלת ארנק דיגיטלי משלהם כדי ליהנות מעמלת הסליקה. אולם כדי לגרום לציבור להשתמש בארנקים שלהם, הבנקים וחברות כרטיסי האשראי יצטרכו לגרום לו לוותר על חוויית המשתמש הנוחה של גוגל פיי ולהתעלם מהזמינות הגבוהה של השימוש בגוגל פיי כתוצאה מגלישה ברשת.

מה זה בעצם גוגל פיי?
גוגל פיי (Google Pay) הוא ארנק דיגיטלי שפיתחה ענקית הטכנולוגיה גוגל המאפשר תשלום באמצעות טלפון נייד הפועל על מערכת אנדרואיד. מדובר בארנק דיגיטלי פתוח, אליו ניתן להזין כמה כרטיסי אשראי במקביל, ולבחור עם איזה מהם לשלם בכל בית עסק התומך בתשלום ללא מגע - (contactless) במערכת EMV.

הורדתי את גוגל פיי מחנות האפליקציות. מה עכשיו?
לאחר התקנת הארנק הדיגיטלי בטלפון הנייד, יש להזין את כרטיס האשראי הרצוי. התשלום באמצעות גוגל פיי נעשה על ידי הצמדת מכשיר הטלפון למסוף האשראי בבית העסק, ללא צורך בפתיחת האפליקציה בכל פעם.

אילו כרטיסי אשראי ניתן לצרף לשירות?
כרטיסי אשראי שהונפקו על ידי הבנקים התומכים: פועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות, הבינלאומי הראשון ויהב ושל כל חברות כרטיסי האשראי: ישראכרט (כולל אמריקן אקספרס), כאל ומקס.

אם יש לי יותר מכרטיס אשראי אחד, האם אוכל לצרף אותם יחד אל תוך גוגל פיי?
כן. מכיוון שגוגל פיי הוא ארנק פתוח, גוגל אינה מגבילה את כמות הכרטיסי שאפשר לצרף לארנק. עם זאת, בחלק מהחברות והבנקים המנפיקים הגבילו את מספר הכרטיסים שניתן לצרף, כחלק מאמצעי הביטחון ואבטחת המידע.

האם השימוש בארנק הדיגיטלי מאובטח?
בגוגל ציינו כי שמו דגש מרכזי על אבטחה בעיצוב של גוגל פיי וכי המספר האמיתי של כרטיסי האשראי או החיוב שנוספו אליו אינם נשמרים כלל במכשיר הנייד או מועברים לאף בית עסק. בעסקאות שמתבצעות באמצעות גוגל פיי נעשה שימוש במספר כרטיס וירטואלי הנקרא אסימון, שהוא ספציפי לכל מכשיר והאסימון משויך לקוד אבטחה דינמי שמשתנה עם כל עסקה.

מה עלי לעשות אם מכשיר הטלפון שלי אבד או נגנב?
בגוגל מסבירים כי אין צורך לבטל את הכרטיס עצמו, מכיוון שהנתונים שלו אינם מאוחסנים במכשיר. אם כרטיס האשראי עצמו אבד, לאחר קבלת כרטיס אשראי חדש יש להפעילו אל מול החברה המנפיקה (חברת כרטיסי האשראי או הבנק). החלק מהחברות המנפיקות הבטיחו כי יצרו קשר בעצמם עם גוגל להחלפת הכרטיס בגוגל פיי.

רכישות בארנקים דיגיטליים זינקו פי 20 בחצי שנה

מנתוני חברת שב"א (שירותי בנק אוטומטיים), המנהלת את מערכת התשלומים הלאומית בכרטיסי אשראי בישראל, עולה כי היקף הרכישות דרך ארנקים דיגיטליים הגיע באוקטובר לסכום כולל של כ-374 מיליון שקל. מדובר בנתון גבוה פי 20 לעומת היקף הרכישות דרך ארנקים דיגיטליים בישראל בחודש אפריל השנה, טרום כניסת הארנק הדיגיטלי אפל פיי לפעילות מקומית. לפני חצי שנה היקף ההוצאות בארנקים דיגיטליים עמד על סכום של 18.12 מיליון שקל בלבד.

 

עוד עולה מנתוני שב"א כי כ-58% מכלל העסקאות בכרטיסי אשראי במערכת ה-EMV (מערכת המבוססת על שבב שמוטמע בכרטיס האשראי) במהלך אוקטובר היו עסקאות חכמות - עסקאות בכרטיס אשראי ללא מגע או באמצעות ארנקים דיגיטליים (ללא "גיהוץ"). מדובר בעליה של 23.6% בכמות העסקאות החכמות לעומת נתח העסקאות הללו באפריל 2021. 

עוד כתבות

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של הארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

ישראל מדורגת במקום השביעי בדירוג המדינות היקרות בעולם לשנת 2022 / צילום: Shutterstock

רשימת המדינות היקרות בעולם ל-2022: ישראל קפצה למקום השביעי

לפי אתר נמבאו (Numbeo) המתבסס על חוכמת ההמונים, ישראל מדורגת מעל מדינות כמו סינגפור, דנמרק, הונג קונג ויפן, לאחר שקפצה מהמקום התשיעי אשתקד ● רפורמת היבוא, שצפויה לצאת לדרך ביוני השנה, צפויה לחסוך על פי האוצר 8 מיליארד שקל בשנה

ראשון לציון. מערכת חדשנית של רכבת על גלגלים? / צילום: Shutterstock

אחרי עשור של שינויי תכנון: ראשל"צ מהמרת על כלי תחבורה ניסיוני לקו החום

מאז התכנון הראשוני שהחל ב־2010, הקו החום שנועד לחבר את רמלה ולוד לראשל"צ, עבר לא מעט תהפוכות ● עכשיו מקודם התכנון בחלקו כ"רכבת על גלגלים", למרות שמדובר בטכנולוגיה שפועלת רק בסין ואין לה תקינה מתאימה לדרישות הישראליות

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"

מכשיר הרנטגן הנייד של ננוקס / צילום: אתר החברה

איפה הרנטגן? ללא הכנסות ומוצר מאושר, ננוקס נסקה לשווי של 3.5 מיליארד דולר - ואז התרסקה

חברת ההדמיה הרפואית, שמפתחת רנטגן נייד וזול, רכבה על גלי ה"הייפ פוסט-קורונה" להנפקה מוצלחת בנאסד"ק, למרות שטרם רשמה הכנסות ● רכישתה של זברה מדיקל, שהייתה אמורה לצקת פעילות ממשית שתשלים את עסקיה של ננוקס, רק החריפה את הירידות במניה, ונראה כי השוק מוטרד מאי התממשות ההבטחות של הרוכשת

סוחרים מודאגים לאור הירידות בוול סטריט / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

וול סטריט שינתה כיוון עשר דקות לפני סיום המסחר וננעלה בעליות

מוקדם יותר היום הירידות בוול סטריט החריפו עד לנפילות של 4.5% במדדים הראשיים ● ירידות חדות באירופה: קאק התרסק ב-4%, דאקס נפל ב-3.7% ופוטסי איבד 2.5% ● המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות להודעת הפד ביום רביעי ולדוחות הכספיים שיתפרסמו בימים הקרובים

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור ז''ל / צילום: ענבל מרמרי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה

נשיאת העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה היום בגיל 74 ● נאור פרשה בשנת 2017 מבית המשפט העליון ועמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת אסון מירון ● סער: "נאור הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה" ● מנדלבליט: "מגדלור של צדק, חוכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז"

גבי רביד / צילום: כדיה לוי

ביום ששוק הקריפטו מתרסק: הנכסים הדיגיטליים של צבי זיו וגבי רביד נכנסו לבורסה

בית ההשקעות סילבר קסטל, אותו הקימו בכירי שוק ההון לשעבר יחד עם המנכ"ל אלי מיזרוח, השלים את המיזוג לשלד הבורסאי איי.סי.בי

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט הודיע לסנגורי נתניהו כי לא ימשיך במו"מ לעסקת טיעון

היועמ"ש הציב תנאי לפיו נתניהו יסכים להודות בעבירות של הפרת אמונים, יבצע עבודות שירות, ויוטל עליו קלון - אך נתניהו לא הסכים ● בעקבות הודעת מנדלבליט, נתניהו פרסם הערב סרטון בו הוא מבהיר כי לא הסכים להודות בעבירות שנושאות קלון

מבקר צופה באמנות מטאוורס בהונג קונג. מותגים יוכלו להשתלב בתוך חוויות משחקיות / צילום: Reuters, Tyrone Siu

בריף לעתיד: איך ייראה שוק הפרסום בעידן הווירטואלי החדש

לא רק במטאוורס עצמו אלא גם בפרסום שיתקיים בתוכו, פייסבוק מנסה להקדים את כולם ורשמה פטנט על מכרזי חסות למוצרים בעולם הווירטואלי - כך עולה מתחקיר שפורסם לאחרונה ● היא כנראה לא לבד: לא מעט מותגים וחברות עובדים על הגרסה שלהם, ובכל הכוח

 

ארדואן, פוטין וביידן / צילום: Associated Press

מכירת F-16 לטורקיה יכולה לתקן את היחסים עם ארה"ב, אך המתיחות עם רוסיה מפריעה

חברי קונגרס משתי המפלגות מתנגדים למכירה אפשרית של מטוסי הקרב האמריקאים לטורקיה בשל היחסים החמים בין ארדואן לבין פוטין

ירידות בשווקים / צילום: Shutterstock, charnsitr

ירידות חדות באסיה; הביטקוין מתייצב, הנפט בעלייה קלה

מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2% ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6% ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

23 מיליארד דולר התאדו: חברות ההייטק הישראליות משלמות את מחיר המפולת בוול סטריט

"בציר 2021" - כ-20 חברות טכנולוגיה ישראליות שהגיעו אשתקד לוול סטריט - מעלה תמונה עגומה ● את עיקר ההפסדים למשקיעים הסבו חברות שמוזגו ל-SPAC, שבפחות משנה מחקו כ-18 מיליארד דולר, אך גם אותן אלה שהונפקו בדרך המסורתית לא חמקו מהירידות

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021 לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

התחרות בשוק המשכנתאות חשובה במיוחד נוכח הביקוש למשכנתאות בחודשים האחרונים / צילום: Shutterstock

הממשלה מבטיחה להוזיל את המשכנתה בעזרת גופים חוץ בנקאיים

הצעת חוק ממשלתית אמורה לשנות את התנאים לפיהם חברות אשראי חוץ בנקאיות יוכלו לגייס חוב ● במידה וההצעה תעבור, הריביות שהציבור משלם על משכנתאות צפויות לרדת ● כעת נותר לבדוק, האם הוזלת המשכנתאות תתדלק אפילו יותר את השוק שהגיע לביקושי שיא