גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העלייה בדמי השכירויות מסמנת: האינפלציה אינה רק בעיה מיובאת

גם בשנה של עליות מחירים פרועות בעולם, הכוחות הדפלציוניים החזקים במשק ממקמים את ישראל במקום טוב מלמטה בהשוואה לעולם ● אלמלא החשש מהתארכות שיבושי ההיצע בעולם ועליית מחירי הדיור, בנק ישראל יכול היה לחגוג את התבססותה של האינפלציה עמוק בתחום היעד, אבל שיעור האינפלציה ב-2021 מאתגר את הגבול העליון של תחום היעד

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

אחרי ששיעור האינפלציה במשק החטיא את תחום היעד של בנק ישראל מלמטה ברציפות מאז שנת 2014, שיעור עליות המחירים בשנה שעברה הסתכם ב-2.8% - קצב האינפלציה הגבוהה מאז 2009, אך עדיין בתחום היעד של בנק ישראל (3%-1%). אלמלא החשש מהמשך עליות המחירים בצל התארכותם של השיבושים בשרשרת האספקה העולמית ועליית מחירי הדיור, בנק ישראל יכול היה להיות מרוצה מהחזרת האינפלציה לתחום היעד. אבל החשש מחריגה מתחום היעד לאינפלציה כלפי מעלה, מקדם את האפשרות להעלאת הריבית בישראל. 

גם בשנה הכי פרועה של עליות מחירים בעולם, האינפלציה בישראל לא חרגה מהגבול העליון של תחום היעד של בנק ישראל הודות לכוחות הדפלציוניים הפועלים על המשק. בעוד שבארה"ב ציינו בשבוע שעבר את שיעור האינפלציה הגבוה מאז ימי רייגן כנשיא - 7%, ובזמן שבמדינות ה-OECD האינפלציה הגיעה ל-5.5%, נתוני המגמה בישראל מצביעים על האפשרות כי בניגוד לארה"ב, האינפלציה בישראל דווקא ברת חלוף, אבל עם כוכבית.

בזמן שבבנק ישראל אומרים כי כל עוד האינפלציה בתחום היעד וציפיות האינפלציה מעוגנות בתוך יעד יציבות המחירים, אין מה למהר עם העלאה של הריבית - מחירי השכירויות עשויים לסמן אחרת. סעיף הדיור ריכז את עיקר ההפתעה לאור האצה בעליית מחירי השכירות לקצב שנתי של 3.3% - קצב עליית מחירים הגבוה מאז 2013, כשברקע מחירי הדיור רשמו עלייה של 10.6% בשנת 2021.  

לדברי ויקטור בהר, מנהל המחלקה הכלכלית של בנק הפועלים, "העלייה במחירי השכירויות מדאיגה שכן זה סעיף שלא ניתן לקשור אותו בדרך כלשהי לפגיעה בשרשרת האספקה בעולם. רמת האינפלציה מתקרבת לגבול העליון של היעד, ויתכן שבחודשים הראשונים של 2022 היא תחצה אותה. ההפתעה במדד מעלה את הסיכויים שנראה עליית ריבית במחצית השנייה של השנה, לאחר שהפד יעלה פעם או פעמיים". 

לדברי גיא בית אור הכלכלן הראשי של פסגות: "סעיף שירותי דיור בבעלות עולה בקצב מהיר כאשר הנתונים משוק הדיור ממשיכים לאותת על התחממות. מחירי הדיור בישראל צפויים להמשיך ולעלות ב-2022 על רקע הדינאמיקה בין הביקוש הקשיח לבין ההיצע שנפגע בשנתיים האחרונות ואשר בכל מקרה לוקח לו זמן רב להגיב. האינפלציה, אם כן, הגיעה לישראל ואנו צריכים להתחיל להסתכל על מדד הליבה שכבר הגיע לרמה של 2.7%, רמה אשר בהחלט תתפוס את תשומת ליבו של בנק ישראל.

"לאור נתונים אלו, במהלך החודשים הקרובים אנו נראה את קצב האינפלציה השנתי בישראל עולה מעל 3% ולאור העובדה שציפיות האינפלציה בחלקים הקצרים של העקום כבר הגיעו לשם, אנו צפויים לראות אותם חוצים את יעד יציבות המחירים העליון כאשר ככל הנראה גם הציפיות בחלקים הבינוניים ידחפו לשם".

איפה עוד נרשמו ההתייקרויות?

התייקרות המחירים הייתה רוחבית, בקבוצת המוצרים הסחירים (כלומר, אלו שאפשר לייבא ושעלו בצל שיבושי האספקה בעולם), וגם אלו הלא סחירים. כ-84% מהמוצרים והשירותים שבסל שמודדת הלמ"ס עלו בשנה שעברה. התייקרות המחירים המיובאים והשיבושים בשרשרת ההספקה באו לידי ביטוי בעליית מחירי המזון, המכוניות וריהוט וציוד. ההשפעה של האינפלציה המיובאת התבטאה גם במחירי הדלקים שעלו בחדות במחצית הראשונה של השנה עלו בסיומה ב-17%, במחרי הריהוט שעלו ב-8.3%, ומחירי הרכבים קפצו ב-7.9% בעיקר בשל העלייה במחירי הרכבים המשומשים. איפה בכל זאת נרשמו ירידות מחירים? מחירי החשמל ירדו (2.8%) אך רק כדי לטפס חזרה בחודש פברואר, שירותי טלפון ואינטרנט ירדו גם הם (3.7%-), מחירי ההלבשה נפלו ב-8.8% ומחירי הטיסות לחו"ל ירדו ב-7% בצל הקורונה.

אז האם למחירים במשק עוד יש לאן לעלות? הכוחות הדפלציוניים הפועלים על המשק והשקל בראשם, ימשיכו לפעול להתמתנות עליות המחירים. ב-2021 התחזק השקל מול מטבעותיהן של שותפות הסחר ב-8% - מגמה שצפויה ככל הנראה להימשך על רקע האקזטים בענף ההייטק וגידורי הגופים המוסדיים שמחזקים את השקל. על פי מחקר של בנק ישראל מפברואר 2019, ייסוף של 1% בשער החליפין מתבטא בבלימה של האינפלציה בשיעור של 0.24%.

קשה להעלות מחירים, אך חברות המזון מנסות בכל זאת

גורם נוסף שממתן את האינפלציה קשור ביוקר המחיה שמגביל את האפשרות להמשך עליות המחירים. בהקשר זה, צריך להבחין בין קצב האינפלציה, שהוא שיעור השינוי של המחירים במדד, לבין יוקר המחיה שהוא תוצאה של התייקרויות שהתרחשו בעבר. כלומר, ייתכן שקצב האינפלציה יורד ואף אפסי, או שלילי, כפי שהיה בשנת 2020 (מינוס 0.7%), ועדיין - יוקר המחיה גבוה בגלל שנות אינפלציה גבוהה בעבר ובאווירה הזו קשה להעלות מחירים, אך חברות המזון בכל זאת מנסות. בניגוד לכפי שניתן היה לחשוב, מחירי המזון שעלו לאחרונה לכותרות טיפסו (ללא פירות וירקות) ב-0.5% בדצמבר, והצביעו ב-2021 על עלייה של 3.5% שהייתה ממוקדות בעיקר בארבעה מוצרים: עופות, דגים, שמן, ומוצרי בצק.

גורם נוסף שפועל כממתן את האינפלציה קשור לשכר הממוצע במשק. באוקטובר האחרון השכר הממוצע מחק את העלייה שנרשמה בחודש ספטמבר, ובכל זאת על מנת לנטרל את שנת הקורונה יש להסתכל בהשוואה לשנתיים אחורה, כך שהשכר הממוצע עלה ב-3.2% בממוצע לשנה. בנק ישראל במעמד הודעת הריבית האחרונה לא זיהה עלייה חריגה בקצב עליית השכר למעט במספר ענפים, כך שעלייה בקצב מתון תומכת בסביבת אינפלציה מתונה יחסית.

מהצד השני, גורמים נוספים שיתרמו לאינפלציה אלו התארכותם של שיבושי האספקה העולמית, ההשפעות של שינויי המטבע והמשך העליות בשוק הדיור - אלו לפי בנק ישראל עלולים לסכן את התחזית האופטימית שנתן בתחילת השנה. בנק ישראל צופה כי האינפלציה תרד בשנה הבאה לשיעור של 1.6%, ותתייצב ב-2023 סביב 2%.

שיעור האינפלציה בישראל נמוך יחסית לעולם, מה שמקנה עוד זמן עבור מקבלי ההחלטות בבנק ישראל בטרם ישנו את המדיניות על מנת לצנן את הביקושים. לפי בנק ישראל, על רקע סביבת האינפלציה שבתוך תחום היעד, בנק ישראל צופה העלאה הדרגתית של הריבית, והעלאה מאוחרת ביחס לעולם. יחד עם זאת, הכלכלנים בשוק חלוקי דעות. יונתן כץ, הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון מעריך כי על רקע התקרבות האינפלציה לגבול העליון של תחום היעד, צפויה העלאת ריבית בנק ישראל בחודש אפריל ואף העלאה נוספת השנה. מנגד, כלכלני בנק ההשקעות האמריקאי גולדמן זאקס מניחים כי בנק ישראל לא יעלה את הריבית לפני 2023. "העלייה בשיעור האינפלציה בישראל נבעה בעיקר מתתי-קטגוריות הדיור והמזון. עם זאת, העלייה הייתה רחבת היקף, כאשר כמעט כל תת-הקטגוריות של סל מדד המחירים לצרכן רשמו עליות. עם זאת, למרות העלייה הרוחבית אנו נשארים זהירים לתת משקל יתר להפתעה במדד דצמבר, מכיוון שהיא באה בעקבות שתי הפתעות מלמטה באוקטובר ונובמבר".

עוד כתבות

פינוי בינוי בתל אביב / צילום: ינאי אלפסי

המחוזי חיזק: התמורה בפינוי-בינוי נמדדת לפי התוספת במ"ר ולא לפי השווי הכספי

בעלת דירה בקומת קרקע התנגדה לפרויקט תמ"א בבניין משום שקיבלה דירה בקומה השנייה • המפקחת על המקרקעין קיבלה את טענתה אולם המחוזי הפך את ההחלטה

משרד האוצר / צילום: שלומי יוסף

אנשי האוצר חוזרים להניח בעקשנות אצבע על הבעיה שמנציחה את משבר הדיור

בחוק ההסדרים הקודם ניסו באוצר להעלות את הארנונה למגורים מדי שנה ב-2%, אבל כעת הם החליטו לתקוף מכיוון אחר ● כעת, לפחות בתיאוריה, רשויות מקומיות יפסיקו לחלום רק על הקמת מגדלי משרדים, והן אולי אפילו יחלמו על עוד דירות מגורים ● כוכבי השבוע

יאיר לפיד והלל קוברינסקי מאחוריו/ צילום: רוני שיצר

ללא תפקיד רשמי או הסכם ניגוד עניינים: האיש של יאיר לפיד שמושך בחוטים וממנה בכירים

הלל קוברינסקי הוא ממקימי יש עתיד ונחשב לאחד האנשים המקורבים לראש הממשלה החליפי ● למרות שרשמית הוא לא אוחז בתפקיד רשמי, נראה שחלק גדול מהמהלכים של לפיד, כמו גם מינויים של בכירים עוברים דרכו ● וגם: מדוע הקואליציה נדרכה כשזועבי הציבה דרישות, אבל נשארה אדישה למרד של ביטון?

חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס

מגוגל ופייפל ועד מקדונלדס ועליבאבא: הסיפור של החברות שהצליחו לפרוץ בזמן משבר כלכלי

על רקע החששות ממשבר מתקרב, כדאי להיזכר שחברות מצליחות רבות פרצו ועלו דווקא בתקופות של משבר כלכלי, מגוגל ופייפל ועד מקדולנד ונוטלה, Airbnb ועליבאבא. מה הסוד שלהן?

חורשת הסרג'נטים ליד נתניה. שרידים מיערות השרון / צילום: נורית מוזס

מסלול טיול לשבת: חמש דקות מהבית ואתם בחיק הטבע

כדי ליהנות מחיק הטבע, לא חייבים לנסוע רחוק. יותר ויותר ערים מבינות שכדאי לשמר ולהנגיש פינות של שפיות ויופי

הדפסת דולרים / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

ריקוד הטנגו המסוכן של הריבית והחוב הגדל באמריקה

בתחילת החודש הודיע הפדרל ריזרב על העלאת הריבית וצמצום המאזן שלו ● השווקים בכלל והנאסד"ק במיוחד הגיבו הפעם בקריסה ● כיצד תשפיע העלאת הריבית על השווקים הפיננסיים ותיקי החיסכון והפנסיה והאם לפד יש אופציות אחרות ● מבט מקרוב על הריבית במשק האמריקאי

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, orhan akkurt

על שם מי נקרא מדד הדאו ג'ונס, שחוגג השבוע את יום הולדתו ה-124? הטריוויה השבועית

למה נקראת מחלת אבעבועות הקוף בשם זה, אם המחלה מועברת בכלל דרך מכרסמים, ומהו "יום המגבת"? ● הטריוויה השבועית 

 

דירת 3 חדרים באבן גבירול בת"א לא שופצה מאז שנות ה-50. היא זכתה ללא מעט מתעניינים

שטח הדירה ברחוב אבן גבירול בתל אביב הוא 100 מ"ר ובה שלושה חדרים ● היא נמכרה עבור 4.65 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

התחדשות עירונית ברחוב מכבי 8 רעננה / הדמיה: תמיר חטיבה

פרויקט התמ"א ברעננה שנתקע ואז קם לתחייה

בפרויקט ברחוב מכבי ברעננה הוחלפו ארבעה קבלנים, ועכשיו רואים את הסוף ● כל דירה תקבל תוספת של 23 מ"ר

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

קרן ההון סיכון המפורסמת מזהירה ממשבר ארוך, אבל תחום אחד עדיין פורח

קרן סקויה, שנחשבת לאחת הגדולות והנחשבות בעמק הסיליקון, המליצה ליזמים שלה להתכונן למשבר ממושך ● ועדיין הסטארט-אפים בעולמות הקריפטו ממשיכים לגייס מימון גבוה בשווי חלומי, כמו זה שקיבלה השבוע חברת הקריפטוגרפיה הישראלית סטארקוור ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה ירוקה בוול סטריט: הנאסד"ק קפץ ביותר מ-3%

על רקע דוח המראה כי קצב עליית האינפלציה בארה"ב מאט, הממדים המרכזיים בוול סטריט רשמו עליות שערים ● גם המסחר באירופה ננעל בעליות ● הביטקוין והאת'ריום ממשיכים לרדת

הלגונה בדובאי. יחידות הדיור הבינוניות עד מפוארות הן המבוקשות ביותר על ידי משקיעים / צילום: Shutterstock

איפה אפשר למצוא דירה ב-400 אלף שקל? חפשו בשוק הנדל"ן הלוהט של האמירויות

דוח של ברקשייר האתוויי קובע כי ב־2021, שוק הנדל"ן באיחוד האמיריות רשם את קצב הצמיחה הגבוה ביותר באזור המזרח התיכון, אפריקה ואירופה ● מה קובעים דיני המסים במדינה, מה צריכים לקחת בחשבון המשקיעים הזרים וממה הם צריכים להיזהר?

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

צפי לעליות יפות בפתיחה, אחרי שוול סטריט סיימה שבוע בירוק חזק ● הדואליות יספקו רוח גבית ● עונת הדוחות בת"א מתקרבת לסיום ● גלובס עושה סדר לקראת המסחר

הנרי קיסינג'ר בפורום הכלכלי בדאבוס לפני כעשור / צילום: Reuters, Stefan Wermuth

קיסינג'ר נגד סורוס על רוסיה ואוקראינה

שני האנשים בשנות ה-90 לחייהם מציעים חזונות סותרים על הסדר העולמי בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

מחירי הנדל''ן יצאו משליטה? / צילום: Shutterstock

אלף השקלים שעשויים לבלום את העלייה המטאורית במחירי הנדל"ן

במקום שהציבור יסמן תקרה למחירי הנדל"ן, הוא מאותת לשוק שאין סכום שהוא לא ישלם בשביל לקנות בית ● העלאת הריבית צפויה לייקר החזר משכנתה ממוצעת בכאלף שקל בשנה וכדי שהיא תצנן את מדד מחירי הדיור, הרוכשים צריכים להחליט שאלה אלף שקל יותר מדי

רה''מ בנט בפגישה עם נשיא מצרים א־סיסי,  מרץ 2022 / צילום: Associated Press

בחקלאות, בגז ובמים: ישראל ומצרים מהדקות את שיתופי הפעולה ושולחות מסר לפלסטינים ולירדנים

אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, תאשר ביום ראשון הממשלה תוכנית דו-שנתית להרחבת היחסים הכלכליים עם מצרים ● בין הסיבות: הקנאה של השכנה מדרום במדינות המפרץ שנהנות מהסכמי אברהם, והרצון שלה לאוזן קשבת בוושינגטון ● וגם: האם הביקורת על העברת הכספים הממשלתית לחברה הערבית מוצדקת?

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Mikhail Tereshchenko

החובות נערמים, האינפלציה מזנקת והחברות בורחות: רוסיה בדרך לפשיטת רגל

המלחמה באוקראינה עולה לרוסיה יותר מ־15 מיליון דולר בשעה ● בקרמלין מעריכים שסנקציות המערב יובילו לקריסה כלכלית שהמדינה לא ראתה משנות ה־90' ● והצעד האחרון של ארה"ב, שמקשיחה את התנאים להחזרי חוב רוסיים, מקרב את מוסקבה עוד צעד גדול לחדלות פירעון

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

באלקטרה לא מרגישים האטה: "אם כבר אנו רואים שקצב הפעילות רק גדל"

התייקרות התשומות ועליית הריבית לא השפיעה על אלקטרה: "בתחום הבנייה למגורים, נכון לנקודת הזאת לקראת סוף חודש מאי, אנחנו לא רואים עדיין שינוי או פגיעה בפעילות", אמר המנכ"ל איתמר דויטשר

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

מה עובר על בית ההשקעות אלטשולר שחם והצעירים החרדים שהפכו לנשק הסודי של השב"כ

יגיע רגע שבו לא נצליח להבין איך זה ששילמו פה פעם כאלה מחירים על משרדים או על דירה ממוצעת ● למה כולם התחילו לשכוח דברים? ● התוכנית שמגייסת חרדים לגופים החשאיים ביותר ועוד ארבעה סיפורים בולטים מהשבת

אלדד קובלנץ / צילום: יונתן בלום

קובלנץ הוחלף: טל פרייפלד מונתה לממלאת מקום מנכ"ל "כאן"

לאחר שתביעתו של קובלנץ להוציא צו מניעה נגד פיטוריו נדחתה, הודיע יו"ר מועצת התאגיד גיל עומר על מינוי פרייפלד ● "יחד עם ההצלחות המקצועיות, על השידור הציבורי להוות דוגמה ומופת אף בתחום יחסי וסביבת העבודה", כתב היו"ר לעובדי התאגיד