גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כמעט שנה אחרי: מה עלה בגורל הרפורמה שנועדה לחסל את הסחבת המשפטית?

עידן חדש של ניהול קצר ויעיל של תיקים אזרחיים אמור היה להיפתח עם כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי בשנה שעברה ● אלא שמבדיקה עם שישה עורכי דין בכירים עולה כי חלק ניכר מהסעיפים לא מיושמים או גרוע מכך, מסרבלים את ההליך המשפטי

בית המשפט המחוזי בתל אביב / צילום: Shutterstock, Vered Barequet
בית המשפט המחוזי בתל אביב / צילום: Shutterstock, Vered Barequet

הרפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי, שקובעות איך יתנהלו הליכים משפטיים, נכנסה לתוקף בינואר 2021 עם סיום כהונתו של אבי ניסנקורן כשר משפטים. זאת, אחרי שקודמיו בתפקיד, אמיר אוחנה ואיילת שקד דחו את כניסת התקנות לתוקף. כך, אחרי מאבק ארוך שנים, אמור היה להיפתח עידן חדש של ניהול קצר ויעיל של תיקים אזרחיים. אך המהלך לווה גם בלא מעט התנגדויות מצד עורכי דין שמרנים שטענו כי הרפורמה תפגע בניהול ההליכים. בין היתר הביעו חשש שקיצור ההליכים יהיה על חשבון בירור האמת.

 

בחלוף שנה לאותה רפורמה, גלובס בדק עם שישה עורכי דין בכירים המתמחים בליטיגציה האם התקנות החדשות יושמו בשטח, היכן נכשלו, היכן השיגו את מטרתן, והאם החשש של חלק מהפרקליטים היה מוצדק. מהבדיקה עולה כי ניכר שינוי בניהול ההליכים, אך הוא עדיין בראשיתו והרפורמה לא מימשה את מטרותיה ב־11 החודשים שעברו.

חיוב הוצאות
רחוק מלהיות ברירת מחדל

אחד החידושים המשמעותיים, שנועדו להקל על העומס האדיר המוטל על מערכת בתי המשפט, הוא התקנה הקובעת כי ככלל יש להטיל הוצאות משפט אלא אם קיימים "טעמים מיוחדים". בשונה מהתקנות הקודמות, שהקנו לשופט שיקול דעת מוחלט אם להטיל הוצאות. הרפורמה שינתה את ברירת המחדל. במטרה למנוע תביעות סרק המבזבזות את זמנו של בית המשפט.

בפועל, תקנה זו מיושמת חלקית בלבד. ביולי השנה, בדיקת גלובס העלתה כי אפילו שופטים בבית המשפט העליון, שאמורים להתוות את הדרך לערכאות, לא פוסקים הוצאות ללא כל נימוק.

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

עו"ד רפאל ליבא, שותף בכיר וראש מחלקת ליטיגציה באיתן מהולל שדות, מספר כי בתי המשפט לא פוסקים באופן קבוע הוצאות. "היתרון בפסיקת ההוצאות היא פעמיים: לסייע למי שזכה בבקשה ונדרש לשלם לעו"ד. ושנית למנוע הגשת בקשות סרק", הוא מסביר.
יש גם שופטים שמקיימים את ההנחיה. עו"ד ירון קוסטליץ העומד בראש משרד קוסטליץ ושות’ אומר כי "החידוש המעניין הוא שבעל דין יכול לצרף לסיכומיו אסמכתאות בדבר ההוצאות ושכר הטרחה ששילם לעורכי דינו בגין ההליך. אם זכה במשפט, ביהמ"ש יורה על תשלום הוצאות ריאליות". קוסטליץ מציין כי ניתן לראות לאחרונה שפסיקת ההוצאות נקבעת בשיעור גבוה מבעבר.

עידוד הסכמה מוקדמת
צעד חשוב או חסר תועלת?

לפני הרפורמה, התובע והנתבע לא היו נפגשים לפני הכניסה לאולם בית המשפט. התקנות החדשות שינו את המצב וכעת הצדדים מחויבים לקיים דיון מקדמי עוד לפני ישיבת קדם המשפט הראשונה. זאת, בניסיון ללבן את המחלוקות. בשטח, חלק מעורכי הדין מספרים שלא נעשית הידברות מהותית, בעוד אחרים מתארים נסיונות אמיתיים לסיים מחלוקות.

עו"ד יחיאל כשר, ראש מחלקת הליטיגציה במשרד תדמור לוי, מספר שהחיוב בדיון מקדמי גרם לשינוי חיובי. "הופתענו לגלות כי לעיתים יש בכך תועלת. היו מקרים בהם הצדדים הצליחו ליישב את המחלוקת מבלי להגיע לבית המשפט".

לעומתו, עו"ד צפריר נגבי, שותף מייסד במשרד עורכי הדין בוסי, נגבי, אביאני כהן איל, אומר שבפועל נוצר עוד הליך מיותר וכי הוא לא נתקל בדיון שצמצם את המחלוקות. "עורכי הדין לא מצליחים להבין מה התפקיד שלהם בהליך. איך יודעים שזה לא ברור? קמו חברות חיצונייות שעושות דיון מקדים במקום בית משפט. בפועל לא קורה כלום. לא מגיעים להסכמה".

עו"ד איתן ארז, ראש משרד איתן ש.ארז ושות’, מסביר כי בעקבות מסת העבודה הגדולה שהצטרפה לתחילת ההליך המשפטי, שכר הטרחה עלה.

עוה"ד שרון לובצקי-הס ויניב הולצמן ממחלקת הליטיגציה במשרד עמית, פולק, מטלון, אומרים כי הצדדים ידעו לדבר ביניהם גם בלי התקנה והיא לא הביאה לתרומה משמעותית. לדבריהם, לרוב, בתחילת ההליך שני הצדדים אפופים ברוח קרב. "דווקא ישיבת קדם המשפט, שנעשית כעבור חודשים כאשר הרוחות נרגעות, כשנשמעת גם דעתו של השופט, מהווה אלמנט מרגיע ונקודת זמן נוחה יותר לצדדים לשוחח".

הגבלת אורך המסמכים
מוקש לתיקים מורכבים

אחד החידושים שזכו מצד אחד לביקורת אך מצד שני לתמיכה רבה היה הגבלת היקף המסמכים המוגשים לבית המשפט. התקנות קובעות מה יהיה האורך המקסימלי של המסמכים.

עו"ד נגבי אומר כי הרפורמה לא מתאימה לתיקים מסחריים מורכבים. "העוול כפול. פעם אחת כלפי הצדדים המתדיינים שמרגישים כי יומם לא ניתן להם בביהמ"ש; ופעם שנייה כלפי ביהמ"ש עצמו, שלעיתים עקב מגבלות המקום נזרקות טענות ללא הסבר בצידן", הוא טוען. "בתיקים האלה בלתי אפשרי להכיל רעיון שלם בכתב תביעה מוגבל".

אורך הכתוב הוגבל בהתאם לערכאה בה מנוהל ההליך. כך, לבית משפט השלום הותרו עד 11 עמודים; למחוזי - 15 עמודים, ובתביעות מעל 2.5 מיליון שקל - 30 עמודים. עו"ד כשר טוען כי הדירוג הזה התברר כחסר בסיס.

עדויות בעל פה
"הטעות הגדולה בתקנות"

התקנות החדשות קובעות כי כל שופט יחליט אם העדויות הראשיות יישמעו בעל פה או בכתב. אך מציינות "מתן עדיפות לשמיעת עדויות בעל פה, אם יש בכך כדי לסייע לגילוי האמת ולניהול יעיל של הדיון".

בתביעות בסכום של מעל 2.5 מיליון שקל נקבע כי תינתן עדיפות לעדות בכתב.
תקנה זו הייתה במוקד המחלוקת סביב ניסוח התקנות מאחר שבתי המשפט ועורכי הדין היו רגילים להגשת תצהירים ראשיים בכתב.

עו"ד איתן ארז מספר שחלק מהשופטים בוחרים בשמיעת עדויות ראשיות בעל פה, אך לדבריו זו "הטעות הגדולה של התקנות היא מתן האופציה להעיד בעל פה בעדות ראשית. זה מאריך את ההליך פי שלושה".

עוה"ד לובצקי-הס והולצמן אומרים כי גם לאחר הרפרומה, עדויות ראשיות, לרוב לא נשמעות בעל פה. "הדבר בולט במיוחד בתיקים מורכבים, שם בתי המשפט עדיין מעדיפים לקרוא את התצהירים מראש. המעבר לתקנות החדשות איטי מהצפוי".

מינוי מזכיר משפטי
התפקיד הנעלם

במסגרת הרפורמה נוסף תפקיד חדש לבתי המשפט - "מזכיר משפטי". לתפקיד נדרשת השכלה משפטית ובסמכותו לדחות כתבי דין שהוגשו בניגוד לתקנות. הנהלת בתי המשפט, נתקלה בבעיה לאייש את התפקידים עם כניסתן לתוקף מאחר שהרפורמה לא כללה הקצאת תקציב למזכירים המשפטיים.

מהנהלת בתי משפט נמסר כי 34 מתוך 44 תקנים אוישו. אבל עורכי דין רבים מספרים כי לא נתקלו בתפקיד המזכיר המשפטי למעט במחוז מרכז וכי לרוב, מזכירות בתי המשפט מחזירה מסמכים שלא עמדו בתקנות.

עוד כתבות

מנכ''ל NICE, ברק עילם / צילום: CRC Media

נייס הציגה דוחות חזקים והמנכ"ל בטוח: "העובדים יממשו מניות גם השנה"

חברת הטכנולוגיה שמוביל ברק עילם מציגה צמיחה דו ספרתית בהכנסות וברווחים ● מנכ"ל נייס: "הסיטואציה הנוכחית תלמד את עולם ההייטק שצמיחה זה חשוב, אבל החברות צריכות לייצר גם רווחים"

סימני התקררות בשוק הנדל"ן האירופי? ירידות מחירים בגרמניה ובלימה בעליות בבריטניה

מחירי הדיור בשתי הכלכלות הגדולות ביותר באירופה מתחילות להראות סימני בלימה ● גרמניה ובריטניה צועדות לקראת מיתון אך בשוק הנדל"ן המצב נראה אחרת ● בבריטניה נראית האטה בשוק ובגרמניה נראה אף מצב של קיפאון

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

נמשכת המגמה השלילית באירופה; החוזים על וול סטריט אדומים

מגמה שלילית ביום המסחר באירופה: יורוסטוק יורד בכ-0.6% ● לאחר יום מסחר מעורב, בורסות אסיה ננעלו ברובן בירידות ● מגמה שלילית גם בחוזים העתידיים על וול סטריט ● מחירי הנפט והגז הטבעי בירידה

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות בהובלת מניות הבנקים; אילקס מדיקל צנחה ב-20%

מדד ת"א 35 טיפס ב-1% והתקרב לשיא, מדד ת"א 90 עלה ב-1.2% ומדד הבנקים קפץ ב-3% ● עליות חדות רשמו קבוצת דלק, טוב גאם, נקסט ג'ן, נאייקס וקרסו מוטורס ● נייס צנחה ב-4% לאחר הדוחות

רון פאינרו, מנכ''ל מקס / צילום: הדר דולן

על רקע מכירתה לכלל ביטוח: מקס עקפה את ישראכרט ברווחיות

חברת כרטיסי האשראי רשמה רווח של 66 מיליון שקל ברבעון השני, גידול של 43% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד • תיק האשראי צמח ב-38%

יאיר לפיד ואביגדור ליברמן / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

מורים, מתמחים ומחירי חשמל מזנקים: המשברים הכלכליים נערמים

המשברים הכלכליים העומדים לפתחה של ישראל הופכים לזירת התנגשות פוליטית, אך הדחיפות לפתרונות עולה ככל שיום הבחירות מתקרב ● האינפלציה מתגברת ואיתה הביקורת על יוקר המחיה, מינויים רבים מתעכבים, משבר המורים מעמיק, ומערכת הבריאות בדרך למחסור בכוח-אדם ● תמונת מצב

בנייה בראשון לציון / צילום: Shutterstock

בנייה להשכרה: כ-350 בקשות במסלול הטבות מס לפי חוק עידוד השקעות הון

לפי סקירת רשות ההשקעות במשרד הכלכלה, "מתחילת שנת 2022 הוגשו למעלה מ-350 בקשות במסלול הטבות מס לפי חוק לעידוד השקעות הון, שאם יאושרו, יביאו לבניית כ-12 אלף דירות להשכרה בכל רחבי המדינה" ● בתל אביב אושרו הכי הרבה תוכניות

אדין דז'קו, חלוץ אינטר מילאנו / צילום: Associated Press

משבר הקריפטו מתחיל להכות בספורט: האם הקבוצות לקחו הימור גדול מדי?

בשנת 2021 חלה עלייה של 380% בחתימת עסקאות קריפטו בתחום הספורט ● קבוצות, אוהדים, ליגות, אולמות - כולם לקחו חלק במסיבה של המטבעות הדיגיטליים ● עכשיו, כשהשוק בהתרסקות, קבוצות מרגישות עיכוב בתשלומים וחוששות שמיהרו לוותר על הספונסרים המסורתיים

שילוט חוצות ברמת החייל. ב־2021 לגיוס עובדים בפלייטיקה. ב־2022 - מבצעים בחברת אמירים / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף

לאן נעלם הטרנד הלוהט של ענף ההייטק בשנת 2021

מופעי הראווה של שילוט החוצות לגיוס עובדים הולכים ונעלמים בחסות המשבר בענף ● "יותר מדי חברות דאגו לאופן בו הן ייתפסו מבחוץ ויצאו עם קמפיינים הנוגעים לכיבוד העובדים. עכשיו הן מפנימות שזו לא הדרך" ● הצצה לגלגול העדכני והבוגר של מיתוג המעסיק ● מדד המותגים 2022

נורית אלפסי / צילום: איל יצהר

פרופ' לתכנון ערים: "שיווקי קרקע למגורים יורידו מחירים? זו שטות גמורה"

פרופ' נורית אלפסי, ראש מגמת תכנון ערים באוניברסיטת בן גוריון, סבורה כי המערכת התכנונית בישראל תקועה בשלל של אינטרסים וקונספציות מיושנות, וכי התוכניות שהיא מייצרת קורצות ליזמים ולא מיטיבות עם הציבור ● על תוכנית המתאר למטרו היא זועמת: "האבסורד הכי גדול כאן הוא שלוקחים את מערכת התכנון ומשתמשים בה ככלי לצורך מימון המטרו"

179 דירות מתוך 288 ישארו לטובת הדיור הציבורי / אילוסטרציה: Shutterstock, Yuri Dondish

ביוזמת חברת עמידר: אושרה תוכנית לפינוי-בינוי במרכז קליטה בירושלים

התוכנית כוללת 1,324 יחידות דיור שייבנו ב-15 מבנים חדשים הכוללים בחלקם קומות עבור שטחי מסחר ותעסוקה ושטחי ציבור ● במרכז המתחם מתוכננת הקמת פארק שיהווה חיבור בין פנים המתחם לרחובות הסובבים והשכונה

עיריית תל אביב / צילום: שלומי יוסף

ניצחון לעיריית ת"א: בעלי דירות בצפון הישן יחויבו לשלם היטלי השבחה של מאות אלפי שקלים

ועדת הערר המחוזית לתכנון ולבנייה קבעה כי בעלי הדירות ברובע 3 בת"א לא יוכלו ליהנות מפטור מהיטלי השבחה בשל תמ"א 38 ● זאת בניגוד לדעתם של רוב שמאי המקרקעין שקבעו כי התוכנית לא מזכה את העירייה בהיטלים

קובץ Word / צילום: Shutterstock

הטריקים שאתם חייבים להכיר כדי להקל את העבודה עם Word

האם אפשר להכתיב טקסט לוורד, מה עושים כדי שטקסט מועתק ומודבק לא יהרוס את המסמך, כיצד ממירים קבצי PDF בקלות, ואיך אפשר לשחזר קובץ שלא נשמר?

יו''ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: Reuters, Graeme Jennings

הפרוטוקולים מאחורי החלטת הריבית של הפדרל ריזרב נחשפו: "האינפלציה תחזור לרמה של 2%"

אמש פורסמו הפרוטוקולים מישיבת החלטת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי בארה"ב, והאינפלציה הייתה הנושא החם ● השוק מתמחר העלאת ריבית מתונה יותר, של 50 נקודות, בפגישה הקרובה בספטמבר

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

צעד מפתיע של הבנק המרכזי בטורקיה: חתך את הריבית ב-1%

לאחר שבעה חודשים שהריבית בטורקיה עמדה על 14%, הבנק המרכזי הטורקי הודיע היום על הורדתה ל-13% ● קצב האינפלציה השנתי במדינה הגיע ל-79.6% בחודש יולי

החברות בהן תעבדו בתחילת הקריירה עתידות להכתיב את מסלולה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סיפור על שני מנהלים שהתחילו באותו מקום. איפה הם היום?

החברות בהן תעבדו בתחילת הקריירה עתידות להכתיב את מסלולה, בפרט אם חציתם את נקודת האל-חזור

אירופה מחפשת ''נוודים דיגיטליים'' / צילום: Unsplash, Kemal Esensoy

האם אתם 'נוודים דיגיטליים'? מדינות באירופה מחזרות אחרי עובדים מרחוק

עשרות עובדים מרחוק נהרו לערים זרות ולכפרים בזמן המגפה ● בספרד, באיטליה ובמקומות אחרים מחזרים אחריהם עם ויזות ארוכות טווח, הטבות מס ועוד

סקר הסקרים

הליכוד נחלשת, ואיך תשפיע ריצה נפרדת של בן גביר וסמוטריץ?

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם החמישית בתוך שלוש שנים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● מפלגתו של איתמר בן גביר מקבלת 7 מנדטים בסקר מעריב ● העמוד מתעדכן באופן שוטף

זינוק במדד תשומות הבנייה / צילום: Shutterstock

מדד תשומות הבנייה כבר עלה למשק 9 מיליארד שקל השנה. לשלושה מומחי מימון יש פתרון

מרוכשי דירה חדשה ועד הקבלנים: זינוק מדד תשומות הבנייה משפיע על כל שרשרת הייצור ● לממשלה יש יכולת ומוטיבציה להתערב, כפי שעשתה בעבר בשוק המט"ח - אז למה היא לא עושה את זה? ● שלושה מומחי מימון מובילים מציעים פתרון במאמר מיוחד לגלובס

קריסת המרפסות בבניין ברחוב מרבד הקסמים בחולון / צילום: עיריית חולון

מהנדס העיר חולון לאחר קריסת המרפסות בבניין: "לעירייה אין סמכויות אכיפה בנוגע למבנים מסוכנים"

אביעד מור, מהנדס העיר חולון, מספר לגלובס לאחר קריסת המרפסות בבניין בעיר כי העבודה מול מבנים מסוכנים "כפופה לחוק עזר שאין לו שיניים" ● מור מוסיף שהבקשה לפינוי בינוי צריכה להגיע מדיירי הבניין וכי "העירייה לא אחראית על תחזוקת מבנים"