גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסדר הטיעון של נתניהו: הגורל של ליצמן, הקו של פילבר ומבחן בוגזלו

עדותו של שלמה פילבר עלולה לטרוף את הקלפים ● לכן, מצד נתניהו וגם מצד הפרקליטות מודעים לכך שחלון הזמנים לחתימה הולך ומצטמצם ● מסתמן: הפרקליטות תערים קשיים בדרך להסכם

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"

לבנימין נתניהו, ראש הממשלה לשעבר, יש שבועיים להגיע להסדר טיעון. הסיבה איננה רק סיום כהונת היועמ"ש אביחי מנדלבליט בסוף החודש. בעוד שבועיים צפוי להתחיל להעיד עד המדינה שלמה פילבר, זאת לאחר שעדותו של עד המדינה ניר חפץ הסתיימה זה מכבר.

פילבר הוא מסך הבערות האחרון של תיק 4000. מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר הוא סימן השאלה שמרחף מעל כל האישום הזה: האם יחזור בעדותו בבית המשפט על אשר טען במשטרה - שקיבל הנחיה מנתניהו להיטיב עם שאול אלוביץ' - או לא.

מאז שחתם על הסכם עד המדינה, פילבר שלח לא מעט רמזים נגד הפרקליטות ונגד תזת כתב האישום - חלקם בוטים וחלקם בוטים אף יותר. לאחר שפילבר יעיד בבית המשפט, יתברר האם יש בידי הפרקליטות די ראיות כדי לבסס את המודעות למערכת היחסים השוחדית שבינו לבין אלוביץ', כאשר פילבר אמור להעיד על התמורה שהעניק נתניהו לקבוצת בזק עבור אלוביץ'.

מאזן הכוחות ישתנה?

נקודת הזמן הנוכחית היא נקודה שבה נוח לשני הצדדים לעצור בהסדר טיעון מקל. מנדלבליט מוותר על סעיף השוחד שטרם הוכח, וספק אם יוכח בעתיד, ואילו נתניהו מודה בהפרת אמונים כדי לחסוך מעצמו את החשש שפילבר יבסס את סעיף השוחד. לאחר שפילבר יעיד, מאזן הכוחות ישתנה לטובת אחד הצדדים, וההצעה הנוכחית כבר לא תהיה רלוונטית.

לאור הזמן המשמעותי שחלף בין העדות במשטרה וברשות ניירות ערך, פילבר ערך ריענון עדות בפרקליטות, כפי שערכו קודמיו וכפי שמקובל בכל התיקים הפליליים. אם פילבר היה מספק גרסה חדשה ושונה מן הגרסה שנתן כעד מדינה וחוזר בו מפרט מהותי, הפרקליטות הייתה חייבת לשלוח אותו מיידית לחקירת משטרה כדי שימסור שם את גרסתו החדשה. זאת, לאור הפרת הסכם עד המדינה עליו חתם המחייב אותו להעיד כפי שהעיד במשטרה לאחר שחתם על ההסכם.

כיוון שפילבר לא מצא את עצמו בחקירת משטרה, המסקנה המתבקשת היא שהוא דבק בגרסתו לפיו קיבל הנחיה מנתניהו. כל זה לא סותר את העובדה שפילבר בעדותו יחגוג על הראש של הפרקליטות, המשטרה ופקידי משרד התקשורת, חיים סבן ופקידי מבקר המדינה, כפי שגם חגג קודמו ניר חפץ כשהעיד בבית המשפט.

והנה דוגמה מעניינת לנקודה שיש להעריך כי פילבר יעיד בבית המשפט אם וכאשר יזומן. כזכור, אחת הנקודות המשמעותיות שביססו את החשד נגד פילבר הייתה העובדה שהוא פעל כמנכ"ל משרד התקשורת מול בזק מאחורי הגב של אנשי משרדו, מידר אותם ואף שלח הודעות אימייל מחשבונו הפרטי ולא מהחשבון הממשלתי. עניין זה נכנס גם לכתב האישום נגד נתניהו: "על -מנת להיטיב עם הנאשם אלוביץ', ועל רקע הנחיית הנאשם נתניהו, קידם פילבר את ביטול ההפרדה המבנית בקבוצת בזק. תהליך זה קודם על-ידי פילבר בחשאיות, תוך שיתוף-פעולה עם אנשי בזק, הנאשם אלוביץ', סטלה הנדלר ושרון פליישר, בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים והמשפטיים במשרד ומבלי להתייעץ עמם".

לאור התנהלות היועמ"ש מנדלבליט בערוץ הישיר והנסתר מול ראש הממשלה לשעבר נתניהו, יש להעריך כי פילבר יעיד כך כאשר יישאל על הערוץ הנסתר מול קבוצת בזק: "על-מנת להיטיב עם הנאשם נתניהו, ועל רקע הנחיית אהרן ברק, קידם מנדלבליט את ביטול האישום בתיק 2000 והסרת סעיף השוחד בתיק 4000. תהליך זה קודם על-ידי מנדלבליט בחשאיות, תוך שיתוף-פעולה עם אנשי נתניהו, הנאשם נתניהו, אהרן ברק, מוטי סנדר ועו"ד ראבילו, בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים והמשפטיים במשרד ומבלי להתייעץ עמם".

ובאמת התנהלות היועמ"ש בהסדר הטיעון הזה תמוהה. עוד יותר מכך תמוהה התנהלות היועמ"ש ונשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק, שהחליט לפנות כשתדלן עבור נתניהו מול מנדלבליט על-מנת שייאות להסכים להסדר הטיעון שהציע נתניהו. מעמדו של ברק בתיק זה או בכלל במערכת המשפט כיום איננו קיים, היכרותו עם התיק מתבססת לכל היותר על קריאת עיתונות, הוא לא נכח באף אחד מהדיונים ולא נחשף לחומר הראיות. נתניהו ניצל את מעמדו הציבורי והמשפטי של האוטוריטה ברק על-מנת שישמש כמתווך מטעמו.

עד כה עוסקים רק במעטפת

הנימוק שנתן ברק להסכמתו מתמיה במיוחד: "לא אכחיש שכאשר פניתי למנדלבליט, חלפה בראשי כל העת תרומתו של בנימין נתניהו למדינה - לא רק הישגיו הגדולים בכל השנים, אלא בעיקר, עד למשפטו, הוא היה מגדולי המגנים על מערכת המשפט הישראלית. תרומה זו לא אשכח לעד".

מעניין מה היה אומר היועמ"ש אהרן ברק שטבע את המונח "מבחן בוזגלו" כאשר העמיד לדין את אשר ידלין, אם יועמ"ש לשעבר היה פונה אליו כדי שיקל עימו לאור הגנת הנאשם בעבר על מערכת המשפט. "מבחן בוזגלו" מתלוצץ עם רופאיו ונפח את נשמתו.

מנגד, ברק בן ה-85 חווה דעתו שעל נתניהו צריך להיגזר קלון. הערוץ המשונה והתמוה של נתניהו-ברק-מנדלבליט מתנהל בזמן שעו"ד יהודית תירוש וד"ר אלון גילדין, מנהלי התיק בפועל, אינם יודעים כלל על עצם קיום המשא-ומתן. כך גם המשנה לפרקליט המדינה מומי למברגר וכך גם כל המשנים ליועמ"ש.

עד כה עוסקים נתניהו ומנדלבליט במעטפת: איזה סעיף יישאר, איזה סעיף יימחק, סוגיית הקלון ומה העונש שייגזר על נתניהו במסגרת ההסדר המתוקן. תאורטית היה אפשר להסתפק בכך. להגיש כתב אישום מתוקן זהה לכתב האישום המקורי ורק למחוק מתוכו את פרשת 2000 ולהסיר את סעיף השוחד מתוך פרשת 4000.

בפועל, זה לא מה שיקרה. סנגורי נתניהו לא יסכימו שיהיה בדל של ספק אם בית המשפט יאשר את ההסדר העונשי המקל מאוד אליו הגיעו הצדדים, ולכן ידרשו שינוי ומחיקה דרסטיים של עובדות כתב האישום, כך שיגלם חומרה פחותה בהרבה מכתב האישום המקורי. גם אם מנדלבליט יצליח לשכנע את הפרקליטים שמתחתיו להסיר את סעיף העבירה ולהסכים לעונש כמעט סמלי של מספר חודשי עבודות שירות, יהיה לו קשה לשכנע אותם לחתוך בבשר החי ולעוות את עובדות כתב האישום כפי שהוגש מלכתחילה. נראה כי עיקר המלחמה של מנדלבליט מול הפרקליטות תהיה בדיוק בנקודה. אם וכאשר.

העובדה שתיק 2000 נגד בנימין נתניהו ייסגר, על-פי ההסדר, איננה אומרת כי תיק 2000 נגד ארנון (נוני) מוזס ייסגר. מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות", מואשם בהצעת שוחד, והראיות נגדו מבוססות על הקלטה המהווה ראיית זהב. הסנגוריות נוית נגב ואיריס ניב-סבג הציעו כבר מזה זמן כי מוזס יודה בסיוע להפרת אמונים. מנדלבליט סירב להצעה.

אם התיק נגד נתניהו ייסגר, יהיה קשה עוד יותר להגיע לפשרה של "סיוע להפרת אמונים", שהרי נתניהו כלל לא יואשם בהפרת אמונים. כך שספק רב אם מנדלבליט יסכים לסגור הסדר מול מוזס עם סעיף משונה של סיוע להפרת אמונים, כאשר למעשה מדובר על הצעת שוחד, ואין גורם שהפר אמונים.

החקירה בפרשת 2000 התחילה ביוני 2016. החקירה בפרשת 4000 נפתחה בתחילת 2018. בינואר 2020 הועמדו לדין נתניהו, מוזס ובני הזוג אלוביץ'. חלפו מאז שנתיים תמימות. אנו נמצאים כעת כבר בינואר 2022, ובכל זאת, מנדלבליט טרם החליט אם להעמיד לדין את התאגידים "ידיעות אחרונות" ובזק ואת אתר וואלה. כל הסבר שיינתן לגרירת הרגליים מצד מנדלבליט הוא מביך, וראוי לו שלא ייאמר ולא יוסבר. מדובר בשערורייה, וכל קונספירציה שעולה לאוויר העולם בעקבות גרירת רגליים - מגיעה למנדלבליט.

מנדלבליט מעוניין לסגור גם את תיק החקירה נגד השר לשעבר וחבר הכנסת יעקב ליצמן. זאת חרף עמדת הפרקליטות שהמליצה להעמיד את ליצמן לדין בשתי פרשות. מנדלבליט צפוי להחליט סופית אם לסגור או להגיש את כתב האישום בימים הקרובים. האם יהיה כוח למנדלבליט לסגור את התיק נגד ליצמן על הראש של הפרקליטות, זאת לאחר שהחליש, צמצם וסגר כמעט את כל תיקי נבחרי הציבור בתקופתו נגד עמדת הפרקליטות: חיים כץ, אריה דרעי, בל"ד וכעת גם נתניהו? האם ליצמן ישלם את מחיר המתח של היועמ"ש מול הפרקליטות? נמתין עוד מספר ימים כדי לגלות. 

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שאול ואיריס אלוביץ' וארנון (נוני) מוזס מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. גם יעקב ליצמן לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות. 

עוד כתבות

כרטיס חופשי חודשי לכל גרמניה ב־9 אירו שנרכש השבוע / צילום: Reuters, Monika Skolimowska

בגרמניה מנסים לעודד נסיעה בתחבורה ציבורית בעזרת צעד נועז במיוחד

הניסוי התחבורתי של גרמניה: "חופשי חודשי" בכל המדינה ב-9 אירו ● הממשלה רוצה להמיר חלק ניכר מהתנועה בכלי רכב לתחבורה הציבורית, וכן להילחם ביוקר המחיה ובאינפלציה ● הניסוי יחל ב־1 ביוני ויימשך שלושה חודשים

מודל עסקי כושל ומסיבות ראווה. משבר ההייטק / צילום: Shutterstock, Tomas Simkus

מודל עסקי כושל ומסיבות ראווה: חטאי הסטארט־אפים שהובילו למשבר בהייטק

השקעות בלי בדיקה מינימלית, בזבוז על דברים שלא תורמים ליעילות ומודל שמייצר יותר הפסדים מרווחים ● אלו חלק מהפרקטיקות הבעייתיות שהשתרשו בשוק הסטארט־אפים בהשפעת הכסף הזול ● כעת, התקופה מגיעה לסופה, חברות סוגרות פעילות ומפטרות עובדים, והשוק מתעורר מהאשליה

הפגנה בביירות לפני כחודש / צילום: Associated Press, Hussein Malla

"אנחנו גרים בכלא ולא יודעים איך להיחלץ ממנו": איך הכלכלה הקורסת של מדינות המזרח התיכון משפיעה עלינו

עם אינפלציה של עשרות ואפילו מאות אחוזים, אבטלה בשמים ויחס חוב-תוצר גבוה, הכלכלות של לבנון, סוריה, ירדן ומצרים במצב קשה. באיראן יש מחסור חמור בחיטה על רקע מלחמת רוסיה-אוקראינה, מה שמחמיר מצב כלכלי רע ממילא ● מהי ההשפעה עלינו, בישראל? ● האזינו

אופני שליחויות של גראבהאב בניו יורק / צילום: Shutterstock

סמנכ"ל התפעול של ענקית המשלוחים גראבהאב: "עוד לא הוקם שירות רווחי שמתמחה במשלוחי נוחות"

על רקע הפיטורים בחברות המשלוחים המהירים, אריק פרגוסון, סמנכ"ל התפעול של ענקית משלוחי הארוחות האמריקאית גראבהאב, מדבר על האינפלציה, היציאה מהקורונה ועל שאלת הרווחיות ● פרגוסון איננו שולל את ההתכנות הכלכלית של משלוחים מהירים או משלוחי מוצרי נוחות, אך טוען כי עדיין לא נמצא המודל שיהפוך אותן לרווחיות

המרכז לדרכונים זמניים, סמוך לקניון איילון בבני ברק / צילום: שלומי יוסף

700 אלף איש מחכים לדרכון. האם הצעדים הללו ישחררו את הפקק?

אחרי חודשים בהם אי אפשר היה להשיג תור לחידוש דרכון, רשות האוכלוסין תגברה צוותים ופתחה לשכה חדשה להנפקת דרכונים זמניים בעלות של 400 שקלים ● בכנסת זועמים על תגובה מאוחרת לכאוס ידוע מראש, אך מנכ"ל הרשות משוכנע: "ירגישו את ההקלה בימים הקרובים"

אנבידיה / צילום: Shutterstock, Michael Vi

אנבידיה תאט גם את הגיוסים אך טוענת: נגייס עוד 1,000 עובדים בישראל

החברה העולמית אישרה כי היא מאטה את קצב גיוסי העובדים, לאחר שמידע על כך דלף מהחברה ● בין הסיבות להחלטה: הסביבה המאקרו כלכלית העולמית וסימנים לאינפלציה מטפסת

לשכת התעסוקה בחולון / צילום: איל יצהר

דוח התעסוקה לשנת 2021: התאוששות חדה לצד הגדלת פערים

בחודש פברואר 2021 הגיע מספר דורשי העבודה בישראל ל-867 אלף, ועם פתיחת הסגרים חלה ירידה עקבית ורצופה במספרם ● בדצמבר 2021 עמד מספר דורשי העבודה הרשומים עד ל-177.8 אלף נשים וגברים ● מגמת השיפור והחזרה החדה לשגרה תקפה לאוכלוסייה הכללית, אולם בפילוח לפי חברות ואוכלוסיות וענפים - התמונה מתונה יותר

סוחר בוול סטריט עוקב בחשש אחר הנתונים / צילום: Associated Press, David L. Nemec/New York Stock Exchange

השוק עדיין מחפש תחתית, בזמן שמכירת החיסול של המניות נמשכת

נתונים מהשוק האמריקאי ממשיכים לרמוז כי עד כה מכירות המניות השנה לא גרמו שינוי בהתנהגות המשקיעים, כפי שקרה במקרים קודמים ● עם זאת, האנליסטים מתקשים לחזות מתי תסתיים קדחת המכירות: "הדברים ימשיכו להיות גרועים יותר לפני שישתפרו"

המדינה תבחן מחדש את שכר המתמחים בעריכת דין במגזר הציבורי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

המאבק על שכר המתמחים בעריכת דין מגיע גם למגזר הציבורי

בעוד שמשרדי עורכי הדין מעלים את השכר, המגזר הציבורי מתקשה להתחרות בתנאים במגזר הפרטי • מנכ"ל משרד המשפטים פנה כעת לאוצר כדי לבחון את עדכון שכר המתמחים במשרדי הממשלה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: סיון שחור, ענבה, לע''מ

נשמע מוכר: חוק ההסדרים חושף בעיקר תוכניות ישנות של האוצר

באוצר מתכונים להעביר בצמוד לחוק תקציב המדינה ל-2023 גם חוק הסדרים עם כ-30 רפורמות ● בין הרפורמות: מס נסועה במקום בלו ● אלא שהאוצר כבר ניסה לקדם חלק משמעותי מהרפורמות הללו ונכשל, ובמצב הפוליטי הנוכחי - ספק אם גורלן יהיה שונה

ערן דוידי, מנכ''ל משרד המשפטים / צילום: דוברות משרד המשפטים

דוח חדש קובע: ישראל מובילה בפיקוח על מטבעות וירטואליים

כוח המשימה הבינלאומי למאבק בהלבנת הון ומימון טרור, ה-FATF, פרסם דוח חדש בו  נבחן פעילויות ישראל במשטר איסור הלבנת ההון ומימון הטרור ● ישראל עלתה גבוה בתחומי טכנולוגיות חדשות בדגש על מטבעות וירטואליים, ובתחומי שיתוף פעולה בין גופי האכיפה בישראל

איציק אברכהן, מנכ''ל שופרסל היוצא / צילום: איל יצהר

מי מנסה לעכב את אסיפת המניות שתסלול את חזרתו של אברכהן לשופרסל?

בעל מניות ברשת שופרסל, שלא הזדהה בשמו, פנה לחברה בטענה לאי סדרים ודרש כי אסיפת בעלי המניות הקרובה תידחה ● האסיפה נקבעה ל-21 ביוני, ובמסגרתה תתקיים גם הצבעה על חזרתו הצפויה של איציק אברכהן, המנכ"ל לשעבר

הרצליה / צילום: Shutterstock

הרצליה ורמת השרון קיבלו תוספת לשטחן המוניציפלי להקמת דירות

הרצליה תקבל 125 דונם מגליל ים, ואילו רמת השרון תקבל 260 דונם מהרצליה, כדי להקים שתי שכונות מגורים באזור גליל ים ● המלצת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה לקבוע כי קיבוץ גליל ים ישוייך להרצליה – נדחתה

מאגר גז לחופי קפריסין / צילום: Reuters, Cyprus Public Information Office

שותפות אפרודיטה מקדמות פיתוח המאגר בטרם הושגה הסכמה עם ישראל

מאגר אפרודיטה נמצא במחלוקת כבר עשר שנים בין מדינת ישראל וקפריסין ● ישראל מתנגדת ליצוא של עוד גז, אך השותפות במאגר - וכן ממשלת קפריסין - רוצות להפעיל בו אסדת קידוח כבר ב-2023 ● לגלובס נודע כי בשבוע שעבר נפגשו בעלי הזכויות במאגר עם שרת האנרגיה, קארין אלהרר, בפעם הראשונה

קלפי אלקטרונית בבחירות להסתדרות / צילום: תמונה פרטית

הבחירות להסתדרות בעיצומן: המירוץ בין בר-דוד לעיני יוכרע הלילה

בהסתדרות חברים 601 אלף בעלי זכות הצבעה ונכון לשעה 14:00 הצביעו כ-162 אלף מתוכם, שמשקפים אחוז הצבעה של כ-27% ● בארגון מקווים לפרסם את התוצאות הסופיות עוד הלילה ● זוהי הפעם הראשונה שהבחירות בהסתדרות נערכות באופן ממוחשב ולא במעטפות עם פתקים

דוכן בשוק הכרמל בתל אביב. היקף הצריכה השנתית של פירות וירקות בישראל עמד ב-2020 על 29 מיליארד שקל / צילום: Shutterstock

המחירים עולים, והצריכה יורדת: מה עובר על שוק הירקות והפירות בישראל?

בישראל קיימים כ–60 שווקים שמחוללים פדיון שנתי של כ–3.6 מיליארד שקל. חלקם של הפירות והירקות בהכנסות האלה הולך ויורד ● למעשה, הכמות הנצרכת בארץ בכלל רושמת ירידה עקבית ב–20 השנים האחרונות ● ההשלכות רחבות, הרבה מעבר לעליות המחירים

אילון מאסק / צילום: Associated Press, Patrick Pleul/Pool

50 האנשים העשירים בעולם איבדו השנה יותר מחצי טריליון דולר. מי המפסיד הגדול?

ההון של אילון מאסק, ג'ף בזוס, ביל גייטס ואחרים נפגע בזמן ששוק המניות מפלרטט בפעם הראשונה עם שוק דובי מאז תחילת המגפה

שאול גולדשטיין / צילום: רפי קוץ

אחרי שנה בלי מנכ"ל: חברת ניהול החשמל הממשלתית ממנה את שאול גולדשטיין

גולדשטיין כיהן כמנכ"ל רשות הטבע והגנים בעשור האחרון ● החברה הממשלתית נגה הוקמה במסגרת הרפורמה במשק החשמל ותפקידה לנהל את מערכת החשמל הארצית

התושבים הלא-יהודיים בנגב מקבלים יותר מ-11% מסך קצבאות הבטחת ההכנסה ששולמו לכלל תושבי המדינה / צילום: Shutterstock, leospek

דוח פנימי של הביטוח הלאומי: 62% מהבקשות לקצבה בחברה הבדואית אינן מוצדקות

על פי נתוני הביטוח הלאומי, מרבית הבקשות לקצבאות שמגישים תושבי הנגב מהחברה הבדואית לא מוצדקות - ואינן משולמות ● על פי דוח מבקר המדינה, ההכנסה החודשית מתשלומי קצבאות בקרב תושבי הנגב הבדואים עומדת על 544 מיליון שקל בשנה, פי 2.3 מהממוצע הכלל ארצי

המניות נחתכות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

המניות נחתכות והתחזיות גם כן: "המשקיעים הגדולים בארה"ב מאוד מושפעים כרגע ממאקרו וחוששים"

כך מסביר עומר קפלן, אחד ממייסדי איירון סורס, את בריחת המשקיעים מהמניה בחודשים האחרונים, ומשוכנע כי "כשיחזרו העליות בשוק, חברות אמיתיות, רווחיות, צומחות, ייצאו מאוד מחוזקות" ● בכנס אופנהיימר שנערך השבוע הסבירו גם ראשי גלובל-אי את הפחתת תחזית ההכנסות והעסקאות שלהם לאחרונה: "תחזית הצמיחה של 70% שנתנו הייתה אגרסיבית"