גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רמי לוי סולל את דרכה של ישראייר לבורסה: הושלמה רכישת הבעלות בה

בכוונת בי.ג'י.איי לגייס מהציבור כ-80 מיליון שקל על-ידי הנפקת מניות, לפי שווי חברה של 350-400 מיליון שקל (אחרי הכסף), ככל הנראה בחודשים הקרובים ● בי.ג'י.איי תכנס אסיפה מיוחדת של בעלי מניותיה, לבחירת שם חדש שיכלול את המילה ישראייר

ישראייר / צילום: Shutterstock
ישראייר / צילום: Shutterstock

חברת ישראייר תעופה ותיירות הולכת ומשלימה את המהלכים שיהפכו אותה לחברה ציבורית באמצעות החברה האם, בי.ג'י.איי השקעות, שגם תשנה את שמה לישראייר. בסוף השבוע החולף השלימה בי.ג'י.איי את רכישת מלוא הבעלות בישראייר, והיום (א')  דיווחה על עדכון חשוב בתנאי הלוואה בנקאית בהיקף 40 מיליון דולר שנטלה ישראייר ב-2018 למימון צי מטוסיה.

לגלובס נודע בשבוע שעבר כי בכוונת בי.ג'י.איי לגייס מהציבור כ-80 מיליון שקל על-ידי הנפקת מניות, לפי שווי חברה של 350-400 מיליון שקל (אחרי הכסף), ככל הנראה בחודשים הקרובים. כמו כן תכנס בי.ג׳י.איי בתחילת פברואר אסיפה כללית מיוחדת של בעלי מניותיה, לצורך הצבעה על הצעת החלטה לשינוי שמה של החברה, לשם חדש שיכלול בתוכו את המילה ישראייר.

בי.ג'י.איי, שבשליטת חברת שי אודם של רמי לוי ושלום חיים, מימשה בשבוע שעבר את אופציות ה-CALL (רכש) שהיו ברשותה ורכשה 49% מידיהם של נאמן אי.די.בי ורמי לוי, בתמורה להקצאה של מניותיה בשיעור זהה. בעקבות המהלך מחזיקה כעת בי.ג'י.איי ב-100% ממניות ישראייר, בעוד שההחזקה בבי.ג'י.איי מתחלקת בין חברת שי אודם של לוי וחיים (43%), רמי לוי (24%), נאמן אי.די.בי (25%) והציבור.

מגדילה את החזקות הציבור

כאמור, היום דיווחה בי.ג'י.איי כי ישראייר סיכמה על מהלך של מימון מחדש לצי המטוסים שבבעלותה, במסגרתו הסכים הבנק המממן, בנק לאומי, כי ישראייר תפרע את הלוואת המטוסים ותיטול אותה מחדש בתנאים חדשים. צי המטוסים של ישראייר כולל ארבעה מטוסים - שני איירבוס ושני ATR.

על פי תנאים אלה, סכום של 14.5 מיליון דולר מתוך ההלוואה, שהיה אמור להיפרע בתשלום אחד באפריל 2023, ייפרס על פני ארבע שנים החל מאפריל 2023, כך שעד אפריל 2027 תיפרע ההלוואה במלואה. עוד נקבע עם הבנק, כי ישראייר תשיב את אמת המידה ליחס חוב פיננסי ל-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) החל מסוף 2023, כך שיחס כיסוי החוב שלה לא יעלה על 5.

קודם לכן השלימה בי.ג'י.איי גיוס של 36 מיליון שקל בהנפקת זכויות, שמתוכו הוזרמו לה 31 מיליון שקל בידי חברת שי אודם. כעת אמורה כאמור בי.ג'י.איי לצאת לגיוס הון נוסף מהציבור, במטרה להגדיל את החזקות הציבור בחברה ולאפשר את רישומן מחדש של מניותיה בבורסה בת"א.

נזכיר כי בחודש מאי 2021 קיבלה ישראייר מהמדינה מקדמה של 16 מיליון דולר עבור הטסת מערך האבטחה לתקופה של 20 שנה, כחלק מהסדר כולל של המדינה עם שלוש חברות התעופה הישראליות. ההסדר נועד לפצות את חברות התעופה על החלטות הממשלה לסגור את השמיים בניסיון לצמצם את התפשטות מגפת הקורונה. במסגרת אותו הסכם, גם התחייבה בי.ג'י.איי להזרים לישראייר סכום של 8 מיליון דולר.

 

תקווה להסרת מגבלות התעופה

בימים אלה שוב מצוי ענף התעופה על סף שיתוק, בעקבות מגבלות הכניסה והיציאה לישראל שהשיתה הממשלה בסוף נובמבר האחרון. הגבלות אלו כוללות מניעת טיסה למדינות רבות שהוגדרו אדומות, ובהן מדינות פופולריות ביותר עבור ישראייר כגון איחוד האמירויות, שאליה הפעילה בימי שיא 4-5 טיסות ביום.

עוד הוחלט על בידוד גורף לכלל הנכנסים לישראל, לרבות מחוסנים, והנחיות אלו גררו ביטולים רבים של נסיעות מתוכננות ועוצר הזמנות עתידיות, מה שהחליש את תזרים המזומנים של חברות התעופה המקומיות, בצל אי ודאות בדבר תוקף ההגבלות וסיווג מדינות נוספות כאדומות, עדכון שמתרחש אחד לכמה ימים.

עם התפשטות התחלואה בישראל, וההבנה כי הגבלות התעופה לא מסייעות עוד למטרה שלשמה נקבעו, העוסקים בענף מקווים כי השבוע הן יבוטלו, או שתחול הקלה באמצעות הסרת חובת הבידוד למחוסנים וצמצום משמעותי של הרשימה האדומה. בשלב זה ההגבלות תקפות עד ה-5 בינואר 2022.

שגרת טיסות גם תחת תנאי הקורונה

מתחילת 2021 ועד לסוף נובמבר הטיסה ישראייר 310 אלף נוסעים (הלוך ושוב) והיא תפסה נפח של כ-6% מכלל תנועת הנוסעים בנתב"ג. ביחס לתקופה המקבילה בשנת 2020 מדובר על צמיחה של 84% בתנועת הנוסעים.

בשונה מהחברות האחרות, ישראייר הצליחה לשמור על שגרת טיסות רציפה (באופן יחסי להגבלות), ולאורך המשבר התעופה בזמן הקורונה כמעט שלא נמחקה מלוח הטיסות בנתב"ג. החברה הפעילה טיסות מטען ליעדים שאליהם לא טסה בעבר, טיסות מיוחדות להשבת ישראלים (בסיוע כספי של המדינה), והצליחה גם לתמרן עם פתיחת יעדים על-פי ההגבלות המשתנות באופן תדיר.

ברבעון השלישי של 2021 רשמה ישראייר הכנסות של 40 מיליון דולר, המשקפות עלייה חדה לעומת הכנסות של 20 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2020, אולם גם ירידה חדה לעומת הכנסות של 80 מיליון שקל שרשמה ברבעון השלישי של 2019 (טרם התפרצות הקורונה).

בנוסף להתמודדות החברה עם נזקי משבר הקורונה, הושפעו תוצאותיה הכספיות משלושה אירועים נוספים. ראשית הפסקת החל"ת בחודש יוני 2021 לעובדי התעופה והתיירות, הביאה לכך כי החברה קלטה עובדים נוספים במהלך אותו חודש, בעוד תנועת הנוסעים נותרה מוגבלת בשל גל התחלואה הרביעי.

עוד קודם לכן מבצע שומר החומות בעזה במחצית חודש מאי, פגע בהיקף ההזמנות העתידיות לעונת הקיץ והשפיע על שיעורי התפוסה. גם קריאת ראש הממשלה, בסוף חודש יוני, שלא לטוס לחו"ל או להזמין טיסות עתידיות, הביאה לעצירת הזמנות הלקוחות, ופגעה אנושות בהיערכות התפעולית והשיווקית לעונת הקיץ.

על אף נקודות פתיחה קשות אלו, ישראייר סיימה את הרבעון השלישי ברווח גולמי של 2.3 מיליון דולר. תרומת ה-EBITDA הייתה קרובה לאפס ואילו ההפסד הנקי הסתכם ב-9 מיליון דולר, בין השאר בהשפעת הפרשות חד-פעמיות על הוצאות ארגון מחדש.

בנובמבר ומרבית דצמבר חזרה החברה לפעילות מלאה, שנעצרה מאז בעקבות התפרצות גל האומיקרון. הנחת העבודה היא שבתוך חודשיים תחזור ישראייר לפעילות מלאה, וכך ניתן יהיה להשלים את גיוס ההון שמובילה בי.ג'י.איי עוד לפני פסח.

ישראייר ויתרה על חוב של 5 מיליון דולר

ישראייר עברה לשליטה של בי.ג'י.איי בינואר 2021, בתום מכרז שניהל נאמן אי.די.בי, ששלטה בישראייר טרם ההחלטה על פירוקה. במסגרת אותה עסקה רכשו בי.ג'י.איי ורמי לוי 75% ממניות ישראייר תמורת 121.5 מיליון שקל, ולפי שווי חברה של 162 מיליון שקל.

בנוסף, ויתרה ישראייר על חוב של כ-5 מיליון דולר, כך שבפועל שיקפה העסקה תמורה של 179 מיליון שקל. במסגרת העסקה, רכשה בי.ג'י.איי 51% ממניות ישראייר תמורת 82.62 מיליון שקל ואילו רמי לוי רכש באופן אישי (ולא באמצעות רשת הקמעונות בבעלותו) עוד 24% ממניות ישראייר, בתמורה ל-38.88 מיליון שקל.

כחלק מהעסקה, קיבלה בי.ג'י.איי אופציות CALL (רכש), שמומשו בשבוע שעבר, לרכישת המניות שבידי רמי לוי (24%) והמניות שנותרו בידי נאמן אי.די.בי (25%) בתמורה להקצאת מניות בי.ג'י.איי בשיעור זהה. כמו כן, קיבל נאמן אי.די.בי אופציית PUT (מכר) למכור לבי.ג'יי.אי את יתרת המניות שבידיו תמורת 40.5 מיליון שקל, וזאת עד ינואר 2023.

עוד כתבות

המסיבה בענף ההייטק נגמרה. האם ישראל  גולשת למיתון? / אילוסטרציה: Shutterstock

הקטר של המשק האט: האם היחלשות ההייטק תגרור את ישראל למיתון?

נתוני הצמיחה ברבעון הראשון מראים כי המשק הישראלי נכנס להאטה, אבל הבשורה המטרידה יותר היא היצוא בענף ההייטק שירד ב-17% ● המשמעות העיקרית היא ירידה בהכנסות ממסים, אבל גם חשש שהאטה בסביבה של אינפלציה גבוהה עלולה לדרדר את המשק למיתון

מחירי המזון והאנרגיה באנגליה מזנקים / צילום: Shutterstock, Elena Rostunova

שיא של 40 שנה באינפלציה בבריטניה: אחד מארבעה מוותר על ארוחה ביום

מדד המחירים לצרכן בממלכה הבריטית זינק ל-9%, והבנק המרכזי האנגלי אומר כי הוא "חסר יכולת" להשפיע על הדינמיקה ● מזהיר: האינפלציה עשויה לטפס ל-10% בחודשים הקרובים ● שני שלישים מהבריטים הפסיקו לחמם את הבית, 27% הפחיתו את מספר הארוחות ביום

צוות מאסטרסקול

היא פתחה בית ספר מקוון להסבת עובדים להייטק. עכשיו היא מגייסת 100 מיליון דולר

ברקע ההאטה כלכלית והצינון בביקוש לעובדי הייטק, סטארט-אפ ההכשרות מאסטרסקול הודיע על גיוס ראשון של 100 מיליון דולר, שהחל בפועל בשנה שעברה אך לא דווח לציבור ● עתני לוי, אחד המייסדים ומנכ"ל משותף בחברה: "אנחנו במסע לבניית בית הספר הגדול בעולם שיכשיר אנשים ללא קשר לרקע שלהם ולנסיבות החיים שלהם"

הנפקת חברת פיוניר / צילום: Nasdaq, Inc

פיוניר משיקה מוצר חדש לחנויות עצמאיות ונכנסת לשוק של סטרייפ וראפיד

אחרי שהתמחתה במשך שנים בהעברת תשלומים לסוחרים בפלטפורמות מסחר מקוון, פיוניר משיקה פתרון סליקה לבעלי חנויות מקוונות עצמאיות באסיה ● האם יש לה סיכוי בתחום שנשלט ע"י אחד הסטארט-אפים בעלי השווי הגבוה בעולם?

עובדי חברת Unit / צילום: יוניט

רגע לפני פרוץ המשבר: החברה הזו גייסה במכפיל של פי 60 על ההכנסות

חברת הפינטק יוניט של היזמים איתי דמתי ודורון סומך הודיעה על גיוס של 100 מיליון דולר לפי שווי חברה של 1.2 מיליארד דולר ● החברה יצאה לסבב גיוס בחודש ינואר האחרון ביוזמת אחד המשקיעים שלה - וסגרה אותו בסוף מרץ

מימין: אלקין, ליברמן ושקד / צילום: דוברות האוצר

מחירי הדיור עולים בקצב מסחרר? התוכנית הממשלתית נקלעה למבוי סתום

הדיונים על תוכנית הדיור חדשה, שגובשה בחשאי בין שרי האוצר הפנים והשיכון, נקטעו לנוכח אווירת הבחירות בממשלה ● גורמים המעורים בנושא: "נעביר מה שאפשר בחוק ההסדרים"

עמודי חשמל / צילום: Shutterstock, Xiangli Li

המועמדים הצפויים לתפקיד יו"ר רשות החשמל: מנכ"ל תחנות כוח פרטיות ויו"ר עמידר

אחרי כמעט שנתיים בלי יו"ר, מסתמן כי ועדת האיתור תמליץ על יאיר זילברשטיין ואמיר שביט ● שניהם נחשבים אנשי מקצוע ראויים, אבל דווקא ניסיונו הרב של שביט בעסקי האנרגיה יגביל אותו בהסכם ניגוד עניינים נרחב ● משרד האנרגיה: "לכל מינוי ממשלתי נערך הסדר למניעת ניגוד עניינים, וכך ייעשה, אם יהיה בכך צורך, גם במקרה זה"

ליברמן: ''מהלך שיחסוך לפנסיונרים מאות ואף אלפי שקלים בשנה'' / צילום: Shutterstock, lisa-skvo

על חשבון הבנקים: ברירת המחדל בחיסכון לכל ילד בדרך לקופות הגמל

ועדת הכספים של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שנועדה למנוע פגיעה במשפחות מהשכבות החלשות שאינן מודעות לפערים בין חיסכון בבנקים בתשואה קבועה אך נמוכה, לבין תשואות שיכול להשיג שוק ההון ● איגוד הבנקים: "זה נעשה בעיתוי הכי גרוע שיש"

ג'יימי דיימון, מנכ''ל ג'יי.פי מורגן / צילום: Associated Press, Michel Euler

בעלי המניות של JP מורגן דוחים מענק של 50 מיליון דולר למנכ"ל ג'יימי דיימון

רק 31% מבעלי המניות הצביעו בעד תוכנית השכר שהבנק נתן למנכ"ל ● ההצבעה לא מחייבת את דיימון להחזיר את המענק

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

העליות בבורסה נמחקו והמדדים עברו לירידות; אל על וסלקום נחתכות

מדד ת"א 35 יורד ב-0.2%, ת"א 125 ב-0.4% ות"א 90 נחלש כבר בקרוב ל-1% ● מגמה מעורבת באירופה, וול סטריט ננעלה אמש בירוק חזק ● אל על, אאורה, תורפז ועוד רבות פירסמו דוחות ● השקל ממשיך להתחזק

שטרות דולרים / צילום: עינת לברון

הדולר צנח ב-1.6%: "בנק ישראל עשוי לפעול באגרסיביות לבלימת האינפלציה"

שערו היציג של הדולר נקבע על 3.36 שקלים, האירו נסוג 0.7% לשער של 3.53 שקלים ● הכלכלן יוסי פריימן: "הציפייה לעלייה בריבית בארץ מחזקת את המטבע הישראלי" ● יונתן כץ, לידר שוקי הון: "גוברים הסיכויים להעלאת ריבית מתונה. בנק ישראל לא ירצה לחזק את מגמת הייסוף בשקל של הימים האחרונים"

קונים בבזאר באיסטנבול / צילום: Shutterstock

בטורקיה תאכל את הקבב שלך בבוקר כי בערב כבר תשלם יותר

יוקר המחיה פוגע בעיקר בשכבות החלשות בטורקיה: בדצמבר 2021, הנשיא הטורקי רג’פ טאיפ ארדואן הכריז על העלאה של שכר המינימום ב-50%, מ-3,500 לירות בחודש ל-5,000 לירות אך במונחים דולריים, שכר המינימום למעשה ירד ● כדי להמחיש כמה המצב קשה, עובד בשכר מינימום צריך לעבוד 4.5 שעות כדי לממן חבילת נייר טואלט גדולה ● יומן אינפלציה

שרת הפנים איילת שקד / צילום: יוסי זמיר

חלופת שקד לתמ”א 38 תיגנז? שרת הפנים לא מצליחה לגייס רוב בכנסת

ביום שני הכניסה שרת הפנים את החוק לסדר היום של המליאה, אך נאלצה למשוך אותו ברגע האחרון לאחר שלא הצליחה לגייס רוב שיעביר אותו בקריאה שנייה ושלישית ● מאחר שחלופת שקד נדרשת לרוב רגיל במליאה, שרת הפנים צריכה לגייס רק עוד אדם אחד משורות האופוזיציה, אולם הניסיונות לגייס את אותו תומך בודד לא צלחו השבוע

ספקיות הטלוויזיה מגבירות תחרות / צילום: Shutterstock

פרטנר והוט חותכות מחירים, דיסני מגיעה: המפץ בטלוויזיה יצא לדרך, ואף אחד לא יודע איך הוא יסתיים

רגע לפני כניסת ערוץ הטלוויזיה של דיסני ומיזם FREE TV מבית קשת, הוט ופרטנר מורידות מחירים ומציעות חבילות טלוויזיה בעשרות שקלים בודדים ● האם זו תהיה מהפכת הסלולר החדשה, ואיך זה ישפיע על הרווחיות של החברות

פרופ' רפי מלניק הבוקר בכנס המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) באוניברסיטת רייכמן / צילום: גלעד קוולרצ'יק

פרופ' רפי מלניק: "אנחנו נכנסים לתקופת בלבול ואי ודאות קיצונית במשק"

הכלכלן הישראלי הזהיר בכנס באוניברסיטת רייכמן מפני שלושה נושאים עיקריים שיובילו להאטה משמעותית בצמיחה העולמית, מיתון קשה, גידול בעוני ו"חוסר שקט חברתי על רקע הבעיות הגיאופוליטיות שלנו"

מפעל יפאורה ברחובות / צילום: אייל פישר

מס הסוכר משפיע על הצריכה? ירידה של 20% במכירות משקאות יפאורה

חברת האם של יפאורה, קרור אחזקות, הציגה בדוחותיה ירידה של 20.5% בהכנסות ממכירות המשקאות בחברת הבת ● לטענת קרור, מדובר בהשפעה של מס הסוכר, שקובע תוספת של שקל על ליטר משקה שבו שיעור הסוכר גבוה או שעומד על 5 גרם ל-100 מ"ל משקה

האסלה שאוליב דיאגנוסטיקס פיתחה / צילום: Olive Diagnostics

"המצאנו מתמטיקה חדשה": האסלה שתעקוב אחרי הבריאות שלנו

חברת אוליב דיאגנוסטיקס פיתחה מכשיר לניטור מצב השתן, שיתריע על מחלות עוד לפני שהתפתחו ● החברה מייעדת את המוצר לניטור הבריאות של הגיל השלישי

המטרונית בחיפה / צילום: שלומי יוסף

בלי נתיבים בלעדיים: המטרונית בחיפה הפכה למערכת של פשרות

מערכת התחבורה המתקדמת הייתה אמורה להיות פרויקט הדגל של חיפה והקריות • בפועל, זמני הביצוע מתאחרים, חלק מהקווים נפתחים ללא העדפה בתשתיות, והגופים האמונים עליהם לא מפסיקים להתכתש • כעת, במשרד התחבורה עובדים על עדכון התוכניות

מטה רשות המיסים האמריקאית בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Jorge Salcedo

ה-IRS לא עומד בקצב, ועשירי ארה"ב נהנים מחוסר פיקוח על המסים שלהם

בעשור האחרון בארה"ב, קצב בדיקות המסים למשלמי מסים שמרוויחים בין 5 ל-10 מיליון דולר נפל מ-13.5% ל-1.4%, ועבור אלה שמרוויחים יותר מ-10% הוא נפל ל-3.9% מ-21.2% ● במרץ הודיעו ב-IRS כי הם מתכוננים לגייס עוד עשרת אלפים עובדים כדי לטפל ב-20 מיליון החזרי מס שלא עובדו

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

הפסדי האשראי צמחו, והרווח הנקי של ישראכרט נחתך ביותר מ-30%

חברת כרטיסי האשראי רשמה רווח של 50 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2022, לעומת 74 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, ירידה שהושפעה בעיקר בשל הוצאות חד-פעמיות • נקודות האור: מחזור העסקאות עלה ב-14%, והאשראי, בעיקר הצרכני, נמצא בצמיחה